Přihlášení

  • Pěstování
  • Popis česneku
  • Odrůdy
  • Choroby a škůdci
  • Články
  • Diskuse: Odrůdy česneku Zpět na diskusi

    Stav porostu

    19. 4. 2012 11:10 Zakladatel vlákna: Robert Fleischmann
    Zdravím pěstitele, foto z neděle 15.4. Zkušební záhon. Odrůdy Bjetin, Lukan, Benátčan, Anin, Vekan, Tantal, Dukát, Unikát. Sázeno 12.,13.11. 2011. Lokalita Otrokovice. R. F.
    19. 4. 2012 18:54 Jan Kozák
    Gratuluji, je to paráda.
    20. 4. 2012 5:42 Robert Fleischmann
    Děkuji :)

    odrůda

    6. 4. 2012 19:41 Zakladatel vlákna: Josef Chromík
    Zdravím p. Kozák
    Poprosil bych informaci jestli odrůda pod kódem BL 183 má již nějaké jmenovité označení??

    Děkuji Chromík Znojemsko
    6. 4. 2012 20:24 Jan Kozák
    Novošlechtění BL 183 je v registračních zkouškách, jeho předpokládaný název je Blanin II.

    dotaz

    15. 3. 2012 17:50 Zakladatel vlákna: tvaruzek
    Dobrý den,
    koupil jsem sadbu therador .
    Prodavačka tvrdila,že se jedná o jarní česnek.
    Po prohlídce internetových stránek jsem zjistil,že se jedná o ozimný nepaličák z Francie.
    Mohu tuto sadbu vysadit nebo vrátit do prodejny.

    Děkuji za odpověď Tvarůžek
    15. 3. 2012 20:39 Jan Kozák
    Mám dojem, ale může to být jen můj dojem, že Francouzi ani nerozlišují jarní a ozimé odrůdy, že všechno sází v zimě. Myslím si, pokud je sadba zdravá, uspokojivý výnos Vám dá. Otázkou je, zda-li vypěstovaný česnek bude vhodný pro další výsadbu.

    česneková sadba

    15. 3. 2012 16:58 Zakladatel vlákna: Hana Kopecká
    Dobrý den pane Kozáku, protože čas kdy půjde objednávat česneková sadba se blíží. Můžete prosím na základě předchozích let a zkušeností odhadnout a jmenovat, které odrůdy bude možno objednávat? Mám teprve jednoletou zkušenost s několika vašimi odrůdami(Anton, Bětin, Stáník, Lukan). V listopadu jsme sázeli v jiné lokalitě i jiné odrůdy. Z předchozích let vím, kdo po prvním dubná pár dní zaváhá má smůlu :-( Děkuji




    Ps.
    15. 3. 2012 20:30 Jan Kozák
    Pro drobný prodej počítáme s odrůdami: Lukan, Jovan, Vekan, Anton, Benátčan, Bjetin, Slavin, Matin, Anin II, Havran (DHV), Blanin II, Stanik, Japo II, Záhorský II.
    16. 3. 2012 13:13 Jindra Rosa
    Z podobných důvodů jako Hanka Kopecká, prosím o uvedení, jakým způsobem přes tyto stránky se bude sadba objednávat. Loni jsem u Vás neobjednával, tudíž nechci díky neznalosti objednávku prošvihnout. Děkuji
    16. 3. 2012 18:51 Jan Kozák ml.
    Dobrý den.
    Letos bude objednávání probíhat jiným způsobem než v minulých letech. Od prvního dubna se v menu začne zobrazovat odkaz na objednávací formulář. Ten se bude skládat ze 4 kroků - seznámení s podmínkami, přihlášení uživatele (pokud bude přihlášen, tento krok bude vynechán), následuje krok s výběrem odrůd a posledním krokem bude vyplnění nezbytných údajů pro vystavení faktury či doručení česneku. Tato předběžná objednávka se uloží a bude čekat, dokud česnek nevyroste. V srpnu budou zveřejněny ceny pro tento rok, všem, kteří stihnou včas vyplnit předběžnou objednávku, bude zaslána cena a budou moci ji buď přijmout, nebo ta objednávka automaticky zanikne (po 10 dnech). V září se bude česnek posílat. V den, kdy bude patřičná objednávka zabalena, bude zákazník informován o tom, že zásilka je či bude předána doručovateli.
    Uživatelé po vyplnění předběžné objednávky budou mít možnost údaje i objednané množství měnit, případně si kontrolovat, že jsme tu objednávku neztratili. :) Celý objednávací systém bude tedy více provázán s tímto webem. (Třeba i tím, že jméno zákazníka bude shodné se jménem, které se zobrazuje zde na diskusi.)

    Česnek

    7. 2. 2012 16:27 Zakladatel vlákna: Roman Soukup
    Dobrý podvečer p.Kozák.Sibiřská odrůda? existuje vůbec tento česnek?víte o něm něco děkuji za odpověď.
    7. 2. 2012 19:00 hloupý Honza (Sendy)
    Prostým nahlédnutím do oficiální datbáze
    http://nou.ukzuz.cz/ido/index.html
    zjistíte, že mezi registrovanými odrůdami není.
    A protože mezi registrovanými odrůdami není, nemůžete ji nakoupit jako certifikovanou sadbu ve smyslu zákona č. 219/2003 Sb. Pokud ji přesto od někoho získáte, pak jsou dvě možnosti. Jedna je že budete mít krajovou odrůdu, kterou daný pěstitel měl ještě před registrací odrůdy Vekan, nebo Vám bude nabízen Vekan několikrát protáčený jako konzumní česnek a tedy bez průkazného zdrřavotního stavu.
    Já osobně, pokud bych mi byla nabízena odrůda velmi blízká svými vlastnostmi certifikovanému česneku, dám přednost nákupu certifikované sadby.
    Když by to byla odrůda naprosto odlišná od mně dosud známých, tak si radši rok počkám, zkouknu porost u původního pěstitele a nakoupím vzorek až z jeho následující sklizně. I přes vizuální kontrolu stejně nezískám ten komfort, ža bych dostal sadbu zkontrolovanou na přítomnost virů a háďátka. Při objemu sadby v tunách se tyto testy do nákupní ceny promítnou minimálně, ale pokud bych dostal kilíčko "sadby" zadarmo, tak mne ty testy vyjdou na víc než je prodejní cenacertifikované sadby u Ing, Kozáka.
    Takže logicky = doporučuji koupit Vekan na sadbu. Nikdo Vám nezakáže koupit si daný Sibiřák jako konzumní, abyste měl na srovnání konzumních vlastností.

    S.
    9. 2. 2012 20:29 Roman Soukup
    Díky za vysilující výklad Sendy (jenom Vy jste neznámí)ptal jsem se p.Kozáka.Jenom pro upřesnění kolega v práci se zmínil o sibiřském česneku,chtěl jsem vědět víc o něm,nemějte obavy nemám pochybný česnek.
    9. 2. 2012 21:03 hloupý Honza (Sendy)
    Pan Ing Kozák Vám možná napíše něco jiného, až bude mít volnou chvíli. Třeba ví i o jiném česneku, který může mít v popisu charakteristické slůvko "sibiřský".

    Ad občanské jméno: to jsem tady měl od 15.12.11 08:45 do 18.12.11 19:39 a skutečnosti, proč jsem se vrátil k přezdívce nemíním komentovat.

    S.
    11. 2. 2012 15:46 Jan Kozák ml.
    Uvedená data nesouhlasí se zálohou diskuse.
    11. 2. 2012 20:52 Jan Kozák
    Česnek s označením "SIBIŘÁK" jsem viděl poprvé letos na výstavě Zahrada Čech v Litoměřicích. Tam to prodával jistý člověk z Moravan (u Brna). Měl tam takto označený Vekan a nějaký klon tzv. ruského paličáku, přičemž tvrdil, že se nejedná o dvě různé odrůdy. Později jsem toto označení viděl i u nějakých prodejců u silnice, kteří takto prodávali španělský česnek. Z toho se dá usuzovat, že česnek původem ze Sibiře asi u nás nikdo nepěstuje (ani nevím, pěstuje-li ho někdo na Sibiři), ale někdo přišel na nový trik pro svůj nekalý obchod.
    11. 2. 2012 21:38 Roman Soukup
    Děkuji za odpověď p. Kozák říkal jsem si pro sebe že neexistuje stoprocentní jistoto nebyla,kolega si tvrdil že ano.Škod že nebyla sázka.
    11. 2. 2012 22:08 hloupý Honza (Sendy)
    Ano u silnic byl občas francouzko-holandský "Ail du Nord" s klamavým přeložením názvu do češtiny.
    Ale odrůdová jména se prostě nemají překládat!
    Více na
    http://home.nordnet.fr/~slenfant/ail/index.shtml

    Kolik sadby

    31. 10. 2011 15:16 Zakladatel vlákna: František 41
    Kolik sadby budu potřebovat na 1ha
    31. 10. 2011 17:16 brácha Sendy
    Záleží na sponu výsadby a odrůdě (velikosti jednotlivého stroužku). Pokud budete mít drobnější sadbový materiál, tak Vám u Benátčanu může třeba zbýt až 200 kg z té tuny.
    Drobnější sadba je například při pěstování z pacibulek nebo při použití hustšího sponu na méně úživné půdě. Drobnější sadba je pro pěstitele výhodou, protože množitelský poměr počtem stroužků je dán odrůdou ale výnos je pak větší právě o poměr hmotnosti cibule sadby a cibule konzumní.
    31. 10. 2011 20:33 Jan Kozák
    Orientačně se počítá tuna sadby na hektar.Záleží na velikosdti stroužků a sponu. U velkostroužkových odrůd (Jovan, Havran) může být toto číslo až dvojnásobné, naopak Benátčanu Vám stačí 800 kg.

    Unikát

    24. 10. 2011 23:27 Zakladatel vlákna: Janek
    Dobrý den, rád bych se dozvěděl něco o odrůdě unikát. Předem moc děkuji
    25. 10. 2011 8:57 "Brácha" Sendy
    Od firmy Moravoseed. Protože byl registrován v roce 2009, moc sadby na trhu není.

    Více najdete v 
    http://www.ukzuz.cz/Uploads/105556-7-P2009pdf.aspx
    Použijte Ctrl+F a Unikat (pozor je krátké "a") a dostanete :
    Unikat je poloraná odrůda ozimého paličáku.

    Olistění vzpřímené až polovzpřímené, barva listu středně zelená se střední až silnou voskovou vrstvou.
    Antokyanové zbarvení na bázi nepravého stvolu není nebo velmi slabé. Květní stvol středně dlouhý až
    31
    dlouhý, zahnutí není. Cibule středně velká až velká, na podélném řezu příčně široce elipsovitého tvaru, na
    příčném řezu kruhovitého tvaru, poloha stroužků ve vrcholu cibule v úrovni krčku, poloha podpučí vtlačená,
    tvar báze plochý, boční stroužky nejsou, základní barva suchých vnějších suknic bílá s antokyanovými pruhy
    na suché vnější suknici. Stroužek středně velký až velký, základní barva suknice stroužku fialová
    s antokyanovými pruhy, intenzita základní barvy suknice střední. Barva dužniny stroužku nažloutlá. Konec dormance stroužku v cibuli střední.
    25. 10. 2011 9:52 hradečák paličák
    Konec dormance stroužku v cibuli střední = skladovatelný v dobrých podmínkách jen do následující sklizně.



    Poloha podpučí vtlačená = blbě se ořezává ihned po sklizni a bude tedy často prodáván "s kořínky".
    25. 10. 2011 11:46 Tereza Holubářová
    Před dvěmi měsíci byla tato diskuse skvěle čitelná, nyní se tu vůbec neorientuji. Původní dobrý nápad se dvěmi oddělenými diskusemi se nezdařil, obě jsou stejně dlouhé. Čímdál méně se tu objevují důvěryhodné informace od pana inženýra Kozáka. Mohu se zeptat, kdo je ,,hradečák paličák" a kdo ,,brácha Sendy"? Jsou to lidé z vaší firmy? Jsou to dva lidé s nápadně podobným názorem, nebo jeden tentýž?
    26. 10. 2011 21:03 Jan Kozák
    Máte pravdu. Ani já se už v naší diskusi neorientuji, ale nemám dost času ji pročistit. Je-li "brácha" a "hradečák" tentýž člověk, to nevím, protože ho neznám i když tuším o koho jde. Často je jeho aktivita spíše na škodu. Asi nemá co dělat, což není můj případ. Víc jak hodinu denně nemůžu na internetu být, někdy se tam nedostanu vůbec.
    25. 10. 2011 12:52 "Brácha" Sendy
    Jsem tedy odmazal své plky, aby diskuze byla kratší.
    Ty na které bylo reagováno, odmazat nemohu a tak prosím zejména borce v užívání Ctrl+C -> Ctrl+V co má příspěvek pode mnou, aby odmazáním svého umožnil odmazání mého.
    26. 10. 2011 8:51 Tereza Holubářová
    Nechtěla jsem, abyste něco mazal, jen jsem se ptala, jestli jste z firmy Kozák a jestli články podepsané hradečák paličák píšete vy. O mazání jsem nic nenapsala!
    27. 10. 2011 19:13 Jan Kozák
    Unikát je česká odrůda firmy Moravoseed, obraťte se tedy na ně.

    18. 10. 2011 21:37 Zakladatel vlákna: fanda
    Chtěl bych se něco dozvědět o odrůdě KARÁT,vím jen,že je to paličák,snad někde od Znojma.
    Zařazeno: Odrůdy česneku
    19. 10. 2011 20:40 Jan Kozák
    Název Karát nikdy v českém ani evropském sortimentu nebyl. Možná si tak někdo pojmenoval krajovou odrůdu, kterou pěstuje, určitě ji však nemůže uvádět do oběhu jako sadbu.

    17. 10. 2011 21:22 Zakladatel vlákna: Josef Chromík
    Dobrý den p. Ing. Kozák

    informuji, že proběhla v pořádku výsadba 90kg sadby Slavin a BL 183 a na toto označení odrůdy se chci zeptat jaké je jméno sadby?

    děkuji Josef Chromík
    sadba sázená v oblasti Znojemsko
    Zařazeno: Odrůdy česneku
    18. 10. 2011 19:13 Jan Kozák
    BL 183 je pracovní označení našeho novošlechtění, které je v registračním řízení, název zatím nemá.
    18. 10. 2011 19:54 Josef Chromík
    Děkuji za reakci.

    Opál

    5. 10. 2011 19:19 Zakladatel vlákna: jan Husák
    Dobrý den pane Kozáku, obracím se na vás s dotazem zdali jste někdy slyšel o odrůdě česneku"OPáL",je to paličák se světle hnědou suknicí vypěstovaný ve středních čechách (údajně).Zajímá mě, jestli nejde o podvod. Děkuji Husák
    5. 10. 2011 19:52 Jan Kozák
    Odrůda tohoto názvu nikdy nebyla součástí Listiny povolených odrůd ani není uvedena v registru odrůd EU. Někdo si prostě tak nazval svůj (nebo španělský, polský, maďarský) česnek, aby byl lépe prodejný. Každopádně je to podezřelé a jde o klamání spotřebitele.

    Novošlechtění ZAH

    26. 9. 2011 20:45 Zakladatel vlákna: "Brácha" Sendy
    Vaše příspěvky ze 12.09.11 21:09 a 15.01.11 07:56 se liší v popisu jestli ZAH je paličák nebo nepaličák. Můžete nyní uvést plné znění popisu odrůdy? Děkuji za upřesnění. S.
    27. 9. 2011 21:09 Jan Kozák
    Máte pravdu, chybně jsem to 12. září napsal. Protože se jedná o ozdravený klon staré odrůdy Záhorský, musí to být nepaličák. Omlouvám se za svou blbost - asi je to projev stárnutí.
    28. 9. 2011 20:55 "Brácha" Sendy
    Osobně mi více šlo o ten úplný popis, protože původně českoSlovenská odrůda, která rozdělením ČSFR ztratila udržovatele pro ČR a tak se nedá snadno najít úplný popis původní odrůdy.
    Víceméně mne zajímá, jestli všechny nepaličáky jsou úzkolisté a tvoří více drobných stroužků.
    29. 9. 2011 20:32 Jan Kozák
    Až bude víc času (pravděpodobně v zimě) dáme celé popisy novošlechtění na stránky. Ozimé nepaličáky jsou širokolisté, jarní úzkolisté. Počty stroužků jsou odrůdovou vlastností.

    PetrK dotaz

    21. 9. 2011 8:29 Zakladatel vlákna: Petr Konopka
    Dobrý den.Již v roce 2010 jsem nemohl nikde sehnat Džambul a bylo mi řečeno , že nevyšly zkoušky.Nyní není též nikde.Je to tím , že jej chce každý nebo se těžko množí ?? Sulka není, ale dumám - proč nelze použít jiný přípravek - protí žravým - vlnovník i háďátko jsou živá stvoření, proč nelze zničit jiným prostředkem. Ptal jsem se i jinde - nikdo mi uspokojivě neodpověděl.Děkuji za vysvětlení.Petr

    Jumbo

    1. 9. 2011 10:13 Zakladatel vlákna: Arnošt Richter
    Dobrý den pane inženýre ,rád bych znal váš názor na česnek odruda Jumbo- paličák ,není na seznamu .Děkuji Richter Arnošt.
    1. 9. 2011 10:49 náhodný.host 3
    Nebude to tím, že se jedná o Pór ... zkuste prolistovat kompletní diskuzi (19.02.11 19:49).
    1. 9. 2011 20:43 náhodný host 4
    Mohu Vás ujistit, že Jumbo v žádném případě pór není! Nevím, proč zde šíříte takové nesmysly!
    1. 9. 2011 21:35 náhodný.host 3
    Omlouvám se, vypadl mi otazník. Jeden Allium porum - pór se jmenuje taky Jumbo. A odrůdové jméno Harnaš je jak česnek tak Prunus persica - broskvoň. A nebo i pivo.
    2. 9. 2011 21:31 Jan Kozák
    Odrůda tohoto názvu není v EU vůbec registrovaná. Nevím, oč jde.

    paličák Harnaš

    29. 8. 2011 20:44 Zakladatel vlákna: Sivucha
    Dobrý den,
    rád bych znal váš názor na česnek odrůdy Harnaš- modrý paličák.
    Děkuji
    29. 8. 2011 20:55 náhodný.host 2
    Příspěvek Dana Kolková: prosba 27.08.11 13:32 kde je ona polská odrůda popisována.
    31. 8. 2011 16:28 vlada
    V příspěvku neuvádí p.Dana Kolková,že koupilav Polsku Harnas.Z vlastní zkušenosti mohu potvrdit,že výše jmenovaná odruda je velmi ostrá a vuně velmi česneková.
    31. 8. 2011 16:53 náhodný.host 2
    Nemáte náhodou odkaz na popis pro CAC nebo registraci odrůdy. Jste si jist že jste ochutnával Harnas vypěstovaný z certifikované sadby? Na Aukru je tak nazýván veškerý česnek dovezený z Polska stejně tak jako na Zelném trhu v Brně je vše buď Bzenecký paličák nebo Záhorský nepaličák.
    31. 8. 2011 18:51 Stanislav
    A nemáte náhodou nějaký fotky?

    velikosti hlávek česneku

    19. 8. 2011 7:36 Zakladatel vlákna: Pařenica Jan
    Dobrý den, ve vašem popisu Vámi vyšlechtěných a prodávaných odrůd čeneku popisujete velikosti hlávek jako střední nebo velká. Podle mých výsledků v pěstování česneku se dosti často rozcházím s Vámi udávanou velikostí, na př. Anin, Jovan, Slavín. Zajímalo by mne kolik centimetrů , od do má střední a velká hlávka rád bych se v tom orientoval. Děkuji
    19. 8. 2011 15:09 Jan Kozák
    Ve svém popisu vycházím z oficiálního popisu odrůdy, který je součástí dokumentace o registraci odrůdy Ústředním kontrolním a zkušebním ústavem zemědělským. Samotného mě to nikdy nenapadlo změřit.

    rusky a cesky cesnek

    1. 8. 2011 17:09 Zakladatel vlákna: Eva neuwirthova
    Dobry den pane Ing. Kozaku,
    jsem celkem zacatecnik v pestovani cesneku. Rada bych se zeptala jaky je rozdil mezi ruskymi palicaky- tedy palicaky z Ruska- a ceskymi certifikovanymi odrudami? Dale me take zajima, jaka odruda je nejlepsi co se tyka zdravotni prospesnosti, protoze je znamo, ze cesky cesnek ma dvojnasobne mnozstvi prinosnych latek, antibiotickych nez cinsky cesnek. Ktery je ale nejlepsi z tech ceskych ci ruskych.... Dekuji Eva
    1. 8. 2011 21:22 Jan Kozák
    Ruské česneky je souhrnný název pro skupinu klonů, které se vyznačují malým počtem velkých stroužků (obvykle 4 - 6) a pocházejí z různých částí bývalého SSSR. Jejich nevýhodou je mírná, ale pro gurmány nepříjemná pachuť. Proto my s nimi nepracujeme, ačkoliv jsem jich kdysi měl přes 200 klonů. Do letošního roku jsem je považoval za dosti odolné proti chorobám, dnes už vím, že to tak není. České registrované odrůdy vycházející z českých krajových odrůd jsou v chuti ušlechtilejší. Je-li však některá odrůda zdraví prospěšnější než jiná, to nevím, ale dost o tom pochybuji.

    Ruský bílý a ruský modrý

    20. 7. 2011 13:06 Zakladatel vlákna: Standa
    Dobrý den pane inženýre. Nevíte kdo je vlastníkem registrace těchto odrůd a kdo provádí udržovací šlechtění? Pro mnoho pěstitelů je nezajímavý s ohledem na malý množitelský poměr (4-5 stroužků v cibuli) ale pro tchyni je snem mít jej opět na zahradě. Při schánění jsem se setkal i s nabídkou, kdy se jednalo evidentně o jinou odrůdu (podobnou Benátčanu = nepaličák nad 13 stroužků) a při požadavku na nákup pacibulek mi nebyl OBchodNÍK dát kontakt na přímého pěstitele (tj. prodávaná sadba mohl být klidně konzumní č. ze španělska nakoupený v Kauflandu). Nedáte náhodou do rubriky "často kladené dotazy" nebo samostatně popis jak správně má být adjustován sadbový česnek?
    20. 7. 2011 21:12 Jan Kozák
    Ruský bílý, ruský modrý, kyjevský, český paličák, pravý český paličák, (ten) moravský paličák a spousta dalších názvů neoznačují registrované odrůdy, tudíž ani jako sadba nemohou být takto uváděny do oběhu. Adjustaci dáme někam na tyto stránky na viditelné místo. Dá se to také najít v osnově přednášek v rubrice články.

    Výběr palic pro sadbu

    19. 7. 2011 21:05 Zakladatel vlákna: Jan
    Poslední můj dotaz směřující na Vás se týká výběru vhodné palice (stroužků) pro další výsadbu. Je pravdou, že čím větší stroužek tím větší palice v dalším roce a naopak, bude solidní násobek také z malých stroužků (případně středových) a závěrem co se ve skutečnosti děje se vzaseným stroužkem v zemi tzn. zda zcela vyhnívá jako vsazená brambora či se nějak štěpí na další stroužky a čím je určen počet stroužků v palici(např odrůda " bílý Rusák" 4-6 stroužků). Děkuji Vám za reakci na mé všetečné dotazy, přestože si dovedu představit jak pracovně vytížený jste v těchto dnech. Pěkný večer Jan
    20. 7. 2011 20:12 Standa
    Počet stroužků je dán geneticky a proto je i součástí popisu odrůdy. Dle mých zkušeností je velikost palice ovlivněna více pěstitelskými chybami než počáteční velikostí stroužku. Malý česnek je pak kombincí chyb výsadby (neorientovaná sadba, přehuštěná výsadba, příliš hluboké nakypření před výsadbou, neutužení po výsadbě), nedostatku vláhy či živin v době růstu, neprovedením hlávkování u paličáků. No to ale odbočuji od toho co jsem chtěl původně psát = tedy zeptat se Vás, kde sehnat ruský bílý (nejlépe celé nehlávkované rostliny) nebo jen pacibulky?
    22. 7. 2011 10:28 Jan
    Děkuji za poskytnuté informace. Ohledně ruského bílého mohu jen konstatovat, že díky velké poptávce po česneku obecně opravdu netuším, kde by se dal v těchto dnech ještě získat, neberu-li v úvahu různé tržnice či farmářské trhy kde se domnívám je vysoké riziko s ohledem na jejich "neznámý" původ a kvalitu. Jan.

    Odrůda Vinar

    19. 7. 2011 11:29 Zakladatel vlákna: Josef Klínský
    Dobrý den, chci se zeptat na odrůdu Vinar. Nemáte ji v odrůdách uvedenou, vy jste její šlechtění zrušil? nebo není uvedená jen chybou?
    19. 7. 2011 20:36 Jan Kozák
    Odrůda Vinar neprošla pro jistou závadu registračním řízením, takže neexistuje. Vzhledem k tomu, že jsme jí udělali jistou propagaci, využívají tento vlastně neexistující název různí spekulanti pro prodej svého pochybného zboží.

    Evidence genetických zdrojů

    19. 7. 2011 0:13 Zakladatel vlákna: Standa
    Je pravdou že máte pro šlechtění k dispozici všech evidovaných cca 600 klonů "česneku kuchyňského"? Nebo tato kolekce zanikla se smrtí Ing. Havránka?
    19. 7. 2011 20:30 Jan Kozák
    Tato kolekce nezanikla. Jejím vlastníkem je VÚRV Ruzyň. Já k ní nemám žádná práva.

    česnek z Chorvatska

    30. 6. 2011 23:43 Zakladatel vlákna: Barta
    Dobrý den. Letos jsem v Chorvatsku objevil ostov, kde rostlo tisíce česneků prakticky v kamení a spárách skal.Je to trochu jiný česnek nežli znám. Má pod slupkou něco jako plochý brut, ale vůni a chuť pravého česneku.Nevím,není li třeba jedovatý a je-li to jarní nebo zimní.Pár jsem si jich přivezl a chci to zkusit pěstovat na zahrádce.Máte-li o tom nějaké informace, prosím poraďte. Děkuji Václav.
    2. 7. 2011 19:48 Jan Kozák
    Ačkoliv nevím, o co jde, jedovaté to nebude. Vysaďte určitě na podzim - vždyť tam je to v zemi pořád, takže zima mu neublíží. Určitě mě Váš úlovek rovněž zajímá. Pokud se Vám příští rok vyvede, dejte, prosím, vědět.

    JP633

    30. 6. 2011 13:12 Zakladatel vlákna: Ludmila
    Dobrý den,
    pod jakým názvem odrůdy nyní najdu novošlechtění JP633?
    Děkuji
    30. 6. 2011 20:45 Jan Kozák
    Novošlechtění JP633 je registrováno pod názvem JAPO II. Pod tímto názvem bude od letošního roku uváděno do oběhu.

    Dukát

    25. 6. 2011 11:35 Zakladatel vlákna: Dana
    Letos poprvé jsem si objednala sadbový česnek Jovan a Vekan u firmy agro Slatinice, jelikož u Vás už není možné objednat.Jsem v pěstování začátečník a měla jsem zájem i o druh Dukát ale ve Vašich odrůdách česneku jsem ho nenašla.
    Děkuji za odpověď
    26. 6. 2011 21:50 Jan Kozák
    Odrůdu Dukát vlastní firma Moravoseed.

    Přerovský nepaličák

    20. 6. 2011 21:15 Zakladatel vlákna: Aleš
    Díky za odpověď, můžete mi prosím přerovský nepaličák, trochu přiblížit? Nemohu ho najít v odrůdách, je k sehnání?
    22. 6. 2011 21:19 Jan Kozák
    Do Listiny povolených odrůd byl zapsán tuším v roce 1954, šlechtitelem je pan Oldřich Hanák. Tato odrůda byla už dávno z Listiny povolených odrůd vyřazena, takže se v původní podobě neudržuje ani není k dostání.

    Odrůda česneku

    20. 6. 2011 18:43 Zakladatel vlákna: Aleš
    Dobrý den, známí mi říkali, že kdysi pěstovali česnek, který bohužel přestali pěstovat, nepamatují si název a teď tu odrůdu nemůžou sehnat. Popsali ho takto: nekvetoucí česnek, který měl hodně stroužků i ve dvou řadách, výrazné aroma a chuť. Jaká odrůda by to mohla být? Mohl by to být Lukan? Díky za odpověď, Aleš z Hané
    20. 6. 2011 21:08 Jan Kozák
    Lukan to určitě nebyl. Mohl to být Přerovský (nepaličák).

    odrůdy

    29. 5. 2011 20:38 Zakladatel vlákna: Alena Mihulková
    Zdravím, mohl by jste nám blíže popsat Vaše odrůdy novošlechtění ZAH a Vinar. Odrůdu ZAH máme na poli a její rostliny vypadají velice mohutně a mají tmavězelné zbarvení. Kdy se zhruba sklízí a jaká je jejich skladovatelnost? Ještě by mě zajímalo, jestli jsou některé odrůdy náchylnější na fizarium. Objevuje se již od začátku vegetace a během růstu až do sklizně, nebo je období, kdy je jeho výskyt četnější? Je zasažení několika rostlin v porostu běžné? Má to vliv na budoucí výsdbu v následných letech? Ještě jsem se s ním nesetkala, ale " co není může být", tak se raději preventivně ptám. Děkuji za odpovědi.
    " Česneku zdar"
    30. 5. 2011 20:12 Jan Kozák
    Novošlechtění ZAH je rané - sklízí se zároveň s odrůdami Lukan a Vekan, skladovatelnost do konce dubna. Náchylnost na fuzárium asi není odrůdově rozdílná. Zasažení několika rostlin v porostu je běžné, objevuje se po celou vegetaci. Jako sadbu je třeba vybírat vizuálně zdravé cibule. Odrůda Vinar vlastně neexistuje, protože pro jistou závadu neprošla registračním řízením. My jsme však očekávali její registraci a začali jí dělat propagaci. Toho využili různí vykukové a prodávasjí pod tímto názvem cokoliv, co chtějí draze prodat.

    Vzdálenost v řádku

    28. 5. 2011 12:23 Zakladatel vlákna: Petr S.
    Dobrý den, chtěl bych se zeptat, jak je to se vzdáleností stroužků jednotlivých odrůd v řádku. Platí - čím větší stroužek, tím větší vzdálenost? Plánuji řádky 25 cm od sebe a odrůdy Benátčan, Jovan, Lukan a Vekan.
    Děkuji za odpověď
    28. 5. 2011 19:22 Jan Kozák
    Benátčan, Jovan a Lukan bych dával 12 cm od sebe, Vekan 10 cm. Drobnější stroužky se mohou dávat hustěji.

    dotaz

    16. 3. 2011 9:17 Zakladatel vlákna: Nikol
    Dobrý den, obracím se na Vás jako naprostý amatér. Už mě nebaví kupovat si čínský česnek, mám svoji zahrádku a měla bych zájem vypěstovat si svůj vlastní český. Není na to teď už pozdě? A jakou odrůdu by jste mi jako amatérovi doporučil? Chtěla bych něco dobrého stran výnosu a samozřejmě kvality chuti. Děkuji předem za odpověď.
    16. 3. 2011 19:06 Jan Kozák
    Je mi líto, ale už žádný česnek na skladě nemáme. Proto budete moci sázet až na podzim. Doporučuji Lukan a DHV.

    Odrůdy Elin a Mirka

    9. 1. 2011 18:50 Zakladatel vlákna: Alena Mihulková
    Zdravím, prosím o bližší informace ohledně odrůdy MIRKA a ELIN. Která z těchto odrůd má deší skladovatelnost. A která z Vašich odrůd- ozimých má nejdelší skladovatelnost? Jaký je jejeich množitelský koeficient? Kterou z nich by jste doporučil pro velkopěstitele? A v neposlední řadě bude je možné ještě přiobjednat k obj.8V v množství min.100 kg?
    Děkuji za Váš čas a přeji hezký den. Alena Mihulková
    9. 1. 2011 20:50 Jan Kozák
    Delší skladovatelnost má odrůda Mirka, ale bude jí letos velmi málo, pro velkopěstitele a obchodníky nebude vůbec. Nejlepší skladovatelnost z ozimých odrůd má Benátčan s množitelským koeficientem větším než 10. Pro velkopěstitele je určitě vhodný a je ho možné si objednat.

    Největší možné výnosy

    14. 1. 2011 18:56 Zakladatel vlákna: Alena Mihulková
    Zdravím, mohl by jste nám prosím pro zajímavost říci jaké jsou zatím ve Vaší "česnekové praxi" zjištěny nejvyšší možné výnosy v přepočtu na hektar plochy? A, u kterých odrůd. Zkoušela jsem propočet mezi Vašimi odrůdami, a zjistila, že u Lukanu a Benátčanu jsou nejvyšší. Z těchto odrůd se nejméně prosází. Oprotitomu u méně stroužkových druhů s velkými stroužky- Jovan a DHV potřebuji na stejnou plochu skoro dvojnásobné množství sadby. Je moje kalkulace správná? Tzn: že u Lukanu stačí bohatě 1 tuna sadby na 1ha X a u DHV musí být skoro dvojnásobek? Počítám se sponem 0,35x 0,1. Ještě by mě zajímalo, jaké jsou mezi Vašimi novými odrůdami připravenými ke schválení nové odrůdy. Bude mezi nimi i nový modrý paličák s počtem stroužků 9-12...? Děkujeme za Váš drahocenný čas, který věnujete zvídavým česnekářům. Alena Mihulková.
    15. 1. 2011 7:56 Jan Kozák
    Největší výnos, s nímž jsem se v praxi setkal byl u pěstitele v obci Lutopecny v okrese Kroměříž. Ten vysázel 100 kg Vekanu na 3 ary - porost byl hustý jako obilí. Sklidil asi 1 tunu (960 kg bylo v sadbové kvalitě a jistě měl i nějaký odpad), což v přepočtu znamená přes 30 tun z hektaru.
    Váš propočet potřeby sadby je správný. Proto ekonomicky uvažující pěstitel pěstuje raději vícestroužkové odrůdy a ještě nepaličáky.
    V letošním roce nám budou registrována novošlechtění DHV a JP 633. V registračních zkouškách máme ještě novošlechtění ZAH, což je nepaličák. Na dalších klonech pracujeme, ale ještě nejsou ve stádiu, kdy by bylo možné přihlášení k registraci.

    Doporučení odrůdy

    28. 1. 2011 11:44 Zakladatel vlákna: Blanka
    Dobrý den, ráda bych se zeptala, jaké odrůdy česneku by jste doporučil k nám, na jižní Moravu, oblast Mutěnicka. Jde mi především o kvalitu, odolnost a skladovatelnost. Děkuji :)
    29. 1. 2011 19:11 Jan Kozák
    U Vás by mělo růst všechno. Obecně lze říci, že lepší skladovatelnost mají nepaličáky, zvláště odrůda Benátčan, z paličáků pak Mirka a Jovan.
    < Novější1234

    Kontakt E-mail, telefon, adresa

    Ing. Václav Kozák a Ing. Jan Kozák
    Chvojenec 75, 534 01 Holice
    IČO: 05439710
    Kontakt

    cesnek@cesnek.cz
    E-mail není určen k poradenství.
    Rádi Vám poradíme v diskusi.

    Obchodní podmínky
    Reklamační formulář

    Šlechtění česnekové sadby Grafika zpracována Odemne