Vezmu to obecně: Osobní údaje raději nezveřejňujte, protože byste se dostal do potíží nikoliv přímo s dotyčným prodejcem, nýbrž se úřadem na ochranu osobních údajů.
Abychom s tím mohli něco dělat sami, potřebovali bychom důkaz, že a) prodejce tvrdí, že se jedná o sadbu nebo česnek vhodný k sázení nebo b) že materiál vydává za naši odrůdu.
S prodejem sadby to máte jako spotřebitel velmi jednoduché. Buď ji můžete koupit na tomto webu nebo u některého obchodníka, kterým zboží dodáváme. V obou případech se jedná o stejná balení v síťkách (případně o krabičku s osmi odrůdami), která balíme my. Nikdo jiný s se sadbou s našimi názvy obchodovat nesmí. Zájemci si mohou přečíst citace z příslušných zákonů na
https://www.cesnek.cz/pravni-okenko.
Když narazíte na na podvodného prodejce, doporučujeme následující postup:
1) Jeho produkt nekupujte. Ať má název jakkoliv lákavý, je stejně smyšlený a jedná se pravděpodobně o tuctovou odrůdu ze zahraničí, jejíž sadbu si u seriózního prodejce můžete pořídit levněji. U prodejce na tržišti nebo u prodejce vedle cesty nebo toho, který jezdí do vaší obce, zkrátka neseženete sadbu vzácné odrůdy.
2) Máte-li nějaké nejasnosti, požádejte prodejce o vysvětlení. Třeba to skutečně může být omyl.
3) Pokud se jedná o zjevný podvod, napište provozovateli dané akce (e-mail nebo soukromou zprávu na facebooku). Většinou není v jeho zájmu, aby se na jeho trhu či výstavě šidili zákazníci. Jen o tom možná neví.
4) Je dobré dát podnět inspekci: konzumním česnekem se zabývá SZPI, sadbou ÚKZÚZ. Když stížností dostanou více, třeba s tím začnou něco dělat.
5) Na internetu si můžete najít, zda je možné u daného prodejce napsat recenzi. A tam ostatní zákazníky varovat. Nebo si najděte svého ověřeného místního prodejce, u kterého víte, že má pole, na kterých se snaží produkovat kvalitní česnek a dejte mu kladné hodnocení. Díky tomu se méně znalí zákazníci snáze zorientují v nabídkách.