Přihlášení

  • Pěstování
  • Popis česneku
  • Odrůdy
  • Choroby a škůdci
  • Články
  • Diskuse

    Nažloutlé listy - možná hniloba ?

    19. 6. 2012 10:17 Zakladatel vlákna: Petr
    Dobrý den,
    Podle jiných příspěvků v diskuzi si myslím že to bude skl.hniloba - je to tak ?
    Jestli ano, tak nevím kde "jsem ji chytnul". Česnek je ze sadby fy.Kozák - odrůda Lukan. Sázeno v polovině listopadu na pozemek kde minimálně 12let byla jen tráva :-(
    19. 6. 2012 10:28 Petr
    Ještě jsem zapomně napsat že jsem před výsadbou máčel v Rovralu a pozemek mám u Moravské Třebové.
    19. 6. 2012 21:34 Jan Kozák
    Pošlete mi, prosím, na E-mail telefonické spojení na Vás. Ve čtvrtek tudy pojedu.
    21. 6. 2012 22:06 Petr
    Dnes se u mne stavil pan Kozák kouknout se na česnek a naznal že nemocí netrpí a to jak vypadá je dáno nedostatkem živin, kterých bere z půdy velmi málo díky nedostatečným kořenům které v zimě pomrzly. Tak jsem si oddechl a podle rady zkusím přihnojit na list Kristalonem.
    Jinak ing.Kozákovi moc děkuji za ochotu stavit se kouknout i na mou malou česnekovou plošku.

    Sklizeň

    18. 6. 2012 20:57 Zakladatel vlákna: Martin jurča
    Dobrý den pane Kozák,
    chci Vás požádat o Váš profesionální odhad kdybych Lukan sklidil už tento týden. O jaký výnos se mohu připravit?
    Bohužel mě ho naši spoluobčané systematicky kradou, za poslední dny zmizelo skoro 100 cibulí. Nedaří se mi najít nějaký popis vývojového stadia růstu česneku, proto se ptám, jak zásadní je růstový vývoj poslední 3 týdny před optimální sklizní. Mimo Lukanu se obávám i o Bjetin.
    Děkuji Vám za odpověď a jsem si vědom, že aniž byste viděl stav mého česneku, tak půjde pouze o odhad.Martin.

    Pařenica Jan: k příspěvku Liba 16.06.2012

    18. 6. 2012 8:56 Zakladatel vlákna: pařenica
    S hrůzou zjišťujem, že máme tentýž problém jako paní Liba 16.06.2012. Nejříve se poškození vyskytlo u ruské odrůdy, která byla vloni poškozena houbomilkou a na jaře vzešla jako poslední před Japo a Staníkem. Porost je krásně vysoký,od země po pochvu horních listů 45 cm. Stačí když jsou 2 spodní listy nažloutlé, na ciduli jsou již špatné kořínky a horní suknice jsou růžovohnědé barvy značně zbytnělé. Popsaná vada se vyskytla letos prvně a jsou postiženy i české odrůdy zakoupené v Buchlovicích. Jsme na pozemku, kde se ještě nikdy nepěstoval česnek. Na jaře 3x stříkano Karatem Zeon,hnojeno 1x postřikem močovinou 5% roztokem, 2x ledkem 15%, bezplevelný stav porostu, meziřádky 3 x plečkovány, na jaře váčeno napříč řádků lehkou branou.Pacibulky odstraňovány průběžně po vytlačení z listů.
    18. 6. 2012 20:49 Jan Kozák
    Pane Pařenico, paní Libo a jiní, kteří máte problémy se zdravotním stavem česneku. Přidávejte do svých příspěvků i lokalitu, v níž česnek pěstujete. Pokud nechcete přímo napsat svou obec, pak to označte aspoň přibližně. Jezdím různě po republice, může se tedy stát, že bych se mohl i u Vás zastavit.
    18. 6. 2012 21:44 Martin Harasim
    Tak kdybyste byl v okolí Opavy (MS kraj) můžete se zastavit zhlédnout Vekan, ná zahonu přes 1ar, na odpočatém pozemku. Nějaké léžáky a slabé až uschlé rostliny celkem do 10%. Choroba snad žádná, ale vy byste jistě něco našel. Mail: martin-harasim(zavinačč)seznam.cz

    česnek

    18. 6. 2012 8:23 Zakladatel vlákna: Fűrbacherová
    Dobrý den, vytahala jsem na zahrádce česnek co velmi žloutl a palice byly pokryté bílou plísní a okolo kořenů na spodní části česneku byly klubka jakoby,tenkých článkovaných rúžovohnědých háďátek asi centimetr velikých. Česnek jsem očistila a vypadá dobře ,ale myslím si že dlouho nevydrží. Mám malou zahrádku a česnek byl na slunném záhonku po rajčatech a letos jsem ho poprvé nemořila sulkou.Prosím poraďte mi zda mám záhon nějak ošetřit a co ta háďátka jsou a jaká je prevence.Děkuji za odpověď Dáša.
    22. 6. 2012 9:08 Jan Kozák
    Bez fotky si "bílou plíseň" nedovedu představit. Ta "háďátka" nejsou háďátka. Mohou (i nemusí) to být drátovci, ale určitě Vám nedělají na česneku škodu. Tím, že byl letos česnek nebývale poškozen mrazem, projevuje se na něm hodně problémů, s nimiž víceméně nic nenaděláme.

    Žloutnutí česneku

    17. 6. 2012 22:05 Zakladatel vlákna: petr
    Dobrý den pane inženýre,chtěl bych se zeptat poslední týden začal česnek dosti žloutnout.Jedná se o výsadbu Dukát.Myslíte si,že by mu chyběl dusík a je potřeba přihnojit.Přemyšlím jestli stříknout močovinou,nevím přesně prosím poradte?Nerad bych mu nějak ublížil,nebo je to jen prospěšné?Na sklizen je ještě čas.Děkuji za odpověd s pozdravem Petr.
    17. 6. 2012 22:23 Jan Kozák
    Močovinu ještě v současné době použít můžete. Pokud žloutne celý porost, ne ohniska, pak by tam neměl být zdravotní problém.
    18. 6. 2012 6:08 petr
    Děkuji za odpověd,žloutne celý porost stříknu tedy močovinu, nebo by jste doporučil něco jiného?

    Polehávající nať

    17. 6. 2012 20:49 Zakladatel vlákna: Marie Ligocká
    Pěkný den, dnes jsem v česneku našla místo, kde začala nať polehávat. Po čtení diskuzí zde na Vašich stránkách jsem si myslela, že se jedná o nějakou chorobu. Po vytažení se ale česnek naštěstí jeví zdravý. Je to nepaličák. Je možné, že je už zralý? Jaká by to mohla být odrůda? Ostatní paličáky zatím nemají ani vyrovnané květní stvoly.
    17. 6. 2012 22:21 Jan Kozák
    K odrůdě se nedovedu vyjádřit. Víte, kde jste získala sadbu? Na české odrůdy včetně krajových je tento termín na sklizeň ještě předčasný. Mohl by to být i důsledek letošních mrazů. Zralý česnek nemá obalové suknice dužnaté, ale kožovité. To musíte posoudit sama.
    18. 6. 2012 18:25 Marie Ligocká
    Děkuji za odpověď. Sadbu jsem získala výměnou - pár paliček česneku, pěstitel odrůdu nezná. Palička má 1-4 stroužky a vypadá zralá :-).Vzhledem k tomu, že jsme na hranici s Polskem a Slovenskem, je možné, že je z některého z nich. Protože nať už leží, bude myslím nejlepší jej vytáhnout, ať mi nezůstane v zemi. Začíná už polehávat i nať pacibulek, je už čas jejich sklizně? Pěkný den
    18. 6. 2012 20:41 Jan Kozák
    S těmi pacibulkami nemusíte moc spěchat, ale sledujte, jestli ještě nať dostatečně drží na cibuli, protože jinak se drobné cibule špatně hledají.

    "Předčasná" sklizeň zahájena:-(

    16. 6. 2012 18:17 Zakladatel vlákna: Jana Kopecká
    Dobrý den, mne také začal cca před 3 týdny polehávat česnek. Myslela jsem, že je to suchem a pak prudkým deštěm, který konečně přišel. Polehly jen slabší rostliny a hlavně NEPALIČÁK. Tj, Anton, Lukan. Když jsem si přečetla odpověď p. Kozáka panu Brouskovi, že se s tím moc dělat nedá a že to dobré není, přistoupila jsem k činu. Vyryla jsem všechny rostliny, které ležely. Bylo vidět, že u některých již došlo k postupnému "uhnívání" stonku. Kořenový systém byl redukován cca o 1/2 či 2/3. Usuzuji, že je to v důsledku letošní zimy. Jedná se o rostliny, které byly od začátku slabší, ale rostly. Váhala jsem jestli je vytahat hned v dubnu, nechala jsem je růst a nastal tento průběh. U Antonu se tedy jedná o cca 1/2 porostu. Zbytek vypadá dobře, u Lukanu jsou to 2/3. Lukan byl od začátku, ale velmi bídný a letošní zimu přečkal nejhůř. Ano, vím že na sklizeň bylo brzo, ale bála jsem se, že paličky začnou v zemi hnít nebo se budou špatně hledat. Takto sklizené paličky jsou sice drobné a některé se teprve dělí na stroužky, ale jsou v pořádku. Rovnou je začneme konzumovat. Nevím, jestli stvol začal odcházet proto, že rostlina teď věnuje většinu "energie" pro tvorbu paliček a nebo už "nestíhal" kořenový systém. To jsou pouze mé úvahy. Naštěstí je takto poškozena jen část porostu. Bjetin a Havran rostou ukázkově. Jovan, Dukát, Stanik také dobře. Slabší je ještě Unikát a Benátčan, ale stvoly zatím stojí, nelehají si. Doufám, že zbytek porostu vydrží do normální sklizně. Mrzí mne to, ale uvědomuji si, že jsou pěstitelé, kteří "sklidili" již v březnu a jsem vděčná za to, že zbytek roste. Mám i nějaké fotky, ale k jejich nahrátí se dostanu až během týdne.
    21. 6. 2012 19:31 Tomáš Kohoutek
    V porostu, který přezimoval téměř na 100%, se mi začalo objevovat prakticky totéž (nebo něco velmi podobného). Antonu leží přes 1/3, asi 1/5 je to u Lukanu a 1/10 u Vekanu, sporadicky i nějaký ten Benátčan nebo Unikat (posledního mám jenom pár, nedovedu posoudit tendenci)- tedy buď odrůdy rané a nepaličáky, nebo paličáky s přirozeně slabším stvolem. Leží buď rostliny slabé - s jedním až dvěma stroužky, nebo ty, které vytvořily pacibulky na stvolu (pak se "lámou" až nad nimi). Navíc pacibulky na stvolu letos netvoří jen Anton (a tam je to hodně nad 50%), ale i Lukan.
    Vyryté rosliny jsou jinak zdravé, bez pro mě patrných znaků hnití cibulí nebo krčku, rozpadlých slupek a dalších pohrom, jen jsou slabší v kořenech, s málo cibulkami, slabým stvolem, případně se zvětšeným a jakoby korkovatým podpučím. Dost mě to uklidnilo, porost nevypadal úplně optimisticky. Laicky soudím, že u rostlin jde jen o dopad stresu z extrémních podmínek (mráz, pak sucho, teď mokro). Doufám, že úleva není předčasná. Fotky zatím nemám, přesto bych se rád obrátil na pana ing. Kozáka s dotazem, zda je možné rostliny z takového porostu využít jako sadbu.

    Dotaz

    16. 6. 2012 11:37 Zakladatel vlákna: Liba
    Dobrý den.U česneku mi žloutnou listy,proto jsem jich pár vytáhla ze země a zjistila jsem,že kořínky vypadají jako ožrané a nebo ohnilé(nejde posoudit).Stroužky vypadají jako nahnilé.Česnek byl sázen na podzim a vylezl ze země až na jaře,což se mi nikdy nestalo.Po vylezení ze země na jaře to vypadalo velice slibně asi před týdnem začaly výše uvedené problémy.Prosím o radu.Za kterou předem děkuji. Liba
    16. 6. 2012 19:31 Liba
    16. 6. 2012 19:32 Liba
    16. 6. 2012 19:33 Liba
    16. 6. 2012 20:54 Jan Kozák
    Pro přesné určení by byla potřebná fotografie cibule z boku. Proto dost váhám, mohla by to být bílá sklerociová hniloba nebo čerň, správně sazovitost česneku. Ta tam určitě je, ale nemusela tento problém způsobit.
    17. 6. 2012 19:03 Liba
    Pane inženýre posílám další fotky toho podle Vás napadeného česneku chtěl jste foto ještě z boku.Zároven zasílám i česnek který jsem schválně vytáhla není ještě dozrálý ovšem nevytahovala jsem ho všechen,ale udivuje mně,že je na stejném místě jako ten nakažený a vypadá dobře.Co radíte vytáhnout ten nenapadený všechen a nebo jej ještě nechat dozrát?Jinak díky za odpověd.Liba
    17. 6. 2012 22:14 Jan Kozák
    Sice jste dodala docela dobré fotky, stejně nejsem dost chytrý. Ale určitě nejsem v tomto případě ani optimista. Doporučuji napadené rostliny vytrhat a ještě k tomu přidat zdánlivě zdravé rostliny do vzdálenosti půl metru od napadených. Pokud se dá něco využít v kuchyni, tak to samozřejmě nevyhazujte. Odpad nepatří do kompostu ani do biologického odpadu, který svážejí obce. Likvidujte to na skládce nebo někde v lese, odkud se infekce nebude šířit.
    17. 6. 2012 19:04 Liba
    17. 6. 2012 19:05 Liba
    17. 6. 2012 19:06 Liba
    U česneku bez kořínků jsem je odstranila.
    17. 6. 2012 19:07 Liba
    17. 6. 2012 19:08 Liba

    Splétání do copů

    14. 6. 2012 13:52 Zakladatel vlákna: Michaela Cermanová
    Dobrý den, vím, že to tady všichni víte, ale mohli byste mi poradit kdy je nejlepší splétat česnek do copů, případně znáte někdo srozumitelný návod?
    Velmi děkuji !

    Violeta

    12. 6. 2012 13:05 Zakladatel vlákna: Jan Hlaváček
    Dobrý den pane inženýre, na farmářském tržišti v Praze se začínají objevovat letošní "české česneky". Když jsem se zeptal co jest to za odrůdu, bylo mi sděleno: odrůda Violeta. Proč je tak brzy?: protože je na jižní Moravě pěstovaný ve skleníku. Existuje vůbec taková odrůda? Děkuji za Vaši reakci.
    12. 6. 2012 21:05 Jan Kozák
    Nesmysl. Žádná odrůda v evropském registru toto ani podobné jméno nemá. Česnek se ve skleníku určitě nedělá, podle jednoho trhovce (ten to však neprodává) je tento česnek z Egypta. Mohl by být i ze Španělska. Čerstvý český česnek zatím nikde nedostanete.
    12. 6. 2012 21:30 Hana Kopecká
    Jak jsem uvedla ca před týdnem v Praze na Haveláku prodávali také údajně český česnek, po mé reklamaci další den již uváděli Maďarsko. Tento týden stánkař uváděl odrůda "Slovák|", neměla jsem čas se dohadovat, ale vážně zvažuji že podám podnět na ČOI, pokud příští týden uvidím podobný nesmysl na tom samém místě. Takovíhle chytráci kazí dobré jméno všem slušným pěstitelům i prodejcům.
    14. 6. 2012 17:28 Tomáš Kohoutek
    Podle prodejce je na obrázku paličák (český, pěstovaný na Ústecku) - cena 159,- plus poštovné. Zdroj: Aukro http://aukro.cz/domaci-kvalitni-cesky-cesnek-palicak-i2407995468.html, staženo dnes
    14. 6. 2012 22:13 Jan Kozák
    Blbost, česnek z fotografie byl vypěstován jižně od Pyrenejí a tam patrně Ústecko, natož české, nemají.
    15. 6. 2012 0:44 Jiří Snášel
    Už vloni jsem sledoval, že česnek na aukru nabízí většinou překupníci. O inzerátu z aukra, který zveřejnil pan Kohoutek, vím, tento čerstvý letošní česnek prodejce nabízí již od dubna (v tu dobu jsem měl na poli ještě sníh). Jen naivní kupec si může myslet, že je opravdu český!
    15. 6. 2012 22:05 Jan Kozák
    Máte recht, ať se vyjadřuji česky. A toto platí pro všechny, kteří vidí tu sprosťárnu, která se točí kolem českého česneku. Máme přece Státní zemědělskou a potravinářskou inspekci, dávejte jí podněty. www.szpi.cz. Já osobně tuto instituci považuji za jednu z nejlepších kontrolních organizací u nás.

    Polehávající česnek

    11. 6. 2012 21:23 Zakladatel vlákna: Jan Brousek
    Dobrý den pane Kozák, v posledních dvouch týdnech mi začnul česnek polehávat. Nevíte v čem by mohl být problém? Děkuji velmi za odpověď.
    12. 6. 2012 21:06 Jan Kozák
    To bych musel vidět. Vyčerpávající popis možností by mi dal několik dní práce.
    13. 6. 2012 18:00 Jan Brousek
    Dobrý den, napravuji.
    14. 6. 2012 7:17 Jan Kozák
    Podle obrázku usuzuji, že pěstujete paličák typu Vekan. Pokud jste při hlávkování vytahoval celé stonky, rostlina ztratila oporu a poléhá.
    14. 6. 2012 10:09 Martin Harasim
    Mám na Vekanu stejné polehávání. Hlavně u slabších rostlin. Celkově tyto ležáky tvoří asi 5% plochy(130m2). Stvoly jsem stříhal. Začalo to koncem května, tedy před květními stvoly, u nás na Opavsku v tu dobu extrémní sucho.
    Vlivem sucha došlo taky k zešloutnutí konců listů, ale to jak jsem viděl v diskusi, ten problém má více pěstitelů.
    14. 6. 2012 20:02 Jan Brousek
    Děkuji za odpovědi. Takže tento stav nevadí nebo se sjednává nějaká náprava?
    14. 6. 2012 22:15 Jan Kozák
    Příliš dobře to není, ale nic s tím nenaděláte.

    Dotaz

    11. 6. 2012 18:28 Zakladatel vlákna: EVA KORDOVÁ
    Dobrý den pane inženýre prosím o radu o jakou jde chorobu a jak s ni bojovat?Dá se ještě zbývající ůrodu zachránit?Děkuji za odpověd.
    11. 6. 2012 21:29 Jan Kozák
    Moc Vás nepotěším, spíše poděsím. Máte tam asi bílou sklerociovou hnilobu. Teď bude vlhko a teplo, choroba se bude dál šířit. Napadené rostliny a ještě kousek dál vytrhejte, neotřepávejte zeminu, dávejte do kyblu nebo plastového pytle a vyneste do místa, odkud se nemůže šířit (do nějakého remízku, do lesa apod.). Určitě to nepatří do kompostu ani do biologického odpadu, která sváží obce. Choroba napadá mimo česnek i pór a cibuli. Přenáší se sadbou a zeminou (třeba na nářadí či obuvi). Pozemek je zamořen na víc než deset let. Já doporučuji infikovaný pozemek zatrávnit a ať ho znovu začne obdělávat následující generace. A z takového porostu si neponechávejte nic na sadbu.

    JanK: Postřik proti plísni

    11. 6. 2012 9:42 Zakladatel vlákna: Jan
    Dobrý den pane Kozáku, o víkendu jsem objevil v porostu ohniska zcela zažloutých česnekovích natí a po jejich vytažení, byly cibule plesnivé, nahnilé. Chci se zeptat, zda je možné a účinné v této vegetační fázi porost ještě postříkat proti plísni a jakým přípravkem a zamezit dalšímu poškození porostu. Obávám se nadcházejícího počasí, kde po silných deštích mají příjít tropické teploty, což bude asi mít negativní vliv na porost s pohledu dalšího výsktytu plísní. Máte nějaké rady jak na plísně vyzrát? Děkuji Jan.
    11. 6. 2012 21:13 Jan Kozák
    Předevčírem jsem v této diskusi napsal: "Na plíseň u česneku zapomeňte, tam žádná plíseň být nemůže." V rubrice česnek v otázkách se můžete dočíst: "Jaký použít postřik proti plísni?
    Jakýkoliv postřik česnekového porostu fungicidem je NESMYSLNÝ. S jedinou výjimkou: v případě napadení rzí (až po polovině června) je možné použít přípravek Ortiva. Ale určitě z ekonomických a hlavně ekologických důvodů ho nepoužívejte preventivně." Podívejte se na obrázek (a odpověď) u dotazu nad Vámi, jestli to není stejné.

    Pacibulky

    10. 6. 2012 21:44 Zakladatel vlákna: Aleš Vrbka
    Hezký den,pane inženýre.
    Chci se zeptat,zda mohu na pozemek po vymrzlém česneku vyset pacibulky a zda je dle Vás lepší jarní či podzimní výsev? Předem děkuji za odpověď.
    11. 6. 2012 21:04 Jan Kozák
    Já osobně bych tam ty pacibulky vysel. Vysévám na podzim i na jaře, podle toho jak to zvládnu. Rozdíl nevidím žádný.

    Sazeč česneku

    10. 6. 2012 18:42 Zakladatel vlákna: Šimon Eichinger
    Asi před dvěma měsíci jsem se vás ptal na sazeč od firmy NOPOZM Slatiňany a říkal jste ať napíšu po květnu tak píšu.
    Děkuji za vaší odpověď Eichinger
    11. 6. 2012 21:01 Jan Kozák
    Ještě jsem neviděl sazeč, který by uměl sázet jako já - samozřejmě ne ve výkonu, ale v kvalitě sázení. Myslím, že u uvedeného sazeče už výrobce vychytal mouchy, takže v dané cenové relaci to není špatná investice.
    < Novější396397398399400Starší >

    Kontakt E-mail, telefon, adresa

    Ing. Václav Kozák a Ing. Jan Kozák
    Chvojenec 75, 534 01 Holice
    IČO: 05439710
    Kontakt

    cesnek@cesnek.cz
    E-mail není určen k poradenství.
    Rádi Vám poradíme v diskusi.

    Obchodní podmínky
    Reklamační formulář

    Šlechtění česnekové sadby Grafika zpracována Odemne