Přihlášení

  • Pěstování
  • Popis česneku
  • Odrůdy
  • Choroby a škůdci
  • Články
  • Diskuse: Zkušenosti pěstitelů Zpět na diskusi

    Nová odrůda Prstýnkář

    1. 8. 2016 14:52 Zakladatel vlákna: Vladimír Koudela
    Dobrý den všem, podařil se mi husarský kousek, vypěstovat novou odrůdu česneku Prstýnkář... Lokalita Kouřim... Více pro potěchu oka viz foto. Všem pěstitelům přeji hodně úspěchů.

    Bílá sklerociová hniloba

    24. 7. 2016 22:46 Zakladatel vlákna: Vítězslav Krejčí
    Dobrý den, v loňském roce mě postihla sklerociová hniloba česneku, přestože jsem aplikoval dusíkaté vápno. Hniloba se postupně rozšířila téměř na celý pozemek, což se mě nikdy před tím nestalo. Z toho plyne moje otázka - nezničí se použitím dusíkatého vápna také užitečné bakterie, které s touto hnilobou bojují?
    Na Vašich stránkách mě zaujal příspěvek paní myslím že se jmenuje Kopečná, která použila proti sklerociové hnilobě bio přípravek Polyversum. Tož jsem se rozhodl přípravek vyzkoušet. Aplikoval jsem jej během růstu 3x, nejprve jsem stříkal postřikovačem na stonek od vrcholu k půdě, při poslední aplikaci do mezery mezi stonkem a půdou, takže přípravek stíkal po stonku k hlávce.
    Výsledek - ačkoli jsem použil vybranou "čistou" sadbu z loňské zasažené sklizně, vyskytlo se jen několik napadených rostlin, které jsem průběžně odstraňoval. Na další rostliny se hniloba nepřenesla, tekže mám za to, že polyversum funguje. Má někdo další obdobnou zkušenost?
    24. 7. 2016 23:24 Jana Kopecká
    Dobrý den, ano, byla jsem to já, kdo psal o polyversu a sklerocii. Letos jsem ho aplikovala preventivně na záhony, kde před 2 lety byl česnek a některý byl napadený sklerocii. Prostě nemám víc místa a chci pěstovat i jiné plodiny, tak střídám takto. A letos mám sice cibule menší, vliv stesu z počasí a méně výživy a péče. Ale žádná sklerocie. Napadené rostliny jsem pečlivě likvidovala, obuv a nařádí dezinfikovala v savu rovnou na záhonku, vše nemocné šlo ke spálení. Pak jsem aplikovala dusíkaté vápno. S polyversem má skvělou zkušenost jako prevence u rajčat. Letos se objevila plíseň na rajčatech u rodičů, vše postříkáno a rostliny jsou pěkné. S přípravkem Glirorex nemám zkušenost, je to novinka, asi ji vyzkouším. Když byl česnek napadený Sklerocií, aplikovala jsem poprvé 3x silnější koncentraci polyversa než udává výrobce. Konzultováno přímo ve firmě. Jestli máte zájem o detailnější informace nechte email, ozvu se vám.
    25. 7. 2016 11:30 Vítězslav Krejčí
    Dobrý den, děkuji paní Kopecká,za dobrý typ. Já jsem použil polyversum také na brambory, před sadbou byly pokryté takovou bílou patynou, zřejmě plíseň. Hlízy jsem postříkal v přenosce a potom ještě po položení do brázdy - minimální spotřeba polyversa. Výsledkem jsou krásné natě, bez nějakých zažloutlých, špatně rostoucích. Zatím jsem vykopal jen pár brambor, ale překvapilo mě, že staré brambory(ty sázené), které často vyhnijí, jsou tentokrát sice scvrklé, "spotřebované", ale nehnijí. A to jsem je sázel na pole, kde jsem předloni po silných deštích třetinu brambor vyhodil shnilých a následně po aplikaci dusíkatého vápna vloni sklízel česnek, napadený sklerociou. Příští rok se chystám na toto pole vysadit řádek česneku a prověřím, jestli je polyversum opravdu takový zázrak. Ještě k česneku - vy ten česnek stříkáte plošně na list? Myslím, že je dobré stříkat právě ke stonku, protože právě tam se sklerocie uchytí. Já jsem stříkal normální koncentraci, tj.kávovou lžičku na 5 l vody.
    26. 7. 2016 17:32 Jana Kopecká
    Dobrý den, polyversum jsem aplikovala na krčky stonků těsně nad zemí a pak prolila ještě záhon konví s kropítkem (když byl česnek napaden). Jako prevenci aplikuji zálivkou jen ke stonkům a jsem spokojená. Tak ať vám zahrada vzkvétá:-)

    Havran

    21. 7. 2016 20:25 Zakladatel vlákna: Petr Šamalík
    Velke palice nadherny cesnem sem spokojen z 12 odrud se mi libi nejvic ale i ostati odrudy sou letos fajn letos se vydarilo

    Ke sklizní česneku od p.Jana Kašparů.

    21. 7. 2016 11:22 Zakladatel vlákna: Jindřich Janša
    21. 7. 2016 11:26 Jindřich Janša
    Ještě bych chtěl poprosit, zda by nešlo dodat k té nádheře "curriculum vitae".
    Jaká odrůda, kdy se sadilo, jaká je půda, kdy a kolik se hnojilo atd.
    Snad bychom se mnozí chtěli poučit a dosahovat podobné úrody.
    Děkuji.
    21. 7. 2016 12:37 Jan Kašpar
    Česnek zakoupen jako konzumní v roce 1973 poblíž města Gyor v Maďarsku od místního rolníka, celkem 3 cibule, přímo "z pole", váhy jednoho kousku po usušení okolo 150g. Od těch let jej pěstuji, (už je tomu 43 let) točím ho ve 4 letém cyklu. (čtvrtým rokem jde vždy na stejný záhon) A jsem s ním náramně spokojen. (Pro zajímavost panu Kozákovi jsem v roce 2013 zaslal cca 2 kg /16 cibulí/ včetně vzorku strboulů s pacibulkami, cca 35 cm dlouhého stonku a vzorku listů. Pokud ho pan Kozák uzná za vhodný k přešlechtění, mohl by to být docela zajímavý produkt). Jinak trvanlivost je velmi příjemná, viz snímek. Ty dvě cibule uprostřed s tmavší barvou jsou loňské, z roku 2015. Okolo jsou letošní, sklizeny 14.7.2016. Jedná se o typ "Rokambol", nízký širokolistý podzimní paličák s několika velkými pacibulkami ve strboulu. Zajímavé je, že odstranění strboulu nemá příliš velký vliv na velikost a hmotnost vlastní cibule. Nevýhodou je, že chutná mnohonožkám, která vyhlodávají podpučí a občas se prokoušou dovnitř cibule, kde si udělají byteček. Zamačkávám je při sklizni palcem, neb se mi nechce lít nějaké pyrethroidy, organofosfáty či neonikotinoidy apod. do půdy. Hmotnostní průměr dělá 120 až 130g na sušenou cibuli. Špičkově 160, už udělal i 6 sušených cibulí na 1 kg, ale to se stalo za těch více než 40 let jen 2x.
    27. 7. 2016 21:31 lubomir caby
    Váž.pan Kašpar, prosím Vás o zaslanie mailovej adresy na lubomir.caby@gmail.com. Chcem sa informovať na ten maďarský cesnak. Ďakujem

    Nadprůměr

    20. 7. 2016 18:16 Zakladatel vlákna: Jan Kašpar
    Letos se mírně nadprůměrně zadařilo.

    Záhorský ll

    15. 7. 2016 18:40 Zakladatel vlákna: Miloslav Tecl

    Problém s malou úrodou

    12. 7. 2016 18:28 Zakladatel vlákna: Bohuslav Coufal
    Dobrý den. Poslední 2 roky se potýkám s výrazně nižšími výnosy česneku, ale i před tím to šlo mírně dolů. Většina sadby je kupovaná zde, pak je 1 až 2 roky recyklovaná z těch nejlepších cibulí. Některé odrůdy mám dlouhá léta, většinu jsem ale nakoupil na minulou výsadbu novou. Letos je jeden záhon po bramborách a druhý po cuketách a dýních (oboje stejná bída). Poprvé jsem vloni dělal speciální přípravu: 15.8.2015 Dusíkaté vápno, superfosfát, síran draselný. Zalito a přikryto fólií. 21.11.2015 Celerit + výsadba. Dále pak postřik 2x močovina (po zpozorování žlutých listů) - bez efektu. A přihnojení ledkem vápenatým. Výsledkem je následující úroda (odruda a průměrná velikost cibule): Záhon po bramborách: Lukan 2cm, Anton 2-3cm, Japo2 2-3cm, Havran 4-5cm, Dukát 3-4cm. Záhon po cuketách, česnek poprvé: Havran 3-4cm, Karel4 3-4cm, darovaný (odrůdu si nepamatuji, ale ofic sadba) 4-5cm. Vloni úroda o trochu lepší, ale také nic moc (Lukan měl vloni 3-5cm, letos tragedie). Cibule většinou menší než zakoupená sadba.
    Fotky Lukanu (Antonu) přikládám. Netušíte, co dělám špatně a kde by mohl být problém? Nebo nedostatek v živinách? Hnilobu jsem nikdy neměl, škůdce nenašel. Jen mám podezření na ty žluté listy (žlutá zakrslost či mozaika)? Jižní Čechy, 600m n.m. Většinou postupně střídám zeleninu (jahoda) -> brambor -> česnek.Děkuji za všechny rady. Případně typy na vhodnou odrůdu – nyní zase vše budu nakupovat zde.
    12. 7. 2016 22:40 Roman Jurek
    Rodiče měly taky malej česnek,stačilo do půdy zapravit pořádně kompostu a je to o dost lepší,živinami se staráte podle mě vzorně,pak už jen zajistit dostatek vláhy a vhodnou strukturu půdy(vododržnost a vzlínavost vody v půdě-jsem si třeba navezl trochu půdy ze Slovácka:-)),když vám nejdou takový nezmaři jako cukety, co teprve docela náročnej česnek.
    13. 7. 2016 5:42 Jan Kozák
    Příčina malého úspěchu (tedy malého česneku) se bude hledat těžko. Znám podobný případ z jedné obce z Hané, kde jsme měli dva smluvní množitele. U jednoho byl česnek výstavní (na poli), druhý ho měl stále drobný, ať dělal co dělal (v zahradě). Přitom měl cukety a brambory určitě nadprůměrné. Že se virózy manifestují mozaikou, nemá na výnos žádný významný vliv.
    14. 7. 2016 19:45 Bohuslav Coufal
    Děkuji všem za cenné rady. Po loňské neúrodě jsem si myslel, že vše zachrání celerit, ale výsledek byl ještě horší. V té naší písčité půdě prostě toho chybí víc. Základem tedy bude hutná dávka kompostu a určitě nechám udělat půdní rozbory + adekvátní hnojení. V rámci vizualizace zde uvádím snímky mojí úrody „trpasličího“ česneku. Pouze Havran vypadá trochu lépe. Pro vyloučení ostatních vlivů samozřejmě nová sadba. Pokud ještě mohu, prosím o tipy na odrůdy, které v mých podmínkách mají šanci na úspěch: 600m n.m., písčitá půda, zálivka bude dostatečná (vody je dostatek).
    13. 7. 2016 13:18 Tomáš
    Dobrý den, příčinou nízké úrodnosti pro česnek uvažuji ve Vašem případě v půdních podmínkách.
    Pokud brambory narostou do 40 t/ha a více, znamená to, že máte půdu bohatou živinami možná jednostraně, např. N, K (neharmonická výživa). Zároveň půda pokud prospívá bramborům bývá lehčí, tj. s vyšším podílem větší zrnitosti, pórovitosti, což vyhovuje bramborům. Cukety a dýně jsou konzumenty N, K, a mají nizší předplodinou hodnotu.
    Já jsem problém nižší úrody vyřešil již dávno harmonickou výživou na základě rozboru půdy (není drahé, mohu provést), zálivkou v intenzivním růstu natě = celkem postupně po cca 5 mm dodávám 60 - 80 mm navíc k atmosférických srážkám (po dokončení růstu natě a poč. nárůstu cibule-již "suchý" režim. Zároveň je nutno plevele zcela regulovat, po výsadbě a zjara opakovaně aplikuju PRE-, půdní herbicid Sharpen. Potom po jarním přihnojení N po zimě (zpravidla do 30.3. vyřešeno, jsem ve 450 m n.m.) uplatňuju 3x plečkování (okopávku meziřádku) po 14-21 dnech, což zvyšuje podíl vzduchu v půdě a nakopne mineralizaci org. látek (zdroj živin z půdní zásoby) a zvyšuje zálivkovou i atmosférickou infiltraci srážek.
    Hnojení česneku pro jeho optimum by měl na 10 t/ha produkce aplikačně "vidět" v jarním období:
    N = 50 - 60, hladové půdy 80 kg/ha (ve 2-3 dávkách)
    S = 30 kg/ha, významně zvyšuje využití (utilizaci N), součást syntézy alliinových silic
    Mg = 30 kg MgO/ha (syntéze energie, metabolismus fosforu, chlorofyl)
    K = 80 - 90 K2O/ha, chudé půdy a předplodiny konzumentní 100 - 120 kg K2O/ha.
    Jakmile se inicuje přísušek, je nutné včas dodat N a S přes list, N močovinou, S a Mg hořkou solí, ale není to účinné hnojení co do produkce, ale překlenutí zhoršené výživy z půdy vlivem sucha.
    Moření sadby nemusí znamenat vyšší výnos, tam nepozoruji rozdíl. Certifikovaná sadba však každoročně vyšší výnos, než přemnožované stroužky.
    13. 7. 2016 16:33 Bohuslav Coufal
    Díky moc. Jsem rád, že mohu vyloučit choroby a spíše se zaměřit na samotnou půdu a nedostatek živin. Jen doplňuji, že půda je velmi písčitá a navíc s poměrně malou výškou (hloubkou) ornice, pak už jen žlutá žmola. Zálivky bylo dostatek. Je tedy pravděpodobné, že tam "něco" chybí.
    Pokud mohu, využil bych možnosti půdního rozboru. Můžete mi napsat na mail „bcoufal“ na seznamu.cz? Domluvíme se jak se vzorky k rozboru apod.
    Určitě prvním krokem bude vydatná dávka kvalitního kompostu, vzhledem k písčité půdě šetřit nebudu. Snad si z městské kompostárny nezavleču plísně… Pak bychom rozhodli jak na správné hnojení.
    13. 7. 2016 20:22 Jan Kozák
    Prosím diskutující, aby svůj příspěvek umísťovali vždy až na konec diskutovaného problému, jinak se konkrétní diskuse stává chaotickou.
    20. 7. 2016 13:04 Jan Kašpar
    Pane Tomáši. Vyšší výnos z certifikované sadby, než z přemnožované sadby?? Tvrdím, že se hluboce mýlíte. Říká Vám něco páter G. Mendel?? Možná velikost a tím i výnos je dán v první řadě geneticky. Až na druhém místě je agrotechnika.

    Bílá hniloba (cepivorum) poznatky k řešení výskytu

    6. 7. 2016 18:14 Zakladatel vlákna: Tomáš
    Přináším pár poznatků k řešení česnekového problému:
    Druhým rokem jsem zjistil vyšší odolnost odrůdy Bjetin vůči úmorné bílé hnilobě palic česneku způsobující nezničitelná půdní houba Sclerotium cepivorum.
    Naopak nejvíce náchylná se mi jeví Havran, vzápětí Havel, ruské paličáky, paličáky LAN, středně náchylný je Slavin, francouzské nepaličáky.
    Letos se mi osvědčila přímá zálivková aplikace strobilurinu do půdy v období koncem května (počátek nárůstu palice) v dávce 3-4 ml/1 m2 v 5 l vody/m2. Dále žádné organické hnojení přímo k česneku, pozemek z léta 15 po 14q/ha dusíkatého vápna. Napadené rostliny z minulých sklizní ihned sanitně odnos z pozemku do odpadu (ne do kompostu!).
    Letosminimálně průměrný výnos z 1000 palic cca 60 napadených, byly roky kdy z 1000 palic 150 zdravých pouze.
    Zalévat pouze do období nárůstu natě, v době nárůstu palice již "suchý režim", pouze atmosférické srážky.
    Hnojení N jen minerálně dle zásoby v půdě. do 60 kg N/ha , ledkové formy hnojiv, nejlépe LV 15.
    Přihnojení na list N - močovinou 10 kg N/ha jednorázově 2-3x za vegetaci (indikátorem vždy listové symptomy nedostatku N)
    Hnojení sírou 30 kg S/ha, síran draselný 2x po 15 kg S/ha na jaře, druhá dávka S nejlépe v 1. týdnu června.
    Hořká sůl na list, zdroj Mg-S v přísušku dle stavu, ale alespoň jako zdroj 2 kg S/ha 5 kg MgO/ha, jícha nejlépe do 5 %.
    6. 7. 2016 20:40 Jan Kozák
    Nedokážu většinu uvedených postupů posoudit, jsou-li správné nebo ne. Podle posledních výzkumů sklerocia v půdě nezničí ani čistý kyanovodík, to by znamenalo, že ani dusíkaté vápno na ně vliv mít nebude. Samozřejmě na rozvoj chorob má vždy vliv soubor opatření, která jako jednotlivá mohou být bez účinku.
    7. 7. 2016 17:13 Jan Kašpar
    Který ze strobilurinů jste použil?
    Z celé skupiny strobilurinů je, pokud je mi známo, na česnek povolen pouze azoxystrobin. (Pro amatérskou aplikaci "ORTIVA", pro profesionální užití "AMISTAR XTRA"). Problém je v tom, že Sclerotium c. je prastarý patogen, který přežil všech pět extincí, takže bude velice adaptabilní. Prostě zvykne a přispůsobí se zřejmě čemukoli. Haemoglobin nemá, takže si může na kyanovodíku i pochutnat.
    8. 7. 2016 21:29 Tomáš
    Dobrý den,
    šlo o zahrádkářskou Ortivu od Syngenty.

    Letos bych chtěl zkusit Gliorex před výsadbou, kdy ale nejlépe "nasadit" do půdy tyto parazitující houby, toť otázkou ?? Sázím většinou už když je chladno a škaredo kolem 1. týdne prosince a obávám se žádného účinku Gliorexu.

    Stroužky před výsadbou bych namořil v tebucon-azolu.
    Zahraničí hlásí úspěch proti Sclerotiu cepivorum desinfekcí půdy Basamidem - těkavá plyny isothiokyanátu, tedy navíc kromě našeho dusík, vápna škodí koncentrované plyny S (C-N-S). Jak hodně sclerociím = ?

    Možností na hlízenku klasickou Sclerotinia sclerotium v řepce je ověřený Contans (také biologie), jak na kmen v česneku = ?

    Pořád něco zkoušet stojí čas, úsilí a navíc peníze, mohl by prosím s účinnosti pro sclerotiu česneku někdo napomoct co bude cestou nejlepší?
    Musí to jít přece řešit, vysoké intenzity cibulovin v osevních zelenářských postupech to umí řešit, jen mně připadá že chybí informace, a přitom je to asi nejzávažnější choroba-faktor česneku v ČR.
    21. 7. 2016 7:55 Jan Kašpar
    Pane Tomáši: Použití Tebuconazole má dvě vady. 1) Registrace Tebuconazole na česnek a cibuli byla ukončena v r 2008. Tedy není již povolen. 2) Tebuconazole způsobuje retardaci - zpožďuje klíčení, brzdí růst. Některé odrůdy česneku jsou velmi citlivé, jiné méně. Funguje na Fusarium i Sclerocium, ale na S.C. se s  ním musí umět. Jak prošvihnete vypočítaný termín ošetření, máte smůlu. V dobách, kdy se tebuc. směl ještě používat jsem jej aplikoval po několik roků, nikoli ale u sebe. A nezapomeňte na OL (!). Španělé uváděli pro česnek a cibuli OL=38 dní, Německo OL=42 dnů.

    Havran

    5. 7. 2016 14:40 Zakladatel vlákna: Žert Josef
    Dobrý den.Dnes 5.7.2016 jsem vytahal česnek odrůdy Havran.
    Větší množství má malé hlavičky průměr asi 3cm.Mám tam tři hlavičky veliké asi 6cm(průměr).Sázel jsem na podzim(začátkem prosince)Půda vyhnojena kompostem(neprosátým) a granulováným hnojivem.Na jaře přihnojeno cererit česnek.Po dvou bouřkách s krupobitím jsem pro obnovu listů pohnojil na vaší radu z diskuze ledkem vápenatým.Mame písčitou půdu.Zaléváme často.
    Předplodina byli brambory.Kde jsem dělal chybu.Letos bych chtěl zase odrůdu Havran.Můžete mě prosím poradit.Děkuji Žert
    6. 7. 2016 17:47 Tomáš
    Dobrý denb, snížení výnosu - velikosti palic může iniciovat přímé hnojení hnojem nebo "ostrým" kompostem. Toto mám pozorováno, ne nijak změřeno, ale vyhýbám se skutečně tomuto přímému organi. hnojení k česneku. P/ísčitá půda bude mít problém se sírou, čili vstupy 2x síranu draselného během dubna a května bude nezbytností. Draslík "vyztužuje" obaly palice a čensek není tak náchytlný a vyzrává. Krupobití bylo řešeno dobře, přidat rychlý N a proplečkovat-okopat za účelem rychlé regenerace. Také zálivku po tomto poničení porostu uplatnit. Ještě bych tyto stresy rostlin pořešil nitrofenolátem - přípravky jako ATONIK pro apod.
    K česnek nejlépe na písku 80 kg N/ha na jaře, 20 kg N na podzim, ale doporučuje tedy přímo nevstupovat organicky, jen na minerálním hnojení.
    Velice je příznivé pro udržení vegetace strobilurinové fungicidy (úč. látka azoxystrobin aj.)pro green efekt, který drží 7 dní obvykle, provádím 2x až 3x za vegetace od půlky května do půlky června.Pokud pozemek netrápní bílá hniloba-sclerotium cepivorum je pěstování česnek úspěšné.
    6. 7. 2016 20:30 Jan Kozák
    Uvedená velikost je velmi malá, ale příčinu takto neurčím.

    odrůdy česneku

    4. 7. 2016 15:31 Zakladatel vlákna: Irena Hanzlíková
    Dobrý den pane inženýre,mnohokrát Vám děkuji za sadbu česneku-Bjetín a Slavín,,Bjetín jsme dnes kopali-je opravdu krásný,se Slavínem ještě pár dnů počkám, v sobotu dost popršelo tak by mohl ještě trochu nabrat váhy-paličky ještě nejsou vztyčené.Ale ted mám dotaz jako jste mi poradil tyto dvě odrůdy ,chtěla bych si od Vás objednat sadbu nějakého obřího česneku-na parádu-20kg- a ještě 10kg k Bjetínu a Slavínu.Sázím na úpatí Bílých Karpat,půda je jílovitá těžká-ale drží vláhu-no chci sázet do půdy čerstvě vyhnojené konským hnojem-začátkem září zaořu hnúj do země a do toho chci sázet -je to možné? ,nebo raději pohnojit pole po letošním česneku a na podzim sadit na pole vedlejší? Děkuji Vám za laskavou odpověd .Samozřejmě si sadbu objednám přes objednávkový formulář-děkuji Vám za Váš čas.
    6. 7. 2016 6:27 Jan Kozák
    Ten obří bude asi Havran. Už několik let vévodí soutěži o největší česnek na Festivalech česneku v Buchlovicích. Ten čerstvý koňský hnůj v září je špatná volba. Čerstvý by tam musel být minimálně od jara. Pokud v září hnůj, tak zcela rozložený v kompost.

    Havran

    3. 7. 2016 17:55 Zakladatel vlákna: Bořek Králík
    Část sklizně z Vaší sadby odrůdy Havran. Foto pro porovnání se žárovkou. Lokalita Pohořelice pod Brnem. Děkuji za teoretickou podporu na Vašich stránkách a o kvalitě sadby mluví bombastická sklizeň. Jen letos je ta sklizeň nějak dříve?!?!?!

    Lukan na výbornou, co příští rok?

    3. 7. 2016 12:11 Zakladatel vlákna: Tomáš Kudrna
    Dobrý den, včera jsme sklidili Lukan ( lokalita jižní Morava) a jsme nadšeni. Je to náš první česnek, pěstovaný z Vaší sadby a dle pokynů a tipů na této stránce, za které moc děkujeme.
    Příští sezonu bych chtěl česnek vysadit na sklep, který je zasypaný s velkým poměrem jílovité půdy (naší lokalitě se říká Na cihelně). Existuje odrůda, kterou by jste doporučil na tento typ půdy jako nejvhodnější? Případně jak půdu nejvhodněji připravit?Díky TK
    3. 7. 2016 21:54 Jan Kozák
    Na toto neumím odpovědět. Záleží také na síle svrchní humózní vrstvy, sklonu, celkových vlhkostních poměrů v případě, že není propojení s podzemní vodou atd.
    6. 7. 2016 17:55 Tomáš
    Dobrý den, česneku vyhovuje z půd právě hlinité až jílovitohlinité druhy, které se vyznačují pro česnek přízinivou vododržností a dobrou sorpční kapacitou živin. V hlíně mnohem lépe zakoření díky kapilárním vzlínáním vody , oproti písku, kde jsou povrchové neproduktivní póry. V těžké půda vzduch není tolik, to ano, ale je zjevné, že česnek tolik vzduchu v oblasti kořenů nepotřebuje, jako třeba protikladem je ječmen jarní.
    Nejlépe pro osvojení živin česnekem je prívě také vazba těžší půdy na vyšší pH, tedy nejlépe více jak 6,5, což písčité půdy nedosahují.

    Vzorek

    2. 7. 2016 21:24 Zakladatel vlákna: Stanislav Raus
    Dnes jsem vytáhlů vzorek česnečku Anton. Až na napadení Vrtalkou, je perfektní.

    bjetín

    1. 7. 2016 18:22 Zakladatel vlákna: Václav
    Dnešní sklizen bjetínu.Sucho na třebíčsku bylo umorné,ruce od zalevání vytahané,ale s vysledkem jsem spokojen další odrudy lukan,havel,slavín a rusák nechám ještě tak dva týdny

    Zber

    1. 7. 2016 17:11 Zakladatel vlákna: Michal gmitro

    Zber

    1. 7. 2016 17:09 Zakladatel vlákna: Michal gmitro

    odrůda Havel.

    24. 6. 2016 18:28 Zakladatel vlákna: Filounek Jaroslav
    Takto vypadal porost česneku u níže uvedeného příspěvku v polovině května. Má stav půdy negativní vliv ne tvoření jedno stroužkových cibulí?
    24. 6. 2016 18:58 Jan Kozák
    Tato fyziologická porucha je jednoznačně vyvolána vlivy prostředí, ale co konkrétně má rozhodující vliv, se neví. Největší frekvence jednostroužkových cibulí bývá při jarní výsadbě velkostroužkových ozimých paličáků.
    25. 6. 2016 19:17 Filounek Jaroslav
    Sadba této odrůdy z Vaší produkce proběhla na podzim, mořeno v Sulce. Půda v této lokalitě Břežany, osada Ležák je spíše písčitá, zatím co u mne v Hrušovanech nad Jevišovkou je těžká. Můj Havel zatím nevykazuje známky tvorby jednostroužkových cibulí. Viz foto.

    sklizeno

    23. 5. 2016 19:18 Zakladatel vlákna: Miroslav Fiala
    Tak jsem asi sklidil letošní úrodu - kroupy cca 1,5 - 2 cm po dobu 15 minut. Mohu doufat, že se z toho vzpamatuje_Je docela pěkně osekaný.
    24. 5. 2016 6:43 Jan Kozák
    Neztrácejte optimismus. Ze zkušeností se dá předpokládat pouze malé snížení úrody.
    1. 6. 2016 22:17 Karel Šrubař
    U nas v Praze - Dejvicich bylo podobne bombardovani vcera, zustaly jen smutne trcici pahyly s par odekanymi listy. Zrovna zacinaly ze srdicek rasit palicky, to uz do leta nove listy nenasadi, co?
    6. 6. 2016 16:41 Karel Šrubař
    Ale je to chytra rostlinka, par tech opozdenych, co se jeste nedostaly do stadia rasici palice (nabo kvetniho stvolu, jak tomu tady rikate), tak hned zacaly hbite nasazovat nove listy. Ty co uz palicku mely, ty jsou bohuzel po krupobiti hin a nadzenmi casti uvadaji. Muj dotaz zni - ma cenu to nechat rust az do leta? Pribude jeste neco pod zemi, nebo to naopak pochcipa i tam? Mam jen maly zahonek, asi 200 kytek, tak at se mi z toho aspon neco urodi :)

    Žloutnutí listů

    23. 5. 2016 18:37 Zakladatel vlákna: Jiří
    Mám totéž akorát se mi ještě kroutí listy a jdou špatně od sebe, je to ale moje chyba, jelikož jsem nemořil a vlnovnik přes zimu nechcipl.A to počasí v 820m taky moc není dobré. Snad z toho něco bude. Aplikujte močovinu cca po 10 dnech 5~8% důležitý na večer. Pěstu zdar

    Kdyby někdo věděl.

    15. 5. 2016 19:42 Zakladatel vlákna: Vladimír Šmíd
    15. 5. 2016 20:17 Pavel Baxa
    Můj odhad bíla hniloba(sklerocie)
    15. 5. 2016 21:21 Jiří
    Podle obrázků to skutečně vypadá na bílou sklerociovou hnilobu. :(
    Napadené rostliny zlikvidovat
    15. 5. 2016 22:01 Jana Kopecká
    Dobrý den, pokud to je sklerocie, tak mne se osvědčila aplikace přípravku Polyversum. Evidentně napadené rostliny jsem vytahala, dávala je včetně zeminy do pytle a vyhodila. Lopatku oplachovala v savu a hlídala si, abych zeminu "netrousila". Porost jsem pravidelně zalévala přípravkem polyversum a zabralo to velmi dobře. poprvé jsem dala vyšší koncentraci, než uvádí návod a aplikovala ho 3x za sebou po 3 dnech a pak až do sklizně opakovala po cca 7-10 dnech.Vždy zálivkou. Zabralo to skvěle, zachránila jsem drtivou většinu Bjetinu. Jen upozorním, že přípravek Polyversum vloni nebyl oficiálně schválen na česnek. Nevím jak letos. Tak to zvažte, záleží na tom, jak velkou plochu máte osázenou. Kolik jich je napadených, jestli se vám to finančně vyplatí. Já do toho šla i za cenu vyšších nákladů, protože vlastní česnek je pro mne radost:-) Po sklizni jsem celou plochu dezinfikovala dusíkatým vápnem. Přeji vám hodně štěstí.
    2. 6. 2016 22:43 Ondřej Smutný
    Dobrý den, paní Kopecká,
    objevili jsme na česneku rovněž sklerocii a zatím stále hledáme, jestli zkusit zachránit zbytek nebo už to vzdát. Ale pro česnek doma dýcháme a chtěli bychom svůj vlastní, proto převládá snaha o záchranu. Váš příspěvěk nás zaujal. Dívali jsme se na přípravek Polyversum a opravdu moc levná záležitost to není. Proto jsem se chtěl zeptat, kolik gramů doporučujete objednat? Nemáme nijak velké "pole", jedná se asi o 150 sazenic (no, nyní vlastně už zdaleka tolik ne).
    A jestli se mohu zeptat, odkud jste přípravek kupovala? Někde jsem se setkal i s tím, že se prodává pouze certifikovaným pěstitelům. Budu rád za jakoukoliv odpověď.

    sucho

    15. 5. 2016 19:16 Zakladatel vlákna: Pavel Baxa
    Následky sucha.Za poslední tři měsíce spadlo 12mm srážek.

    15. 5. 2016 10:22 Zakladatel vlákna: Filounek Jaroslav

    odrůda Havel.

    15. 5. 2016 10:21 Zakladatel vlákna: Filounek Jaroslav
    Vážení přátelé česneku, včera jsem byl u naší dcery a tady jsou fotky odrůdy česneku Havel. Lokalita Břežany u Mikulova. Já takový nemám.

    Česnek

    13. 5. 2016 19:56 Zakladatel vlákna: Zdeněk Mácha
    Zdravím pěstitele česneku. Minulý rok jsem se rozhodl, že si zkusím vypěstovat česnek. Zasadil sem 30 stroužků česneku a asi 100ks česneku z pacibulek. A tohle z něj mám. Nadmořská výška 680m.n.m
    15. 5. 2016 11:06 Zdeněk Mácha
    Dobrý den.Dnes jsem nafotil česnek trochu lépe.O jakou odrůdu jde?Nejsem si jist,jestli to není Bjetin a z těch pacibulek co mi vzešel taky.Děkuji za info.

    CESNEK BETJIN

    11. 5. 2016 12:06 Zakladatel vlákna: Josef Dosoudil
    Dobrý den,

    děkuji za všechny rady a nápady , zasílám ten svůj.
    11. 5. 2016 12:09 Josef Dosoudil
    Samozřejmě je to odruda Bjetin

    skladovatelnost a trvanlivost česneku

    8. 5. 2016 9:45 Zakladatel vlákna: Jana Kopecká
    Dobrý den, před časem se tu někdo ptal na skladovatelnost jednotlivých odrůd. Já mám nejlepší zkušenost s odrůdou Japo, již několikátý rok vydrží nejdéle. V současné době mám ještě cibule z PŘEDLOŇSKÉHO ROKU. Ano, jsou již trochu měkčí a stroužky nemají tolik silic. Ale je pořád pěknej. A tak tuto odrůdu pěstuju, ikdyž mi narostou drobnější cibule. Jenže vydrží, fakt vydrží:-) a tak radši loupu drobné prcky, ale je co loupat. Pane Kozák, klobouk dolů, vaše Japo je pašák. Zjistila jsem že základ je dobře usušit a pak najít místo, kde se nemění teploty. Chuťově preferuji jiné odrůdy, ale každý rok nějaké Japo sázím, protože vím, že vydrží. A vyhnul se mu i vlnovník, který se pustil do části loňské sklizně.

    vegetace v 513 m n.m.

    5. 5. 2016 9:53 Zakladatel vlákna: Milan
    Dobrý den všem pěstitelům, jen ukázka jak to vypadá na 5 arech v 513 m.n.m. s 30 tunami kompostu pod porostem trochu nahusto , ale snad dobrý, co říkáte pane Kozák ?
    5. 5. 2016 21:25 Jan Kozák
    No, paráda. To nemá chybu.
    6. 5. 2016 10:23 Karel Pokorný
    To je pěkné. Co je to za odrůdu?
    11. 5. 2016 4:18 Milan
    Dobrý den, jen reakce na Váše, dotazy, samozřejmě vše originál sadba od pana Kozáka , vlevo Bjetin,uprostřed Vekan, vpravo Slavin,v tom hlavním záběru Vekan, kompostárnu nemáme, jen letité zásoby se sečení fotbalové hřiště, jen pro zajímavost ta louka byla v minulosti samý písek a skoro na ní nic nerostlo, co dokáže kompost. Přeju pěkný den.
    8. 5. 2016 9:37 Jana Kopecká
    Ty jo, to je luxusní porost. A ještě obdivuju množství kompostu, máte kompostárnu?:-)

    Lukan od ing. Kozáka

    25. 4. 2016 15:43 Zakladatel vlákna: Karel Pokorný

    česnek

    21. 4. 2016 15:27 Zakladatel vlákna: Zdeněk Vémola
    Česnek pěkně roste,hnojeno před výsadbou hnojivem Yaramila complex,od té doby žádné hnojení.Plevel likviduji ručně.

    21. 4. 2016 15:23 Zakladatel vlákna: Zdeněk Vémola

    21. 4. 2016 15:22 Zakladatel vlákna: Zdeněk Vémola
    8. 5. 2016 9:39 Jana Kopecká
    Pane Vémola, vy máte každý rok tak krááásný česnek, je vidět, s jakou láskou a nadšením o něj pečujete. Nádhera

    14. 4. 2016 17:42 Zakladatel vlákna: Jiří
    Tak po kontrole a prokypřeni porostů se mi jeví nejlíp Lukan ten je super.
    Záhorský II je menší, znatelně horší přírůstky a listy na některých mám uloupené asi od ptáků.
    Odrůda Bjetin slabá, ale sadba pidi stroužky.
    Lokalita Krušné hory 820m.
    Hnojeno 2× Ledkem vapenatým, zatím bez žlutých špiček. Top Lukan
    Příště dodám foto. .
    < Novější56789Starší >

    Kontakt E-mail, telefon, adresa

    Ing. Václav Kozák a Ing. Jan Kozák
    Chvojenec 75, 534 01 Holice
    IČO: 05439710
    Kontakt

    cesnek@cesnek.cz
    E-mail není určen k poradenství.
    Rádi Vám poradíme v diskusi.

    Obchodní podmínky
    Reklamační formulář

    Šlechtění česnekové sadby Grafika zpracována Odemne