Přihlášení

 • Pěstování
 • Popis česneku
 • Odrůdy
 • Choroby a škůdci
 • Články
 • Diskuse: Spálení česneku Zpět na diskusi

  Usychání listů

  12. 5. 18:33 Zakladatel vlákna: Pavel Stránský
  Dobrý den pane Kozáku. Během posledního týdne mi na všech rostlinách začali takto usychat konce listů. Nevíte co to může způsobovat? 
  ČesnekČesnek
  14. 5. 6:52 Jan Kozák
  Na kořenech žádná chyba není, ale listy vypadají jako popálené, ale důvod nepoznám. Herbicid, hnojivo,...? Nestříkali vedle DAM?
  14. 5. 7:58 Pavel Stránský
  Já jsem provedl postřik silnějším roztokem močoviny, protože jsem musel přes den tak jsem chtěl aby to mělo nějaký účinek. 
  Myslite, že to bude mít vliv na výnos?
  14. 5. 17:14 Jan Kozák
  Tož to je ono.
  14. 5. 21:18 Pavel Stránský
  No a má to tedy vliv na celkový výnos, případně mám ještě postříkat standardně 5% roztokem? Nebo už raděj nechat tak?
  Děkuji
  15. 5. 20:11 Jan Kozák
  Ztráta listové plochy není příliš veliká, takže vliv na výnos bude mizivý. Za týden to ještě stříkněte pětiprocentním roztokem, ale večer. No a pak ještě klidně jednou.
  18. 5. 8:21 Štefan Mišurák
  Dusík v močovine podporuje rýchlejší rozklad organickej hmoty (odumretej). Tiež mi takto zaschli uz predtým žlté končeky listov po postreku močovinou a to som striekal po západe slnka a aj koncentráciu som dodržal. Myslím že cesnak si to nahradí v pohode z nových listov ktoré budú krajšie vďaka dusíku z močoviny
  19. 5. 7:24 Jan Kozák
  Ta Vaše zkušenost se poněkud vymyká "zvyklostem". Je to poprvé, kdy se dozvídám, že někdo roztokem močoviny při dodržení metodiky popálil listy česneku.
  19. 5. 8:36 Štefan Mišurák
  Ja by som to skôr zhodnotil tak že ta žltá plocha na listoch začala odumierať rýchlejšie vplyvom dusíka než ako popálenie. Zdravým listom sa nič nestalo tie nie sú poškodené ani popálené. Ospravedlňujem sa asi som to zle sformuloval prvýkrát 

  Plesnivý česnek

  11. 8. 2013 12:57 Zakladatel vlákna: Marek Hurych
  Dobrý den, chtěl bych se zeptat, zdali byste mi neporadil. Pěstujeme česnek už 20 let a zatím bez sebemenších problémů, až letos. Nikdy jsme ho nehnojili, ani nestříkali proti žádným škůdcům. Při sklizni vypadal krásně zdravě a po měsíci sušení, kdy jsme ho chtěli začít prodávat, jak kdyby nějaký měl plíseň. Nejhorší je že půlka česneku je (asi plesnivá) a půlka ne, takže se chci zeptat zdali je nutné je rozdělit, nebo už to nemá cenu. Zasílám i fotografie. Děkuji Hurych
  11. 8. 2013 20:30 Jan Kozák
  Cenu to má, zdravé stroužky stojí za to oddělit. Příčina by mohla být v mechanickém poškození při sklizni (otloukání cibulí o sebe, dobývání z příliš tvrdé půdy) nebo úžeh (delší vystavení cibulí přímému slunci).

  Sklovitost stroužků

  29. 7. 2013 9:38 Zakladatel vlákna: Martina Raiserová
  Dobrý den, pane inženýre Kozáku,
  v letošním roce jsme sklidili krásný, zdravý česnek. Po sklizni jsme ho nechali v uzavřené zahradní boudě, kde byla vysoká teplota. Po týdnu byla většina stroužků úplně sklovitá, bez vůně a nedá se jíst. Víme, že jsme udělali velkou chybu při sušení. Ptali jsme se zkušených sousedů pěstitelů a nikdo neví. Prosím, nevíte o co se jedná? Je to nějaká nemoc? Děkuji. S úctou M. Raiserová
  29. 7. 2013 10:17 Jan Kozák ml.
  Viz Česnek v otázkách » Cibule česneku je po rozkrojení sklovitá, má našedlou barvu, cibule je místy propadlá. Byl česnek nakažen při sušení?

  dotaz

  3. 8. 2011 17:46 Zakladatel vlákna: Kubínek R.
  Dobrý den,po sklizni česneku jsem tento dal
  sušit.Při kontrole jsem objevil na palici několik napadených struků.Široká strana struku je místy propadlá ke středu.Po rozkrojení má sklovitou barvu,případně jem-
  ně nahnědlou a spíše i lepkavou.Nevím o 
  jakou chorobu jde.Za 30let ji nepamatuji.
  Děkuji za odpověď a přeji pěkný den.
  R.Kubínek
  3. 8. 2011 20:55 Jan Kozák
  Nejde o chorobu, česnek jste prostě upekl. Buď při sklizni zůstal dlouho na slunci nebo při sušení na něho svítilo slunce. Pokud by bylo sušeno ve stínu při vysoké teplotě (např. u střešního hřebene), byly by znehodnoceny všechny stroužky.

  Kontakt E-mail, telefon, adresa

  Ing. Václav Kozák a Ing. Jan Kozák
  Chvojenec 75, 534 01 Holice
  IČO: 05439710
  Kontakt

  cesnek@cesnek.cz
  E-mail není určen k poradenství.
  Rádi Vám poradíme v diskusi.

  Obchodní podmínky
  Reklamační formulář

  Šlechtění česnekové sadby Grafika zpracována Odemne