Dospělci sice v našich krajích vymrznou, ale vajíčka spolehlivě přezimují. Proto na jaře je nejlepší soustředit se na sběr těch pidi-žwejků, aby se jich dospělosti, kdy jsou schopni klást vajíčka, dožilo co nejméně (ilustrační foto 7000 slimáků 12-26 mm dlouhých v 2 litrové lahvi). V srpnu pak začíná sezóna kladení vajíček. Na rozdíl od našich plzáků a hlemýžďů, španělský slimák klade vajíčka pod pevné předměty (kameny, prkna, kůrový mulč, ...) a proto je v této fázi jim připravit místa pro kladení, kde však bude snadné snůšku zničit. Já dávám kůrové krajinky získané z nedaleké pily na cestičky, podél záhonů a hlavně vedle kompostu. Současně mám co nejvíce omezeny místa, kde by mohly ty potvory klást bez mé možnosti to jednou týdně zkontrolovat a zničit snůšku (třeba kupa štěrku, suťová skalka, ...). K zničení snůšky stačí jediné, prostě krajinky otočit spodní stranou nahoru a položit kousek stranou. Vajíčka se samy nezahrabou a co nesezobou ptáci (či nesežerou ježci), tak uschne.
Bohužel přípravek Nemaslug dobře zabírá jen na naše dlouhověké hlemýždě (běžně 4-6 leté), ale na krátkověké španělské slimáky téměř neúčinkuje (při aplikaci do 5 května cca 50% redukce a při aklikaci v červnu redukce populace jen pod 20% >> zbytek stačí naklást vajíčka před uhynutím). První snůšku má španělský slimák již 4 měsíce po vylíhnutí (náš hlemýžď zahradní až třetí rok = 28 měsíců od vylíhnutí).
Ad potrava - ŠS preferují rostliny bohaté na dobře stravitelné sacharidy, proto pokud česnek nebude v monokultuře dají přednost migrací a přelezou si jinam "za lepším". V monokultuře česneku na ploše, kde z předplodiny zůstalo hodně vajíček, proto snadno podléhají pastím s nalitým pivem, v němž se však neutopí a je potřeba je denně vybírat a likvidovat (například vhozením do sudu s rozkvašenými slepičáky).
S.