Přihlášení

  • Pěstování
  • Popis česneku
  • Odrůdy
  • Choroby a škůdci
  • Články
  • Diskuse: Pěstování česneku Zpět na diskusi

    kolik procent ze sklizně na sadbu

    15. 7. 2013 15:06 Zakladatel vlákna: Andrea
    Dobrý den,
    kolik necháváte z úrody na podzimní sadbu. Letošní úrodu mám celkem slušnou-Havran a Jovan. Mám malé políčko česneku a stejná výměra bude i pro příští rok. Necháváte stejné množství, jak jste dali loni do země? Mám vybírat ty největší ? Děkuji za odpověď Andrea
    16. 7. 2013 21:54 Jan Kozák
    Když vyberete ty největší, neuděláte chybu, ale je jich docela škoda. Já bych vybíral velikostně mírně nadprůměrné.

    Určenie sadzby

    15. 7. 2013 14:21 Zakladatel vlákna: Juraj Chvastek
    Dobrý deň pán Kozák, chcel by som Vás poprosiť o určtenie sadzby.
    Vopred ďakujem za odpoveď.
    S pozdravom
    16. 7. 2013 21:55 Jan Kozák
    Nedovedu posoudit.

    Sklizeń česneku

    15. 7. 2013 9:15 Zakladatel vlákna: Šimek Ladislav
    Dobrý den pane Kozák,
    v uplynulém víkendu jsme provedli sklizeň česneku, jaký je váš názor na výsledek? Myslíte že by se dal prodávat v Buchlovicích? Moc děkuji za odpověď.
    15. 7. 2013 22:05 Jan Kozák
    V Buchlovicích by se prodávat mohl, vyžádejte si u nich podmínky prodeje.
    16. 7. 2013 11:39 Milan
    Nechci nikoho obviňovat, ale tvar česneku,barva česneku,způsob sušení alespoň z daných fotek to vypadá na Maďarsko.
    16. 7. 2013 11:54 Jan Kozák ml.
    Organizátoři festivalu letos věnují velké úsilí tomu, aby se v Buchlovicích prodával opravdu jen český česnek. Věřím, že se můžeme spolehnout na to, že díky důkladným kontrolám se tento rok nestane, že by návštěvníci festivalu zaplatili za klamavě označené zboží.
    16. 7. 2013 17:08 Šimek Ladislav
    Dobrý den pane Kozák ml.,
    chtěl bych Vás tímto požádat o radu, jak dostat toho, když mám česnek vypěstovaný u nás na moravě, sadbu zakoupenou v Buchlovicích, abych nebyl napaden kontrolou o nepoctivosti? Jelikož kromě Vás neznám nikoho, kdo má certifikaci podle zákona č.219/2003 Sb. a vyhlášky č. 175/2004 Sb. Jsem s tím tak trochu v koncích, jelikož občanské sdružení Českomoravský česnek bude vydávat certifikáky až od 1.srpna ale to je pouze takový kosmetický nástroj. Děkuji za odpověd.
    16. 7. 2013 18:08 Jan Kozák ml.
    Pokud se jedná o českou odrůdu, nemusíte se bát, že by to nepoznali. Vyzkoušejte to. První srpen byl stanoven jen orientačně. Dá se s nimi domluvit, aby Vám certifikát vystavili dříve.
    16. 7. 2013 21:59 Jan Kozák
    Certifikát pro Buchlovice Vám bude předán na festivalu hned ráno, abyste ho tam mohl mít vystaven.
    16. 7. 2013 16:19 Šimek Ladislav
    Dobrý den pane Milane,
    nikoho neobvinujete, ale bohužel to Maďarsko není, leda že by byla obec Kozojídky v jejich sousedství, ale jelikož tam bydlím, tak není. Česnek byl zakoupen v minulé roce v Buchlovicích na festivalu. Způsob sušení byl zvolen podle podmínek, jelikož se našli nenechavci a nehodlám si nechat rozkrást celou úrodu, tak byla zvolena klimatizovaná a ventilátory provětraná garáž. Regále jsem speciálně pořídil na sušení česneku, myslím že je to daleko lepší než sušit na hlíně nebo jak spousta " pěstitelů " přímo na slunci. Na základě čeho tak soudíte že jde o Maďarsko?
    16. 7. 2013 22:15 Milan
    Usuzoval jsem dle zbarvení a té klimatizované garáže.
    Ale pokud to máte zařízené takhle, tak všechna čest.

    plísně

    14. 7. 2013 14:22 Zakladatel vlákna: Denisa Janíčková
    Dobrý den, pane Kozák,
    chtěla bych poprosit o radu či názor.
    máme doma na zahrádce česnek sázeli jsme ho na podzim a on žloutne a začíná hnít
    14. 7. 2013 21:05 Jan Kozák
    Z udaného popisu nic nevymyslím. Platí to i pro ostatní: je dobré k dotazu připojit i lokalitu (stačí přibližnou); jezdím občas po republice a pokud to mám při cestě, mohu se zastavit.

    JAPO II

    14. 7. 2013 8:58 Zakladatel vlákna: Vladimíra Schabowská
    Dobrý den, pane Kozák,
    chtěla bych poprosit o radu či názor. Během dvou dnů polehl
    z 90% Japo II, i krčky jsou již měkčí,hodně prožloutlý. Sázela jsem na podzim, 400 m n.m..
    Japo stejně Benátčan, (pan Ondřej má asi také tento problém) patří k pozdním odrůdám, se sklizní v srpnu. Může být čas sklizně ovlivněn právě podzimní výsadbou, přičemž srpnová sklizeň se odvíjí od výsadby na jaře?
    A naopak Bjetin, který by relativně již měl být sklizen,nemá ještě ani narovnané stvoly a má tuhé, dužnaté krčky určitě ještě musí být v zemi.
    Moc děkuji.
    14. 7. 2013 22:44 filip
    Dobrý večer, taky mi polovina česneku už polehl, je čas už sklizně když byl sázen na podzim? Podzimní už polehává a jarní ještě nn. Rád bych se zeptal pana Kozáka zda má zkušenost aby na odrůdě benátčan, se vytvořil stvol s pacibulkami? Vytvořil se mi na dvou rostlinách. lokalita pardubický kraj

    benátčan

    13. 7. 2013 15:38 Zakladatel vlákna: ondřej
    Dobrý den rád bych se zeptal kdy se sklízí odrůda benátčan. příjde mi že některý už polehává..Poradíte?
    16. 7. 2013 22:04 Jan Kozák
    Týká se všech tří výše uvedených. Na BenátčanJapo II je i na jižní Moravě ještě brzy. Nedokážu posoudit, proč Vám už polehává. Ale Bjetin by měl být sklizen i v polohách nad 500 m nad mořem do konce tohoto týdne, v nižších polohách by už měl být doma. Je třeba sledovat počet slupek, aby se Vám nezačal rozpadávat.
    17. 7. 2013 9:24 filip
    U odrůdy Benátčan, který už polehával a byl u země tak jsem ho zkusil vyrýt a u některých se stroužky už rozpadaly. Co se stane když se klidí o něco dříve? (BENÁTČAN – výborně skladovatelný, déle než rok, sází se na podzim i zjara a existuje bezvirózní sadba, raný, 5. 7. viz na http://loskutak.nova.cz/clanek/uzitkova/cesnek.html )
    17. 7. 2013 11:24 Jan Kozák
    Nějak si ten problém nedovedu představit. Ale zapomněl jsem včera dodat, že i úzkolisté nepaličáky, mezi něž se řadí Japo IIBenátčan, vytvoří v extrémních podmínkách na některých rostlinách květní stvol s plnohodnotnými pacibulkami.
    17. 7. 2013 14:07 Jana Kopecká
    Dobrý den, i já už sklidila Bjetin, přestože ještě nenarovnal "ocásek", většina OK, ale pár cibulí mělo náběh na rozpadání, letos to je opravdu individuální. Jovan to samé, suknice již suché, stvol zahnutý. V zemi mi tak zůstal jen Tantal, Japo, Havran a lokální odrůda. JAPO má tedy čas? Já ho chtěla tahat tento víkend. Dost žloutne.

    Vývoj

    13. 7. 2013 13:27 Zakladatel vlákna: Jirka
    Česnek prochází vývojovou fází, docílit co největší cibuli, vylamovat květní stvol, hned jak vyleze. Letos po deštích, jsem každý den chodil mezi řádky česneku a vylamoval květní stvoly. Dnes je z lehké ornice beton. Pro dlouhou skladovatelnost nechávám květní stvol růst 14 dní. Pak ho odlomím, cibule jsou o něco menší. Se stvolem ve váze i Rusák vydrží 1 rok. Kupujícím radím at si některý česnek napíchnou na tenký svářecí drát do vázy. Česnek budu sklízet kolem 25 července, už má listy žluté. Rusák dávám kamarádům v hospodě na poháry s pivem, 8 cm a více, nyní si budu muset na toto 2 roky počkat. Ing. Dušan Jančárek potvrdil, že jsem se s Tristanem nemýlil, který jsem koupil menší.

    Havran a Bjetin

    12. 7. 2013 19:41 Zakladatel vlákna: Tomáš Pščolka
    Jen pro pochlubení, zleva dvě cibule Havranu a úplně vpravo Bjetín, ten mě překvapil, neb cibule jsou téměř dvakrát větší než sadba od pana Kozáka.

    Skladovatelnost Ruského paličáku

    12. 7. 2013 7:52 Zakladatel vlákna: Štěpán
    Dobré ráno,pane ing Kozáku chci se zeptat jaký má tzv.Ruský paličák skladovatelnost??Děkuji za odpověď
    14. 7. 2013 21:09 Jan Kozák
    Názvem ruský paličák se označuje velké množství vzhledově podobných klonů, ale v některých vlastnostech jsou dost rozdílné. Většina z nich má skladovatelnost velmi dobrou, spolehlivě do konce dubna. Některé klony však vydrží sotva do Vánoc.

    Čištění česneku

    11. 7. 2013 23:01 Zakladatel vlákna: Radomir Matušek
    Je nějaká zkušenost s tím po sklizni česněk nejen mechanicky očistit od hlíny ale například i omýt vodou a pak osušit. Nemůže mít omytí česneku vliv na šíření chorob a jeho skladovatelnost.
    11. 7. 2013 23:38 Jiří Snášel
    Nejraději sklízím za sucha, kdy hlína na česneku nedrží.
    Bohužel, v 50% sklizní je hnusně, a protože vlastním jílovitou půdu, nezbývá než natáhnout čerpadlo z potoka a hadicí hned v kolečkách česnek pořádně prostříkat.
    Po okapání svážu do otýpek, zavěsím v seníku ke střešním trámkům (to jsem byl inspirován panem Kozákem v jeho fotogalerii) a nechám měsíc v klidu.
    Nikdy mi tím nevznikl problém.
    12. 7. 2013 10:32 Marek Matějíček
    Mám opačnou zkušenost. Není důležité očistit hned při sklizni, ale je důležité ponechat podstatnou část nati přes kterou česnek přebytečnou vlhkost vydýchá. Tlestší vrstvička zaschlého bláta se pak se svrcní suknicí sloupne lépe než tenké rozmazané zablácení břílou.
    Zavěsit do průvanu do svazků po cca 12 kusech aby ve stínu a průvanu do měsíce proschly.

    Určení

    10. 7. 2013 23:17 Zakladatel vlákna: Roman Novák
    Dobrý den,
    chtěl bych požádat pana Kozáka o určení tohoto česneku. Na prvních fotografií je čerstvě vytažený. Na další fotografii je během sušení, všiml sem si že začíná fialovět. Sám dokážu určit, akorát to, že je to paličák.
    Děkuji za odpověď R. Novák
    10. 7. 2013 23:19 Roman Novák
    A zde další foto.
    14. 7. 2013 21:15 Jan Kozák
    Mohl (ale i nemusel) by to být Bjetin.

    co způsobilo praskání obalu?

    10. 7. 2013 11:03 Zakladatel vlákna: Jiří Šonský
    Koupil jsem 3kg sadby nepaličáku od pěstitele od Loun, bohužel jsem název odrůdy ani pěstitele neuchoval, ale prodej proběhl přesně podle dohody a termínu a ceny. Sázel jsem na poslední chvíli asi na začátku prosince. V podstatě po celou dobu zimy byl pod sněhem v době mrazů. Česnek v závěru vegetace cca na začátku června zažloutl na koncích listů. Ke konci měsíce značně polehl. Podle doporučení o pěstování nepaličáku jsem jej při více jak 50% polehlosti sklidil rycími vidlemi a během dvou dnů odřezal kořeny a navázal do trsů po 15 ks až 25 kusů podle velikosti. Některé cibule česneku byly ale rozprasklé a obal u některých zcela chyběl. Nepatrně jsem i zaznamenal vrtulku porovou a to převážně v místech rozprasklého obalu. Zkusil jsem u několika cibulí zcela odstranit první vrstvu obalu, spodní byla čistě bílá, druhý den opět výrazně profialovělá. Praskání - Jedná se o chorobu nebo jak se letos říká, extrémně špatný rok a musíme se s tím smířit, chvilku zima, pak vedro a do toho střídání srážek. Také jsem často zavlažoval kropením, neboť je záhon mezi záhony ostatní zeleniny a často nebyl čas kropit odděleně. Během vegetace jsem přihnojil pouze jednou NPK na celou plochu zahrady, nestříkám proti škůdcům ani přihnojení. Mořil jsem Sulkou těsně před sadbou cca 3 hodiny a po zaschnutí šel hned do země.
    17. 7. 2013 21:18 Jan Kozák
    Určitě nejde o žádnou chorobu. Nejčastěji se toto projevuje u mělké výsadby, kde na cibuli výrazně doléhají změny mezi suchem mokrem.

    Kolik sadby na 100m2?

    9. 7. 2013 22:40 Zakladatel vlákna: Eva Nachtmannová
    Potřebovala bych poradit, kolik sadby je vhodné umístit na políčko o rozměru 100 metrů čtverečních. Zvažuji zasadit česnek Lukan plus další jednu dvě odrůdy. Spolu s přítelem bychom chtěli česnek zkusit v příštím roce prodávat na farmářských trzích, případně po známých.

    Potřebovala bych ověřit hypotézu, že na jednom metru čtverečním lze vypěstovat zhruba 3 kg česneku (při počtu 40 kusů s průměrnou hmotností 70 gramů). Je to reálné? Vycházela jsem ze sponu 10x25 cm.
    17. 7. 2013 21:22 Jan Kozák
    Při tomto sponu budete potřebovat 15 - 20 kg sadby. Záleží na její velikosti, přesněji řečeno průměrné hmotnosti stroužků. Ta tři kila mohou být reálná v dobré půdě, jinak musíte dobře nakrmit.

    Podrytí při sklizni

    9. 7. 2013 21:42 Zakladatel vlákna: Stanislava Moravčíková
    Vážení návštěvníci těchto stránek, letos jsem poprvé sadila větší množství česneku, sklizeň byla úmorné, neboť česneku se nechtělo ze zemi. Použili jsme vyorávač i podrývák, ale marně. Na sklizeň rýčem, je to velká plocha. Můžete poradit někdo, jak to s čím ještě lze podrýt nebo tak?
    9. 7. 2013 22:10 Zdenek Jerabek
    Zkuste ''tek'' na brambory.
    10. 7. 2013 21:43 Jan Kozák ml.
    TEK na brambory není ke sklizni česneku vhodný, protože česnek je velmi citlivý na mechanické poškození. Jak říká pan Ing. Rod na přednáškách, možná nejnáchylnější ze všech zelenin.

    Sklizen

    9. 7. 2013 11:42 Zakladatel vlákna: Marek
    Dobrý den,pěstuji česnek v  760 m.n.m , odhlávkovávával jsem,3 týdny,po tom co odhlávkovávali na Hodonínsku,tímto se pro mně sklizen posouvá až na konec července,je to tak?? Díky za odpovědi
    17. 7. 2013 21:24 Jan Kozák
    Je to ale i otázka odrůdy. Nejranější by asi už po neděli u Vás chtěly ven.

    Jak dál....?

    8. 7. 2013 11:55 Zakladatel vlákna: roman lorenc
    Dobrý den, po podzimní výsadbě vašeho česneku, jsem na jaře zjistil, že mi zbylo něco málo i z mé nevalné úrody z roku 2012. Byl to česnek který jsem sázel roky a postupem času jsem si vypěstoval dostatečnou sadbu, jednalo se o ozimý paličák neznámé odrůdy. Rozhodl jsem se, že jej zkusím nasadit na jaře, vzešel, ted je v plné síle, ovšem s tou chybou, že nevytváří hlavičku, ale roste jako cibulka.
    Zkusíte poradit jak dál, a zda-li se dá podzimní výsadbou navrátit zpět ke klasice?
    Děkuji za odpověd.
    17. 7. 2013 21:26 Jan Kozák
    Ano, vrátí se zpět ke klasice.

    ing. Dušan Jančarek

    8. 7. 2013 10:49 Zakladatel vlákna: Jirka
    Vše co je sklizeno předčasně má zhoršenou kvalitu. Váš pěkný česnek by v této době ještě nabíral na velikosti. Cibule Tristanu má zřejmě nejdelší vegetaci.Česnek Tristan z internetu zmizel. Uveďte ještě složení 10ti stroužků v cibuli. Děkuji
    12. 7. 2013 13:42 Ing. Dušan Jančarek
    Stroužky sú 1 - 2 ks vnútorné a ostatné vonkajšie.

    Sklizeň 2013

    8. 7. 2013 0:12 Zakladatel vlákna: Tomáš

    Dotaz na odrůdu.

    7. 7. 2013 22:15 Zakladatel vlákna: Eduard Volek
    Dobrý den,
    chtěl bych si u Vás objednat česnek pro oblast Olomouc.
    Které odrůdy byste mi doporučil ??
    Děkuji.
    8. 7. 2013 11:24 Jan Kozák ml.
    Dobrý den,
    úspěch pěstování česneku na konkrétním stanovišti ovlivňuje velké (a nezdokumentované) množství kombinací různých faktorů (geografické umístění, složení půdy, orientace svahu, úroveň podzemních vod…), že není možné (až na výjimky) vybrat odrůdu, která bude v konkrétní lokalitě nejúspěšnější. Proto doporučujeme, aby si začínající pěstitel objednal menší množství více odrůd a sám vyzkoušel, která odrůda bude pro něj nejvýhodnější.
    Nyní je situace zjednodušena tím, že v tuto chvíli si malopěstitelé mohou vybrat jen ze 4 odrůd. Nejvíce je k dispozici Bjetinu, který je pěstiteli opomíjen tak trochu nespravedlivě. Z odrůd, které jsou ještě k dispozici, je nejjistější.
    8. 7. 2013 12:45 Zdeněk Petrbok
    Letos jsem poprvé sklidil Bjetin. Sadba z loňské objednávky. Velice příjemná chuť i aroma; výnos nad očekávání dobrý! Předtím jsem leta dělal ruský paličák a jsem rozhodnut, sázet místo něj právě Bjetin. Nedá se to srovnat. Bjetin je JEDNIČKA! V květnu jsem objednal Lukan a Benátčan - tak jsem zvědavý na příští rok. Pane Kozáku, děkuji Vám.

    sklizen

    7. 7. 2013 21:46 Zakladatel vlákna: Marek Syrycansky
    Dobrý den rad bych se zeptal kdy sklidit BLANIN? Květní stvoly se už začínají rovnat a termín 25.7 se mi zdá už pozdě.Při jak velkém opoždění sklizně se česnek začne rozpadat? A vadí když se česnek sklidí o něco dříve?? Děkuji za odpověďi.

    Ing. Dušan Janr

    6. 7. 2013 16:10 Zakladatel vlákna: Ing. Dušan Jančarek
    7. 7. 2013 12:25 Jirka
    V roce 2012 mi vymrzly velké stroužky ostrého Rusáku, který pěstuji už 40 let. Z tohoto důvodu jsem koupil v 2012, zřejmě Tristan. Zasazen opět mělce 15. října, ve sponu 50 cm. Podle fotek ing. Dušan Jančárek mám za to, že jde o Tristan, o proti mne ho předčasně sklidila a je sázen hluboko. Včera jsem 1 cibuli Tristanu vytáhl, měl 7 stroužků a tři vnitřní. Podle mne se Rusáku svou ostrostí nevyrovnal. počkám na ostrost obou po vysušení, která se může změnit.
    8. 7. 2013 8:39 Ing. Dušan Jančarek
    Ďakujem za Vašu reakciu...o nejaký ten deň sme vyberali skorej z dôvodu premnoženia čierneho obyvateľstva.
    Rád by som sa spýtal či skorší zber má veľký vplyv na konečnú kvalitu česneku.
    7. 7. 2013 8:31 ondřej
    Ing. Dušan Jančarek: Ing. Dušan Janr: Pěkný čenek máte :) co je to za odrůdu pokud se mohu zeptat?
    7. 7. 2013 9:10 Ing. Dušan Jančarek
    Dobrý den...díky za reakciu, no nevim co je to za odrodu. Mám ho od suseda a pestujeme ho druhym rokem. V hlavičke je +-10 strúčikov, po usušení zfialoví len minimálne.
    7. 7. 2013 9:38 ondřej
    Dobrý den zkuste se ho zeptat :) mě by to zajímalo jaká je to odrůda. Má pěkný dlouhý listy
    7. 7. 2013 11:57 Ing. Dušan Jančarek
    Máte pravdu, má pekné dlhé listy.
    Pýtal som sa suseda už dávnejšie, mal by to byt český paličák ale presnú odrodu nevedel. Čítam o česneku už dlhšie a snažil som sa určiť podla kľúčových znakov odrodu, no je to ťažké...nedovolil som si ani odhadovať. Keď bude nasušený tak sem dám podrobnejšie foto s dotazom o presné určenie, možno mi tu niekto pomôže s identifikáciou.

    Sušení česneku.

    5. 7. 2013 20:57 Zakladatel vlákna: Filounek Jaroslav
    Dobrý večer. Lze odhadnout o kolik procent se sníží váha vysušeného česneku oproti mokrému, právě vytaženému, t.j. s natí a částečnou zeminou v kořenech? Pane inženýre děkuji za odpověď. Mohu se pochlubit pěknou úrodou?
    5. 7. 2013 20:57 Filounek Jaroslav
    5. 7. 2013 21:56 Jiří Snášel
    Jestli mohu napovědět svou dlouholetou zkušeností, já odečítám 35%.
    6. 7. 2013 11:53 Filounek Jaroslav
    Děkuji za zprávu, sám jsem zvědav kolik bude vysušeného česneku. Pro úplnost uvádím ke snímku samostatného česneku, že se jedná o Jovan vypěstovaný z pacibulek. Na druhém snímku je Vekan.
    6. 7. 2013 8:07 Jan Kozák
    Toto jsem nikdy nezjišťoval. Ale určitě toto číslo bude u jednotlivých odrůd rozdílné, protože nemají stejný poměr hmotností natě a cibule.

    Bjetin

    5. 7. 2013 9:17 Zakladatel vlákna: Martin Lipenský
    Dobrý den pane Kozáku, prvním rokem zkouším Bjetin a nejsem si jistý, jestli už sklízet, rostliny vypadají dobře, ale další možný termín je až příští týden, což už neni začatek července, ale půlka, na druhou stranu je letos vše opožděne, takže nevím. Co myslíte? M.
    5. 7. 2013 20:43 Jan Kozák
    Já letos také nevím a na dálku je to složité určit. Ale myslím si, že týden ještě může vydržet.

    dotaz

    4. 7. 2013 22:44 Zakladatel vlákna: Štěpán
    Dobrý večer pane ing.Kozáku, chci se zeptat, šlo by česneku na poli při sklízení odtrhnout nať?Má to najaký vliv?Ptám se kvůli místu na půdě,že bych ušetřil trochu místa kdyby tam nať nebyla.Děkuji předem za odpověď
    5. 7. 2013 20:40 Jan Kozák
    Já doporučuji sušit s natí. Pan Ing. Rod říká, že je to jedno. Nikdo svůj názor nemáme podložený seriózním pokusem.
    Tož kdo má pravdu?

    výsadba česneku na stejné místo

    4. 7. 2013 8:41 Zakladatel vlákna: ludmila holá
    Dobrý den pane Kozáku, přečetla jsem si, že lze znovu znovu vysázek česnek v témž roku na stejné místo po meziplodině jako jsou brambory a to po řádném prohnojení. Zajímalo by mě, čím řádně prohnojit. Děkuji za odpověď. Ludmila
    4. 7. 2013 21:22 Jan Kozák
    Toto řešení je spíše nouzově možné. Čtyřletý (ještě raději víceletý) odstup je určitě lepší.
    Pod brambory by byl nejlepší zetlelý hnůj nebo kompost a pod česnek ještě trochu Cereritu (asi 2 kg/ar).

    plodina před česnekem

    3. 7. 2013 11:30 Zakladatel vlákna: Svatoslav Maralík
    Dobrý den,předpokládám příští týden vytahovat česnek. Uvažuji nasadit ještě brambory a pak co nejpozději na podzim česnek. je to vhodné? Pozn. Jedná se plochu 3 x 3 metry.
    děkuji za radu.
    3. 7. 2013 21:46 Jan Kozák
    Je to použitelné za předpokladu, že současný porost je ve velmi dobrém zdravotním stavu a že řádně pohnojíte.

    Pole pro česnek

    3. 7. 2013 10:22 Zakladatel vlákna: Tomáš Vyjídáček
    Dobrý den, na louce, kde se pásly cca před rokem ovce, bych rád založil pole na podzimní výsadbu česneku. První seno sklizeno. Potřeboval bych jen poradit ja a kdy nejlépe začít připravovat louku (zorat už teď...nebo vysadit horčici a pak zaorat...)? Děkuji za radu. Tomáš
    3. 7. 2013 21:51 Jan Kozák
    Jde o to, jestli nerostly na louce rostliny, které ani orbou nezahubíte, např. pcháč oset, pýr plazivý. To by pak bylo lepší nechat louku trochu odrůst a pak postříkat herbicidem typu Roundup. Hořčice jako zelené hnojení je velmi dobrá.

    Pořadí sklizně

    3. 7. 2013 7:38 Zakladatel vlákna: Stanislava Moravčíková
    Dobrý den pane Kozáku, zajímalo by mě která odrůda česneku , jedná se o Vekan, Dukát, Rusák se sklízí nejdříve. Nebo zrají přibližně nastejno?
    3. 7. 2013 21:52 Jan Kozák
    Vekan bude určitě první minimálně s týdenním předstihem.

    Určení choroby podle fotografie

    1. 7. 2013 21:03 Zakladatel vlákna: Roman Soukup
    Dobrý den pane Kozáku,víte o jakou chorobu se jedná.
    2. 7. 2013 22:14 Jan Kozák
    Sklerocium, fusárium, čerň. Podle dodaného snímku se nedokážu rozhodnot, která z uvedených chorob má tu čest.

    sklizen

    1. 7. 2013 19:59 Zakladatel vlákna: Marek Syrycansky
    Dobrý den Pane Kozák prosím o určení odrůdy viz foto zda to půjde.A ještě otázka ohledně sklizně je už vhodná doba sklidit odrůdu VEKAN a kdy se chystáte sklízet Vy.Děkuji za odpověď.
    1. 7. 2013 20:01 Marek Syrycansky
    Ještě jedna fotečka
    2. 7. 2013 22:11 Jan Kozák
    Vekan to je. My ho budeme sklízet asi za týden.

    Choroba česneku

    30. 6. 2013 11:47 Zakladatel vlákna: Robert Fleischmann
    Dobrý den, chci se zeptat na chorobu česneku dle přiložených fotek. Díky za info. R. Fleischmann
    30. 6. 2013 21:37 Jan Kozák
    Na snímcích to sice není jasné, ale soudím, že tam máte bílou sklerociovou hnilobu.
    30. 6. 2013 22:44 Robert Fleischmann
    Dobrý večer, to jsem bohužel tušil... Jen by mě zajímalo, jak je to možné, když záhon, na kterém je česnek vysázen, ležel několik let ladem a česnek na něm nikdy předtím nebyl. Sadil jsem 1. a 2. 12. 2012 při -6 st. C, mořeno Sulka + Rovral. Mám 10 odrůd, výskyt nahodile u všech. U napadených rostlin je nať seschlá, při pokusu o vytažení zůstává cibule v zemi, stonek se snadno odtrhne. Kde by mohla být prosím příčina?
    Děkuji za info, R. Fleischmann
    2. 7. 2013 22:10 Jan Kozák
    Velmi často se to stává na pozemku, který byl v minulosti zaplaven. Setkal jsem se však i s případem, kdy byla zoraná louka na svahu a sklerocium bylo rozptýlené po celé ploše, rovněž u více odrůd jako u Vás. Jak se tam mohlo dostat, zůstalo záhadou.

    Pacibulky

    30. 6. 2013 11:20 Zakladatel vlákna: Zdeněk Červík
    Přeji hezký den,
    oni jsem se pustil poprv do pěstování svého česneku.Něco jsem zasadil ze stružků a pak jsem dostal i nějaké semínko.Na podzim jsme zasel a včera jsem se na něj díval a ják píšete sklízet když nať je slehlá nažloutlá.Jenže u nktrých je neť stále zelaná a někde zmizla uplně.Po vyrytí kousku řádku je kačdá pacibulka jiné velikosti od 3mm až do asi 1,5 cm.Má to nějaký vliv na podzimní výsadbu?Je to paličák,ale co to je nevím dostal jsem to od rodiny.Taky tady čtu ,že na žloutnutí česneku je dobrá močovina.Co tím máte na mysli?Protože čenek je celkem dost žlutý,ale má tam taky nějaké zelené a palice nad zemí je pořád tvrdá.
    30. 6. 2013 21:06 Jan Kozák
    Porost z pacibulek už můžete sklidit.
    < Novější6869707172Starší >

    Kontakt E-mail, telefon, adresa

    Ing. Václav Kozák a Ing. Jan Kozák
    Chvojenec 75, 534 01 Holice
    IČO: 05439710
    Kontakt

    cesnek@cesnek.cz
    E-mail není určen k poradenství.
    Rádi Vám poradíme v diskusi.

    Obchodní podmínky
    Reklamační formulář

    Šlechtění česnekové sadby Grafika zpracována Odemne