Přihlášení

  • Pěstování
  • Popis česneku
  • Odrůdy
  • Choroby a škůdci
  • Články
  • Diskuse: Výběr odrůdy Zpět na diskusi

    Opakované použití sadby

    4. 5. 2017 19:59 Zakladatel vlákna: Miroslav Čivrný
    Dobrý večer, které Vaše odrůdy se můžou bez větších ztrát opakovaně použít na sadbu. 
    Jedná se o tzv. "nebezvirózní"? 
    Děkuji Miroslav 
    6. 5. 2017 23:55 Václav Kozák
    Vážený pane Čivrný,
    opakovaně lze sázet i odrůdy bezvirózní, k výraznému snížení výnosů vliem virů dochází až po několika letech. Nicméně je vhodné sadbu čas od času obměnit, někteří pěstitelé mění sadbu každým rokem, jiní vysazují opakovaně 2 - 3 roky, někdy i více. Záleží i na stavu půdy, v které je česnek pěstován.
    7. 5. 2017 10:41 Miroslav Čivrný
    Děkuji,můžu tedy z paličáků: Slavin, Jovan, Bjetin, Blanin  II, Mirka, Stanik a nepaličáků:Lukan, Martin, brát jako odrůdy "nebezvirózní", "neozdravené"


    Ještě jednou děkuji. Miroslav 
    9. 5. 2017 15:05 Václav Kozák
    Z tohoto seznamu je odrůda Blanin II bezvirózní, ostatní jsou klasické neozdravené odrůdy.
    9. 5. 2017 15:51 Miroslav Čivrný
    Pane inženýre děkuji, čerpal jsem info z vaší nabídky česneku a chtěl jsem se jen ujistit že je to tak. U odr. Blanin II jsem nic takového nenašel,asi jsem se přehlédl.. 
    Jinak ještě jednou děkuji, Miroslav 

    Odruda podle nadmořské výšky

    28. 4. 2017 21:40 Zakladatel vlákna: Miloslav Hejkrlík
    Dobrý den pěstuji česnek v nadmořské výšce zhruba mezi 600 a 700  metry nad mořem je to oblast Lanškrounska pod vrchem Lázek 714 metrů nad mořem
     , spíše v sušší kamenité půdě, na políčku které měl už moji předci, misto na česnek každý rok měním, líbi se mi Vaše odruda Havran , ale jak jsem zde vyčetl , asi bych měl použít odrudu, Bjetitn ,Japo II, Benátčan, chtěl jsem se poradit jakou odrůdu bych měl použít. Děkuji za odpověd Hejkrlík
    29. 4. 2017 20:36 Jan Kozák
    Když se Vám líbí Havran, tak si ho dejte, ale doplňte ho některou z Vámi vyjmenovaných odrůd.

    Volba druhu česneku

    19. 9. 2016 16:10 Zakladatel vlákna: Michaela Vávrová
    Dobrý den pane Ing. Kozáku, poprosila bych o doporučení při volbě pěstování druhu česneku v Moravskoslezském kraji, konkrétně Havířov, který druh česneku by jste doporučil do tohoto podnebí. Děkuji.
    19. 9. 2016 20:52 Jan Kozák
    Ono je to jednoduché. Jediné, co Vám ještě letos můžeme nabídnout, je odrůda Slavin. Ale ta letos vyšla většině pěstitelů velmi dobře, tak s chutí objednejte.

    Pestovani cesneku v tropech

    6. 8. 2016 4:18 Zakladatel vlákna: Ing. Libor Brázdil
    Dobry den. Muzete mi poradit nejakou odrudu vhodnou pro pestovani v tropickych podminkach? Zijeme na Filipinach a teplota v zime jen obcas klesne pod 25 stupnu. Dekuji
    7. 8. 2016 0:54 Jaromir Vyskala
    Nedavno jsem cetlt studii, jak Brazilci uspesne pestuji cesnek v subtropickem pasmu kolem reky Parana. Proto se domnivam, ze by jste nemel mit zadny problem s pestovanim cesneku na Filipinach. Zvolil bych vsak cesneky ze skupiny Creole nebo Turbanu. Tyto se bezne pestuji v teplych zemich - zejmena Creole (Cuba, Mexiko ap). Pred nasazenim vsak musi byt cesnek 40 dni v lednicce.
    Ja jsem minulou zimu nasadil jeden stroucek ceskeho palicaku do meho hydroponickeho systemu, ktery mam ve sklepe. Cesnek narostl a utvoril stroucky - pri teplote 24 – 26C.
    7. 8. 2016 19:35 Jan Kozák
    Na Filipíny neumím nic doporučit, mám obavy, že středoevropské odrůdy nepřinesou očekávaný výsledek. Ale za zkoušku by to třeba stálo.
    9. 8. 2016 20:50 Tomáš
    Dobrý den.
    Pro tropické oblasti by ozimý česnek měl projít 3 týdenní jarovizací, tj. obdobím snížených teplot, které středoevropské odrůdy mají v genotypu zafixovány. Prakticky tedy nakoupit sadbu zde v ČR a pak 3 týdny v ledničce při 3-4°C ponechat vyloupané stroužky z cibulí a poté postupně do 10 - 15 - 20°C a vysadit do půdy, které bude mít dobrých 25 °C .
    Filipíny a budou také trpět deficitem síry předpokládám, např. v Indii je to celoplošný problém, stějně jako v ČR.
    Z odrůd pro celoročně teplé bezmrazové oblasti určitě b\ch nevybíral odrůdy z původu ruských paličáků.
    Zajímalo by mě jak půdní hniloby cibulí v teplé a mikrobiologické velmi činné, húmozní půdě.
    Také faktor nadmořské výšky (oslunění) a úhrnu srážek (chce to spíše přísušek při dotváření cibulí)
    10. 8. 2016 6:22 Jaromir Vyskala
    Tomasi, prikladam tabulku ze studie, o ktere jsem se zminil v mem predchazejicim prispevku. Zde je videt, ze nejoptimalnejsi delka podchlazovani je 40 dni, ne 3 tydny, jak uvadite. Z tabulky je rovnez videt, jak ruzne delky podchlazovani (30,40 a 50 dni) ovlivni vynos (total yield) u obou cesneku.
    12. 8. 2016 23:11 Tomáš
    Pane Vyskala to je neprůkazné 30 nebo 40 dní, až 50 dní je co do total yield průkazné.
    Článek věřím že je to kvalitní, poskytl byste odkaz na zdroj (Web of Science, či jinde) nebo název příspěvku v Journalu ?
    13. 8. 2016 6:13 Jaromir Vyskala
    Tomasi, at neunavujeme ctenare teto stranky, muzete se mne ozvat na muj email: Jvyskala@email.cz, prosim? ja vam poslu zdroj/link
    16. 8. 2016 13:15 Jan Kašpar
    Tomáši, Filipíny naopak mají síry nadbytek. Před pár lety tam uložila Pinatubo síry do půdy na pár století dopředu. Indie je jiná, tam byla poslední velká erupce koncem křídy. A to je už nějakých 60 - 70 milionů let, (viz Dekánské trapy), za tu dobu už tu síru monzuny vymyly a spolehlivě spláchly do moře.

    Druh česneku

    20. 7. 2016 14:22 Zakladatel vlákna: Zdeňka
    Dobrý den pane Kozáku,
    od známých jsem několikrát dostávala sadbu česneku. Nevím jak se jmenoval, ale poslední roky se mi moc nevyvedl. Ráda bych si ho odkoupila od Vás, ale nevím jaký. Můžete mi poradit. Přikoupili jsme pozemek a půda je těžší, ale ne jílovitá. Rádi máme ostřejší chuť. Děkuji Vám za odpověď.
    S pozdravem
    Zdeňka Vaněčková
    24. 7. 2016 19:40 Jan Kozák
    Z odrůd, které máme ještě aktuálně v nabídce je jednoznačně nejostřejší Slavin.

    odrůdy česneku

    4. 7. 2016 15:31 Zakladatel vlákna: Irena Hanzlíková
    Dobrý den pane inženýre,mnohokrát Vám děkuji za sadbu česneku-Bjetín a Slavín,,Bjetín jsme dnes kopali-je opravdu krásný,se Slavínem ještě pár dnů počkám, v sobotu dost popršelo tak by mohl ještě trochu nabrat váhy-paličky ještě nejsou vztyčené.Ale ted mám dotaz jako jste mi poradil tyto dvě odrůdy ,chtěla bych si od Vás objednat sadbu nějakého obřího česneku-na parádu-20kg- a ještě 10kg k Bjetínu a Slavínu.Sázím na úpatí Bílých Karpat,půda je jílovitá těžká-ale drží vláhu-no chci sázet do půdy čerstvě vyhnojené konským hnojem-začátkem září zaořu hnúj do země a do toho chci sázet -je to možné? ,nebo raději pohnojit pole po letošním česneku a na podzim sadit na pole vedlejší? Děkuji Vám za laskavou odpověd .Samozřejmě si sadbu objednám přes objednávkový formulář-děkuji Vám za Váš čas.
    6. 7. 2016 6:27 Jan Kozák
    Ten obří bude asi Havran. Už několik let vévodí soutěži o největší česnek na Festivalech česneku v Buchlovicích. Ten čerstvý koňský hnůj v září je špatná volba. Čerstvý by tam musel být minimálně od jara. Pokud v září hnůj, tak zcela rozložený v kompost.

    Lukan na výbornou, co příští rok?

    3. 7. 2016 12:11 Zakladatel vlákna: Tomáš Kudrna
    Dobrý den, včera jsme sklidili Lukan ( lokalita jižní Morava) a jsme nadšeni. Je to náš první česnek, pěstovaný z Vaší sadby a dle pokynů a tipů na této stránce, za které moc děkujeme.
    Příští sezonu bych chtěl česnek vysadit na sklep, který je zasypaný s velkým poměrem jílovité půdy (naší lokalitě se říká Na cihelně). Existuje odrůda, kterou by jste doporučil na tento typ půdy jako nejvhodnější? Případně jak půdu nejvhodněji připravit?Díky TK
    3. 7. 2016 21:54 Jan Kozák
    Na toto neumím odpovědět. Záleží také na síle svrchní humózní vrstvy, sklonu, celkových vlhkostních poměrů v případě, že není propojení s podzemní vodou atd.
    6. 7. 2016 17:55 Tomáš
    Dobrý den, česneku vyhovuje z půd právě hlinité až jílovitohlinité druhy, které se vyznačují pro česnek přízinivou vododržností a dobrou sorpční kapacitou živin. V hlíně mnohem lépe zakoření díky kapilárním vzlínáním vody , oproti písku, kde jsou povrchové neproduktivní póry. V těžké půda vzduch není tolik, to ano, ale je zjevné, že česnek tolik vzduchu v oblasti kořenů nepotřebuje, jako třeba protikladem je ječmen jarní.
    Nejlépe pro osvojení živin česnekem je prívě také vazba těžší půdy na vyšší pH, tedy nejlépe více jak 6,5, což písčité půdy nedosahují.

    půda 20 let ladem - výsadba česneku

    2. 6. 2016 14:01 Zakladatel vlákna: Pavel
    Dobrý den,
    Na půdu která cca 20 let ležela ladem (nyní zaroslá travou a bodláčím), bych letost na podzim chtěl vysadit česnek. Chci se zeptat zda je tato půda vhodná k výsadbě česneku, zda mám před orbou půdu nějak hnojit. Podle toho co jsem hledal tak si myslím, že by byla vhodná odrůda Lukan a Anin - jsou tyto odrůdy vhodnék daným podmínkám? Nebo jaké jiné můžete doporučit? Pole leží v nadmořské výšce cca 240m v oblasti kroměřížska - zlínský kraj. Půda hnědozem slunné místo.
    Děkuji za važi odpověď Pavel
    3. 6. 2016 12:33 Jan Kozák
    Oblast Kroměřížska? Tam jezdím minimálně dvakrát za měsíc.
    Vy se hlavně musíte zbavit vytrvalých plevelů. Chemicky je to docela jednoduché, mechanicky je to také možné, ale je třeba důsledné časté zpracování půdy. Určitě začněte už teď, jinak nemáte do podzimu šanci. Otázku hnojení nedovedu posoudit. On snad není třeba půdní rozbor, na zásobu živin se dá usuzovat i podle stavu stávajícího ruderálního porostu. A volba odrůd? Ta by se měla řídit způsobem realizace produktu. Ale pokud se Vám jedná o výsadbu větší plochy, zkuste alespoň čtyři odrůdy.
    6. 6. 2016 22:55 Pavel
    Děkuji za odpověď, ano je to kousek od kroměříže, Při čišitění pole bych postupoval takto: Vysekání křovin a posečení travy, poté buď radoup nebo bych to vypálil ohněm, ale ani jedno neni zrovna ekologické - ale zas se bojím aby tam nezůsataly semena které by pak stále narůstala. pak bych to přejel kultivátorem a zaoral. Můžete prosím ještě doporučit nějaké konkreétní odrůdy česneku vhodné na takovou půdu a oblast? Bylo by možné od Vás koupit sadbu někde v Kroměříži nebo okolí, pokud bychom se domluvil? děkuji
    7. 6. 2016 21:21 Jan Kozák
    Tento postup bych nevolil. Postupoval bych v těchto variantách:
    1. Posekat porost, zaorat, zhruba urovnat. Znovu začnou růst vytrvalé rostliny a vyklíčí semena. Při výšce nového porostu asi 10 cm znovu zaorat a zhruba urovnat. Stejné opakovat do výsadby.
    2. Neposekaný porost postříkat Roundupem, po uschnutí porostu vyklíčí semena a také porostou některé rostliny, které nebyly zahubeny. Při výšce porostu asi 15 cm opakovat postřik a pak třeba ještě jednou. Následuje orba a příprava na výsadbu.
    3. Kombinace předchozích s tím, že nemá smysl stříkat na posečenou plochu.
    A odrůdy: při šlechtění vycházíme z krajových odrůd, přičemž konkrétně Jovan a Vekan mají kořeny na Hané. Ale v okolí Kroměříže jsme s úspěchem množili všechny naše odrůdy, tak vycházejte z toho, jaké máte představy o následné produkci a její realizaci. Nákup by mohl být v Morkovicích, případně i jinde.
    7. 6. 2016 21:28 Tomáš
    Po odplevelení současného stavu narostlých rostlin, bude účelné nechat si proivést rozbor půdy na obsah minimálně základních živin, P, K, Ca, Mg, S ve výluhu metodou Mehlich III, stanovit pH půdy (výměnné). To je investice pár stovek na které se dá " stvět" základ pěstování, kde nebylo dlouho nic pěstováno.

    Odrůda

    29. 4. 2016 17:25 Zakladatel vlákna: Helena Malá
    Dobrý den pane Kozáku, prosím o radu. Jakou odrůdu by jste mi doporučil na Vysočinu 600m n.m. Jeví se mi dobrý Vekan, ten je momentálně nejzelenější. Paličák nebo nepaličák. Chci vyzkoušet ještě alespoň dvě odrůdy.
    Děkuji
    29. 4. 2016 23:51 Karel Pokorný
    Jestli mohu poradit, pěstuji v 650 m Lukan od p. Kozáka s vyhlídkou skvělého výnosu (viz foto níže)
    30. 4. 2016 7:59 Jan Kozák
    Obojí je správná volba. Ještě k tomu můžeme přidat Bjetin.
    30. 4. 2016 14:01 Helena Malá
    Děkuji ojednám i ten.
    30. 4. 2016 14:00 Helena Malá
    Tak letos zkusím ještě LUKAN. Bjetin jsem již také měla, ale už nevím, až letos jsem označila.

    Děkuji

    Jarní sadba

    24. 2. 2016 21:57 Zakladatel vlákna: Martin Tomášek
    Dobrý den, je možné odrůdu Bjetin vysadit i na jaře na těžší půdě? Popřípadě jakou odrůdu byste doporučil? Děkuji za odpověď.
    25. 2. 2016 19:47 Jan Kozák
    Na jaře můžete vysadit každý česnek, který do té doby vydržel. Ozimé odrůdy při jarní výsadbě jsou často schopny dát velmi vysoký výnos, většinou však s horší skladovatelností. Není výjimkou, že zvláště velkostroužkové paličáky při jarní výsadbě nedělí cibuli na stroužky.
    27. 2. 2016 18:24 Martin Tomášek
    Děkuji za odpověď, a kdy doporučujete sázet? Můžu už začátkem března nebo je lepší ještě vyčkat?
    27. 2. 2016 18:56 Jan Kozák
    Nečekejte, čím dřív, tím líp.

    vhodné organické hnojivo

    3. 2. 2016 13:36 Zakladatel vlákna: Anna
    Dobrý den, chtěla bych se zeptat..

    neplánuji vypěstovat nějaké převratné množství česneku, každý rok zasadím pár stroužků "českého" česneku, který v komoře začne sám od sebe vybíhat (což je z mého hlediska dobré znamení; jde zřejmě o česnek - jak jsem se dočetla - francouzské odrůdy pěstovaný v ČR, ale já jsem s jeho chutí spokojená, narozdíl od všech jných, co jsou běžně na trhu..hrůza), vysazuji buď na podzim nebo na jaře, zimu zatím vždy přežil.. a jádro mé otázky je, jakým "bio" hnojivem/přídatkem materiálu mu přilepšit. Má dobrou chuť (nebo alespoň mě chutná), ale malou cibulku. Mohu to nějak ovlivnit vyhnojením, nebo nutně potřebuju sadbový česnek/kde se dá sehnat?/stálo by za to, v mém případě, sehnat někde kvalitní sadbu? Má zahrada je 450m.n.m., otevřená JZ, SV krytá horami, půda hlinitopísčitá, úhrn srážek nadprůměrný, dobrý odtok, půdu vylepšuji dřevěným popelem, kamennou moučkou dolomitického vápence, kompostem, hnojem, plodiny střídám..
    Prosila bych o radu, jak si vypěstovat alespoň pár palic dobrého voňavého česneku :)
    3. 2. 2016 17:47 Jan Kozák
    Tak dlouhý dotaz si zaslouží i dlouhou odpověď. Tož asi tak:
    Pokud Vám česnek v komoře vybíhá už na podzim, pak to asi nebude francouzská odrůda vypěstovaná v ČR, ale spíš dovoz ze Španělska nebo Argentiny. Ale to není pro Vás zdánlivě důležité, na to jste se neptala. Ale ono to možná je důležité podle popisu polohy Vaší zahrady. V nadmořské výšce 450 metrů bude skutečně jistější pěstovat české odrůdy. Podle toho, co dáváte pěstovaným rostlinám "na talíř", se dá předpokládat velmi dobrá půdní úrodnost. Pokud jste spokojená s výnosem jiných zelenin, pak děláte všechno dobře. Česnek patří do druhé trati, tedy jako následná plodina po té, která byla hnojená hnojem. Je možné mu ještě přilepšit kompostem.
    Kvalitní sadbu česneku seženete v zahrádkářských prodejnách (ale zdaleka ne ve všech) nebo si ji můžete objednat od 1. května u nás přes formulář na tomto webu. A vybírejte si z paličáků Bjetin nebo velkostroužkový Havran, z nepaličáků Lukan nebo Záhorský II. Tyto odrůdy dávají spolehlivé výnosy i v místech, kde se česneku "tradičně nedaří".

    Jarní česnek

    18. 1. 2016 11:19 Zakladatel vlákna: Ing. Miloslav Vízner
    Vážený pane inženýre, byl jsem dlouhodobě v zahraničí a nestihl jsem zasadit česnek na podzim. Můžete mi doporučit odrůdu jarního česneku k výsadbě.
    18. 1. 2016 15:39 Petr Štěpánek
    Zdravím . pokud se dostanete do nezamrzlé půdy v\užijte rady pana ing.Kozáka na těchto stránkách ........PS
    ,,Česnek v otázkách » Které odrůdy se mohou na jaře sázet?

    Pro jarní výsadbu jsou určeny odrůdy: Matin, Benátčan, Mirka a Japo II. Na jaře je také možné nasázet ozimé česneky, které jste nestihli vysadit na podzim. U paličáků se někdy stává, že se cibule nerozdělí na stroužky, ale vytvoří jednostroužkovou cibuli, v některých případech paličáky nevykvetou. Většinou je nutné počítat s opožděným termínem sklizně, ze které nedoporučuji použít česnek na pěstování. Výnos se však dá očekávat uspokojivý.
    19. 1. 2016 20:05 Jan Kozák
    Pouze dodávám, že sklad už máme prázdný. I jarní odrůdy jsme vyexpedovali na podzim.

    Výběr sadby do nadmořské výšky 820 m.n.m.

    14. 12. 2015 19:31 Zakladatel vlákna: jaroslav
    Dobrý den,
    chtěl bych Vás poprosit zda li by jste mi mohl doporučit odrůdu česneku do nadmořské výšky 820 m.n.m., jedná se o prosluněný jižní svah. Předem Vám děkuji, Jaroslav.
    Zařazeno: Výběr odrůdy
    14. 12. 2015 19:56 Jan Kozák
    Tato nadmořská výška už jednoznačně omezuje výběr odrůd. Z ozimých se dá s velkou jistotou pěstovat z paličáků Bjetin a Vekan, z nepaličáků Lukan a Záhorský II. Pro případnou jarní výsadbu bych volil Japo II.
    14. 12. 2015 20:01 jaroslav
    Mockrát Vám děkuji za doporučení odrůd.

    odruda to tezkych pud

    3. 10. 2015 13:54 Zakladatel vlákna: Olda Reinberk
    Dobry den, mohl by mi prosim nekdo doporucit odrudu cesneku vhodnou pro tezke pudy s vetsim obsahem jilu? Dekuji. Lokalita caslavsko nadmořská výška 212 m.
    Zařazeno: Výběr odrůdy

    žádost o radu jaká odrůda česneku se hodí pro různé oblasti

    1. 9. 2015 22:12 Zakladatel vlákna: Kateřina
    Dobrý den,
    ráda bych si u Vás objednala novou sadbu česneku a potřebovala bych poradit jaká odrůda se hodí pro oblasti:
    Valašska-u Vsetína,Vysočina-u Havlíčkova Brodu,u Golčova Jeníkova a u Kralup nad Vltavou.
    Děkuji a přeji hezký večer
    Kateřina Paverová
    2. 9. 2015 21:10 Jan Kozák
    Abych Vám stoprocentně poradil, to neumím. Do vyšších poloh můžete dát skoro všechny odrůdy, nad s výjimkou Stanika. Já vždy doporučuji zkusit aspoň tři odrůdy. Ty ukáží, které se v dané lokalitě bude nejlépe dařit.

    odrůda česneku

    3. 8. 2015 21:31 Zakladatel vlákna: Šárka Kroutilová
    Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, jaká odrůda je vhodná do nadmořské výšky 550 m v Jeseníkách pod Pradědem.
    Děkuji.
    4. 8. 2015 6:34 Jan Kozák
    Ze současné nabídky to jsou nepaličáky LukanZáhorský II a paličák Vekan.

    Jakou odrůdu?

    22. 7. 2015 19:49 Zakladatel vlákna: Jaroslava Průchová
    Dobrý den, bydlím v nadmořské výšce 452 m nad m. a mám písčitou půdu, která odrůda by byla pro mě nejlepší ?Potřebuju 4 odrůdy .
    23. 7. 2015 6:51 Jan Kozák
    Uvedené podmínky samy o sobě nijak nelimitují výběr odrůd. Osobně bych asi volil následující: Lukan, Záhorský II, Vekan, Bjetin.

    Velikost palic

    6. 12. 2013 9:18 Zakladatel vlákna: Jaroslav Hrouzek
    Dobrý den.
    Koupil jsem si letos od Vás sadbu dvou odrůd česneku. Vámi dodané palice a tím i stroužky byly ideální velikosti pro sázení. Mám dvě jiné odrůdy, jejichž palice jsou min. 5x větší než ten od Vás, a to v ní jsou pouze čtyři stroužky. Takže vlastně dost vysázím. Jak můžu ovlivnit velikost palic, abych měl na sázení ideálnější velikost. Děkuji Jaroslav Hrouzek.
    7. 12. 2013 17:48 Jan Kozák
    Jenom pro upřesnění: bavíme se o (složených) cibulích. Palice u česneku je jeho květenství s květy a pacibulkami - od toho je třídění na paličáky a nepaličáky podle toho, zda toto květenství tvoří nebo ne.
    Velikost cibulí můžete spolehlivě snížit hustou výsadbou. Velké cibule se čtyřmi stroužku budou klony tzv. ruského paličáku. Spíš bych se zamyslel nad tím, jestli česnek, u něhož spotřebuji víc než čtvrtinu (vždy jsou nějaké ztráty) sklizně znovu na sadbu, mám pěstovat.

    Výběr odrůdy

    18. 10. 2013 11:37 Zakladatel vlákna: Radim Hořínek
    Dobrý den,
    prosím o radu při výberu odrůdy pro sadbu česneku. Pěstování bude v Ostravě na zahradě. Pokud je to možné, mám zájem o odrůdu, která vydrží uskladněna až do další sklizně v dalším roce. Nebráním se ani výsadbě více odrůd. Celková výsadba by byla cca půl kila. Můžete mi, prosím poradit? Děkuji
    18. 10. 2013 15:37 Jan Kozák
    Pokud chcete opravdovou spolehlivost v trvanlivosti, pak volte odrůdy Benátčan a Japo II.

    Odrůda

    11. 10. 2013 6:42 Zakladatel vlákna: Michal Gala
    Dobrý den, prosím o doporučení odrůd do těžší půdy v nížině (Hradec Králové).
    Je možné objednat např 3-4 odrůdy po 0,5 kg nebo máte limitované minimální množství? Děkuji
    11. 10. 2013 19:55 Jan Kozák
    Žádné množství není tak malé, abychom ho nebyli ochotni poslat. Pokud nemáte vysokou hladinu spodní vody (méně než 40 cm), pak by u Vás mělo růst všechno. Ale i tak je správné zkusit čtyři odrůdy, jak uvádíte.

    Jak vybrat odrůdu

    8. 10. 2013 21:43 Zakladatel vlákna: Zdeněk Kubík
    Prosím o radu, jakou odrůdu česneku použít pro pěstování v cca 500 m nm. Jedná se drsnější podmínky na Vysočině. Děkuji.
    9. 10. 2013 17:36 Jan Kozák ml.
    Dobrý den. Chybu nejspíš neuděláte s Bjetinem, Vekanem (oba jsou paličáky), s Japem II a Lukanem (jedná se o nepaličáky).

    druh odrůdy

    1. 10. 2013 17:57 Zakladatel vlákna: Ladislava Kyselová
    Dobrý den,
    prosím o doporučení odrůdy do podnebí Krušných hor ( okres Sokolov ).Dále prosím o informaci,kdy bude k prodeji odrůda Karel IV..
    Děkuji předem za odpověď.
    Zařazeno: Výběr odrůdy
    1. 10. 2013 21:16 Jan Kozák
    Určitě neuděláte chybu s odrůdou Bjetin.
    Karel IV. je majetkem firmy SEMO Smržice. V letošním roce už je na trhu. Je poněkud dražší, než jste zvyklí u nás. Je k dostání v semenářských obchodech a možná taky v mateřské firmě.

    Česnek v podkrkonoší?

    29. 9. 2013 21:03 Zakladatel vlákna: Jiří Šír
    Dobrý den pane Kozáku, chtěl bych se zeptat jaké odrůdy by jste mi doporučil do podhorských podmínek, blízko Jilemnice? Jak připravit půdu, kde vytvořím nový záhon, kdy je vhodná výsadba a jaké množství česneku budu potřebovat na m2? Děkuji Jirka
    29. 9. 2013 21:37 Jan Kozák
    Asi nejspolehlivější by byl Bjetin. Na metr čtvereční budete potřebovat asi 40 deka. Půdu připravíte stejně jako pod jinou běžnou zeleninu, nedávejte čerstvý hnůj.

    Odrůda

    27. 9. 2013 7:39 Zakladatel vlákna: Zdenek
    Dobrý den, Prosím o radu kterou odrůdu byste doporučil do nadm.výšky 300 m, okolí Přerova na Moravě
    děkuji. Zdeněk
    Zařazeno: Výběr odrůdy
    27. 9. 2013 10:06 Jan Kozák ml.
    Dobrý den, chybu zřejmě neuděláte s odrůdami Bjetin, Vekan (paličáky) a Lukan (nepaličák). Večer Vám možná otec po návratu napíše ještě další.

    Výběr odrůdy do jílovité půdy

    26. 9. 2013 10:33 Zakladatel vlákna: Radim Štolfa
    Dobrý den.Chtěl bych se zeptat, jaký druh česneku se hodí, do jílovité půdy. Není zcela jílovitá.Děkuji
    Zařazeno: Výběr odrůdy
    28. 9. 2013 20:04 Jan Kozák
    Pokud jsou podmínky spíše extrémní než běžné, pak je jistější pěstovat nepaličáky, ty jsou adaptabilnější než paličáky. Takže: Lukan, Anton, Japo II, Benátčan.

    cena česneku

    24. 9. 2013 22:46 Zakladatel vlákna: Ivo Bartoň
    Dobrý den, měl bych zájem o odrudy Havran a Dzambue. Můžete mi prosím sdělit ceny za 1 kg a nákladů na přepravu.
    Předem dík za odpověď.
    25. 9. 2013 9:05 Jan Kozák ml.
    Právě cenu česneku snižujeme o 10 %.
    Nová cena za kilogram sadby je 270 Kč. Přeprava do 3 kg stojí 95 Kč, do 5 kg 125 Kč, do 10 kg pak 135 Kč a do 20 kg 145 Kč.
    Havran už bohužel nemáme, Džambul na trh několik příštích let vůbec nebudeme dodávat. Místo Džambulu bych Vám nabídl odrůdu Slavin. A Havran by výborně nahradila s přehledem nejžádanější odrůda Bjetin.
    25. 9. 2013 20:13 Jitka Toniniová
    Dobrý den.
    Co se stalo s Džambulem, že ho několik let nebudete mít k prodeji? Je to snad vymrznutím v loňském roce?
    Děkuji

    Doporučení odrůdy

    24. 9. 2013 6:07 Zakladatel vlákna: MIROSLAV PALEČEK
    Dobrý den, Prosím o radu kterou odrůdu byste doporučil do nadm.výšky 560 m, na VYSOČINU
    děkuji
    Zařazeno: Výběr odrůdy
    24. 9. 2013 7:24 Jan Kozák

    Doporučení odrůdy

    22. 9. 2013 10:48 Zakladatel vlákna: HDaniela
    Dobrý den, chtěla bych vědět který z druhů byste doporučil do nadm.výšky 430 m, okolo jen pole a les. děkuji
    22. 9. 2013 21:10 Jan Kozák
    24. 9. 2013 12:11 HDaniela
    Děkuji za odpoveď, jsem začátečník, potřebovala bych ještě nějaké doporučení ohledně půdy. Jaký je minimální odběr jednoho druhu? Nejraději bych z Vámi uvedených odrůd vyzkoušela všechny, abych viděla které se tu bude dařit, ale pěstuji pouze pro 2 osoby. Díky
    24. 9. 2013 14:01 Jan Kozák
    Toto Vaše rozhodnutí je správné. Mohlo by to být třeba 4 x 20 deka. My jsme ochotni poslat od odrůdy třeba jedinou cibuli.
    24. 9. 2013 15:45 HDaniela
    Tak to je velmi prizniva zprava, vezmu tedy vami navrhovane po 200g a pridame 200g Jovanu - ten mi byl sympaticky. Diky - jdu objednavat

    Vhodná odrůda

    2. 9. 2013 15:27 Zakladatel vlákna: Stanislava Novotná
    Dobrý den,
    chtěla bych se zeptat jaké odrůdy více stroužkového česneku doporučujete pěstovat na Českomoravské vrchovině v nadmořské výšce zhruba 680 m? Kolik budu potřebovat kg sadby na jeden a půl aru?
    2. 9. 2013 21:59 Jan Kozák
    Zkuste Bjetin, Lukan, Vekan. Potřebujete asi 15 kg sadby.

    Doporučení

    27. 8. 2013 15:47 Zakladatel vlákna: Sláva Rejthar
    Chtěl jsem se zeptat ,co Vy jako pěstitel by jste doporučoval za odrůdu česneku v okolí J. Hradce cca 500m nad mořem a do humózní pudy

    Díky za odpověď Sl.Rejthar
    28. 8. 2013 12:07 Jan Kozák

    Kolik a objednat a jaká je cena?

    11. 8. 2013 22:17 Zakladatel vlákna: Andrea Kršňáková
    Dobrý den,
    jsem v pěstování česneku úplný začátečník,letos jsme získaly zahrádku a já bych si ráda chtěla na podzim vysadit česnek a když už tak ať jsem pak pyšná na svou úrodu :)
    Proto Vás chci poprosit,jakou odrůdu by jste mi poradil,kolik bych si měla objednat,kolik by to stálo a zda si můžu vůbec u vás objednat v menším množství? Moc děkuji předem za odpověď
    12. 8. 2013 8:55 Jan Kozák ml.

    Dotaz na odrůdu.

    7. 7. 2013 22:15 Zakladatel vlákna: Eduard Volek
    Dobrý den,
    chtěl bych si u Vás objednat česnek pro oblast Olomouc.
    Které odrůdy byste mi doporučil ??
    Děkuji.
    8. 7. 2013 11:24 Jan Kozák ml.
    Dobrý den,
    úspěch pěstování česneku na konkrétním stanovišti ovlivňuje velké (a nezdokumentované) množství kombinací různých faktorů (geografické umístění, složení půdy, orientace svahu, úroveň podzemních vod…), že není možné (až na výjimky) vybrat odrůdu, která bude v konkrétní lokalitě nejúspěšnější. Proto doporučujeme, aby si začínající pěstitel objednal menší množství více odrůd a sám vyzkoušel, která odrůda bude pro něj nejvýhodnější.
    Nyní je situace zjednodušena tím, že v tuto chvíli si malopěstitelé mohou vybrat jen ze 4 odrůd. Nejvíce je k dispozici Bjetinu, který je pěstiteli opomíjen tak trochu nespravedlivě. Z odrůd, které jsou ještě k dispozici, je nejjistější.
    8. 7. 2013 12:45 Zdeněk Petrbok
    Letos jsem poprvé sklidil Bjetin. Sadba z loňské objednávky. Velice příjemná chuť i aroma; výnos nad očekávání dobrý! Předtím jsem leta dělal ruský paličák a jsem rozhodnut, sázet místo něj právě Bjetin. Nedá se to srovnat. Bjetin je JEDNIČKA! V květnu jsem objednal Lukan a Benátčan - tak jsem zvědavý na příští rok. Pane Kozáku, děkuji Vám.
    < Novější123Starší >

    Kontakt E-mail, telefon, adresa

    Ing. Václav Kozák a Ing. Jan Kozák
    Chvojenec 75, 534 01 Holice
    IČO: 05439710
    Kontakt

    cesnek@cesnek.cz
    E-mail není určen k poradenství.
    Rádi Vám poradíme v diskusi.

    Obchodní podmínky
    Reklamační formulář

    Šlechtění česnekové sadby Grafika zpracována Odemne