Přihlášení

  • Pěstování
  • Popis česneku
  • Odrůdy
  • Choroby a škůdci
  • Články
  • Diskuse: Mulčování Zpět na diskusi

    česnek pod mulčem z trávy

    16. 2. 2022 8:20 Zakladatel vlákna: Milan Švec
    Dobrý den, pane inženýre Kozáku. Jsem drobný pěstitel (záhonek ca 10m2), teď přes zimu jsem si pročetl celou zde existující diskusi a při té přiležitosti jsem se dočetl o možnosti zamulčovávání. A aniž bych nějak moc přemýšlel, hned jsem  jak opičák nelenil a už mám na z prosince zasazeném česneku cca 5cm vrstvičku posekané trávy (nejprve jsem ještě pocukroval dřevním popelem). Ale až teď  později mně došlo, že kromě všech výhod, které by to mělo - mohlo porostu přinést, jsem si některé plánované jarní činnosti trochu znesnadnil.Dovolím si proto položit dotaz, zda uvažuji správně-Jarní aplikace -zálivka Clonoplusu s Lignohumátem - zaleji roztokem  běžnou koncentrací a poté ještě "spláchnu" další dávkou již jen čisté vody, abych  vše dostal hlouběji-? Přihnojení ledkem a síranem draselným provedu podobně? A  ohledně případného kypření - kultivace porostu- tato činnost by v tomto případě měla teoreticky odpadnout , nebo  bych se měl v průběhu růstu česneku do porostu s motyčkou občas přeci jenom i přes mulč resp pod mulč  podívat? Samozřejmě, že po zasazení česneku jsem od shora půdu lehce utužil. V těch mých 10m2 by to nebyl uplně neřešitelný problém, ale uvažuji správně, že tato činnost tak jako tak oním zamulčováním opravdu odpadá, uvažuji správně? - Pro zkušené zahrádkáře asi hloupá otázka, ale já jsem nedávno ještě "panelákový" bez jakéhokoliv vzdělání v oboru a toto jsem v diskusi  nikde neobjevil.(V případě sucha budu porost samozřejmě udržovat zálivkou standardně). Děkuji předem za Váš čas, který budete muset věnovat mému dotazu, a tedy lehce s omluvou Milan Švec      
    17. 2. 2022 19:47 Jan Kozák
    V zásadě uvažujete správně. Ledek vápenatý a síran draselný asi plánujete rovněž zálivkou, což by bylo účinnější. Motyčku si nechte schovanou, jednotlivé plevely normálně vytrhejte. Mulč rovněž snižuje potřebu zálivky.
    Ale mě by také něco zajímalo. Vaše příjmení v pátém pádě je Švecu(jak by se asi řeklo na Moravě) nebo Ševče?
    18. 2. 2022 11:43 Libor Hejduk
    Znám osobně několik lidí s příjmením Švec a myslím, že aspoň u nás na jihu Čech používáme tvar Šveci.
    19. 2. 2022 0:42 Milan Švec
    Děkuji za odpověď. 
    A co se týče jména - Vy mi dáváte, pane inženýre :-) . Nuže- Před mnoha lety jsem byl tímto dotazem osloven u stolu, kde již všichni byli v docela povznesené  náladě a  ve finále se do sebe pustili učitelka z prvního stupně s  češtinářem z druhého stupně (Ševče- Šveci), již si nepamatuji, kdo obhajoval jaký tvar, ale bohužel si pamatuji, že z tehdejší diskuse, která byla všechno možné, jen ne klidná,  jasného vítěze nebylo, tož se musím přiznat , že do dneška nevím. A protože jsem od Českých Budějovic ( u nás se říká Budějic), tak na ten moravský tvar Vám odpovědět  neumím už tuplem :-)
    Ještě jednou děkuji a s přáním pokud možno klidného víkendu  Milan Švec  
    19. 2. 2022 12:06 Jan Kozák ml.
    Správcům diskuse se oslovení zobrazí po kliknutí na jméno autora příspěvku, ostatní mohou zkusit mou službu sklonovani-jmen.cz, kterou na webu i v e-mailech využíváme. U jmen s více správnými tvary (jako v tomto případě Šveci a Ševče) volba závisí na rodinné tradici daného nositele jména; zná-li ji mluvčí, je pro něj závazná.
    Celé skloňování najdete na adrese sklonovani-jmen.cz/jmeno-Švec
    20. 2. 2022 12:10 Milan Švec
    Hned se jdu pochlubit manželce, co se mně na těchto Vašich stránkách podařilo právě opět dozvědět za zajímavou informaci.  Víte, já když jsem si teď  přes zimu četl veškerou tuto diskuzi od úplného začátku, tedy u čtení trávil nemálo času, tak ona si mne občas dobírala, cože tady mohu furt dokola studovat nového. A tak mi nezbývá , než opět pánům Kozákům  poděkovat za všechny cenné rady a informace, jež se mně resp nám všem návštěvníkům těchto stránek dostává. MŠ
    21. 2. 2022 16:40 Jan Kozák
    A ještě můžete tu svou panímámu od nás pozdravovat.
    22. 2. 2022 23:21 Milan Švec
    Právě jsem vyřídil. Nejdřív nechápala, tak jsem musel lehce objasnit,  nato se  usmála a  moc prý děkuje. (  musím ale říct, že  ještě dodala, abych Vás příště takovými blbostmi neobtěžoval a to nemluvě , že všichni pak vidí, že nemám co na práci ) 

    Pěstování česneku pod slámou

    29. 10. 2021 12:39 Zakladatel vlákna: Martin Kral
    Dobrý den mám dotaz jestli máte zkušenost s pěstováním pod slámou i na těžších půdách, chtěl bych to zkusit ale jelikož bydlím u řeky a půda je tady taková že pokud se do ní na jaře nevjede a nerozruší se škraloup tak nic nevyroste, takže mám obavy z toho že když se pod tu slámu nedostanu tak že z česneku nakonec sklidím to co jsem zasadil, myslíte že jsou mé obavy opodstatněné nebo ta sláma pomůže i na takovémto druhu půdy děkuji za odpověď Kral
    30. 10. 2021 19:57 Jozef Sisak
    Ak mate na mysli vrstva slamy sadenica zemiak - brambor a ďalšia vrstva slamy tak to u cesnaku nefunguje . Použite upraveny postup na podložie dajte male kôpky substratu či zeme do ktoreho stači zatlačiť stručik na 50% a potom to zamulčovať 15 - 20 cm slamy . Niečo vyrastie u mňa veľa jednostručikovych - cibuľovych cesnakov
    30. 10. 2021 21:49 Martin Kral
    Děkuji za odpověď měl jsem na mysli zamulčování po výsadbě, ale dnes už jsem zasadil klasicky, uvědomil jsem si že při výsadbě 2000 stroužků bych si stejně ve finále moc práce neušetřil ....
    1. 11. 2021 8:03 Jiri S.
    Dobrý den, mám také poměrně těžkou půdu těsně vedle potoka. Hlína s velkým potencionálem dělat půdní škraloup. Pěstuji klasickým způsobem větší množství Bjetínu s krásnými výsledky.

    Hnojení Damem

    11. 4. 2021 21:07 Zakladatel vlákna: Tomáš Kiszka
    Dobrý den,
    je možné hnojit česnek Damem, měl by mít kolem 30% dusíku. Česnek má žluté špičky a přijde mi že je celkem tenký. Mám ho zakrytý pilinami takže připadá jen možnost hnojení na list. Kolik damu na 10l vody dát, jak často můžu přihnojovat? 

    Děkuji
    česnek
    12. 4. 2021 7:48 Jan Kozák
    Protože sami DAM nepoužíváme, využívám zkušenosti jiných pěstitelů. DAM můžete použít buď neředěný nebo ředěný na deset nebo méně procent. Ale moc dusíku česnek nedostane, protože jeho listová plocha je ještě velmi malá.
    18. 4. 2021 19:51 Vítězslav Dotzauer
    Dobrý den pane Kiszka můžete mi prosím podrobněji vyobrazit výhody a nevýhody aplikace pilin na česnek.Jaká je spotřeba na čtvereční  metr atd.Děkuji Dotzauer 
    18. 4. 2021 20:59 Tomáš Kiszka
    Dobrý den,
    piliny zkouším prvním rokem. Česnek sadím už několik let ale vždy jen pro svou potřebu. Tento rok jsem se rozhodl zasadit větší množství čímž by přibylo větší množství práce kolem pletí, uvažoval jsem o prutových branách ale co jsem se tak díval tak mi přišly zbytečně drahé na tak malou plochu, asi 15x15 metrů. Piliny by měli zamezit růstu plevele, tak uvidíme :D  Na tu to plochu jsem použil skoro celou 8mi tunovou vlečku pilin cca 10m3 piliny. Bohužel jsem česnek zasadil celkem hluboko a na ot dal ještě cc 5-10 cm pilin takže česnek vyrost později než normálně, ale doufám, že to česnek dožene. Nevýhoda je, že přihnojit lze jen hnojivem na list.  

    mulčování "použitými" hoblinami

    20. 11. 2020 21:13 Zakladatel vlákna: Matouš Hodula
    Dobrý den, mám česnek na záhoně okupovaném svlačcem, zvažuji mulčování během zimních měsíců. Mám docela dost "odpadních" smrkových hoblin použitých jako podestýlka pro slepice. Ublížím rostlinám, pokud je budu během zimy "vyhazovat" na záhon česneku jako mulč? Předpokládám že ano, ale svádí mě to k vyzkoušení. Mám se myšlenky raději vzdát?
    21. 11. 2020 7:47 Jan Kozák
    Nevzdávejte se, klidně tuto podestýlku na záhon můžete dávat, Někteří pěstitelé dávají na záhon s česnekem i samotné kuřince. Ale svlačec tím ani trochu neomezíte. Ten se dokáže prodrat i asfaltem na chodníku. 

    Mulčovaní

    12. 5. 2020 18:01 Zakladatel vlákna: Antonin Strupl
    Dobrý den,
    lze půdu mezi česnekem mulčovat posekanou trávou?
    Dékuji Štrupl
    Moje urodaAnton,Bjetin,Slavin 2
    12. 5. 2020 20:26 Jan Kozák
    Můžete a je to velmi dobré.

    Seno jako mulč?

    21. 4. 2020 19:17 Zakladatel vlákna: Stanislav Pabyška
    Dobrý den,

    lze použít seno jako mulč?
    Díky za odpověď.

    S pozdravem Stanislav Pabyška
    21. 4. 2020 20:59 Jan Kozák
    Samozřejmě. Seno, pokud neobsahuje zralá semena, je lepší než sláma, protože neubírá ke svému rozkladu z půdy dusík.

    Piliny proti plevelu.

    19. 6. 2019 12:17 Zakladatel vlákna: Zdeněk Vanduch
    Dobrý den. Na radu známé z Oravy,jsem česnek po nasazení zasypal pilinama,cca 4 cm a dál se jím nezabýval. Minulý týden dokončil odhlávkování. Přihnojení bylo 1x postřik na list močovinou a pak ještě 2x ledek vápenatý 15.5 proc. Vloni byl problém koupit odrůdu Havran,tak jsem u nás na prodejně sehnal asponˇ Dukát. Na foto vpravo je srovnání s (asi) rusákem,který sadí sestra stále dokola už mnoho let. 
    Zárovenˇ bych chtěl poděkovat panu Kozákovi. Nebýt jeho vědomostí s česnekem bych dávno skončil.
    Chtěl bych znát názor i ostatních česnekářů,co si o takovém usnadnění práce myslí? Lokalita Valašsko,660 m.n.m. ,půda těžká,jílovitá jako všude tady.
    A na závěr. Z lonˇského česneku mám ještě asi pět palic. To se mi ještě nestalo. Síla už je pryč,ale trvanlivost úžasná.     Zdeněk z Valašska.
    Vlevo dukát,vpravo rusák.piliny
    21. 6. 2019 10:38 Jan Kozák
    Mulčování pilinami, hoblinami nebo slámou považuji za dobré řešení. Ušetří spoustu práce a půdu obohatí o organickou hmotu. Přitom je třeba ale počítat, že část dusíku se spotřebuje mikroorganismy na její rozklad.
    26. 6. 2019 18:59 Pavel Dohnal
    Určitě super! Dá se to ale chápat tak, že s mulčem nemusím okopávat a kypřit půdu? Nechce tu hlínu občas načechrat? S mulčem se to nedělá nejlíp. 
    27. 6. 2019 12:28 Jan Kozák
    Načechraný půdní povrch je nahrazen načechraným mulčem. Tedy žádný problém, s půdou nic dělat nemusíte.
    28. 6. 2019 15:17 Zdeněk Vanduch
    Ano,je to tak. V minulosti,protože jsem nechtěl používat postřik na plevel,jsem byl s motykou v česneku i třikrát a jakkoli už nesázím tolik,jako v začátku mé ,,pěstitelské,, kariéry,přišlo mi to jako dobrý nápad. A taky i při velké opatrnosti to odnesly nějaké listy.
     Musím ale přiznat,že jsem měl velké pokušení v dubnu,kdy tady vůbec nepršelo,záhon prokypřit.Rostlinám to hodně pomáhá. Jenže to bych zase nevěděl,jestli to s těma pilinama není blbost. Toš tak,asi.  Zdeněk.
    1. 7. 2019 19:13 Pavel Dohnal
    Toš děkuji za vyčerpávající info. Příští sezónu taky budu redukovat asi na 400 a s motykou jsem taky byl třikrát, i když mám řádky 40 cm, je trochu problém šmatlat v listí a něco neukopnout. Vyzkoušíme a uvidíme... Ještě můj názor k Dukátu. Už jsem ho před 10 lety měl. Tuto sezónu jsem ho asi z nostalgie zkusil řádek a naposledy. Ne a ne a ne!!! Katastrofa! Chápu, že se mu může jinde dařit jinak ale já a moji přátelé na tuto odrůdu nepějí oslavné básně. Dobře vypadá, chuti mdlé a trvanlivost mizivá, spíš nulová. Pouze můj názor... 

    Štěpka a plevel

    10. 9. 2018 19:08 Zakladatel vlákna: Pavel Dohnal
    Zajímá mě diskuse k mulčování Pavla Hochmuta. Zajímavý nápad! Proti pleveli fajn. Jak na jaře a v létě prokypřím půdu motykou přes tu štěpku? Já souhlasím s P. Kozákem, že pro malopestitele je nejúčinnější boj jen fyzicky. Mezi řádky to třikrát prokypřím tenkým úzkým nožem na topurku a je to radost a zábava!! 
    11. 9. 2018 0:42 Pavel Hochmut
    ...A nejen proti pleveli, tento rok jsem zaléval řádně namulčované záhony během léta celkem třikrát...
         A proč byste kypřil? Nemáte snad na zahradě žížalky??? Mám to nalajnováno nějak tak: na jaře ze záhonů stáhnu štěpku, sadím sazenice (netýká se česneku, ten zůstane namulčovaný od podzima až do sklizně) a štěpku vrátím zpět na místo. To samé ale udělám ještě předtím na podzim s tím, že místo sazenic poházím záhony hnojem (a následně přikryji mulčem...). Žížalky se již postarají o zatažení částic rozloženého hnoje do půdy a tím i o její provzdušnění. Toto samozřejmě ale platí pouze pro stroužkaře, nikoliv pro velkopěstitele...
    Sám jsem tento rok odstraňoval plevel a kypřil NULA KRÁT...
    12. 9. 2018 20:20 Pavel Dohnal
    Pavel zdraví Pavla. To vypadá velmi zajímavě,decentně vyzkouším. Člověk furt něco testuje. Měl jsem postupně 3 zahrady. 1600 m2, ovoce. Pak 2 maličké 200 m v koloniích. První jíl, beton a krtonožka. Teď jsem spokojený, v možností kolonie. V betonu a jílu jsem měl exkluzivní BJETIN, fakt někdy dodám foto. Teď mám půdu krásnou,sypkou, vzdušnou. Až moc. Při suchu se nedá zrýt. Se škůdci jsem zatím kamarád, jednou jsem řešil rez. Nej problém mám svlačec. Mrazák má kořeny snad půl metru a 3 roky to valím a furt!! Kousek vedle budu rekonstruovat 3 roky staré jahody na černým textilu a svlačec všude. Daří se mi 19 let krajová odrůda Jovanu, tak mi to pojmenoval p. Jan Kozák v Buchlovicich, 2 roky mám Havran. Letos poprvé dám Havla. Děkuji pánům Kozákům ! Smekám rádoivku a líbám popraskané ruce. 

    mulčování

    6. 9. 2018 12:16 Zakladatel vlákna: Pavel Hochmut
    Dobrý den pane Kozáku,
    mohu prosím na vysázený česnek namulčovat? Mám v plánu namulčovat cca. 3-4cm vysokou vrstvu štěpky nad přihrnutou půdu.
    Mohu dát ihned po výsadbě, anebo až po vzejití rostlin?  Mám vysoce záhřevnou půdu a po zahřátí sluncem se velice rychle vysuší. Problém vidím ve velké hrubozrnitosti štěpky (1-3cm velké kousky).
    6. 9. 2018 20:00 Jan Kozák
    Pokud bude pozemek v příznivém stavu, doporučil bych štěpku dát hned po výsadbě. Zabránilo by se vzklíčení semen plevelů během případné teplé zimy. Vrstvu bych volil raději větší, alespoň 5 cm. To kvůli plevelům. Třícentimetrová štěpka není problémem.

    Pěstování v jehličí

    25. 7. 2018 22:11 Zakladatel vlákna: Zdeněk Brožek
    Dobrý den.Česnek pěstuji trochu zvláštním způsobem.Do záhonu udělám větší díry pro stroužek.Cca o pruměru 6 cm.Na dno dám jehličí,potom vložím stroužek,celou díru dosypu jehličím a nakonec celý záhon poházím jehličím o vrstvě cca 10 cm.To znamená,že česnek se vůbec nedotýká hlíny.Slyšel jste někdy o této metodě?
    Letošní sklizeň
    29. 7. 2018 21:14 Jan Kozák
    Viděl jsem jenom polovinu této metody. Po výsadbě byla pozemku překryta borovou hrabankou. Česnek na této části byl podstatně vitálnější než na části nepokryté. Problém je ale v získání jehličí. Z lesního zákona vyplývá, že lesní hrabanku v lese nemůžete těžit a odvážet. Týká se to i soukromých lesů - ani tam si to majitel nemůže dovolit.
    30. 7. 2018 10:53 Aleš Panocha
    Má takto upravený záhon větší výnos, nebo se jedná o alternativu v pěstování ? 
    3. 8. 2018 6:24 Dana Novotná
    Dobrý den, také by mě zajímala tato metoda pěstování. Je česnek odolnější proti chorobám, jestli naroste větší, jak je to s okopáváním.?Děkuji 
    5. 8. 2018 11:42 Zdeněk Brožek
    Dobrý den.Já takto česnek pěstuji už okolo 15 let.Nedokážu říct,jestli je výnos vyšší.Česnek nekupuji a furt ho točim dokola.Nemořim,žádná chemie.Výhoda myslim je,že když je vlhčí rok tak voda lehčíc odteče.Zásadně nepleji plevel

    Podsev

    30. 5. 2018 14:25 Zakladatel vlákna: Tomáš Sháněl
    Dobrý den. Pro info v letošnímu velkému suchu ( za posledních 10 týdnů u nás spadlo 30mm a to během hodiny před čtyřmi týdny ).  Prosím o váš názor na podsev například Jetela pro lepší udržení vláhy? Děkuji za názor
    30. 5. 2018 19:04 Jan Kozák
    Toto je častý omyl. Každá další rostlina vodu nešetří, ale spotřebovává. Pro snížení výparu je možné zkypření povrchu půdy nebo mulčování.
    30. 5. 2018 21:25 Tomáš Sháněl
    Děkuji  a čím nejlépe mulčovat?
    30. 5. 2018 21:48 Jan Kozák
    Je to jedno, co máte po ruce. Piliny, hobliny, sláma, posečená tráva, drcená kůra, ...

    Mulčování česneku

    1. 6. 2016 12:41 Zakladatel vlákna: Iva
    Dobrý den,
    doporučujete mulčování česneku, pokud ano můžeme aplikovat i posekanou trávou, nebo je vhodnější suchá sláma. Děkuji
    3. 6. 2016 7:25 Jan Kozák
    Mulčování určitě nezavrhuji. Sláma odebírá dusík, což tráva nedělá. Docela by se mi mulčování posekanou trávou zamlouvalo.

    Sláma na česnek

    24. 5. 2016 21:38 Zakladatel vlákna: Antonín Setnička
    Dobrý den, chtěl bych se zeptat, zda je vhodné přikrýt česnek slámou, proti plevelu a tak jako ochrana proti vysušení půdy? Vím, že česnek má rád prodyšnou zem, ale pár známých to tak dělá a nemůžou si to tento způsob vynachválit. Mě osobně by se líbilo, nechat česnek na jaře vyrůst do 10 cm plečkovat a pak ho teprve přikrýt slámou. Co si o tom myslíte?
    24. 5. 2016 21:53 Jan Kozák
    Dobrá věc, doporučuji. Počítejte ovšem s tím, že Vám sláma sebere nějaký dusík.
    25. 5. 2016 7:35 Miroslav
    Zdravím,pan Kozák má pravdu,než jsem aplikoval dvakrát ledek a dvakrát postřik močovinou porost vypadal opravdu bídně.Jinak slámu používám úspěšně na doporučení J. Vyskaly již druhým rokem.
    25. 5. 2016 8:12 Antonín Setnička
    A mohu se zeptat, jak vysokou vrstvu?
    25. 5. 2016 14:01 Miroslav
    Výšku slámy mám +- 5 centimetrů ale je to různé, po vysazení česneku slámu ledabyle poházím aby nebyla vidět půda.

    listí

    22. 11. 2015 11:25 Zakladatel vlákna: Dana
    Dobrý den.Je vhodné na nasazený česnek namulčovat spadané listí v tenké vrstvě?Ani ne kvůli mrazu,spíš jako hnojení?Děkuji
    22. 11. 2015 22:05 Jiří Snášel
    22. 11. 2015 22:09 Jiří Snášel
    Když jsem včera sadil česnek tak jsem připravené pole od spadaného listí počlivě uklidil.
    Mám obavy, že tlející listí (a jiné rostlinné zbytky) zanášejí do půdy nemoci jako sklerociová hniloba či fuzarium.

    Mulčování česneku

    24. 3. 2014 14:50 Zakladatel vlákna: Tereza Jirsíková
    Dobrý den, chci se zeptat, zda je možné mulčovat česnek a nebo mu to neprospívá? Děkuji Jirsíková
    27. 3. 2014 21:30 Jan Kozák
    Bylo by dobré, kdyby se přidal i někdo další se svými zkušenostmi. Např. mulčování borovou hrabankou určitě česneku prospívá, ale kde ji sehnat - z lesa se ze zákona brát nemůže. V suchých letech by mělo mít kladný vliv mulčování slámou, ve vlhkých bych se bál přílišné vlhkosti na bázi stonku, což by mohlo mít nepříznivý vliv na zdravotní stav (botrytida).

    jehličí

    17. 11. 2013 13:17 Zakladatel vlákna: Jozef Mitro
    Dobrý den, pane inženýre,
    v příspěvcích níže, jsem se dočetl, že někteří pěstitelé zasypávají políčko se zasázeným česnekem jehličím, které pozbírali v lese pod stromama. Chci se zeptat, jaký má význam jehličí na česneku? Předem děkuji za odpověď.
    ...pozemek připraven (zahnojení, cererit+močovina), ale ještě jsem nesázel...
    17. 11. 2013 17:25 Jan Kozák
    Jednoznačně má kladný vliv, ale víc k tomu nevím.
    19. 11. 2013 12:30 Tomáš Vyjídáček
    Vřele doporučuji piliny... celý záhon jsem po výsadbě zasypal a vůbec jsem neměl problém s udržením vlhkosti a okopánáním plevele...

    Zakrytí pole mulčí

    9. 11. 2013 16:45 Zakladatel vlákna: Jan Kortán
    Dobrý den,

    na zahraničních webech pěstitelů česneku jsem několikrát viděl pole či záhon zakrytý mulčí, nebo česnek zahrábnutý do hrůbků jako brambory. Máte s tím prosím nějaké zkušenosti či názor na tento postup?

    Děkuji a srdečně zdravím
    Jan Kortán
    9. 11. 2013 20:49 Jan Kozák
    To nechám pro pěstitele, kteří s tím mají nějaké zkušenosti.
    10. 11. 2013 19:18 Plhal Pavel
    Předloni mi veškerý čenek vymrzl. Asi byl mělko. Takže další rok šel do země tak 10cm, pro jistotu, a ještě jsem jej nahrnul asi dalších 10cm, to pro jistotu aby brzy nevylezl. Stejně vylezl , ale nezmrzl. Letos stem to udělal stejně. Tak uvidím. Myslím že se tím nic nepokazí. Nutno zkusit.

    přezimování česneku

    4. 11. 2013 16:01 Zakladatel vlákna: PetrP
    Dobrý den pane Kozáku,
    prosím Vás, je možné nějak pomoci přezimování česneku? Z důvody zaorání travního drnu mám obavu z nedostatečné hloubky výsadby. Nad stroužky jsou cca 3 cm hlíny. Pomohlo by přes zimu na pozemek použít slámu, která by se po zimě odstranila? Děkuji.
    5. 11. 2013 21:38 Jan Kozák
    Třícentimetrová hloubka je skutečně málo, je riziko, že mráz stroužky vytáhne. Sláma by mohla pomoci, ale pokud ji použijete, tak ji tam z větší části nechejte i během vegetace, ale počítejte s tím, že si vezme nějaký dusík.

    jehličí

    3. 11. 2013 22:04 Zakladatel vlákna: pavel
    Dobrý večer proč je dobré dávat jehličí k česneku?
    5. 11. 2013 21:53 Jan Kozák
    Tož k jehličí. Viděl jsem několik porostů česneku, kde byla použita lesní hrabanka. Borová nebo smrková. Tyto porosty byly ve velmi dobrém stavu a pokud část porostu nebyla zakryta, tak byla jednoznačně slabší a méně zelená. Proč to tak je, to nevím. Ale naši předkové nebyli hloupí a mnoho toho vypozorovali. Je pravda, že jsem v posledních dvou desetiletích mnohé zažité postupy překopal, ale to všechno na základě vlastních zkušeností (pozdní výsadba, srpnové moření, namáčení do vody, přihnojování močovinou,...). Protože si myslím, že se hrabanka z lesa nesmí odvážet, tak se o jejím vlivu běžně nezmiňuji. Význam nemají větvičky, ale jehličí. Pokud se na záhon s česnekem dají na zimu smrkové větve, jehličí z nich opadá a dřevo se v předjaří odstraní. Z borových a jedlových větví moc jehličí nespadne, proto by jejich použití asi nemělo valného účinku.
    15. 12. 2013 14:50 Robin Pecha
    Dobry den,
    zakryvali jsme pudu pod rostlinamy na (nasi male) zahradce posekanou travou.
    Fungovalo to vyborne (dle slov manzelky). Senem neprorustal plevel, drzela se v nem vlhkost i v horkych letnich dnech a rekl bych ze jak postupne tlelo, tak poustelo do pudy ziviny. Zakrivaly jsme pudu skoro pod kazdou zeleninou a sklizen byla vynosnejsi nez predesle roky. Netusim vsak zda nebyla nejaka lepsi sezona, ale nemyslim si.
    Co by se stalo kdyby se cesnek od podzimu nechal prikryty senem. Treba v tenke vrstve 1-3cm. Na jinem miste uvadite ze piliny ve vyssi vrstve by mohly skodit, kvuli vlhkosti.

    Byl by problem se sypanim (hnojiv apod) na pudu nebo by to "proteklo"?
    Mohla by prilisna vlhkost pomoci bujeni plisni / hub?
    Je tlejici seno vhodnym mistem pro mnozeni skudcu?

    Protoze predesle problemy bych predpokladal i u jehlici a presto funguje.
    Seno se da sehnat zdarma, staci si pujcit poradnou sekacku a kdokoliv s loukou bude rad kdyz mu ji zadarmo posekam.
    Na jare skusim cas pole zakryt.

    Sázení česneku bez kořínků

    25. 10. 2013 5:20 Zakladatel vlákna: Jiří Rudzki
    Dobry den chci se zeptat, čtu tady, ze cesnek ma již kořinky. Muzu česnek sadit i když zadne kořinky nema? A co si myslíte o zasypani polička po vysadbě pilinami?
    25. 10. 2013 6:47 Zdeněk Červík
    To že míá česnek už kořínky je podle mého názoru chyba.Měl jsemtento problém,ale nějak s růst zastavil po přestěhování do jiné místnosti.určtě je lepší když kořínky před výadbou mít nebude.Déle k těmpilinám níže přiložená citace ze sekce Česnek v otázkách
    "V letech s přebytkem vláhy by takové řešení nebylo vhodné, protože krčky rostlin by byly stále mokré, což by dopomohlo ke zvýšení výskytu botrytidy. Pokud by byla vrstva pilin do 1cm, jistě by to problém nedělalo. Při vyšší vrstvě by bylo lepší nastýlat mezi řádky, těsně u rostlin nikoliv."
    25. 10. 2013 13:28 Zdeněk Červík
    Toto se asi týká teho pěstutele,který si česnek už namořil začátkem září a nebo i později.Následně buď ho špatně vysušil a nebo špatně skladoval(můj případ).
    25. 10. 2013 20:51 Jan Kozák
    Ono je to lepší, když v době výsadby česnek ještě kořeny nemá.

    Odhlávkování česneku

    23. 3. 2013 19:22 Zakladatel vlákna: Vlastimil Mitiska
    Dobrý den, léta pěstuji na poli česnek, a léta jsem podle všeobecně doporučované praxe olamoval u paličáků květní stvol. Kolega ale stvoly neodstraňuje a zjistil, že palice pak narostou naopak víc - a tak sem to poslední dva roky taky u části porostu vyzkoušel. A opravdu - česnek je sice podstatně déle zelený, sklízí se později, ale palice je podstatně větší /pěstuju Vekan a pak další neznámý paličák - vekan dělá jen velké množství drobných semínek, druhý česnek naopak pořádné pacibulky - často je to jak třetina cibule - to rozhodně není nepodstatné/. Byl jsem z toho velmi překvapen, dva roky po sobě už mám ale taky vyzkoušeno a výborné. A dál - loni sem viděl na písčité půdě - sousedi měli dva záhony česneku, jeden normální, druhej nastlali hoblinami - rok byl spíš sušší u nás, a česnek pod hoblinami na písku byl neskutečně lepší než nemulčovaný. Zdraví Mitiska Třebíč
    24. 3. 2013 20:10 Jan Kozák
    Je pravdou, že odrůda Vekan reaguje na hlávkování minimálně, zato např. odrůda Bjetin maximálně. Přesto se mi tomu nechce věřit. Bylo by potřeba založit řádný pokus podle pravidel polního pokusnictví, pak by byl výsledek průkazný.
    25. 3. 2013 6:53 Vlastimil Mitiska
    Je to tak, jak Vekan, tak ještě víc druhý česnek - modrý paličák, který tvoří skutečně veliké pacibulky, narostl s vršky podstatně víc. Co bylo odhlávkováno, tak zasáhly hice a sucho, oba roky, přirozený proces, ovšem ty které rostly pro vršky, zůstávaly zelené, a po oba roky, co sem to zkusil, se dočkaly deště, půda úrodná, spíš těžká, a zůstaly zelené ještě dlouho, při sklizni značné příjemné překvapení.
    25. 3. 2013 9:00 Jan Novák
    Pan inženýr Kozák má pravdu, ověření že neohlávkovaný Vekan dá lepší výnos než ohlávkovaný by se muselo ověřit podle pravidel polního pokusnictví. Ono totiž nelze vyloučit, že u neohlávkovaného Vekanu jste žloutnutí listů správně vyhodnotil jako nedostatek disíku a ledkoval, zatímco u ohlávkovaného jste mohl usoudit, že se jedná o znaky sklizňové zralosti a porost předćasně sklidil.
    Obecně platí, čím větší pacibulky a rannější odrůda, tím více je patrnný vliv ohlávkování. Pokud máte obě odrůdy pozdní, je možné že pokud čas ušetřený neohlávkováním věnujete kultivavi a trhání plevele, pak uděláte pro česnek lépe.
    Pro mulčování je lepší mít meziřádkové pásy z hnědé netkané textilie (50 - 60 g/m2) které se dají před kultivací sejmout a po kultivaci opět rozvinout, nepodporují rozvoj plísní ve vlhkých letech a brání nadbytečnému výparu v letech suchých. Taky brání růstu většiny plevelů (tj. mimo svlačce a pýru).
    25. 3. 2013 11:14 Vlastimil Mitiska
    Dobrý den, odhlávkované i neodhlávkované rostliny byly pěstované naprosto stejně - sázím jen jednu řadu česneku kterou vždycky na poli fouknu napodzim jako poslední k tulipánům. Sázíval jsem i 10 000 stroužků, ale bylo to v době, kdy jsem dostával na tržnici od prodejce 40,- za kilo, prodávali to za 80,- a tak sem se na to vykašlal / a taky mi to lidi kradli/. A tak teď léta sázím jen pro nás 300 stroužků v jedné řadě - a naprosto stejně kultivuju - je to ručně okopaný, vypletý, a jediný rozdíl je v tom olámání a pak termínu sklizně. Navíc česnek vůbec nehnojím a jeho velikost je solidní. Dřív sem hnojil, a neustále semtam plíseň. Jeden rok - byl jsem ještě úplnej začátečník - sem dokonce pohnojil hnojem, nechal zaorat, vysázel česnek, zjara ještě přihnojil cereritem, česnek byl neskutečnej, ale nejmín třetinu sem vyhodil už při čištění. Takže sem hnojit zcela přestal a zcela se taky ztratila plíseń - nejhorší choroba česneku. Sázím na poli po mečících, půda je ve slušném stavu, a zcela to stačí, to samé na normální zahradě. Navíc kolega měl potíže s plísní, protože mě neposlechl a stále tam nějaké granulky zjara sypal, a tak jestli si může česnek dat ke mě - mám víc zahrad - nechal sem ho, měl svou sadbu - kde snad polovinu! česneku vytrhal právě na plíseń - projevila se tak do půlky vegetace a pak další rostliny už vpořádku, a v sadbě to neměl - poprvé nepohnojil a sklidil všechen česnek rovněž zdravý. A pak přišel na to neodhlávkování a větší nárůst - a vypadá to, že je to pravda. Kdyby byla zaručeně cena aspoň 100,-, začal bych česnek pěstovat zas, ale myslím si, že to dlouho nevydrží, i když naši prodejci jsou neskuteční. Zdraví Mitiska

    Sázení

    25. 10. 2012 20:08 Zakladatel vlákna: Marie Ligocká
    Zdravím, česnek pěstuji na Severní Moravě asi 15let. Sázím většinou v říjnu, loni v září. Vysázený česnek přikrývám listím z ořešáků, česnek vyroste pěkný a vydrží až do další sklizně. Pěstuji různé odrůdy :-)

    Podzimní výsadba

    28. 9. 2011 8:50 Zakladatel vlákna: Tomáš Vyjídáček
    Dobrý den, je vhodné při podzimní výsadbě česneku záhon na zimu překrýt třeba rozmulčovanou slámou? Děkuji za odpověď
    29. 9. 2011 20:40 Jan Kozák
    Nemám zkušenost, ale i vzhledem k tomu, že se tímto mulčem zvýší vlhkost na rozhraní půdy, měl bych obavy ze zvýšeného výskytu houbových chorob, hlavně botrytidy.

    Kontakt E-mail, telefon, adresa

    Ing. Václav Kozák a Ing. Jan Kozák
    Chvojenec 75, 534 01 Holice
    IČO: 05439710
    Kontakt

    cesnek@cesnek.cz
    E-mail není určen k poradenství.
    Rádi Vám poradíme v diskusi.

    Obchodní podmínky
    Reklamační formulář

    Šlechtění česnekové sadby Grafika zpracována Odemne