Přihlášení

  • Pěstování
  • Popis česneku
  • Odrůdy
  • Choroby a škůdci
  • Články
  • Diskuse: Zkušenosti pěstitelů Zpět na diskusi

    trvanlivost česneku

    1. 9. 2017 23:45 Zakladatel vlákna: Jiří Snášel
    Přidávám fotografii svazku česneku, který mi visí na stěně v kuchyni. Vlevo je starý, loňský, ze kterého ještě beru na vaření. Vpravo nový, letošní. S uskladněním česneku jsem si nikdy nedělal těžkou hlavu, jen visí na stěně, další "hrozny" čekají - visí ve sklepě. Panelákovém. Přitom ten loňský je těžko rozpoznatelný od letošního, plné, tvrdé stroužky. 
    To píši proto, že spousta diskutujících má problém s uchováním česneku do jara.
    trvanlivost česneku

    rozdružování česneku

    1. 9. 2017 13:32 Zakladatel vlákna: Jaroslav Leník
    Dobrý den,
     rozdružování je nyní velmi aktuální. Já používám starou kovovou propisku.
    Zapíchnu podle stonku, vydloubnu jeden stroužek a pa už to jde samo.
    Úspěšné pěstování přeje Jarda L.
    2. 9. 2017 21:01 Josef Stieranka
    Děda používal otvírák na zavařovačky, takovou tu vidličku, asi každý ví co myslím.
    Já dělám jen ručně do levé ruky cibuli a pravým palcem za stonek rozloupnu, těžko se to popisuje, některé odrůdy jdou i bouchnutím stonku kolmo o stůl a stonek vyjede i s podpučím ven, zůstanou jen stroužky

    předplodiny

    31. 8. 2017 21:50 Zakladatel vlákna: Alois Juráň
    Zdravím ..pane Kozáku a jak vy vlastně řešíte při tom vašem množství česneku předplodiny? pěstujete aj něco jiného nebo jak? teda pokud to není tajné..
    5. 9. 2017 6:12 Alois Juráň
    Myslel jsem tím jak využít půdu ty čtyři roku pokud nejsem zemědělec abych pěstoval po du dobu něci jiného..u malých ploch je to jednoduché ale zajímalo mne jak to řeší velcí pěstitelé.
    5. 9. 2017 7:26 Jan Kozák
    Velcí pěstitelé to mívají většinou jednoduché. Mají dostatek pozemků, takže odstupy mezi pěstováním česneku na stejném pozemku mají delší než uváděné čtyři roky. Tato doba se dá i zkrátit. Víc než dvacet let sleduji jistého pěstitele, který pěstuje pouze brambory a česnek. Předpokládá to samozřejmě zdravou sadbu. A pod brambory by to chtělo hnůj.
    5. 9. 2017 16:45 Alois Juráň
    Také to tak praktikuju ale chtělo by to změnu.Zvažuju  na příští rok zorat louku ale bude tam zřejmě problém drátovec
    5. 9. 2017 20:37 Jan Kozák
    Škody způsobené drátovcem na česneku jsou zanedbatelné.  Louku je nejlépe zorat hned po první seči a doporučuji udělat půdní rozbor. Pokud byla louka dlouhodobě sklízená a nehnojená, bývá v půdě minimální zásoba živin.

    Loupání česneku

    31. 8. 2017 21:22 Zakladatel vlákna: Jiří česnek
    Díky za pochvalu jiří Poláchu ve skutečnosti jsou to ocelové nože na žací lištu za 30 kč kus,udělátko na rozdružovaní česneku nepoužívejte, každý stroužek musí projít pečlivou kontrolou.
    Jiří Božetický 
    31. 8. 2017 22:44 Jiří Polách
    To už by se přebralo dodatečně u profi linek se také třídí ručně. Jediné snad možná použitelné udělátko je na videu dzielenie czosnku ale nevim z čeho použil gumy a jak byly tvrdé                                                                                              Jiří
    1. 9. 2017 7:11 Jan Kozák
    Pokud si chcete rozdružování ulehčit, tak česnekovou cibuli nejdříve rozšlápněte. Stroje pracují na stejném principu. My tento způsob nepoužíváme ani ho běžným pěstitelům nedoporučuji.
    1. 9. 2017 21:33 Jiří Polách
    Děkuji za názor takže budu loupat ručně.Vy všechno rozdružujete rukama?Tak to klobouk dolu.Kde na to berete lidi?   Přeji mnoho uspěchu  Jiří

    rozdružování - velikost stroužků

    28. 8. 2017 7:52 Zakladatel vlákna: Martin Straka
    Dobrý den pane Kozáku, včera jsem rozdružoval česnek na sadbu, který namořím v sulce a budu čekat na konec října. Zkoušením asi 7 odrůd jsem dospěl k závěru, že nejjistější výnos mi díky přizpůsobivosti dávají ozimé nepaličáky, které jsou také skladovatelnější. Paličáky tedy již sázet nebudu. Lepší by u nich měl být i množitelský koeficient (Lukan i Záhorský II počet stroužků v cibuli 8-13). Pro sadbu jsem vybíral velké nepoškozené cibule. Nebývale často se však u obou citovaných odrůd vyskytovali mega stroužky, kdy jsem byl schopen rozdružit cibuli na pouhé 3 nebo 5 stroužků. Od loňského roku jsem zkoušel i odrůdu Štěpán od konkurence a tam jsem se s tím nesetkal. Chci se Vás zeptat, jako šlechtitele, zda zvyšující se frekvence mega stroužků nemůže být způsobena mým "přirozeným výběrem", když několik let po sobě vybírám k sadbě velké cibule, kde jsou i ty mega stroužky, a tato vlastnost se pak přenáší dále nebo je to dáno vlivem prostředí. Jak jsem zkoumal, tak ty mega stroužky nejsou vždy vytvořeny srůstem několika pupenů. A pokud to není tajné, chytáte v brzké době nějakou novou zajímavou odrůdu nepaličáku? Děkuji
    28. 8. 2017 8:21 Jan Kozák
    Pokud cibule obsahuje málo stroužků měla by být z dalšího pěstování vyřazena a spotřebována v kuchyni. Myslím si však, že se jedná o fyziologickou poruchu, protože v některých letech je frekvence jejího výskytu výrazně větší než v jiných.
    Jako důchodce už nic nepřipravuji, syn má však rozděláno několik perspektivních klonů.

    Clonoplus vs Gliorex

    24. 8. 2017 8:50 Zakladatel vlákna: Dan Šatan
    Dobrý den, pane Kozáku, po čtyřech letech sázení toho samého česneku pořád dokola, jsem letošní sklizeň vyhodnotil jako doposud nejslabší. Nicméně jsem pořád spokojen, ale rozhodl jsem se radši česnek mořit. Po přečtení diskuzí mám celkem jasno: nejdřív sulka atd.......... mám ale jednu nesrovnalost. Ve starších příspěvcích píšete o použití Gliorexu, v novějších pak píšete použijte Gliorex nebo lépe Clonoplus, Já jsem schopen si přečíst obsah na jejich stránkách, ale ve spojitosti s česnekem se obracím na Vás. Který je vhodnější? Co bych měl použít. Děkuji
    24. 8. 2017 22:26 Jan Kozák
    Já (a nejenom já) jsem letošní sklizeň vyhodnotil jako nejslabší za celou dobu, co česnek dělám (ale neuvažuji rok 2012, kdy česnek zmrznul). Pro jistotu však dodávám, že si nemusím všechno dobře pamatovat.
    Oba přípravky, Gliorex a Clonoplus) je možné zaměňovat, pro česnek považuji za lepší Clonoplus.

    Vliv půdního Ph

    10. 8. 2017 15:26 Zakladatel vlákna: Stanislav Hanzlicek
    Dobrý den pane Kozáku.Letos jsem poprvé sklízel česnek z vaší sadby a jsem nadmíru spokojen.Měl bych jen malý dotaz.Pozoroval jste někdy vliv půdního Ph na výnosy česneku?Vysadil jsem na podzim,těsně před zámrzem na jedno políčko dvě dárkové krabičky s vaší sadbou,vše namořeno Sulkou a Rovralem.Zeminu mám hlinitou až jílovitou,smíchanou s kompostem 1:1 s přídavkem perlitu.Kompost je řádně uleželý,složený ze slepičinců,posekané trávy,pilin,listí a každá vrstva posypaná dusíkatým vápnem.Políčko před zapravením kompostu řádně zryto,vyhnojeno a povápněno dolomitem.Mám totiž dost kyselou zeminu,tak to doháním jak se dá.Stroužky jsem vysázel všechny.I ty malé.Dal sem si tu práci a vysázel je do řádků podle velikosti.Během vegetace párkrát přihnojeno ledkem vápenatým.A teď ta sklizeň.Bjetin sem sklidil 3.7. a dosáhl pro mne až neuvěřitelné velikosti.Nejmenší cibule měli průměr 6 cm a největší dokonce 8 cm!Poté následoval Vekan a Havran.Zde byl velmi patrný rozdíl ve velikosti cibulí.Z malých stroužků malé cibule.Celkově bych řekl podprůměrný výnos.A nakonec Záhorský 2.Opět neskutečně velké cibule a rozdíl mezi nimi neznatelný.Jen podotknu,že všechny rostliny byly dokonale zdravé.A teď prosím o váš názor.Jsou opravdu takové rozdíly v nárocích na Ph,nebo si to vysvětlujete něčím jiným?Děkuji a hodně zdaru vaší úžasné práci.
    10. 8. 2017 21:47 Jan Kozák
    Ono je to dost složité. Prostředí, které na rostlinu působí, není dáno pouze typem půdy, obsahem živin a hodnotou pH. Těch vlivů a jejich vzájemných vztahů je mnoho. Nikdo nedokáže přesně formulovat podmínky, které jsou pro česnek optimální. Jednoznačnou pravdou je to, že v těch správných podmínkách dosáhne česnek potencionálního odrůdového výnosu z velkých i malých stroužků. Jsou také odrůdové rozdíly v toleranci na různé odchylky od optimálních podmínek. Konečně to potvrzuje i Vaše letošní zkušenost.
    11. 8. 2017 6:23 Stanislav Hanzlicek
    Díky za odpověď.Příští rok vyzkouším další vaše odrůdy a opět se podělím o výsledky.

    Bjetin

    24. 7. 2017 10:55 Zakladatel vlákna: Karel Pokorný
    Dobrý den pane inženýre, chtěl jsem Vám poděkovat za krásný Bjetin, který jsem vypěstoval. 

    Ještě jednou díky Váš spokojený zákazník Karel P.
    Bjetin Karlovarsko 2017

    Výluh z česneku

    13. 7. 2017 11:58 Zakladatel vlákna: Antonín Kubíček
    Dobrý den,
    vzhledem k výskytu bílé sklerociové hniloby bych rád mj. aplikoval do půdy výluh z česneku (např. 1 hlavičku česneku v 10 l vody). Jak však, případně kdy takový výluh připravit (vařením, za studena, česnek podrtit, apod.) ?
    14. 7. 2017 6:15 Jaromir Vyskala
    Pane Kubicek, podivejte se na muj prispevek z 1/6. Uvadi se, ze by jste mel zalivku aplikovat pri teplote 15 – 18C.  
    Ja bych osobne pripravil zalivku nasledujicim zpusobem: cesnek nebo kvetni stvoly bych co nejjemneji pomlel, dal do puncochy a luhoval ve skopku se studenou vodou – v chladne mistnosti. Denne michal. Po trech dnech bych vodu ochutnal. Kdyby mela nadech po cesneku, tak bych zacal zalevat. Kdyby nemela, tak bych pridal cesneku.
    15. 7. 2017 20:36 Ján Ševc
    Cesnak sa používa aj pri ochrane rastlín pred baktériovými i plesňovými ochoreniami alebo voškami. Vtedy sa 150 g rozdrveného cesnaku zaleje 10 l vody, pridajú sa 2 čajové lyžičky parafínu a lúhuje sa 24 h. Nálev sa prefiltruje a používa. Možno by tie pomery fungovali i na hnilobu.

    výnosy dle odrůd

    10. 7. 2017 18:01 Zakladatel vlákna: Martin Straka
    Nevím jak ostatní, ale já mám nejlepší zkušenosti s nepaličáky. Na prvním místě Záhorský II, následuje Lukan, a Štěpán od konkurence. Cibule jak pěst. Také skladovatelnost je dle mé zkušenosti delší. Další výhodou je, že je potřeba míň cibulí na přípravu sadby (více stroužků v cibuli). Letos Havran, Slavin poloviční. Příští rok paličáky už nesadím. Čím to je, že u nás ty nepaličáky tak "nejdou"?
    10. 7. 2017 22:47 Pavel Trupl
    Nojo, ale z čeho pak uděláte to skvělý "pesto" z květních stvolů? pěstovat česnek a nedělat z něj tohle, to je poloviční potěšení...
    15. 7. 2017 13:01 Antonín Tesař
    Já mám opačné zkušenosti. Z nepaličáků jsem letos pěstoval 5 druhů, u všech byl výnos slabší, jen u Antona byl naprosto mizerný. Z paličáků od Ing. Kozáka byly výborné výsledky u  odrůd Vekan, Jovan a Havran.  Při pěstování je asi zapotřebí vzít v potaz i oblast, ve které  ta či ona odrůda "jde" či "nejde".

    Česnek po louce

    7. 7. 2017 21:41 Zakladatel vlákna: Jindřich Janša
    Osvědčilo se mi první trávu zaorat, nebo zorat po sklizni sena a pak urychleně 
    zasít zelené hnojení / hořčici a pod./
    Až vyroste tak zase zaorat a tím se půda propracuje pro sadbu česneku.
    Janša

    ...

    5. 7. 2017 18:02 Zakladatel vlákna: Jiří česnek
    ...
    Ocelové žabky na žací lištužabka
    6. 7. 2017 16:38 Martin Lokaj
    Dobrý deň. Môžete mi prosím napísať na mail matolokaj@gmail.com ? Chcel by som sa spýtať niečo bližšie k tejto pomôcke na čistenie cesnaku. Ďakujem
    6. 7. 2017 19:23 Miroslav Čivrný
    ... klidně pan Jiří může info. vložit sem, myslím že nás bude více co to bude zajímat;-)
    7. 7. 2017 12:53 Pavel Trupl
    Dvě žabky z kombajnu zády xobě spojený šroubem tak, aby se mohly pohybovat, jedna přivařená k držadlu, druhá ke stojanu, věc vychytaná, ale technickej výkres k tomu snad netřeba, ne?:)

    Bjetin

    26. 6. 2017 21:48 Zakladatel vlákna: Josef Stieranka
    Dnes jsme sklízeli Bjetin, mile překvapil, část rovnou putovala na spotřebu
    BjetinočištěnoBjetin
    30. 6. 2017 10:15 Václav Kozák
    Úrodu máte nádhernou. Jsme rádi, že jste s naší odrůdou spokojen.

    Odrůda Havel a sucho.

    26. 6. 2017 18:39 Zakladatel vlákna: Filounek Jaroslav
    Dobrý den přátelé česnekáři. Sucho, které panuje na Znojemsku, ohrožuje výnosy z letošní sklizně. Ač ještě nenastal ten správný čas pro sklizeň, některé odrůdy půjdou ze země. Odrůda Slavin polehává a Havel je velice špatný. Musel jsem jej již sklidit dnes, protože usychá a cibule jsou malé, oproti loňsku. V podstatě kilo jsem nasadil a kilo sklidil. Pokusím se nahrát foto. Trápí Vás též velké sucho? Co na to jiní česnekáři?
    sklizený HAVEL
    26. 6. 2017 20:38 Štěpán
    Dobrý den, o suchu mě ani nic neříkejte okr. Hodonín, katastrofa!! Já říkam ale že na to co tu spadlo se to ještě dá. Ale ten havel docela vypadá dobře. Bohužel u nás na jižní Moravě to už lepší nebude...

    Plíseň

    28. 5. 2017 9:54 Zakladatel vlákna: Filip Jakubál
    Dobrý den pane Kozáku poradíte mi prosím v boji proti této chorobě ? Děkuju za odpověď. 
    ČesnekStoužek
    30. 5. 2017 5:13 Jan Kozák
    A je to tady. Opět vidíme bílou sklerociovou hnilobu. Letos s ní už nic neuděláte. Aby se Vám příliš nerozšiřovala, nezalévejte. K této problematice se brzy vrátím.
    30. 5. 2017 10:41 Jana Kopecká
    Dobrý den, pane Jakubál, mně v minulých letech pomohl přípravek Polyversum. Je to mikroorganismus, který je schválen pro ekologické zemědělství. Aplikace buď postřik nebo zálivkou. Já ho před lety nasadila hned, jak jsem objevila první napadené rostliny, doporučené dávkování 0,05% jsem několikrát navýšila. Příklad: dávkování 1 kávová lžička na 10 l konev - já dala 5 lžiček. Prostě koňskou dávku:-), zalila jsem česnek ke kořenům, vždy polila i cca 2 cm stonku u země. ke každé rostlině stačí trochu. Půda před aplikací byla vlhká. Za tři dny jsem to zopakovala. A pak dala ještě 2 dávky v odstupu cca týdnu, to už jsem dávala předepsanou koncentraci.

    Před aplikací jsem velmi opatrně lopatkou vyndala napadené rostliny, lopatku vždy dezinfikovala v roztoku Sava, napadené rostliny vč. zeminy jsem dávala velmi opatrně do pytle a vše vyhodila do odpadu, určitě ne na kompost. Dezinfikovala jsem nářadí včetně bot hned na kraji záhonu. Šlo mi o to zachránit česnek, což se povedlo, ale bylo to docela drahé. Firma prodává i větší balení 100 a více gramů, to se vyplatí. V maloobchodě mají většinou 5 g, což je málo. Ano, bylo to drahé, pro mne bylo prioritou zachránit porost.

    Po sklizni jsem aplikovala desinfekci dusíkatým vápnem a Polyversum používám doteď jako prevenci, protože čas od času se mi na pozemku sklerocie vyskytla, ikdyž jsem dezinfikovala půdu, při výsadbě použila Glyorex atd.  Záleží na tom o jak velkou plochu se jedná a kolik do toho chcete investovat. Napadené rostliny jsem tenkrát měla v podobné fázi jako vy. Určitě zklikvidujete všechny rostliny, které mají hodně žluté listy a vypadají nemocně. Výrobek pro aplikaci v česneku nemá registraci, konzultovala jsem to s firmou, poradili mi ochotně.  Registrace něco stojí, jak vysoká účinnost je, vám neřeknu, mně to zabralo skvěle. Tenkrát jsem zachránila cca 90 % porostu, což bylo asi 650 rostlin.  Půda by měla být vlhká, v tom vedru co panuje bych to určitě předem zalila, aspoň trochu. Aplikovala jsem brzo ráno nebo večer. Držím palce. Sklerocie se mi tenkrát objevila na pozemku, kde byla původně tráva a česnek tam nikdy nerostl.

    Používám ho i na rajčata, preventivně, po výsadbě zaliju dolní část stonku a ke kořínku, stačí cca 5 ml na rostlinu a když se u souseda objevila plíseň, aplikovala jsem postřik. Rajčata mám luxusní každý rok.
    30. 5. 2017 16:40 Filip Jakubál
    Moc děkuju za odpověď, určitě se na to podívám a rozhodnu se. Nic méně tato choroba už mě nějakou dobu trápí jelikož mám 70 m2 tak se budu snažit aby to bylo co nejlevnější. 
    31. 5. 2017 4:38 Jaromir Vyskala
    Nejlevneji se da zbavit bile hniloby vyluhem z cesneku. 
    31. 5. 2017 6:51 Jan Kozák
    Tak tomuto bych nevěřil.
    31. 5. 2017 15:24 Jaromir Vyskala
    Pokusim se najit zdroj, kde jsem o tom cetl, a ozvu se
    31. 5. 2017 12:48 Miroslav Čivrný
    Můžete prosím popsat konkrétněji. Děkuji Miroslav 
    30. 5. 2017 17:05 Filip Jakubál
    Děkuji za obpověď, je možné nasypat vápno mezi řádky česneku jako desinfekci ? 
    30. 5. 2017 18:33 Jan Kozák
    Máte asi na mysli dusíkaté vápno, ale ani to Vám nepomůže i kdybyste ho zapravil do půdy.
    30. 5. 2017 19:51 Filip Jakubál
    Může mi pomoct Ortiva ?
    31. 5. 2017 6:46 Jan Kozák
    Ortiva určitě nepomůže.

    hlávkování

    22. 5. 2017 11:29 Zakladatel vlákna: Jana Kopecká
    Dobrý den, i já včera odhlávkovala první Bjetiny, nečekala jsem, že to bude tak brzo, sázela jsem až na Silvestra. Ostatní odrůdy zatím nic, u Bjetinu počítám, že během týdne odhlávkuju vše, těším se, jak si na stvolech pochutnám v salátě:-) Přeji všem úspěšnou sezonu.
    23. 5. 2017 7:00 Jan Kozák
    Nedávno jsem odpovídal, že letos očekávám pozdější objevení květenství, ale už jsem ho včera viděl taky. Takže to bude stejné jako loni.

    Kvitnutie

    19. 5. 2017 21:01 Zakladatel vlákna: Jaroslav Kováč
    Dnes som objavil prvé kvety na cesnaku, zatial len Slavin a Bjetin. Na deň presne ako minulý rok.
    20. 5. 2017 18:40 Štěpán
    Dobrý den, mohu se zeptat čím udržujete porost tak zelený?
    Děkuji
    20. 5. 2017 20:38 Jaroslav Kováč
    Keď je sucho tak pred alebo deň po hnojení močovinou dobre polejem, a snažím sa aspoň 1 -2 x za sezónu pohnojiť skvasenými slepičincami. A je to aj odrodou, Havran a Havel tak zelené niesu.
    20. 5. 2017 21:46 Štěpán
    Polejem čím? Děkuji, Já na močovinu nevím
    21. 5. 2017 8:58 Jaroslav Kováč
    Zalejem vodou, a postrekujem močovinou.
     
    21. 5. 2017 11:40 Zejda Ladislav
    Tak jsem dnes taky odtrhnul první květy na Havranu. Letos se zdá být mohutnější a zelenější, než loni. 

    houbomilka česneková

    10. 5. 2017 8:15 Zakladatel vlákna: Marcela Bulíčková
    Dobrý den pane Kozák, chtěla jsem ještě jednou poděkovat za Vaše informace, napadený česnek asi tou vrtalkou pórovou, jak jste posoudil, tak který jsem tam ponechala, roste krásně dál a sílí, veg. vrchol skoro u všech přežil. Tak děkuji, chtěla jsem to předtím vzdát.

    Malý česnek

    30. 4. 2017 21:35 Zakladatel vlákna: Radek Bohmalský
    Ještě jednou dobrý večer pane inženýre,
    prosím Vás chci se ještě zeptat na jednu věc.Mám sadbu Slavin od Vás,ale tím,že pěstuji česnek poprvé,tak nemám velké zkušenosti.Mám v plánu česnek určitě pěstovat do budoucna,ale chci se zeptat.Sázel jsem 25.11. a výška česneku je pouze 27cm,není to na tuhle dobu málo?Děkuji za odpověd.
    1. 5. 2017 6:58 Jan Kozák
    Tak jsem si vzal metr a šel měřit. U nás mají česneky okolo 30 cm, takže těch Vašich 27 může být akorát.

    Počasí

    26. 4. 2017 22:35 Zakladatel vlákna: Daniel Večeřa
    Dobrý den,chtěl jsem se zeptat,jestli současné chladné počasí bude mít vliv na výnos,nebo budeme jenom sklízet později. Zatím česnek u nás na Vysočině moc neroste
    27. 4. 2017 7:10 Jan Kozák
    Na toto nelze odpovědět. Záležet bude na teplotě a srážkách v následujících dvou měsících.

    Sněhová kalamita

    20. 4. 2017 9:49 Zakladatel vlákna: Karel Richter
    Dubnové překvapení v podobě 50 cm sněhové přikrývky v Bělé pod Pradědem. Snad česnek přežije ve zdraví.
    úterýstředa

    Pole

    28. 3. 2017 10:08 Zakladatel vlákna:
    Havran, Havel, Dukát, Bjetin
    PolePole s česnekem

    textilie

    7. 3. 2017 13:00 Zakladatel vlákna: Hanka Kopecka
    Dobrý den na houbomilku již několik let používám bílou textilii.
    Je třeba ji natáhnout v době před náletem a nezáleží zda česnek již je venku nebo ne. Houbomilka se zavrtá do země a na česnek si klidně počká. Textilii obvykle nechávám dokud česneku přílíš nebrání v rozmachu ca do konce března. Proti vrtalce na pórku používám textilii zejména pro druhý nálet tj 2. polovina července-začátek září. Nicméně zjištuji, že potřebuji odchytit i první nálet, ten je ca 2. polovina května. Asi to letos vyřeším postřikem Karate zeon či Reldanem. Reldan na vrtalku registrován byl, ted už možná ne, ale funguje a to mi stačí.
    Česnek mi vrtalka poškozuje minimálně, ale začíná být v posledních letech více a více aktivní.

    ještě houbomilka

    22. 2. 2017 22:18 Zakladatel vlákna: Marie
    Dobrý večer,na Poběžovicích se houbomilka vyskytuje? Bydlím asi 10 km od Vás,tak na tom budu stejně.Děkuji
    23. 2. 2017 6:26 Jan Kozák
    Problém s ní nemáme, používáme sítě. Ale je tady.

    Popol z dreva

    12. 12. 2016 11:27 Zakladatel vlákna: Gabriela
    Dobrý deň! Kedysi moji starí rodičia i rodičia sypali v zime popol z dreva do pôdy a zvlášť na miesta, kde bol vysadený cesnak. V jari ho potom pri okopávaní vzídeného cesnaku zapracovali do pôdy. Aký je Váš názor na tento spôsob vylepšenia vlastností pôdy a či vyhovuje aj požiadavkám na pestovanie cesnaku. Zaujíma ma to hlavne preto, že takýto kvalitný drevený popol máme, tak, či sa do toho môžeme pustiť tiež a sypat na vysadený cesnak:-). Prajem krásny predvianočný čas. Gabriela
    12. 12. 2016 20:42 Jan Kozák
    Vaši rodiče to dělali správně, pokračujte v jejich příkladu.

    Polymix

    30. 11. 2016 10:29 Zakladatel vlákna: Jan Šimáně
    Dobrý den, pane Kozáku,
    nejprve bych Vám rád poděkoval za Vaši vytrvalou práci a kvalitu česneku, letos jsem sázel tři Vaše odrůdy (3 x 8 cibulí), Benátčan a Slavín všechny stroužky nádherné, velké a bezvadné, pouze Vekan měl 2 cibule horší, zřejmě vlnovník, ale celkově to beru jako úspěch, velice vydařená sadba! Sázeno v sobotu ve Vrchlabí necelých 500 m.n.m., cca 2hod. mořeno Sulkou, obaleno v Gliorexem. Nemáte prosím zkušenost s přípravkem Polymix od Fytovity? Mám jej také a rád bych ho vyzkoušel v zálivce přímo k rostlinám česneku na konci zimy/na jaře, až začne "píchat" z půdy. Myslíte, že to má smysl, nebo byste doporučil jinou aplikaci, příp. v jinou vhodnější dobu? (výrobce uvádí, že obsažené spory hub dobře rostou již při teplotě nad 2st. C.) Je přípravek vůbec vhodné dávat k česneku?
    DĚKUJI za odpověď a zdravím Vás,
    J.Šimáně
    2. 12. 2016 10:54 Jan Kozák
    S Polymixem zkušenost zatím nemáme, podle popisu si myslím, že Gliorex a Clonoplus jsou pro česnek výhodnější.

    sázení "první advetní" sobota

    26. 11. 2016 17:13 Zakladatel vlákna: Bořek Králík
    Dnes jsme zasadili česnek. Mělo to být traktorem, ale na to bylo moc mokro. Takže pod motyku. Záda, záda...bolí...na rok ať roste, ale pude tam dřív.
    26. 11. 2016 18:03 Josef Stieranka
    Já sázel včera s tátou a myslím, že počasí jsme vychytali, jak nejlépe jsme mohli. Letos jsme zkoušeli novinku, svařil jsem řádkovač za traktor, s tím že na příští rok se ještě dodělá plečka, ať nemusíme okopávat. Sázeli jsme 20kg asi 4 hodiny i se zahrnutím a ukoulením.
    26. 11. 2016 18:05 Josef Stieranka
    Ještě foto
    27. 11. 2016 17:06 Jan Kozák
    Jednoduché a funkční. Prostě paráda.
    18. 12. 2016 14:40 Alois Juráň
    Zdravím paráda! kde jste pořídil ty radličky?
    20. 1. 2017 14:03 Josef Stieranka
    Radličky se podařilo sehnat úplně náhodou, když jsem byl pro hnojivo, ale je to příslušenství pro ruční plečku, viz třeba: http://www.euronaradi.cz/_artikl.php?artikl_id=5700 velikostně jsou na toto ideální

    už je v zemi

    24. 11. 2016 22:50 Zakladatel vlákna: Hana Kopecká
    Včera jsem zasadila česnek do země, "osekala" jsem to letos na 12 odrůd, osvědčené a pár novinek. Mořeno sulkou 2h při 16C, po té gliorexem, ten jsem chtěla zkusit. V předchozích letech se vyskytlo a také SC, kterou úspěšně likviduji přes sezonu polyversem. Pokud sklerocii, gliorex rozkládá přes zimu stojí mi za vyzkoušení. Ještě rovnou zakryji netkanou textilii, at nemusím brzy na jaře řešit houbomilku.
    V mém případě česnekového nadšence, který stále zkouší řadu odrůd jsem řešila jak efektivně aplikovat gliorex. Jednotlivé odrůdy jsem měla v plastových mističkách, např pod květináče. Gliorex jsem smíchala s inertním materiálem talec-klouzek, poprášila jemně přes cedníček, řádně promíchala a po 20 minutách sadila. Ještě mám vyzkoušen tip pana Kašpara, stroužky zalít naředeným lignoumátem, lépe koření a při upěchování záhonu si zemina kolem stroužku krásně sedne.
    Lokalita střední Čechy, mrazová kotlina ,350 mn.

    Suché očkování sadby Gliorexem

    18. 11. 2016 23:45 Zakladatel vlákna: Tomáš
    Dobrý den.
    Včera jsem zasázel česnek, bylo velmi sychravo, vlhko, byl jsem rád, že půdu jsem si připravil rotavátorem v říjnu za sucha.
    Letos jsem prvně "mořil" pouze biologicky, Gliorexem od Fytovity sadbu. Polovinu množství jsem nasypal do vody a rozmíchal a poté 40 min. máčel stroužky. Pak jsem přešel k políčku, tam jsme mokré stroužky v kbelíku posypal u každé odrůdy zbylou polovinou dávky Gliorexu, pro jejich obalení zaprášením. Venku na větru v listopadu se s jemným práškem Gliorexu musí opravdu opatrně (mimo vítr).
    Žádné jiné moření sadby jsme letos nedělal, ostatně Sulka a rovral mi přišli vyhozené peníze, jediný problém mám v půdě s bílou sclerotinií.
    Předtím jsem kolem 7.10. do půdy zapravil s Amofosem druhý biologi. preparát Clonoplus. Na jaře zaliji záhon dle doporučení Fytovity ještě Clnoplusem v konvi.
    Tak snad se již sclerotium potlačí, a nebude nutní předčasně sklízet.
    Hodně zdaru s česnekem. Kvalita sadby od Ing. Kozáka byla skvělá. Bjetin, Záhorský II, no z 1100 stroužků jsem do sadby nepoužil jen asi 40 ks, což mě přijde velmi dobré skóre.

    sázení

    29. 10. 2016 20:45 Zakladatel vlákna: Daniel Večeřa
    Dobrý den,tak jsem letos už česnek zasázel...první polovina listopadu mám být chladněji a později bych asi nesázel...jsem z Vysočiny. Dříve jsem psal sem do diskuze,že se anton asi nehodí na Vysočinu...vyrazili mě stroužy do stonku,nakonec to bylo jen asi u dvou procent. Možná byli v zemi mělčeji,nebo nevím proč se to u některých stalo.Měl jsem ještě slavín a benátčan. Nakonec jsem měl u antona největší výnos 9x tolik co jsem zasázel. Jsem spokojený z Vaší sadbou,děláte dobrý česnek

    Sadba

    10. 10. 2016 16:30 Zakladatel vlákna: Jiří
    Pro letošní sadbu jsem zvolil:
    Lukan (16cibulí) po rozdružení 182 stroužků 670g.
    Japo II (16cibulí) po rozdružení 241 stroužků 620g.
    Plus velká krabička,vše namořeno, tak uvidíme.

    Výnos

    13. 8. 2016 9:33 Zakladatel vlákna: Krejčíř Vladimír
    Dobrý den,zasadil jsem 2,kg Havranu, sklidil jsem 9.9kg,
    už vysušený česnek, nad.mořská v.387m. Nemohu se dostat
    do kolonek na objednání Havranu. děkuji Krejčíř Vladimír
    14. 8. 2016 11:31 Jan Kozák
    Pětinásobek výsadby je u velkostroužkových odrůd dobrá sklizeň. Odrůdu Havran už objednat nemůžete, všechna je zadaná. Volte, prosím, z aktuální nabídky v objednávkovém formuláři.
    < Novější45678Starší >

    Kontakt E-mail, telefon, adresa

    Ing. Václav Kozák a Ing. Jan Kozák
    Chvojenec 75, 534 01 Holice
    IČO: 05439710
    Kontakt

    cesnek@cesnek.cz
    E-mail není určen k poradenství.
    Rádi Vám poradíme v diskusi.

    Obchodní podmínky
    Reklamační formulář

    Šlechtění česnekové sadby Grafika zpracována Odemne