Přihlášení

  • Pěstování
  • Popis česneku
  • Odrůdy
  • Choroby a škůdci
  • Články
  • Diskuse: Pěstování česneku Zpět na diskusi

    Květní stvol

    3. 6. 2012 21:29 Zakladatel vlákna: Robert Fleischmann
    Dobrý večer, chci se zeptat, jestli se mají květní stvoly vylamovat opakovaně nebo stačí jen jednou. Jednou jsem již vylamoval a stvoly stále rostou (samozřejmě bez květu). Tak jsem si říkal, že to vylámu znovu kvůli použití v kuchyni. Výborná pochoutka :). Hezký večer a díky. R. F.
    4. 6. 2012 6:38 Jan Kozák
    Pokud je chcete použít v kuchyni, pak je podle potřeby odebírejte, ostatní ponechte na rostlinách - je to zelená plocha, v níž probíhá fotosyntéza.
    4. 6. 2012 22:18 Robert Fleischmann
    Ok, díky za radu.

    hlávkování Bjetin

    31. 5. 2012 21:59 Zakladatel vlákna: Hana Kopecká
    Hlásím, že na Bjetinu se již objevily květní stvoly, hned sem uštípla jak bylo za co držet. U ostatních paličáků ještě nic, uvidím o víkendu

    kroucení listů

    30. 5. 2012 15:11 Zakladatel vlákna: Tomáš Samek
    Prosím kohokoliv o názor, i když můj problém sem patří jen zčásti. Vždy když jsem postříkal česnek roztokem močoviny (2 %) jsem zbytek kapaliny použil i na cibuli vedle. Myslíte si, že to může být příčinou tohoto stavu? V úvahu přichází i reakce na postřik proti plísni (Ridomil), ale postřik byl namíchán správně!? Děkuji za vaše názory...

    Heřmánek v česneku

    28. 5. 2012 22:52 Zakladatel vlákna: Markéta
    Dobry den,chtela bych se zeptat pana Kozaka,cim znicit v cesneku hermanek,strikala sem proti plevelu Stomp,i presto nekde hrozne vyrostl hermanek.diky za odpoved.
    29. 5. 2012 20:14 Jan Kozák
    Utlumit by Vám ho měl Galigan. Lontrel by ho zničil úplně, ale jeho použití je v posledních letech v česneku dost problematické, proto bych ho raději nedoporučoval.

    pacibulky

    28. 5. 2012 21:46 Zakladatel vlákna: Pavel Beran
    Dobrý den,
    rád bych se zeptal kolik asi pacibulek je v jednom květu u odrůdy Havran, např v porovnání s Dukátem, kde jich je "mnoho". Jedná se mi o to kolik květů ponechat pro další rozpěstování. Děkuji za odpověď
    29. 5. 2012 20:11 Jan Kozák
    Počítejte asi 80 z jednoho květenství (Dukát jich může mít více než 400).

    Hlávkování

    27. 5. 2012 21:37 Zakladatel vlákna: Petr Konopka
    Vrcholy s pacibulkami se odštipují ihned, jak se objeví květní stvol. Zpoždění má vliv na snížení výnosu --tak je psáno v  ,, pěstování ,,pokud však chci sadbu nesmím přenést virozu.Nevím jak--použiju-li nůž přenesu mízu a prsty ať dělám co chci vždy se potřísní a přenesu také.V rukavicích je to to samé a ještě nemotorné.Jak mohou pěstitelé hlávkovat třeba hektar - nechápu.Otírat nůž po každé paličce to taky nejde.Prosím o dobrou radu.Za což předem děkuji.
    Druhy dotaz--Na Bjetinu a Dukátu se objevují zálistky v počtu třeba čtyři slabé fousy cca 10cm dlohé a 2 mm široké taková štětka hned vedle stvolu, nebo o list níže.Pane Kozáku co to může být a je to velký problém??Není to na všech, ale na Bjetinu víc tedy zatím.
    Má každá odrůda přesný počet listů, nebo se počet mění podle sily rostliny?Děkuji za odpověď
    PetrK
    28. 5. 2012 21:46 Jan Kozák
    Pokud nepěstujete "bezvirózní" odrůdy, můžete pracovat s nožem a nic se neděje. Odrůda Dukát je nositelem latentních viróz, proto je vhodné po ní nůž desinfikovat nebo umýt. Tzv. bezvirózní odrůdy se vylamují - stonek se drží mezi dvěma prsty a otočením podle horizontální osy se ulomí. Asi by bylo vhodné tuto činnost nafotit a doplnit tím naše stránky (někdy mi však trvá od myšlenky k realizaci i několik let). Štětka, o které píšete, je fyziologickou poruchou, kdy se stroužek v cibuli dále dělí na malé stroužky. Co tuto poruchu vyvolává, není přesně známo. Myslím si, ale úplně jistě to nevím, že počet listů je v odrůdě stabilní, že na síle rostliny nezáleží. Tímto se prostě nezabývám.
    29. 5. 2012 23:04 Honzík Novák (ml.)
    Ohnout a tlačit k sobě ...
    29. 5. 2012 23:08 Honzík Novák (ml.)
    ... a když to lupne, tak jsou konečky dost daleko od prstů, aby bylo potřísnění minimální a protože nešaháme na ránu, tak k přenosu infekce nemůže dojít.
    29. 5. 2012 23:13 Honzík Novák (ml.)
    Na snímcích je Vekan

    květní stvol

    26. 5. 2012 9:24 Zakladatel vlákna: Helena Malá
    Dobrý den, už se mi objevil květní svol,mám úplně ulomit, mám čekat na květ, jestli jsem pochopila správně, tak ho mám ulomit hned, jak vyleze ten stvol. Je to tak? Já vím, že to je možná hloupá otázka, ale nemá zkušenost.
    Děkuji za odpověď.
    27. 5. 2012 21:00 Jan Kozák
    Pochopila jste to správně. Odstraňte ještě nerozvitá květenství a to co nejdříe.

    květenství

    25. 5. 2012 23:41 Zakladatel vlákna: Milan
    Dobrý den, rád bych se zeptal na odstraňování květenství, píšete že se má zalamovat pomalu začínáji vykukovat první je dobré je odstaňovat postupně nebo můžu počkat až budou venku skoro všechny? a ještě co s květy nechávat je na pozemku nebo je dát do hnojiště? Děkuji MIlan
    26. 5. 2012 23:48 Jana Kopecká
    Dobrý den, já budu květní stvoly konzumovat. Dusit na másle případně zkusím marinádu na maso. Radila to takto paní Mihulková. Už v loni jsem při vylamování ukusovala poupátka a chutnala mi. Někdo asi bude řešit jak je to s obsahem chemie ve stvolu, ale já se přiznám, že to neřeším. Žádný postřik jsem neaplikovala, jen přihnojila ledkem a říkám, si že to bude OK. Ale je to určitě na každém z nás, jestli dá vylámaná květenství na kompost a nebo si je podusí.
    27. 5. 2012 20:46 Jiří Snášel
    Máte pravdu. Již několik let to praktikuji, mojim známým tuto surovinu též dodávám. Prostě stvoly nakrájím na asi centimetrové kousky, napěchuji do krabiček, zamrazím a během zimy přidávám do vaření, má to všestranné použití!
    27. 5. 2012 21:03 Jan Kozák
    Je lepší odstranit květenství co nejdříve, tedy několikrát postupně jak se začíná objevovat mezi listy. Pokud odstraněná květenství nepoužijete na konzum, jak je uvedeno níže, nechávejte je na pozemku, vynášení je zbytečné.

    Choroba

    25. 5. 2012 17:57 Zakladatel vlákna: Roman Soukup
    26. 5. 2012 13:49 Roman Soukup
    Dobrý den,omlouvám se p.Kozák zapomněl jsem.Jde o odrudu DUKÁT zakoupeno od pána z Litoměřic který pěstuje prý česnek 15 let,řekl mi že je zdravý.Žádní postřik jsem neaplikoval,jednou LPK, jednou přidán dřevěný popel děkuji za odpověď.
    27. 5. 2012 20:53 Jan Kozák
    Stoprocentní jistotu nemám. Může to být reakce na letošní zimu, ale také pozůstatek po loňském ošetření nevhodným herbicidem, možná i něco jiného.

    Listy

    25. 5. 2012 17:56 Zakladatel vlákna: Roman Soukup
    Dobrý den pane Kozák,některé rostliny česneku konkrétně listy se začaly podélně trhat na úzké nudle,jde o poruchu vývoje rostliny nebo česneku chybějí nějaké živiny,děkuji za odpověď.
    25. 5. 2012 20:24 Jan Kozák
    Doplňte, prosím, svůj příspěvek o informaci, jaká je to odrůda, odkud ji máte, případně jaký jste použil herbicid.
    26. 5. 2012 13:58 Jakub Lauda
    Dobrý den, mám stejný problém jako Vy. Mám odrůdu Bjetin od známého, který ji úspěšně pěstuje již několik let. Prováděl jsem postřik proti houbomilce Reldanem (1x), 3x jsem přihnojil LAV, naposledy zhruba před týdnem, a proti plevelům jsem použil STOMP 400SC.

    Sadba ze sklizně

    25. 5. 2012 15:17 Zakladatel vlákna: Martin Harasim
    Pěkný den
    Letos je u vás sadba vyprodaná, a tak zřejmě vysadím na záhon z vlastní sklizně Vekan, jenž pochází z vaší sadby.

    Pokud vyberu palice z letošní sklizně menší, vyselektuji česnek s velkou pravděpodobností pro příští sklizeň na malé palice nebo bude úroda srovnatelná s výsadbou palic větších?

    Děkuji
    25. 5. 2012 20:31 Jan Kozák
    Napřed ujasnění pojmů: palici má česnek nahoře (od toho je paličák). Vy máte na mysli složenou cibuli.
    Vysvětlit princip udržovacího šlechtění není jednoduché, přesto mám jednoduchou radu: těsně před sklizní nebo během sklizně vyberte rostliny, které se Vám jeví po zdravotní stránce jako nejlepší. Ty pak odděleně od ostatních skladujte a když je budete připravovat na sázení, tak ještě vyřaďte cibule, které se Vám budou méně líbit. Samozřejmě první výběr musí být trochu větší, než je předpokládaná potřeba sadby.
    25. 5. 2012 21:50 Martin Harasim
    Děkuji za odpověď. Měl jsem jistě na mysli cibuli, jen se mezi lidmi často používá název palice.

    ??

    25. 5. 2012 10:09 Zakladatel vlákna: Václav Vaněk
    Dobrý den
    Rád bych se Vás zeptal na jeden problém, z ničeho nic mi začal česnek žoutnout , ale nejde o nedostatek dusíku, vyndal jsem asi 10 sazenic a palička je zaplísněná, nikdy se mi to předtím nestalo , nemám odrůdu od Vás, ale mám svoji osvědčenou, čím to může být, myslíte si , že to může být ještě pozůstatek mrazů?
    Díky za odpověd
    25. 5. 2012 20:34 Jan Kozák
    Úvod stejný jako výše, nemáte na mysli palice (ty má česnek nahoře), nýbrž cibule. Ale i tak je to neblahá zásluha mrazů, nic s tím nenaděláte.

    dřevěný popel

    24. 5. 2012 22:52 Zakladatel vlákna: Honzík Novák (ml.)
    Na návsi zůstala po pálení klestí na čarodejnice hromada popela a rád bych ji "uklidil" na svou záhumenku.
    Pane Inženýre, doporučil by jste mi popelem pohnojit řádky s Benátčanem nebo raději řádky s brambory po nichž na podzim přijde česnek?
    Děkuji za odpověď.
    25. 5. 2012 20:35 Jan Kozák
    Určitě doporučuji druhou variantu, tedy popel do brambor.

    Rezavé konce lístků

    24. 5. 2012 17:21 Zakladatel vlákna: Vladimír Koudela
    Dobrý den všem,
    Mám dotaz ohledně spodních lístků a konců zeravějících lístků.
    Jedná se mi spíše o to čím dostat kyselou půdu do normálu, nejlépe ještě před vysazením nové sadby...
    Lze použít vápno, nebo třeba vápené zbytky půdy od cukrové řepy???
    Nebo nějaké hnojivo?
    Není to hezký pohled, rád bych tomu do budoucna předešel.
    Hnojil jsem cereritem před výsadbou a nyní třikrát přihnojoval ledkem vápenatým...
    Za jakékoliv info předem díky...
    24. 5. 2012 21:26 Jan Kozák
    Rezavějící spodní listy nejsou indikátorem půdní reakce. Máte-li pochybnost o pH Vaší půdy, je nejlepší si to ověřit v nějaké laboratoři. Přitom je vhodné nechat si udělat rozbor i na obsah P, K a Mg. Má to význam hlavně proto, čím půdní kyselost zmírnit. A to by Vám právě v laboratoři poradili.

    Odstranění paliček

    24. 5. 2012 13:50 Zakladatel vlákna: Jakub Lauda
    Dobrý den. Měl bych dotaz ohledně odstranění paliček česneku. Vím, že je velmi důležité vytvořené paličky co nejdříve odstranit, ale chci se zeptat, jaký může mít vliv (na výnos) 2 - 3 denní zpoždění při odstranění paliček. Česnek už mi totiž začal paličky tvořit (odrůda Bjetin), ale já musím nečekaně odjet a vrátím se až v neděli. Děkuji Vám za odpověď a přeji pěkný den.
    24. 5. 2012 14:42 Jan Kozák
    Právě Bjetin je na opožděné hlávkování velmi citlivý. U této odrůdy doporučujeme odstraňování květenství v porostu opakovaně, jakmile se vytvoří. Jak velké může být snížení výnosu, bych jenom hádal, ale určitě nějaké bude, což je právě v letošním roce velká škoda.
    24. 5. 2012 20:15 Honzík Novák (ml.)
    Letos mám Bjetin poprvé a u Vekanu jsem byl zvyklý hlávkovat, když nejrannější stvoly byly minimálně 20 cm nad paždí listů.
    Doporučujete u Bjetinu hlávkování časnější, tedy prakticky lze hlávkovat jakmile je hlávka odlišitelná od posledního listu a je cca 3 cm nad paždím?
    Děkuji za odpověď.
    24. 5. 2012 21:17 Jan Kozák
    Vždycky říkám, že u Bjetinu se má hlávkovat hned, když je za co chytit.

    Odrůda

    24. 5. 2012 13:47 Zakladatel vlákna: Josef Bříza
    Dobrý den,dotaz pro p.Prrocházkovou.Mám podobný česnek,zajímala by mě velikost semínek v pacibulce?Moje jsoou drobná.Pro zajímavost,tento česnek pěstuji více jak 20 let a jeví se mi ze všech odrůd jako nejlepší i na skladování.Josef.

    hnojení

    24. 5. 2012 8:50 Zakladatel vlákna: Tomáš Samek
    Dobrý den, podle možností hnojím postřikem močoviny na list (2 %) 1x za 14 dní. Kdy se má s přihnojování skončit? Děkuji
    24. 5. 2012 14:37 Jan Kozák
    Poslední přihnojení je možné asi týden po odstranění květenství. Pěstujete-li pouze nepaličáky, tak se podívejte, kdy u sousedů květenství vyrůstají. V případě odrůdy Benátčan je poslední přihnojení ještě asi o 14 dní později.

    první hlávky

    22. 5. 2012 22:35 Zakladatel vlákna: Honzík Novák (ml.)
    Tak mám na Bjetinu už nasazeno na hlávky.
    V sobotu dám fotky, dneska jsem končil s prací až za tmy.
    Bjetin taky do soboty povyroste, tak to bude asi i líp vidět.

    vhodné hnojivo

    22. 5. 2012 15:34 Zakladatel vlákna: Jana Hlaváčová
    Dobrý den pane Ing. Kozáku měla bych na Vás prosbu manžel dnes dovezl hnojivo Ledek amonný s vápencem 27%N bohužel nesehnal Ledek vápenný 15,5%N který doporučujete a proto Vás prosím o radu zda je vhodné toto hnojivo, když se použije ve slabší dávce? Nemůže nějak ten amoniak poškodit česnek? Děkuji za předešlou odpověď do Buchlovic se letos určitě vypravíme s pěstováním česneku jsme teprve nováčci a snažíme se vyvarovat chyb. Takže si ráda pročítam Vaší diskusi a je skvělá :-) Děkuji za odpověď a přeji krásny den Jana
    22. 5. 2012 21:32 Jan Kozák
    Tak použijete to, co jste sehnali. Doporučujeme ledek vápenatý (15,5 % N), protože je přijatelný během krátké doby i v suchém období (je silně hygroskopický). Ledek amonný s vápencem (27 % N) má sice polovinu dusíku v ledkové formě, ale jeho uvolňování je pomalejší, protože je hůře rozpustný. Zbylá polovina je v amoniakální formě, takže musí být nejprve přeměněna na ledkovou, jinak je nepřijatelná. To je možné jen v podmínkách s dostatkem vzduchu, tedy v deštivém období z toho nebude nic. Pokud chcete dát česneku potřebné množství dusíku, musíte dát ledku amonného s vápencem asi tři čtvrtiny množství ledku vápenatého, tedy asi třičtvrtě kila na ar.

    Úroda

    21. 5. 2012 8:48 Zakladatel vlákna: Radim Jaroš

    Foto úrody

    21. 5. 2012 8:46 Zakladatel vlákna: Radim Jaroš
    Zdravím pane Kozák,
    posílám k nahlédnutí foto své první úrody.
    Prozatím se česnek jeví zdravý.
    Odrůda je pravděpodobně, jak jsme se již v minulosti spolu bavili,bzenecký paličák.
    21. 5. 2012 15:32 Hana Kopecká
    Krása radost pohled, at dobře sklidíte.Nedala by se domluvit výměna pár paliček po sklizni? Česnek pěstuji pro sebe a rodinu, mám certifikovanou sadbu od Kozáků, ale i místní lety prověřenou zdravou odrůdu, ala ruský paličák. Chutově ostrý i skladovalnosti jedna z nejdelších. Vím, že to není ideální komentář pane Kozáku, když tak jej prosím smažte pokud odporuje vašim zásadám, ale bohužel na pana Jaroše nevidím email

    Pane Junek

    21. 5. 2012 8:06 Zakladatel vlákna: Petr Konopka
    Vážený pane Jiří pročítal jsem diskusi a narazil na Váš článek z 4.12.2011.Mohl bych se zeptat, jak dopadl česnek u Vás.Z hlediska termínu výsadby a průběhu února bych byl rád za info.
    Pozn.Pane Chromík --nádhera--zavlažujete? O jakou odrůdu se jedná? U nás stále neprší.
    Děkuji Všem PetrK
    21. 5. 2012 22:00 Josef Chromík
    Děkuji za reakci, zavlažuji jak jen mi dovolí čas tzn momentálně každý den, mám odrůdy od Slavin a Blanin II.

    Chromík

    Foto úrody

    20. 5. 2012 21:46 Zakladatel vlákna: Josef Chromík

    Foto úrody

    20. 5. 2012 21:45 Zakladatel vlákna: Josef Chromík

    Foto úrody

    20. 5. 2012 21:44 Zakladatel vlákna: Josef Chromík

    Foto úrody

    20. 5. 2012 21:42 Zakladatel vlákna: Josef Chromík

    foto úrody

    20. 5. 2012 21:40 Zakladatel vlákna: Josef Chromík
    Dobrý den p. Kozák

    Zasílám k nahlédnutí foto

    Lechovice - Chromík

    zalevani

    19. 5. 2012 21:40 Zakladatel vlákna: pavel
    Dobrý den pane Kozaku je dobrý ted každy den zalevat česnek ?dekuji za odpoved
    20. 5. 2012 15:45 Jan Kozák
    Normálně by se zalévalo jedenkrát týdně pořádnou dávkou, jestli by bylo lepší zalévat každý den trochu, nedokážu posoudit, ale mám o tom pochybnosti. Hlavně na to musíte mít dost času.

    porosty poškozené mrazem

    15. 5. 2012 22:52 Zakladatel vlákna: Václav Bártl
    Dobrý den, chci se podělit o zkušenosti se stavem porostů po letošní zimě. Mám 30 arů Lukanu, lokalita 400 m.n.m., okr.Č.Budějovice. Odhaduji, že zimu přežilo asi 40% rostlin, ale ještě stále jsou v porostu česneky, které živoří a některé zřejmě ještě uhynou. Celkově stav porostu není dobrý. Na stejném pozemku byla vysazena ještě francouzská odrůda Thermidrome, nepřezimoval ani jeden kus. Volná místa byla v půli dubna osázena odr. Flavor, ten roste velmi dobře, už teď je větší a hlavně silnější než Lukan. Obě ozimé odrůdy vysadil též můj strýc na Šumavě, asi 700 m.n.m., přezimovalo vše, Thermidrome je pěkný, silný porost, Lukan je o poznání slabší. Strýc ještě sází oz. paličák neznámé odrůdy, palice má 4-5 stroužků, tvoří drobné pacibulky. Taktéž beze ztrát, silný porost. Své porosty jsem přihnojoval dusíkem (lAD 27%, 5% roztok močoviny, LV 15,5% od půlky března asi ve 14 denních intervalech), přesto se mi zdá, že Lukan nereaguje, jak by měl. Je možno použít nějaký růstový aktivátor (napadá mě Atonik), případně listové hnojivo? Děkuji za odpověď
    16. 5. 2012 9:04 Jozef Demský
    Dobrý deň. Nebudem reagovať na príspevok pána Bártla, to nie je v mojej kompetencii, ale v súvislosti s jeho príspevkom by som sa rád opýtal pána Ing. Kozáka či pri tak častom hnojení nemôže dôjsť k prehnojeniu cesnaku. Je mi jasné, že to závisí od použitej dávky hnojiva, ale...v časti "Pěstování česneku" doporučujete myslím 3 hnojenia asi v mesačných intervaloch (+-). Môže mať prípadné prehnojenie porastu vplyv na skladovateľnosť cesnaku? Ďakujem za Vašu odpoveď.
    19. 5. 2012 21:25 Jan Kozák
    Už jsem se setkal s případem, kdy si pěstitel špatně vypočetl dávku a dal míst 1 kg ledku na ar 12 kg. Česneku to neuškodilo, samozřejmě ani nepomohlo, skladovatelnost to asi také neovlivnilo. Pouze se dostalo víc dusíku do podzemních vod, také následná plodina si ho ještě dost užila.
    23. 5. 2012 10:03 Jan Kozák
    Omlouvám se, nějak mi Váš příspěvek uniknul. I z Vaší zkušenosti je zřejmé, že ačkoliv české odrůdy byly mrazem ve většině oblastí poškozeny, francouzské tam nevydržely vůbec. Bez ohledu na odrůdy jarní výsadby letos výjimečně vypadají lépe než ozimé. Použití Atoniku bych viděl jako reálnou možnost pro zlepšení stavu porostu.

    Škůdce

    15. 5. 2012 14:04 Zakladatel vlákna: Petr Štěpánek
    Dobrý den, chtěl bych se zeptat, zda se nejedná o háďátko. Našel jsem jej při procházení porostu a likvidování zakrslých rostlin.Červík neleze, kroutí se a je na podpučí a hnijících částech stroužku. Přikládám 3 obrázky, snažil jsem se o co nejvyšší kvalitu. Děkuji za odpověď
    15. 5. 2012 14:06 Petr Štěpánek
    Nemá tak velkou černou hlavičku,tady na fotce je to asi zbytek hlíny
    15. 5. 2012 14:07 Petr Štěpánek
    15. 5. 2012 20:59 Jan Kozák
    Jedná se o důsledky poškození mrazem, ten Váš "červík" je tam druhotně, nejedná se o škůdce.
    16. 5. 2012 19:25 Petr Štěpánek
    Děkuji, to jste mě potěšil,pane inženýre.Přidávám fotku porostu focenou dnes: Zleva slabší Benátčan,uprostřed 3 řádky Jovan,Vekan(8 řádků) a u plotu 2 řádky Lukan,ten je dost poškozen mrazem (50%). Sázeno přelom listopad/prosinec,Olomoucko
    17. 5. 2012 12:20 Jana Kopecká
    Dobrý den, gratuluju, moc pěkný porost. Prosím, pěkně, kolik kg jste sadil? To jen pro představu. Děkuji a přeji dobrou sklizeň.
    17. 5. 2012 13:25 Petr Štěpánek
    Sázel jsem přibližně 40 kg na plochu 300m2.Díky za pochvalu,snad to vydrží až do té sklizně.

    paličky/kvetenstvo/

    12. 5. 2012 22:08 Zakladatel vlákna: lubomir caby
    Dobrý deň, prvý rok sme sadili český cesnak paličák a už sa ukazujú paličky.Je vhodné je odstraňovať rezaním alebo vyťahovaním paličiek z rastlín ? Kvôli prenosu viróz.
    Ďakujem
    14. 5. 2012 20:20 Jan Kozák
    Nejlepší je ulamování mezi dvěma prsty. Vytahování moc nedoporučuji, někdy se vytáhne celá rostlina, někdy rostliny poléhají, v deštivém počasí zatéká voda až do cibule a znehodnocuje ji.

    Háďátko

    12. 5. 2012 8:52 Zakladatel vlákna: Josef Vagunda-Drgáč
    Kořínky česneku mě užírá háďátko, jak se tomu nyní bránit?
    Česnek jsem na podzim mořil 5% roztokem sulky.
    Děkuji za odpověď.
    12. 5. 2012 21:16 Jan Kozák
    Pravděpodobně se jedná o omyl. Neznám žádného škůdce, který by poškozoval zdravé kořeny česneku. Může tam být třeba něco na odumřelých částech.
    < Novější8182838485Starší >

    Kontakt E-mail, telefon, adresa

    Ing. Václav Kozák a Ing. Jan Kozák
    Chvojenec 75, 534 01 Holice
    IČO: 05439710
    Kontakt

    cesnek@cesnek.cz
    E-mail není určen k poradenství.
    Rádi Vám poradíme v diskusi.

    Obchodní podmínky
    Reklamační formulář

    Šlechtění česnekové sadby Grafika zpracována Odemne