Přihlášení

  • Pěstování
  • Popis česneku
  • Odrůdy
  • Choroby a škůdci
  • Články
  • Diskuse: Konzumní česnek Zpět na diskusi

    agresivita česneku

    10. 2. 2016 20:28 Zakladatel vlákna: Fiala petr
    Rád bych měl jasno, zda větší agresivnost česneku je přímo úměrná jeho léčebným účinkům a schopnostem.
    Dále, přestože jsem sázel stroučky s fialovými slupkami, sklidil jsem některé se slupkami nažloutlými, ale jinak česnek je perfektní. Stala se někde chyba? Chuťově není rozdíl. Na podzim jsem se snažil ty nažloutlé nesázet, tak jsem zvědavý, co budu sklízet.
    Sázím podle, kdysi doporučeného systému Př. Podlahy, usměrňovanou sadbu, tj. stroučky kolmo na řádek nebo opačně, tím pádem listy jsou v řádku a dá se pohodlně uličky kopat a plevat. Je pravda, že sklizeň je o něco vyšší než při zmatené sadbě? Záhon je, během vegetace, i pohledově pěknější.
    Děkuji Petr
    10. 2. 2016 21:10 Jiří Snášel
    Viz "Česnek v otázkách" - orientovaná sadba.
    Já praktikuji "přísně orientovanou sadbu" z důvodu použití kultivátoru, abych se dostal mezi řádky bez toho, že bych očesal listy vzrostlého česneku.
    Výnos je vyšší ze dvou důvodů: neničím listy a čím větší listová plocha, tím větší cibule. Druhý důvod - když několikrát během vegetace projedu záhony kultivátorem, zlikviduji snadno plevel mechanicky. Zaplevelené pole má nižší výnos. To na rozdíl od herbicidů, které též snižují výnos.
    11. 2. 2016 7:01 Jan Kozák
    Agresivitou asi máte na mysli sílu neboli ostrost česneku. Ale jak je ve vztahu k jeho léčivým účinkům nevím. V posledních letech probíhá v ČR intenzívní výzkum obsahových látek česneku, takže brzy budeme moudřejší i v této otázce.
    Žluté zabarvení slupek je podle Ing. Havránka, dej mu pámbu věčnou slávu, způsobeno sírou, která se při vysokých teplotách uvolňuje ze sirných sloučenin ze stroužků. Na sadbovou kvalitu by to nemělo mít vliv.

    Dotaz

    15. 1. 2016 12:21 Zakladatel vlákna: Hana Březinová
    Dobrý den pane inženýre,
    v současném období lednu mi česnek trochu seschnul,ale hlavně změnil barvu do okrové žluté a na špičkách až do fialkové.Prosím o sdělení, zda se nejedná o změnu,která by znamenala,že je česnek nepoživatelný.Děkuji za odpověď.Hana Březinová.
    18. 1. 2016 19:36 Jan Kozák
    Česnek je napadený roztočem vlnovníkem česnekovým. Aby se zamezilo jeho dalšímu poškození, je třebas mít česnek v chladnu (samozřejmě i v suchu a s dostatečným větráním). Konzumovat ho můžete až do stádia, kdy už Vám to nebude příjemné. Tato hranice je u každého individuální.

    11. 1. 2016 12:27 Zakladatel vlákna: Josef Markup
    Dobrý den pane Jakube, pan Zajac psal že pěstuje česnek Havran a je moc spokojený, já pěstuji též Havran a Lán (dnes již Havel) a Bjetin, vždy jsem byl moc spokojený až letos se mi na česneku objevil vlnovník se kterým si neví rady ani pan Kozák. Přikládám foto jak česnek skladuji od roku 2004 a vydrží až do srpna následujícího roku až letos je problém s vlnovníkem. A tak jsem chtěl požádat pana Zajace o radu jak česnek skladuje.Českému česneku ZDAR.

    Česnek pouští kořínky

    18. 11. 2015 10:54 Zakladatel vlákna: Antonín Setnička
    Dobrý den,
    mám doma česnek na uskladnění a začal mi pouště kořínky. Chtěl bych se Vás proto zeptat, zda začal růst proto, že jsem ho měl umístěn v místnosti kde byla přílišná vlhkost A dále bych se chtěl zeptat, jaký to má vliv na skladovatelnost? Děkuji za odpovědi
    18. 11. 2015 19:19 Jan Kozák
    Velká vzdušná vlhkost výrazně urychluje rašení kořenů. Skladovatelnost to jednoznačně zkracuje.

    konzumace česneku

    6. 11. 2015 12:25 Zakladatel vlákna: Terezie Staňková
    Dobrý den pane inženýre, zakoupila jsem u vás sadbový česnek. Neodhadla jsem množství, takže mi zůstal. Chci se zeptat, zda je možné tento česnek konzumovat. Podotýkám, že tento česnek jsem nemořila, ani nedělila na stroužky. Děkuji za odpověď.
    6. 11. 2015 20:44 Jan Kozák
    Technologie pěstování sadbového česneku je stejná jako u konzumního. Ani během posklizňového zpracování se nepoužívají žádné chemikálie. Proto můžete přebytek sadby využít v kuchyni.

    Konzumace

    6. 11. 2015 10:12 Zakladatel vlákna: Josef Markup
    Dobrý den pane Kozáku, mám ještě jeden pro někoho možná hloupý dotaz. Pokud je napadený česnek vlnovníkem v ranném stádiu je nažloutlý dá se takový česnek konzumovat. Děkuji.
    6. 11. 2015 20:42 Jan Kozák
    Do jistého stádia poškození nemá posátí vlnovníkem žádný vliv na kuchyňskou kvalitu.

    Vlnovník?

    5. 11. 2015 21:14 Zakladatel vlákna: Jiří Snášel
    Podle mne nejsou tak důležité podmínky při skladování, ale důsledné moření sulkou.
    Jeden cop česneku mi visí v kuchyni na stěně (protilehlé od sporáku), druhý mám ve sklepě. Bydlím v paneláku. Takže relativně teplo, v kuchyni i trochu vlhčeji.
    Přesto ten visící česnek tam vydrží nejen celý rok do nového, ale dokonce i další rok, zcela zdravý!
    Úspěšné skladování přisuzuji jak jsem již uvedl, sulce.
    6. 11. 2015 10:41 Mirek
    Vy konzumujete mořený česnek??
    6. 11. 2015 23:51 Jiří Snášel
    To jste špatně pochopil - po sklizni česnek, vybraný k sadbě (samozřejmě vysušený a rozdružený) ihned mořím v sulce. A ten česnek, který z řádně namořené sadby vyroste, je prost škůdce zvaného vlnovník. Nebo si snad někdo myslí, že ten vlnovník do česneku naskáče ve špajzu?

    Obsah železa

    30. 9. 2015 9:17 Zakladatel vlákna: Jan Kašpar
    Já se domnívám, že modré, někdy mramorované modré zabarvení nakládaného česneku je způsobeno obsahem železa. Konzervárny používají prostředek na odželeznění. Jejich zavařený česnek je vždy sněhově bílý. Jaký je to prostředek, tedy "Éčko" nevím. (pravděpodobně benzoan sodný - ale to hádám). Na etiketě by příslušné "Éčko" mělo být uvedeno. Pak už je to snadné dohledat.
    30. 9. 2015 12:33 Hana Kopecká
    Pane Kašpare, železo je logičtější i  ta nestabilita po pár týdnech. Kdo umí ten umí a opraví i bývalého chemika :-) který si nevzpomněl ani na tumbulovu či berlínskou modř
    30. 9. 2015 14:18 Jan Kašpar
    No jo, ale co poradit paní Dáše, aby měla sněhobílý česnek? Prostě přidat nějaký ten skvestren, komplexní Fe složenina přejde na chelát a je vystaráno. Jenže který? To by chtělo nějakého potravináře. A taky aby to jó tak moc nebylo škodlivé. Ale které "Éčko" zvolit?
    30. 9. 2015 15:18 Hana Kopecká
    Já bych si s chutí šmákla na tyrkysovém česneku, radši než na konzervantu. Mě teda naloženej česnek takhle nádherně nikdy nezmodral, v salátu by to vypadalo skvěle :-)
    Co sorban, ten je poměrně neškodnej, ale tam "vadí" spíš to kyselé prostředí. Sama česnek radši nakládám do oleje, uchová si víc svou chut,nemodrá v tom octu má až enormě česnekové aroma, které je společensky skutečně za hranou.

    Zmodrání nakládaného česneku

    29. 9. 2015 11:39 Zakladatel vlákna: Dáša
    Dobrý den,
    nakládáme česnek do octového nálevu společně s chilli papričkami a někdy se stane, že česnek nehezky zmodrá. Čím je to způsobeno a lze tomu nějak předejít? Nevypozorovali jsme zatím žádnou souvislost s odrůdou česneku, papriček ani podmínkami skladování. Teplota, světlo a nálev jsou téměř stejné. Někdy to udělá i jedna zakoupená várka česneku ve 2 různých sklenicích. Co s tím? Na fotce je česnek pár hodin po zalití nálevem (barva světlá tyrkysová), druhý den je sytější a po několika týdnech jakoby zešedne (s nádechem do modra).
    29. 9. 2015 23:04 Hana Kopecká
    Osobně bych to přikládala nějakému barevnému komplexu vznikající v kyselém- octovém prostředí. Podle barvy mědi, cobaltu, v případě česneku a vyššího obsahu síry, nějak složený sirnatý komplex, který se po několika týdnech rozloží- barevně "zešedne".
    Spoléhám, že pan Kašpar bude vědět lépe než já:-)

    Recept

    29. 9. 2015 9:48 Zakladatel vlákna: Martin Balajty
    Dobrý deň, chcel by som sa opýtať, kedže máte veľké skúsenosti s cesnakom, či nepoznáte aj nejaký recept z cesnaku (elixír, tinktúra a pod.), ktorý by pomáhal pri chorobách, resp. prevencii. Vopred ďakujem.
    29. 9. 2015 20:18 Jan Kozák
    Já používám česnek čerstvý. Samozřejmě většinou stroužky, ale na jaře i celé rostliny, později stonky. A to mi při prevenci chorob stačí. Ja, ale k tomu si dám občas hlt slivovice.

    Bjetin

    5. 9. 2015 20:39 Zakladatel vlákna: Pavlína Řezáčová
    Dobrý den, koupila jsem si od vás Bjetin, ale vůbec nikde jsem se nedočetla, proč vlastně nedráždí žlučníkáře? Koupila jsem si ho právě z tohoto důvodu, teď jsem ho na sobě otestovala a uvidím, jestli přežiju :) V čem je ten česnek jiný, co obsahuje, nebo spíše neobsahuje, že žlučníkářům nevadí? Moc děkuji za odpověď. Pavlína Řezáčová
    6. 9. 2015 7:00 Jan Kozák
    Touto otázkou se zabývají dvě výzkumná pracoviště. Odpovědět ještě nedovedou.

    Prosím o radu

    20. 7. 2015 18:50 Zakladatel vlákna: Pavol
    Dobrý deň p.Kozák chcem sa spýtať či sa môže konzumovať cesnak, keď vedľa neho bol cesnak napadnutý sklerociovou hnilobou. Ďakujem
    21. 7. 2015 6:16 Jan Kozák
    Myslím, že není důvod se čehokoliv obávat.

    česnek a PCB

    19. 3. 2014 18:25 Zakladatel vlákna: Jožin
    Dobrý den pane Kozáku, chci se zeptat jestli na sebe česnek dokáže vázat polychlorované bifenyly a dioxiny z ryb. Když jím maso z lososa z farmového chovu, a dám si k němu několik syrových nakrájených stroužků česneku, dokáže na sebe navázat tyto nebezpečné látky? Nebo je lepší použít silnější medvědí česnek?
    19. 3. 2014 19:23 Jan Kozák
    Tož takovou otázku jsem ještě nedostal, ale hlavně na ni neznám odpověď. Že by česnek medvědí (Allium ursinum) byl silnější než česnek kuchyňský (Allium sativum), se mi nějak nezdá. Snad v porovnání s čínským.
    K Vašemu dnešnímu svátku Vám přeji hodně lásky.

    SADBOVÝ/KONZUMNÍ ČESNEK

    13. 2. 2014 17:06 Zakladatel vlákna: PETR PALÁČEK
    DOBRÝ DEN,
    TAK TADY PROČÍTÁM VA VAŠICH STRÁNKÁCH DISKUZE A NENÍ MI JASNÉ,A ASI I JINÝM PĚSTITELŮM,JAKÝ JE VLASTNĚ ROZDÍL MEZI SADBOVÝM A KONZUMNÍM ČESNEKEM.JINDE SE PÍŠE,ŽE VLASTNĚ ŽÁDNÝ,JEN TEN SADBOVÝ JE VÝBĚR TĚCH NEJLEPŠÍCH Z KONZUMNÍCH.JAK ZDE JEDEN PÁN PÍŠE,ZASADIL OD VÁS SADBOVÝ A SKLIZÍ KONZUMNÍ.VYSVĚTLÍTE NÁM TO?DĚKUJEME A HEZKÝ DEN.
    13. 2. 2014 19:22 Jitka Toniniová
    Dobrý den,
    jestli se mohu vložit, tak já to chápu zjednodušeně tak, že je to jako i u ostatních množitelských porostů (obilí, skolkařské výpěstky, brambory..)Množitelský porost podléhá registraci a tím i kontroly ÚKZUZ a SRS už na poli. Pokud se objeví závažná choroba nebo jiné poškození, nedostane tento porost uznání sadby (uznávací list) a proto nemůže být šířen oficiálně jako sadba. Samozřejmě jsem zvědavá na vyjádření pana Kozáka. Přeji hezký večer.
    14. 2. 2014 19:11 Jitka Toniniová
    Dobrý večer,
    ještě se doplním. Když tedy nasadíte sadbový, ale on neprojde uznávacím procesem, tak nemůže být sadbou. Což neznamená, že když ho nasadíte, že neporoste. Ale není to uznaná sadba. Hezký večer.
    14. 2. 2014 20:08 Jan Kozák
    Je to asi tak, jak píše paní Jitka. Česneková sadba není výběr nejlepšího konzumního česneku, ale produktem negativního výběru ze sadbové partie je konzumní česnek.

    zasazený česnek vůbec nevzešel

    20. 11. 2013 14:25 Zakladatel vlákna: Nesvorný
    Vážený pane Kozáku,
    před lety jsem úspěšně pěstoval česnek pro vlastní potřebu. Vloni jsem se chtěl k tomu vrátit, ale česnek zakoupený ve Vlašimi od soukromého pěstitele a mořený v Sulce mi vůbec nevzešel.Co mohlo být příčinou? Záhon jsem z obavy z mrazů zakryl smrkovými větvemi.
    Děkuji předem za vaši odpověď. Jan Nesvorný
    20. 11. 2013 17:59 Jan Kozák
    Mohly by být tři chyby:
    1. "Pěstitel" z Vlašimi nebyl pěstitel, ale podvodník, který Vám prodal konzumní česnek z dovozu.
    2. Příliš časná výsadba (okolo poloviny září).
    3. Vysoká koncentrace Sulky (má být 5 %) nebo příliš dlouhá doba moření, kdy došlo k popálení.
    21. 11. 2013 8:00 Zdeněk Vémola
    Přikláním se k variantě č.1
    21. 11. 2013 9:59 Jirka
    Určitě to nebyl čínský, co mohlo být příčinou: smrkové větve mi za třicet dní zcela zničily trávník. Pod linem po 60ti dnech je trávník světlý a nezničen. Vysoká koncentrace síry SK 520 nepopálila za 25 dní kořeny ani listy. Jirka 151 m nm.

    dotaz

    9. 11. 2013 20:43 Zakladatel vlákna: stanislav
    Vážený pane Ing.Kozák.
    Loni jsem u Vás osobně kupoval 20 ks sadbového Lukanu.(doklad mam schovaný). Letos jsem nějaký sklidil. Mohu ho nabídnout v inzerci jako sadbový česnek k prodeji?
    9. 11. 2013 20:52 Jan Kozák
    Nemůžete, protože jste vypěstoval česnek konzumní.

    Sadba česneku

    7. 11. 2013 12:23 Zakladatel vlákna: Hana Srbová
    Hezký den,
    objednala sem u vás sadbový česnek a neodhadla jsem množství a pár paliček česneku mi zbylo. Lze normálně zkonzumovat?Nebo raději ne?
    Děkuji za odpověď
    7. 11. 2013 20:29 Jan Kozák
    Každá sadba se dá bez rizika konzumovat, ne každý konzumní česnek se dá bez rizika sázet.

    skladování sadbový-konzumní česnek

    6. 11. 2013 19:37 Zakladatel vlákna: Hana Kopecká
    Dobrý den pane Kozáku k dotazu pana Harasima, bych se připojila. Někde v diskuzi jste zmínil, že je rozdíl v podmínkách skladování konzumního a sadbového česneku, ale neuvedl konkrétně. Můžete to pro nás prosím více specifikovat.
    děkuji
    7. 11. 2013 6:33 Zdeněk Červík
    Skladování česneku
    Česnek v otázkách » Kde by měl být česnek skladován?

    Místo skladování česneku by mělo být hodně vzdušné – nejlépe v průvanu. Škodí mu příliš vysoká teplota, přímé sluneční záření, naopak mu neublíží mírný mráz.
    Uskladnění česneku před konzumací je v současnosti velkým problémem. Pokud není napadený vlnovníkem česnekovým, vyhovuje mu pokojová teplota a sucho. Tyto podmínky však vyhovují zmíněnému roztoči, který se v teple rychle množí a způsobuje vysychání stroužků. Proto by byla lepší teplota okolo nuly při nízké vlhkosti, tedy určitě ne v ledničce.
    Někteří navrhují skladování česneku před konzumací na balkóně. Česnek sice snáší i teploty pod nulou, obávám se však, že na balkóně bude velké kolísání teploty i vzdušné vlhkosti, které může česneku uškodit
    7. 11. 2013 12:14 Hana Kopecká
    Dobrý den , děkuji tuhle odpověd znám. Vím najít doré skladovací podmínky je možná to nejtěžší. Má zkušenost je že v chladné teplotě a průvanu začíná konzumní česnek mnohem dřív rašit-výkyvy vlhkosti atd. Takže ho ted skladuju při pokojové teplotě a nízké vlhkosti než je třeba větraná půda, kůlna atd.
    Nicméně by mne zajímal ten rozdíl jak sladovat konzum a sadbu

    Skladování

    6. 11. 2013 18:17 Zakladatel vlákna: Martin Harasim
    Dobrý den

    Pane Kozáku, mám dotaz na doby skladovatelnosti u vašich odrůd česneku. Uvedené v popisu odrůd platí pro běžné skladovací podmínky (20°C) bez škůdce Vlnovníka česnekového? Nebo je potřeba teplot kolem 0°C, jak doporučujete, či se dokonce dá skladovatelnost v tomto případě (0°C) i prodloužit, například u Vekanu a Bjetinu až do další sklizně?

    A druhý dotaz: Do jakých kladných teplot nad nulou by se mohl česnek skladovat aniž by rašil do další sklizně - stačí držet kolem 5°C, tedy zároveň s bramborami?
    7. 11. 2013 20:18 Jan Kozák
    Pokud není česnek napaden vlnovníkem česnekovým, pak je skutečně nejlepší pokojová teplota, která ho udržuje ve vegetačním klidu. Zrovna tak je vhodná teplota okolo nuly. Pět stupňů se mi zdá už moc. Skladování společně s bramborami je nevhodné pro vysokou vzdušnou vlhkost.
    Skladování sadby je jednodušší. Tam stačí zastíněné vzdušné místo. Sadba se skladuje kratší dobu než česnek konzumní a nevím, že by se někde pro její skladování používaly klimatizované sklady.

    Skladování česneku

    22. 10. 2013 9:33 Zakladatel vlákna: L.Čumpelík
    Dobrý den.
    Se zájmem jsem si přečetl skoro celý diskusní sloupek a zjistil jsem, že nejvíce problémů mají diskutující s trvanlivostí česneku, kdy si většina stěžuje, že jim česnek pro domácnost brzy raší. Já jsem měl donedávna stejné problémy, že mi česnek vydržel maximálně do března a potom jsem si musel kupovat v obchodech. Různě jsem laboroval s teplotou, aby byl pokud možno v suchu apod.
    Od té doby, co všechen česnek nechávám se suchým stvolem délky 20 - 25cm nutným ke vložení česnekové "kytice" do jakékoli vázy nebo sklenice, nemám sebemenší problém s trvanlivostí. Předesílám, že česnek s kořenovou částí takto otočenou vzhůru, mám od jedné sklizně do další sklizně v novém roce, v běžné panelákové kuchyni a ve spíži. Letos mi zbylo asi 8 palic česneku z minulého roku a když jsem sklidil začátkem srpna nový česnek, tak jsem je musel dát zvlášť, protože bych už nepoznal, který je starý a který nový, v jak perfektním stavu ten rok starý byl (nebyl na nich znát sebemenší náznak rašení nebo seschlosti stroužků). Samozřejmě to není rada určená pro pěstitele se sklizní řádově desítek či stovek kilogramů česneku, ale pro nás většinu drobných pěstitelů. Takže hodně úspěchů v pěstováním našeho Českého česneku a "Vyzkoušejte a uvidíte!".
    S pozdravem L.Č.
    22. 10. 2013 13:42 Marcel
    Doplňuji: vysypat solí dno láhve (lehce poslolit) a uzavřít alobalem - fólií. dosáhl jsem ještě lepších výsledků

    Pro pí Stanislavu Moravčíkovou (11.10.2013)

    20. 10. 2013 13:23 Zakladatel vlákna: Karel Procházka
    Opravdu se jedná o Džambul. Jeho málá velikost je pravděpodobně způsobena:
    a) Pěstitel Hradecký-Mihulková použil vlastní sadbu, protože p.Kozák nemá Džambul již dva roky v nabídce.
    b) Jedná se o česnek, který byl vysazen sazečem kořínky nahoru, narostl jako droboť a oba jsme ho koupili za neuvěřitelnou cenu 170,-Kč/kg.
    Kontakt: ***
    20. 10. 2013 14:30 Pavel Baxa
    Pane Procházka léta sázím česnek sazečem a nikdy není problém naroste velký a v zemi se narovná tak jak má.Fotku svého česneku mám vloženou o trochu níže pro pana Marka.
    20. 10. 2013 16:53 Pavel Beran
    Dobrý den,

    byla by možná i fotka sazeče? Jen pro zajímavost...

    Děkuji Beran
    20. 10. 2013 17:40 Pavel Baxa
    Napište email a já vám ji pošlu,ale nevím zda jsem ji vám už neposílal,protože jí občas posílám.
    20. 10. 2013 17:49 Lenka Janíčková
    Dobrý den, mohla bych taky poprosit o fotku sazeče? Mail je ***, děkuji
    20. 10. 2013 19:31 Pavel Beran
    ***

    děkuji
    20. 10. 2013 18:08 Jan Kozák
    Tak mě napadlo, zeptat se Vás na odrůdu, kterou takto sázíte. Přitom jsem si uvědomil, že tzv. ruské paličáky se částečně narovnají. Pak jsem si vyhledal tu fotku o trochu níže a vidím, že jsem se nemýlil. Skutečně se ruské paličáky částečně narovnají.
    21. 10. 2013 13:03 Pavel Baxa
    Ano odruda je Dukát a ještě musím podotknout,že pudu mám hlinitojílovitou tedy těžkou.Jen je problém když se přihrne na stroužek třeba kámen tak udělá česnek fajfku.
    12. 11. 2013 19:51 Vlastimil Šauer
    20. 10. 2013 18:23 Jan Kozák
    No a za c) sazeč snižuje výnos, ale počítejte s tím že z odrůdy Džambul už nic víc nevytáhnete. Teď je podivná doba, že se chce všechno velké. Jablka musí být velká, třebaže jsou pro konzumaci nepohodlná, zrovna tak rajčata, paprika, bohužel i česnek. Ale tak veliký, jako je španělský, my nikdy mít nebudeme. Ale tak chutný, jako máme my, zase Španělé mít nebudou. Já cenu 170 Kč za kilo považuji za uvěřitelnou. Ono je třeba mimo jiné vidět i to, že poctiví lidé, mezi něž paní Mihulková s panem Hradeckým určitě patří, musí z této ceny odvést státu DPH, daň z příjmu, zdravotní a sociální pojištění, což dává dohromady asi 75 Kč. Ten, kdo prodává česnek, aniž by cokoliv zdanil za 150 Kč, je na tom finančně podstatně lépe.
    20. 10. 2013 19:12 Zdeněk Červík
    Že se do toho pletu,ale říka se že"i malý šašek dokáže zahrát velké divadlo"Vždyť je uplně jedno jestli palice česneku váží 85g nebo 65g a minuta loupání o dva stroužky jistě nikoho nezabije.

    Zelený vršek česneku

    29. 8. 2013 22:56 Zakladatel vlákna: Magda Příbramská
    Dobrý den,

    zakoupila jsem si česnek a po oloupání se u jedné palice objevily u některých stroužků zelené vršky, někdy to jde skoro až k půlce stroužku. Je to jasně zelené, řekněme hráškově, s drobnou tmavší kresbou. Umístěné nikoliv ve středu, jako když klíčí, ale po celé mase. Obal česneku byl neporušený, takže světlo přímo ke stroužkům nemohlo. Jinak byly pěkné, pevné.

    Vím, že česnek může zezelenat při fermantaci (viz http://zkvaseno.blogspot.cz/2012/12/cesnek.html), kontaktu s oloupanou cibulí či octem apod., a potom se jedná o neškodné barvivo podobné chlorofylu. Je pravda, že česnek skladuji v proutěné ošatce společně s cibulí, ale nedošlo ke kontaktu mezi oloupanými plodinami a je to poprvé, co něco takového vidím.

    Zajímalo by zda se nemůže jednat o nějakou chorobu. Je tento česnek bezpečný ke konzumaci a jaká je příčina?

    Předem děkuji za odpověď a přeji pěkný den
    30. 8. 2013 11:56 Jan Kozák
    Příčinu tvorby chlorofylu neznám, ale obavy o své zdraví mít nemusíte. Dělejte topinky a česnekem nešetřete.

    Prodej česneku

    24. 7. 2013 15:13 Zakladatel vlákna: Marek Burian
    Dobrý den, rád bych se zeptal jak je to s prodejem česneku ze dvora. Pročítal jsem právní okénko ale nejsem z toho příliš moudrý. Kupuji sadbu od vás a pokud se mi zadaří a budu mít přebytky tak je mohu volně prodat nebo potřebuji nějaké svolení? Děkuji mnohokrát
    25. 7. 2013 7:54 Jan Kozák
    K tomu žádné svolení nepotřebujete.

    Hlávkování

    23. 6. 2013 15:57 Zakladatel vlákna: Jiří Snášel
    Nedávno se zde někdo dotazoval na využití "výhonků" - odlámaných stvolů z paličáku. Již řadu let to praktikuji následovně: ulámané stvoly ihned nakrájím na malé válečky, dám do sáčků a zavaxuji. Vysátím vzduchu zmenším objem sáčku a aroma česneku necirkuluje ledničkou či mrazákem.
    Důležitá je má další zkušenost - zamrazení. Čerstvé nemají takovou chuť jako mražené a jsou jemnější. Doma je mívám v mražáku až do jara, v kuchyni mají všestranné použití.
    23. 6. 2013 15:58 Jiří Snášel

    REZ

    15. 6. 2013 15:04 Zakladatel vlákna: svoma jiri
    Dobrý den.Asi mi napadla rez taky česnek chci se zeptat chystám se to postříkat ORTIVOU mám postříkat jen napadené rostliny nebo vše mam toho jen 30m2. Dale dá se takový česnek použít na sadbu,konzumaci.A hlavně jestli mužete napsat přičinu napadeni jestli se tomu dá vyvarovat děkuji za odpoved
    15. 6. 2013 22:22 Jan Kozák
    Postříkejte vše. Česnek můžete konzumovat i použít na sadbu. Choroba se sadbou nepřenáší. Protože se rez neobjevuje každoročně, považuji preventivní ochranu za nevhodnou.

    Český česnek v Globusu

    14. 6. 2013 9:12 Zakladatel vlákna: Martin Harasim
    Dobrý den

    Dnes jsem viděl reklamní noviny Globus. Český česnek za 56kč za svazek (asi 4 cibule). Zvýrazněným textem napsáno: Nová sklizeň z polabí.
    Nedávno tu někdo psal, že v Kauflandu to bylo podobné.
    14. 6. 2013 11:47 Jana Kopecká
    Dobrý den, dá se poslat stížnost na klamavou reklamu? V tomto případě to asi spíš řeší ČOI, než SZPI? Vím, že nějaká organizace řeší klamavé informace v letáku a na prodejně. Co na to p. Kozák?
    15. 6. 2013 22:29 Jan Kozák
    Těžko se mohu odpovědně vyjádřit. Na začátku prodeje tohoto česneku jsem měl pochybnost o jeho původu, dnes už český původ snad může být.

    Žlutá mozaika

    30. 5. 2013 16:07 Zakladatel vlákna: Jiří Švec
    Dobrý den pane inženýre,

    měl bych několik dotazů k žluté mozaice, která se objevila cca před týdnem.

    1. jestli to správně chápu, jedná se o virové onemocnění, které si nese česnek sebou. Jde tedy o nekvalitní infikovanou sadbu? Musím dodat, že se hlavně mozaika objevila u necertifikované sadby, ale také trochu u Vekanu.
    2. jakým způsobem se tato mozaika plošně šíří. Například přenosem z nářadí při odstraňování květenství? Mám být na pozoru, abych neinfikoval zbývající zdravé rostliny?
    3. jaký vliv na výnos tento tato choroba může mít?
    4. Mohu rostliny bez obav využít jako konzumní?
    5. existuje nějaký způsob léčby, např. postřikem?

    Děkuji za odpovědi a případnou radu.

    Jiří Švec
    30. 5. 2013 20:44 Jan Kozák
    O infikovanou sadbu se jistě jednalo, výraz nekvalitní bych nepoužil. Uvádí se, že prokazatelný přenos virové infekce je přes mšice a při mechanickém poškození, např. nářadím při hlávkování. Proto je lepší květní stvoly lámat. Vliv na výnos může být nulový, ale i zásadní. Konzumovat ho můžete. Úplně bezvirózní česnek neexistuje. Ozdravení se dělá pouze v laboratoři.

    Mnostvo dusíka

    26. 5. 2013 8:14 Zakladatel vlákna: JOZEF CHŇUPKA.
    Pán ing. Kozák chcem sa spýtať či toľko krát hnojenie cesnaku dusíkom napr. 2x liadok plus 2 x močovina nieje veľa na konzumný cesnak .Myslím tým či to nieje ako na potravinu ktorá je na jedenie predusíkované a či ste niekedy nerobili rozbor na množsto dusičnanov .Na cesnak ,ktorý je na sadbu to nemá vplyv ale zaujíma ma na konzumáciu.Ďakujem za odpoveď
    26. 5. 2013 9:06 Jan Kozák
    Odpověď je dost složitá. Množství dusičnanů v česneku nemá asi velký vliv na jejich celkový příjem v potravě, protože toho česneku nesníte tolik co třeba zelí (u Vás kapusty). Záleží také na zásobě dusíku v půdě a konkrétní schopnosti česneku tento dusík přijímat. Právě letos jsou s příjmem živim u česneku nějaké problémy. Zda-li za ně může průběh zimy nebo něco jiného, to už by byla otázka pro vědecké pracoviště.

    Malopěstitel

    1. 5. 2013 17:42 Zakladatel vlákna: Renáta Gregorová
    Dobrý den
    Když si objednám 30kg česneku přepěstuji a použiji pro rodinnou potřebu (zabíjačky atd.), podléhám ze zákona nějaké vaší kontrole nebo provizi vyplívající z licence? Nebo je jedno jak si s česnekem nakládám?
    děkuji Gregorová
    2. 5. 2013 5:56 Jan Kozák
    Pokud výpěstky nepoužijete pro prodej, pak se na Vás povinnost platit licenční poplatky nevztahuje.

    Pardubický certifikovaný česnek?

    1. 5. 2013 16:24 Zakladatel vlákna: Iva Kotorová
    Dobrý den,
    Minulý týden jsem koupila v prodejně Grunt ("zboží od českých farmářů") česnek od pěstitele z Pardubic za 235Kč/kg. Na zdi u pultu měli certifikát pravosti žlutavé barvy (pro mě bez brýlí nečitelný). Teď jsem na Vašem webu našla fotku podvodné firmy prodávající v Pardubicích. Teď už je sice dávno po sklizni, a tak se asi nelze divit měkkým stroužkům a plísni na cibulích. Některé cibule byly jako pěst s množstvím nafialovělých slupek, mezi nimi byly cibule "oloupané", malé, se žlutavými slupkami. Vybrala jsem si ty malé. Čekala jsem česnekovější vůni i chuť a Váš web mě znejistěl úplně.
    Lze někde najít seznam všech pěstitelů česneku v České republice a seznam těch certifikovaných? Podle Vašeho článku bude takový "registr" až od tohoto roku. Znamená to, že jsem si koupila česnek španělský? Víte o nějakém pěstiteli česneku z Pardubic (a jejich nejbližšího okolí)?
    Předem děkuji za odpověď.
    1. 5. 2013 16:58 Jan Kozák
    Spolehlivě jste naletěla. Pokud nemám svolení, nemohu jména pěstitelů sdělovat. Od letošního roku bude k dispozici registr držitelů certifikátu, od nichž koupíte zaručeně český česnek.

    24. 2. 2013 21:48 Zakladatel vlákna: Dan Šatan
    Dobrý den pane Kozáku. Ještě někdy před Annou jsem sklidil pěkný česnek. Sklidil jsem jej až se narovnaly paličky. Poté řádně usušil, tak jak píšete. Teď v Únoru nastal ale problém. česnek mi začíná klíčit. Chtěl bych se zeptat čím je to způsobeno? Popřípadě zda-li mohu česnek jíst?
    P.S. Česnek mám uložený na sýpce v přítmí skoro ve tmě v rozmezí teploty 15 až 3 stupně celsi. Když moc mrzne raději ho přikryji. Děkuji.
    26. 2. 2013 16:31 Jan Kozák
    Některé ozimé odrůdy jsou v této době citlivé na změnu prostředí, k níž u Vás pravděpodobně došlo.
    < Novější123Starší >

    Kontakt E-mail, telefon, adresa

    Ing. Václav Kozák a Ing. Jan Kozák
    Chvojenec 75, 534 01 Holice
    IČO: 05439710
    Kontakt

    cesnek@cesnek.cz
    E-mail není určen k poradenství.
    Rádi Vám poradíme v diskusi.

    Obchodní podmínky
    Reklamační formulář

    Šlechtění česnekové sadby Grafika zpracována Odemne