Přihlášení

  • Pěstování
  • Popis česneku
  • Odrůdy
  • Choroby a škůdci
  • Články
  • Diskuse: Škůdci česneku Zpět na diskusi

    Houbomilka

    9. 3. 2012 10:32 Zakladatel vlákna: Josef Smitka
    Dobrý den
    Mám dotaz ohledně postřiku proti houbomilce. Česnek jsem pěstoval v mládí bez chemie. Nyní jsem se k této činnosti vrátil ve zcela jiných podmínkách - polabí, 250 mnm. Dle chodu denních teplot by již byl vhodný čas k postřiku proti houbomilce, avšak česnek jsem na doporučení pana Ing. Kozáka zasadil až 30.11. Teprve se tedy začínají oběvovat první lístky u cca 10% rostlin.
    Můj dotaz : Má smysl stříkat proti houbomilce, když ještě 90% rostlin nevyrostlo na povrch? Zdá se mi to předčasné.
    Předem děkuji za odpověď a zároveň děkuji za tyto přínosné stránky.
    Josef
    9. 3. 2012 19:35 Jan Kozák
    Houbomilce nevadí, že ještě není česnek venku, samička klade i na holou půdu a larva si na česnek počká.

    trysky

    8. 3. 2012 10:53 Zakladatel vlákna: Pavel Baxa
    Mam na postrikovaci herbicidni trysky,je vhodne je pouzit i na osetreni proti Houbomilce?
    8. 3. 2012 20:03 Jan Kozák
    Použít by to šlo. Stříkal byste řádek, ne v meziřadí.
    Ale považuji to za zbytečně pracné.
    9. 3. 2012 10:20 Pavel Baxa
    Jedna se o postrikovac za traktor.Mam tam namontovane herbicidni.Nebudou lepsi trysky ktere strikaj do vejire?
    9. 3. 2012 19:33 Jan Kozák
    Pokud se s postřikem trefíte na řádek, pak je to jedno, pokud navíc bude úspora chemikálie, pak by se mi to líbilo.

    houbomilka

    2. 3. 2012 16:47 Zakladatel vlákna: Jiří Radochlib
    Dobrý den,
    diskuze je v plném proudu přesto se zeptám. Je čas stříkat? Lokalita střední čechy - Benešov u Prahy.
    Děkuji
    Jiří R.
    2. 3. 2012 19:10 Jan Kozák
    Zítra se má ochladit, proto i já vyčkávám na příští oteplení.

    žluté lepové desky

    2. 3. 2012 13:05 Zakladatel vlákna: Dana Kolínová
    Je možné použít žluté lepové desky na signalizaci letu houbomilky? Mám na mysli ty co se prodávají pro signalizaci vrtule třešňové.
    2. 3. 2012 19:15 Jan Kozák
    Myslím, že pokud by hobomilka na tyto desky sedala, nebyla by její absence na nich jistotou, že nelétá, protože její frekvence je podstatně nižší než u vrtule třešňové.

    2. 3. 2012 11:09 Zakladatel vlákna: Petr Konopka
    INFO,,MOUCHA“
    Dobrý den - loni jsem se dotazoval zdali musí být teploty průměr 10st, nebo dosáhnout po tři dny odpoledne nad 10st. a pak stříkat. Jedním diskutujícím jsem byl sepsut, proč otravuju s mouchou na podzim, že jde samozřejmě o průměrné teploty měřené ve 2metrech nad zemí ve stínu. Ať se mrknu do Holovous na meteor. stanici. No v zimě jsem pročítal vše možné a udělal si názor, že mouchu budu stříkat po 4 dnech, kdy teploty vystoupaly odpoledne nad 12 stupňu v 1 metru nad zemí ve stínu. U nás v mé lokalitě cca 330m v Č.ráji to bylo včera. Dnes stříkám záhony u domu. Na poli o 2km dál však půda v 10cm pod povrchem stále zmrzlá a voda nemá kam vsáknout , tak mokro - ani stoupnout se nedá. Letos tedy nevím, jak to dopadne. Nemohu též zjistit na čem moucha může přežít, když špatně létá 2km daleko není žádná zahrádka a přezto se na česneku objeví. Proto raději stříkám, ale když to nejde tak nevím co dělat a navíc má být březen srážkově nad normálem. Koukám, chodím kolem pole- mouchu nevidím, ale to je tak vše co mohu dělat.
    Je to můj poslední dlouhý dotaz – poradí někdo jak to v těchto případech dělá a jaké hostitelské rostliny moucha může používat? Vše ostatní jsem našel na této stránce a Kozákovým moc děkuji a všem přeji mnoho zdraví a dobrou sklizeň. PetrK
    2. 3. 2012 11:13 Petr Konopka
    Za rady Všem děkuji PetrK
    2. 3. 2012 19:08 Jan Kozák
    Jen drobnost: houbomilka létá pomalu, proto její aktivní dolet není příliš velký, ale pasivní, tedy je-li unášena větrem, může být v desítkách kilometrů.

    PROSBA O INFO ,,MOUCHA“

    28. 2. 2012 12:29 Zakladatel vlákna: Petr Konopka
    Dobrý den pane inženýre, zima velmi pomalu mizí- podzimní termíny a hnojení máme vyřešeny – sledujeme záhony a pole a začíná nervozita s houbomilkou. Zima sloužila i k sebevzdělávání, ale zrovna ta moucha je velký ,,ořech“. Neboť termín postřiku nejste schopen dát ani týden před termínem, proto Vás prosím o občasné info. v jakých lokalitách jste stříkali a my ostatní si to nějak odvodíme dle místa výsadby. Předem MOC A MOC děkuji. (Pokud to není tajné )
    Moje zhrnutí - pominu-li záhony, které je možno na podzim či nyní pokrýt textilií , tak zbývá postřik přípravky - pokud máme - Basudin 600 EW, Karate Zeon, Reldan 40 EC, Diazinon 60 EC a Sumithion Super s ochranou lhůtou 14 dní. Do postřikové kapaliny přidáme smáčedlo Citowett či pár kapek jaru. Po vyhledání v článcích víme, že moucha houbomilky česnekové je dlouhá 8 mm, rezavě hnědá s načervenalými podélnými pásky na hrudi a s párem průhledných šedohnědých křídel. Vajíčko je bílé, podlouhlé a na povrchu hustě síťkované. Larva je beznohá a bezhlavá, vyvinutá měří do 11 mm. Kukla je hnědé soudečkovité puparium velké asi 8 mm. Houbomilky přezimují v úkrytech , v březnu a dubnu kladou vajíčka na pochvy vyrůstajících listů , nejčastěji těsně nad zemí , a často už v únoru, kdy teplota vystoupí po tři dny nad 10 °C , mohou mít nakladeno. Za rok má houbomilka jen jednu generaci a každá moucha naklade průměrně kolem 60 vajíček. Larvy se líhnou při teplotě nad 7 °C a za dva týdny se zavrtávají mezi listy česneku v půdě. Napadené rostliny se různě kroutí, zaostávají v růstu a mohou podlehnout i hnilobě. U nás v Č.ráji bylo krásně od čtvrtka a ještě včera 14st. ve stínu odpoledne. ŘÍKÁM SI je únor - mám dost času, ale když jsem na stěně domu viděl mouchy, jak se vyhřívají, začal jsem kontrolovat záhony. Dle popisu jsem žádnou mouchu neobjevil a rozhodl se, že raději postříkám v úterý. Dnes ráno +2st. a všude sníh. No třeba to nestihla a mohu dále číhat na den, kdy postříkám. Proto Vás prosím o pomoc v úvodu mého příspěvku a moc děkuji Konopka.
    28. 2. 2012 13:51 hloupý Honza (Sendy)
    Možná že právě u Vás se mělo stříkat již včera. U nás bylo nad 10°C jen v sobotu a neděli. V pondělí už profukovalo a teploměr nevylezl nad 7°C. Moucha tedy musela zalézt a nekladla. To info o stříkání nevidím reálně, protože už jen v sousední vesnici může být chod teplot úplně jiný (např. i u Alenky M.).
    Ale abych nestrašil, že jste něco prošvihnul, tak si zkuste zavzpomínat, jestli jste loni stříkal a jestli na náhodně ři záměrně neošetřených plochách byly nějaké škody způsobené houbomilkou. Můžete být na tom taky tak, že v okolí žádná moucha houbomilka není a ...
    Hodně štěstí
    S.
    28. 2. 2012 16:47 Jan Kozák
    Výše uvedené přípravky už nejsou v registraci, nové jsou uvedeny níže v odpovědi pro paní Kopeckou. Popis mouchy znám jednodušší: moucha podobná masařce, ale kratší, kouřová křídla a NÁPADNĚ POMALÝ LET. Postižení je patrné od začátku května, v té době je možné larvu v rostlině najít, ale jakýkoliv chemický zásah je už neúčinný. Co se týká prošvihnutí termínu, neviděl bych to tak. Podle mých informací je půda rozmrzlá jen na jihu Moravy, takže my na ostatním území klidně počkáme do dalšího výrazného oteplení.

    houbomilka

    28. 2. 2012 12:06 Zakladatel vlákna: josef_václavek
    Dobrý den, mám dotaz, netkaná textilie se běžně používá na přirychlování rostlin, není to v případě česneku na škodu? Jěště mám jednu prosbu, můžete mi prosím stručně vysvětlit, jak houbomilka vlastně funguje a jak škodí.
    Děkuju
    Josef
    28. 2. 2012 16:36 Jan Kozák
    Netkaná textilie se používá nejen k přirychlování, ale také jako mechanická ochrana před škůdci (dřepčíci a blýskáčci v brukvovité zelenině, vrtalka pórová v pórku, merule mrkvová v mrkvi, ...). Další informace jsou uvedeny v dnešní diskusi výše.

    textilií proti houbomilce

    27. 2. 2012 20:08 Zakladatel vlákna: Vladimíra Schabowská
    Dobrý den, podle příspěvků zde, lze použít proti houbomilce netkanou textilii. Platí i v tomto případě zakrýt záhonek při prvních 10-ti stupňových teplotách, 3 dny po sobě jdoucích a jak dlouho nechat česnek takto zakrytý? Určitě bych preferovala tento způsob ochrany před chemií,ale nemáte, nebo někdo z diskutujících zkušenosti? Děkuji
    27. 2. 2012 20:29 hloupý Honza (Sendy)
    Ne. Zakrytí musí proběhnout co nejdříve po sejití sněhu a není chybou zakrývat záhon ještě se zbytky sněhu na povrchu. Na vzdušných půdách se někde aplikuje i přikrytí před nasněžením nebo jako ochrana před holomrazy. U mne na těžší hlinité radši nechávám povrch dýchat.
    Další co tady nebylo řečeno je kdy textilii sejmout. Já ji v případě aplikace snímám, když ji potřebuji na zakrytí výsadby brambor (koncem dubna). Ing. Kozák možná upřesní správnější termíny.
    S.
    27. 2. 2012 22:11 Hana Kopecká
    Tak sníh už slezl, mám také težší půdu,která teprve rozmrzá, lokalita střední Čechy, za Kostelcem n.Č.l, ca 400 m. V cestiččce bylo dost vody takže jsem záhon nechala dýchat, podle vývoje situace bud záhony zakryji příští víkend jak se dostanu na chalupu a nebo provedu postřik. Dusíkatým vápnem jsem na podzim dezinfikovala pozemek i proto, že se mi na porku vyskytla vrtalka porková. Zatím řeším, kterých plodin se na pozemku vzdám abych měla co nejmenší riziko pro pěstování česneku,bohužel tak velkou latifundii nemám
    28. 2. 2012 10:33 Jan Kozák
    Překrýt půdu netkanou textilií můžete v dostatečném předstihu, kdykoliv, nečekat na dobu největšího rizika náletu. Na porostu ji nechte asi tři týdny pěkného jarního počasí - déle už moucha nalétávat nebude.

    Houbomilka

    27. 2. 2012 16:44 Zakladatel vlákna: Hana Kopecká
    Dobrý den, chtěla bych se zeptat na postřik proti houbomilce, případně další ochranu, kdy stříkat, čím stříkat, jak jinak chránit. Můžete to pane KozákuSendy vysvětlit prosím? Odpoved jsem nenašla v sekci Česnek v odpovědích. Vím,že kdysi něco bylo na staré diskuzi. Česnek mi zatím neleze, pozemek jsem kontrolovala o víkendu. Sázela jsem 19. listopadu, měla jsem certifikovanou sadbu, mořila jsem v Rovralu a Lignohumátu. Předtím byla půd v předstihu ošetřena dusíkatým vápnem. Děkuji
    27. 2. 2012 19:26 hloupý Honza (Sendy)
    U nás se v posledních 3 letech houbomilka neobjevila, proto postřik vynechám (tak, jako v minulých letech). Pokud bych věděl, že loni byla někde ve vsi nebo na sousedních polích, tak bych použil bílou netkanou textilii, která pro tu mouchu imituje půdu pokrytou sněhem. V případě, že mi zbyde po ošetření rybízu postřik proti roztočům (loni jich bylo plno), pak jej možná aplikuji do porostu česneku. Pravidelnou chemickou ochranu doporučuji v typických česnekářských oblastech. V podhorských oblastech mohou být izolační vzdálenosti mezi porosty takové, že pokud nebyla houbomilka loni, je velký předpoklad, že nebude ani letos.
    S.
    28. 2. 2012 10:52 Jan Kozák
    V současné době jsou pro ochranu proti houbomilce registrovány: Karate se Zeon technologií 5CS (0,1 %), Reldan 22 (0,2 %) a Reldan 50 EC (0,1 %). Stříká se v době náletu mouchy v předjaří, jakmile teplota vzduchu po tři následující dny dosáhla minimálně 10 st. Celsia. U malých ploch bych spíš doporučoval překrytí bílou netkanou textilií.

    slimáci

    2. 1. 2012 17:48 Zakladatel vlákna: Vladimír Koudela
    Dobrý den, ohledně plevele děkuji za info, česnek jsem sázel 18. listopadu, opravdu to vypadá na ptačinec žabinec podle druhých lístků.
    Ještě mám dotaz ohledně slimáků kterých je v naší oblasti opravdu přemnoženo viz foto. Sežerou skutečně úplně vše...
    Požírají i česnek nebo ne?
    2. 1. 2012 17:53 Vladimír Koudela
    3. 1. 2012 18:13 Vladimír Koudela
    Moc děkuji za info, vyřeším to asi takto...
    Naseji kolem česneku dokola hlávkový salát, nulová investice a slimáci nechají česnek napokoji, po salátu se mužou utlouct a hlavně se ze salátu dobře sbírají.
    Ještě jednou díky za info a hlavně přeji všem honosnou úrodu!
    2. 1. 2012 19:39 Jan Kozák
    Vzhledem k tomu, že je slimák potvora, tak žere i česnek. Nedokážu posoudit, zda ho užívá jen pro zlepšení svého zdravotního stavu jako lék nebo zda je schopen také holožíru. Ale pokoušet to nebudu, raději se budu opět snažit o jeho maximální likvidaci.
    2. 1. 2012 22:17 hloupý Honza (Sendy)
    Pokud si má slimák vybrat mezi lipnicí a cibulovinou, pak cibulovina (tedy i česnek) obsahuje méně pro něj nestravitelné celulózy. Proto lipnici nechá nedotčenou a klidně se nacpe česnekem. Pokud bude mít vedle seba řádek česneku (konkrétně letos Vekan) cibule Štutgatrské a Všetany, pak žír na česneku byl malý, na štutgartské některé rostliny a Všetana podlehla holožíru. Jednoznačně nejprefrovanějšími rostlinami jsou lilkovité (brambory, rajčata, paprika, solanum jasminoides, solanum rantonetti, ...) s vyjímkou lilku černého a lilku potměchuti.
    2. 1. 2012 21:43 hloupý Honza (Sendy)
    Dospělci sice v našich krajích vymrznou, ale vajíčka spolehlivě přezimují. Proto na jaře je nejlepší soustředit se na sběr těch pidi-žwejků, aby se jich dospělosti, kdy jsou schopni klást vajíčka, dožilo co nejméně (ilustrační foto 7000 slimáků 12-26 mm dlouhých v 2 litrové lahvi). V srpnu pak začíná sezóna kladení vajíček. Na rozdíl od našich plzáků a hlemýžďů, španělský slimák klade vajíčka pod pevné předměty (kameny, prkna, kůrový mulč, ...) a proto je v této fázi jim připravit místa pro kladení, kde však bude snadné snůšku zničit. Já dávám kůrové krajinky získané z nedaleké pily na cestičky, podél záhonů a hlavně vedle kompostu. Současně mám co nejvíce omezeny místa, kde by mohly ty potvory klást bez mé možnosti to jednou týdně zkontrolovat a zničit snůšku (třeba kupa štěrku, suťová skalka, ...). K zničení snůšky stačí jediné, prostě krajinky otočit spodní stranou nahoru a položit kousek stranou. Vajíčka se samy nezahrabou a co nesezobou ptáci (či nesežerou ježci), tak uschne.

    Bohužel přípravek Nemaslug dobře zabírá jen na naše dlouhověké hlemýždě (běžně 4-6 leté), ale na krátkověké španělské slimáky téměř neúčinkuje (při aplikaci do 5 května cca 50% redukce a při aklikaci v červnu redukce populace jen pod 20% >> zbytek stačí naklást vajíčka před uhynutím). První snůšku má španělský slimák již 4 měsíce po vylíhnutí (náš hlemýžď zahradní až třetí rok = 28 měsíců od vylíhnutí).

    Ad potrava - ŠS preferují rostliny bohaté na dobře stravitelné sacharidy, proto pokud česnek nebude v monokultuře dají přednost migrací a přelezou si jinam "za lepším". V monokultuře česneku na ploše, kde z předplodiny zůstalo hodně vajíček, proto snadno podléhají pastím s nalitým pivem, v němž se však neutopí a je potřeba je denně vybírat a likvidovat (například vhozením do sudu s rozkvašenými slepičáky).

    S.
    3. 1. 2012 19:17 Dana Kolínová
    Bráško, pletete si slimáky a plzáky ;o))

    Plzák španělský (Arion lusitanicus) - býložravý plž
    Slimák největší (Limax maximus) - všežravý plž, který příležitostně požírá menší druhy plžů, jako je například velmi škodlivý plzák španělský.
    Hlemýžď zahradní (Helix pomatia) - má nejradši lipnicovité plevele, protože na rozdíl od mnoha jiných plžů dokáže trávit celulózu (česnek zásadně nežere).

    A zase to moření

    31. 10. 2011 21:39 Zakladatel vlákna: petrF
    Nejdříve musím napsat, že jsem teď pečlivě 2 hodiny studoval zdejší diskuzi a také všechny články.
    Mám před sebou popsanou A4 poznámek, ale pořád mě není jasné jestli je nějaká náhrada za sulku už známá ? Probírá se tu Rovral, který je ale fungicid a sulka je arkacid, stejně jako SíraSK 520 - ta ale nejspíš není úplně to stejné co sulka. Navíc zde doporučovaný postup byl Sulkou po sklizni a Rovralem před sadbou - čili mě z toho logicky vyplívá že Rovral není náhrada Sulky. Navíc pan Ing.Kozák v příspěvku 17.10.11 21:01 radí :
    " Pokud bych měl jistotu kvalitní zdravé sadby a sázel jenom pro vlastní potřebu, využil bych při absenci Sulky namočení v roztoku Lignhumátu. Chcet-li sázet větší množství, použijte Rovral s Ligohumátem ve směsi. "

    Tedy Rovral je na plísně ok, ale na háďátko neučinkuje. V sadbě Ing. Kozáka háďátka nejsou - tedy by Sulka nebyla potřeba. Jestli jsem to ale dobře pochopil, tak háďátko může být i v půdě a napadnout i zdravou sadbu která nebude mořená Sulkou.

    Tedy ten souhrn ukončím otázkou:

    Sadba namořená sulkou odolá i háďátku které k ní přileze z venku, protože si kousne a řekne fuj a odleze ?
    Má už tedy Ing. Kozák nějaké doporučení na jiný arkacid místo Sulky ?
    31. 10. 2011 21:53 brácha Sendy
    Pokud máte na pozemku karanténního škůdce jako je háďátko, tak prostě končíte s pěstováním plodin, které jsou jeho hostitelem dokud háďátko z pozemku nezmizí. Proto je certifikovaný sadbový materiál důsledně kontrolován.

    Pokud jste měl 15 let pozemek zahrady v klidu, tak se háďátka bát nemusíte.
    S.
    1. 11. 2011 18:23 Jan Kozák
    Sulku jsme nedoporučovali proti háďátku - to v naší sadbě určitě není, navíc Sulka háďátku moc neublíží. Doporučovali jsme ji proti vlnovníku česnekovému. To je roztoč a Sulka ho hubí včetně vajíček. Pokud bude háďátko na pozemku, žádné moření česnek před ním neochrání.

    Choroba nebo parazit?

    24. 10. 2011 21:13 Zakladatel vlákna: Robert Fleischmann
    Dobrý večer pane Kozáku. Chtěl bych se zeptat, co se to objevilo bohužel na dosti stroužcích na Lukanu a Dukátu? Děkuji za odpověď. R.F.
    25. 10. 2011 19:41 Robert Fleischmann
    Dobrý večer, tak vidím, že na můj příspěvek nikdo neraguje, tak budu já. Našel jsem na stránkách Oregonské státní univerzity zajímavý článek o roztoči-vlnovníku česnekovém (Aceria tulipae Keifer (= Eriophyes tulipae). Zde je adresa: http://www.science.oregonstate.edu/bpp/Plant_Clinic/Garlic/eriophyids.htm
    Mimo jiné tam uvádí, že je vhodné před výsadbou namočit stroužky do vody teplé 130°F což je cca 54,5°C na 10-20 min nebo 10-15 min do vody teplé 140°F což je 60°C, ale snižuje se klíčivost. Takže mám vážnou obavu, že mám sadbu Lukanu i Dukátu s vlnovníkem viz. foto. Hezký večer. R.F.
    26. 10. 2011 20:52 Jan Kozák
    Nezlobte se, že jsem nereagoval ihned, ale zdaleka nemám tolik času jako "brácha Sendy". To, co Vás znepokojuje, není vlnovník česnekový. S podobným jevem se letos můžete setkat u více odrůd. My jsme dali jeden vzorek k posouzení do specializované laboratoře Státní rostlinolékařské správy. Tam žádnou závadu parazitálního původu nenašli. Jejich protokol je k nahlédnutí z naší hlavní stránky.
    27. 10. 2011 18:20 Robert Fleischmann
    Nic se neděje, v pořádku. Díky za odpověď. Díval jsem na protokol a opravdu v tom vzorku nebyl zjištěn žádný škodlivý organismus. Nicméně přímo na vlnovníka to testováno nebylo. Jen na háďátko, bakterie, houby a ostatní poranění. Máme namořeno Sulkou a ještě budeme Rovralem, tak snad to bude v pořádku. Hezký večer. R.F.
    27. 10. 2011 19:19 Jan Kozák
    Vzhledem k tomu, že nebyly žádné makroskopické stopy po vlnovníku česnekovém, neměla laboratoř důvod se jím zabývat. Vlnovníka jsme schopni pod mikroskopem identifikovat sami.

    12. 10. 2011 0:40 Zakladatel vlákna: JanaK
    Dobrý den, mohl byste mi někdo poradit kde, na jakých www stránkách lze objednat Sulku ze Slovenska. Případně - je účinné namoření česneku v síře? Jde mi hlavně o háďátko a jemu podobné škůdce. Moc děkuji!
    12. 10. 2011 0:49 "Brácha" Sendy
    A kolik sadby budete mořit?
    12. 10. 2011 15:21 JanaK
    Zdravím, jsem ze Středních Čech, konkr. z okresu Příbram, cca 60 km záp. od Prahy? Česneku mám na sadbu připraveno asi 150 stroužků. Dostala jsem sadbu od táty, který pravidelně Sulku používá a nikdy neměl problém s háďátky. Já letos poprvé dávala brambory a když jsem je teď vyndavala, byla snad každá napadená háďátkem, tak nechci riskovat znehodnocení aspoň u česneku. Půdu máme dost písčitou, tak to snad nebude vadit. Byl to původně zaplevelený pozemek, tak jsme zryli, odplevelili a povápnili, tak doufám, že jsme to udělali dobře. Hezký den, Jana
    12. 10. 2011 20:03 Jan Kozák
    Vaše obavy z háďátka jsou zbytečné. Vy máte na pozemku drátovce. Ti sice česnek také poškozují, ale neprovrtají ho, pouze si "kousnou" a zůstane po nich malá jizvička, která je estetickou chybou. Nemá vliv ani na skladovatelnost ani na možnost využít takové stroužky pro další výsadbu.
    12. 10. 2011 9:21 mini
    Na http://www.vinarskydum.cz/kontakt.html máš kontaktní telefon, tak si ověř, že nekecám. Při odběru nad 4 litry to vyjde i s poštovným lépe než Síra SK 520 z nejbližší kamenné prodejny CEREA a jiných zahradnických potřeb
    12. 10. 2011 15:16 JanaK
    Moc děkuji za info! Objednala jsem, tak snad ještě bude na skladě! Díky moc! Jana
    12. 10. 2011 14:13 Helena
    Dobrý den. Nemusíte objednávat Sulku ze Slovenska. Podívejte se na www.vinarskydum.cz a přes e-shop objednejte. Dnes jsem si tam osobně koupila. Jednejte rychle. Zdravím.
    12. 10. 2011 15:15 JanaK
    Moc děkuji za info! Objednala jsem, tak snad ještě bude na skladě! Díky moc! Jana

    POPTAVKA PROC STROUŽKY ČESNEKU VYSYCHAJÍ PŘI USKLADNĚNÍ

    8. 9. 2011 20:46 Zakladatel vlákna: Karolina Buresova
    8. 9. 2011 22:38 Stanislav
    ... oni nevysychají ale spalují zásobní látky. Kdykoliv má česnek pocit, že jsou vhodné podmínky pro růst, tak se na něj začne připravovat. Takže ve vlhku zrychlí dýchání a paradoxně vlhko přispěje k "vyšeptání". Dalším důvodem je vyšeptání způsobené roztočem Vlnovníkem česnekovým.
    8. 9. 2011 22:47 Stanislav
    ... že ranné a velmi_ranné odrůdy mají skladovatelnost střední, zatímco pozdní a velmi_pozdní odrůdy mají skladovatelnost vysokou. To je právě genetická souvislost = ranné odrůdy sa snaží býti stále připravené k růstu, zatímco pozdní plno krátkodobých zvýšení vlhkosti přejdou jako planý poplach (zejména pak, jsou-li navíc podpučím nahoru jako "kytička ve vázičce").
    9. 9. 2011 21:17 Jan Kozák
    Pokud stroužky vysychají před Vánocemi, bývá to nejčastěji způsobené vlnovníkem česnekovým nebo fuzáriem, později se jedná o trvanlivost konkrétní odrůdy. Protože doma nemůžete zajistit optimální skladovací podmínky (teplota okolo nuly, vlhkost asi 60 %), je důležité sucho a větrání.

    háďátko

    17. 8. 2011 13:32 Zakladatel vlákna: pan S. z Mimoně
    Jak poznám v bramborách (jako předplodině) že mám pozemek zamořený háďátkem a je tedy zbytečné nakupovat sadbu? Je i jiná levná indikační předplodina, která je hostitelem háďátka?
    19. 8. 2011 17:52 Jan Kozák
    Tak toto nevím. Možná by to byl dotaz na Výzkumný ústav rostlinné výroby.

    Háďátko v sadbě

    20. 7. 2011 20:32 Zakladatel vlákna: Franková
    Dobrý den pane Kozák. Můžete mi prosím polopaticky vysvětlit jaký problém znamená háďátko? Napadené cibule se nemohou dále pěstovat, konzumovat však ano, zamoří se půda na několik let dopředu. Pokud se to ale může jíst, proč to vadí v sadbě, která ve výsledku stejně jen množí to, co se sní?
    20. 7. 2011 21:19 Jan Kozák
    Háďátko jíte pouze z cibulí, které byly napadené těsně před sklizní, takže již nebyly viditelně poškozeny. Cibule napadené do začátku června jsou zcela zničené. Je-li pro škůdce příznivé počasí - dostatečná vlhkost, dokáže zničit celý porost na 100 %. Dalším problémem je to, že háďátko se nespecializuje pouze na česnek, může Vám zlikvidovat cibuli, brambory i jahody. V půdě přežívá několik let, přenáší se i na obuvi nebo na nářadí.

    sklizený česnek - polétavý hmyz

    16. 7. 2011 21:39 Zakladatel vlákna: DAGMAR P.
    Dobrý den, mám asi 10 dní sklizený česnek,zavěšený ve svazcích ve stínu, asi 5 odrůd zakoupených před třemi lety v Buchlovicích.vypadá dobře ale dnes jsem zažila otřes. kolem paliček létájí drobné 2-6 mm potvory -tvar jak podélná půlka kmínu . Zalézají do česneku, když některý česnek rozdělám, jsou nacpané vevnitř i ve stvolu. zatím poletovaly jen u jedné skupiny, kterou jsem dala okamžitě pryč a očistila ji. můžete mi prosím říct co to je a co s tím? Měla jsem takovou radost, jak se mi zadařilo, česnek v době růstu vypadal velmi pěkně.. Moc děkuji za odpověď i za případnou radu
    17. 7. 2011 21:00 Jan Kozák
    Možná tam máte molíka česnekového, s ním bohudík nemáme zkušenosti. V Buchlovicích 30. 7. by měl být i pan Ing. Rod, určitě poradí více.

    háďátko zhoubné

    15. 7. 2011 9:24 Zakladatel vlákna: Zdena
    Dobrý den, nikdy jsme neměli problémy s pěstováním česneku, až letos. Soused začal s tím, že jej musí rychle vyjmout, že mu hnije. Já ho sklidila nyní a zjistila jsem, že mám stejný problém. Po lepším prozkoumání jsem došla k závěru, že česnek je napaden háďátkem zhoubným. Oba dva máme česnek svůj a pravidelně měníme místa osázení. Co mně poradíte? Jak háďátko zlikvidovat? Je odrůda česneku proti háďátku více odolná? Jak se píše pět a více let česnek a cibuly na zasažené pozemky nesázet je pro nás celkem tvrdé opatření. Předem děkuji za odpověď.
    15. 7. 2011 20:58 Jan Kozák
    Nevím o tom, že by existovala odrůda česneku odolná vůči háďátku. Je otázkou, zda jste svůj problém správně identifikovali. Zkuste poslat nějakou fotku na náš E-mail.

    Aksamitník

    9. 7. 2011 20:37 Zakladatel vlákna: cerna ludmila
    Dobry den,ted koukam do stareho Zahradkáře-jako asanační rostlina proti hádátku je prý aksamitník.To znamená ho střídat s česnekem,nebo pěstovat současně?jsem úplný začátečník.děkuji černá L.
    9. 7. 2011 21:15 Jan Kozák
    Aksamitník(afrikán, Tagetes) má v půdě příznivý sanační účinek, ale aby ji úplně zbavil háďátka, tak by se tam musel pěstovat několik roků v monokultuře. Ale možná nemám pravdu.

    vrtalka porková

    19. 6. 2011 13:45 Zakladatel vlákna: Jana Kopecká
    Dobrý den, pane Kozáku,

    chtěla bych vás požádat o radu, bohužel jsem na česneku odhalila vrtalku porkovou. již ve stadiu hnědé cca, 3-4 mm velké larvičky. Je zavrtána ve stonku cca 3-5 cm nad paličkou česneku, u některých skoro přímo na paličce. Máme odrůdy Anton, Bjetin, Jovan, Lukan, Dukát, Stanik. Nejsilnější a nejvytálnější porost je u Dukátu a u sadby, kterou mi dal soused (pěstuje ji už asi 30 let a nepamatuje si odrůdu).


    zdá se, že nejvíc napad je zatím Staník. Má smysl porost ještě něčím postříkat? Sklizeň odhaduji cca za měsíc, podle odrůd. POradíte mi jak dezinfikovat půdu, aby se to za rok neopakovalo?


    objevila jsem na porostu žlutou mozaiku, postříkala jsem to dnes Acrobatem, takže by to asi chtělo několik dní počkat před zásahem na vrtalku. V obchodě mi poradili postřik Reldan 40EC, má to smysl, když je již vrtalka zavrtaná?


    moc dekuji

    Jana Kopecká
    19. 6. 2011 21:00 Jan Kozák
    Proti vrtalce, která je už uvnitř, žádná chemie nepomůže. URČITĚ NEPOUŽIJTE MĚSÍC PŘED SKLIZNÍ RELDAN, ZNEHODNOTILA BYSTE SI ČESNEK A VRTALCE NEUBLÍŽILA. Mozaika je virová choroba, proti níž rovněž žádná chemie nepomůže. Postřik Acrobatem byl zbytečný.

    Mravenci v česneku

    23. 5. 2011 19:58 Zakladatel vlákna: Kamil J.
    Dobry den p.Kozak chtel bych se zeptat jestli nějak škodí mravenci v česneku /maji tam mraveniště/ a když tak čim je šetrně zahubit postřik apd. Děkuji.
    23. 5. 2011 20:33 Jan Kozák
    Přímou škodu na česneku mravenci nepůsobí.Konkrétní přípravek z hlavy nevím, ale v obchodech jich mají celou řadu.

    dotaz

    4. 5. 2011 13:33 Zakladatel vlákna: L.Studnicka
    Dobrý den---při rozebírání palice česneku na podzim,nacházím někdy mezi stroužky malá hnědá vajíčka.Rostliny při tom nebyly poškozeny ani nejevily známky nějakého napadení.Prosím o vyjádření a možnou ochranu proti tomuto škůdci.Děkuji za radu.L.studnička
    4. 5. 2011 20:46 Jan Kozák
    Je mi líto, ale neporadím, protože sám nevím.
    1. 6. 2011 9:01 xx
    Jedná se o kukly vrtalky pórkové.

    http://www.zahradaweb.cz/informace-z-oboru/zelinarska-vyroba/Vrtalka-porova-Napomyza-gymnostoma__s512x43698.html

    Houbomilka

    3. 5. 2011 11:37 Zakladatel vlákna: Pavel Baxa
    Také mám napadený porost houbomilkou.Pomůže třeba zničit tu larvu větší dávka Reldanu?
    3. 5. 2011 20:12 Jan Kozák
    Nepomůže. Neexistuje žádná hygienicky přijatelná chemikálie, která by to dokázala.

    Houbomilka

    1. 5. 2011 18:03 Zakladatel vlákna: Radim
    Dobrý den, některé rostliny česneku mi napadla houbomilka česneková. Bohužel jsem podcenil postřik a provedl jsem ho pozdě. Chci se zeptat, jestli mám napadené rostliny zlikvidovat, aby od nich nebyly napadeny i zdravé a nebo jestli se to stát nemůže. Díky za odpověď
    2. 5. 2011 20:07 Jan Kozák
    Ostatní rostliny napadeny nebudou. Během několika dní opustí larva rostlinu a zakuklí se v půdě. Pokud rostliny vytrháte a zlikvidujete (např. spálením), zlikvidujete i larvy houbomilky. Necháte-li rostliny dále růst, většina z nich vytvoří cibuli, která bude o něco menší než z nenapadené rostliny a většinou bude mít prasklé obalové suknice. Některé napadené rostliny uhynou - záleží na tom, co larva při svém požeru poškodí.
    3. 5. 2011 22:40 Radim
    Děkuji za odpověď. Ještě poslední otázka.... pokud rosliny nechám a larva se zakuklí v půdě, hrozí mí příští rok i při včasném postřiku opět napadení houbomilkou? Děkuji
    4. 5. 2011 20:43 Jan Kozák
    Pokud ji nic nesežere, vyletí v předjaří příštího roku moucha, která opět bude klást vajíčka. Při správném termínu ošetření byste neměl mít žádný problém. Pokud se ve Vašem blízkém okolí česnek pěstuje, může houbomilka k Vám nalétávat také z ostatních lokalit. Pokud se v okolí (alespoň jeden kilometr) jiný česnek nepěstuje, pak má smysl napadené rostliny z porostu odstranit a zničit.
    4. 5. 2011 21:35 Radim
    Děkuji za vyčerpávající informace. S pozdravem Radim

    postřik

    28. 4. 2011 21:22 Zakladatel vlákna: Šimon
    Je dobrý postřik KARATE proti houbomilce.Děkuji za odpověď.
    29. 4. 2011 21:11 Jan Kozák
    My používáme Reldan, zdá se nám, že je účinější.
    1. 9. 2011 20:31 Heřman Havelka
    Reldan končí - vyřazen z evidence k 31.12 2010, poté prodloužen snad do 12.2011, ale stejně končí (bohužel) jako vše, co funguje

    chemické ošetření česneku

    6. 4. 2011 18:33 Zakladatel vlákna: Lenka
    Dobrý den,chci se zeptat jestli je nutné ošetření česneku proti houbomilce a jiným škůdcům a chorobám? Již několik let pěstuji s úspěchem česnek v menším množství( asi 200 stroužků)ošetřeno pouze sulkou a vždy nám česnek vydržel bez jakéhokoli poškození až do další sklizně, nádherně velké stroužky, nezeschlé, bez žlutých fleků....teda, pokud jsme ho nezbaštili :-)a ničím jiným jsem neošetřovala.Bydlíme asi 35km západně od Brna.Ještě se chci zeptat ohledně ošetření česneku před sadbou.Na podzim jsem nesehnala rovral, že už se nevyrábí a dnes mi v zahradnictví řekli, že se již sulka nevyrábí a místo ní mi nabídli Rovral!! Tak vážně nevím co si mám o tom myslet?!?Moc děkuji za odpověď a za rady, které nám všem dáváte.Filoušová
    7. 4. 2011 20:36 Jan Kozák
    Ošetření proti houbomilce má smysl v oblasti, kde se tento škůdce vyskytuje. Nejlépe se to zjistí pozorováním porostů u sousedů - kolem 10. května se napadené rostliny začnou nápadně kroutit. Proti ničemu jinému se už nestříká.
    Až bude sám vědět, co si mám myslet o moření (podle aktuální nabídky mořidel), tak si to na těchto stránkách budete moci přečíst.
    8. 4. 2011 13:51 Lenka
    Děkuji za odpověď, ale bohužel asi nebudu mít možnost srovnávat, protože v okolí pokud vím, nikdo česnek nepěstuje a celá vesnice k nám chodí průběžně během vegetace okukovat přes plot náš česnek a nechtějí nám věřit, že ho ničím extra zvláštním nehnojím a nezalévám :-))...nejspíš jsme živý případ" kozel zahradníkem" :-))
    Přeji pěkný den Všem.
    8. 4. 2011 21:05 Jan Kozák
    V tom případě je vyšší předpoklad, že u Vás houbomilka nebude. Já osobně bych to riskl a nestříkal bych.
    1. 9. 2011 20:39 Heřman Havelka
    Přestal se dělat rovral, a začal se dělat rovral. Liší se písmeny za jménem, způsobem výroby a maličkostmi v použití. Chytrý výrobce mezi ukončením výroby a startem nové udělal cca roční přestávku. Sulku nový majitel továrny nevyrábí, údajně proto, že je levná.(nechápete to, já taky ne) Jinak zjednodušeně rovral je na plísně, sulka na plísně a háďátko.

    Druhý postřik

    27. 3. 2011 20:41 Zakladatel vlákna: milda
    Před 14 dny, kdy teplota stoupla nad 10 ,jsem stříkal houbomilku, dnes jsem tedy provedl druhý postřik, ale zrovna byla zima okolo 6 stupnu. Chci jse tedy zeptat zda-li toto chladné počasí při druhém postřiku již nevadí nebo ano.Předem děkuji za odpověd.
    27. 3. 2011 20:47 Jan Kozák
    Pokud jste použil Reldan, pak jeho účinnost bude ještě dost dlouho trvat, v případě Karate si nejsem jistý.
    27. 3. 2011 20:51 milda
    Použil jsem Reldan, tak budu doufat ,že to bude dobré. Děkuji za odpověd.

    dotazy

    15. 3. 2011 11:26 Zakladatel vlákna: Jiří Junek
    Dobrý den pane Kozáku, prosím o odpověď na pár dotazů. Jaký význam má orientace sadby na výnos či na ošetřování ať už porostu, nebo záhonu? Jak se provádí šlechtění- křížení česneků, když netvoří květy? Pomohlo by proti háďátku ošetření sadby vakuem pomocí igelitového pytle a vysavače?Děkuji Junek
    15. 3. 2011 20:09 Jan Kozák
    Vzhledem k tomu, že jsem nikdy neslyšel o pokusech s přísně orientovanou sadbou (všechny stroužky mají bříška na stejnou stranu), myslím si, že je to záležitost pouze estetická.
    Šlechtění česneku spočívá ve vyhledávání mutací, případně jejich indukci a následně ustalování těchto mutací. Je to práce odborně náročná a hlavně nákladná. Popsaný způsob háďátku určitě nic neudělá.

    Postřik proti Houbomilce

    15. 3. 2011 9:46 Zakladatel vlákna: Jan
    Dobrý den pane Kozáku, úvodem bych Vám chtěl upřímně poděkovat za Vaše stránky a za to, že úspěšně bojujete proti záplavě nekvalitního čínského česneku, neboť ten český je skutečně lepší.
    Rád bych se Vás zeptal zda je v těchto dnech vhodné aplikovat postřik proti Houbomilce, když se teploty od soboty 12.3. pohybují nad 10 stupni. V souvislosti s tím by mne zajímalo, jak velká jsou rizika pro česnek, když tento postřik neaplikuji zcela přesně ve dnech dle výše uvedených teplot, ale např se zpožděním 5-ti dní, zda už je případné napadení Houbomilkou nevratné. Závěrem bych se k tomu ještě zeptal, jak dlouho by po aplikace postřiku nemělo pršet, aby postřik nebyl smytý. Děkuji Vám za včasnou odpověď. Jan
    15. 3. 2011 20:01 Jan Kozák
    Teď je vhodná doba na ošetření. Pokud použijete Reldan nemají srážky na jeho účinnost významný vliv. U přípravku Karate patrně jeho účinost hodně zmenší. Pětidenní zpoždění určitě nedoženete chemií - to už bude larva v česneku.

    Sázení konzumního česneku

    12. 3. 2011 14:36 Zakladatel vlákna: tom
    Dobrý den ,pane kozák měl bych laický dotaz,koupil jsem na aukru česnek paličák ke konzumaci protože ta čína se prostě nedá jíst a protože ho mám více než sním chtěl jsem ho zasadit teď na jaře na chalupě, ale po přečtení této této diskuze to nedoporučujete kvůli zamoření háďátkem . jak se proti tomu dá bránit nebo jak poznám jestli je sadba napadená ?jinak je pro jarní sázení stejná příprava jako pro podzimní sadbu ? jsem více chalupář než zahradník tak se omlouvám za tyto primitivní dotazy ,ale to co vydávají v obchodech za česnek mě nutí se nad tím zamyslet a pokusit se jej vypěstovat sám ,děkuji za trpělivost tom

    Čas postřiku proti houbomilce

    6. 3. 2011 12:49 Zakladatel vlákna: Alena
    Je už vhodný čas stříkat proti houbomilce?
    Děkuji a přeji hezký den.
    6. 3. 2011 19:35 Jan Kozák
    Půda je na většině území zmrzlá a houbomilka vylétává ze země. Ale i jinak je chladno. Na postřik je ještě brzy.

    Houbomilka

    21. 2. 2011 10:32 Zakladatel vlákna: Jiří
    Dobrý den.Ochrana proti houbomilce, se dle Vašich stránek aplikuje poprve, když teplota dosáhne po tři dny 10st C.většinou březen, pak za 14 dní. Dotaz. Letos budou vylezlé části velmi malé, některé odrůdy mnou zasazené ještě nevylezly. Ten účinek je na vzrostlé zelené části, nebo se postříká záhon Karatem příp. Reldanem?
    21. 2. 2011 20:24 Jan Kozák
    Houbomilka je tak hloupá moucha, že klade vajíčka na půdu, i když česnek ještě nevylezl. Zvláště v tomto případě je podle našich zkušeností účinější Reldan.
    < Novější678910

    Kontakt E-mail, telefon, adresa

    Ing. Václav Kozák a Ing. Jan Kozák
    Chvojenec 75, 534 01 Holice
    IČO: 05439710
    Kontakt

    cesnek@cesnek.cz
    E-mail není určen k poradenství.
    Rádi Vám poradíme v diskusi.

    Obchodní podmínky
    Reklamační formulář

    Šlechtění česnekové sadby Grafika zpracována Odemne