Přihlášení

  • Pěstování
  • Popis česneku
  • Odrůdy
  • Choroby a škůdci
  • Články
  • Diskuse: Určení škůdce či choroby Zpět na diskusi

    Žloutnutí listů

    23. 5. 2016 18:37 Zakladatel vlákna: Jiří
    Mám totéž akorát se mi ještě kroutí listy a jdou špatně od sebe, je to ale moje chyba, jelikož jsem nemořil a vlnovnik přes zimu nechcipl.A to počasí v 820m taky moc není dobré. Snad z toho něco bude. Aplikujte močovinu cca po 10 dnech 5~8% důležitý na večer. Pěstu zdar

    žloutnutí listů

    21. 5. 2016 11:03 Zakladatel vlákna: Karel Pokorný
    Dobrý den pane inženýre, prosím o konzultaci. Mám nasazený Váš Lukan, poslední dobou mu však začaly výrazně žloutnout postranní listy. Hnojil jsem ledkem, později cereritem, stále však nedokážu žloutnutí a usychání listů zastavit (viz foto). Zalévám pravidelně, hlína je ve 4 cm dostatečně vlhká. Je to v této době normální nebo mu něco chybí? Děkuji za radu a zdravím
    21. 5. 2016 13:51 Aleš Havrda
    Doporučuji močovinu na list večer bez sluneční aktivity. Opakovat každých 14. dní a určitě se stav česneku zlepší.:-)
    22. 5. 2016 16:34 Jan Kozák
    Vypadá to na nedostatečný příjem dusíku. Při sklerociové hnilobě žloutne celá rostlina, na ni to nevypadá. Cererit využije až následná plodina. Močovinu, co doporučuje pan Aleš bych aplikoval co nejdříve a ještě jednou po týdnu.
    22. 5. 2016 22:33 Karel Pokorný
    Děkuji vám všem za cenné rady. Po kontrole vzorku stroužku jsem zjistil, že je čistý, bez známek hniloby. Provedl jsem postřik močovinou a příští týden to tedy zopakuji. Výsledek zde zveřejním. Ještě jednou díky a zdravím Karel
    1. 6. 2016 12:26 Tomáš Novotný
    Dobrý den,chtěl bych se ještě prosím zeptat kolik týnů před sklizňí mohu ještě česnek pohnojit močovinou. Předem díky za odpověď.
    22. 5. 2016 10:42 Pavel Baxa
    Podívejte se zda nemá hnilobu sklerocii. Cererit se používá na zimu před sázením.

    Kdyby někdo věděl.

    15. 5. 2016 19:42 Zakladatel vlákna: Vladimír Šmíd
    15. 5. 2016 20:17 Pavel Baxa
    Můj odhad bíla hniloba(sklerocie)
    15. 5. 2016 21:21 Jiří
    Podle obrázků to skutečně vypadá na bílou sklerociovou hnilobu. :(
    Napadené rostliny zlikvidovat
    15. 5. 2016 22:01 Jana Kopecká
    Dobrý den, pokud to je sklerocie, tak mne se osvědčila aplikace přípravku Polyversum. Evidentně napadené rostliny jsem vytahala, dávala je včetně zeminy do pytle a vyhodila. Lopatku oplachovala v savu a hlídala si, abych zeminu "netrousila". Porost jsem pravidelně zalévala přípravkem polyversum a zabralo to velmi dobře. poprvé jsem dala vyšší koncentraci, než uvádí návod a aplikovala ho 3x za sebou po 3 dnech a pak až do sklizně opakovala po cca 7-10 dnech.Vždy zálivkou. Zabralo to skvěle, zachránila jsem drtivou většinu Bjetinu. Jen upozorním, že přípravek Polyversum vloni nebyl oficiálně schválen na česnek. Nevím jak letos. Tak to zvažte, záleží na tom, jak velkou plochu máte osázenou. Kolik jich je napadených, jestli se vám to finančně vyplatí. Já do toho šla i za cenu vyšších nákladů, protože vlastní česnek je pro mne radost:-) Po sklizni jsem celou plochu dezinfikovala dusíkatým vápnem. Přeji vám hodně štěstí.
    2. 6. 2016 22:43 Ondřej Smutný
    Dobrý den, paní Kopecká,
    objevili jsme na česneku rovněž sklerocii a zatím stále hledáme, jestli zkusit zachránit zbytek nebo už to vzdát. Ale pro česnek doma dýcháme a chtěli bychom svůj vlastní, proto převládá snaha o záchranu. Váš příspěvěk nás zaujal. Dívali jsme se na přípravek Polyversum a opravdu moc levná záležitost to není. Proto jsem se chtěl zeptat, kolik gramů doporučujete objednat? Nemáme nijak velké "pole", jedná se asi o 150 sazenic (no, nyní vlastně už zdaleka tolik ne).
    A jestli se mohu zeptat, odkud jste přípravek kupovala? Někde jsem se setkal i s tím, že se prodává pouze certifikovaným pěstitelům. Budu rád za jakoukoliv odpověď.

    Kdyby někdo věděl.

    15. 5. 2016 19:39 Zakladatel vlákna: Vladimír Šmíd
    Prosím o radu nejdříve co je to za napadení a jestli se s tím dá vůbec něco dělat.
    Prosím kdyby někdo věděl co je to a co s tím. Děkuji
    16. 5. 2016 5:49 Jaromir Vyskala
    Podivejte se pod mikroskopem zda se vam po cesneku neprohaneji bile/sklenene potvurky (rhizoglyphus). Jestli nemate microskop, udelejte telefonem par fotek, ktere si roztahnete a mate microskop. Na vasich fotkach sklerocie neni videt. Snad to P.Kozak potvrdi.
    16. 5. 2016 15:00 Jan Kozák
    Jsem docela na rozpacích. Letos jsem se ještě se sklerociem, respektive jeho příznaky, v porostu ještě nesetkal. Určitě jste bral rostliny, které jednoznačně ukazovaly nějaké napadení. Je pravdou, že i kořenohub je letos nějaký aktivnější. Asi mu svědčila mírná zima. Ale ze snímků to nejsem schopen určit. Pokud to stojí za to, pošlete nám vzorek. Ale určitě ho nebalte do neprodyšného materiálu.

    nemocná satba

    2. 5. 2016 20:01 Zakladatel vlákna: Zdeněk
    Dobrý den pane Kozáku, na posledních slanostech česneku v Buchlovicích jsem od vás koupil sadbu česneku Záhorský II. Od dalších dvou prodejců jsem zakoupil další dvě odrůdy. Před výsadbou jsem provedl ošetření pomocí Rovralu a Sulky. Sadba provedena ve stejnou dobu na společném záhonu. Rostliny z vaší sadby jsou zažlutlé a evidetně napadené. Zbylé dva druhy jsou v pořádku. Dle vyjádření člověka zabývajícího se touto problematikou se jedná o nemocnou sadbu. Můžete mi dát vaše stanovisko ? děkuji
    2. 5. 2016 22:33 Jan Kozák
    Já bych podle snímku žádný problém neviděl. Skoro si myslím, že ten Váš člověk neuvážil, že Záhorský II je širokolistý nepaličák.
    3. 5. 2016 3:07 Václav Kozák
    Nemusíte mít strach, žádná choroba se neprojevuje celistvou světlejší barvou listů,aniž by došlo k deformacím rostliny či dalším příznakům. Barva listů je především odrůdovým znakem, ovšem může znamenat i nějakou fyziologiskou poruchu (stres rostlin teplotou, vlhkostí či špatnou výživou). Podle fotografie lze sice rozeznat rozdíly mezi odrůdami, nemůžeme však podle fotografie posoudit, jaký je ve skutečnosti odstín barvy listů. Pokud se Vám zdají listy příliš světlé, můžete provést přihnojení rostlin na list (např. Kristalonem Start) nebo použít některý z přípravků na zlepšování kondice rostlin
    4. 5. 2016 21:16 Katka
    Dobrý den pane Kozáku,loni jsem si také od vás koupila 3druhy sadby a česnek vypadá úplně stejně.Proto jsem hledala kde je chyba a jak mohu zakročit a našla jsem tady úplně stejný problém.Já jí zasadila na jihu Moravy,tchýně na severu Moravy takže záhonem i počasím to asi nebude. Mořila jsem i před sadbou dle vašeho návodu.Nemusím se tedy obávat choroby rostlin? Ale tak škaredě žluté listy jsem nikdy neměla.Děkuji za odpověď.
    5. 5. 2016 11:08 Katka
    Tak mě to nedalo a hned ráno jsem vykopala 2 česneky,já myslím že nevypadají na nějakou chorobu,tak prosím o vaše posouzení,ten Krystalon může být i Gold a může být v zálivce?Předem děkuji za odpověď.
    5. 5. 2016 21:24 Jan Kozák
    Skutečně tam zdravotní problém není. A můžete použít i Gold.

    Uhnívání česneku

    1. 5. 2016 17:55 Zakladatel vlákna: Petr Honka
    Dobrý den pane Kozáku, prosím o radu. Asi 1/3 vysazeného česneku-odrůda Bjetín nám úplně plesnivý. Před výsadbou byl mořen Sulkou a Rovralem Flo a po oschnutí sázen do suché půdy v polovině listopadu. O co se prosím jedná a lze tomu něják předejít? Děkuji
    2. 5. 2016 9:40 Václav Kozák
    Bohužel z fotografie není možné přesně určit, co je původcem problému. Můžete nám však vzorky rostlin zaslat poštou, abychom zjistili více.

    Plíseň

    27. 4. 2016 18:40 Zakladatel vlákna: Miloslav Líska
    Dobrý den,
    prosím o radu. Máme sadbu jarního česneku (začátek března), na jižním svahu, púda-vápenné spraše, mořeno v Sulce cca 1 hod., ale nyní mám začal česnek u prvních listů žloutnout a na stroužku po vytažení ze země je nazalenalá plíseň viz foto. Hnojeno bylo trochou cereritu před sadbou a zalito ředěnou Sulkou. Dá se porost nějak zachránit?
    Děkuji za odpověď
    27. 4. 2016 21:18 Jan Kozák
    Listy žloutnou, protože kořeny nestačí zásobovat rostlinu potřebným množstvím živin, proto si je odebírá rostlina sama ze sebe.
    Modrá plíseň (Penicillium) je saprofytická houba, to znamená, že žije na odumřelých částech rostlin. Vhodnější termín by byl neživý rostlinný materiál, protože se vyskytuje třeba na kompotech nebo marmeládách. A loňský stroužek už není živý, dochází k jeho přirozenému rozkladu.
    Z toho plyne, že tyto dvě věci nemají žádnou souvislost.

    Žloutnoucí Bjetin

    23. 4. 2016 17:27 Zakladatel vlákna: Radek Koukal
    Dobrý den, mohupožádat o radu? Zatím šel čenek krásně, ale v posledním týdnu jde Bjetín nějak rychle dokytek. Jedná se o chorobu, nebo pomůže přihnojení močovinou? Děkuji za rady
    24. 4. 2016 6:44 Jan Kozák
    Na chorobu to nevypadá. Močovina by měla pomoci.
    24. 4. 2016 13:58 Radek Koukal
    Zarazilo mě že se to týká jen Bjetínu a ostatní jsou zatím bezproblému. Nu počkáme až se počasí opět umoudří a přihnojíme.

    Ať se Vám dílo daří

    Cesnek zloutnuti

    20. 4. 2016 9:06 Zakladatel vlákna: Bozi
    Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, na fotce jsou čtyři odrůdy česneku a pouze u jedné žloutne listi, cim je to způsobeno, jedna se o poruchu, nebo je to například odrudou? Jedna se o každoroční jev. Děkuji za odpověď :)
    20. 4. 2016 21:21 Jan Kozák
    Jde o fyziologickou poruchu způsobenou vnějšími vlivy, kdy kořeny nedostatečně zásobují rostlinu dusíkem. Jednotlivé odrůdy reagují rozdílně.

    Napadení česneku

    19. 4. 2016 17:58 Zakladatel vlákna: Iveta Zadinová
    Dobrý den, máme problém s naším porostem česneku - výsadba 30.11. po moření v Sulce 2hod, sázeno pár hodin po namoření (stroužky vlhké). Pozemek vyhnojen kompostem, cca 1m šíře pozemku (na fotkách napravo) vyhnojena více - převaha kompostu nad zeminou. O Vánocích natažena netkaná textilie proti houbomilce - odkryto 22.3. - porost viz foto - část porostu v kompostu horší než v klasické půdě. Přikládali jsme to nadměrnému vyhnojení. Česnek v této části se nelepšil a tak jsem jsem dnes chtěla nejhůře rostoucí rostliny přesadit do části s klasickou půdou, kde je porost krásný. Po vyndání česneku jsou okolo stroužku nějaké larvy, běhali tam i nějací rezaví "roztoči" - strašně malincí, nepodařilo se mi nafotit. Stroužek z vrchu jakoby hnije, některý je od stonku "vykousaný". Kořeny jsou pěkné, živoucí. Na řezu žádné poškození není, stroužek není napaden plísní atd.. Dle fotek porostu napadeného houbomilkou, které jsou zde na diskuzi v loňském roce, odhaduji, že se nám pod textilii taky dostala?? Děkuji předem za názory a za radu co s tím. Jinak moc chválíme web plný velmi užitečných informací. Bohužel si s tímto nevím rady.
    19. 4. 2016 18:00 Iveta Zadinová
    A foto po odkrytí z března
    19. 4. 2016 20:18 Jan Kozák
    Napadení houbomilkou tam nevidím. (Ono dřív než za dva týdny ani vidět nebude.) Larvy sice nepoznám, ale určitě tam jsou až druhotně na odumírajícím loňském stroužku - tedy žádný problém. Asi jediným problémem bude příliš živná půda. Nejsem si jist, jestli pomůže přesazení.
    23. 4. 2016 0:13 Roman Jurek
    Měl jsem stejný problém, pomohlo přesázení bezvadného česneku do starší půdy, napadené česneky jsem bez milosti vyhodil.

    Žluté konečky

    10. 4. 2016 15:23 Zakladatel vlákna: Rázek Jan
    Dobrý den.začínají me zloutnout konce listu u kování.čím to je
    11. 4. 2016 21:40 Jan Kozák
    Viz česnek v otázkách - choroby a škůdci česneku.

    hmyz

    5. 4. 2016 21:13 Zakladatel vlákna: Pavol Andrejčák
    Dobrý večer p. Kozák a milí pestovatelia/ľky. Stretli ste sa niekto s malým čiernym chrobákom (na fotke)? Našiel som ho vo všetkých silne poškodených strúčikoch cesnaku, vždy niekoľko kusov. Máte skúsenosť, či je to škodca, alebo len dôsledok hniloby? Na druhej fotke je strúčik s niekoľkými patologickými prejavmi. Plesne a roztoč. Predpokladám, že jediné riešenie je odstraňovať napadnuté rastliny? Ďakujem za prípadné reakcie.
    8. 4. 2016 6:19 Jan Kozák
    Máte pravdu, ten "chrobák" je tam až druhotně, živí se odumřelými pletivy.
    Na druhém snímku je patrné napadení houbou Botrytisa druhotně Penicillium. Odstraňování napadených rostlin z porostu by mělo být vždy základním ochranářským opatřením.

    29. 3. 2016 21:01 Zakladatel vlákna: Jaromir Vyskala
    Dobry den pane Kozak, mohl by jste mne rict, prosim co je spatneho s timto cesnekem? Nejak pomalu rostl ve srovnani s ostatnim cesnekem, tak jsem ho vykopal. Dekuji.
    29. 3. 2016 21:18 Jan Kozák
    Pro přesné určení by bylo potřebné vyšetření v diagnostické laboratoři. Vrchol stroužku byl pravděpodobně napaden některým druhem z rodu Fusarium, Penicillium je až druhotným patogenem. Poškození stroužku u podpučí bylo už na konci vegetace. Mohl to být kořenohub zhoubný, ale i slimák.
    S různě poškozenými jednotlivými rostlinami se občas setkávám. Pokud nejsem schopen sám určit příčinu a nemám ani možnost dopravy do diagnostické laboratoře, tak takovou rostlinu jednoduše zlikviduji, určitě ji v porostu nenechávám. Je to základní fytosanitární opatření, které dělali už naši předkové, kteří neměli ani laboratoře ani pesticidy.
    30. 3. 2016 23:39 Jaromir Vyskala
    Pane Kozak mel jste pravdu. Dal jsem cesnek pod mikroskop a videl jsem tam korenohub zhoubny (rhizoglyphus echinopus). Je mozno se jich nejak zbavit v pude? Dekuji.
    31. 3. 2016 7:06 Jan Kozák
    Žádný způsob likvidace kořenohuba v půdě se dosud nenašel.

    žloutnutí listu

    23. 3. 2016 18:24 Zakladatel vlákna: Tomáš Bohočík
    Dobrý večer, během týdne mi začaly žloutnout konce listu u Havrana jinak jsou všechny vzpřímené čím to muže být a jak se toho zbavit. Jinak vše bylo mořeno 2 měsíce před výsadbou v sulce děkuji za radu Bohočík
    23. 3. 2016 20:04 Jan Kozák
    Jde o fyziologickou reakci na stresové faktory (hodně teplo, hodně zima, hodně sucho, hodně mokro, velké teplotní výkyvy aj.). Při ní je rostlina nedostatečně zásobena dusíkem, proto si potřebný dusík bere sama ze sebe. Neznamená to však, že je v půdě nedostatek dusíku v přijatelné formě. Většinou pomůže přihnojení dusíkem, nejlépe ledkem vápenatým (15,5 % N). Pokud se žluté špičky objevují později, kdy už je dostatečná listová plocha, je velmi účinný postřik pětiprocentní močovinou. Všechna listová hnojiva s obsahem močoviny je nutné aplikovat večer.

    15. 3. 2016 20:25 Zakladatel vlákna: Michal Zvara
    Dobrý den
    pěstuji již několik let váš Bjetin a vždy vypadal parádně, ale letos není nějak v kondici, porost nevypadá podle mě moc zdravě, vždy rostl vzpřímeně, ale nyní se skoro válí po zemi a navíc sem tam žloutnou špičky listů, nevíte prosím čím by to mohlo být.
    Předem děkuji za radu
    16. 3. 2016 20:14 Jan Kozák
    Žloutnoucí špičky jsou fyziologickou reakcí na současné podmínky, v tom není žádný problém. Porost je skutečně nevyrovnaný, nedokážu posoudit, jestli mohlo dojít k poškození vlnovníkem česnekovým. Proto mám kontrolní otázku: byla sadba mořená v Sulce?
    16. 3. 2016 20:31 Michal Zvara
    Ano, tak jak se má těsně před výsadbou
    18. 3. 2016 19:00 Jan Kozák
    Poškození vlnovníkem to není, to vypadá jinak. Pravděpodobnou příčinou bude fuzárium.

    červené skvrny na stroužku česneku

    12. 3. 2016 12:25 Zakladatel vlákna: Miroslav
    Dobrý den pane Kozáku. Snažil jsem se najít odpověď na mou otázku na této stránce, ale bohužel jsem neuspěl, proto Vám píšu. Na uskladněném česneku se mi objevily červené skvrny (viz foto v příloze). Nikdy dřív se mi to nestalo, proto bych se chtěl zeptat,zda jste se už s takovými skvrnami setkal a co to znamená? Je to závadné a mám tedy česnek vyhodit, nebo je to jen odrůdou a česnek můžu dál používat? Česnek neplesniví ani nevysychá. Děkuji za odpověď. Miroslav Svoboda
    12. 3. 2016 19:59 Jan Kozák
    Tak s tímto jsem se už setkal, ale nevěnoval jsem tomu žádnou pozornost. Zvýšená tvorba fialového barviva antokyanu určitě nemůže mít vliv na zhoršení zdravotní kvality česneku.
    13. 3. 2016 9:13 Miloslav Tecl
    Stalo se mi to samé . Našel jsem to u odpadního česneku který jsem nechal na půdě přes zimu . Myslím si , že je to způsobené přemrznutím . U jiných česneků i stejné odrůdy jsem to nenašel .

    agresivita česneku

    10. 2. 2016 20:28 Zakladatel vlákna: Fiala petr
    Rád bych měl jasno, zda větší agresivnost česneku je přímo úměrná jeho léčebným účinkům a schopnostem.
    Dále, přestože jsem sázel stroučky s fialovými slupkami, sklidil jsem některé se slupkami nažloutlými, ale jinak česnek je perfektní. Stala se někde chyba? Chuťově není rozdíl. Na podzim jsem se snažil ty nažloutlé nesázet, tak jsem zvědavý, co budu sklízet.
    Sázím podle, kdysi doporučeného systému Př. Podlahy, usměrňovanou sadbu, tj. stroučky kolmo na řádek nebo opačně, tím pádem listy jsou v řádku a dá se pohodlně uličky kopat a plevat. Je pravda, že sklizeň je o něco vyšší než při zmatené sadbě? Záhon je, během vegetace, i pohledově pěknější.
    Děkuji Petr
    10. 2. 2016 21:10 Jiří Snášel
    Viz "Česnek v otázkách" - orientovaná sadba.
    Já praktikuji "přísně orientovanou sadbu" z důvodu použití kultivátoru, abych se dostal mezi řádky bez toho, že bych očesal listy vzrostlého česneku.
    Výnos je vyšší ze dvou důvodů: neničím listy a čím větší listová plocha, tím větší cibule. Druhý důvod - když několikrát během vegetace projedu záhony kultivátorem, zlikviduji snadno plevel mechanicky. Zaplevelené pole má nižší výnos. To na rozdíl od herbicidů, které též snižují výnos.
    11. 2. 2016 7:01 Jan Kozák
    Agresivitou asi máte na mysli sílu neboli ostrost česneku. Ale jak je ve vztahu k jeho léčivým účinkům nevím. V posledních letech probíhá v ČR intenzívní výzkum obsahových látek česneku, takže brzy budeme moudřejší i v této otázce.
    Žluté zabarvení slupek je podle Ing. Havránka, dej mu pámbu věčnou slávu, způsobeno sírou, která se při vysokých teplotách uvolňuje ze sirných sloučenin ze stroužků. Na sadbovou kvalitu by to nemělo mít vliv.

    Dotaz

    4. 2. 2016 13:39 Zakladatel vlákna: Renata
    Vážený pane inženýre. Na podzim loňského roku jsem sklidila první úrodu vlastního česneku, ze kterého jsem měla velkou radost. Snažila jsem se postupovat podle rad a návodů na Vašich stránkách. Bohužel mi v průběhu skladování česnek začal sesychat a objevila se na něm plíseň. Jako začátečník nedokáži rozpoznat, kde jsem udělala chybu. Zda již při vlastním pěstování, sušení či uskladnění. Proto se na Vás obracím s žádostí o radu. Fotografii postiženého česneku zasílám.
    Děkuji. Renata Švadlenková
    5. 2. 2016 7:00 Jan Kozák
    Primární příčinou problému bude asi napadení roztočem vlnovníkem česnekovým. (V tomto stavu se to už nedá úplně přesně určit.) To byl v uplynulé sezóně největší problém česneku. Co proti němu dělat, aby se spolehlivě a zároveň ekologicky zabránilo jeho šíření v domácích podmínkách, zatím nikdo pořádně neví. Je to pro mě hlavní téma, kterým se budu letos zabývat.
    7. 2. 2016 12:00 Renata
    Dobrý den pane inženýre. Děkuji Vám za odpověď. Je pravda, že jsem sadbu česneku nemořila. Sázela jsem poprvé a neměla ještě dost informací a žádné zkušenosti. Letos určitě sadbu česneku namořím a dál budu sledovat příspěvky na Vašich stránkách, které jsou pro mě cenným zdrojem informací.
    Ještě jednou děkuji. Renata Švadlenková

    Dotaz

    15. 1. 2016 12:21 Zakladatel vlákna: Hana Březinová
    Dobrý den pane inženýre,
    v současném období lednu mi česnek trochu seschnul,ale hlavně změnil barvu do okrové žluté a na špičkách až do fialkové.Prosím o sdělení, zda se nejedná o změnu,která by znamenala,že je česnek nepoživatelný.Děkuji za odpověď.Hana Březinová.
    18. 1. 2016 19:36 Jan Kozák
    Česnek je napadený roztočem vlnovníkem česnekovým. Aby se zamezilo jeho dalšímu poškození, je třebas mít česnek v chladnu (samozřejmě i v suchu a s dostatečným větráním). Konzumovat ho můžete až do stádia, kdy už Vám to nebude příjemné. Tato hranice je u každého individuální.

    Česnek skvrny

    10. 1. 2016 19:34 Zakladatel vlákna: Jiří Sládek
    U odrud Anton a Záhorský se vyskytují hnědé skvrny, viz foto. Česnek pěstuji střídavě tak, aby alespoň 4 roky nebyl na stejném záhonu. O jakou chorobu se jedná?
    Děkuji
    Jiří S
    11. 1. 2016 6:55 Jan Kozák
    Nejsem si jistý, jde-li o chorobu nebo fyziologickou poruchu. Vyžadovalo by to buď laboratorní vyšetření nebo posouzení někoho, kdo má v této oblasti více zkušeností.

    určení choroby

    29. 12. 2015 8:27 Zakladatel vlákna: Daniel Grůza
    Mezi sklizeným a zdánlivě zdravým česnekem jsme v prosinci objevili tento kousek, prosím o určení choroby. děkuji Daník
    30. 12. 2015 6:28 Jan Kozák
    Toto je fyziologická porucha, která nemá české označení ani nemá známou příčinu. Obecně platí, že frekvence fyziologických poruch se zvyšuje v extrémních pěstitelských podmínkách.

    Čo by to mohlo byť?

    20. 12. 2015 20:02 Zakladatel vlákna: Jaroslav Kováč
    Dobrý večer pán Kozák, dnes som kontroloval uskladnený cesnak a našiel som takéto hlavičky, na niektorých to bol len 1-2 strúčiky. Je to hubová choroba , alebo následok poškodenia vlnovníkom? U odrody Dukát a Rusák, až 70-80% napadnutých hlavičiek.
    22. 12. 2015 17:37 Jan Kozák
    Jeví se mi to takto: na prvním a druhém snímku je stroužek na levé straně napaden vlnovníkem česnekovým (Aceria tulipae). Na třetím snímku jde asi o fyziologickou poruchu, která nemá české označení. Houbový povlak je snad botrytida (Botryotinia porrii) jako druhotný patogen po vlnovníku nebo fyziologické poruše.

    Sadba 2015

    4. 12. 2015 7:46 Zakladatel vlákna: Tomáš
    Dobrý den pane Kozáku,
    co se týče sadby, kterou jsem od Vás zakoupil, tak bylo poměrně zdravá.
    Ze 7 kg jsem vybral 953 zdravých stroužků a jen 22 jsem vyhodil, zejména u u odrůdy Havel. Partie Havranu a Bjetinu byly zcela v pořádku.
    V sobotu budu sázet, čím dál víc se mi vyplácí u nás sázet co nejpozději. Brzká výsadba nedá očekávané a mám ji dřív napadenou.
    Měl bych dvě otázky na Vás:
    1) hloubka výsadby - dno dírky kam se uloží stroužek podpučím je optimál 10 cm pod úrovni povrchu pozemku?
    2) kypření - hloubka pro výsadbu - má rád česnek "tvrdou postýlku a měkkou peřinku"
    3) onehdá jsem viděl poškození stroužků česneku (již při skladování po sklizni - v říjnu), zejm. u odrůdy Havel u známého: na povrchu oloupaných stroužku byly bílé krystalky, stroužek se třpytil, mírně celý zahnědl a zmenšil svou velikost - seschl, čili stroužek vysloveně "hrkal" v obalech. Jde o vlnovníka, vidím to na nějaké posátí hmyzem??
    5. 12. 2015 7:32 Jan Kozák
    1. Hloubka výsadby 6 - 8 cm znamená vrstvu zeminy nad stroužkem, což asi tak odpovídá podpučí v 10 centimetrech.
    2. Hloubka prokypření před výsadbou by měla být jen málo větší než hloubka výsadby. Tedy tak, aby se pohodlně sázelo (to by byla Vaše tvrdá postýlka). Ale i tu peřinku je třeba přimáčknout. Pokud není příliš mokro, dělá se to tak, že při výsadbě se šlape po předchozím řádku.
    3. Určitě je to vlnovník.

    sadba

    15. 11. 2015 16:57 Zakladatel vlákna: Marie
    Dobrý den. Prosím o Váš názor k tomuto obrázku. Letos jsem sklidila několik takovýchto česneků. Můžu si myslet, že vytvořené stroužky na stonku jsou vhodné k výsadbě, stává se tak běžně? je to odrůdou? či se jedná o nějaké defekt? Omlouvám se za krkolomný slovník, jsem začínající amaterka v pěstování česneku..
    15. 11. 2015 19:57 Jan Kozák
    Tento "defekt" je fyziologická porucha širokolistých nepaličáků. V některých letech se objevuje, jindy nikoliv. Ale sadba je to velmi dobrá.

    Škodca

    6. 11. 2015 18:27 Zakladatel vlákna: Jaroslav Kováč
    Dobrý večer pán Kozák, dnes som kontroloval cesnakn a našiel som jednu hlavičku s takýmto poškodením, Čo by to mohlo byť?
    6. 11. 2015 20:46 Jan Kozák
    Jednoznačně jde o poškození vlnovníkem česnekovým.

    Škůdci česneku

    5. 11. 2015 22:36 Zakladatel vlákna: Smisitel Stanislav
    Několik let pěstuji česnek neznámé odrůdy.
    Letos již druhým rokem napadl mé záhony neznámý škudce.
    Nejdříve se objevil krvavě červený brouk (nemusí to mít souvislost) a pak se objeví nechutně vypadající zelenohnědé
    larvy tvaru hrudky, velikosti hrachu plné požíraných listů.
    Poškozené nejsou jen listy ,ale i cibulky. Poškozený není jen česnek , ale také cibule, zde toto poškození není tak znatelné. Letos jsem pořídil novou sadbu, jelikož česnek sadím na stejné místo asi co 4 roky aplikuji dusíkaté vápno.
    Na jaře chci použít nějaký vhodný pesticid. Máte li podobné zkušenosti poraďte.
    S pozdravem Spaso
    6. 11. 2015 7:14 Jan Kašpar
    Jedná se o Liliovníčka chřestového (Lilioceris lilii). Spolehlivě ho hubí Reldan, nebo jakýkoli jiný organofosfát. Má to háček, žádný organofosfát nemá pro česnek registraci (Reldan do konce roku 2008).Takže zbývá ruční sběr larev obalených trusem i brouků. Škůdce se vyskytuje na chřestu, liliích, narcisech, tulipánech atd. Květiny je možno polévat čímkoli. To se nejí. Pokud si necháte chřestovníčka namnožit na květinách či chřestu, pak přejde (přeletí) na česnek, pórek i cibuli a máte na kalamitu zaděláno. Pro pořádek: Chřestovníčka likviduje spolehlivě taky jakýkoli insekticid - Pyrethroid s obsahem účinné látky Permethrin. Samozřejmě žádný prostředek s Permethrinem nemá dnes již registraci na česnek či cibuli.. Jediný registrovaný insekticid na česnek je Karate-Zeon (ú.l. Λ-cyhalothrin). Vzhledem k tomu, že K-Zeon funguje na mandelinku b. (Leptinotarsa decemlineata) tak by měl fungovat i na Chřestovníčka. K-Zeon ale na rozdíl od předchozího vyzkoušeno nemám.
    6. 11. 2015 10:50 Jan Kašpar
    Chřestovníček liliový je správně. Chybička se vloudila.

    vlnovník

    4. 11. 2015 16:37 Zakladatel vlákna: Helena Malá
    Dobrý den, také jsem udělala chybu, že jsem neošetřila Sulkou. Mám nyní sadbu zničenou. Loni bylo vše v pořádku a tak jsem si myslela, že to projde. Kdyby nějaký zbyl aby se dal zkonzumovat.
    Prosím mrkněte., zda je to opravdu tak.Je takový béžový a zcvrklý. Který ještě mohu použít a který radši zkonzumovat anebo radši vše vyhodit.
    4. 11. 2015 19:20 Jan Kozák
    Vekan se jeví bez poškození, HavelHavran jsou posáty vlnovníkem. To ale neznamená, že by je bylo nutné likvidovat. Moření v Sulce spolehlivě vlnovníka ničí ve všech jeho stádiích. Po namoření by měl být česnek do 24 hodin v zemi.
    5. 11. 2015 7:57 Zdeněk Vanduch
    Dobrý den Všem pěstitelům česneku.
    Co dodat?
    No je to smůla,paní Malá, jak již tady níže poznamenal pan Švingal,pan Kozák to moření hned,doporučoval v hezké příručce,kterou přikládal do balíčku.A myslím,že se o tom vedla řeč i zde v diskusi.
    V návalu práce jsem na to taky trošku zapoměl a asi po týdnu od doručení se pustil do kontroly stroužků.Z 5 odrůd(Havel,Havran,Jovan,Slavin a ZáhorskýII) se líbil vlnovníkovi jenom Havran. Pár stroužků jsem vyhodil a zbytek šup do Sulky. Hlava mne z toho nebolí.Tedˇ už mají kořínky všechny stroužky a zítra bych chtěl po hodinové koupeli v teplé vodě sadit. Půda už je asi dostatečně chladná a navíc má být přes poledne i sluníčko.
    Tímto chci poděkovat panu Kozákovi,resp.manželce,která má objednávky na starosti. Zvláštˇ Havel je obrovský.
    A na závěr?
    Doporučení se nemá ignorovat(platí i pro mne).
    Jenže u nás se návody na cokoli moc nečtou,mohl bych povídat.(myslím v Česku)
    Hezký den. Zdeněk z Valašska.
    8. 11. 2015 17:37 Helena Malá
    Já jsem četla, jak diskusi, tak brožurku, ale nikdy jsem sadbu Sulkou hned nemořila a bylo vše v pořádku. Jenže nyní byl uskladněn asi v teplejší místnosti než v předchozích letech. Bydlíme totiž jinde a vše je jiné. Příště už nezapomenu. Mám také svoji sadbu a ta je ok. Chtěla jsem zkusit na Vysočině odrůdu Havran, Vekan a Havel. Také si z toho hlavu nedělám, jen nevím, když je tak teplo jestli už mořit a dát do země nebo počkat.

    <p>Skvrny</p>

    1. 11. 2015 11:30 Zakladatel vlákna: Vratislav
    Dobrý den p. Kozák.Při stroužkování před mořením sulkou jsem zjistil u některých str.malé žlutohnědé skvrny vel.3mm i více a do hloub.rovněž 3mm.Nevím co to je nikdy jsem to neměl až v let.úrodě.Snažiljsem se tyto str.oddělit a zkonzumovat.Mám však obavu že i v sadbě toto určitě bude.Mám obavu abych nezamořil tím zahradu.poradte jestli nemám před výsdbou nebo po ni něčím zeminu ošetřit nebo nemusím mít obavu děkuji a příjemný den
    1. 11. 2015 17:20 Jan Kozák
    Popis problému je sice nejednoznačný, ale přesto usuzuji, že to je fyziologická porucha, která nemá vliv ani na chuť ani na skladovatelnost ani sadbovou kvalitu. Je to pouze estetický nedostatek.

    larvy škůdce v nati

    31. 10. 2015 14:28 Zakladatel vlákna: Petr Slezák
    Dobrý den, při letošní sklizni česneku jsme na velké části rostlin našli larvy, které jako by si prokousávaly cestičku v nati shora dolu k cibuli. Na některých rostlinách byla jen jedna larva, na některých více. Čím více jich bylo, tím byla nať i cibule více poškozená (rozpadající se). Na stroužky to ale vliv nemá, jsou použitelné. Posílám fotografii. Nevíte prosím, o jakého škůdce se jedná? A jak a kdy (před výsadbou nebo v době růstu?)se proti němu bránit? Děkuji Vám.
    31. 10. 2015 22:17 Jiří Snášel
    Použijte klávesové zkratky Crl + F a zadejte heslo vrtalka pórová.
    Dozvíte se, co již bylo o tomto škůdci zde řečeno.
    1. 11. 2015 7:15 Jan Kozák
    Metodika ochrany před tímto škůdcem na česneku není zpracovaná.

    Poškozený česnek

    24. 10. 2015 15:14 Zakladatel vlákna: Hedvika Tomšová
    Vážený pane inženýre,
    dnes jsem rozdružila sadbu od vás. Dvě cibule měly špatné stroužky, které pochopitelně sázet nebudu. Co bych měla dělat s těmi na pohled zdravými? Nasázet? Spotřebovat v kuchyni? Přikládám foto.
    Zdraví Hedvika Tomšová
    25. 10. 2015 6:12 Jan Kozák
    Nasázet. Primárně se jedná o fyziologickou poruchu, takže není důvod k obavám, že by ostatní sadba nebyla v pořádku.
    Tato porucha se bohužel projevuje v některých případech až v září nebo v říjnu, takže v době expedice se sadba jeví jako bezchybná. Je mi líto, že se Vám to stalo u dvou cibulí v půlkilové zásilce. Moc se Vám za to omlouvám.

    Jan Juřena hniloba a měknutí

    21. 10. 2015 19:46 Zakladatel vlákna: Jan Juřena
    Dobrý večer pane Kozáku.
    Objednal jsem si u vás sadbový česnek Benátčan a Matin a přišela mi Mirka u které mám problém že mi začal plesnivět.Plíseň voní hermelínem.Česnek je skladován v chladu a průvanu.Benátčan a vlastní česnek je v pořádku.Nevím proč se to děje?
    Předem děkuji za odpověď.
    21. 10. 2015 20:17 Jan Kozák
    Je mi líto, že máte problémy s naší sadbou. Z Vašeho popisu se však nemohu konkrétně vyjádřit. Bylo by to možné vyfotit? Podle naší evidence jste si objednal po kile Benátčan a Mirku.
    21. 10. 2015 20:49 Jan Juřena
    Toto je foto té plísně prosím o řádu,a omlouvá se spetně jsem
    se se podíval do emailu a máte pravdu, byla to Mirka.
    S pozdravem Juřena Jan

    seschnutí česneku a hnednutí stroučků

    22. 9. 2015 13:30 Zakladatel vlákna: Elena Vilímková
    Prosím o sdělení proč začli jednotlivé stroučky česneku, jinak pěkného již sesychat a znednout. Ješte nikdy se to nestalo. Děkuji
    22. 9. 2015 14:39 Miroslav K
    Dobrý den, česnek máte pravděpodobně napaden vlnovníkem česnekovým. Máte stejný problém jako mnoho dalších kteří si letos zakoupili kvalitní sadbový česnek a zjistili tento problém. Pokud to máte na sadbu tak co nejrychleji mořte sulkou, ale záleží v jakém je momentálně stavu :-)
    24. 9. 2015 7:05 Jan Kozák
    K tomu už nemám co dodat.
    < Novější910111213Starší >

    Kontakt E-mail, telefon, adresa

    Ing. Václav Kozák a Ing. Jan Kozák
    Chvojenec 75, 534 01 Holice
    IČO: 05439710
    Kontakt

    cesnek@cesnek.cz
    E-mail není určen k poradenství.
    Rádi Vám poradíme v diskusi.

    Obchodní podmínky
    Reklamační formulář

    Šlechtění česnekové sadby Grafika zpracována Odemne