Přihlášení

  • Pěstování
  • Popis česneku
  • Odrůdy
  • Choroby a škůdci
  • Články
  • Diskuse

    Hlávkování

    4. 6. 2012 17:27 Zakladatel vlákna: Jana Kopecká
    Dobrý den, kromě Bjetinu jsem včera hlávkovala i Havran, Anton a další odrůdy zatím nic. Vzhledem k tomu, že porost Antonu je velmi slabí, čekám květní stvoly se zpožděním.
    4. 6. 2012 19:19 Alena Mihulková
    Dobrý den, u Antonu se květních stvolů nedočkáte - je to nepaličák! Česneku zdar! Mihulková.
    4. 6. 2012 21:20 Jana Kopecká
    Paní Mihulková, máte pravdu, já to normálně vím, že je Anton nepaličák. Ale jsem tak zaskočená tím, že zrovna tato odrůda roste špatně:-( chutově ho mám nejradši, v loňském roce rostl dobře, pravda na jiném pozemku. Letos jsem sadila cca 120 stroužků Antonu a 2/3 rostlin jsou slabé, pěkné silné rostliny jsou opravdu v menšině. Jsem z toho přešlá, Anton mi moc chutná. Ale Bjetin je velmi slibný a co mne překvapilo, vzpmatoval se i Stanik. Ten ze země vyrazil jako poslední a rostliny jsou pěkné, silné ikdyž výrazně pomalejší v růstu v porovnání s Havranem, Bjetinem i Dukátem. Z 10 odrůd letošní zimu přečkal nejhůř Lukan (skoro 50% ztráta) a druhý nejslabší je porost Antonu.
    5. 6. 2012 13:32 Jozef Demský
    Dobrý deň, aj keď trochu nesmelo ale rád by som sa zapojil do Vašej diskusie dámy :) ohľadom Antonu. Pani Mihulkova poznamenala vo svojom príspevku, že:"se květních stvolů nedočkáte - je to nepaličák!". Aj keď je to nepaličiak tak v minulom (loňském) roku som mal takmer na 50% rastlín krátke stvoly s pacibuľkami presne ako to uvádza aj pán Ing. Kozák pri popise tejto odrody. Preto by ma zaujímalo, či je potrebné odstraňovať tieto stvoly ako pri paličiakoch, ale to je otázka skôr na pána inžiniera. A nebol to jediný nepaličiak, ktorý sa mi v minulom roku správal ako paličiak. Stalo sa mi to aj u Benátčanu. No minulý rok bol u nás asi veľmi extrémny a prispelo k tomu asi veľa stresových faktorov. Nestíhal som sa na to opýtať v minulom roku pána Ing. Kozáka tak len okrajovo poznamenávam v tomto roku, že som mal takúto skúsenosť. Prajem pekný deň.
    5. 6. 2012 20:47 Jan Kozák
    Odrůda Anton skutečně někdy vytváří zkrácený stonek s několika vnitřními stroužky, které vlastně byly vyzvednuty nad cibuli. Někdy je to i několikaposchoďové. Je to fyziologická porucha s větší frekvencí v extrémních podmínkách. Tady se jedná o vnitřní stroužky, nikoliv pacibulky, proto se na rostlině ponechávají a je jich možné použít i na sadbu - a je to sadba kvalitní. Naproti tomu Benátčan výjmečně vytvoří květenství s pacibulkami. To se pak odstraní stejně jako u paličáků.
    5. 6. 2012 20:59 Alena Mihulková
    Dobrý večer, podařilo se mi loni tuto poruchu zdokumentovat. Foto přikládám. Čeneku zdar!
    5. 6. 2012 21:19 Jana Kopecká
    Dobrý večer, ano, mne se u některých Antonů , cca u 1/3 - 1/2 vloni i předloni objevily tyto "falšené pacibulky. Uklidnilo mne, když jsem našla info u p. Kozáka, že je to fyziologická porucha, která se občas objeví. Teď už vím, že je to kvalitní sadba, tak k tomu tak budu přistupovat. Česneku zdar.

    Květní stvol

    3. 6. 2012 21:29 Zakladatel vlákna: Robert Fleischmann
    Dobrý večer, chci se zeptat, jestli se mají květní stvoly vylamovat opakovaně nebo stačí jen jednou. Jednou jsem již vylamoval a stvoly stále rostou (samozřejmě bez květu). Tak jsem si říkal, že to vylámu znovu kvůli použití v kuchyni. Výborná pochoutka :). Hezký večer a díky. R. F.
    4. 6. 2012 6:38 Jan Kozák
    Pokud je chcete použít v kuchyni, pak je podle potřeby odebírejte, ostatní ponechte na rostlinách - je to zelená plocha, v níž probíhá fotosyntéza.
    4. 6. 2012 22:18 Robert Fleischmann
    Ok, díky za radu.

    Fotka 3

    3. 6. 2012 16:07 Zakladatel vlákna: Jana Pilková
    Fotka 3

    Fotka 2

    3. 6. 2012 16:06 Zakladatel vlákna: Jana Pilková
    Další fotka

    Zvláštní listy fotka 1

    3. 6. 2012 16:05 Zakladatel vlákna: Jana Pilková
    Dobrý den, prosím o radu. Posílám fotku česneku. Objevilo se mi několik rostlin, ze středu rostliny vyrůstají zvláštní listy. Nevím, zda to může být suchem, že rostlina takto živoří, nebo zda je napadena nějakým živočichem. Z většiny rostlin vyrůstají palice, které zalamuji. Letos na Uherskohradišťsku pršelo 2x, porost jednak z části vymrzl, z části je slabý, i když jsem hnojila dle rad jak ledkem, tak i lignohumátem. Rosliny mají listy proschlé.
    3. 6. 2012 16:11 Jana Pilková
    Omlouvám se za chybky:-)
    4. 6. 2012 6:42 Jan Kozák
    Jde o fyziologickou poruchu, jejíž příčiny nejsou známy, v extrémních podmínkách je častější.

    Bílá sklerociová hniloba

    2. 6. 2012 18:51 Zakladatel vlákna: Pavel Baxa
    Dobrý den,potlačuje zaorávání hořčice na zeleno bílou sklerociovou hnilobu?Nebo jak proti ní bojovat?
    2. 6. 2012 21:00 Jan Kozák
    Zaoráním hořčice se sice budou v půdě uvolňovat kyanidy, ale ve velmi nízké koncentraci. Relativně spolehlivé je dusíkaté vápno, viz včerejší diskusi.

    odrůda JP633

    2. 6. 2012 17:02 Zakladatel vlákna: Pavel Holínský
    Dobrý den, chtěl bych se Vás zeptat na odrůdu česneku JP633, kterou jsem si u Vás před třemi lety koupil, existuje ještě nebo se přejmenovala?
    Děkuji za odpověď.
    2. 6. 2012 17:35 Jan Kozák ml.
    Dobrý den,
    tato odrůda byla registrována pod názvem Japo II.

    vrtalka pórková

    1. 6. 2012 7:32 Zakladatel vlákna: Tomáš Samek
    Pane Dvořák, bohužel jste měl pravdu. Poškození má na svědomí vrtalka, jak jsem se přesvědčil. Děkuji za tip.

    hlávkování Bjetin

    31. 5. 2012 21:59 Zakladatel vlákna: Hana Kopecká
    Hlásím, že na Bjetinu se již objevily květní stvoly, hned sem uštípla jak bylo za co držet. U ostatních paličáků ještě nic, uvidím o víkendu

    žloutnutí česneku

    31. 5. 2012 20:47 Zakladatel vlákna: Lukáš
    Dobrý den,
    Mám dotaz ohledně žloutnutí česneku na zahrádce mi začal žloutnout jeden záhon česneku, po vytáhnutí česneku je na cibulce taková bílá plíseň (viz obrázek), ale cibulka je po odstranění(plísně?)v pořádku(nehnije. Prosím o radu, co s napadeními rostlinami udělat. Bojím se, aby mi tato plíseň nenapadla i druhý záhon. Obrázky viz odkaz:
    http://www.nahrajfotku.cz/?v=1Pedh.jpg
    http://www.nahrajfotku.cz/?v=TzZ7a.jpg
    http://www.nahrajfotku.cz/?v=FVI0G.jpg
    31. 5. 2012 21:02 Lukáš
    31. 5. 2012 21:03 Lukáš
    31. 5. 2012 21:04 Lukáš
    31. 5. 2012 21:56 Hana Kopecká
    Mě osobně to přijde jako sklerociová hniloba, ale narozdíl od pana Kozáka jsem laik. Osobně jsem loni před výsadbou dezinfikovala pozemek dusíkatým vápnem ,protože několik let zpět se v blízkosti pěstovala cibule a porek.
    1. 6. 2012 7:58 Jan Kozák
    Mně se to jeví také tak. Pokud jste letos česnek zaléval (nebo u Vás dost pršelo), mohla nákaza pocházet ze sadby. V opačném případě už byla v zemi (mohla se tam dostat někdy dřív z cibule sazečky nebo česneku).
    1. 6. 2012 10:19 Lukáš
    Dobrý den,
    Děkuji za odpověď, takže ty rostliny napadenou touto hnilobou, bude určitě nejlepší vytrhat a uvidí se jestli se to přenese i na další rostliny. Říkám to tak správně?
    1. 6. 2012 12:11 Hana Kopecká
    Můj osobní názor a zkušenost, Je třeba pracovat, velice pečlivě, abyste omezil možnost kontaminace v okolí a neroznesl infekci jinam. Já jsem volila loni po napadení cibule tento postup. Rostliny celé opatrně vytahat, dát na igelit, zlikvidovat spálením, ze záhonu pečlivě odstranit i kořeny. Následně jsem aplikovala důsíkaté vápno, zalila, záhon přikryla folii a nechala tak měsíc zakryto.
    Následně jsem česnek na podzim sadila co nejdál od místa. Letos jsem si vyhradila speciální záhon na cibuli a porek co nejdál od toho kde ted i v budoucnu budu pěstovat česnek. Sama mám omezené možnosti a tak se snažím o minimalizaci rizika.

    Pane Kozáku, omlouvám se že vám do toho zase kecám
    1. 6. 2012 20:46 Jan Kozák
    Nemusíte se omlouvat, paní Hanko, já Vás snad jen doplním. Při odstraňování napadených rostlin pokračovat ještě aspoň půl metru do zdánlivě zdravých. Napadené rostliny můžete spálit (ale špatně hoří), vynést někam do lesa nebo do remízku, kde je jasné, že se tam nic pěstovat nebude ani se to odsud nijak neroznese. Určitě je nedávejte do biologického odpadu, který se kompostuje a pak je riziko, že se nákaza dál rozšíří s kompostem.

    fusárium

    31. 5. 2012 9:28 Zakladatel vlákna: petr
    Zdravím
    pane Kozák letošní rok mám 50% rostlin uhynulých,postupně žloutnou a po vytržení mají velkou část kořenů odumřelou nebo nebo uschlou viz foto v předchozích letech jsem tak velký výskyt neměl.Mám s pěstováním přestat jestli jde o nějakou chorobu? dík za radu a hezký den
    petr
    1. 6. 2012 8:07 Jan Kozák
    Z dodaného obrázku si nejsem úplně jistý, zda se nejedná o bílou sklerociovou hnilobu, kterou má patrně Lukáš (viz výše). Je pro ni mimo jiné typický ohniskový výskyt, jak je patrné z jeho fotografií..

    detail kroucení

    30. 5. 2012 15:13 Zakladatel vlákna: Tomáš Samek
    30. 5. 2012 20:48 Jan Dvořák
    Dle mého laického názoru se jedná o poškození způsobené květilkou cibulovou resp. vrtalkou porkovou. Ze zkušenosti z let minulých jsem vždy uvnitř takto pokroucené cibule našel hnědou kuklu. Typické pro poškození porostu květilkou je jakoby prorůstání nových listů skrze ty staré a deformace listů. Pokud se skutečně jedná o vrtalku nelze s tím již nic dělat.( je to obdobné jako u houbomilky česnekové ) Cibuli ta moucha většinou nezahubí, ale značně ji omezí v růstu, samozřejmě zvýší riziko napadení houbovými chorobami a výsledná sklizeň bude zcela jistě nižší, no a v neposlední řadě se budou ve sklizené cibuli vyskytovat již zmíněné kukly květilky. Zkuste jednu dvě nejvíce poškozené cibule vytrhnout ze země a pomalu podle jednotlivých suknic oloupávat - pokud se mezi nimi vyskytnou vykousané chodbičky a případně i malé bílé larvy jedná se jistě o květilku. Nejčastěji lze na larvy narazit v krčku cibule.

    kroucení listů

    30. 5. 2012 15:11 Zakladatel vlákna: Tomáš Samek
    Prosím kohokoliv o názor, i když můj problém sem patří jen zčásti. Vždy když jsem postříkal česnek roztokem močoviny (2 %) jsem zbytek kapaliny použil i na cibuli vedle. Myslíte si, že to může být příčinou tohoto stavu? V úvahu přichází i reakce na postřik proti plísni (Ridomil), ale postřik byl namíchán správně!? Děkuji za vaše názory...

    Potvrzení o kvalitě sadby

    30. 5. 2012 11:04 Zakladatel vlákna: Lukáš Vrága
    Dobrý den,
    začátkem března jsem na pultu místní zahradnické prodejny objevil Váš sadbový Benátčan. Obsluha mi jako důkaz pravosti donesla k nahlédnutí "Potvrzení o kvalitě standardní sadby". Troufám si tvrdit, že vypadalo stejně, jako to, které máte ve své prezentaci "Osnova ...." na straně 10. Tento dokument však byla kopie velikosti A5, včetně Vašeho podpisu. Musí mít tedy prodejci Vašeho česneku originál tohoto dokumentu, nebo stačí i kopie?
    Děkuji za odpověď
    30. 5. 2012 21:12 Jan Kozák
    Prodejce by měl mít u sebe originální potvrzení o kvalitě standardní sadby. Pokud ji však nemá přímo od nás, ale z velkoobchodu, pak má skutečně kopii, na níž by ovšem mělo být potvrzení z velkoobchodu, že sadbu nakoupil u nich. Potvrzení od nás je běžně na formátu A5.

    odrůda

    29. 5. 2012 8:26 Zakladatel vlákna: Vladimír Koudela
    Dobrý den,
    Sázel jsem česnek loni poprvé...
    Mám zasazen na půlce cca 75m2 DHV a na 75m2 Vekan.
    DHV je super přežilo tak 85%, ale Vekan má o polovinu slabší rostliny a tak 75% zmrzlo, jsou to spíš takové nitky...
    Poraďte mi která odrůda je podobná DHV co se týče pěstování, náročnosti půdy atd, mám spíše těžší půdu.Žádná černozem nebo písek, spíše jílovitá půda...
    Středočeský kraj Kouřimsko.
    Jde mi o to jaký druh česneku mám začít shánět pro příští sadbu. Za info předem moc děkuji!
    29. 5. 2012 20:20 Jan Kozák
    Na česnek (a nejen na česnek) působí celá řada vlivů a ve vzájemné kombinaci, takže je dost problematické do dané oblasti jednoznačně doporučit nějakou odrůdu. Je to potřeba vyzkoušet. Ale letošní rok nemůžete brát jako nějaké vodítko. To, že česnek zmrzl, je zcela výjimečné. Vy jste dopadl ještě velmi dobře.
    < Novější398399400401402Starší >

    Kontakt E-mail, telefon, adresa

    Ing. Václav Kozák a Ing. Jan Kozák
    Chvojenec 75, 534 01 Holice
    IČO: 05439710
    Kontakt

    cesnek@cesnek.cz
    E-mail není určen k poradenství.
    Rádi Vám poradíme v diskusi.

    Obchodní podmínky
    Reklamační formulář

    Šlechtění česnekové sadby Grafika zpracována Odemne