Přihlášení

  • Pěstování
  • Popis česneku
  • Odrůdy
  • Choroby a škůdci
  • Články
  • Diskuse: Pěstování česneku Zpět na diskusi

    Ostrost

    29. 7. 2013 18:40 Zakladatel vlákna: Zdeněk Červík
    Přeji hezký den,
    Chtěl bych se zeptat zda náhodou nevíte čím to může být,že jedna hlávka česneku pálí jak čert a další je ještě slabší než ten činský a to obě odrudy.Odrudy bohužel nevím,sadba byla od matky a tchán koupil taky něco ,ale bohužel si nepamatuje co.Obě dvě odrudy byly na stejném záhonku a vykopáné okolo 15 července.Záhon byl poprvé od odtravnění využit právě letos(loni) a přohnojil jsem cereritem s guanem.Sušíl jsem 14 dní pod střechou od šopy v průvanu a po očištěné dosušuji v bedýnkách.popřípadě ,když jem si lovi vypěstovalz jedné sadby cibulky bude to mít vlav na příští kvalitu?.

    A ještě jeden bylo by možno si ještě přiobjednat 1kg Japo2 a nebo Matin?

    děkuji za případnou odpověď a leto jsem si koupil v Buchlovicích sadbu "Bětin+Havran"

    sklizeň

    29. 7. 2013 15:18 Zakladatel vlákna: Martin Lipenský
    Musím napsat, že ve srovnání s minulým rokem byl letošek mimořádně úspěšný a to hlavně u odrůd, které jsem vloni neměl k dispozici.

    Na podzim jsem sázel vaše odrůdy Vekan, Slavin, Bjetin a Japo 2, zdá se, že nejlépe dopadl Japo 2, jen o něco hůře Bjetin, ale pořád dost dobře (asi 1 ku 6, vloni byl nejlepší poměr 1:4). Četl jsem, že u Japa 2 by měla být sklizeň až počátkem srpna, ale většina rostlin už byla slehlá, takže jsem raději sklízel již nyní. Zpoždění kvůli špatnému počasí snad mohlo být vyrovnáno současnou vlnou veder.

    V zemi mám ještě Benátčan, ale jelikož byl sázen až na jaře, nechám rostliny ještě týden až dva v zemi, možná i déle, zatím jsou docela zelené.

    Vekan - mám smíšené pocity, přibližně polovina je slušná, zbytek spíše menší

    Slavin - dva roky po sobě špatné výsledky, takže v našich podmínkách asi nevhodná odrůda.

    Jako 2, BjetinSlavin měly stejné podmínky - bez moření, hnojeno jen kompostem při založení záhonu, to samé platí u části Vekanu, ale poté mi došel kompost a musel jsem improvizovat, což nedopadlo zrovna dobře.

    Nadmořská výška 450 m nad mořem a kyselá půda, stín ráno - cca do 10:00 - 11:00 a od 18:00. Vypadá to, že míra zastínění v tomto rozsahu nemá výraznější negativní vliv na velikost česneku. Vlastně jeden z největších česneků jsem měl v místě, které je z rána nejdéle zastíněné, poměrně velký shluk vzrostlých olší. Výška cca 450 metrů nad mořem a půda kyselá - p.h. (5)5,5 - 6 (6,5)

    Na ukázku Japo 2, takto samozřejmě nevypadaly všechny rostliny, ale těch opravdu velkých bylo až nečekaně mnoho - velkých především ve srovnání s česnekem z loňského roku. Jaké jsou maximální možnosti této odrůdy netuším :)

    Každopádně v celku jsem spokojený a těším se na další odrůdy k vyzkoušení.
    29. 7. 2013 15:29 Martin Lipenský
    Jsem z této odrůdy opravdu nadšený, ale 2x jsem stejný obrázek vkládat nechtěl. :)

    Sklovitost stroužků

    29. 7. 2013 9:38 Zakladatel vlákna: Martina Raiserová
    Dobrý den, pane inženýre Kozáku,
    v letošním roce jsme sklidili krásný, zdravý česnek. Po sklizni jsme ho nechali v uzavřené zahradní boudě, kde byla vysoká teplota. Po týdnu byla většina stroužků úplně sklovitá, bez vůně a nedá se jíst. Víme, že jsme udělali velkou chybu při sušení. Ptali jsme se zkušených sousedů pěstitelů a nikdo neví. Prosím, nevíte o co se jedná? Je to nějaká nemoc? Děkuji. S úctou M. Raiserová
    29. 7. 2013 10:17 Jan Kozák ml.

    Určení odrůdy

    28. 7. 2013 22:09 Zakladatel vlákna: Martin Zukal
    Dobrý večer pane Kozáku,
    rád bych Vás požádal o určení odrůdy česneku. Česnek máme od babičky, která ho pěstuje již roky.
    Zde jsou fotky: http://www.efficiency.8u.cz/gallery/gallery4.html
    Díky za Váš čas.
    Martin Zukal

    Chemický česnek

    28. 7. 2013 21:51 Zakladatel vlákna: Roberto
    Dobrý den, chápu že se věnujete česneku asi hodně dlouho, ale měl bych takovou připomínku a zajímal by mě Váš názor: Na jednu stranu prodáváte podle všeho kvalitní česnek, ale na druhou stranu při bližším zkoumání člověk zjistí, jak JEDOVATÝ ČESNEK vlastně prodáváte... A to nemůžete popřít, vždyť i zde na stránkách uvádíte jaké CHEMIKÁLIE do česneku vlastně valíte. Moření, stříkání, myslíte si že ty jedy někam zmizí?? NE, jsou právě v tom Vašem česneku, a s každým soustem se dosávájí do našeho těla a tam se ukládájí až jednou tělo vypoví službá. Jde vidět že česnek pěstujete hlavně na zisk, ne pro kvalitu a pro lidi. Snad se nad tím aspoň trochu zamyslíte..
    S pozdravem Robert
    28. 7. 2013 22:41 Jan Kozák ml.
    Prosím, Roberto, pište na naše stránky střízlivý. Děkuji.
    29. 7. 2013 14:08 Ondřej Kopeček
    Nebo byl možná dehydratovaný z toho horka :-D
    29. 7. 2013 15:45 Jan Kozák ml.
    Pána známe, tohle byl jen takový zoufalý výkřik, jehož cílem nebylo získat informace o škodlivosti chemikálií nebo upozornit na nějaký (byť zanedbatelný) problém. Jedinou snahou bylo uškodit. A na takové příspěvky opravdu nemá smysl v sezóně reagovat, protože mnohdy nemáme ani čas odpovídat na seriózní dotazy.

    Havran

    27. 7. 2013 16:13 Zakladatel vlákna: Miroslav
    Dobrý den,dnes sklizen a já jsem spokojen:-)Jen mě udivuje že ponechané 3 rostlinky s pacibulkami mají největší cibule a dokonce na jedné je ohromný kořen(byly dva ale jeden se utrhl).Děkuji p.Kozákovi za kvalitní sadbu a všechny česnekožrouty zdravím:-)

    Letošní úroda česneku

    27. 7. 2013 13:23 Zakladatel vlákna: Jiřina
    Česnek pěstuji již léta pro radost v množství pro rodinu. Letošní rok úroda předčila očekávání. Pěstuji v jihovýchodní části Vysočiny v 500 m n.m., půda těžší. Zde se každoročně daří odrůda Bjetin, která přečkala dobře i holomrazy 2012. Výhodou Bjetinu je ranost a nevýhodou trochu kratší skladovatelnost. Letos je jasným favoritem mezi odrůdami u nás na zahradě Havran. Rostliny byly sytě zelené, vysoké až 140 cm, měřeno od podpučí k vrcholu. Průměr cibulí až 8 cm. Další předností Havranu je delší skladovatelnost. Anton a Lukan se u nás nedaří, cibule nedorůstají uspokojivé velikosti. Na příští rok hodlám sázet hlavně Havran, rostliny k sadbě jdem si označila barevným provázkem již před sklizní. Díky za vynikající odrůdy a vše, co pro pěstování česneku v Čechách děláte. Jiřina

    hnojení

    25. 7. 2013 23:08 Zakladatel vlákna: Jan
    Dobrý večer pane Kozáku, chci se zeptat jaké můžu použít přírodní hnojení místo toho chemického. Mohl bych použít třeba kuřince,nebo zakvašené kopřivy nebo je ještě něco co bych moch použít.A co bych měl použít na podzim a co na jaře. Děkuji Mužík Jan.
    31. 7. 2013 7:58 Martin Turek
    Dovolim si reagovat, doporucil bych rostlinne vyluhy formou postriku na list po soumraku, kompost do pudy, ale kurince max pred sezonou, jsou moc agresivni, rostliny by spalily. Osobne do vyluhu vlevam mocovinu a luxusni vysledky. Je treba to ale redit 1:6 aspon.

    Kořeny a sázení po bramborách

    25. 7. 2013 20:16 Zakladatel vlákna: Dana
    Dobrý den,jelikož pěstuji česnek druhým rokem a nemám zvláštní zkušenosti, chtěla bych se zeptat, zda při sušení česneku je důležité odstranit kořínky nebo ne. A taky , zda můžu sadit česnek po bramborách, jelikož nemám velkou možnost střídání půdy. Děkuji za odpověď. Dana Umlaufová
    28. 7. 2013 22:33 Jan Kozák ml.
    Dobrý den, Dano, odstranění kořenů před sušením nezbytné není. Pokud nebudete česnek po bramborách sázet příliš brzy, problém by nastat neměl.

    Sadba česneku

    24. 7. 2013 11:50 Zakladatel vlákna: Zdeňka Tlustá
    Dobrý den!
    Mám dotaz ohledně sadbového česneku. Pěstujeme česnek již 40 let., převážně modrý paličák, sázený na podzim. Pro sadbu si vybíráme buď kvalitní česnek z naší sklizně, který má hodně stroužků nebo kupujeme kvalitní čenek od známých. Nikdy jsme nekupovali přímo uznanou sadbovou odrůdu. Zajímalo by mně, jak vy pěstuje sadbový česnek, zda je pěstovaný jiným způsobem než konzumní, jaké musí mít parametry, aby byl uznán jako sadbový a kde získáte certifikát o tom , že je to uznaná sadba. V čem je rozdíl, když nasázíte přímo sadbovou odrůdu, zda ve výnosu, chuti, době skladování apod. Jsme od Roudnice  n.L., máte někde poblíž prodejnu, kde by se dala od Vás sadba zakoupit?
    Děkuji za odpověď. Zdeňka Tlustá

    Jaká předplodina před česnekem?

    22. 7. 2013 18:18 Zakladatel vlákna: Ivana Smetanová
    Dobrý den, prosím o radu. Letos budu sázet česnek po bramborách (dělám to již dlouho a nenám s tím problém). Když sklidíme brambory na počátku srpna, sázet česnek budem v listopadu, co prozatím se záhonem? Nechat volný? Osít zeleným hnojením (v případě že ano, jak dlouho před výsadbou ho zarýt)? Zarýt kompost a nechat do výsadby volný? Oset krátkodobými plodinami - ředkvička, kopr, karotka, a podobně? Nebo jinak? Díky za inspiraci a přeji mnoho pěstitelských úspěchů. Ivana Smetanová
    22. 7. 2013 20:04 Jan Novák
    Já mám nejlepší zkušenosti s hořčicí.
    Rychle vzchází, po posekání se zavadlá dobře zaorává a dobře rozkládá.
    Na malých plochách není od věci ředkvička či karotka, ale protože nelze sklidit na termín, nebude možno počítat s účinkem "zeleného hnojení".
    25. 7. 2013 7:29 Jan Kozák
    Podle potřeby využití plochy. Hořčice půdu dezinfikuje, nutno ji zarýt do poloviny září. Dezinfekční účinek má i ředkvička a kopr. Karotka Vám ze srpnového výsevu už nic neudělá. Zarytím kompostu dodáte do půdy nejvíc organické hmoty a půdu dobře vyhnojíte, následný černý úhor Vám pomůže s odplevelením pozemku. Tož včil si vyberte. Všechny možnosti (až na karotku) jsou správné.

    Letošní sklizeň

    21. 7. 2013 22:46 Zakladatel vlákna: Radim Jaroš
    Dobrý večer,po dnešní sklizni posílám pár fotek. Letošní rok byl urodným co se česneku týče.Podobně jako pan Bohunský je odrůda Havran opravdu obrovská a její výnos uspokojivý.Co se týče ostrosti myslím,že není co dodat.Je taková jak má být - ostrá :-)
    21. 7. 2013 22:48 Radim Jaroš
    21. 7. 2013 22:51 Radim Jaroš
    ....sklízí celá rodina :-))
    21. 7. 2013 22:55 Radim Jaroš
    21. 7. 2013 22:58 Radim Jaroš

    Není ostrý

    21. 7. 2013 19:47 Zakladatel vlákna: Ondřej Kopeček
    21. 7. 2013 19:51 Ondřej Kopeček
    Dobrý den pane Kozák, plánuji vytahat česnek paličák jelikož už splňuje všechny podmínky, dneska jsem ho zkoušel ale stroužky byly u vrcholu zelené, a nebyl ostrý. Jméno sadby nevím, ale zkoušel jsem ho a byl hodně ostrý oproti tomu co mám teď, česnek jsem několikrát hnojil ledkem vápenatým. Je možné že bude mít pálivost až při vysušení a ta zelenost také odejde, nebo ještě prostě není zralý? Děkuji za odpověď.
    21. 7. 2013 20:01 Jan Kozák
    S tímto jevem jsem se už také párkrát setkal. Jeho příčinu neznám a zatím jsem ani neměl čas, abych se tím zabýval. Ale stálo by to za to. Zelené špičky se objevují u mělké výsadby a jsou způsobeny světlem.
    21. 7. 2013 21:22 Martin Harasim
    Já byl také loni v šoku, když Vekan po sklizni nepálil. Po sušení už pálí !

    cibule vs česnek

    21. 7. 2013 16:06 Zakladatel vlákna: Filounek Jaroslav
    Dobrý den. Porost cibule je napaden nějakou chorobou (viz snímek), zasychá a v nati je žlutá larva asi 4 mm dlouhá a 1 mm silná. Protože jsem ji umístnil vedle porostu česneku, domnívám se, že je to háďátko zhoubné. Ulička mezi oběma porosty je asi 40 cm. Mohou se oba porosty vzájemně ovlivňovat? Česnek se již suší asi dva týdny. Česnek byl ošetřován, cibule nikoliv, zasychání cibule se objevilo až po sklizni česneku. Poradíte mi prosím pane Kozák?
    21. 7. 2013 19:56 Jan Kozák
    Neporadím, nevím. Ale háďátko to není.
    23. 7. 2013 16:23 Jana Pokorná
    To bude plíseň cibulová - nať se kroutí a zasychá, a když vytrnete cibuli, zjistíte, že zahnívá. Musíte preventivně provádět postřik Acrobat nebo Champion. a ideálně do toho přidat pár kapek jaru jako smáčedlo, protože postřik bez smáčedla dělá na rostilině jen kapičky a je tudíž potom i málo účinný. Jakmile začnou listy usychat, tak už je pozdě. Někdy je na vině i přehnojený pozemek dusíkem.
    23. 7. 2013 17:53 Filounek Jaroslav
    Děkuji za radu. Chemické ošetření nejraději moc nepoužívám, proto tento výsledek. V příspěvku mi mimo jiné také šlo o to, zda vůbec může být cibule vedle česneku. Vím, že některé plodiny se nesnesou vedle sebe.
    28. 7. 2013 17:57 Petr Doležal
    Je to houbomilka česneková. Pokud to zadáte do vyhledávače, zjistíte, že kromě česneku (který jste uchránil)napadá též cibuli a pórek

    Havran

    21. 7. 2013 15:43 Zakladatel vlákna: Milan Bohunský
    Dobrý den, dneska jsem sklidil testovací sadbu Havrana od p. Kozáka. Po celou dobu růstu byly rostliny větší než ostatní (až 1m), zdravější a ani u nás na Břeclavsku nepodléhaly předčasnému zrání. Taky jsem nevěřil svým očím po sklizni - cibule mají okolo 8 - 9cm v půměru. Zvážil jsem jednu vadnou cibuli - 140g, tj. ty největší musí teď za mokra mít 150g. Na fotkách je také stav porostu k 1.7.2013. Panu Kozákovi tímto děkuji, že vyšlechtil takový zázrak. Na domácí zabíjačce teď už nikdo nebude kafrat při loupání česneku, protože jich bude loupat maximálně deset;-))

    CO S TÍMTO ČESNEKEM

    21. 7. 2013 7:27 Zakladatel vlákna: ivana
    Dobrý den,chtěla bych se zeptat:sklidila jsem česnek který je zřejmě jak jsem z vašich článků vyčetla napaden houbomilkou-měl nažloutlé listy a vuvnitř mezi stroužky je hnědá larva co s tím bude se mi kazit a můžu ho vůbec prodávat dál na konzumaci?ještě jsem se s tímto nesetkala..Děkuji.
    21. 7. 2013 16:21 Jan Kozák
    Nejsem odborník na škůdce, s nimiž se málo setkávám. Určitě to není houbomilka, ta se kuklí v zemi. Může to být vrtalka pórová, pak by prodej byl bez problém, možná to může být i molík česnekový, tam by pak problém být mohl.

    předplodina a hnojení

    20. 7. 2013 20:51 Zakladatel vlákna: Alena Čechová
    Prosím o radu, jak snáší česnek brambory jako předplodinu a dále jak mu vyhovuje pozemek před rokem pohnojený důkladně koňským hnojem.
    20. 7. 2013 21:18 Jan Kozák
    To se bude česneku líbit. Ale sázejte co nejpozději.

    Odhlávkování, co to je

    19. 7. 2013 17:07 Zakladatel vlákna: Jitka Gerešová
    Dobrý den,co znamená odhlávkování?Děkuji
    19. 7. 2013 19:35 Jan Kozák ml.
    Odrůdy česneku kuchyňského se dají zařadit do dvou skupin - paličáky a nepaličáky. Paličáky tvoří vrcholy s pacibulkami. Ty se odstraňují, protože u některých odrůd jejich ponecháním na rostlině výrazně klesá výnos. Tomuto zalamování stonků se říká „odhlávkování“ nebo také „hlávkování“.

    Prodej

    18. 7. 2013 22:45 Zakladatel vlákna: ondřej
    Dobrý večer pane Kozáku, rád by se Vás zeptal, zda letos zas budete v září prodávat o víkendech sadbový česnek v Poběžovicích, budou všechny odrůdy k mání? Potřeboval bych poradit kolik kg sadby bych potřeboval na 34 m2?
    19. 7. 2013 9:13 Jan Kozák ml.
    Dobrý den, česnek v Poběžovicích prodávat budeme, ale jen v sobotu, viz Česnek v otázkách » Je možné si česnek koupit přímo u vás? Všechny odrůdy k dispozici nebudou.
    Na ar je potřeba orientačně 10 kg sadby (Česnek v otázkách » Kolik potřebuji sadby na 1 ar?), potřebujete tedy koupit cca 3,5 kg.

    Odrůda Mojmír

    18. 7. 2013 13:57 Zakladatel vlákna: Jitka Píšová
    Dobrý den, prosím o informace o odrůdě Mojmír. Koupila jsem ji loni v zahrádkářské prodejně (byl to konzumní česnek), nasázela jsem ho a vyrostl velmi pěkný. Děkuji za odpověď.
    18. 7. 2013 22:19 Jan Kozák
    Je to slovenská odrůda, je to jeden z klonů tzv. ruského paličáku.

    určení odrůd

    17. 7. 2013 21:38 Zakladatel vlákna: Michaela Zálešáková
    Dobrý den, prosím Vás, zasadila jsem na podzim tyto odrůdy: Slavin, Vekan, Blanin a Bjetin. Bohužel nemůžu najíét plánek sadby a nedokáži určit odrůdy. Fotografie přikládám
    17. 7. 2013 22:05 Michaela Zálešáková
    17. 7. 2013 22:06 Michaela Zálešáková
    17. 7. 2013 22:07 Michaela Zálešáková
    17. 7. 2013 22:24 Jan Kozák ml.
    Můj soutěžní tip je 1) Bjetin, 2) Vekan, 3) Blanin a 4) Slavin. Doufám, že jsem trefil aspoň jednu odrůdu.
    17. 7. 2013 23:06 Michaela Zálešáková
    Děkuji, řekla bych, že to tak bude. POdle "knihovničky zahrádkáře", kterou jsme od vás dostali k sadbě, jsme to takhle tak určili - prvně jsem teda měli přehozen vekan a slavin, ale pak jsme našli rozdíl v tloušce stvolu, takže jsme to přehodili. Jinak č. 4 zřejmě slavin, vzešel jaksi podivně - některé cibule jsou extrémně malé jen asi 2,5 - 3 cm a jiné pěkně velké. Jsou mezi nima velké rozdíly, ostatní odrůdy toto neudělali, tam třeba byl sem tam nějaký malý, ale tady větší část. Čím to může být?
    18. 7. 2013 22:18 Jan Kozák
    Tak jste to určili správně. Nevyrovnanost Slavinu z Vaší informace nedokážu zdůvodnit.

    dotaz k příspěvku z 10.7.

    17. 7. 2013 20:23 Zakladatel vlákna: Mareš
    Dobrý večer pane inženýre,
    moc bych prosil o zodpovězení dotazu pana Jiřího Šonského z 10.7. Se stejným problémem za mnou chodí zdejší zahrádkáři. Při sklizni u nepaličáků zjistili 60-80% rozpadlých cibulí s výrazným anytokyanovým zbarvením i u odrůd, které jsou běžně bílé. Nesklízeli pozdě, takže jinak běžný rozpad cibulí jako důsledek opožděné sklizně to nebyl.Zprvu jsem uvažoval o fusariu,ale kořeny i podpučí jsou zcela zdravé.Ani stroužky nejeví žádné známky napadení škůdcem, plísní či jinou viditelnou chorobou. Porosty měli až do sklizně relativně zelené (odhlédnu-li od zjevných symptomů virové mozaiky).Chodím kolem jejich zahrad denně se psem, takže jsem měl možnost ty porosty sledovat. Tenhle jev mají jen tři zahrádkáři (nesousedí spolu), zatímco jejich sousedé mají i stejné odrůdy bez těchto příznaků.Já sám, ač mám zahradu necelý kilometr od nich, jsem zatím sklidil všechny odrůdy, které už ke sklizni byly, v naprostém pořádku. Co to může být? Rád bych jim odpověděl kde se stala chyba, ale sám to v daném případě nevím.
    Předem Vám děkuji za odpověď
    24. 7. 2013 11:49 Simona Bendiková
    Dobrý den,
    dovoluji si k tomuto příspěvku napsat pár slov. Poté, co mi zmrzla česká sadba v roce 2012 jsem si z nouze zakoupila stejnou odrůdu i s certifikátem původu. Jedná se o odrůdu GERMIDOURE(ozimý nepaličák). Sklízela jsem tuto odrůdu 5. července, ale zjistila jsem, že už je to pozdě. Domnívám se, že v našich podmínkách je tato odrůda hotová koncem dubna. Navíc nesmíte čekat na polehnutí natě, tak jako jste zvyklí u českého nepaličáku. V mém případě vůbec nepolehl. Výnos poskytuje velký (jednotlivé cibule váží od cca 80 g - 140 g). Domnívám se také, že antokyanové zbarvení je pro tuto odrůdu typické, tudíž se nejedná o žádnou vadu. Pěstuji česnek už dvacet let a mohu říci, že i tato odrůda je pro mě zajímavá zkušenost. Třeba z toho důvodu, že nemá žádné vnější příznaky OYDV, BYDV a dalších viróz. Závěrem bych chtěla sdělit, že ač nejsem zastáncem francouzských odrůd česneku, docela mě výsledek překvapil. Velice si vážím práce Ing. Kozáka a doufám, že to ještě nějaký čas vydrží, abychom měli co zasadit. Přeji hodně štěstí v další práci. S.b.

    Vrtalka porová

    17. 7. 2013 16:22 Zakladatel vlákna: Ivana Smetanová
    Dobrý den, jaká je ochrana česneku proti vrtalce porové, která mi napadla část úrody? Děkuji a přeji pěkný den. Ivana Smetanová
    17. 7. 2013 21:08 Jan Kozák
    To nevím, zatím jsme to nikdy nepotřebovali.

    Hlodavci

    17. 7. 2013 16:15 Zakladatel vlákna: Klára Rezková
    Dobrý den. Mám dotaz. Na zahradě nám lezou krtci, ale plánuji tam vysadit česnek. Odradí je ta vůně česneku nebo mi do něj budou rýt? Děkuji
    17. 7. 2013 21:06 Jan Kozák
    Krtkům vůně česneku nevadí, budou Vám tam radostně dělat chodbičky i hromádky. Jenom drobnost: krtek není hlodavec, ale hmyzožravec.

    Sklízet?

    17. 7. 2013 14:59 Zakladatel vlákna: tomáš Žitňanský
    Dobrý den, pane Kozáku,chtěl bych se zeptat,jestli už mám sklízet.Je to vaše odrůda slavín.děkuji za odpověď.
    17. 7. 2013 21:04 Jan Kozák
    Počet listů napovídá, že je vhodná doba ke sklizni.

    Odrůda Bjetin

    17. 7. 2013 14:27 Zakladatel vlákna: Roman Soukup
    Tento česnek dá se použít pro sadbu, BETIN
    17. 7. 2013 21:02 Jan Kozák
    Vždycky doporučuji vybírat si rostliny na sadbu už při sklizni, kdy je možné posoudit zdravotní stav celé rostlin. Pokud jste to neudělal v té době, pak vybírejte cibule "nepřezrálé". Ty "přezrálé" totiž ukončily vegetaci dřív než ostatní, většinou z důvodu nějakého zdravotního problému.
    18. 7. 2013 17:43 Roman Soukup
    Dobrý den,samozřejmě že česnek jsem při sklizni hned na místě vytřídil podle zdravotního stavu a velikostí,ale potřeboval jsem Vaší radu oč jde na těch třech fotografiích,na ně jste odpověděl děkuji.

    Choroba?

    17. 7. 2013 14:24 Zakladatel vlákna: Roman Soukup
    Dobrý den pane Kozáku,při sklizni BJETIN jsem měl několik rostlin takového vzhledu viz.obrázek.O jakou chorobu se jedná.
    17. 7. 2013 20:58 Jan Kozák
    Vypadá to na Fusarium.
    17. 7. 2013 21:29 Michaela Zálešáková
    Dobrý den, prosím Vás jak přidám více fotografií do jednoho příspěvku?

    Úspěšný rok

    17. 7. 2013 7:30 Zakladatel vlákna: Zdeněk Vémola
    Velice úspěšný rok.
    17. 7. 2013 7:30 Zdeněk Vémola
    17. 7. 2013 22:25 Hana Kopecká
    To je krása, radost pohledět. Jaká je to odrůda pro informaci
    17. 7. 2013 7:31 Zdeněk Vémola
    17. 7. 2013 13:27 Jana Kopecká
    Pane Vémola, gratuluju, máte krásný česnek, radost pohledět.

    Prosím o určení odrůdy

    16. 7. 2013 16:07 Zakladatel vlákna: Zdeněk Červík
    Přeji hezký den,chtěl bych Vás poprosit zda je možné podle přiložených fotek určit odrůdu.Ten světlejší mám z rodiny a tmavší byl koupen loni.O víkendu byl tento česnek vykopán a protže se tato sadba pomíchla byla vykopáná všechna.Děkuji Červík
    16. 7. 2013 16:10 Zdeněk Červík
    16. 7. 2013 21:42 Jan Kozák
    Je mi líto, ale z uvedených snímků to nepoznám. Mimo jiné je problém i v tom, že čerstvý česnek ještě nemá typické zabarvení.

    Pacibulky

    15. 7. 2013 23:28 Zakladatel vlákna: Jan
    Dobrý večer chci se zeptat kdy se sklízí pacibulky. Děkuji Jan
    16. 7. 2013 21:49 Jan Kozák
    Asi optimální doba by byla po úplném dozrání na rostlině, to je v době, kdy se pacibulky začínají uvolňovat (vypadávat). Běžně se to dělá v době sklizňové zralosti cibule a pak se dosouší celá rostlina, po vysušení se pacibulky vydrolí. Pacibulky jsou schopny růst i relativně velmi malé, proto po pozdním hlávkování někdy dochází k zaplevelení pozemku česnekem z pacibulek. Z toho je zřejmé, že vlastně není podstatnou chybou, když se v době sklizně česneku květenství s pacibulkami odřízne a suší samostatně.

    sklizeň pacibulek

    15. 7. 2013 16:28 Zakladatel vlákna: Sečka
    Prosím o sdělení zda pacibulky ve fázi na fotografii lze už sklizet a jakým spusobem,rovněž jak opatřit po sklizni.Děkuji.

    Určení Česneku

    15. 7. 2013 15:10 Zakladatel vlákna: roman dostal
    Dobrý den pane Kozák!!Mám k vám velkou prosbu,tatínek před 2měsíci zemřel a mám po něm česnek,mohl by jste mi nějak určit o jaký jde,vím jen že je to paličák a satbu má asi 25let???Děkuji S pozdravem Dostál
    15. 7. 2013 15:18 roman dostal
    Omlouvám se za chybu,sadbu:-)
    16. 7. 2013 21:52 Jan Kozák
    Tak tady je to jasné, je to nějaký klon tzv. ruského paličáku.
    < Novější6768697071Starší >

    Kontakt E-mail, telefon, adresa

    Ing. Václav Kozák a Ing. Jan Kozák
    Chvojenec 75, 534 01 Holice
    IČO: 05439710
    Kontakt

    cesnek@cesnek.cz
    E-mail není určen k poradenství.
    Rádi Vám poradíme v diskusi.

    Obchodní podmínky
    Reklamační formulář

    Šlechtění česnekové sadby Grafika zpracována Odemne