Přihlášení

  • Pěstování
  • Popis česneku
  • Odrůdy
  • Choroby a škůdci
  • Články
  • Diskuse: Pěstování česneku Zpět na diskusi

    Hnojení před sadbou

    19. 9. 2020 14:33 Zakladatel vlákna: Petr Plášil
    Dobrý den,
    Mám dotaz ohledně přípravy půdy, před mým prvním pěstitelským pokusem s česnekem. Sadba je z těchto stránek - krabička s více odrůdami.
    Pozemek byl pár let ladem. Vloni poorán a osazen svazenkou, která byla na podzim zaorána. Letos brambory, které momentálně sklízím. Před vlastním ranně listopadovým zasetím česneku, bych rád půdu vylepšil svazenkou. Vzhledem k pozdní době chci do začátku svazence pomoci chemickým hnojivem.  Mohu použít NPK 15,6-15,6-15,6+1,8 Mg nebo raději zvolit Cererit kvůli obsahu chloru? Má pak smysl ještě dohnojit Cereritem přímo při sadbě česneku?

    Předem děkuji za odpověď  a přeji hezký den
    19. 9. 2020 19:33 Jan Kozák
    Na svazenku je už pozdě, teď by se už měla zapravovat do půdy. Takže Cererit před výsadbou česneku. Pokud budete sázet do rýh, dejte hnojivo na její dno v jiném případě rozhodit před přípravou půdy.

    Skladování česneku

    19. 9. 2020 11:14 Zakladatel vlákna: Pavel Veselý
    Vážený pane Kozáku, je prosím vás podle vašich zkušeností vhodné skladovat česnek na zimu, s předpokládanou spotřebou česneku do února - března následujícího roku po jeho sklizni, při teplotě 30 - 33 stupňů Celsia a zároveň při vlhkosti jen 23 - 30 %? Takové podmínky u mne totiž panují v komoře nad kondenzační kotlem. A mám dojem, že by to mohlo být po mých nezdarech při skladování česneku ideální místo pro skladování. Z diskuse o skladování česneku jsem si vzal, že je dáván větší důraz na sucho než na teplotu skladování. Sám uvádíte v odpovědi panu Hanzalovi ze dne 3.8.2020, že teplota může být vyšší než 20 stupňů Celsia. Děkuji za vyjádření.
    19. 9. 2020 19:29 Jan Kozák
    Pokud nebude česnek napaden vlnovníkem česnekovým, tak by mělo být toto místo velmi vhodné.

    sadba - začátečník

    17. 9. 2020 10:35 Zakladatel vlákna: Ivana Kulišová
    Dobrý den, pročetla jsem Vaši rubriku pěstováni i diskuzi a nedá mi to a stejně jdu pro pár odpovědí. Včera nám dorazila sadba česneku (boxy), dle popisu jsme nachystaly krabičky, česnek rozloupali na stroužky a začali s mořením (nevím, zda jsme měli nebo ne) dle návodu na krabici ano - jelikož je ještě září .. ale v diskuzi jsem se dočetla, že po namoření ihned do 24 hodin do země, ale nyní je na česnek ještě brzy sázet ... Dále mamka nechala mořit česnek déle jak 24 hodin, což doufám nebude mít neblahé účinky .. :( roztok jsme tvořili poměrem 20 ml Sulky a 0,5 l vody (poměr jsem se dočetla někde tady). Teď tedy nechám česnek uschnout, uskladním a v prosinci začnu sázet. Je potřeba zem nějak chystat ? Vpravovat nějaké přípravky proti jiným škůdcům či houbám ? Dále jsem se dočetla, že po zasazení by se měl celý povrch zakrýt netkanou textílií  - zhruba na jak dlouho? A před výsadbou v prosinci opravdu jen postačí stroužky namočit do studené vody? Česnek letos budeme zkoušet poprvé... někdo nám radil, že tam, kde nejde cibule, půjde česnek a za poslední 2 roky máme opravdu bídnou cibuli .. Děkuji a hezký den Ivana
    17. 9. 2020 11:24 Zdeněk Mácha
    Dobrý den. To si myslím,že  můžete česnek vyhodit po 24 hodinách moření. Moří se 2-3 hodiny.
    17. 9. 2020 13:27 Ivana Kulišová
    A proč je tedy na obalu uvedeno 12 - 24 hodin ?!
    17. 9. 2020 18:33 Zdeněk Mácha
    Pan Ing. Kozák tu myslím psal, že takto dlouhá doba moření byla původně na hád´átko zhoubné, ale na něj vůbec nepůsobí
    17. 9. 2020 13:50 Jan Kozák ml.
    V tuto chvíli česnek spí (kdo chce vypadat chytře, říká, že je v dormanci). Jsou dvě varianty, kdy česnek mořit:
    1) Těsně před výsadbou. Síra v Sulce ho ochrání proti vlnovníku a voda v mořicí lázni ho probudí, takže pomalu začíná rašit. Proto se v takovém případě sází co nejrychleji po moření, aby mezi mořením a výsadbou nevyschl.
    2) Protože je vlnovník potvora, která je schopná česnek sežrat dříve, než se sází, je lepší ho namořit už v září. V tuto chvíli je česnek nevyspalý, takže ho ani moření neprobudí. Mořením ho nejen že zbavíte vlnovníku, který v něm může být, ale i toho, který by ho napadl později při skladování nebo v zemi. Pak ho můžete dál skladovat a před výsadbou ho probudíte vodou, takže za pár dní začne rašit. Tento trik lze provést jen v tuto dobu, kdy stroužky tvrdě spí, kdybyste mořila za měsíc, je riziko, že se tím probudí a začne rašit v bedně.

    Máme otestované, že 2 hodiny moření v Sulce dostačují a zároveň česnek nepoškozují. Delší moření pouze zvyšuje riziko poškození stroužku, ale pozitivní efekt nemá. Těch 24 hodin je bohužel moc. Stroužek má hodně zásobních látek, takže nejspíše i vyraší, ale na jaře pravděpodobně uhyne.

    Textilie se používá na ochranu proti škůdci houbomilce. Ta se ale vyskytuje pouze na malých územích. Případně ji někdo používá jako preventivní ochranu proti velmi silným holomrazům, které se tu však objevují velmi vzácně. Posledně byly před osmi lety a předtím je zažili naši prapraprapraprapředci. Kupovat kvůli tomu textilii a někde s ní šaškovat je asi zbytečné.

    Ta poučka s cibulí zní jako blbost. Nedovedu si představit, jak to ten někdo mohl myslet, aby to dávalo nějaký smysl.
    17. 9. 2020 19:55 Jan Kozák
    Tož ještě něco přidám i já. 
    Nemám zkušenost, co s česnekovou sadbou udělá moření delší jak celý den v tomto období. Pokud by to bylo těsně před výsadbou, je sázení určitě zbytečné. A že je na obalu psáno 6 - 12 hodin je způsobeno tím, že se opisují nesmysly šedesát roků staré. Výrobce se nepodíval na kalendář, že už máme rok 2020.
    17. 9. 2020 21:18 Dana Novotná
    Dobrý den, taky přidám zkušenost. 
    Minulý rok kamarádka poprvé sadila česnek. Taky nevěděla jak se má vše správně dělat. Česnek mořila přesně 24 hodin a ještě v silnější koncentraci než se uvádí. Sadila na podzim. Česnek dokonce ještě stihl do zimy vyrašit, sice jen max 1cm nad zemí. Následující rok měla česnek krásný, žádné žloutnutí listů, prostě nádhera, krásně tmavé zelené rostliny.Sklizeň taky nadherná.  
    Sama jsem tomu nechtěla věřit.... tak jen taková zkušenost.  Já bych česnek vklidu v listopadu zasadila, podle toho co pani psala,rozhodně bych ho nevyhodila.  
    17. 9. 2020 23:59 Ivana Kulišová
    Trochu jste mi vnukla nadeji, ze z te objednavky snad neskonci vse ihned v popelnici i kdyz podle komentaru vyse jsem se chystala vse vyhodit ...  a duvod proc se opisuji nesmysly stare nekolik desitek let?! trochu mi to nedava logiku ...
    22. 9. 2020 21:26 Pavel Dohnal
    K tomuto dlužím odpověď pánům Kozákům z minulého roku. Před výsadbou, koncem listopadu, jsem udělal tu zkoušku, co jsem slibil, a naložil jsem asi 20 stroužků do Sulky na 24 hodin. Zasadil a čekal. A čekám dodnes!! Ale otázka je, když 17.9. namořila sadbu 24 hodinama? Sadit bude asi později. 

    Puda

    16. 9. 2020 12:23 Zakladatel vlákna: Dana Hradilová
    Jakou zvolit odrůdu v případě těžké půdy? 
    Děkuji. 
    Dana 
    17. 9. 2020 9:39 Jan Kozák
    Je-li půda těžká nebo lehká písčitá samo osobě nemá žádný vliv. Těch faktorů. které ovlivňují výsledek pěstování je mnoho a vlastně nikdo neumí vystihnout, které jsou v dané lokalitě určující pro úspěch pěstování. V současné době nabízíme ještě čtyři odrůdy a jsou to ty nejspolehlivější. Proto jich také pěstujeme nejvíc.
    22. 9. 2020 20:40 Pavel Dohnal
    Nedám si pokoj oslavovat Bjetin do hodně těžké půdy. Havran a Jovan se také velmi povedly u přítelkyně, co má snad jíl při vlhku a cihlu v suchu. Chce to zkusit, žádný rok není stejný a vyplatí se mít vždycky k oblíbené odrůdě několik záložních. 

    dusíkaté vápno

    16. 9. 2020 9:50 Zakladatel vlákna: marta Vaculová
    Dobrý den, ošetřila jsem záhon dusíkatým vápnem. a nyní bych jej chtěla připravit na výsadbu česneku, mám použít jako hnojivo před sadbou cererit, nebo mám cereritem posypat až zasazený česnek?
    17. 9. 2020 9:33 Jan Kozák
    Cererit patří do půdy. Pokud sázíte do rýh (na Moravě říkáme do járků), dejte Cererit před sázením do nich, pokud volíte jinou technologii výsadby, zapravte Cererit do půdy při přípravě půdy. 

    Havran

    15. 9. 2020 11:52 Zakladatel vlákna: Michaela Čermáková
    Dobrý den, promeškala jsem nákup odrůdy Havran, bohužel ho máte již vyprodaný.
    Letošní úroda Havranu byla úspěšná, mohu použít zdravé a nepoškozené stroužky k podzimní sadbě ? Pokud ano, jak je mám ošetřit ?
    Velmi děkuji, Čermáková
    15. 9. 2020 14:42 Jan Kozák ml.
    To určitě udělat můžete. Je jednou výhod našeho sadbového materiálu, že ho můžete přesadit a stále mít velmi dobrý výnos. Zvolte postup, který se vám osvědčil u kupované sadby.

    Příprava pozemku

    13. 9. 2020 20:44 Zakladatel vlákna: Šváb František
    Hořčici, kterou jsem použil jako zelené hnojení mám v úmyslu zapravit do půdy. Je vyrostlá před květem. Česnek budu sázet v polovině prosince. Mohu ještě doplnit umělým hnojivem, př. ledek ?
    Prosím o radu. 
    Jestli mohu do takto připravené půdy česnek vysázet. 
    14. 9. 2020 20:20 Jan Kozák
    Těch informací máme málo. Neznáme předplodinu a hnojení k ní. Každopádně je nejvyšší čas hořčici zaorat či zarýt. A ledek na podzim nedávejte, hodně dusíku by se v zimě ztratilo.

    choroba

    13. 9. 2020 18:08 Zakladatel vlákna: Helena Šafaříková
    Již jsem zde psala, domnívala jsem se, že se jedná o  Sclerotium cepivorum. Ovšem nejsem si tím nijak jistá . Jak rozpoznat. Nyní si zase myslím, že se jednalo ho modrou hnilobu, zeminu jsme sice vyměnili, ale potřebuji vědět co to bylo. Většinou jsem všechen napadený česnek vyhodila. Zůstal mi tento, na posledním obrázku je namodralá slupka , jinak oloupaný česnek je v pořádku, jak je vidět na obrázku č.2. Můžu myslíte konzumovat? Ostatní česnek je krásný velký. Ale i tak jsem pro jistotu koupila od p. Kozáka novou sadbu.
    Sclerotium cepivorum.česnekčesnekSclerotium cepivorum.Sclerotium cepivorum.
    13. 9. 2020 19:51 Jan Kozák
    Dělejte topinky, česnekovou polévku, bramboráky a všechno ostatní s tímto česnekem. Žádné příznaky Sclerotium cepivorum nejsou patrné. Modré místo na suknici má pouze zvýšenou koncentraci antokyanu, není to nic chorobného.
    13. 9. 2020 20:39 Helena Šafaříková
    Děkuji Pane Kozáku.No, ono to není tady moc vidět pane Kozáku, ale kdybyste viděl česnek po vytržení. škoda , že jsem nevyfotila. Měla jsem pár kousků zvlášť a už lehly popelem. Uvnitř po uschnutí to bylo černý a sypal se  z toho černý prach. Něco to bylo. Je to  moje chyba, že jsem nezdokumentovala. Nyní nevím co to bylo, jen to, že na kořenech bílá plíseň a cibule sem tam do modra. Ale jinak rostl dobře, až  ke konci dříve žloutl.

    Škůdce česneku?

    13. 9. 2020 13:17 Zakladatel vlákna: Jiří Ventruba
    Dobrý den,
    Při čištění česneku jsem na jedné rostlině objevil tohoto malého škůdce (viz. foto). Nevím co by to mohlo být, larvy jsou šedé barvy do 1 mm. Stroužky jsou hrbolaté, nejsou hladké. Rostliny nebyly nijak deformované. 
    Děkuji za odpověď a přeji pěkný den. 
    123
    13. 9. 2020 19:46 Jan Kozák
    Dlouho jsem hledal, nakonec jsem ho objevil na druhém snímku. Ale nic Vám neporadím; nepoznám, co to je. Soudím, že se nejedná o škůdce česneku, že se pouze živí odumřelým pletivem suknic.
    13. 9. 2020 21:14 Jiří Ventruba
    Děkuji za odpověď. Vím, že to není dobře vidět, ale detail se mi nepodařil vyfotit lépe. Po rozloupnutí “to” vypadlo.

    Kukla nějakého živočicha mezi uskladněným česnekem

    13. 9. 2020 9:56 Zakladatel vlákna: Milan Zemek
    Přeji dobrý den pane Kozáku.

    Manželka našla v našem příručním zásobníku na česnek (a cibuli) jakousi kuklu neznámého (pro nás neznámého) živočicha.
    V této krabičce máme letošní česnek, tedy vždy jen pár kusů na domácí spotřebu.
    Žena tvrdí že jsme si to domů přinesli ze zahrady.
    Co by to mohlo být? 
    Je to pro česnek nějak nebezpečné?
    Jde o to že letos budu sázet Havran a Bjetin a pokud bych měl na záhonku (sázet letos budu po bramborách) nějakého škůdce tak abych ho mohl včas zlikvidovat.
    Pomůžete prosím s určením živočicha?
    Děkuji.
    Hezký den.
    KuklaKukla2
    13. 9. 2020 19:40 Jan Kozák
    Myslím, že to kukla vrtalky pórové. Vaše žena má pravdu, přinesli jste si to ze zahrady a dokonce s česnekem. Vrtalka sice napadá i česnek, škody jsou až na výjimky nepatrné. Na pozemku po bramborách určitě nebude.
    14. 9. 2020 17:37 Milan Zemek
    Dobrý den.
    Mockrát děkuji za odpověď.
    Už jsem klidný a vyrovnaný.
    Už jsem se bál že to bude něco horšího co nám bude likvidovat příští úrodu.
    Hezký den.

    Zbarvení slavinu

    9. 9. 2020 13:32 Zakladatel vlákna: Štěpán
    Dobrý den, pane Ing. Kozáku dnes jste mě dovezl sadbu, chci se zeptat proč slavin není tak fialový jak býval, byl jsem zvyklý na lepší zbarvení (výraznější).Děkuji za odpověď
    SlavinSlavin
    9. 9. 2020 14:06 Zdeněk Mácha
    Dobrý den pane Holečku. Letos jsem měl také některé cibule Slavinu méně zbarvené, ale to mi vůbec nevadí. Prostě to neřešim.  Přisuzuji to letošnímu počasí,kdy bylo hodně vody. Kde mi voda nestála, je krásně zbarvený, kde voda stála, tak je lehce fialový. Né každý rok je stejný
    9. 9. 2020 21:13 Jan Kozák
    Já nevím, ale všechen Slavin, který jsem letos viděl i u zahrádkářů, neměl vybarvení, na které jsme zvyklí. Tož asi vliv ročníku.

    Vyvýšený záhon nebo záhon

    7. 9. 2020 21:35 Zakladatel vlákna: Vaclav Pokorny
    Dobrý den pane inženýre,
    prosím o radu, zda by jste preferoval výsadbu česneku do (zavedeného) záhonu po bramborách, když byl ale na vedlejším záhonu vzdáleném cca 5m pěstován česnek a byl silně napaden houbomilkou, nebo výsadbu do nového vyvýšeném zahonu ( o 20 m dál), vytvořeném jen pro česnek? A popřípadě, jaký by byl asi tak idealní poměr v novém zahoně - zemina kompost písek ? Děkuji za odpověd Pokorný
    8. 9. 2020 20:40 Jan Kozák
    Pět metrů nebo dvacet metrů - je to jedno. Pokud máte houbomilku, přikryjte v předjaří (nebo hned po výsadbě) česnek bílou netkanou textilií. Na otázku poměru jednotlivých složek v záhonu odpovědět neumím.

    Co je to s česnekem

    7. 9. 2020 9:06 Zakladatel vlákna: Helena Šafaříková
    Dobrý den,  je tento česnek v pořádku nebo je lepší ho nezasadit. Může to být nějaká houbová choroba? Mohu použít na sadbu?

    Děkuji
    česnekčesnek
    7. 9. 2020 12:46 Jan Kozák ml.
    Dobrý den. Popraskání slupek je způsobeno deštěm v období sklizně. (Je to podobný jev jako praskání rajčat ve vlhkém prostředí, však u česneku při tom nedochází k mechanickému poškození.) Jde o vadu vzhledu, ale na sadbovou kvalitu to nemá žádný vliv. Byla by škoda takové cibule vyřazovat, pršení se se sadbou nepřenáší. :-)
    Na rozkladu slupky se podílejí saprofytické organismy, které zdravou tkáň nijak nepoškozují. Jedná se o přirozený proces, který po výsadbě proběhne u všech stroužků.

    Choroba, zapaření, plíseň?

    7. 9. 2020 8:09 Zakladatel vlákna: Lucie Pelouchová
    Dobrý den, prosím o radu, na česneku odrůdy Rusák a Dukát, se mi objevilo toto viz. foto. Nevím, zda by to mohlo být vlhkým počasím a možná nesprávným sušením, nedostatečným větráním půdy, nebo zda je to zavlečená choroba? Na odrůdě Bjetin a Unikát, kterou už si pěstuji dlouho, se mi to neobjevilo, sušení probíhalo stejně. Převážně je česnek pevný na povrchu se neprojevují známky poškození, u některých už na zmáčknutí je měkký. Děkuji
    poškození česneku
    8. 9. 2020 20:34 Jan Kozák
    Nezlobte se prosím, ale směřujte tento dotaz na autorizované pracoviště, t.j. Moravoseed. Nemají rádi, když se vyjadřujeme k jejich odrůdám.

    česnek určený k sadbě vs. ke konzumaci

    2. 9. 2020 15:00 Zakladatel vlákna: Michaela Kruchlová
    Dobrý den, máme doma debatu na téma česnek určený k sadbě vs. ke konzumaci a chci poprosit o vysvětlení. Přítel tvrdí, že mužeme zasadit česnek, který jsme koupili u farmáře ke konzumaci nebo od rodičů - který oni věpěstovali. Četla jsem Váš článek o tom, že tímto koupeným česnekem můžeme na políčko zanést různé choroby. Ptal se mě, jaký je tedy rozdíl mezi česnekem co prodáváte vy (určený k sadbě) a tím koupeným. Nedokázala jsem mu odpovědět...
    Moc děkuji za odpověď
    2. 9. 2020 17:25 Alois Juráň
    Dobrý den .Není to na mne ale pokusím se stručně také odpovědět.Porost česneku  určeného na sadbu musí být kontrolovaný rostlinolekaři jinak nedostane příslušný certifikát a jako sadbový nesmí být prodáván..
    2. 9. 2020 21:10 Jan Kozák ml.
    Jako sadba se označuje ten materiál, který byl vypěstován v režimu zákona o oběhu osiva a sadby. Konzumní česnek je veškerý ostatní. Pro zákazníka to znamená, že dostává sadbovou kvalitu bez závažných chorob a škůdců. Kritéria sadby jsou dána vyhláškou. Když se producentovi sadby pomíchají vizuálně stejné cibule více odrůd, nesmí je prodat jako sadbu. Když se mu cibule rozpadnou nebo jsou příliš malé, nesmí je prodat jako sadbu. I kdyby to byli zákazníci ochotni koupit se slevou. Jako konzumní česnek lze s vhodnou cenovou politikou prodat ledacos.
    Sadba je výrazně více limitovaná. Její distributor se nezodpovídá pouze zákazníkovi, ale i státu ve formě jeho úřadů. Musí kupříkladu evidovat, kterou partii sadby dodal kterému obchodu či pěstiteli, na kterých stanovištích byla všechny předchozí roky množena atd. Aby bylo možné určit, které partie je případně nutné stáhnout z trhu. Je přesně definováno, jak může prodej probíhat. Proto se při prodeji v pytlích sadba plombuje, malá balení musejí být v obalu, ve kterém bez nástrojů nelze cibule vyměnit atd. Distributor mimo jiné garantuje, že po celou dobu uvádění na trh se jedná o identickou odrůdu. Pokud by mu během toho odrůda zmutovala, nesmí ji prodávat.
    Když se podíváte na bratrovu stránku na instagramu, uvidíte tam nějaké laboratoře, hromadu izolátů, všude milion cedulek. To není běžné vybavení, které se používá při produkci konzumního česneku. I když samotná technologie pěstování sadby a konzumního česneku je stejná, nejedná se o stejný produkt.
    Pak je ještě jeden pohled na věc. Šlechtění nové odrůdy je velmi finančně i pracovně náročné. Nedávno se tu uvádělo, že na odrůdu to vychází cca milion korun, plus investice do uvedení na trh a do ozdravování po celou dobu, co je odrůda na trhu. To je financované z prodeje sadby. Aby šlechtění dávalo smysl, jsou odrůdy chráněné a držitel práv k odrůdě má nárok na licenční poplatky těch, kdo z jeho práce těží. Je dobré si uvědomit, že nákupem sadby přispíváte na její vývoj a udržování. Když odrůdu koupíte načerno nebo si pořídíte cibuli, kterou budete donekonečna přesazovat, sice ušetříte, ale je to na úkor ostatních. To je pak na svědomí každého.
    Vrchol je, když pak někdo jde na veřejné fórum držitele práv k odrůdám referovat o tom, jak je skvělé pěstovat konzumní česnek, že odrůdu stačí koupit jednou v životě atd. Což se i zde pravidelně objevuje. Z mého pohledu se jedná o nebetyčnou drzost. (Zdůrazňuji, že se jedná o můj osobní názor.)
    To se týká komerčně dostupných odrůd. U starých krajových odrůd je situace jiná. Ty v sadbové kvalitě neexistují. Jejich udržování je prospěšné, protože když taková odrůda zanikne, už ji nikdo neobnoví. Přitom by v budoucnu mohla být doceněna nějaká její vlastnost, která bude u ostatních chybět.
    3. 9. 2020 9:08 Michaela Kruchlová
    Moc Vám děkuji za Vaši obsáhlou odpověď. Včera jsem u Vás objednala sadbu . Líbí se mi lidé jako jste Vy/Vaše firma - máte hezké, přehledné stránky. Vše do detailu popsané a vysvětlené. Věnujete se jedné veci a tu děláte pořádně. Děkuji
    3. 9. 2020 13:18 Jan Kozák ml.
    Děkujeme za milá slova, udělala nám radost.

    pletí

    25. 8. 2020 22:28 Zakladatel vlákna: Tomáš Kiszka
    Dobrý den,
    zajímalo by mě jakým způsobem plejete plevel z česneku. Doteď jsem měl česneku tolik, že jsem jej zvládal okopávat ručně, ale na příští rok se chystám zvětšit plochu a tak mě zajímají možnosti zbavení plevelu. Určitě by šlo použít postřik, ale přikláním se spíše k mechanickému odplevelení. Vím že existujou prutové brány ale ty jsou celkem drahé. Doma mám klasické brány, šly by použít tyto? Nebo mátě někdo vyrobenou plečku po domácku.
    Děkuji

    Místo pěstování

    24. 8. 2020 19:08 Zakladatel vlákna: Pavel Brychta
    Zdravím Vás pane Kozáku.
    Chtěl jsem se zeptat jestli je ideální místo pro česnek po bramborách a snad nebude vadit polostín. Děkuji. 
    25. 8. 2020 20:26 Jan Kozák
    Brambory hnojené hnojem považuji za nejlepší předplodinu. V horkých suchých letech bývá polostín výhodou.
    25. 8. 2020 20:41 Pavel Brychta
    Super, děkuji. Hnojil sem kravským a koňským hnojem + ledkem. Tak myslím, že ideální.? 
    28. 8. 2020 10:36 Libor Hejduk
    Za mě asi v pohodě, předpokládám, že ledek byl využit bramborami a hnuj se mezitím rozložil na humus. Jen jsem spíše pro kravský hnůj, koňský bych nechal do pařeniště nebo skleníku jako záhřevnou vrstvu naspod. Obsahuje mnohem více nestrávené hmoty, která se rozkladem zahřívá, proto to pařeniště.

    Vlnovnik

    20. 8. 2020 16:02 Zakladatel vlákna: Klimo Radek
    Dobry den pane Kozák.
    Dva predchozi roky mi vlnovnik po vysadbe zlikvidoval zbytek uskladnene úrody, je jasné, že sucho a chladno je běžným pestitelum nedostupne. Loni jsem tedy poprve moril v sulce, zatím je uroda v pohode. Snazil jsem se dohledat nějakou ochranu a na stránkách Mendelovy univerzity jsem se dočetl, že existuje dravy roztoč, ktery je údajně schopen likvidovat vlnovnika. Roztoč se jmenuje amblyseius cucumeris. Nemáte nahodou nějaké poznatky, případně osobni zkušenosti? Děkuji za odpověď.

    Sulka

    15. 8. 2020 15:24 Zakladatel vlákna: Dalibor Přikryl
    Dobrý den. Mohu použít Sulku extra z loňského moření. Expirace Květen 2020, nebo raději koupit novou. A ještě jeden dotaz. Mohu použít malé stroužky k sadbě, nebo raději ty větší a malé použít v kuchyni. Nedokážu posoudit, jestli v hlavičce česneku bude nějaký velikostní rozdíl. Děkuji
    17. 8. 2020 12:43 Libor Hejduk
    Z chemického hlediska je Sulka polysulfid vápenatý, tudíž vzdušným kyslíkem pomalu oxiduje na nerozpustný síran vápenatý (sádra), takže pokud není zakalená vysráženou sádrou, ale je krásně čirá žlutá, tak bych v tom neviděl problém.

    Zajímavost

    15. 8. 2020 11:50 Zakladatel vlákna: Václav Kavka
    Při posklizňovém rozjímání jedna zajímavost. Průběh letošní sezony asi neumožní, aby to došlo do konce, ale i tak. Málokdo někdy viděl semena česneku, ikdyž nezralá.
    SemenaVývoj semenVývoj semenVývoj semen
    15. 8. 2020 15:06 Jozef Sisak
    Toto dokažu podľa mojich inform. len niektore odrody spontalne alebo po zasahu pestovateľa . aka odroda to dokazala u Vás ?
    15. 8. 2020 15:34 Václav Kavka
    To je na delší diskusi a dost záleží na okolnostech.
    Obecně se za nejnadějnější považují česneky skupiny PS (Slavin, Džambul) nebo MPS (Havran, Ivan, Jovan).
    Z jedné strany vás tísní vegetační sezóna (chcete co nejrychleji vykvést), z druhé strany ochota stvolu vydržet naživu co nejdéle.
    Taky hraje roli třeba tloušťka stvolu. A významná je taky pylová sterilita. Potřebujete mít ve směsi dostatek rostlin s plodným pylem, aby to mouchy zvládly roznést. 
    Ty vyjmutá semena jsou z Mirky, která se jeví pylově sterilní, ale evidentně tam zafungoval pyl od vedle.
    16. 8. 2020 9:39 Jozef Sisak
    Pre mňa veľmi zaujimave informacie za ktore ďakujem
    16. 8. 2020 9:41 Jozef Sisak
    Môžeme sa sukromne kontaktovať na f. skupine -pestujeme cesnak ?
    17. 8. 2020 11:16 Vaclav Kavka
    Máte tam sz přes fb.
    16. 8. 2020 9:58 Jan Kozák ml.
    Pěkná práce.
    Zrovna hledáme zaměstnance (článek s detailnějšími informacemi). Lidé, kteří chtějí česnek posunout někam dál, by se nám zvlášť hodili.
    1. 9. 2020 6:25 Vaclav Kavka
    Trocha opatrného optimismu
    Vývoj semenVývoj semen

    Čo sa stalo

    14. 8. 2020 20:16 Zakladatel vlákna: Angelika Sedikova
    Dobrý deň, prosím vás o radu pri pestovaní cesnaku,
    Vybrala som cesnak domáci palicak 2 júla 2020, teraz čistím po osuseni. Niektoré hlavičky sú celé akokeby vlhké, nedá sa z nich ošúpať šupka je ich tam 5-6 vrstiev, cesnak má flakatu hrubú šupku nie jemnú suchú a zapácha ako zatuchnuty alebo údený neviem to presne opísať, keď ho ošúpem vonia pekne cesnakovo strúčik má po sebe drobulinke bodky dooranzova.
    Viete mi poradiť čo mu je?
    Nie je dosuseny? Má chorobu? ...
    XxxXxxx
    15. 8. 2020 7:36 Jan Kozák
    S něčím takovým jsem se v minulosti už také setkal, jednalo se o jednotlivé případy, nevěnoval jsem tomu pozornost. Ale Vy jste mě donutila k přemýšlení. Mohlo by to být podobné jako velké jednostroužkové cibule velkostroužkových paličáků s tuhými suknicemi a nízkou skladovatelností. Ale v tomto případě ještě došlo k rozdělení na stroužky. Předpokládám, že i tady bude skladovatelnost snížena, tož sviňu porazit už na jeseň. 
    Tedy ani předčasná sklizeň ani choroba, ale fyziologická porucha.
    15. 8. 2020 9:19 Angelika Sedikova
    Znamená to pán Kozák, že takýto cesnak nepoužiť ako sadbovy? 
    15. 8. 2020 9:23 Angelika Sedikova
    Môžeme to považovať aj za estetickú závadu?
    15. 8. 2020 19:20 Jan Kozák
    Tento česnek patří pouze do kuchyně, nesázejte ho.
    16. 8. 2020 9:46 Jozef Sisak
    Z niečim podobnym som sa streto aj ja pred par rokmi  paličiak NEVYTVORIL  stvol a  suknice boli  hrube -ako  krepovy papier a stručiky čiastočne rozdelene všetko skončilo v kuchyni ,  dnes pre zaujimavosť by par skončilo v zemi.

    Česnek bez stroužků

    10. 8. 2020 12:55 Zakladatel vlákna: Milan Zemek
    Dobrý den.

    Sklidil jsem letos v červenci svou mini úrodu česneku Dukát a Unikát. Letos budu sázet česnek od pana Kozáka.
    Ale chci se podělit o jednu zajímavost.
    Dnes jsem česnek potřeboval na vaření a našel jsem jeden Dukát který nemá stroužky ale je jak kedlubna :-)
    Normální to asi není, ale zřejmě se to stává.
    Hezký den.
    1234
    10. 8. 2020 20:01 Jozef Sisak
    Stava sa to ak vysadite "taky tenši " stručik alebo pri vysadbe zimnych paličiakov na jar čo nie je Váš pripad
    11. 8. 2020 8:16 Jan Kozák
    Trochu to doplním. Nemusí to být nic z výše uvedeného. Rády to dělají velkostroužkové paličáky i z normální sadby při podzimní výsadbě. Má na to vliv průběh zimy, patrně i průběh skladování před výsadbou. Tyto jednostroužkové cibule jsou až nepohodlně velké, na zabijačku akorát. Mívají špatnou skladovatelnost, proto je dobré zabít prase ještě před Vánocemi. 

    Kde sadit?

    9. 8. 2020 23:36 Zakladatel vlákna: Petr Šánek
    Dobrý večer! Přemýšlím posadit letos více česneku a tak se chci zeptat kde! Mám k dispozici zahradu, kde posledním 40 let rostla jen tráva (Za účelem sena, krmivo pro krávu a králíky) louky bych v příštích týdnech zoral.  Má to potenciál případně jaké úpravy jsou zapotřebí? děkuji za radu...
    11. 8. 2020 8:11 Jan Kozák
    Orbu neodkládejte, je nejvyšší čas (už to mělo být), aby se drn do výsadby jakž takž rozložil. Pokud louka byla jen sklízená a nebyla pravidelně hnojená, počítejte s tím, že je k dispozici málo živin, tedy před výsadbou řádně nahnojit.

    moření

    8. 8. 2020 18:22 Zakladatel vlákna: Jaroslav Janouš
    Dobrý den mám Vekan a dotaz-mohu už teď mořit Sulkou sázet budu asi koncem Listopadu dle počasí
    9. 8. 2020 15:02 Jan Kozák
    Namořit už můžete, doba moření by neměla přesáhnout dvě hodiny. Po namoření rychle usušit (to není teď problém) a uložit v tenké vrstvě na vzdušném místě.

    Prosím o identifikaci choroby

    5. 8. 2020 10:52 Zakladatel vlákna: Michal Hrdlička
    Dobrý den pane Kozák, Chtěl bych Vás poprosit o radu co je to za chorobu. Stroužky po oloupaní za šedlé (sklovité)
    foto po sklizni
    5. 8. 2020 21:15 Jan Kozák
    To Vám neporadím. Píšete o problému na stroužkách, ale na fotce oloupané stroužky nejsou. Jediné, co je vidět, je čerň, správně sazovitost česneku (Embellisia allii, syn. Helminthosporium allii)

    Uskladnění česneku

    3. 8. 2020 20:47 Zakladatel vlákna: Jiří Hanzal
    Dobrý den pane Kozák odhadujeme se s kolegou jak správně uskladnit česnek. Já tvrdím 16-18 stupňů a vlhkost kolem 60 %. Kolega tvrdí že teplota 10-15 stupňů a vlhkost minimalni
    4. 8. 2020 7:21 Jan Kozák
    Pokud v česneku není roztoč vlnovník česnekový (Aceria tulipae), je nejlepší teplota okolo dvaceti stupňů, případně vyšší, a vlhkost okolo šedesáti procent. Pokud tam roztoč je, tak ani chlad deset stupňů ho nezastaví. 
    4. 8. 2020 15:13 Jiří Hanzal
    Moc děkuji za odpověď 

    neúroda česneku

    3. 8. 2020 9:20 Zakladatel vlákna: Beda Svoboda
    Pane ing.,loni napodzim jsem daroval jednomu začínajícímu (2roky pěstuje) zahrádkáři na vyzkoušení asi 6 odrůd česneku z mé sklizně, vč. Havrana, Jovana,Bjetina atd. Já z této sadby měl krásnou úrodu, on však v daleko lepších podmínkách a hlavně lepší půdě měl cibule max do cca 3cm. Ale co si koupil sadbu Jovana,Havrana,  rusáka na burze a francouze v marketu, tak měl úrodu krásnou. Měl by jste pro to nějaké vysvětlení? Já bohužel s mou 40tiletou zahrádkařskou praxí ne. Děkuji za odpověď.
    4. 8. 2020 7:01 Jozef Sisak
    Mne sa to stalo s Havranom , ďalši rok ma uroda potešila , zaver -  potrebna aklimatizácia na "zahradu " čo niektore odrody potrebuju
    5. 8. 2020 10:08 Beda Svoboda
    U kamaráda je zajímavé to, že mou sadbu pěstoval jen pár km  ode mne, jen má lepší bonitu půdy a česnek, co koupil o 2 okresy dál a pocházel bůhvíodkud,se urodil. Když jsem mu řekl o aklimatizaci, ať cibule co vypěstoval nasadí letos znovu, nechce. Ale také je možné, že když vysadí česnek původem z  burzy co mu letos narostl, může narok "splakat nad výdělkem"
    4. 8. 2020 7:13 Jan Kozák
    Pokud pěstoval na stejném záhonu, pak vysvětlení nemám. 
    4. 8. 2020 10:49 Libor Hejduk
    Něco podobného se mi stalo pár let zpět s Benátčanem. První rok ze sadby narostl krásný, další rok jsem zasázel vlastní vybrané výpěstky a byl nějaký nedorostlý. Ale naštěstí nemám problém u jiných odrůd se skladovatelností do další sklizně. Taky mi vadily u menších cibulí až moc malé vnitřní stroužky, člověk je líný to loupat a je mu líto to zahodit, když si to vypěstoval. Takže jsem dal šanci jiným odrůdám, asi každý rok dám alespoň jednu, kterou jsem ještě nezkusil. Jen jsem přešel na pro někoho možná nelogický systém na každý rok kupovat "čerstvou" sadbu. Místa je tak akorát na decentní roční spotřebu a jednorázové obdarování pár přátel, tak si radši koupím kvalitní sadbu, než koncem zimy shánět dobrý česnek jako náhradu za ten, co bych jinak nasázel.
    Letos dobře vyšel Anton a jinak neskutečná raketa je Havran, ani mi nevadí velké stroužky, jako česnekofil stejně míň jak jeden obrstroužek nepotřebuji. 
    5. 8. 2020 9:40 Beda Svoboda
    Ono je to zajímavé,kdysi jsem zasadil vedle sebe tu samou odrůdu 2ř. z mé sadby a 2ř. z originální, výsledek- můj krásný a orig. malý a byl malý i další rok. Také jsem měl před mnoha lety orig. sadbu Bjetinu od Kozáků, narostl velký ale nekvalitní a trpěl nemocemi vč.plísní (čes. ve vedlejších řádcích byly dobré),tak jsem po 3 letech Bjetin vzdal. Potom asi za 2 roky jsem natrefil na tržišti na krásný Bjetin, koupil a pěstuji ho dodnes, je pokaždé pěkný a zdravý. Myslím, že příčina byla v sadbě tehdy. Co se týče Antonu, měl jsem letos cibule z "nadzemních pacibulek" větší, než ze stroužků, ale už to tu někdo psal, že to měl také tak, že je to asi rokem. No, příroda čaruje.

    Skladovatelnost

    26. 7. 2020 10:25 Zakladatel vlákna: Dalibor Přikryl
    Dobrý den pane Kozáku. Minulý rok jsem u Vás zakoupil krabičku se vzorky česneku, který nyní sklízím. U většiny druhů je nějaký popisek ohledně skladovatelnosti např: dobrá skladovatelnosti, 24 měsíců, do dubna atd. Určitě jste hodně vytížen, ale bylo by možné napsat nějakou tabulku, nebo seznam od nejlépe po nejhůře skladovatelných odrůd. Další sezónu budu zkoušet Japo 2 a Lukan. Určitě by to zajímalo více diskutujících. Děkuji
    26. 7. 2020 12:27 Mareš Stanislav
    V oddílu "Odrůdy" tohoto webu je u každé jednotlivé odrůdy v jejím popisu uvedena i doba skladovatelnosti. Já jsem si takovou tabulku o jaké se zmiňujete před cca 10 lety vyhotovil a průběžně ji doplňuji o dobu skladovatelnosti nových odrůd. Máte pravdu, je to praktická pomůcka, podle které zavěšuji svazky jednotlivých - už vysušených odrůd v pořadí od těch s nejkratší dobou skladovatelnosti až po nejdéle skladovatelnou odrůdu, t.j. Benátčan. 
    26. 7. 2020 13:19 Dalibor Přikryl
    Ne u každé odrůdy je to jednoznačně napsáno a předpokládám, že pan Kozák ví, která odrůda vydrží déle, než některá jíná. 
    26. 7. 2020 17:11 Jozef Sisak
    Taka tabuľka s laskavým dovolením Ing. Kozáka by mohla byť niekde tu aj uverejnená
    26. 7. 2020 15:04 Novák Ladislav
    I ten česnek s nejdelší dobou skladovatelnosti v nepříznivých podmínkách může vydržet třeba jenom 3 nebo 4 měsíce. Letos chci zkusit již v této dickusi zmiňované noviny a skladování spolu s usušenou levandulí. Levandule by mohla odpuzovat vlnovníka stejně  jako šatní moly.
    26. 7. 2020 17:08 Jozef Sisak
    Treba brať aj v uvahu "vôňu" tlačiarenskej farby ako aj kontakt farba - cibuľa cesnaku , tu planujem využiť papierove sačky alebo inu formu čisteho papiera.
    26. 7. 2020 18:16 Jan Kozák
    V popisu odrůd je informace o její skladovatelnosti. Tento údaj má pouze informativní charakter a mění se nejen pěstitelskou lokalitou, pěstitelem, ale i ročníkem. Takže pěstitel může být mile překvapený, že mu česnek vydržel mnohem déle, než uvádí popis, ale může dojít i ke zklamání, že je to opačně.
    Ale tuto tabulku určitě příležitostně vytvořím. 

    Striedanie pozemku

    22. 7. 2020 13:19 Zakladatel vlákna: Martin Lokaj
    Dobrý deň.  Chcel by som sa spýtať,  či niekto nie je v podobnej situácii alebo o radu. Mám pozemok,  ktorý mám rozdelený na 3 časti. Pestujem len cesnak a na zvyšku je zelené hnojivo,  len nechcem stále dávať facéliu a horčicu a orať to 2x do roka. Myslel som, že by som po cesnaku nasial ďatelinu, tú nechal do konca následného roku, zaoral a další rok na jar dal zelené hnojivo, a na jeseň sadil cesnak. Môže to tak byť alebo je lepšie  zvoliť niečo iné? Ďakujem za rady. Príkladam aj foto tohtoročnej úrody. 
    Dukát
    23. 7. 2020 19:11 Jan Kozák
    Vámi vymyšlený postup je dobrý. Počítejte s tím, že jetel budete muset pokosit, aby nevytvořil semena. Mohl byste pak trhat jetel z česneku.
    23. 7. 2020 22:54 Miroslav Mikula
    Navrhujem zasiať Lucerku a vegetáciu nechať 2 roky. V roku výsadby v mesiaci 09 zaorať, cca za 3 týždne prebehnúť diskovými bránami alebo ťažkými bránami a cca 2 týždne pred výsadbou znovu preorať. To by malo stačiť na zničenie vegetácie a koreňov. Založenie porastu v tomto období pri priaznivom počasí by nemal byť problém, ale treba zasiať sejačkou a plochu uvalcovať. Pred sejbou asi neorať a použiť iba diskové a ťažké brány. Treba počítať s tým že porast na krmovinárske účely treba 5 krát za sezónu pokosiť.
    23. 7. 2020 23:26 Alois Juráň
    No ale při letošní  urodě slimáků nevěřím že vzejde..Já mám od slimáků ožraný aj ten česnek.Dokonale .
    24. 7. 2020 8:25 Miroslav Mikula
    V tomto roku Lucerka zasiata na jar, dlho bojovala so suchom. Až teraz zažína skutočne rásť. Sucho môže byť problémom aj pri oraní porastu na jeseň. Jednoducho nemusíte do zeme dostať pluhy.
    Ak máte oplotený pozemok,tak na slimákov je účinný Indický bežec - kačica s dlhým krkom. Potom z Vás bude aj chovateľ.
    24. 7. 2020 13:23 Martin Lokaj
    Ďakujem za rady, kým nenájdem niekoho, kto by to pokosil na kŕmenie alebo seno budem musieť ostať len pri zaorávaní. Je tam dobrá hlina, dostať pluhy do zeme nie je problém. Len som to považoval za zbytočné orať 2x ročne, ale aspoň bude viac hmoty v zemi.
    24. 7. 2020 21:39 Jan Kozák
    Ještě si přidám.
    Není nutné pokosenou hmotu odvážet nebo sušit. Klidně může zůstat ležet a zaorá se nakonec. Ale pokud byste volil lucerku (mnozí jí říkají vojtěška), musela by se zaorat na podzim rok před výsadbou nebo v roce výsadby při první seči. Jinak byste mohl mít problémy při sázení s nerozloženými zbytky.
    24. 7. 2020 23:36 Miroslav Mikula
    V takom prípade by som  miesto kosačky  kúpil za traktor mulčovacie zariadenie. Hmota by sa lepšie rozkladala a porast by lepšie prerastal cez podrtenú hmotu.
    25. 7. 2020 7:21 Jan Kozák
    Moja řeč.

    Desinfekce dusíkatým vápnem

    21. 7. 2020 12:16 Zakladatel vlákna: Jana Kopecká
    Dobrý den, pane Kozáku,
    prosím, jaká je minimální doba zakrytí záhonu igelitem při desinfekci půdy dusíkatým vápnem? Vápno jsem po sklizni česneku rozhodila, zaryla, záhon zalila a zakryla (bohužel až po 4 dnech) igelitem. Stačí 14 dní nebo jsou lepší 3 týdny? Dávám po česneku černou ředkev a ke konci měsíce ji chci vysévat. Velmi děkuji za upřesnění.
    23. 7. 2020 19:04 Jan Kozák
    Je to tak, jak píšete, čtrnáct dní stačí, tři týdny jsou lepší. Počítejte však ještě nějakých čtrnáct dní na odvětrání. Tuto dobu můžete výrazně zkrátit kultivací.

    Pacibulky nepaličáku.

    20. 7. 2020 15:30 Zakladatel vlákna: Zdeněk Jamný
    Dobrý den.

    Koupila jsem si v loni  sadbu nepaličáku Benátčan a nyní při sklizni  mě část hlávek vytvořilo v různé výšce pacibulky-vypadá to jako paličák s nízkým stvolem, kde jsou pacibulky v počtu 4-8 kusů. Je to v pořádku, dá se z těchto pacibulek vypěstovat sadba ? Jde o Benátčan, nebo jde o nějaký jiný druh česneku a byla mě část sadby poslána s více druhy česneku. ?
    Děkuji za Vaši odpověď.
    20. 7. 2020 18:50 Jan Kozák
    Úzkolisté nepaličáky umějí v extrémních podmínkách vytvořit květenství s plnohodnotnými pacibulkami, které se dají využít jako pacibulky paličáků. Na rozdíl od paličáků se květní stvol vyvine výrazně později; dokonce kdysi někdo psal, že se květní stvoly vytvořily až po sklizni u zavěšeného česneku.

    Inspirace pro uskladnění česneku

    18. 7. 2020 18:34 Zakladatel vlákna: Jana K.
    Posílám na ukázku fotky loňského česneku, který jsem včera loupala. Zabalený vydrží ve sklepě v bedýnce až dodnes.
    Oloupaný česnekTakto ho zabalímNeoloupanýRozbalený po roce
    18. 7. 2020 18:54 Novák Ladislav
    Klobouk dolů před takovýmto výsledkem. Důležitá je asi i odrůda.
    18. 7. 2020 21:06 Jan Kozák
    Myslím, že nejdůležitější je tam konkrétní papír, který nevoní vlnovníku česnekovému. Před dvěma roky jsem si nechal výstavní cibule v papírových sáčcích a také vydržely do prázdnin. Loni jsem to opakoval, ale výsledek mizerný. Sáčky byly od jiného výrobce, který používá jiný papír. Problém je v tom, že neznám původ těch prvních sáčků. V obou případech byly sáčky venku pod střechou.
    19. 7. 2020 14:04 Alois Juráň
    Má to očividně v nějakých novinách...Takže zjistíme v jakých...
    20. 7. 2020 10:36 Jana K.
    Odrůda neznámá, babička ji pěstovala v Platěnicích / Moravany u Pardubic/ a já teď u Ústí n. Orlicí. Noviny používám také od babičky, já je nekupuji. A jaké noviny? Ani nechtějte vědět název, ale protože jsou od babičky, tak uhodnete. Letáky a časopisy raději NE!!! To nemám vyzkoušené.
    18. 7. 2020 19:03 Miroslav Fiala
    Jano, je to nádhera. Zajímají mě teplotní a vlhkostní podmínky ve vašem sklepě.
    20. 7. 2020 10:31 Jana K.
    Teplotu odhaduji v zimě kolem +10 stupňů. Na jaře a v létě samozřejmě víc. Jedná se o malý sklep v cihlové bytovce staré více než 50 let. Vlhkost asi nic moc.
    < Novější1516171819Starší >

    Kontakt E-mail, telefon, adresa

    Ing. Václav Kozák a Ing. Jan Kozák
    Chvojenec 75, 534 01 Holice
    IČO: 05439710
    Kontakt

    cesnek@cesnek.cz
    E-mail není určen k poradenství.
    Rádi Vám poradíme v diskusi.

    Obchodní podmínky
    Reklamační formulář

    Šlechtění česnekové sadby Grafika zpracována Odemne