Přihlášení

  • Pěstování
  • Popis česneku
  • Odrůdy
  • Choroby a škůdci
  • Články
  • Diskuse: Škůdci česneku Zpět na diskusi

    Vlnovnik

    4. 11. 2020 20:26 Zakladatel vlákna: Tomáš Přibyl
    Dobrý den
    Tak to mám asi stejný problém jako kolega,taky vlnovník ? Stroužky jsou na místech zjevně matné a měknou
    Pokud budu sázet až za týden můžu namořit nechat zaschnout a zasadit později? A pak mám ještě poslední dotaz...pokud mám doma více druhů česneku k sadbě který poškozený není ..je dobré ho taky namořit preventivně před výsadbou ? 
    Vlnovnik
    4. 11. 2020 23:04 Václav Kozák
    Jedná se též o vlnovníka. Letos se v některých oblastech objevuje o něco více, než předchozí roky (bez ohledu na odrůdu), zdaleka však ne v takové míře, jako v období 2013 - 2015. Neznamená to však, že by vymizel, proto stále doporučujeme preventivně sadbu mořit už v září.
    Rostliny si jsou schopny proti některým chorobám a škůdcům vytvářet obranné látky. To však jen v případě, že se s daným škůdcem setkají už během vegetace. Pokud jsou napadeny až po uskladnění, efektivně se bránit nedokážou. To však  neznamená, že škůdce nepřežívá i na materiálu zdánlivě nenapadeném. Naopak může být i zdrojem problému. Proto je vhodné sadbu mořit všechnu  a každoročně.
    V současné době už česnek není v dormanci (v klidovém stádiu), tudíž jakmile bude namořen, bude se snažit vyvíjet kořeny. Při moření v tomto období doporučujeme vysazovat do cca 24 hodin po namoření.
    Nemusíte však mít obavu ani materiál na fotografii vysadit. Po 2 hodinovém moření v sulce se zbavíte všech vývojových stádií tohoto roztoče a s výjimkou prostředního stroužku nebude mít toto stádium napadení viditelný vliv na konečný výnos.
    5. 11. 2020 9:03 Tomáš Přibyl
    Když dodržím předepsanou dobu moření 6 - 12 hod, můžu česneku uškodit? Potom mě ještě napadlo místnost kde napadeny česnek ležel tak aspoň to místo vystříkat savem.. a krabici v níž byl tak spálit..vzhledem k tomu že ho tam budu skladovat příští rok ..pokud vyroste
    5. 11. 2020 10:39 Václav Kozák
    Z experimentů je zřejmé, že moření delší než 2 hodiny má už negativní vliv na česnek samotný, na druhé straně právě 2 hodinové moření spolehlivě roztoče zlikviduje. Naopak při moření již roztočem napadeného materiálu je riziko počkození česneku při delším moření vyšší.
    Vystříkáním prostor, kde byl napadený česnek uskladněn savem, nic nezkazíte, sami se podobná opatření snažíme dodržovat i přesto, že podle literatury by neměl být vlnovník bez hostitele schopen rok ve skladu přežít. Ovšem ne vše, co je uvedeno v literatuře, platí i v praxi. Kdyby platilo vše, co se v odborné literatuře dočteme, vlnovník by neměl žádnou šanci na přežití.
    Největším problémem je však jeho šíření. Přestože se jedná o živočišného škůdce, jeho šíření lze přirovnat spíše ke sporám plísní. Rozšiřuje se vzduchem a to podle argentinských výzkumníků dokonce až tisíc kilometrů. Proto boj s vlnovníkem není úplně snadný a je dobré pro prevenci udělat maximum.

    Vlnovník česnekový v prostoru

    31. 10. 2020 15:15 Zakladatel vlákna: Jiří Vaněk
    Dobrý den. Stalo se, že dle příznaků zde popisovaných, mám celou úrodu (pro vlastní potřebu) cca 120 palic napadených. Chystám se koupit sadbu Havran, na sadbu i na spotřebu během zimy.
    Starou úrodu spálím. Co ale s prostorem, kde byla uskladněna? Přetrvává tam ten roztoč? Je potřeba to nějak desinfikovat? Případně čím.

    Děkuji za odpověď.
    31. 10. 2020 18:52 Jan Kozák
    Může prostor vystříkat Savem nebo vysířit, případně tam česnek dva roky neskladovat.
    31. 10. 2020 18:59 Jozef Sisak
    Ako alternativa aj : Germicídne Lapma VT-3238 38W s dvojitou ochranou pomocou UV a ozónu je spolahlivým ničiteľom vírusov, baktérií a plesní
    31. 10. 2020 20:30 Jiří Vaněk
    Děkuji. Moc jsem tomu nevěřil, v podstatě jsem se ptal jenom pro jistotu. A ono jo.
    Když teda asi použiji sýrné knoty z prodejny vinařství, nic nepokazím.

    A ještě prosím podotázka. Nemám možnost změnit záhon. Zahrádka malá a záhon na cibuli a česnek pouze jeden. Může to mít nějaký vliv? Je ten vlnovník i v půdě? Opět případná pomoc...
    Děkuji.
    1. 11. 2020 19:59 Jan Kozák
    Sice ne moc, ale nějaký vlnovník v půdě bude. Každopádně namořte v Sulce a ještě bych doporučil zapravit před výsadbou dusíkaté vápno. Jeho dezinfekční účinek už bude  hodně snížen, ale nějakou službu udělá.

    česnek z Ekvádoru

    7. 10. 2020 21:14 Zakladatel vlákna: Fiala petr
    Zdravím Vás pane Kozáku a chtěl bych vědět, zda se k Vám dostala informace stran česneku (údajně) z Ekvádoru. Sadbu jsem dostal pozdě na jaře, zasadil, porost byl zdravý, trochu divoký,nepaličák, v několika stvolech 1-4 pacibulky nad sebou. Protože byl zasazen pozdě, hlávky nebyly moc velké, fialové zbarvení slupky, někde utvořil jednu cibulku. Zatím nevím, jak bude skladovatelný, agresivnost mírnější oproti Ruskému paličáku. Několik pacibulek jsem namořil a chtěl bych vědět, zda mi nehrozí zavlečení nějakých chorob, tady neznámých.  Děkuji za odpověď, Fiala Petr z F-M.
    8. 10. 2020 20:00 Jan Kozák
    Česnek se pěstuje na celém světě (asi mimo Antarktidu), tak proč by nemohl být z Ekvádoru? Samozřejmě neznám Váš konkrétní materiál, ale obecně platí, že se ze vzdálených zemí k nám dostávají choroby a škůdci, které neznáme, případně choroby u nás běžné, ale jejich kmeny s nimiž si pak nevíme rady. Neodrazuji Vás tím od jeho pěstování, ale zbytečně tento česnek dál nerozšiřujte. Pokud se Vám bude líbit, nechte si ho.

    Moření česneku

    1. 10. 2020 23:02 Zakladatel vlákna: Vlasta Tomsová
    Zdravím, prosím do kdy můžu mořit česnek, není začátek října již pozdě. Děkuji Vlasta
    3. 10. 2020 19:12 Jan Kozák
    Zatím to ještě lze. česnek je ve vegetačním klidu. Ale zbytečně neotálejte.
    3. 10. 2020 19:23 Vaclav Kavka
    Rád se nechám opravit, ale podle mě je potřeba zkontrolovat spodní konec stroužků. Když se začnou nalévat špičky budoucích kořínku, už bych nemořil, hrozí popálení.

    Jinak letos jsem poprvé zkusil mořit jen 2 hodiny a zdá se mi, že to nestačí. Z některých balíčků se šíří česneková vůně, vlnovník tam pracuje.
    4. 10. 2020 9:05 Jan Kozák
    Pokud se šíří "česneková vůně", bude to způsobeno jiným problémem než vlnovníkem. Máte to řádně suché?
    4. 10. 2020 10:22 Vaclav Kavka
    Zdá se mi, že ano. Je to ve vytápěné místnosti.
    6. 10. 2020 20:00 Vaclav Kavka
    Snad to byl jen jeden kus
    Stroužek
    7. 10. 2020 9:37 Jan Kozák ml.
    Tohle není způsobené vlnovníkem, ten se projevuje jinak: zhnědnutím, zmatněním a svraštěním povrchu stroužků, uskladněný česnek je cítit zatuchlinou. Toto na snímku bude nejspíše důsledek mechanického poškození (otlačení cibule).

    Chci upozornit všechny návštěvníky, že informace, že by 2 hodiny moření nebyly dostatečné, není ověřená. (Na e-mailu už evidujeme 6 dotazů zákazníků, které to zmátlo.)
    7. 10. 2020 10:00 Vaclav Kavka
    Tak to se omlouvám. Ten obrázek jsem sem dával s tím, že je vidět, že to není, co jsem řikal.

    Skladování česneku

    19. 9. 2020 11:14 Zakladatel vlákna: Pavel Veselý
    Vážený pane Kozáku, je prosím vás podle vašich zkušeností vhodné skladovat česnek na zimu, s předpokládanou spotřebou česneku do února - března následujícího roku po jeho sklizni, při teplotě 30 - 33 stupňů Celsia a zároveň při vlhkosti jen 23 - 30 %? Takové podmínky u mne totiž panují v komoře nad kondenzační kotlem. A mám dojem, že by to mohlo být po mých nezdarech při skladování česneku ideální místo pro skladování. Z diskuse o skladování česneku jsem si vzal, že je dáván větší důraz na sucho než na teplotu skladování. Sám uvádíte v odpovědi panu Hanzalovi ze dne 3.8.2020, že teplota může být vyšší než 20 stupňů Celsia. Děkuji za vyjádření.
    19. 9. 2020 19:29 Jan Kozák
    Pokud nebude česnek napaden vlnovníkem česnekovým, tak by mělo být toto místo velmi vhodné.

    Kukla nějakého živočicha mezi uskladněným česnekem

    13. 9. 2020 9:56 Zakladatel vlákna: Milan Zemek
    Přeji dobrý den pane Kozáku.

    Manželka našla v našem příručním zásobníku na česnek (a cibuli) jakousi kuklu neznámého (pro nás neznámého) živočicha.
    V této krabičce máme letošní česnek, tedy vždy jen pár kusů na domácí spotřebu.
    Žena tvrdí že jsme si to domů přinesli ze zahrady.
    Co by to mohlo být? 
    Je to pro česnek nějak nebezpečné?
    Jde o to že letos budu sázet Havran a Bjetin a pokud bych měl na záhonku (sázet letos budu po bramborách) nějakého škůdce tak abych ho mohl včas zlikvidovat.
    Pomůžete prosím s určením živočicha?
    Děkuji.
    Hezký den.
    KuklaKukla2
    13. 9. 2020 19:40 Jan Kozák
    Myslím, že to kukla vrtalky pórové. Vaše žena má pravdu, přinesli jste si to ze zahrady a dokonce s česnekem. Vrtalka sice napadá i česnek, škody jsou až na výjimky nepatrné. Na pozemku po bramborách určitě nebude.
    14. 9. 2020 17:37 Milan Zemek
    Dobrý den.
    Mockrát děkuji za odpověď.
    Už jsem klidný a vyrovnaný.
    Už jsem se bál že to bude něco horšího co nám bude likvidovat příští úrodu.
    Hezký den.

    Vyvýšený záhon nebo záhon

    7. 9. 2020 21:35 Zakladatel vlákna: Vaclav Pokorny
    Dobrý den pane inženýre,
    prosím o radu, zda by jste preferoval výsadbu česneku do (zavedeného) záhonu po bramborách, když byl ale na vedlejším záhonu vzdáleném cca 5m pěstován česnek a byl silně napaden houbomilkou, nebo výsadbu do nového vyvýšeném zahonu ( o 20 m dál), vytvořeném jen pro česnek? A popřípadě, jaký by byl asi tak idealní poměr v novém zahoně - zemina kompost písek ? Děkuji za odpověd Pokorný
    8. 9. 2020 20:40 Jan Kozák
    Pět metrů nebo dvacet metrů - je to jedno. Pokud máte houbomilku, přikryjte v předjaří (nebo hned po výsadbě) česnek bílou netkanou textilií. Na otázku poměru jednotlivých složek v záhonu odpovědět neumím.

    Vlnovník česnekový

    30. 8. 2020 20:37 Zakladatel vlákna: Petr Rubeš
    Dobrý den, reaguji na vlákno vlnovník česnekový. Pro česnek určený ke spotřebě není nikde žádná zmínka o ochraně před vlnovníkem. Neberte to jako návod, ale jako příběh, kterým jsem osobně prošel. Zakoupil jsem sadbu česneku (dva druhy ozimého paličáku) a poté ji namořil Sulkou s délkou moření 6 hod. (což se patrně projevilo na horším zakořenění a potažmo i výsledku). V příhodnou dobu jsem vysadil a výsledek nic moc. Proto jsem objednal novou sadbu u stejné firmy a ve stejném složení – stejné druhy česneku.

    Po dvou měsících sušení svého výpěstku jsem zjistil, že některé stroužky v palicích jsou částečně scvrklé, což naznačovalo napadení vlnovníkem. Mé podezření se bohužel při prohlídce pod mikroskopem potvrdilo. Česnek byl výrazně zamořen vlnovníkem. Při hledání po internetu jsem nenarazil na žádnou informaci, která by tento problém řešila. V situaci podobné zoufalství nezbývalo, než se zamyslet nad možnostmi, které jsem měl k dispozici a pomohly by mi zachránit česnek. Padla volba na argon (netečný plyn na svařování v ochranné atmosféře). Po zjištění, že se používá jako ochranná atmosféra pro bramborové lupínky jsem neváhal a bezodkladně jednal. Česnekové palice jsem naskládal do nádoby, kterou bylo možno hermeticky uzavřít a napustil ji plynem (argon je těžší než vzduch). Česnek zůstal v nádobě čtyři dny. Po otevření a následné kontrole pod mikroskopem se ukázalo, že všechny vzorky vykazují přítomnost vlnovníka v mortalitní podobě. Při následných čtrnáctidenních kontrolách se již žádný živý jedinec neobjevil. Stroužky, které byly před ošetřením málo napadené, vydržely až do zkonzumování (červen následujícího roku). Domnívám se, že argon vytěsní veškerý vzduch z česnekových cibulí a udusí nejen dospělce, ale i zárodky ve vajíčkách.

    Poté co dorazila zásilka sadbového česneku a byla mořena dvě hodiny v Sulce jsem ji i přesto nechal projít plynovou procedurou a ukázalo se, že velmi dobře zakořenila.

    Letošní sklizeň byla proti předešlým rokům excelentní a po měsíci sušení již prošla ozdravnou procedurou a vypadá to, že část určená na sadbu již nebude třeba ani mořit v Sulce. Předesílám, že jsem malopěstitel a množství vypěstovaného česneku je kolem 10kg. Nijak jsem dále neexperimentoval (např. s časem při kterém dojde k usmrcení vlnovníka). Mohla by to být ale jedna z možností, jak poměrně jednoduchým způsobem před vlnovníkem ochránit česnek učený ke spotřebě a možná i na sadbu. Je jisté, že česnek musí být uskladněn v prostředí, kde se nevyskytuje vlnovník, jinak patrně dojde k opětovné kontaminaci.
    31. 8. 2020 13:10 Vaclav Kavka
    Dobrý den, možná by šlo použít i obyčejný CO2? otázka je, nakolik potřebují dormantní stroužky dýchat a tedy jak dlouho vydrží bez kyslíku.
    1. 9. 2020 7:44 Jozef Sisak
    Nad touto problematikou som sa zamýšľal aj ja CO2 je dostupnejšia ,

    pri koncentracii 20% je smrtelna pre človeka a využiva sa aj ako roztok na narkotizaciu akvarijnych rybičiek a ako plynná zmes  pri inseminacii včiel to len informacia naviac .

    Asi len pokusmi najdeme odpoveď na dane otazky

    Vami odporučane - skôr- použitie postreku Kumulusom je prevencia , čo robiť  v skladoch je ...? napr. vakuovanie či nasledovne zaplynenie a s čim je len na skušani

    P. Peter Rubeš vytvoril svojim úspešným pokusom začiatočnú schému - čiaru na ktorej sa da pracovať - experimentovať.
    1. 9. 2020 7:53 Jozef Sisak
    Pozdravujem
    ake zväčšenie ste použil ?Predpokladané pôsobenie plynu bolo spravne lebo to potvrdili aj vysledky pokusu . Použili ste to k čomu ste mali pristup v mojom pripade tekuty dusik - 196st. a plynny - 60st. čo je problem a preto  stale nemam odvahu do toho isť. Preto asi CO2 bude riešenim
    1. 9. 2020 19:48 Petr Rubeš
    Zdravím. Nejsem chemik a tak úzké souvislosti si netroufám
    deklarovat, ale CO2 s vodou reaguje na kyselinu uhličitou a navíc
    nemusí být při vstřebání dostatečně účinný. Co to udělá
    s česnekem nedokáži odhadnout. Před pár roky jsem česnek
    zavakuoval do plastového sáčku a po měsíci byla ze sáčku
    nafouklá koule a ani s česnekem to nedopadlo dobře. O dusíku si
    netroufám polemizovat. Argon jsem vybral z toho důvodu že je to
    netečný plyn, který za běžných podmínek s okolním prostředím
    nereaguje. Dá se říci, že je to i letos pokus s tím, že to na
    první dobrou loni vyšlo. Letos se spíše zaměřím na pravidelné
    kontroly pod mikroskopem (zvětšení 150x), zda se vlnovník
    neobjeví. Po měsíci od ošetření argonem je zatím vše v
    pořádku.
    1. 9. 2020 22:04 Jan Kozák ml.
    Osobně se mi váš experiment hodně líbí. Zajímalo by mě, jaká je minimální doba působení na vlnovník. Čtyři dny jsou příliš dlouhá doba. Dále by mě zajímalo, zda to nemůže mít preventivní funkci, obdobnou té, která je přičítána Sulce, kdy po namoření je od vlnovníku spolehlivě pokoj.
    2. 9. 2020 19:56 Petr Rubeš
    Zdravím. K té délce expozice si osobně také myslím, že čtyři dny je zbytečně moc a že polovina by měla stačit. Vzhledem k

    tomu, že loňský rok byl o tom čím česnek ošetřit, tak doba expozice byla spíše výstřel od boku. Pravdou je, že jsem nepociťoval žádné chuťové změny. Letos jsem byl vytížen jinými záležitostmi a tak došlo jen na zopakování toho, co se již povedlo. I tak je to záležitost na experimentování.

    Co se týče druhého bodu, to si netroufnu rozebírat ani v teoretické rovině. Přikláním se k tomu, že patrně dojde k napadení, ale vše může být jinak ...
    6. 1. 2021 21:53 Vítězslav Dotzauer
    Dobrý den,CO2 jsem zkoušel ale bez zdárných výsledku ani po třech dnech.Asi někde chyba- spíž to zvlhlo a velký špatný.

    Vlnovnik

    20. 8. 2020 16:02 Zakladatel vlákna: Klimo Radek
    Dobry den pane Kozák.
    Dva predchozi roky mi vlnovnik po vysadbe zlikvidoval zbytek uskladnene úrody, je jasné, že sucho a chladno je běžným pestitelum nedostupne. Loni jsem tedy poprve moril v sulce, zatím je uroda v pohode. Snazil jsem se dohledat nějakou ochranu a na stránkách Mendelovy univerzity jsem se dočetl, že existuje dravy roztoč, ktery je údajně schopen likvidovat vlnovnika. Roztoč se jmenuje amblyseius cucumeris. Nemáte nahodou nějaké poznatky, případně osobni zkušenosti? Děkuji za odpověď.

    Síření

    24. 7. 2020 22:07 Zakladatel vlákna: Vaclav Kavka
    Dobrý den, měl bych otázku. Vysířil jsem sklep sirnými knoty a až zpětně jsem si uvědomil, že jsem tam měl uskladněno několik zajímavých stroužků na sadbu. Mám očekávat problémy? Stroužky jsou v misce zabalené v papírových pytlíkách, nicméně celý objem byl "vykouřený". Stroužky by měly být plně spící již několik týdnů. Lze to případně brát jako svého druhu moření proti vlnovníkovi?
    25. 7. 2020 7:20 Jan Kozák
    Kysličník (teď se tomu blbě říká oxid) siřičitý je ve větší koncentraci biocidem, tedy hubí všechno živé s výjimkou některých mikroorganismů, tedy i rostliny. Pokud této koncentrace nebylo dosaženo, stroužky přežijí, vlnovník určitě ne. Nevím, jak to bude s jeho vajíčky.

    Nepoznáte škůdce ?

    9. 7. 2020 11:26 Zakladatel vlákna: Ondřej Turek
    Dobrý den,

    po sklizení česneku, téměř každá rostlina má ve stvolu zavrtaného (místy i hluboko) škůdce - podobného zrnku kmínu - viz foto. Chci se zeptat co s tím než česnek svážu do svazků a zavěsím k vyschnutí. Nemají se napadené stvoly uřezat ? Nenapadne, nesežere škůdce i cibuli ?
    Sázel jsme v prosinci a vše bylo mořeno v Sulce.

    Děkuji za radu a přeji klidný den.
    Ondřej Turek
    Škůdce 1Škůdce 2Škůdce 3
    9. 7. 2020 12:01 Antonín Tesař
    Asi je to kukla vrtalky pórové
    10. 7. 2020 7:00 Jan Kozák
    Ano, je to kukla vrtalky pórové. Cibuli Vám tento škůdce nesežere, ale po vykuklení napadne v okolí pór.

    Sušení česneku

    30. 6. 2020 19:01 Zakladatel vlákna: Tomáš Kala
    Dobrý den, jelikož jste mi o pár příspěvků níže určil že mám v česneku háďátko. Tak jsem se chtěl zeptat jestli se haďatko bude šířit i při sušení česneku? Při sběru budu napadený česnek ihned vyřazovat, ale nejsem si jistý jestli se mi podaří všechen špatný česnek při sklizni vyřadit. Děkuji za odpověď Kala 
    30. 6. 2020 19:31 Jozef Sisak
    Sadba - NIE   a  v kuchyni tam vadiť nebude
    30. 6. 2020 20:15 Jan Kozák
    Při sušení se háďátko šířit nebude, ale počítejte s tím, že může být napadený všechen, ačkoliv nebudou viditelné žádné příznaky. Tedy určitě nesázet. A vyřazený česnek ani zbytky po čištění nepatří do kompostu.

    Háďatko

    26. 6. 2020 14:11 Zakladatel vlákna: Martin Lokaj
    Dobrý deň. Tak sa aj u mňa objavilo háďatko. Asi mu prospeli tieto dažde. Vyskytuje je v takých kruhoch cca 5-10 rastlín  a potom väčšinou o pár desiatok metrov. V cca 1300 m² som našiel asi 10 takýchto nálezísk. Chcem sa spýtať, ak plánujem zber cca za dva týždne,  mám to preložiť na skorší termín? Pýtam sa preto, lebo máte  v popise pri škodcoch, že pri priaznivých podmienkach dokáže zlikvidovať celý porast behom krátkej doby, avšak je rozdiel jedneho týždňa zásadný? Keďže sa jedná o pomerne väčšiu plochu, tak ošetrenie by som volil Dusikaté vápno, môžem ho aplikovať už teraz na miesta kde som vybral napadnutý cesnak, alebo prípadne aj na okolie kde je stále cesnak v pôde? Alebo aplikovať až po zbere? Celkovo by som potreboval použiť Dusikaté vápno na cca 2000 m², je to však podstatne drahšie  ako keby som použil  len nehasené vápno. Ak Dusikaté vápno obsahuje cca 50% CaO a používa sa 4-5 kg/ár tak potom by som mohol použiť nehasené vápno v polovičnej dávke po zbere, zapravil by som ho diskovými bránami a počkal cca 2 týždne  a potom vysial horčicu s facéliou. Môže to tak byť alebo by to bolo na škodu? Ďakujem za akékoľvek rady, chcem to riešiť  preto najlepšie už teraz v tých náleziskách, lebo o dva roky tam asi budem musieť zasa sadiť cesnak, nemám totiž iný pozemok len na dva roky, možno tri, samozrejme sadba bude certifikovaná, dúfam že aj od vás.  Prajem úspešný zber  dobrú úrodu. 
    27. 6. 2020 7:36 Jan Kozák
    Omyl, dusíkaté vápno je nejlevnější možnost jak omezit háďátko pod mez škodlivosti. U dusíkatého vápna nejde o Ca, ale o ten zbytek, proto ho v tomto směru normálním vápnem nenahradíte. 
    Doporučuji všechny příznakové rostliny z pozemku odstranit a vynést někam do remízku nebo do lesa, určitě ne do kompostu ani na pole či louku. Ještě aspoň jeden metr od ohniska nákazy rostliny teď sklidit, protože budou silně napadené i tím jsou i zdrojem tohoto škodlivého organismu k zamoření půdy. Takto uvolněné plochy je dobré ošetřit dusíkatým vápnem už teď a po sklizni celý pozemek. Pokud bude dusíkaté vápno zapraveno do půdy, uváleno a k tomu bude půda vlhká a bude teplo, tak výborný účinek bude mít dávka 5 q/ha, tedy 1 q na 2000 metrů čtverečních Vaší plochy. Dá se však předpokládat, že se Vám tento problém objeví i na ostatních plochách, proto by asi nebylo marné ošetřit i je.
    Není Vaší povinností upozorňovat zákazníky, že v česneku může být háďátko, protože neprodáváte sadbu, přesto byste mohl nabízet ne česnek, ale konzumní česnek, případně konzumný cesnak.
    29. 6. 2020 16:40 Martin Lokaj
    Ešte jedna otázka k tomu Dusikatému vápnu, máte skúsenosť aj s použitím na jar, myslím keď sa oteplí a prípadne by sa zapravilo pri poslednom bránení? Ďakujem 
    29. 6. 2020 19:19 Jan Kozák
    Ničemu byste ani s bráněním nezabránil, bylo by to jen velmi drahé hnojení.

    Určení choroby

    25. 6. 2020 23:08 Zakladatel vlákna: Tomáš Kala
    Dobrý den, 
    Nejsem si vůbec jist co je to za chorobu. Poradíte mi prosím? Děkuji Kala 
    ...,...
    27. 6. 2020 7:10 Jan Kozák
    Háďátko jak Brno. A na pátém snímku možná sklerocium. Rostlina na šestém snímku nevykazuje žádný problém.
    Co s tím? Jednoznačně novou sadbu; počítejte s tím, že i zdánlivě zdravé rostliny mohou být napadeny. Tohle mokré období šíření napomáhá.
    27. 6. 2020 16:01 Tomáš Kala
    A jaký názor máte na plečkování česneku v této fázi růstu?
    Aktuální stavPlečka.

    Škůdce

    9. 6. 2020 18:01 Zakladatel vlákna: Jiří Müller
    Dobrý den, chtěl bych Vás požádat o názor jakého škůdce mám v česneku. Jedná se o odrůdu Benátčan. Česnek normálně rostl a nyní začal chřadnout. Po vykopání 2 sazenic jsem narazil na stejný výsledek viz. foto. Nějaký malý brouček. Jiné odrůdy na stejném políčku jsou "zatím" nedotčené. Děkuji Müller
    SkudceČesnekČesnek
    9. 6. 2020 19:19 Štěpán
    Opět háďátko!
    9. 6. 2020 20:00 Jan Kozák
    Ten malý brouček česnek nepoškodil. Škůdcem je háďátko zhoubné (okem neviditelné).

    Choroba nebo škůdce

    7. 6. 2020 14:48 Zakladatel vlákna: Aleš Náprstek
    Prosím o identifikaci choroby nebo škůdce. Děkuji.
    .,-¨¨
    7. 6. 2020 17:09 Štěpán
    Jednoznačně háďátko. Ale zaujalo mě docela dost zdravý stav rostliny.
    7. 6. 2020 20:32 Jan Kozák
    Háďátko tu je jednoznačně. Asi v suchu se pomaleji množilo a když přišla voda, tak se do toho pustilo. Proto jsou rostliny nezvykle hodně vyvinuté.

    Choroby

    28. 5. 2020 17:23 Zakladatel vlákna: Nikola Burkoňová
    Dobrý den,

    chtěla bych Vás poprosit o radu o co se jedná. Loni jsme si koupili a nasázeli jsme odrůdu Bjetin. Česnek pocházel od nejmenovaného pěstitele. Dále pěstujeme i jiné odrůdy a ty jsou bez problémů. V porostu se nacházejí velké zdravé rostliny až zcela zakrnělé a uschlé. Přikládám fotku níže. Děkuji a přeji hezký den. Burkoňová 
    ChorobaChorobaChoroba
    28. 5. 2020 19:28 Jan Kozák
    Riziko výsadby konzumního česneku není sice příliš vysoké, ale případné negativní důsledky jsou zcela zásadní. V tomto případě jste si vysadila ve své zahradě i háďátko zhoubné. Máme tu příklad, že mé varování před výsadbou konzumního česneku není plané.

    česnek Dukát

    24. 5. 2020 15:27 Zakladatel vlákna: Hana Švarcová
    Dnes jsem "sklidila" úrodu česneku. Byl napaden škůdcem. Jsem začátečník, tak budu vděčná za pojmenování choroby, případně jak se příště takovému neúspěchu vyhnout. Díky za radu.
    obrázek 1obrázek 2obrázek 3
    25. 5. 2020 10:24 Antonín Tesař
    Dobrý den, nejsem znalec škůdců česneku, ale odhaduji, že Vaše úroda byla napadena vrtalkou pórkovou
    25. 5. 2020 16:32 Hana Švarcová
    Dobrý den, asi máte pravdu, bude to ta potvora.
    25. 5. 2020 17:12 Jan Kozák
    Je to pravda. Vrtalka pórová většinou nedělá na česneku významné škody, ale bohužel jsou i výjimky. Nepamatuji se, že by se tento problém u někoho někdy opakoval; ochrana je totiž dost problematická.
    26. 5. 2020 10:43 Hana Švarcová
    Děkuji za odpověď. Údajně pomůže ošetřit půdu 3 neděle před sadbou přípravkem Dursban 10 G. A v období květen - červen překrýt sadbu netkanou bílou textilií.
    26. 5. 2020 13:02 Zdeněk Mácha
    Dobrý den. Mám za to, že se tento přípravek již nedá sehnat, jelikož nemá platnou registraci.
    26. 5. 2020 21:02 Jan Kozák
    Nejsem entomolog, ale nemyslím si, že by Vám to sviňstvo bylo co platné (já bych to nedal ani do porostu na produkci sadby). Vrtalka je moucha, ta k Vám může přiletět na velkou vzdálenost.
    27. 5. 2020 7:29 Hana Švarcová
    Netkaná textilie by tedy mohla ochránit před mouchou, ale jak zlikvidovat případné zárodky v půdě? Je vhodné sázet česnek na záhon napadený vrtalkou v předchozí sadbě?

    Hnijící kořeny

    21. 5. 2020 15:53 Zakladatel vlákna: Vladimír Valčík
    Dobrý den,

     Mohu poprosit o shlédnutí fotek v příloze a určení o jakou> chorobu se jedná, je-li to možné?



    Děkuji moc Vladimír Valčík
    Foto1Foto2Foto3
    21. 5. 2020 20:54 Jan Kozák
    A máme to tady. je to jednoznačně háďátko zhoubné. Teď je třeba napadené rostliny a ještě aspoň dvě sousední vytrhat a v nádobě s plným dnem vynést mimo pozemek a zlikvidovat. Hoří to samozřejmě špatně, můžete to vynést někam do remízku nebo do lesa. Určitě ne na jakékoliv pole, určitě také ne do popelnice s biologickým odpadem. Půdu, kde se háďátko vyskytlo, posypte dusíkatým vápnem a zapravte ho do půdy. Ani zdánlivě zdravý česnek nepoužijte na sadbu.

    Houbomilka cesnekova

    18. 5. 2020 1:03 Zakladatel vlákna: Svatava Vojtková
    Dobrý večer! Prosím o radu týkající se houbomilky česnekové. V únoru mi sousedka provedla proti houbomilce  opakovany postřik . a dnes jsem zjistila,ze mi nad zahonem spousta těchto much poletuje a na česnek sedá. Může ještě škodit. Mám znovu postříkat? Děkuji za radu.
    Zdravím Vojtkova
    18. 5. 2020 10:08 Jan Kozák
    Určitě Vám tam nelétá houbomilka, ta je teď krátce zakuklená v zemi a vylétne v předjaří příštího roku. Česnek nestříkejte.

    bio-eko anti krtko

    13. 5. 2020 8:39 Zakladatel vlákna: Miloš Dian
    Posielam trochu úsmevu. Pred časom sa diskutoval boj proti krtkom. Dovolím si zverejniť moje bio-eko-antikrtko zabezpečenie značky "kocúr". Jediný problém je v tom, že krtkov chytá len vtedy, keď z krtinca vylezú a kocúrovi sa chce a nie vtedy, keď treba. Ale zase nemá nutkanie krtince rozhrabávať, ako by to robil napríklad akčný teriér či jazvečík. Mimochodom, vyššie rastliny je Záhorský 2 a vpredu nižšie je jarný Benátčan.
    .
    15. 5. 2020 10:52 Jan Kozák ml.
    Je mi líto, ale patrně jste se stal obětí zavádějící reklamy. Tento produkt je na krtka téměř zcela neúčinný. Teritoria koček a krtků se běžně překrývají roky, aniž by je to omezovalo.
    Vzhledem k jeho velkému přemnožení a mimořádné protekci ze strany člověka je označení tohoto produktu jako přínosného pro prostředí (eko) minimálně diskutabilní.
    Varuji též před pořízením krtka. Mnozí na něj na internetu pějí chvalospěvy, že by si jeden až řekl, že by musel být hloupý, aby si ho nekoupil. Pozor, velká část krtčí marketingové kampaně jsou naprosté nesmysly.
    Krtina údajně obsahuje nejkvalitnější půdu z širokého okolí
    15. 5. 2020 15:37 Jana Kopecká
    :-)))) to jsou hanebné pomluvy:-)) možná dokonce i kampáááň. Eko prostředek zn Kocour povznáší každou zahradu a působí jako vynikající antistresor. O žádné protekci ze strany člověka nemůže být řeč...

    Krtčí marketingová kampaň je také podařená. Kupodivu podobné zviřátko v podobě hryzce tak silný lobing nemá a uživateli je ve velkém odmítán. Většinou neúspěčně.

    MOC DĚKUJI ZA POBAVENÍ.
    20. 5. 2020 15:11 Miloš Dian
    Môžem súdiť len podľa výsledkov, zabezpečenie značky "kocúr" bolo nasadené koncom leta 2018 vo veku 4 mesiace. V roku 2019 zmizli dovtedy sa nepravidelne objavujúce krtince a nie sú ani tohto roku. Nemusí to súvisieť, ale je pekné myslieť si, že som sa tej ryjúcej potvore dostal na kobylku.
    Až na občasné rozporné pocity, keď zabezpečenie typu "kocúr" prinesie svoje "trofeje" ako vtáky či potkany v živom stave do domu. Takže svoju protekciu si plne zasluhuje. :)

    Choroba

    5. 5. 2020 7:32 Zakladatel vlákna: Jarmila Klapková
    Dobrý den, chtěla bych poprosit o radu. V záhonu jsme našli několik rostlin s tímto poškozením, viz obrázek. Jedná se o houbomilku? Nejmladší list je silně poškozený, ale červa jsem nenašla. Děkuji.
    česnekčesnek
    14. 5. 2020 9:40 Martin Lokaj
    Ja som našiel tiež pár takýchto rastlín.  Našťastie ich nie je veľa, stále dúfam, že niekto odpíše.  Tiež si myslím že by to mohla byt houbomilka.
    14. 5. 2020 20:44 Jan Kozák
    Omlouvám se, nějak mi tento dotaz unikl nebo jsem na něj odpověděl, ale neodeslal. To se mi také někdy stane. Je to poškození houbomilkou; "červ" je už v zemi.

    Určení choroby.

    4. 5. 2020 19:54 Zakladatel vlákna: Jiří Janeček
    Dobrý den,
    prosím o určení choroby, v porostu jsou napadené rostliny rozmístěny jednotlivě. Za odpověď předem děkuji.
    Janeček.
    123
    4. 5. 2020 20:39 Zdeněk Mácha
    Dobrý večer. To samé co u mě a u pána pod Vámi.

    Choroba.

    4. 5. 2020 18:24 Zakladatel vlákna: Martin Čížek
    Dobrý den Pane kozák.
    Mám dotaz ohledně kroucení česneku. Po vytržení jeví známky nějaké nemoci.
    Napadený česnek.Napadený česnek.Anton- 10% napadeno, zbytek vypadá v pořádku.
    4. 5. 2020 18:41 Jan Kozák
    Tak to vypadá na houbomilku.

    Houbomilka

    2. 5. 2020 21:31 Zakladatel vlákna: Radek Lízal
    Dobrý den, dnes jsem zjisti na osmý rostlinách že mám houbomilku. Vím že se tu píše, když se oběví, tak už je na záchranu pozdě. Rád bych se vás zeptal, co mám s těmito rostlinami udělat a zda se malém obávat, že se oběví i na ostatních rostlinách. Děkuji
    3. 5. 2020 19:12 Jan Kozák
    Protože teď nikam nejezdím a sami houbomilku nemáme, tak nevím v jakém stádiu aktuálně je. V běžných letech okolo desátého, maximálně do patnáctého května opouští rostlinu a kuklí se v půdě, aby v předjaří příštího roku vylétla ven moucha. Znamená to tedy, že žádné další rostliny už v tomto roce napadeny nebudou. Pokud napadené rostliny zlikvidujete (tedy hlavně pokud zlikvidujete larvu), tak likvidujete i konkrétního jedince, který by příští rok vylétl. Když napadené rostliny ponecháte, pak mohou některé uhynout, jiné přežijí, ale budou mít v době sklizně prasklé obalové suknice.

    Co je to za škůdce?

    26. 4. 2020 12:49 Zakladatel vlákna: Petr Schneeweiss
    Dobrý den , včera jsem  objevil v česneku  housenky, které jsou cca 1 cm velké, po rozdrcení se objeví žlutá hmota.  Některé rostlinky česneku jsou požerem oslabené.

    Česnek byl na podzim před výsadbou ošetřen Sulkou. Můžete mi prosím poradit o jakého škůdce se jedná a jestli je možná nějaké ochrana? děkuji
    26. 4. 2020 13:28 Pavel Mansfeld
    Dobrý den,dnes jsem udělal další (rozbor) Mam naprosto to samé,cca 20 mm dlouhý červ bíle zbarven.
    26. 4. 2020 13:30 Pavel Mansfeld
     * (10 mm dlouhý)
    26. 4. 2020 19:19 Jan Kozák
    Tak toto jsou larvy houbomilky česnekové. Teď už s tím nic nenaděláte.Některé rostliny uhynou, většina z nich však přežije, ale budou trochu horší kvality; budou mít popraskané obalové suknice.

    Krouceni listu

    19. 4. 2020 11:37 Zakladatel vlákna: Radim Cerveny
    Dobry den, pane Kozaku, chtel bych se Vas zeptat ohledne krouceni listu na cesneku. Cesneku se nedari a nevim, co udelat, aby na tom byl lepe. Fotky prikladam.
    PrvniDruhy
    20. 4. 2020 8:22 Radek Bohmalský
    Dobrý den,tak nepřikládejte jen fotky a použijte při dotazu diakritiku,jinak se zřejmě odpovědi nedočkáte.
    Přeji pekný den.
    20. 4. 2020 22:28 Radim Cerveny
    Dobrý den, psal jsem to na mobilu, takže jsem to psal bez
    diakritiky. OK, takže dotaz s diakritikou:

     

    Dobrý den, pane Kozáku, chtěl bych se Vás zeptat ohledně
    kroucení listů na česneku. Česneku se nedaří, výnos je malý. Půda není nejlepší
    – na stanovišti je jílovitá půda a nevím, co udělat, aby se mu dařilo lépe.
    Můžete mi, prosím, poradit? Předem děkuji.
    21. 4. 2020 20:45 Jan Kozák
    První snímek se mi vůbec nelíbí. Ono se ani nelíbí česneku nadaném stanovišti. Těch důvodů může být víc, např. velmi chudá půda, přemokřená půda v zimě.
    Česnek na druhém snímku vypadá jako napadený houbomilkou. Ale toto bych čekal ještě tak za deset dní. Zkoušel jste některý vytrhnout a prohlédnout na řezu podzemní část?
    Jílovitou půdu je možné vylepšit (zlehčit) organickou hmotou (hnůj, kompost, piliny, sláma, tráva,...) nebo popelem. Popel ze dřeva je čistý, dodává do půdy hlavně draslík a vápním, nevylehčí však půdu tak dobře jako popel z uhlí. U něho však může být problém s obsahem těžkých kovů např. kadmium, arzén). Je mylné se domnívat, že se jílovitá půda vylehčí pískem.
    23. 4. 2020 19:13 Nada R
    Mam už v česneku houbomilku taky. Vloni u nás nebyla (ve Vekanu), letos máme těch 8 odrůd na vyzkoušení a zrovna jsem vyryla dva chudáky Benátčany, co jim vyschnul vršek. V obou byla jedna bílá vypasená housenka... viděla jsem to poprvé, tak se rovnou přihlašuju sem a koukám, co to je. A ona houbomilka. Přemýšlím, zda vyrýt i ty ostatní jasně napadené a housenky humánně zlikvidovat (slepicím)? 
    Holt příští rok nás čeká ta netkanka, no... 
    23. 4. 2020 21:05 Jan Kozák
    Pokud ty jasně napadené nabídnete slepicím, pak larvu houbomilky v nich zlikvidujete. Rostliny napadené houbomilkou částečně uhynou, pokud byl sežrán vegetační vrchol, nebo se zmátoří, ale jsou slabší. 
    Píšete, že máte osm odrůd. Jsou napadené všechny nebo jen některé? Předpokládal bych, že si houbomilka vybírá.
    24. 4. 2020 18:23 Nada R
    Jojo, Vekan opět nechce :-). Jinak si hryze vsude, vzdycky aspon jeden v radku je zkrouceny maly chudak. Je to tech 8 druhu z Vasi krabicky, takze Anton, Havran, Havel, Benatcan, Slavin II, Bjetin a Zahorsky. Nejvic ji jede asi Benatcan a Anton, ale to je jenom odhad. Zas tolik česneku, aby si mohla vybírat, tu nemá, tak holt asi žere, co je. 
    21. 4. 2020 21:41 Vaclav Kavka
    Soudržnost jílu také naruší sádra. Nejlépe asi v kombinaci s ostatními možnostmi.
    23. 4. 2020 21:00 Jan Kozák
    Nevím, jak sádra působí na půdní strukturu, ale je třeba připomenout, že sádra půdu okyseluje, což u jílovité půdy nemusí být právě žádoucí.
    23. 4. 2020 21:37 Vaclav Kavka
    Vápenný iont ze sádry se rád vyměňuje se sodným/draselným iontem z částice jílu. A po výměně už ty jílové částice nedrží pohromadě. Stačí jí relativně málo. Díky tomu třeba nejde dělat hliněná omítka na sádrokartonu (nechytne).
    Alternativně je možné do jílu důkladně vpravit jemně zrnitý hydrogel. Ten funguje mechanicky, různě bobtná a smršťuje se, tím jíl taky trochu rozrušuje( nenechá jej tvořit nepropustné bloky)
    24. 4. 2020 6:40 Vaclav Kavka
    A to okyselování půdy je rozebráno např. zde se závěrem, že k němu nedochází.
    https://www.eco-gem.com/can-gypsum-change-soil-ph/

    Poškodený cesnak

    25. 3. 2020 14:18 Zakladatel vlákna: Milos Chalachan
    Dobrý deň, p. Kozák chcel by som sa opýtať, môj cesnak, poškodila divá zver tým že zožrala mlade zelene listy cesnaku, bude s tohto cesnaku ešte niečo alebo vyhnije? Ďakujem za odpoveď.
    25. 3. 2020 17:53 Jan Kozák
    Kdyby se Vám podařilo tu divou zvěř ulovit, pak by byla jednodušší kuchyňská příprava, protože by bylo maso už načesnekované. Tak to zkuste, třeba se to podaří.
    Samozřejmě to jistá újma pro česnek bude, ale v současné době ještě neměl vytvořeny všechny listy, takže poroste a vyroste a Vy se můžete těšit na úspěch. 

    Stříkání proti houbomilce

    18. 3. 2020 14:05 Zakladatel vlákna: Jana Nováková
    Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda je v těchto teplých dnech vhodná doba (nebo nejvyšší čas/ ne-li pozdě) stříkat česnek proti mouše houbomilce. Odrazovaly nás nízké teploty i mrazy, které se mají objevit o víkendu. 
    Děkuji za radu!
    19. 3. 2020 10:07 Jan Kozák
    Ano, je nejvyšší čas, ne-li pozdě. Tak neotálejte. 

    Hnědnutí

    16. 3. 2020 23:31 Zakladatel vlákna: Tomáš Kiszka
    Prosím vás, čím je způsobeno hnědnutí stroužků? Když rozdělám palici, tak některé stroužky jsou zdravé tvrdé tak jak mají být, ale mezi těmito stroužky jsou hnědé stroužky, někdy je celá palice špatná. Je to způsobeno špatným skladováním nebo nějakou chorobou? 
    Díky za odpověď.
    StroužkyStroužky
    17. 3. 2020 5:22 Radek Bohmalský
    Dobrý den p.Kiszka,vypadá to na vlnovníka,který tohle způsobuje.
    V sekci choroby a škůdci je pěkně popsán.
    Ale počkejme na odpověď odborníka.Přeji pěkný den.
    17. 3. 2020 19:44 Jan Kozák
    Je to tak. Jde o napadení vlnovníkem česnekovým. Je běžné, že některé stroužky jsou poškozené, jiné zdravé. Je to proto, že při prvotním napadení zůstaly některé stroužky ušetřeny a vlnovník do nich, pokud nepotřebuje, nepřelézá. 

    Houbomilka

    1. 3. 2020 6:59 Zakladatel vlákna: Radek Bohmalský
    Dobrý den p.ing.Kozáku,chtěl bych se zeptat,jak je to s houbomilkou,když bylo ze pár dní pěkně, ale ted 3 dny bylo pod nulou.Zajímalo by mě, pokud by houbomilka nakladla vajicka a potom přišel mráz,jestli larva přežije.Lokalita Ostopovice u Brna.Děkuji za odpověď, s přáním pěkného dne.
    1. 3. 2020 8:18 Zdeněk Mácha
    Dobrý den. Co jsem pročítal diskusi o houbomilce , tak pan Ing. Kozák psal, že vajíčka nezmrznou.
    1. 3. 2020 19:23 Jan Kozák
    To je běžná situace, že po několika teplých dnech přijdou ještě mrazy. Houbomilku to bohužel nelikviduje.
    2. 3. 2020 21:08 Radek Bohmalský
    Děkuji Vám i panu Zdeňkovi za rychlou odpověď.

    Zakrytí česneku před houbomilkou

    31. 1. 2020 20:14 Zakladatel vlákna: Jana Kopecká
    Dobrý den, chci se zeptat, jestli už zakrýváte česnek bílou textilií proti houbomilce.  Předpověď na víkend je nad 10 stupňu. Nechtěla jsem zakrývat dokud to není nutné, s ohledem na fusarium, protože je dost vlhko.
    2. 2. 2020 5:55 Jozef Sisak
    Rojenie - vylietavanie  "houbomilky " sa predpoklada ak su teploty aspon 3 dni nad 10st. čo asi nehrozi
    2. 2. 2020 8:26 Jana Kopecká
    Pane Sisáku, dobrý den, páteční teplota 14 stupnů, sobotní teplota 14 stupňů, dnešní teplota v 8,30 je 7°C, takže bych se dost divila, kdyby se přes 10 °C nedostala... proto jsem se ptala jak jsou na tom ostatní. Lokalita Střední Čechy, 350 m n m.
    2. 2. 2020 8:32 Jozef Sisak
    Po doplneni tychto udajov  suhlasim s Vami PRIKRYVAŤ
    2. 2. 2020 8:45 Milan Zemek
    Dobrý den.
    Česnek jsem loni zasadil poprvé v životě.
    Pronajal jsem si zahrádku.
    Mám tedy pouze teoretické znalosti o pěstování této zeleniny.
    Česnek mi ještě neleze.
    Měl bych také zakrýt záhonek nebo se to dělá až když kouká z hlíny?
    Děkuji.
    2. 2. 2020 11:52 Jana Kopecká
    Dobrý den, klidně zakryjte, ikdyž neleze. mně taky neleze. Většinou jsem zakrývala rovnou po výsadbě. Ale posledních pár let řeším fusarium, takže spíš zvažuju že s ohledem navlhkost zakrývat nebudu. Nevím zda  je v mé lokalitě houbomila aktivní. Potkala jsem ji na pozemu před cca 5 lety. Zvažuji, co je pro česnek horší, jestli vlhko a teplo umocněné textilií a nebo houbomilka.
    2. 2. 2020 10:57 Jozef Sisak
    Mam ale stale pochybnosti , vlhka  je  dosť  biela textilia napomôže zvyšiť teplo neaktivuje to rast cesnaku a potom čo bude vo  februari - unoru ?
    2. 2. 2020 9:31 Jan Kozák ml.
    Riziko napadení fusariem je v tuto dobu minimální. Pokud vaše obava pramení pouze z prosincového příspěvku na toto téma, je bohužel pravděpodobné, že obsahuje chybné informace. Co se vlhkosti týče, textilie nebude mít na růst fusaria žádný vliv, pokud totiž není velké sucho, vlhkost ho prakticky neovlivňuje.
    2. 2. 2020 19:45 Jan Kozák
    Co s houbomilkou? 
    Ve druhé polovině devadesátých let, případně ještě pár let potom, byla houbomilka  v některých oblastech a některých letech velkým problémem. V té době bylo proti ní registrováno několik spolehlivých přípravků. Postupně však docházelo k omezování těchto přípravků tak, že v současné době žádný, který by se mohl oficiálně použít a byl účinný, není. Houbomilka to asi vycítila a rozhodla se být s pěstiteli solidární, takže problémy s ní už zdaleka nejsou tak velké. Pokud víte, že se u Vás stále vyskytuje (pozná se to podle jejích příznaků loni u pěstitelů, kteří proti ní nijak nezasáhli), pak použijte netkanou textilii. Té mouše nevadí, že česnek ještě nepíchá, ona naklade vajíčka na holou zem a vajíčko si počká, až česnek vyleze. 
    Teď si s fusariem nedělejte starosti. Zakořeněný česnek se umí dostatečně bránit, ale útok je minimální, spíš nulový - teplota v zemi zdaleka neodpovídá teplotě vzduchu.
    3. 2. 2020 18:40 Jana Kopecká
    Pane Kozáku, a kdy si dělat s fusariem starosti? O víkendu jsem aplikovala Clonoplus a počítám, že záhon zaliju ještě v době, kdy bude česnek cca 10 cm vysoký. Fusarium je pro mne "záhada". Zkušenost z minulých cca 5 let je, že česnek mi obvykle roste velmi pěkně, na zimu podtivě zakryto bílou textilii. Odkyt cca v březnu, dubnu podle počasí, přihnojování, okopáváno a tak v květnu, v červnu začnou  vadnout listy a podle fotek jste mi několikrát psal, že to je fusarium. Vypozorovala jsem, že některé odrůdy jsou citlivější, třeba Anton, ale zas chuťově můj favorit:-)
    4. 2. 2020 19:17 Jan Kozák
    Dokud není půda dostatečně teplá (9 stupňů), Fusarium odpočívá. Jediné, s čím proti němu můžete vytáhnout do boje jsou pomocné rostlinné přípravky, mimo Vámi zmiňovaný také Rizocore. Chemie na něj žádná není. Pokud je česnek v dobré růstové kondici, tak se může lépe bránit útoku.
    4. 2. 2020 19:45 Jozef Sisak
    Ďakujem za dnešne odpovede
    4. 2. 2020 23:29 Jana Kopecká
    Prosím pěkně, můžete to víc rozepsat? S aplikací počkám, až se půda oteplí, jaké další rostlinné přípravky a kdy použít. Klidně budu česneku vyprávět pohádky, aby byl v kondici:-) ale mám dojem, že víc ocení stabilní počasí, dostatek vody a živin. Jenže víme, jaké počasí je v posledních letech. Takže uvítám vše, co pošle fusarium k Něumětelům a česnek do kondice. Moc děkuji.
    6. 2. 2020 17:38 Jan Kozák
    Protože se setkávám s pěstiteli česneku, kteří jsou profesionální zemědělci, tak vím, že do česneku používají tytéž přípravky pro zvýšení kondice jako do polních plodin. Problém je však v tom, že tyto přípravky nejsou distribuovány v drobném balení, proto je zbytečné uvádět jejich názvy. Musím se přiznat, že nesleduji nabídky zahradních center, takže nevím, co je v současné době pro zahrádkáře ještě na trhu. Ale obecně platí, že můžete použít jakýkoliv přípravek těchto vlastností, i když  nebude v návodu česnek uveden. Každopádně je třeba respektovat návod k použití a také dobu trvanlivosti. To je obzvlášť důležité u přípravků obsahujících živé organismy.
    17. 2. 2020 13:05 Miroslav Svoboda
    Dobrý den,

    Já jsem houbomilku pět let na pozemku neviděl. Až vloni mně larva sežrala 1/4 úrody.
    Uplný nájezd. Všude na záhonech černo larev. Včetně cibule, pažitky a některých okrasných květin. 
    Chtěl bych se zeptat, kdy mohu folii sundat. Já tam dal černou, jinou jsem neměl.
    Dopředu díky za odpoved. Folijuju letos poprvé.
    18. 2. 2020 19:18 Jan Kozák
    Tak tu houbomilku jste tam ani loni neměl. Houbomilka má larvy bílé a můžete je najít v rostlině (po jedné) na začátku května. Potom zaleze do půdy, kde se zakuklí.
    Ale s něčím podobným (nebo spíše stejným) jsem se setkal loni koncem dubna u pěstitele na uherskobrodsku, přičemž v dané obci zdaleka nebyl sám, kdo měl tuto nepříjemnou návštěvu. Nechal jsem si toho škrobáka určit na základě fotografií a s největší pravděpodobností se jednalo o bázlivce vratičového z čeledi mandelinkovitých. Ten měl loni "svůj rok" a napadal spoustu druhů rostlin, přičemž většina pěstitelů ho loni viděla poprvé.
    Černý kryt bych doporučil sundat v době píchání česneku, což už možná je.
    19. 2. 2020 16:07 Miroslav Svoboda
    Děkuji moc za odpověd.
    Tak to jsem rád, že to nebyla houbomilka.
    Ta černá larva vloni teda opradu řádila u mně na pozemku. Snad už letos nebude v takovém mnořství.
    Díky za radu, folii sundám hned o víkendu, mám pod ní rané odrůdy - vekan, havel, havran, bjetin a ty už na záhonech bez plachty lezou ven.
    < Novější12345Starší >

    Kontakt E-mail, telefon, adresa

    Ing. Václav Kozák a Ing. Jan Kozák
    Chvojenec 75, 534 01 Holice
    IČO: 05439710
    Kontakt

    cesnek@cesnek.cz
    E-mail není určen k poradenství.
    Rádi Vám poradíme v diskusi.

    Obchodní podmínky
    Reklamační formulář

    Šlechtění česnekové sadby Grafika zpracována Odemne