Přihlášení

  • Pěstování
  • Popis česneku
  • Odrůdy
  • Choroby a škůdci
  • Články
  • Diskuse: Škůdci česneku Zpět na diskusi

    vlnovník

    2. 2. 2014 22:25 Zakladatel vlákna: Hana Kopecká
    Dobrý den pane Kozáku, také bych se ráda zeptala na vlnovník česnkový. Jak v případě výskytu ošetřit-vydezinfikovat prostory, kde byl česnek skladován. V jakých podmínkách a jak dlouho vlnovník obvykle přeživá? Ráda bych zamezila případné další kontaminaci, případně jak jí předcházet. Děkuji za odpověd
    4. 2. 2014 10:15 Jan Kozák
    Spolehlivá dezinfekce prostor je přípravkem SAVO. Ale jak dlouho přežívá to nevím.

    Vlnovník?

    2. 2. 2014 20:10 Zakladatel vlákna: Martin Harasim
    Můžete potvrdit, že se jedná o Vlnovníka českekového? Česnek byl zakoupen na trzích někde v Čechách.
    2. 2. 2014 20:30 Martin Harasim
    Jsou vidět z vnitřní strany slupky stroužku. Vypadají na pohled jako zrnka mouky, jsou bílí. Druhá fotka zvětšení 160x, třetí fotka zvětšení 640x.
    4. 2. 2014 9:48 Jan Kozák
    Podle tvaru těla bych spíš tipoval kořenohuba zhoubného. Porovnejte v rubrice články v prezentaci Ing. Havránka: Proč je důležité vědět o česneku víc, obrázky 35 - 42.
    5. 2. 2014 19:19 Jan Kašpar
    Dovolil bych si upozornit, že Vlnovník česnekový má 4 nožičky (2 páry), Kořenohub je "plnohodnotný" roztoč s 8 nožičkami (4 páry). Pokud roztoče pod mikroskopem dokážete otočit, či prosvítit, je identifikace jednoznačná. Skládkovými škůdci jsou oba (mimo jiné).

    vlnovník, kompost s vápnem

    21. 11. 2013 22:43 Zakladatel vlákna: Hana Kopecká
    Dobrý den pane inženýre, měla bych několik dotazyů a pomohl by mi váš názor. 1) Jak se v sadbě ocitne vlnovník česnekový ? Odkud víceméně tento roztoč pochází, projeví se čase mv sadbě, nebo "přiletí vzduchem" Sadba byla krásná, ale než jsem tento týden sadila tak se v menší míře objevilo přesně to, že některým stroužkům byla velká slupka a některé byly více seschlé, v největší míře u  Japa 2 a Jovanu, tudíž jsem vše radši mořila 2h v Sulce. Ve stejné místnosti mám ted uložen i konzumní česnek,je pravděpodobné že vlnovník napadl i ten?
    2) Chtěla bych na již zasazený česnek přidat vrstvu kompostu pro lepší výživu a ochranu před zimou, je to kompost spíše z listovky, který jsem vápnila a ne všechno vápno je rozložené. Bude případně vápno vadit česneku ? Nerada bych mu místo přilepšení uškodila, můžete mi prosím odpovědět.
    Jinak česnek je už zasazen, mohla jsem ještě týden dva počkat,ale o to větší by mi byla zima :-)) jako předloni když jsem sázela až v prosinci a v těžší jílovité půdě to bylo celkem makačka. Díky tipu od pana Vémoli jsem kladívkem nadělala díry na mega stroužky jedna básen, takže děkuji všem pěstitelům za zlepšováky
    23. 11. 2013 18:04 Jan Kozák
    Vlnovník česnekový (Aceria tulipae) se přenáší jednak sadbou, což se velmi těžko v době expedice stanovuje, nebo přiletí vzduchem, jak Vy uvádíte. Jeho velikost je asi desetina milimetru, velikost vajíčka je skoro nic. Proto se snadno šíří s prachem. Podle českého názvu je to škůdce česneku, podle vědeckého tulipánů. Ale vyskytuje se i na cibuli (často na sazečce) ale i na dalších druzích květinových cibulí. Byl "vynalezen" někdy v třicátých letech v USA a globalizace mu dopomohla k celosvětovému rozvoji. Vozíme si ho s česnekem z Číny a Španělska (nestačí nám slimáci), s cibulí sazečkou a květinovými cibulemi z Holandska. Ačkoliv já upozorňuji na jeho problém už snad dvacet let, nikdo se jím vážně nezabýval. Důkazem je i to, že český název dostal teprve před několika lety (my jsme mu do té doby říkali roztočík tulipánový). Jestli za jeho velkým rozšířením u nás je omezení používání Sulky nebo uvedené dovozy životaschopnějších typů, těžko říci. Je zajímavé, že si tento roztoč vybírá i odrůdy. Při společném skladování jsou některé odrůdy napadeny, jiné nikoliv.
    A k tomu kompostu. Nevím, jaké vápno jste použila, ale i vápno nehašené do jara ztratí svou sílu, takže klidně svou listovku česneku dopřejte.

    Moření v Sulce

    21. 11. 2013 17:28 Zakladatel vlákna: Jiří Švec
    Dobrý večer pane Inženýre,

    vím, že jste odpovídal letos znovu na více dotazů ohledně moření, ale mne by zajímala čistá praxe. Máme poměrně větší plochu a nerad bych chybným postupem zlikvidoval sadbu. V loni se mořilo již v září "na sklad" Letos bylo chladno, česnek dobře vyčkal bez škůdců, mořit nebylo třeba. Za to velká část stroužků začala rašit. Otázka zní, nepoškodí se nespálí se)toto čerstvé podpučí mořením v Sulce před výsadbou. Počítám s roztokem do 5% a max. 1h moření. Není pro česnek fyziologicky výhodnější a pro přírodu vhodnější ho nastartovat jen čistou vodou? Nepočítám manipulaci s čerstvě vytažený namořeným česnekem...Počítám, že pokud vydrží toto vhodné počasí na sadbu bude česnek do jara dostatečně ochráněn. Je to tak? Děkuji velice za odpověď.

    Jiří Švec
    21. 11. 2013 20:09 Jan Kozák
    Moření v Sulce doporučujeme proti roztoči vlnovníku česnekovému. Jeho přítomnost se pozná podle příznaků. Stroužek sesychá (já říkám, že je mu velká slupka), žloutne a ztrácí lesk. Pokud tyto příznaky nepozorujete, bude skutečně lepší volbou pouze namočení ve vodě, případně s přídavkem lignohumátu.

    Slimáci

    16. 11. 2013 20:16 Zakladatel vlákna: Krejčíř Vladimír
    Jak likvidovat slimáky v česneku. Děkuji za rychlé vyřízení
    mojí objednávky. platba uhrazena přes banku.
    děkuji Krejčíř Vladimír
    16. 11. 2013 23:37 Hana Kopecká
    To jste mne zaujal, pač v mém případě je česnek prakticky jediná zelenina, či spíše porost který zaplatpánbuh nechává slimáky chladným... Jinak letos už žraly i cibuli -nat, což mě dorazilo....Kromě sběru, ráno večer se mi osvědčil Mesurol, fakt stačí pár granulek na m2, pravda není to eko a ty mrtvolky nic moc, ale jinak jsem u některých plodin a květin zcela bez šance.
    Záleží na velikosti porostu,který potřebujetu uchránit

    Seschlý česnek

    15. 11. 2013 22:50 Zakladatel vlákna: ponizil miroslav
    Pane Kozaku,jsem smutny z toho,že po obdržení Vaší sadby Blanin jsem byl velmi rad,že mam kvalitu ,ale při přípravě na sadbu jsem zjistil,že česnek je seschlý a hnědý.Přesto jsem ho namořil,včera nasadil a jsem zvědavý jestli bude nějaká úroda.
    16. 11. 2013 19:50 Jan Kozák
    Odrůda Blanin skutečně bývá napadána výrazněji než ostatní odrůdy roztočem vlnovníkem česnekovým. Není bez zajímavosti, že my při našem skoro nevhodném uskladnění tento problém téměř neznáme. Ale blýská se na lepší časy. Tento týden jsem jednal se dvěma vědeckými pracovníky právě o hygienicky nezávadném ošetření česneku proti vlnovníku. Jejich postup vypadá velmi nadějně.

    Vlnovník

    27. 9. 2013 15:39 Zakladatel vlákna: Marie Ševčíková
    Dobrý den,
    pane Kozáku, dnes mi od Vás přišel česnek, který jsem si před časem objednala. Sama česnek téměř nejím, ale moc ráda ho pěstuji. Bydlím v oblasti s nadmořskou výškou 670 m a rozhodla jsem se pro více druhů česneku, protože chci zjistit, které odrůdě se zde bude dařit nejlépe. Ale proč Vám píšu, letos mi zřejmě česnek napadl vlnovník a teď nevím, jak ubránit novou sadbu před tímto škůdcem. Mohl byste mi, prosím Vás, poradit? Děkuji mnohokrát za odpověď a za česnek. Marie Ševčíková
    28. 9. 2013 18:58 Zdeněk Červík
    Jakou odrůdu vám neporadím,ale na vlnovníka mi poradil p.Kozák,namořit sadbu v sulce už teď.Měl jsem stejný problém,letošní sklizeň jarního česneku mi napadl tento darebák.tak jsem ho namořil na asi 4h a pak rychle usušil.Skladovat v dobře větrané ale suché místnosti.
    28. 9. 2013 20:34 Jan Kozák
    Už je chladno, proto moření v Sulce nechte až těsně před výsadbu. Teď by se mohlo stát, že by česnek chtěl růst.

    ROZTOČ

    24. 9. 2013 10:27 Zakladatel vlákna: PETR PALÁČEK
    DOBRÝ DEN,
    MÁM MOŽNOST PĚSTOVAT ČESNEK,KDE BYLY LÉTA OSTRUŽINY A TY SE MUSELY VYKOPAT,ÚDAJNĚ NAPADENY ROZTOČEM.MŮŽE BÝT TEĎ PROBLÉM I V PŮDĚ A RADĚJI SE ZÁHONU VYHNOUT,NEBO HO OŠETŘIT,JAK?
    DĚKUJI ZA ODPOVĚĎ.
    24. 9. 2013 11:51 Jan Kozák
    Jediným roztočem způsobujícím škody na česnekuje vlnovník česnekový. Ten napadá pouze česneky (i některé okrasné) a cibuli. Takže na svůj záhon můžete bez obav česnek zasázet.

    Napaen vlnovníkem

    21. 9. 2013 8:50 Zakladatel vlákna: Zdeněk Červík
    Přeji hezký víkend.
    Mám dotaz.Minulou sobotu jsem si naloupal nějaký jarní česnek k moření.Jenže včera jsem zjistil,že je z největší pravděpodobností napadený vlnovníkem.Chměl bych se zeptat zda je možne po na moření v sulce v 5%roztoku je možno tuto sadbu použí.Někde jsem slyšel,že je možno se zbavit tohoto škůdce ještě před výsadbou namočit stroužka na 20min do teplé vody o 55°C.Ale spíš se bojím že bude muset být zlikvidován než si zamořím další pozemek a tím pádem nakazil i sadbu od Vás.Děkuji za případnou odpověď a to všem kteří mají s tímto nějaké zkušenosti.
    21. 9. 2013 20:15 Jan Kozák
    Moření dvě hodiny v Sulce a následné rychlé vysušení vlnovníka spolehlivě zahubí. Dvacetiminutová koupel ve vodě teplé 55 stupňů by vlnovníka možná také zahubila, česnek by zahubila spolehlivě. Tak to nedělejte.

    Potvora v cesneku

    4. 8. 2013 17:41 Zakladatel vlákna: Jan Gabriel
    Dobry den pane Kozak, nevite co je to za skudce na cesneku? A jak proti tomu bojovat?
    Predem dekuji
    4. 8. 2013 18:16 Jan Kozák
    Myslím, že to je vrtalka pórová. Škody u česneku nebývají významné, žádná metodika ochrany není vypracovaná.

    CO S TÍMTO ČESNEKEM

    21. 7. 2013 7:27 Zakladatel vlákna: ivana
    Dobrý den,chtěla bych se zeptat:sklidila jsem česnek který je zřejmě jak jsem z vašich článků vyčetla napaden houbomilkou-měl nažloutlé listy a vuvnitř mezi stroužky je hnědá larva co s tím bude se mi kazit a můžu ho vůbec prodávat dál na konzumaci?ještě jsem se s tímto nesetkala..Děkuji.
    21. 7. 2013 16:21 Jan Kozák
    Nejsem odborník na škůdce, s nimiž se málo setkávám. Určitě to není houbomilka, ta se kuklí v zemi. Může to být vrtalka pórová, pak by prodej byl bez problém, možná to může být i molík česnekový, tam by pak problém být mohl.

    Vrtalka porová

    17. 7. 2013 16:22 Zakladatel vlákna: Ivana Smetanová
    Dobrý den, jaká je ochrana česneku proti vrtalce porové, která mi napadla část úrody? Děkuji a přeji pěkný den. Ivana Smetanová
    17. 7. 2013 21:08 Jan Kozák
    To nevím, zatím jsme to nikdy nepotřebovali.

    Hlodavci

    17. 7. 2013 16:15 Zakladatel vlákna: Klára Rezková
    Dobrý den. Mám dotaz. Na zahradě nám lezou krtci, ale plánuji tam vysadit česnek. Odradí je ta vůně česneku nebo mi do něj budou rýt? Děkuji
    17. 7. 2013 21:06 Jan Kozák
    Krtkům vůně česneku nevadí, budou Vám tam radostně dělat chodbičky i hromádky. Jenom drobnost: krtek není hlodavec, ale hmyzožravec.

    Vekan lehl

    26. 6. 2013 22:50 Zakladatel vlákna: Renata Koucká
    Dobrý večer pane Kozák. Chci se zeptat jestli už máme sklidit česnek který v posledních dnech lehl. Porost dosti zežloutl (ač bylo několikrát stříkáno močovinou a jednou železem), pár kontrolních květů se začíná narovnávat, vyryté cibule mají 4-5 suknic a všechny jsou napadeny vrtalkou porovou. Je vrtalka příčinou polehnutí a předčasného žloutnutí? Jestli ano čím by jste stříkal příští rok? Sázeno první dny v prosinci, Polabí 190m.n.m.
    Děkuji za odpověd.
    29. 6. 2013 21:02 Jan Kozák
    Vrtalka by polehnutí neměla způsobit, běžně není její napadení v takovém rozsahu, aby byla nutná nějaká ochrana. Celkově se mi zdá na sklizeň ještě brzo, ale možná bych ve Vašem případě už sklidil.

    Choroba

    26. 6. 2013 16:10 Zakladatel vlákna: Pavel Kučera
    Dobrý den, dnes jsem se po deštích dostal na zahradu a zdokumentoval česnek. Mám nasazené dva druhy, ale objevuje se mi to jen na jednom druhu. Druhý je zcela v pořádku. prosím vás tedy o radu co by to mohlo být a jak se tomu vyvarovat. Mnohokrát děkuji za odpověď.
    26. 6. 2013 18:54 Jan Kozák
    Česnek na třetí fotce se mi nelíbí. Snímek není zaměřen na nejdůležitější detaily, ale doporučuji Vám nechat si rostliny vyšetřit na háďátko.

    Śkůdci

    24. 6. 2013 17:32 Zakladatel vlákna: Luděk Kosina
    Bohužel se mi na zahrádce objevilo něco, co úspěšně likviduje eškerou kořenovou zeleninu a dokonce se to prokousalo i nohou do kedlubny. Dokonce si myslím,že je to spíš kombinace několika škůdců. Přikládám fotky postižené ředkce a odchyceného škůdce (jestli to škůdce je.Jde mi o to, že jsem si objednal sadbu a teď mám obavy, abych o ni nepřišel.
    25. 6. 2013 14:57 Jan Kozák
    Nevím, co Vám žere petržel, ale myslím si, že stejné "zvíře" do česneku nepoleze.
    25. 6. 2013 16:39 Hana Kopecká
    Jestli se nepletu, je to škůdce pochmurnatka mrkvová, chutná ji jak mrkev tak petržel i pastinák.. Česnek nikoliv,aspon tot má zkušenost. Sem tam podobně záškodničí drátovci, ale ty dobnou i do česneku

    larvy v česneku

    21. 6. 2013 21:51 Zakladatel vlákna: filip
    Dobrý večer,
    Zkusil jsem česnek vyrýt a podívat se jaký je. Ve vnitř byli tři larvy. Co to je, případně hrozí něco? viz foto
    22. 6. 2013 7:32 Jan Kozák
    Jsou to kukly vrtalky pórové. Škody na česneku bývají zanedbatelné (u póru naopak zcela zásadní), takže není nutná žádná ochrana.

    Dírky ve stonku

    7. 6. 2013 20:21 Zakladatel vlákna: Michal Rábl
    Dobrý den!Rád bych se zeptal,jaký škůdce mě napadl česnek.Ve stonku jsou vyvrtané dírky a připomíná to červotoče ve dřevě.Na listech jsou také vyžrané dírky.Je ještě možné chem.ošetření?A jakým preparátem? Děkuji
    11. 6. 2013 21:34 Jan Kozák
    Ve stonku bude asi vrtalka pórová. Tam ji žádný insekticid nezasáhne, proto nestříkejte.

    Dotaz

    3. 6. 2013 9:11 Zakladatel vlákna: Tomáš Pščolka
    Dobrý den, pane Kozáku mohl by jste prosím identifikovat toho prevíta co mi pojídá listy??? (viz obr.)
    Popřípadě co s ním provést.
    Děkuji a přeji pohodový den.
    3. 6. 2013 9:12 Tomáš Pščolka
    3. 6. 2013 9:25 Jozef Demský
    Http://www.skudci.com/chrestovnicek-liliovy
    Ak je to pod prahom škodlivosti, nemusíte robiť postrek stačí mechanicky zničiť (pozbierať). Je to ako s mandelinkou, niekto zemiaky strieka a iní zas zbierajú.
    3. 6. 2013 14:48 Jan Kozák
    Pan Demský má pravdu, pouze s tím rozdílem, že je to chřestovníček cibulový, nikoliv liliový.
    4. 6. 2013 8:24 Jozef Demský
    Ďakujem za opravu, pán Inžinier, chybička se vloudila. Dospelé chrobáky sú rovnako sfarbené tak som poplietol druhový názov. Pekný deň všetkým.

    Škody od zvěře

    11. 4. 2013 20:15 Zakladatel vlákna: Miklasova Anna
    Poraďte někdo,jak ochránit česnek před zvěří?
    Myslím,že mě asi už klepne.Všechen ukousaný u samé zemi.Došlapaný jakoby ho někdo poryl.
    Zbytečná 14 denní práce se sázením a myslivci nesmí střílet!!!
    Stádo 40 - 70 ks si v noci vesele holduje.
    11. 4. 2013 21:34 Jan Kozák
    Myslivci by měli poradit. Existují repelentní pěny ve spreji pro jednotlivé druhy zvěře. Sám mám připraveny proti srnčí a černé zvěři. Název z hlavy nevím a venku je bláto a tma. Jestli se nedopídíte požadovaného výsledku, tak se znovu ozvěte a já se nějak za světla na to podívám.
    11. 4. 2013 21:42 Miklasova Anna
    Nastříkala jsem Hukinol,mám v zásobě ještě Kornitol,ale ty potvory už to asi nevnímají.Je to o nervy.Každý rok si něco zakously,ale letos je to hrůza.Je jich moc a viditelně mají hlad.
    12. 4. 2013 13:42 Jan Kozák
    Mám připravený WILDSCHWEIN-STOPP proti černé zvěři a CERTOSAN WILDVERBISS-SPRAY proti srnám a zajícům. Už se těším, jak to bude účinné, když už jsem dal do toho hromadu peněz.
    17. 4. 2013 7:59 Václav Holý
    Mě se osvědčily ostříhané vlasy od té doby co je používám nemám na polích rozrytou a sežranou zeleninu ani brambory.

    ochrana proti houbomilce

    6. 4. 2013 19:31 Zakladatel vlákna: Pavel Trávníček
    Dobrý večer
    Obracím se na vás pane Kozák z malou otázkou.Při pěstování česneku se řídím vašimi radami a našel jsem v návodu na pěstování česneku kolonku ochrana proti houbomilce.Jelikož tento úkon se už velice rychle blíží,chtěl bych se zeptat na následující.Ve vašem návodu jsou napsány tyto přípravky Karate se Zeon technologii,Reldan 50 EC,Reldan 22.doporučujete použít proti houbomilce všechny tři přípravky a nebo si stačí vybrat jen jeden.
    děkuji moc za radu
    Pavel Trávníček
    ps.Fandím vašim stránkám a děkuji za ně
    7. 4. 2013 7:36 Jan Kozák
    Použije se jen jeden přípravek. Všechny tři uvádíme proto, že jsou pro toto ošetření registrované. My se držíme Reldanu, který je podle našich zkušeností účinější, po hygienické stránce asi problematičtější. Správný termín aplikace nedokážu přesně určit, sami se držíme doporučení specialistů rostlinolékařů. Dříve se uvádělo, že se má stříkat v době, kdy po tři dny teplota vzduchu dosáhla 10 stupňů a po čtrnácti dnech postřik opakovat. Dnes je názor takový, že se má stříkat čtrnáct dní po dosažení teploty 10 stupňů. Tož buďte z toho chytrý, když se mezi tím na měsíc vrátí zima.

    Postřik Karate

    19. 3. 2013 20:27 Zakladatel vlákna: Jiří Švec
    Dobrý den,

    měl bych prosím ještě dotaz k postřiku proti houbomilce. Pokud bych se spolehl na dobrý rok a porost nestříkal a přesto se houbomilka objevila, můžu ji efektivně zlikvidovat včasnou likvidací napadených rostlin? Nebo je to riskatní varianta u které hrozí, že při kalamitním stavu můžu přijít o většinu úrody (prozatím jsem s houbomilkou neměl potíže). Pokud se rozhodnu pro postřik v jakém množství se osvědčil na 100m2? Výrobce většinou udává 3 ml rozpuštěné cca ve 4l vody. Je to správně.
    Jiří Švec
    20. 3. 2013 19:52 Jan Kozák
    Pokud napadené rostliny včas zlikvidujete, likvidujete i houbomilku, ale podívejte se i na sousedy, jestli ji nemají. Víceméně kalamitní výskyt houbomilky jsem viděl téměř před dvaceti lety na Hané. Od té doby mám dojem že už není tak významná. Postřik použijte podle doporučení výrobce.

    Česnek už leze

    16. 3. 2013 19:44 Zakladatel vlákna: Helena Malá
    Dobrý den, dnes jsem se byla podívat na zahrádce a česnek už leze, 2cm je venku. Nezmrzne mi? Ještě jsem neošetřila proti hobomilce, nyní mrzne. Myslíte, že případně nakladená vajíčka (pokud houbomilka oproti mě vyletěla) zmrznou nebo mám při nejbližší příležitosti stříkat. Pěstováno na Vysočině. ám přikryté chvojím.
    Děkuji za odpověď.
    Helena
    17. 3. 2013 18:47 Jan Kozák
    Česnek Vám nezmrzne. Myslím, že ani případně nakladená vajíčka houbomilky nezmrznou. Otázkou je spíš to, jestli u Vás houbomilka je.

    Houbomilka

    4. 3. 2013 21:14 Zakladatel vlákna: Jana Kopecká
    Dobrý den, předpověď počasí byla o víkendu jiná, slibovala víc jak 4 dny s teplotami nad 10 stupňů, dokonce 14. Takže jsem preventivně vše zakryla netkanou textilií. Pravda, na česneku mi leží cca 5 cm sněhu a zem je hodně zmrzlá, ale nechtěla jsem riskovat. Jen dumám, jak dlouho mám textilii na česneku ponechat. Nemám vymyšlený systém, aby se textilie nadzvedávala. Bylo to narychlo jen položeno přímo na sníh a zatíženo kameny. Pane Kozáku, jaký je cyklus houbomilky, škodí jen ve stádiu larvy? Ve chvíli, kdy se vylíhne tak už nebezpečí nehrozí? Děkuji za vysvětlení. Snažila jsem se najít info na webu, ale obvykle se radí jen postřik... případně zakrytí, ale už se nespecifikuje, po jakou dobu. Děkuji.
    5. 3. 2013 19:31 Jan Kozák
    Nevím to úplně přesně, ale myslím si, že nálet netrvá dlouho, tak čtrnáct dní. Ovšem za předpokladu, že se otevře jaro a už je. Tedy že nepřijde po pár dnech výrazné ochlazení, pak zase oteplení atd. Většinou nemá smysl nechávat textilii déle než do začátku dubna. Škodí pouze larva. Dokud je na pozemku sníh, tak moucha určitě vajíčko klást nebude (zábly by jí nožičky).

    houbomilka

    4. 3. 2013 18:05 Zakladatel vlákna: Vít Škarka
    Dobrý den pane Kozáku, potřeboval bych znát Váš názor na aplikaci přípravku Karate se Zeon technologií. Česnek ještě nevzešel nad povrch, teolota vzduchu se však u nás pohybuje už nad 10C°. Myslím si, že již nastala vhodná doba pro první použití výše zmíněného přípravku, nevím jaký vliv bude mít případný trvalý déšť (předpovídán na druhý den). Nesníží se deštěm jeho účinek, nebo mám raději počkat na stabilnější počasí? Lokalita Severní Morava- Novojičínsko 300mn.m. Děkuji
    4. 3. 2013 20:09 Jan Kozák
    Tak jsem mrknul na předpověď počasí a ještě stříkat nebudu. Počkejte také.

    houbomilka česneková

    6. 2. 2013 20:40 Zakladatel vlákna: jan
    Našel jsem na internetu informace že KARATE není moc učínné a doporučuje se používat CAREO prý chrání celou rostlinu i úrodu a Účinná látka je pak obsažena i v nových přírůstcích. co tedy lépe bude fungovat?
    21. 2. 2013 8:43 Jan Kozák
    My používáme Reldan, jeho účinnost trvá podstatně déle než u Karate. Tady však mluvím (nebo spíš píšu) o šlechtitelských porostech, kde záleží na každé rostlině. Při maloplošném pěstování se přimlouvám za netkanou textilii a hlavně, jak je i níže uvedeno, sledovat, zda-li je hobomilka v dané oblasti přítomna a zda-li její škody přesahují náklady na ošetřování. Myslím si, že je přijatelné napadení i trochu více než uvedená 2 %.

    ošetřování

    5. 2. 2013 21:12 Zakladatel vlákna: jan
    Dobrý večer,
    Chci se zeptat na ošetřování česneku.. sice to tu už možná bylo, ale nemůžu to nikde najít přesně to co hledám. Proto se předem omlouvám. Mám koupený celerit a kdy ho mám použít aby to bylo správné?až dýl ještě je čas a kolikrát ho použít aby pro česnek nebylo moc.. a nepoškodilo to. Pole mám velký délka 5 metrů šířka 60metrů. Další otázka jaký použít postřík proti houbomilce zda KARATE nebo STOMP ? A kdy je správný čas stříkat tímto postřikem, až bude stálá teplota 10°C a rostliny budou vysoký 6cm?nebo jak se to pozná že je správný čas? a jaký postřik by jste mi doporučoval.. děkuju za odpovědi. =)
    6. 2. 2013 17:32 Jan Kozák
    Cererit si nechte na základní hnojení před novou výsadbou, pro přihnojování česneku je nevhodný. Proti houbomilce použijete Karate (Stomp je herbicid). Stříká se v době, kdy po tři dny je teplota min. 10 stupňů, přičemž česnek ani nemusí rašit. Více viz česnek v otázkách. Případně přijeďte do Buchlovic na seminář. Pozvánka se na tomto webu objeví co nevidět.

    Hraboši

    8. 11. 2012 17:19 Zakladatel vlákna: Josef Hájek
    Na záhonku kde chci vysázrt česnek se objevili hraboši. Budou škodit česneku pokud ho tam vysázím? Díky za odpověď, zdraví Hájek
    8. 11. 2012 19:54 Jan Kozák
    Nesetkal jsem se s tím, že by hraboši česnek poškozovali. Ale vůně česneku hraboše ani krtky nevypudí, ačkoliv to někteří autoři uvádějí.

    Drátovec

    12. 9. 2012 12:23 Zakladatel vlákna: Kostková
    Přeji hezký den,

    měla bych dotaz. Rodiče mají zahradu, na které už léta pěstují brambory. Letos se jim ovšem do brambor pustil ve velké míře drátovec. Je jasné, že příští rok tam brambory pěstovat nemůžou. Je možné tam pěstovat česnek?

    Děkuji za radu :-)

    S pozdravem Kostková G.
    12. 9. 2012 21:02 Jan Kozák
    Drátovec napadá i česnek a to tak, že prokouše slupky a udělá nepatrný důlek do stroužku. Je to vlastně pouze estetická vada.
    13. 9. 2012 12:36 Kostková
    Děkuji za rychlou odpověď. Jestli to chápu správně, tak se drátovec prokousne slupkou, česnek mu (na rozdíl od brambor) nechutná, takže ho neprožere jako např. ty brambory? Jen jakoby poničí slupku?
    13. 9. 2012 22:53 Hana Kopecká
    Připojím svůj postřeh.Letos mi sem tam nějakou cibuli taky nadobnul drátovec, obvykle je to jen porvrchová dírka na slupce, a vadí spí esteticky, u některých se ale navrtal trošku více a tam pozoruji, že stroužek se po čase začíná kazit, nevydrží tak dlouho. Takže takové cibule vyselektuji a holt je dřív zkonzumujeme. Počítám s dezinfekcí dusíkatým vápnem před sadbou. Ale zatím dumám jak odpudit drátovce během růstu česneku, asi zkusím pastě, které popisuje p. Kozák v sekci otázky a odpovědi.

    hryzec

    10. 9. 2012 17:32 Zakladatel vlákna: josef václavek
    Dobrý den přátelé,
    moje otázka nesouvisí přímo jen s česnekem, ale úzce se ho dotýká,
    mám k vám dotaz, jaké máte výsledky s použitím i zde uváděného dusíkatého vápna v boji s hryzcem případně krtkem,
    u mě na zahradě (okolí kladrub nad labem), je situace opravdu tragická, některá místa na zahradě jsou doslova proryta a při chůzi zahradou zejména po dešti hrozí nebezpečí vymknutí kotníku,
    o dělení se o úrodu s nezvaným hostem ani nemluvím (např. kořenová zelenina), ing kozák píše, že hryzec česnek nekonzumuje, ale co když se mu zachce užívat léčivých účinků,

    zdravím všechny pěstitele česneku a děkuji za vaši zkušenost

    josef

    hryzci

    14. 8. 2012 11:24 Zakladatel vlákna: Hana Kopecká
    Děkuji za tip, to asi zkusím. Radši bych je odradila než otrávila
    11. 9. 2012 7:59 josef václavek
    Dobrý den paní kopecká,
    mám stejný problém,
    jak se vám osvědčila rada p. nováka?

    díky za odpověď
    josef

    Zkušenosti s hryzcem

    13. 8. 2012 15:02 Zakladatel vlákna: Hana Kopecká
    Dobrý den pane Kozáku, máte nějakou zkušenost s tím že by hryzec žral a poškozoval česnek? Při sklizni brambor, které mám jako předpolodinu česneku jsem při sklizni zjistila že část úrody sežraly-okousaly hryzci. Škodí i na jahodách, máte nějakou zkušenost s těmito záškodníky na česneku? Třeba jim nechutná. Hryzci se více méně se vyskytují v lokalitě celého pozemku, zatím jsem je netrávila, ale zvažuji jak česnek ochránit. Letošní úroda napadená nebyla, pravda pěstovala jsem v jiné části pozemku. Nemáte nějakou radu zkušenost s hryzci? Velice děkuji a zdravím
    13. 8. 2012 21:23 Jan Kozák
    Hryzec porostem česneku proleze, ale česnek nežere. Úspěšný boj proti němu je obtížný, sám to neumím.
    14. 8. 2012 9:53 Honzík Novák (ml.)
    Já mu do děr sypu po kávové lžičce dusíkatého vápna a zakryji prkýnkem. Mrtvého na povrchu jsem nikdy nenašel, ale do měsíce byli všicni pryč tak nevím jestli se otrávili nabo odpuzeni smradem kyanidu odešli jinam.
    < Novější678910Starší >

    Kontakt E-mail, telefon, adresa

    Ing. Václav Kozák a Ing. Jan Kozák
    Chvojenec 75, 534 01 Holice
    IČO: 05439710
    Kontakt

    cesnek@cesnek.cz
    E-mail není určen k poradenství.
    Rádi Vám poradíme v diskusi.

    Obchodní podmínky
    Reklamační formulář

    Šlechtění česnekové sadby Grafika zpracována Odemne