Přihlášení

  • Pěstování
  • Popis česneku
  • Odrůdy
  • Choroby a škůdci
  • Články
  • Diskuse: Pěstování česneku Zpět na diskusi

    Tři generace podruhé

    11. 5. 2012 17:44 Zakladatel vlákna: Marie Ligocká

    Česnek tří generací

    11. 5. 2012 17:43 Zakladatel vlákna: Marie Ligocká
    Tři generace česneku, vyseté pacibulky, česnek z pacibulek a česnek ze stroužků

    přihnojení

    11. 5. 2012 15:20 Zakladatel vlákna: Milan
    Dobrý den, rád bych se zeptal jestli je dobré teď česnek nečím přihnojit?
    11. 5. 2012 21:19 Jan Kozák
    Nerad bývám jedovatý, ale kdybyste nebyl pohodlný a přečetl si v rubrice pěstování česneku část týkající se hnojení, případně si pročetl diskusi za posledních 14 dní, pak byste věděl, že přihnojení je dobré a že můžete použít ledek vápenatý (15,5 % N) v dávce kilo ledku na jeden ar, případně postřik pětiprocentní močovinou na list.

    Kamyšník polní

    11. 5. 2012 12:21 Zakladatel vlákna: Jana
    Dobrý den pane Kozáku,prosím existuje nějaký postřik na tento vytrvalý plevel? Okopávka je sice účinná, ale během dvou dní začíná růst nanovo. Potřebovala bych se ho zbavit natrvalo a ne ho jen přibržďovat v růstu. Moc děkuji za případnou radu
    11. 5. 2012 21:13 Jan Kozák
    Máte-li tento plevel v česneku, pak se asi mýlíte v jeho určení. Kamyšník přímořský (jiný u nás neroste) je bahenní rostlina, tudíž roste na substrátech pro pěstování česneku zcela nevhodných. Obecně platí pro většinu vytrvalých plevelů, že je můžete zničit na pozemku bez kulturních rostlin chemicky herbicidy typu Roundupu, přesličku Garlonem. Také vytrvalá kultivace Vás zbaví nepříjemných plevelů během jednoho roku.

    Stav porostu 11.5

    11. 5. 2012 10:27 Zakladatel vlákna: JOZEF CHŇUPKA.
    Cesnak na Slovensku,viacej druhov

    česnek 11.5.2012

    11. 5. 2012 8:09 Zakladatel vlákna: Tacho

    Stav porostu k 10.5.

    10. 5. 2012 8:52 Zakladatel vlákna: Zdeněk Petrbok
    10. 5. 2012 22:05 Hana Kopecká
    Kráása krása, mě se po přihnojní a dešti taky krásně vzpamatoval. Zděnku co pak je to prosím za odrůdu
    11. 5. 2012 8:14 Zdeněk Petrbok
    Děkuji za pochvalu Hanko :-)Toto je tzv. Rusák, říká se mu někdy i Modrák. Začal jsem s ním před 3 roky a jsem s ním velmi spokojen. Nalevo, což není na obrázku vidět, je ještě takovýto porost Vekanu. Plocha s česnekem je celkem skoro 4 ary. Je to moc fajn, že se nejen u Vás česnek vzpamatoval. Nyní nedám na Lignohumát dopustit a na podzim po namoření do něj česnek ještě na pár hodin namočím. Nebo před namořením. To se musím poradit :-)Nelépe bude, když se takováto zima již nebude opakovat... Česneku zdar a přeji hezký den

    pozdrav z J Čech

    10. 5. 2012 8:26 Zakladatel vlákna: Ivana Hlaváčová
    Dobrý den pane Kozáku, po přečtení diskuse jsem se rozhodla také připojit. Na podzim jsme se přestěhovali na venkov a rozhodla jsem se na zkoušku zasadit kilo česneku, aniž bych pořádně věděla co a jak. Vybrala jsem si u Vás odrůdu Vekan. Na jaře mě docela vyděsilo, kolika zkušeným pěstitelům česnek zmrzl. Ale měla jsem štěstí a podle počtu stroužků mi vzešlo 100% sadby. Tento týden jsem si tu přečetla, že jsem měla udělat nějaký postřik a pohnojit to dusíkem..má to teďka ještě smysl? nevím jistě, jak má zdravý česnek přesně vypadat, ale ten můj mi připadá, že mu nic nechybí a pěkně roste. Pro jistotu přikládám fotku (foceno 7.5.), abyste mě kdyžtak vyvedl z mého amatérského omylu. Děkuji a přeji hezký den :o)
    10. 5. 2012 17:45 Roman Soukup
    Krasavec česnek ať roste.
    10. 5. 2012 22:07 Hana Kopecká
    Jedním slovem krása!!!! Pan Kozák jistě doplní odborně, já jako česnekový laik bych ale tuhle nádheru ničím nestříkala, houbomilka by se bývala už projevila, a myslím že ani hnojit nemusíte, aspon ne ted
    11. 5. 2012 7:57 Ivana Hlaváčová
    Oběma mockrát děkuji :o) jsem ráda, že se mu daří, hned z něj mám větší radost. snad už ho do sklizně nic nepoškodí. Přeji všem pěknou úrodu a hodně úspěchů 8-)

    Paličky na česneku

    9. 5. 2012 17:17 Zakladatel vlákna: Roman Soukup
    Dobrý den,docela česnek roste,po tom všem co zima udělala.Pane Kozák kdy začnou růst u česneku nové paličky česneku? má složení půdy vliv na ostrost česneku (jaká by měla být) je dobré hnojit půdu kupovaným granulovaným kravským hnojem z OBI děkuji za odpověď.
    9. 5. 2012 21:13 Jan Kozák
    Paličky (květenství s pacibulkami) vyrůstají na přelomu května a června (termín je závislý na průběhu vegetace a na odrůdě). Je třeba je co nejdříve odstranit. Hnojení granulovaným kravským hnojem je dobré pro rostliny, ne pro peněženku pěstitele.

    močovina

    9. 5. 2012 9:25 Zakladatel vlákna: milos koucky
    Dobrý den,je možno někde koupit močovinu v nějakém menším balení než 25kg?Nebo je možné použít ke hnojení na list jiné hnojivo?Děkuji.
    9. 5. 2012 19:01 Honzík Novák (ml.)
    Některé prodejny agrochemie (bývalé ZZN) dokáží prodávat roznážené hnojiva z velkých pytlů.
    Močovinu sice v prodejně Cerea kupuji po pytlech, ale dusíkatého vápna jsem tuhle kupoval jen 4 kg. Jediné omezení je, že odvažované množství nesmí být shodné s malým balením (tedy nemohl jsem koupit 1 nebo 3 kg). Obdobnou referenci mám i na CHemicor a možná to umí i AGRI Slatinice.

    Chřestovníček

    9. 5. 2012 0:05 Zakladatel vlákna: Jana Kopecká
    Dobrý den, pane Kozáku, prosím, poraďte, existuje nějaký postřik proti chřestovníčku? Nebo se na malé ploše vyplatí hlavně sběr a likvidace brouků a chemie nezabere? Já na chemii netrvám, ale už několik let mne trápí chřestovníček obecný na chřestu a teď mne poněkud znervoznilo, že tomu cibulovém šmakuje česnek. Na chřestu ho sbírám a "vraždím" ale nemám moc čas číhám u výhonů a sbírat... proto se ptám, děkuji moc za radu. (Navíc mne opravdu zneklidňuje představa, že chřestovníček žere i česnek)
    11. 5. 2012 21:25 Jan Kozák
    Já jse dnes stříkal už neregistrvaným přípravkem, proto ho neuvádím. Ale podle Ing. Roda můžete použít jakýkoliv přípravek, který hubí nějaké brouky, např. Karate, Decis.

    Listové hnnojivo?

    8. 5. 2012 12:45 Zakladatel vlákna: Pavel
    Dobrý den. Je možné aplikovat výluh z kopřivy jako listové hnojivo na česnek?
    Děkuji
    9. 5. 2012 20:53 Jan Kozák
    Pokud ho úspěšně používáte na jiné plodiny, klidně ho využijte i na česnek. Pro jistotu poprvé zvolte nižší koncentraci.

    Jak dál s rozmary počasí?

    7. 5. 2012 22:02 Zakladatel vlákna: Petr Konopka
    Zdravím a omlouvám se, ale opravdu bych potřeboval odpověď na předešlé otázky.Česnek před výsadbou namočím, aby se probudil a mohl se bránit nemocem. Vytvoří kořeny a co dál. Je v tuto dobu ve fázi růstu, nebo se zastaví a spí? Na jaře se znovu probudí a pokračuje v růstu?U známého jsem objevil řádek zapomenutého česneku, již dva roky starého na záhonu nechaném ladem.Česnek nádherný cca 60cm vysoký--neuvěřitelné.Bez hnojení -v plevelu -bez stříkání-silný jako palec.Proto chci pochopit fáze růstu, abych mohl něco udělat příště lépe. Třeba již 50let taková zima nebude, ale co když nás další podobné čekají.Je jaro, ale já stejně nevím, kdy jsem měl loni sadit.Pokud někdo odpoví, budu vděčen.Co se týče postřiku na list Ligno.. + hnojiva vč močoviny opravdu fungují - cca každý týden stříkám a na česneku je to znát.Snad bude i na sadbu.Děkuji PetrK.
    8. 5. 2012 20:52 Jan Kozák
    Toto by byla činnost pro výzkumná pracoviště (univerzity, výzkumné ústavy), ale pochybuji, že by to byl ochoten někdo financovat. Stejné pozorování se zapomenutým česnekem mám také. Včera jsem získal informaci, že ve Francii jsou pamětníci, že tam česnek zmrzl před 170 lety. Ne že by si to osobně pamatovali, ale tato vzpomínka je součástí dědictví.
    9. 5. 2012 19:42 Honzík Novák (ml.)
    Pokud brambory zůstanou zapomenuté na záhumence, spousta jich v našich podmínkách přečká zimu a na jaře roste jako plevel. Ale, když je záměrně na základě této zkušenosti nasázíte jako ozimé, vymrznou na 99%.
    Česnek přirozeně roste najednom místě ale my potřebujeme sklízet, tedy každoročně přerušovat jeho přirozený cyklus.
    Fandím Vašemu nadšení jak vlastní zkušeností ověřit praxi našich předků.
    9. 5. 2012 22:27 Petr Konopka
    Zdravím pane Nováku, děkuji za příspěvek, ale není to o nadšení. Pokud zaplatíte desetitisíce za sadbu a nepovede se vypěstovat, pak je to spíše k pláči a nadšení smutně odchází. Tak dvacet let mám nějaké zažité postupy a sázel jsem téměř vždy vlastní sadbu. Tedy nové odrůdy -- získávám nákupem, ale poté si vyhodnotím a namnožím sám. Před operací jsem skončil a počítal, že již to nepůjde. Vše dopadlo ok, tak jsem promyslel postup a sadbu musel zakoupit. Byl to nářez sehnat, ale sázení již musím rozložit na delší období. Těžší půda také vyžaduje pěkné počasí a tak listopad či prosinec nevychází. Skuste mi tedy vysvětlit –po zasazení česnek pustí kořínky –při namočení rychleji, aby se mohl bránit chorobám. Je tedy již v listopadu v růstu—pak teplo v lednu a na to mráz a je třeba hotovo. Někteří však i při holomrazech dopadli dobře. Proto jsem chtěl získat návod, jak věci dělat lépe. ,, Prý jen hlu… se učí na svých vlastních chybách“ Prosím tedy, pokud má někdo postup, který dopadne dobře i letos, nechť se podělí. Za což všem dopředu děkuji. I Vám Jane a můžete mi napsat na email, pokud máte tip. PetrK

    stomp

    7. 5. 2012 21:51 Zakladatel vlákna: štěpán
    Dobrý den, mám v česneku mimo plevele i pšenici ozimou, tak se chci zeptat, zda přípravek stomp zlikviduje i pšenici?
    Případně zda-li je jiný přípravek na zničení pšenice v česneku. A jakou koncentraci přípravku stomp použít, mám 20 arů.
    8. 5. 2012 20:27 Pavel Baxa
    Stomp obilí nezlikviduje.Je potřeba použít Targa super 5ec nebo Gramin.

    Škůdce na česneku

    7. 5. 2012 12:13 Zakladatel vlákna: Robert Fleischmann
    Zdravím všechny, při kontrole rostlin jsem objevil napadení listů žravými larvami. Patrně se jedná o chřestovníčka liliového. Na obrázcích jsou larvy a dospělí brouci. R. F.
    7. 5. 2012 12:13 Robert Fleischmann
    7. 5. 2012 12:14 Robert Fleischmann
    7. 5. 2012 12:15 Robert Fleischmann
    7. 5. 2012 21:24 Jan Kozák
    Chřestovníček cibulový (Liliocerismerdigera). Pro mou zvědavost uveďte, prosím, aspoň přibližně lokalitu. Poměrně hodně jsou tito škůdci rozšíření v okolí Uherského Brodu.
    7. 5. 2012 21:52 Robert Fleischmann
    Dobrý večer pane Kozáku. Lokalita Otrokovice, okr. Zlín tedy máte v podstatě pravdu, že je to blízko Uherského Brodu. Ještě posílám obrázek podezřelých vajíček nakladených na stonek rostliny. Myslíte si, že jsou to vajíčka tohoto škůdce? Napadení bylo jen na pár rostlinách, proto zatím neřeším chemickým postřikem, ale jen fyzickou likvidací. Brouk je mazaný, při nebezpečí spadne z rostliny a dělá doslova "mrtvého brouka" :), když leží krovkama na zemi, tmavým bříškem vzhůru, je maskovanější. Hezký večer, R. F.
    8. 5. 2012 20:37 Jan Kozák
    Tato vajíčka rovněž likvidujte, patří chřestovníčkovi.

    Další informace

    6. 5. 2012 21:31 Zakladatel vlákna: Jana Kopecká
    Dobrý den, pane Soukupe, to je zajímavé, prosím, můžete to více rozepsat. Z čeho jste v březnu usoudil, že máte tak velké ztráty? Česnek nelezl, nebo žloutnul? Tak vysoké procento zlepšení, to je super, moc vám to přeju. Protože letošní zima byla opravdu netypická, myslím, že budeme všichni vděční, když nám váš případ víc popíšete. Děkuji a a ať vám česnek pěkně roste.
    6. 5. 2012 23:20 Roman Soukup
    Dobrý večer,v březnu česnek mi všechen vylezl pak postupně mu listy začali žloutnout,deset procent porostu zašlo uplně zbytek se postupně vzpamatoval, p.Kopecká narážíte že lžu?jestli nevěříte přijeďte Háj u Duchcova tam bydlím.Nemám zapotřebí tady se povyšovat,dělat chytrého.S Váma se podělím když přijedete se kouknout na česnek.Jestli u Vás nelezl česnek v březnu tak u nás ano,obec Háj leží 158 m.n.m. Číslo když potřebujete policii,všichni vědí jaké letos to je z česnekem.Těším se na Vás na brzkou viděnou.
    6. 5. 2012 23:59 Roman Soukup
    Článek který jste psala.
    7. 5. 2012 1:19 Jana Kopecká
    Pane Soukupe, omlouvám se, netuším, jak jste z mé otázky vyčetl, že pochybuji o tom, co jste napsal. V žádném případě jsem to tak nemyslela. Naopak mne to zaujalo. Už od února si tu navzájem vyměnujeme postřehy. Optimistické střídaly ty pesimistické, pak se tu mihla zpráva od pěstitele, že příroda koná zázraky a že se někomu vytvořilo náhradní podpučí. Proto jsem po vás chtěla víc informací. Protože z věty: "Jinak v polovině března jsem skoro odepsal všechen česnek ale příroda byla jiného názoru 10% ztráty" jsem ópravdu nepochopila jestli byl problém v tom, že porost žloutl a ted se vám vzpamatoval nebo naopak nelezl. Jen proto jsem se ptala. Část pěstitelů posílala opravdu podrobné "reporty", požádal nás o to pan Kozák a mne to přišlo jako dobrý nápad. Protože si říkám, že se takto dá vysledovat, jak česnek regeneruje, na co reaguje atd. A mám pocit, že letošní zima si opravdu "pohrála" někdo odepsal téměř vše, někdo naopak nepřišel téměř o nic. Velké rozdíly jsou i v porostech poblíž sebe, proto jsem se vyptávala. Můj porost je v jiné n m než váš. Mne například Stanik lezl pořádně až okolo velikonoc. Opravu upřímně vám přeju co nejlepší sklizeň. Kontrola na místě opravdu není nutná. Nejvíc volného času mi zabere péče o vlastní zahrádku. Ještě jednou se omlouvám, za vzniklé nedorozumnění.
    7. 5. 2012 17:51 Roman Soukup
    Dobrý den p.Kopecká nemusíte se omlouvat,jedno slovíčko člověk někdy si vyloží jinak nic se nestalo život jde dál,až bude trochu času vložím foto přeji pěkný den.

    Popel

    6. 5. 2012 20:26 Zakladatel vlákna: Roman Soukup
    Dobrý večer p.Kozák jak často mohu přidávat k česneku dřevěný popel? Jinak v polovině března jsem skoro odepsal všechen česnek ale příroda byla jiného názoru 10% ztráty sázel jsem v listopadu dukát jednou přihnojeno NPK.

    Předplodina

    6. 5. 2012 11:50 Zakladatel vlákna: Vlastimil
    Dobrý den, chtel bych se zeptat, jestli je dobrá předplodina pro česnek okurky? dekuji za odpoved
    6. 5. 2012 12:29 Dana Kolínová
    Proč dobrá?
    Mám vyzkoušeno že jedna z nejlepších, když máte dost hnoje na vyhnojení pod okurky.

    škůdce

    5. 5. 2012 16:25 Zakladatel vlákna: vojtěch skála
    Dobrý den, na pár rostlinách, které oproti ostatním nejsou úplně vzrostlé jsem objevil škůdce, zdá se, že napadá kořínky česneku. Posílám foto (snad bude dostatečné) a prosím tímto o radu o co se jedná a případně jak se bránit. děkuji mnohokrát. Skála V.
    5. 5. 2012 19:20 Jan Kozák
    Sice nevím, co to je, ale předpokládám, že se nejedná o škůdce česneku, že je tam pouze druhotně na odumřelých kořenech.

    žlutá mozaika na česneku

    4. 5. 2012 20:49 Zakladatel vlákna: Josef Chromík
    Dobrý den p. Kozák

    Poprosil bych co mám dělat proti žluté skvrnitosti na česneku???

    Děkuji za radu

    Chromík Lechovice
    4. 5. 2012 21:36 Jan Kozák
    Tato mozajka je virového původu, takže se proti ní nic nedá dělat
    4. 5. 2012 21:53 Josef Chromík
    A na co to bude mít vliv???
    19. 5. 2012 17:59 Helena Malá
    Také bych ráda věděla na co má vliv tato virová choroba. Asi to mám také na listech česneku, ne moc ale trochu. Děkuji za odpověď.
    19. 5. 2012 21:20 Jan Kozák
    Tato problematika je trochu složitější. Každý česnek, včetně těch "bezvirózních" je nositelem nějakého viru, který více nebo méně snižuje jeho výnos. Samotný fakt, že se viróza projevuje manifestačně mozajkou, ještě nemusí znamenat významný pokles výnosu.

    Napadení Houbomilkou

    3. 5. 2012 22:43 Zakladatel vlákna: Petr.Gunzel
    Dobrý den,
    bohužel jsem propásl postřik proti houbomilce a provedl jej pozdě. Malá část porostu je napadena, soudě podle fotografií z internetu. Je nutné napadené rostliny odstranit, nebo má smysl je na záhonu ponechat, s tím, že by z nich ještě něco mohlo být. Bude mít nejaký účinek ruční odstranění larviček z rostlin, pokud půjdou nalézt?
    Děkuji za odpověď
    4. 5. 2012 21:04 Jan Kozák
    Já bych napadené rostliny neodstraňoval. Většinou larva rostlinu nezničí, pouze poškodí a narostou cibule třeba i normální velikosti, určitě však budou mít popraskané obalové suknice. Ale to pro běžný konzum nevadí.

    Pozn.Jak dál s rozmary počasí?

    3. 5. 2012 9:07 Zakladatel vlákna: Petr Konopka
    Ještě dodávám , že jsem sadil 10 odrůd. Vyhodnocení nedělám,protože to musí odborníci.ODRŮDY jsou od všech tří dodavatelů.PetrK

    Jak dál s rozmary počasí?

    3. 5. 2012 8:27 Zakladatel vlákna: Petr Konopka
    Dobrý den všem. Je jisté, že někteří nyní žijí hlavně objednávkami, ale přijde podzim a termín výsadby a pracně sehnaná sadba půjde do země. Čeká ji opět zima, o které nevíme – jak dopadne. Mnozí z nás sčítají ztráty a ti šťastnější se těší na sklizeň. S každou další uhynulou rostlinou si lámu hlavu – co jsem mohl udělat lépe. Dostupných informací mnoho není a zde jsem zatím odpověď nenašel. Ani nemohu, když si nikdo takovou zimu nepamatuje. Pan ing. Kozák již dříve psal - dejme sem příspěvky se zkušenostmi – třeba nám pomohou i v příštích letech. ČLÁNKY -- Český česnek v otázkách a odpovědích – budou jistě doplněny o další poznatky, pokud nějaké budou. Jsem obyčejný kovozemědělec a starý fanda česneku, ale rád bych si rozšířil vědomosti o pěstování. Česnek před výsadbou namočím, aby se probudil a mohl se bránit. Vytvoří kořeny a co dál. Je ve fázi růstu, nebo se zastaví a spí? Termín výsadby v lednu mnohdy nejde uskutečnit pro zmrzlou zem. Nenamočení a pomalejší start - česnek se nemůže bránit. U domu byl záhon bez sněhu/sázen počátek října /, -24st. česnek 3cm vylezlý a vypadá, že je OK. Na poli 6cm sněhu / sázen koncem října/ a mráz asi větší – na větru – česnek nebyl venku. Sadba namočena a každý orientován. Dva řádky dosázeny/stejný druh/ nenamočené a rychle jen naházené do brázdy o dva dny později. Česnek na těchto dvou zatím OK. Konečně jsem sehnal Džambul na tržnici- prý od Hradce. Nádherné cibule – radost obrovská – v prosinci již 15 cm vysoký - rychle nahrnut – přežilo cca 40 % nyní 25cm vysoký lehce žloutne a stojí – asi odejde. Byl asi od španělskýho Hradce a našel jsem jej zde-- 6 snímek ve fotogalerii český česnek pochybného původu. Cena ovšem 300kč.Prodejce samozřejmě nikoliv. Souhrn všech poznatků jsem se snažil vyhodnotit a vyšlo mi. Že stejně nic nevím. Pokud mi někdo alespoň vysvětlí průběh vegetace budu moc rád. Pokud na něco přijdete dejte to sem - ať se to doví i ostatní. Předem všem děkuji a jsem s pozdravem PetrK.
    3. 5. 2012 20:03 Jan Kozák
    Když na přednáškách mluvím o termínu výsadby, tak říkám, že až v příštím roce víme, kdy jsme měli letos sázet. S tím Džambulem jste to správně trefil. Prodejci sice deklarují, že je z Hradce nad Svitavou, nevím, možná ve Španělsku také nějaké Svitava teče.

    postřik

    2. 5. 2012 22:18 Zakladatel vlákna: pavel
    Dobry den chci se zeptat je dobre ted střikat česnek proti plisni? dekuji za opdpoved
    3. 5. 2012 19:55 Jan Kozák
    Jakýkoliv postřik česnekového porostu fungicidem je NESMYSLNÝ. S jedinou výjimkou: v případě napadení rzí (až po polovině června) je možné použít přípravek Ortiva. Ale určitě z ekonomických a hlavně ekologických důvodů ho nepoužívejte preventivně.

    začátečník

    30. 4. 2012 21:26 Zakladatel vlákna: Helena Malá
    Helena:
    Dobrý den,
    také mi žloutnou listy, ale nové jsou už pěkně zelené, mám obavu, že opět i ty začnou žloutnou, mám malou zahrádku, česneku jen asi 2 m2. Chci použít ledek vápenatý, naví, jak ho použít, jestli tedy rozhodit nebo postřikem. Jsem začátečník! Děkuji Helena
    30. 4. 2012 21:47 Jan Kozák
    Ledek rozhoďte na povrch, je-li u Vás hodně sucho, tak následně zavlažte.

    Houbomilka

    30. 4. 2012 18:53 Zakladatel vlákna: Franta
    Dobrý den dá se použít čenek na sadbu pokud byl napaden houbomilkou?
    30. 4. 2012 21:46 Jan Kozák
    Napadený česnek je slabší, ale na sadbu se použít dá.

    ztráty

    30. 4. 2012 1:10 Zakladatel vlákna: Josef Chromík
    Dobrý den p. Kozák

    Moje otázka zní: jestli existuje kromě lidské závisti i jiný škůdce, který by orval (doslova) česnek v této době? (mě se to stalo)

    Děkuji Chromík Znojmo
    30. 4. 2012 21:45 Jan Kozák
    Už jsem se setkal s poškozením od srnčí zvěře. Ale musí tam být stopy.

    Goal

    29. 4. 2012 18:36 Zakladatel vlákna: Jiří Stára
    Dobrý den. Lze použít v česneku herbicid Goal?
    29. 4. 2012 19:38 Jan Kozák
    Goal lze použít, zdá se nám, že má brzdící účinek i na česnek. Proto spíše doporučujeme Stomp.

    Benátčan

    28. 4. 2012 22:57 Zakladatel vlákna: Honzík Novák (ml.)
    Je to sice nepaličák, ale cca u 10% nakoupené sadby byly zbytky stvolů. Schválně jsem si pro posouzení jestli to je dáno dědičností nebo místními podmínkami (výživou, stresem) namořil a nasázel samostatně do pátého řádku. Současný poznatek je, že ztráty na paličatém Benátčanu jsou znatelně vyžší než na nepaličatém. Pane inženýre, co myslíte mám zkusit půlku toho pátého řádku vystavit stresovému faktoru vynechání zálivky a přihnojování. Moje úvaha je, že nepaličák vytváří hlávky s pacibulkami jako reakci na stres. Zatímco cibule v podstatě v přírodních podmínkách nemůže migrovat na nové stanoviště, pak pacibulky naopak prakticky nemohou zaujmout místo totožné s původní cibulí.
    29. 4. 2012 19:37 Jan Kozák
    Vaše úvaha je správná, vytváření pacibulek u Benátčanu je vázáno na extrémní podmínky.

    Poradte

    28. 4. 2012 16:48 Zakladatel vlákna: Jirka
    Po zimě nám česnek krásně vzešel téměř beze ztrát, ale nyní pozoruji, že více žloutne a rostlinky, které mají již cca 15-20cm jsou "gumové". Kořenový bal je velmi pěkný avšak "krčky" mi připadají změklé. Děkuji Jirka
    28. 4. 2012 21:17 Jan Kozák
    Tady Vám asi moc neporadím. Letošní zima si udělala s česnekem, co chtěla, a my tomu nerozumíme. Zkrátka uvidíme, co z toho bude.

    Dopnění článku o jednotlivé odrůdy

    26. 4. 2012 21:45 Zakladatel vlákna: Hana Kopecká
    Dobrý večer pane Kozáku, zminoval jste že doplníte článek o "zmrzlém" česneku o přehledem jak mráz ovlivnil jednotlivé odrůdy, je možné prosím informace do článku přidat? Rozmýšlím se na základě svých zkušeností jaké odrůdy v květnu objednat a vaše shrnutí by mi velmi pomohlo. Vím že je to záležitos individuální, například mě Bjetin na vlhčím pozemku s těžší půdou, 340 nm přezimoval skvěle a jiní pěstilé hlásili velké ztráty. Nicméně nějaké obecné shrnutí by nám jistě pomohlo. Velice děkuji
    28. 4. 2012 21:25 Jan Kozák
    Bjetin skutečně vychází letos nejlépe. Máme sice zpracované nějaké popřadí odrůd, ale nejde o vědecky podloženou informaci, proto s ohledem na konkurenční firmy ho nezveřejníme. Ale dám Vám vodítko. Bude to nabídka sadby od producentů. Pro Vaši informaci jsme pouze tři. Kromě nás ještě TAGRO Červený Dvůr (odrůdy Tantal a Tristan) a MORAVOSEED Mikulov (Dukát, Unikát a jarní Lumír). Některé odrůdy budou na trhu určitě chybět.

    citlivost

    26. 4. 2012 21:15 Zakladatel vlákna: Hana Kopecká
    Přídám svůj laický názor, mě letošní zimu suveréně nejlépe přečkal Jovan, Havran, Bjetin a lokální odrůda asi Rusák. Naopak Lukan, Benátčan, co jsem sadila do těžší vlčí půdy jsou z víc jak z 50 prc fuč.
    < Novější8283848586Starší >

    Kontakt E-mail, telefon, adresa

    Ing. Václav Kozák a Ing. Jan Kozák
    Chvojenec 75, 534 01 Holice
    IČO: 05439710
    Kontakt

    cesnek@cesnek.cz
    E-mail není určen k poradenství.
    Rádi Vám poradíme v diskusi.

    Obchodní podmínky
    Reklamační formulář

    Šlechtění česnekové sadby Grafika zpracována Odemne