Přihlášení

  • Pěstování
  • Popis česneku
  • Odrůdy
  • Choroby a škůdci
  • Články
  • Diskuse: Zkušenosti pěstitelů Zpět na diskusi

    Ukázka

    15. 4. 2019 20:45 Zakladatel vlákna: Jan
    Takhle vypadá můj záhonek 
    FotkaFotka
    16. 4. 2019 19:16 Štěpán
    Dobrý den, jak se zbavujete plevele?
    17. 4. 2019 6:50 Jan
    Zdravím, všechno je dělané ručně. Plečkováno mezi řádky a okopano mezi česnekem.

    Ukázka porostu

    15. 4. 2019 18:12 Zakladatel vlákna: Jan halamicek
    Česnek zatim vypadá pěkně,ale už by to chtělo nějaké deště.I v Beskydech začíná být sucho.Česneku zdar.
    ČesnekČesnekČesnek
    15. 4. 2019 18:35 Pavel Dohnal
    Supeeer! Nádhera!! Tohle vypadá, že nesadíte až v prosinci. Prvních 400, co jsem dal hned po ořechách, tedy asi v půlce listopadu, vypadá podobně, ty z půlky prosince jsou snad poloviční, určitě co do šířky a objemu. Gratuluji. 
    15. 4. 2019 19:17 Jan halamicek
    Děkuji za pochvalu,sázím většinou konec listopadu,začátek prosince.Záleží na počasí.
    15. 4. 2019 21:09 Zdeněk Mácha
    Zdravím.  Nádherný porost česneku máte
    25. 4. 2019 21:46 Roman Jurek
    Paráda, můžu se zeptat, jak česnek hnojíte, močovina na list, ledek vápenatý nebo  kristalon nebo Sulka, je to II. trať, jak by správně měla být nebo jste přidal jen kompost, popř. kolik? Díky za info. Roman z Vysočiny
    26. 4. 2019 23:08 Jan halamicek
    Zdravím,Česnek sazim po bramborách k těm se dává do země uložený kravský hnůj.Takže další rok by měl mít česnek dost živin v půdě.Česnek sázím hlouběji okolo 15 centimetrů.Inak hnojeni moc neřešim ,ze 3 krát zaliju Kristalonem.A ještě se snažím mit povrch zeminy kyprý,a bez plevele.inak se modlim že vyjde předpověď a v neděli a v pondělí pěkně v Beskydech zaprši.Potom zas pošlu nějaké foto.Česneku zdar

    žloutnutí listů, vlnovník

    8. 4. 2019 9:43 Zakladatel vlákna: Jiří Karásek
    Dobrý den pane Kozáku, mám 2 dotazy - 1. zaznamenal jsem žloutnutí listů vzcházejícího česneku, nevím, zda to je problém - jedná se o sadbu Havran (pochopitelně od Vás:). Na podzim jsem půdu ošetřil Cereritem a dusíkatým vápnem.
    2. Loni mě "dostal" vlnovník, a to až po sklizni a usušení česneku, a to byla úroda velmi dobrá:( po jeho uskladnění, vše bylo v pořádku (sadbu jsem mořil Sulkou), asi po 2 měsících po uskladnění jej napadl a totálně zničil. Je vysoká pravděpodobnost, že vlnovník bude na stejném místě jako loni? Já ho totiž sušil úplně jinde (20 km od místa kde jsem ho uskladnil), jak maximálně snížit riziko? Vím, že raději chladnější, suché místo atd..jen kdybych tomu ještě mohl nějak napomoci, ať nedopadnu jako vloni. Děkuji a ať se daří! Karásek
    HavranHavran2
    9. 4. 2019 6:23 Jozef Sisak
    Pozdravujem vas . Na vaše otazky najdete odpoveď ak si prečitate aj par predchadzajucich  prispevkov . Čo sa tyka vlnovnika , ak si date do vyhladavača    Vlnovnik cesnakovy prip. jeho lat. nazov tak dostanete dosť veľa aj sa opakujucich informacii . Tak isto sa dostanete na stranky tejto diskusie a pri pozornom čitani aj datumov otazok dôjdete k poznaniu že každy rok sa opakuju tie iste otazky .
    ĎAKUJEM p. Kozak že mate  s nami TRPEZLIVOSŤ  a stale dookola odpovedate  na to  iste pričom vam KRADNEME čas potrebny na ine veci !!

    Morenie v sulke ochrani sadbu - urodu zatiaľ nevieme spoľahlivo ochraniť proti vlnovnikovy ! Jeho rozmnožovacia schopnosť ako aj schopnosť presunu je  obrovska . Chemicka ochrana možna len pripravkami ktore NIE Sú URčENE NA CESNAK. Sam po zbere urody vytriedim cesnak na sadbu, kuchynu len potrebne množstvo ktore rozdelim a samostatne -oddelene uskladnim na rôznych miestach . Ostatny cesnak odpredam a zaujimam sa ako dlho vydržal.

    toho roku som poslednu kontrolu robil 8,4,2019 a s prekvaujucim zaverom ??
    Japo 2 ako som predpokladal dopadol najlepšie  Rumunia Red čast poškodena ale v dobrych stručikoch sa začinajuce napadnutie prejavilo na spodku stručika pri koreňoch zatiaľ čo bolo bežne že poškodenie začinalo na špičke. Par cibuľ bolo bez napadnutia ale sa ťažko lupali ,  nie je to akasi forma mutacie - prirodnej  ochrany a  cesta ktorou ma smerovať vyber sadby na ďalšie pestovanie ?? Čas ukaže. Ostatny cenak do tejto kontroly neprežil a bol odstraneny.  Svojim prispevkom som nemal v umysle niekoho uraziť ani unudiť.

    Stav porostu

    25. 3. 2019 19:07 Zakladatel vlákna: Tomáš Svoboda
    Loni poprvé sázeno už v první polovině října, ostatní roky až v prosinci. U nás se potýkáme s velmi těžkou jílovitou půdou, která při podzimních deštích nevyschne a velmi těžko se do ní sází. Zatím to vypadá dobře, včetně zdravotního stavu rostlin. Loni jsem také poprvé nemořil, sulku letos použiji na hnojení česneku, tak uvidím. Lokalita Jižní Čechy 470 mnm.
    havranhavran, říjnová výsadba

    Kypření půdy

    24. 3. 2019 20:48 Zakladatel vlákna: Zdeněk Mácha
    Hezký večer. Tak jsem se pustil do kypření půdy, které dělám ručně. Ještě mi zbývá dodělat jeden záhon. Přikládám pár fotek.
    Kypření půdyKypření půdyKypření půdy
    25. 3. 2019 19:44 Tomáš Svoboda
    To je pěkné, u mne je to stále velmi mazlavé

    Česnek

    23. 3. 2019 21:31 Zakladatel vlákna: Pavel Dohnal
    Moje
    Moje
    23. 3. 2019 21:44 Pavel Dohnal
    Děkuji pánům Kozákům za zdravou sadbu z Buchlovic. 

    Lukan

    15. 3. 2019 17:10 Zakladatel vlákna: Zdeněk Mácha
    Dobrý den. Prvně si zkouším vypěstovat česnek Lukan. Jsem zvědav, jaký bude. Mám ještě Slavin a Havla na těch záhoncích.
    Česnek LukanČesnekČesnekČesnek

    Lukan

    8. 2. 2019 21:11 Zakladatel vlákna: Zdeněk Mácha
    Hezký večer. V půlce října roku 2018 jsem si zasadil 48 stroužků česneku Lukan na zkoušku. Přikládám i foto, jak vypadal ke konci prosince. Nyní mi na česneku leží asi 40cm sněhu.
    Lukan 2018Lukan 2018Lukan 2018
    11. 2. 2019 16:00 Zdeněk Mácha
    Česnek pod sněhem
    Česnek ChyšeckoČesnek Chyšecko

    vhodná půda pro sázení

    6. 2. 2019 9:34 Zakladatel vlákna: Desbrosse Ludmila
    Dobrý den, 
    nestihla jsem na podzim zasadit česnek. Ve starším příspěvku radíte, aby byl česnek zasazen co nejdříve, jakmile pro to bude vhodná půda. Tak se ptám, kdy ta půda na jaře je vhodná, resp. co to znamená vhodná....Např. Když trochu rozmrzne a nevadí, že pak zase zmrzne...? Zatím jsem vždy sázela na podzim a nechci něco propást:)
    Děkuji.
    Ludmila D.
    6. 2. 2019 12:19 Jan Kozák
    Půda je vhodná tehdy, když sázení aspoň trochu jde. Že ještě potom třeba zamrzne, vůbec nevadí. V zemi je česneku vždy líp než ve skladu.
    6. 2. 2019 20:36 Jozef Sisak
    Aj na zaklade už raz uverejneho odporučania som poslednu sadbu  zimneho cesnaku realizoval 30,12,2018 teraz už len čakam s akym vysledkom.
    Sadba jarneho cesnaku asi bude za inych podmienok??
    7. 2. 2019 19:04 Jana Kopecká
    Dobrý den, pane Sisák, to jste šťastlivec, já takhle před 2 lety zasadila polovinu česneku 30.12. sázela jsem už za mírného mrazu a šlo to z tuha, tak jsem zbytek  výsadby "odložila"  cca o týden, protože poslední zimy jsou mírné a za týden mrazy povolí a sníh roztaje.  Dost jsem se sekla, místo toho napadlo cca 15 cm sněhu, kter roztál až na konci února, takže zbývající česnek jsem sázela na začátku března, zbylo ho asi polovina. Stroužky byly rozdružené a nevydržely:-( česnek z jarní výsadby byl sice menší, ale narostl pěkně. Od té doby si hlídám, abych tak dlouho nečekala nebo bych aspon namořila a sušila u kamen. Podotýkám, že se jednalo o podzimní odrůdy, takže se to dalo čekat. U jarních odrůd bych sázela jakmile to trochu jde, jak píše pan Kozák. Tj i za bláta a zimy, nečekala bych, až bude lepší počasí. To si s námi v posledních letech dělá co chce.
    9. 2. 2019 5:49 Jozef Sisak
    Ďakujem za zverejnenie vlastnych skusenosti,  posledna sadba bola urobena lebo som tak neskoro  ziskal ďalšiu odrodu cesnaku , zvyšny už bol sadeny postupne ako som ho ziskaval  . Teraz nahanam odrody jarneho  cesnaku , čo vôbec nie je jednoduche .Požadujem len veľkostručikove jednoradove -ako su zimne--  nap. havran max jovan.

    vcházení česneku Havel.

    5. 2. 2019 17:56 Zakladatel vlákna: Filounek Jaroslav
    Dobrý podvečer. Dnes jsem byl ze zvědavosti zkontrolovat porosty česneku. Mám radost, že odrůda Havel již začíná vystrkovat růžky. V Hrušovanech sníh již nemáme, ráno jsou ještě mrazy -5 °C, ale odpoledne +5 °C.

    Nejpozdější sadba

    5. 12. 2018 18:11 Zakladatel vlákna: Elijáš Kostka
    Dobrý den,


    chtěl bych poprosit o radu (ideálně s vysvětlením), kdy nejpozději lze úspěšně sadit česnek. Mám od Vás odrůdy Záhorský II a Japo II a nestíhám, pochopil jsem, že Japo můžu zasázet i na jaře, ale Záhorský jsem chtěl sadit tento týden, jenže s výhledem na předpověď počasí se bojím, aby česnek nezmrzl dřív, než stihne zakořenit. Jaká je tedy, prosím, minimální potřebná teplota půdy a jak dlouho ji česnek potřebuje? Mnohokrát děkuji za osvětlení.
    5. 12. 2018 19:50 Jan Kozák
    Chcete po mně víc, než jsem schopen. Já jsem začal sázet včera a předpokládám, že do Vánoc budu mít hotovo. Hodilo by se sice sázet dřív, ale byl jsem dlouho v nemocnici a rekonvalescence po operaci trvala déle, než bych si přál. Česnek nikdy nezmrzne (týká se to českých odrůd). Toto pravidlo potvrzuje výjimka z roku 2012,kdy zmrzly i české odrůdy.
    V roce 2016 jsme sázeli rovněž v prosinci. Poslední den ale už mrzlo. Do projetých brázd se sázet dalo, ale odpoledne se už nedalo zahrnovat - zem byla zmrzlá. Tak se to zahrnulo v březnu. Nevymrzla ani jedna rostlina. Tak se nebojte. I tomu Japu bude v zemi líp než ve skladu.
    6. 12. 2018 19:01 Elijáš Kostka
    Mnohokrát Vám děkuji za povzbudivou a rychlou odpověď!
    Záhorský se podařilo dnes vzdor zmrzlému škraloupu půdy zasázet, ale větší část Japa jsem nestihl... K němu bych se chtěl ještě zeptat: dopoledne jsem ho totiž už v domnění, že vše zvládnu zasadit dnes, namočil a obalil v Gliorexu - co se česneku vlastně po tomto ošetření děje a jaký vliv má jedno- nebo dokonce několikadenní prodlení s výsadbou? 
    Děkuji a přeji hodně zdraví Vám i česneku!

    Sázení

    18. 11. 2018 12:23 Zakladatel vlákna: roman Piler
    Každý slaví státní svátek jinak. My ho oslavili zasazením česneku :-)
    ČesnekA je to!Chlouba :-)
    18. 11. 2018 20:00 Josef Stieranka
    Oslavovali jsme stejně jako Vy, mohu se zeptat jakou máte rozteč řádků? Vypadá že je to sázeno jako brambory, tedy dva řádky mezi kola traktoru?
    18. 11. 2018 20:33 roman Piler
    Máme vysazeno na rozteč 45 cm. Na přípravu a zahrnování řádků se nám letos osvědčila ruční plečka s radličkou.  Jinak používáme Vari s hrobkovací radlicí.

    SADBA

    18. 11. 2018 11:26 Zakladatel vlákna: lukáš Blahout
    Zdravím česnekáře,něco pro inspiraci. Nejdřív tři radličky a pak zahrobkováno čtyřmi a ukouleno. Česnek je v zemi, tak jen doufejme ,v dobré počasí na příští sezonu,ať se daří :)
    NahrobkovánoHloubka cca8 cmSázímeZahrnujem hrobkujemZahrnutíUkouleno a hotovoMořímeMakáme i v noci
    18. 11. 2018 19:58 Josef Stieranka
    Nádherná práce, děláme podobně, ušetří se hodně práce než dělat řádky ručně. Kolik jste sázeli? My oproti Vám "jen"45kg
    Zahrnování
    18. 11. 2018 20:35 lukáš Blahout
    Zdravím, rozteč řádku 35 cm, ručně jsme sázeli cca 300kg a zbytek strojově, jinak vycházelo na jednoho sazeče kolem 20 kg na den
    18. 11. 2018 22:09 Josef Stieranka
    Děkuji, strojně sazíte jakým sazečem? Jak jste spokojeni a je to předpokládám znát na kvalitě a výnosu, když sázíte i ručně.
    19. 11. 2018 7:30 lukáš Blahout
    Sázíme triřádkovým sazečem, koupen na bazoši 20k. Ale stejně je potřeba nahrobkovat, ty radličky na sazeči jsou strašné bláto, neustále se ohýbají. Jinak sází super, dá se nastavit krok a hloubka a rozteč, takže, když pak poladíte, tak se dá. Ale samozřejmě oproti ručnímu sázení, se to nedá srovnávat, úsilí vynaložené na srovnání stroužků a následné fajfky, se samozřejmě projeví na finálním výnosu. Jsem zvědav letos, kdy jsme zasadili několik odrůd, jak ručně tak i sazečem, jak to bude vypadat. Po sklizni budeme moudřejší. Jinak jsme sázeli-Havrana, Havla, Slavina, Vekana, Zahorskeho a Japo
    Sazeč
    19. 11. 2018 22:21 Josef Stieranka
    Děkuji moc, ještě se zeptám jakou máte velikost sázecích misek a zdali jste nezkoušeli s tím sázet i cibuli.
    20. 11. 2018 9:38 lukáš Blahout
    Misky máme malé a cibuli budem sázet poprvé až ted najaře
    22. 11. 2018 20:57 Martin Perníček
    Dobrý večer pane Blahout, obdivuji vaší práci a mechanizaci. Jelikož sázím po vrstevnici na velmi svažitém pozemku, tak si bohužel nemůžu dovolit sázet strojově. Traktorem  naznačím 3 řádky najednou, ale zahrnovat musím už jednotlivě řádek po řádku.
    NahrnováníNahrnováníNahrnováníZahrnuto
    23. 11. 2018 21:08 lukáš Blahout
    Zdravím pane Perníček,taky nejsme moc na rovině, 500mnm podkrkonoší, vyzkoušejte nastavit ramena podle náklonu pole a jezdit jen jedním směrem, pak se to dá. V zimě by se u nás  dalo i sáňkovat. Jinak krásná práce ať se Vám moooc daří

    Sadba

    15. 11. 2018 17:02 Zakladatel vlákna: Zdeněk Mácha
    Dobrý den. Dne 1.11. 2018 jsem vložil pár fotek jak sázím česnek. A po delší době přikládám konečné foto. Vše dělám ručně, kromě přípravy půdy. Celkem mám pět záhonů, které jsou dlouhé cca 21 metrů a široké cca 90 cm,jen jeden má 50 cm
    Sadba
    19. 11. 2018 8:19 Zdeněk Mácha
    Ještě přikládám jednu fotku. V zemi mám přes 3000 stroužků.
    Sadba

    Sadba

    9. 11. 2018 17:39 Zakladatel vlákna: Štěpán
    Dnes vysázeno
    SadbaSadba
    10. 11. 2018 10:11 Martin Lokaj
    Vyzerá to pekne. Chcem sa len spýtať či ste spokojný s tým sadzačom. Ak ste sadili pred tým ručne, či je veľký rozdiel vo výnose a ak cesnak moríte pred výsadbou, či nie je problém ak sú strúčiky mokré. Ďakujem
    10. 11. 2018 21:34 Daniel Večeřa
    Dobrý den,já mám  sazečku,která vypadá stejně ,s tím rozdílem,že nemám čtyřřádkovou,ale třířádkovou.(sázím tři řádky po 35 cm mezi koleje) Po menších úpravách funguje dobře. Sázím mokré stroužky,mořím den před sázením clonoplusem,vybírám větší stroužky,mám misky 35mm. Když bych to měl srovnat s ruční výsadbou,tak  po strojní výsadbě na jaře později česnek vzchází. Ruční sázení je lepší.
    10. 11. 2018 22:11 Štěpán
    Ruční sázení je sice lepší ale nikdo takové výměry nebude sázet. . já to taky dělal dokud jsem furt nezvetsoval a potom už mě to nechtěl nikdo dělat. Sazeč v poho pár úpravách.
    10. 11. 2018 13:33 Marcel Sokirka
    Dobrý den,
    zajímá mě ,jak takové lány zabezpečujete před případnými zloději,děkuji.
    12. 11. 2018 10:58 Václav Kozák
    Pěkná práce, pane Holečku

    Výsadba česneku

    4. 11. 2018 21:34 Zakladatel vlákna: Martin Perníček
    Zdravím pěstitele česneku, dnes jsem začal s výsadbou odrůdy Bjetin, ve stejném datu jako vloni. Doufám, že budu se sklizní spokojen tak jako letos. Přikládám nějaká fota.
    VýsadbaVýsadbaVýsadbaVýsadbaVýsadbaRýhovačRýhovačRýhovač

    Sázení česneku

    1. 11. 2018 21:21 Zakladatel vlákna: Zdeněk Mácha
    Hezký večer. Tak už jsem také začal se sázením česneku. Sázím ručně. Celkem mám na sadbu 3000 stroužků. Dva měsíce před výsadbou byl navezen kompost-směs trávy, hoblin, slepičinců, země a zaoráno. Po měsíci rozhozené dusíkaté vápno a cererit-4kg a zapraveno rotavátorem . Plocha je něco málo přes jeden ar
    SázeníSázeníSázeníSázení
    1. 11. 2018 22:12 Martin Perníček
    Krásná práce pane  Mácho,o víkendu už také začnu s výsadbou.
    2. 11. 2018 15:52 Pavel Dohnal
    Famózní! Hodně štěstí! To je ta výhoda políčkářů. Širé rodné lány. Asi taky přikúpim nějakou hroudu....Dávám 800 - 1200. Jen tak na chuť. Na fotce ty rygóly ale vypadají monstrózně! Jako kdyby jste dělal hrůbky na mrkev. Jak dáváte hluboko? Odhadem. 
    3. 11. 2018 8:44 Zdeněk Mácha
    Dobrý den pane Dohnale. Ty rýhy mám hluboké cca 8-10cm a česnek pak ještě domáčknu. Zem už mám dost prochladlou a teplo už u nás také moc není - 650m.n.m
    3. 11. 2018 8:56 Marcel Sokirka
    Dobrý den , malý dotaz. Hrůbky Jste nejdřív zalil vodou kvůli vláhe? Děkuji. . U nás jsou ještě dvacítky ,nelíbí se mi to ,chtěl jsem počkat,ale na SK se vratím až před Vánoci,a to nejde určit jaké bude počasí
    3. 11. 2018 9:11 Zdeněk Mácha
    Dobrý den. Nezalil jsem, jelikož tu pršelo minulý víkend a zem sama o sobě mi drží dost vláhu. 
    6. 11. 2018 17:54 Pavel Dohnal
    Před sadbou nezalévejte. Do bahna se blbě sadí. Bude dost vlhko, až bude čas. Do konce roku si poradí česnek bez zálivky, max. zbytek Sulky. Patnáct let jsem nezalival, teď 4 roky ano, ale asi  až od května.
    6. 11. 2018 17:30 Pavel Dohnal
    Jasně. Já ve 210 m. Jih Hané. Zatím 20 ve dne, ale už jsem připraven!! Moje metoda "holý  ořešák" je tu a ono se to může prudce zlomit a teploty budou brzy těsně nad nulou. Mlhy a plískanice. A to já nerad! Hodně štěstí, p. Zdeňku. 
    11. 11. 2018 16:47 Zdeněk Mácha
    Pane Dohnale,moc Vám děkuji. Nejenom Vám hodně štěstí,ale i ostatním pěstitelům.

    Sadí už někdo?

    23. 10. 2018 18:31 Zakladatel vlákna: Pavel Dohnal
    Nechci už nikdy zasekávat sekyrou do ledu. Jednou o vánocích a měl jsem docela pořezané ruce. Ořešák pomalu opadává a zvažuji, že tak za týden až dva ho tam prdnu. 
    23. 10. 2018 20:16 Novák Ladislav
    Do vánoc hodně daleko,ale podle dlouhodobé předpovědi yr.no mi ten týden až dva přijde docela brzy.Chci se zkusit orientovat podle zmíněného ořešáku.Listí sice začalo padat,ale na stromech je ho ještě hodně vysoké procento.Příští týden budu teprve sundavat igelit z dusíkatého vápna.Jak dlouho nechat plochu vyvětrat před sázením?
    23. 10. 2018 20:35 Pavel Dohnal
    Až se Vám nebude točit hlava ze smradu. Loni jsem se ve skleníku málem otrávit. 
    23. 10. 2018 20:52 Jan Kozák
    Tento problém venku není, kyanovodík rychle stoupá. Ve skleníku se Vám hromadí u střechy.
    23. 10. 2018 20:49 Jan Kozák
    Příspěvek byl smazán, protože porušoval pravidla diskuse.
    24. 10. 2018 6:19 Karel Karel
    Včera jsem dosadil, začal jsem už minuly tyden, puda měla minuly tyden 10-11 stupnu podle hloubky . tento jsem neměřil Nikdy jsem nesadil až v listopadu. 
    24. 10. 2018 10:06 Daniel Večeřa
    Já už mám také zasázíno,pokaždé sázím koncem října
    29. 10. 2018 5:32 Jozef Sisak
    Mam už posadene toho roku aj na zaklade informacii z internetu - lunarneho kalendara , len to vyšlo akosi na rovnaky termin.

    společné kultury

    21. 10. 2018 13:45 Zakladatel vlákna: Novák Ladislav
    Druhým rokem budu sázet část česneku do jahod.Informaci o snášenlivosti těchto plodin jsem získal na internetu a slyšel od pěstitelů.Tyto dvě plodiny asi nemají úplně stejné požadavky na živiny,ale mohou se shodovat v nárocích na vláhu.Jahody zaplní spodní  a česnek horní patro porostu.Přistínění česneku listy jahod si myslím,že příznivě ovlivní vývoj a nahradí částečně mulčování.Jahody sázím do většího sponu 35 x 35 cm oproti sponu 30 x30 cm.Loni jsem měl mezi dvěma jahodami po jedné rostlině česneku,letos chci zkusit dvě vedle sebe kolmo na řádek.Česnek ochrání jahody před krtkem nebo hryzcem.Vyrytí česneku jsem prováděl zúženým rýčem na asi 12 cm kvůli minimalizaci poškození kořenového systému sousedících jahod.Přínos si spočítejte každý sám podle Vámi dosahované hmotnosti palic česneku.Po loňských zkušenostech jsem měl v jahodách česnek mírně nadprůměrný a vyrovnanější než v monokultuře.
    21. 10. 2018 14:06 Jan Kozák
    Plně s Vámi souhlasím. Česnek s jahodami skutečně "kamarádí". Ale s tím krtkem a hryzcem to nefunguje. Nejen že krtkovi česnek nevadí, ale dokonce jsem se setkal s případem, kdy si  hryzec natahal vysázené stroužky do své zásobárny. Konkrétně se tehdy jednalo o odrůdu Záhorský II.

    Termín výsadby

    26. 9. 2018 18:57 Zakladatel vlákna: Pavel Dohnal
    Zdravím všechny česnekáře a česnekyně. Mám tedy dotaz a vlastní zkušenost k panu Ing. Kozákovi. Přes deset let jsem měl políčko pod nebo kolem ořešáku. Vždycky mě štvalo, že jsem už připravený pozemek musel odklizet od listí. A od té doby jsem vždy sadil, až byl ořešák holý. Nepolemizuji s Vaší teplotou půdy pod 9 stupňů. Nikdy jsem neměl teploměr v zemi. Chci říct, že když jsem zasadil po zameteném listí z ořešáku a o vánocích jsem se radoval že mi trčí něco ze země. Když na Nový rok nic netrčelo, byl jsem zoufalý. Občas mrazy mi v lednu natě zfialověly, nebožka máma dávala o vánocích netkaný textil, kvůli havranům si myslela, my už víme... S prvním sluncem jsem textil sundával, světlezelené dvaceticentimetrové lístky chtěly na vzduch! Jo, krásné to rostliny!! A ta otázka : proč sadit nějak pozdě? Občas počasí nedovolilo a pak jsem v prosinci zasekával sekyrou do ledu!! A tak ten holý ořešák mi zas poradi.... 
    26. 9. 2018 20:10 Jozef Sisak
    Pan DOHNAL skontrolujte prosim svoj  stary prispevok s 25.7. ĎAKUJEM
    26. 9. 2018 22:52 Pavel Dohnal
    Kontrola byla. A...ptate se? V Buchlovicich jsem na festivalu česneku odevzdal dobrovolně p Ing. Janu Kozákovi 6 paliček z mé dvacetileté práce a pan Kozák mi to během minuty popsal jako krajovou odrůdu Jovanu. Prý kdysi existovala i odrůda Přerovský. 
    27. 9. 2018 16:14 Jozef Sisak
    Ďakujem ! Prosim o kontakt cez email.
    27. 9. 2018 20:52 Jozef Sisak
    Zdravim! vysadba podľa opadaneho orecha ? Až neskôr som si uvedomil že sa stalo niekoľko krat že mi vysadbu "sprijemnoval" dym spaleneho  orechoveho listia u suseda. Mam ešte jednu skusenosť . Po objaveni dezinfekcie dusikatym vapnom som pôdu podľa rady prikryl agro foliou /čierno -biela UV stabilizovana / kvôli daždom som ju odstranil po 6 tyždnoch PARADA  BEZ BURIN  aj na  JAR len PUPAVA /PAMPELIšKA / to prežila tu som odstranil manualne -ryľom. Pri dlhšom ponechani folie môže dôsť k pomnoženiu plesni ???? Porast ošetrujem po vysadbe roztokom CLONOPLUS a na jar ošetrenie opakujem .Zatiaľ len 3 rok . Porast -cibule poškodene plesnou asi 1%.
    6. 10. 2018 19:30 Jan Kozák
    Nebyl jsem to já, kdo přišel s pozdním termínem výsadby cibulnatých rostlin. Na přelomu sedmdesátých a osmdesátých let to byli Holanďané. Samozřejmě se jednalo o cibulnaté květiny. Já jsem to později pouze prověřil i na česneku. Vysvětlení je takové: při nižších teplotách přestává v půdě vegetovat Fusarium, nemůže tedy česnek napadat v době začínajícího kořenění. Naopak v chladnější půdě česnek rychleji koření, přitom se probouzejí i další životní pochody a aktivují obranné systémy rostliny. Tedy minimální útok a maximální obrana. A zdravý česnek dává dobrý výnos.
    Nejsem mikrobiolog, ale předpokládám že i Fusarium má spoustu různých kmenů, které mají rozdílnou razanci. Slabší kmeny neuškodí ani v teplé půdě, takže v takovém místě na termínu výsadby nezáleží. To však neoslabuje obecnou platnost výsadby do dostatečně chladné půdy (pod 9 stupňů Celsia).
    12. 10. 2018 18:14 Pavel Dohnal
    Děkuji. Super odpověď. Můj děda, excelentní zahrádkář, se velmi věnoval cibulovinám, mečíkům, narcisům a tulipánům. Jenže když odešel, bylo mi 8 a spoustu drahocenných informací jsem nestihl převzít. Snad aspoň shora dohlíží a raduje se z mé práce a výsledků. Ještě jednou děkuji pane Jane. 

    Výnos česneku

    18. 9. 2018 10:27 Zakladatel vlákna: David Pys
    Dobrý den všem
    pěstitelům,

     

    Díky této diskuzi, zde můžeme najít mnoho rad a
    zkušeností pěstitelů česneku a s jednou zkušeností bych se s vámi chtěl
    podělit i já. Pěstuji česnek zhruba 20 let a vždy jsem měl nádherný velký
    česnek. Jednalo se o odrůdu tzv. ruského klonu. Před pár lety jsem se však rozhodnul
    pro změnu a nakoupil Kozákovi odrůdy paličáku i nepaličáků. Výnos byl však
    žalostný a měl jsem velice nevyrovnaný výnos, zhruba 50 procent malých palic
    velikosti 2-3 cm. Řekl jsem si, asi špatný rok nebo těch pár odrůd nejsou
    vhodné do mé půdy a klimatických podmínek. Rozhodnul jsem se nakoupit téměř
    všechny Kozákovi odrůdy, abych vyzkoušel, která odrůda bude v mých podmínkách
    nejlépe prospívat. Bohužel výnos nebyl lepší, nýbrž snad ještě o něco horší. Pro
    další sezonu jsem se rozhodnul nakoupit sadbové česneky od konkurence (Provozovatel  
    diskuse odstranil informace, které se neslučují s "Pravidly diskuse cesnek.cz"). Bohužel výnos a velikost palic byla obdobná až na jednu
    vyjímku, která podala stabilní a vyrovnaný výnos palic
    střední velikosti. Jen bych chtěl dodat, že jsem vždy dodržoval čtyřletý odstup
    sázení česneku na jedno místo a také jsem si nechal udělat rozbor půdy kde
    výsledek kvality a živin byl výborný. Pěstuji mnoho zeleniny s velkým úspěchem
    a na volné plochy sázím zelené hnojení. Všichni z okolí vypěstovali vždy
    krásný velký česnek a nikdo mi nedokázal pomoci najít příčinu mého neúspěchu. Jelikož
    jsem měl dostatek času a volné půdy, rozhodnul jsem se pro experimentování.
    Nejprve jsem se zaměřil na půdu a začal přidávat více rozleželého hnoje, nakoupil
    jsem granulované hnoje jako cererit, síran draselný, draselná sůl, různé půdní
    houbičky, dezinfekce půdy dusikatým vápnem, použítí mletého vápence atd.
    Samozřejmě vše přiměřeně/postupně. To však ke zvýšení výnosu nevedlo. Zaměřil
    jsem se tedy na termín výsadby, hloubku sázení, moření, mulčování, vyvýšený
    záhon atd. Na základě pětiletého experimentování jsem dosáhl úspěchu a našel
    příčinu mého nezdaru. Za prvé: Pozdní výsadba snižuje výnos česneku o 20
    procent (rozdíl sázení ŘÍJEN-PROSINEC), vše mám z dokumentováno a
    vyfoceno. Později jsem si uvědomil, že jsem se začal držet rad, že čím pozdější
    výsadba tím lepší co se týká napadení fusaria. S tou jsem se však nikdy
    nesetkal. Sázel jsem v prosinci a někdy i kolem vánoc vzhledem k teplým
    zimám a uvědomil jsem si že kdysi jsem sázel v říjnu. Za druhé: velmi mě
    překvapil vlil moření sulkou na výnos česneku jak v září nebo před výsadbou.
    Sulka v mých podmínkách jednoznačně snižuje následný výnos česneku o 15
    procent. Zkoušel jsem i vliv použití přípravku GLIOREX a CLONOPLUS. Žádnou
    lepší kondici, dynamiku růstu a celkový zdravotní vliv na výnos česnek jsem však
    nezaznamenal jak je uvedeno od výrobce. Možná to funguje na různé houbové choroby
    a fusarium, avšak jak jsem zmínil, nikdy jsem se s ní nesetkal. Jsou to
    tedy pro mě vyhozené peníze. Co se týká experimentování hloubky výsadby, tam
    jsem nezaznamenal nějaký větší vliv na výnos. Jen snad pokud byl česnek velmi
    hluboko (cca 15cm) snížilo to výnos o cca 15 procent. Jako ideální hloubka
    sázení se mi jeví 5 cm. Dva měsíce zpátky jsem viděl u souseda česnek a požádal
    ho o ukázku a informace jak sází atd. Jeho rostliny jako celek dosahovaly víc
    jak dvojnásobek větší velikosti než jaké jsem měl já, měl naprosto perfektní a
    výrovnaný výnos všech zasazených česneku a jeho rada zněla: sázet nejpozději na
    konci října, neupoužívat žádná mořidla typu sulka a další chemie a další
    chemické hnoje které zasolují půdu a je lepší dávat do políčka čerstvé
    posekanou trávu pokud není hnoje. Škoda, že jsem toho souseda neoslovil dříve..Ještě
    jedna výborná věc je postupné přidávání AGRO PROTEC SOIL, který zlepší
    struktury půdy pokud ji máte hutnější a jilovitější. Již to praktikuji druhým rokem
    s dobrým výsledkem. Pokud máte tedy někdo podobné problémy s velmi nevyrovnaným
    výnosem a malých česneků, můžete vyzkoušet jednu z mých rad, které jsem popsal.
    Záleží však zřejmě i na vašich klimatických podmínkách, kvality půdy atd. Ještě mám mnoho poznatku a infomací, které bych mohl s vámi sdílet, avšak potřeboval bych snad k tomu mnoho prostoru či vlastní webovou stránku :-) Děkuji vám všem za informace a vaše zkušenosti, které v této diskuzi sdílíte a které mohou pomoci mnohým pěstitelům
    18. 9. 2018 14:48 Vlastimil Mitiska
    Je velká škoda, že Vaše cenné mnohaleté poznatky, s největší pravděpodobností smažou. Děkuji Vám za ně.
    21. 9. 2018 8:55 Jan Kozák ml.
    U nás zkušenosti pěstitelů nemažeme. Vážíme si jich. Sebelepší návod totiž nemůže pokrýt všechny podmínky, v nichž je česnek pěstován. (Velkou část příspěvků se zkušenostmi pěstitelů lze najít na adrese cesnek.cz/kategorie-zkusenosti-pestitelu.)
    S mnohem menším nadšením vidíme příspěvky, v nichž nás pisatelé neustále viní z nějakého mazání. Na začátku existence zdejší diskuse jsme se rozhodli, že příspěvky odstraňovat nebudeme, a proto zdejší systém ani neumožňuje příspěvky mazat. Sám se můžete přesvědčit, že v diskusi zůstávají všechny texty – pozitivní i negativní. Prosím zvažte, zda váš boj nebude užitečnější jinde.
    18. 9. 2018 16:31 Martin Lokaj
    Tiež som rád, že sa niekto podelil o iné rady, ešte by ma zaujímalo, či ste zaznamenali veľké rozdiely medzi malými, strednými a veľkými strúčikmi. Taktiež by som najradšej nemoril ale po skúsenosti z minulého roka kde mi sadbu napadol vlnovnik som to nechcel riskovať. A skumali aj rozdiely v ručnej výsadbe a strojovej. A ja osobne si rád prečítam aj ďalšie poznatky. 
    19. 9. 2018 9:35 Klimo Radek
    Nevím, já koupil jednou, sadím stále dokola a jsem pořád maximálně spokojen.
    26. 9. 2018 16:45 Pavel Dohnal
    Takové zkušenosti už můžete vydávat knižně. Bez urážky. Určitě zkoušet, o tom přece ten náš koníček je!! K těm termínům výsadby ještě budu psát samostatný dotaz, mám taky podobné zážitky. 

    rozteč výsadby

    11. 9. 2018 0:33 Zakladatel vlákna: Pavel Hochmut
    Dobrý den pane Kozáku,
    mohl byste mi prosím přiblížit význam rozestupu česneku při výsadbě? Má v tom nějakou roli úrodnost půdy?
    Mám totiž k dispozici extrémně úrodnou půdu, v letošním roce (první rok od jejího založení...) mi vyrostla rajská do třímetrové výše a sklízím ze štaflí.
    Právě na zimu chci na toto místo sadit váš česnek a přijde mi, že bych mohl sadit daleko houšť.
    Moje půda je typu "Terra Preta", pH neutrální, ústrojné látky (humus) cca. 40 % (!!!), zásoba hnojivých látek a stopových prvků - naprostý extrém.
    https://biom.cz/cz/odborne-clanky/terra-preta-tajemstvi-cerne-zeme
    Snad bych ještě přidal na podzim pro jistotu ten roztok Sulky, česnek má opravdu pálit jako čert.
    Co mne tedy ale teď zajímá, je ten rozestup.
    Děkuji
    11. 9. 2018 11:04 Libor Hejduk
    Dobrý den
    sice nejsem pan Kozák, ale mám z poslední sklizně podobnou zkušenost a tudíž se mohu o ni podělit. Upozorňuji jen, že jsem zahrádkář amatér. Na relativně malé zahradě šetřím místem a tak vše sázím o něco hustěji. O dostatečný přísun hnoje je postaráno z tak velké hromady, že si mohu vybírat, jak moc čerstvý nebo uleželý (a plný žížal) hnuj chci. Pod letošní rajčata ho přišlo habaděj a tak jsem i já měl sklizeň až nad hlavu. Česnek byl v záhoně po loňských rajčatech, ve sponu cca 20 na 20, pro jistotu jsem do brázd podhnojil cereritem, ale na jaře cca v dubnu, už si přesně nepamatuji, česnek začal žloutnout, lehce jsem mu přisypal vápenatého ledku, co jsem měl ve sklepě, žloutnutí nepokračovalo. Ještě jsem párkrát zalil "hnojovou vodou" (odleželý hnuj od zimy v kýblu zalitý vodou - rozmícháno část v zálivce) a to bylo vše. Se sklizní jsem byl spokojený, většina cibulí průměrná až nadprůměrá, malých byla menšina.
    Takže ve výsledku opravdu jde jen o živiny, pokud je dostatek všech potřebných živin pro česnek, nebude problém dát ho hustěji.
    11. 9. 2018 11:51 Vaclav Kavka
    Tady máte dobře popsané, co můžete čekat při různých hustotách výsadby

    http://www.ipni.net/publication/bci.nsf/0/B0FDEA8D21D1F99C85257BBA0065CC6A/$FILE/Better%20Crops%20International%202002-1%20p09.pdf

    Zmíněných 600 000 rostlin na hektar je 60/m2 a tedy asi hodně daleko od zahrádkářské praxe, která je asi 25/m2

    To jen, abyste viděl, kam až se to dá hnát při maximálním vyhnojení půdy.

    Pokud byste se chtěl vydat cestou těchto pokusů, bude pro Vás asi dost důležité pilně zásobovat mikroprvky (při násobné hustotě sadby příslušně násobnými dávkami rozdělenými v čase, abyste nepřepálil). Výsledkem, pokud to dobře dopadne, bude nejspíš velká váha převážně menších palic.
    11. 9. 2018 21:15 Richard Bily
    Kde je potom ekonomika , do huste vysadby date vic nez z ni ziskate 
    11. 9. 2018 14:41 Vaclav Kavka
    Ještě k té Sulce, z ní dostane síry téměř nula.
    Jestli potřebujete doplnit síru, dosypte na záhon sádru. nevím jak česnek, ale o cibuli jsem četl, že odebírá typicky 20kg síry /ha, tedy cca 100g sádry na 10m2. Berte odhadem, sádra je velmi pomalu rozpustná, pokud to nepřeženete úplně, můžete dát o dost víc.
    12. 9. 2018 0:02 Novák Ladislav
    Dobrý den.Sám sázím trojřádek,mezera mezi řádky 23 cm a obslužná ulička 45 cm ,v řádku vzdálenost 14 cm.Tento spon mi poskytuje asi 235 000 rostlin na ha.Budu ale letos sázet asi 800 stroužků,což představuje asi 35 m2.Kultivace pouze s motyčkou,tam se ale ani s ruční plečkou nedostanu.Spon je daný plochou a stupní mechanizace.Čím větší plocha a použitá mechanizace,tím menší počet rostlin na plochu.
    12. 9. 2018 22:06 Stanislav Hanzlicek
    Dobrý večer.Pane Hochmut zajímalo by mě pár detailů.Jakým způsobem jste dokázal zjistit,že vaše půda obsahuje 4o procent humusu a extrémní množství hnojivých látek a stopových prvků?A co jsou podle Vás ony hnojivé látky?Jestliže jste si nechal udělat půdní rozbor,tak bych byl zvědav na konkrétní čísla.Půda typu terra preta totiž určitě nevyžaduje síru.Díky dřevěnému uhlí jí má dostatek i pro česnek. A roztokem sulky si opravdu nepomůžete.Spíš síranem draselným.A jestliže chcete sázet hustěji,tak se samozřejmě připravíte o možnost rozumného přístupu k rostlinám. A česnek nežije jen z kořenů,ale potřebuje také,jako většina rostlin,dostatečné místo pro listovou plochu kvůli asimilaci.Ani v tak úrodné půdě nebudete mít velké palice česneku,těsně vedle sebe,když se jim budou překrývat,mačkat a deformovat listy.Vím to.Zkoušel jsem to.Je třeba zvolit rozumný kompromis.A čas sadby se blíží.Hodně štěstí.Vám i všem česnekářům.
    13. 9. 2018 11:10 Ing. Petr Vejřík
    Dobrý den pane Hanzlíček,
    Myslíte, že dřevěné uhlí obsahuje zvýšené množství síry? Obecně je ve dřevě síry poměrně málo. Je to jeho složením, převážně z ligninu, celulózy a hemicelulózy. Síra se většinou vyskytuje ve vyšších koncentracích především v bílkovinách a těch je ve dřevě velice málo. Obecně bývají u rostlin spíše v živých pletivech listů a také v plodech.
    13. 9. 2018 21:47 Stanislav Hanzlicek
    Dobrý večer pane Vejříku.Dřevěné uhlí opravdu není zdroj síry.Také sem nic takového nenapsal.Funguje v půdě jako akumulátor.Jak vody,tak živin a samozřejmě také různých mikroorganismů.
    14. 9. 2018 6:58 Jan Kozák
    Už jsem toho viděl hodně. Pamatuji si jednoho pěstitele (byla to obec vedle Kroměříže), který metrák Vekanu vysadil na tři ary. To by odpovídalo asi 70 rostlin na metr čtvereční. Koncem první dekády května, kdy jsem ho navštívil, vypadal porost skoro stejně jako porosty obilí. Ten člověk sklidil víc než tunu, konkrétně 980 kg tržního zboží. Samozřejmě tam byla velmi úrodná půda, asi i dobrý ročník, navíc Vekan má úzké listy.
    Jiný pěstitel pěstuje velkostroužkové odrůdy v rozteči 15 x 15 cm, tedy asi 45 rostlin na metr čtvereční, v záhonech, pak má cestičku. A říká: "Musím ho trochu víc nakrmit." Sklízí prakticky samé tržní zboží.
    Co se týká hnojivého účinku Sulky, tak to je skutečně zanedbatelné.
    Sádra se běžně na hnojení nepoužívá. Okyseluje půdu, kdysi se požívala na úpravu půdní reakce. Pro případné doplnění síry (mimochodem síra se v posledních letech stává v půdě nedostatkovým prvkem) bych spíše volil síran draselný.
    16. 9. 2018 1:45 Pavel Hochmut
    O.K. Síran draselný. Děkuji, zkusím...
    16. 9. 2018 1:08 Pavel Hochmut
    Dobrý den pane Hanzlicku, Terra Preta je v našich končinách zcela nutně uměle vytvořený půdní typ. Není tomu jinak ani v mém případě. Terru Pretu jsem studoval asi 3/4 roku na netu a minulý podzim jsem se dal do díla. Udělal jsem růčo cca. 6 kubíků něčeho, co by, podle mých nabytých znalostí, mělo mít veškeré atributy Terry Prety.
    No a protože jsem ji dělal osobně, vím co do ní přišlo a co nikoliv. Proto si také dokážu spočítat, kolik ústrojných látek (asi tak) obsahuje... a samozřejmě i mikroprvků, atd.
    Dal jsem si s tím vším opravdu dost práce a prostě vím svoje.
    A právě co se týká síry, mám pocit, že bych mohl v případě česneku právě opravdu trochu přitopit.
    Dřevěné uhlí vskutku neobsahuje žádnou síru, pokud mu ji nedodáme. Je to totiž téměř zcela čistá uhlíková struktura, nic jiného.
    Tento podzim jsem se, po velkém úspěchu s rajskými, dal do dalších 6ti kubíků Terry Prety. Uvidíme hlavně ale příští rok, co Terra Preta z minulého roku (po rajských) udělá. Určitě vám dám vědět, jak si poradí s česnekem. To co ale předvedla letos (a to podle všeho, první rok údajně nemá být nějak nic moc - co se týká úrody), tak tedy opravdu před ní klobouk dolů. A to jsem patrně ani nezmínil, že výsadba rajských na záhony proběhla až (!!!) 15. června a to z důvodu nemoci. První měsíc po výsadbě se nic zvláštního nedělo, co se ale dělo potom... tak to jsem tedy vůbec do dneška nevydejchal. 
    Rajský jsem zastřihoval 15.9. jinak by rostla a nakvétala jako z praku dál a dál. Původní tyčky u rajských (neočekával jsem tento rok opravdu žádný extrovní úspěch...) jsem musel někdy v červenci dodatečně podepřít a prodloužit zezadu střešními latěmi, z obrázku to asi není úplně patrné.

    Ještě pro úplnost, Terra Preta byla lifrována do záhonů až dva dny před výsadbou. Šlo o totální výměnu půdy v záhonech. Byl jsem v ohromném časovém presu, takže žádná osvědčená schemata...
    Uvidíme ale, jak se půda bude chovat v příštích letech. Její budoucí vlastnosti budou právě rozhodující pro posouzení toho, zda jsem vlastně udělal Terru Pretu, anebo nějaký ten úrodnější paskvil.
    Nicméně, tento rok jsem zaléval celkem třikrát. To, myslím, mluví za hodně.
    Tož tedy tak. Česneku zdar!
    Terra Preta
    2. 7. 2019 17:36 Roman Jurek
    Dobrý den pane Hochmut,


    můžu se zeptat na složení Vaší Terra Prety, jestli to teda není osobní tajemství, letos ji mám v plánu též vyrobit z informací z netu, hlavně z německých zdrojů a youtube, ale jednoznačně se všude pracuje při teplotách 20 st. a výš, přes zimu je půda často úplně nebo skoro promrzlá, pokud ji teda nevyrábíte doma ve sklepě, což pochybuji, v našich podmínkách ji přece nelze půl roku vyrobit, maximálně si připravit materiál jako kompost, dřevěnou drť a dřevné uhlí.

    Díky moc za info, klidně pošlu i svoje výsledky z pokusů u různých plodin. Co jsem zjistil, tak se pokusy s biouhlem omezují na kombinaci maximálně s hnojem, což je samozřejmě málo a terra preta si žádá více specifických přísad jako kamenná moučka, fosfor, dusík  třeba z trávy, efektivní mikroorganismy a nevím co ještě. Děkuji.

    Štěpka a plevel

    10. 9. 2018 19:08 Zakladatel vlákna: Pavel Dohnal
    Zajímá mě diskuse k mulčování Pavla Hochmuta. Zajímavý nápad! Proti pleveli fajn. Jak na jaře a v létě prokypřím půdu motykou přes tu štěpku? Já souhlasím s P. Kozákem, že pro malopestitele je nejúčinnější boj jen fyzicky. Mezi řádky to třikrát prokypřím tenkým úzkým nožem na topurku a je to radost a zábava!! 
    11. 9. 2018 0:42 Pavel Hochmut
    ...A nejen proti pleveli, tento rok jsem zaléval řádně namulčované záhony během léta celkem třikrát...
         A proč byste kypřil? Nemáte snad na zahradě žížalky??? Mám to nalajnováno nějak tak: na jaře ze záhonů stáhnu štěpku, sadím sazenice (netýká se česneku, ten zůstane namulčovaný od podzima až do sklizně) a štěpku vrátím zpět na místo. To samé ale udělám ještě předtím na podzim s tím, že místo sazenic poházím záhony hnojem (a následně přikryji mulčem...). Žížalky se již postarají o zatažení částic rozloženého hnoje do půdy a tím i o její provzdušnění. Toto samozřejmě ale platí pouze pro stroužkaře, nikoliv pro velkopěstitele...
    Sám jsem tento rok odstraňoval plevel a kypřil NULA KRÁT...
    12. 9. 2018 20:20 Pavel Dohnal
    Pavel zdraví Pavla. To vypadá velmi zajímavě,decentně vyzkouším. Člověk furt něco testuje. Měl jsem postupně 3 zahrady. 1600 m2, ovoce. Pak 2 maličké 200 m v koloniích. První jíl, beton a krtonožka. Teď jsem spokojený, v možností kolonie. V betonu a jílu jsem měl exkluzivní BJETIN, fakt někdy dodám foto. Teď mám půdu krásnou,sypkou, vzdušnou. Až moc. Při suchu se nedá zrýt. Se škůdci jsem zatím kamarád, jednou jsem řešil rez. Nej problém mám svlačec. Mrazák má kořeny snad půl metru a 3 roky to valím a furt!! Kousek vedle budu rekonstruovat 3 roky staré jahody na černým textilu a svlačec všude. Daří se mi 19 let krajová odrůda Jovanu, tak mi to pojmenoval p. Jan Kozák v Buchlovicich, 2 roky mám Havran. Letos poprvé dám Havla. Děkuji pánům Kozákům ! Smekám rádoivku a líbám popraskané ruce. 

    SLAVIN

    26. 7. 2018 21:42 Zakladatel vlákna: Zdeněk Mácha
    Hezký večer. První rok jsem si vypěstovat česnek Slavin. Musím říct, že jsem spokojený. I letos ho chci vysadit a doufám, že se opět zadaří. 
    SlavinSlavin

    Pěstování v jehličí

    25. 7. 2018 22:11 Zakladatel vlákna: Zdeněk Brožek
    Dobrý den.Česnek pěstuji trochu zvláštním způsobem.Do záhonu udělám větší díry pro stroužek.Cca o pruměru 6 cm.Na dno dám jehličí,potom vložím stroužek,celou díru dosypu jehličím a nakonec celý záhon poházím jehličím o vrstvě cca 10 cm.To znamená,že česnek se vůbec nedotýká hlíny.Slyšel jste někdy o této metodě?
    Letošní sklizeň
    29. 7. 2018 21:14 Jan Kozák
    Viděl jsem jenom polovinu této metody. Po výsadbě byla pozemku překryta borovou hrabankou. Česnek na této části byl podstatně vitálnější než na části nepokryté. Problém je ale v získání jehličí. Z lesního zákona vyplývá, že lesní hrabanku v lese nemůžete těžit a odvážet. Týká se to i soukromých lesů - ani tam si to majitel nemůže dovolit.
    30. 7. 2018 10:53 Aleš Panocha
    Má takto upravený záhon větší výnos, nebo se jedná o alternativu v pěstování ? 
    3. 8. 2018 6:24 Dana Novotná
    Dobrý den, také by mě zajímala tato metoda pěstování. Je česnek odolnější proti chorobám, jestli naroste větší, jak je to s okopáváním.?Děkuji 
    5. 8. 2018 11:42 Zdeněk Brožek
    Dobrý den.Já takto česnek pěstuji už okolo 15 let.Nedokážu říct,jestli je výnos vyšší.Česnek nekupuji a furt ho točim dokola.Nemořim,žádná chemie.Výhoda myslim je,že když je vlhčí rok tak voda lehčíc odteče.Zásadně nepleji plevel

    Výnos

    24. 7. 2018 18:03 Zakladatel vlákna: Klimo Radek
    Dobrý den.

    Pane Kozák, zasadil jsem 450ks česneku, odrůdy bjetin, sklizeno 449ks. Váha česneku po očištění cca 28kg, je to prosím dobrý výnos?
    24. 7. 2018 21:18 Jan Kozák
    Tento výnos nelze označit jako dobrý, protože je výborný. A v letošním roce zvlášť.
    25. 7. 2018 15:52 Klimo Radek
    Ó děkuji.

    Slavin

    5. 7. 2018 14:38 Zakladatel vlákna: Zdeněk Mácha
    Dobrý den. Sklízel jsem česnek Slavin, ale některé rostliny mají ještě šest listů. Ty jsem nechal v zemi. Přikládám pár fotek ze sklizeného česneku.
    SlavinSlavin
    8. 7. 2018 18:28 Zdeněk Mácha
    Dobrý den. Dnes jsem sklízel druhou odrůdu česneku .Ještě jí nemám celou sklizenou.Je škoda, že mi část porostu napadla houbomilka, ale jinak jsem spokojený 
    česnekčesnekčesnekčesnekčesnek

    První sklizeň česneku

    30. 6. 2018 10:02 Zakladatel vlákna: Pospíchalová Kateřina
    Loni jsme zakoupili ve Vašem e shopu 3 česneky Vekan, dnes jsme sklidili 31 česneků. Jsme začátečníci,ale udělal nám velkou radost. Na podzim objednáme další česnek. 
    První sklizeň

    Vekan

    29. 6. 2018 16:49 Zakladatel vlákna: Kamil Štípek
    Vážení pěstitelé českého česneku. Nemám žádný dotaz, jen připojuji již pětiletou zkušenost s touto letitou odrůdou od Ing. Kozáka. Když jsem četl její popis a bylo tam napsáno, že snáší také půdy s vysokou hladinou podzemní vody, tak trochu jsem si jako člověk pracující s odrůdami pšenice přečetl jaksi "mezi řádky", že asi nebude moc umět sucho. Opak je pravdou, tato odrůda je u mě pokaždé při pohledu na porost a kvalitu natě suverénně nejhorší ze všech, ale pokaždé mě doslova ohromí při sklizni velikostí hlávek a to bez ohledu na ročník. Nejinak tomu bylo i letos. V této sezoně jsem použil během vegetace hned dvakrát listové hnojivo s huminovými látkami a jednoznačně se to ukázalo jako dobrý krok u všech tří odrůd, které pěstuji, ale Vekan byl z nich zkrátka jednička :-)
    1. 7. 2018 10:18 Štěpán
    Dobrý den, jak se hnojivo jmenuje? Děkuji
    1. 7. 2018 20:51 Kamil Štípek
    Asi nejznámější pro malopěstitele je Lignohumát, který seženete v každém hobbymarketu. Velkopěstitelé ještě často využívají i pro ostatní plodiny např. Fulhum nebo Rokohumin. Když je aplikujete postřikem v první polovině vegetace, velice pozitivně ovlivňují tvorbu kořenů a rostlina si pak v přísušcích lépe sáhne pro vodu a živiny.
    1. 7. 2018 20:02 Jan Kozák
    A to má Vekan ještě jeden primát: nejméně reaguje na pozdní, případně neuskutečněné hlávkování.

    Závlaha

    28. 6. 2018 19:18 Zakladatel vlákna: Tomáš Sháněl
    Dobrý den,
    Reaguji na příspěvek pana Ladislava Nováka ale budu rád za každý komentář. Otázka zní . Jakou máte zkušenost s kapenkovou závlahou? 
    28. 6. 2018 21:02 Novák Ladislav
    Dobrý den,u kapkové závlahy se nevytváří půdní škraloup jako po vydatném dešti nebo kropení,rozstřikování vody.Sníží se počet kultivací.Půda je vlhká pouze v pruhu okolo závlahy a tím je omezené vzcházení plevele v celé ploše.Zaléváte jenom rostliny a ne kolejové řádky nebo obslužné uličky.
    29. 6. 2018 6:03 Jaromir Vyskala
    Pouzivam kapkove zavlazovani v zahradce uz delsi dobu, na cesneku pouze 2 roky. 

    Mam hadice s otvory, ktere nakapou 1l/h.

    Jestli chcete zavlazovat vetsi plochu, mel by jste si vypocitat , zda vas zdroj vody utahne  zavlazovani v jedne sekci, nebo navrhnout vice sekci. 
                                           
                                             Dulezite je instalovat regulator tlaku a filter. 
    Zavlaha
    29. 6. 2018 10:05 Tomáš Sháněl
    Dobrý den byla by možné připojit tuto kapénkovou závlahu i na větší nádrž místo klasického vodovodního řadu?  Kde se tenzo systém dá koupit nebo z něčeho vyrobit? Jedná se mi o zavlažování cca 500m 
    29. 6. 2018 14:09 Jaromir Vyskala
    Pane Shanel, 500m ctverecnich nebo 500m delka hadice? Ozvete se mne na muj email (*** nebo ***), kde muzem pokracovat v diskuzi.
    29. 6. 2018 18:16 Novák Ladislav
    Dobrý den.Kapka mezi dva řádky,perfektně čistý porost,ale pročtak široké obslužní silnice.Tím se snižuje počet rostlin na jednotku plochy a tím i výnos.
    30. 6. 2018 6:28 Jaromir Vyskala
    “Obsluzni silnice” jsou siroke proto, abych mohl projet traktorem a podoravat zahonky pri sklizni. Rovnez kdyz pridavam na zahonky compost, sadim nebo zahonky formuji.

    S plochou nejak nebojuji, mam ji vice nez potrebuju. Spis se snazim, abych si usnadnil praci mechanizaci. 

    Sklizeň odrůdy Bjetin

    26. 6. 2018 23:29 Zakladatel vlákna: Martin Perníček
    Dobrý večer, dnes jsem sklízel odrůdu Bjetin. Některé česneky byly zdeformovány suchem,ale výsledek sklizně mě velice překvapil, převážná část česneku je v dobré kvalitě. Zde připojuji pár snímků z dnešní sklizně
    VyoráváníVyoráváníPomocníčciBjetinBjetin
    27. 6. 2018 9:39 Josef Stieranka
    Nádherná práce, měl bych dva dotazy, z radlice máte sundanou jen ohrnovací desku, nebo ještě něco? Šlo by vyfotit? Dále jestli používáte herbicid proti plevelu tak jaký. Jestli okopávate tak opět pochvala. Děkuji 
    27. 6. 2018 11:48 Daniel Večeřa
    Dobrý den.To vyorávání máte dobře vymyšlený.Jak máte řádky daleko od sebe?Já sázím sazečkou ,řádky jsou 35cm,já bych tam se suprem nezajel.Sklizeň mě trvá dlouho,mám prakticky ještě všechno na poli a navíc mě včera vyhnal déšť
    27. 6. 2018 20:54 Josef Stieranka
    My máme řádky také 35cm, a vyoráváme to koňským pluhem taženým traktorem, není pak problém to tahat od jedné strany nějakým bidelcem v ramenou, klidně i mimo traktor, takže lze jet vedle česneku. Jinak viděl jsem i vyorávání pomocí Vari, kdy tahal v zemi jen radličku, která se používá na brzdění rotavátoru. My tedy používáme komplet radlici a jedeme vedle řádku tak, že se od něj odorá hlína a česnek se následně lehce vyndá do brázdy. Mohu se zeptat jakou používáte sazečku? A jak jsme spokojen, o něčem také přemýšlím.
    27. 6. 2018 22:58 Daniel Večeřa
    Já mám miskovou sazečku.Nevím co to je za značku,koupil jsem ji v Kutné Hoře s inzerátu.Jsou dva typy s menšími a většími miskami.Lepší je asi ta na menší stroužky,aby nepadali po dvou. Samozřejmě, že je lepší sázet ručně,ale u nás to nikdo nechce dělat.
    27. 6. 2018 23:16 Martin Perníček
    Dobrý večer pane Večeřa. Rozteč řádků mám 50cm a letos v tomto svažitém terénu mám kolikrát hodně velký problem se udržet kolem v uličce.
    27. 6. 2018 23:05 Martin Perníček
    Dobrý večer pane Stieranka. Je to tak jak píšete,mám sundanou odhrnovací desku a ten přední nos. není to úplně ideální,jelikož ten hlavní nosič odhrnovací desky občas česnek přihrne. Foto se budu snažit dodat. Co se týče herbicidů,tak používám pouze Stomp.
    28. 6. 2018 8:50 Štěpán
    Dobrý den, chci se zeptat kolikrát stomp použijete a v kterých fázích růstu? Děkuji
    28. 6. 2018 23:24 Martin Perníček
    Dobrý večer pane Holeček, Stomp aplikuji pouze jednou, a to po ukončení vláčení a meziřádkové kultivaci. Aplikuji však nejdříve, až když má česnek 4-5 listů. Když je čas,snažím se postřik po aplikaci zapravit kultivací do půdy.

    sklizeň

    26. 6. 2018 17:14 Zakladatel vlákna: Daniel Večeřa
    Dobrý den,tak i já jsem začal sklízet. Mám odrůdy bjetin,anton,vekan a slavín. Začal jsem vekanem i bjetinem anton už je taky zralý. Loni jsem zakoupil u Vás bjetin, úroda vypadá dobře ,jsem s ním spokojen. Vekan jsem měl z vlastní produkce,je slabší,i dříve dozrával než bjetin. Přece jenom na tom něco bude,že certifikovaná sadba dává větší výnosy.
    bjetinbjetinbjetinbjetinbjetinvekanbjetinbjetin
    < Novější23456Starší >

    Kontakt E-mail, telefon, adresa

    Ing. Václav Kozák a Ing. Jan Kozák
    Chvojenec 75, 534 01 Holice
    IČO: 05439710
    Kontakt

    cesnek@cesnek.cz
    E-mail není určen k poradenství.
    Rádi Vám poradíme v diskusi.

    Obchodní podmínky
    Reklamační formulář

    Šlechtění česnekové sadby Grafika zpracována Odemne