Přihlášení

  • Pěstování
  • Popis česneku
  • Odrůdy
  • Choroby a škůdci
  • Články
  • Diskuse: Vlnovník česnekový Zpět na diskusi

    Konzumace

    6. 11. 2015 10:12 Zakladatel vlákna: Josef Markup
    Dobrý den pane Kozáku, mám ještě jeden pro někoho možná hloupý dotaz. Pokud je napadený česnek vlnovníkem v ranném stádiu je nažloutlý dá se takový česnek konzumovat. Děkuji.
    6. 11. 2015 20:42 Jan Kozák
    Do jistého stádia poškození nemá posátí vlnovníkem žádný vliv na kuchyňskou kvalitu.

    vlnovník

    5. 11. 2015 9:10 Zakladatel vlákna: Josef Markup
    Dobrý den pane Kozáku, včera jsem Vám poslal můj příspěvek jak mně asi vlnovník zničil krásný Havran (jsem z toho úplně zdrcenej), zapoměl jsem se zeptat existuje nějaká ochrana proti vlnovníkovi při skladování a jaké jsou optimální podmínky (teplota,vlhkost) při skladování česneku. Děkuji a přeji hezký den.

    4. 11. 2015 20:02 Zakladatel vlákna: Josef Markup
    Dobrý večer pane Kozáku, asi mám stejný problém jako paní Malá přikládám foto česneku na uskladnění jedná se o odrůdu Havran, česnek mám uskladněný v kuchyni kde je sice sucho ale asi teplo. Já si myslím že je česnek napadený vlnovníkem Mohu česnek uskladnit v chladu ale tam je zase vyšší vzdušná vlhkost. V brožurce uvádíte že některé odrůdy vlnovníkovi chutnají více,možná Havran. Stejně jako Havran mám uskladněný Havel a Bjetin a ty zatím vypadají dobře.
    5. 11. 2015 21:01 Jan Kozák
    Vlnovníkem česnekovým se zatím nikdo u nás důkladněji nezabýval, proto ani já nemám své názory podložené žádnou autoritou a také na základě nových zjištění je neustále měním. Už si ani nemyslím, že vlnovník napadá některé odrůdy častěji. A ochrana? Časný termín moření sadby (od poloviny srpna do konce září, čím dřív, tím líp. Konzumní česnek skladovat v chladu a suchu.

    vlnovník

    4. 11. 2015 16:37 Zakladatel vlákna: Helena Malá
    Dobrý den, také jsem udělala chybu, že jsem neošetřila Sulkou. Mám nyní sadbu zničenou. Loni bylo vše v pořádku a tak jsem si myslela, že to projde. Kdyby nějaký zbyl aby se dal zkonzumovat.
    Prosím mrkněte., zda je to opravdu tak.Je takový béžový a zcvrklý. Který ještě mohu použít a který radši zkonzumovat anebo radši vše vyhodit.
    4. 11. 2015 19:20 Jan Kozák
    Vekan se jeví bez poškození, HavelHavran jsou posáty vlnovníkem. To ale neznamená, že by je bylo nutné likvidovat. Moření v Sulce spolehlivě vlnovníka ničí ve všech jeho stádiích. Po namoření by měl být česnek do 24 hodin v zemi.
    5. 11. 2015 7:57 Zdeněk Vanduch
    Dobrý den Všem pěstitelům česneku.
    Co dodat?
    No je to smůla,paní Malá, jak již tady níže poznamenal pan Švingal,pan Kozák to moření hned,doporučoval v hezké příručce,kterou přikládal do balíčku.A myslím,že se o tom vedla řeč i zde v diskusi.
    V návalu práce jsem na to taky trošku zapoměl a asi po týdnu od doručení se pustil do kontroly stroužků.Z 5 odrůd(Havel,Havran,Jovan,Slavin a ZáhorskýII) se líbil vlnovníkovi jenom Havran. Pár stroužků jsem vyhodil a zbytek šup do Sulky. Hlava mne z toho nebolí.Tedˇ už mají kořínky všechny stroužky a zítra bych chtěl po hodinové koupeli v teplé vodě sadit. Půda už je asi dostatečně chladná a navíc má být přes poledne i sluníčko.
    Tímto chci poděkovat panu Kozákovi,resp.manželce,která má objednávky na starosti. Zvláštˇ Havel je obrovský.
    A na závěr?
    Doporučení se nemá ignorovat(platí i pro mne).
    Jenže u nás se návody na cokoli moc nečtou,mohl bych povídat.(myslím v Česku)
    Hezký den. Zdeněk z Valašska.
    8. 11. 2015 17:37 Helena Malá
    Já jsem četla, jak diskusi, tak brožurku, ale nikdy jsem sadbu Sulkou hned nemořila a bylo vše v pořádku. Jenže nyní byl uskladněn asi v teplejší místnosti než v předchozích letech. Bydlíme totiž jinde a vše je jiné. Příště už nezapomenu. Mám také svoji sadbu a ta je ok. Chtěla jsem zkusit na Vysočině odrůdu Havran, Vekan a Havel. Také si z toho hlavu nedělám, jen nevím, když je tak teplo jestli už mořit a dát do země nebo počkat.

    26. 10. 2015 19:05 Zakladatel vlákna: Markéta Šišáková
    Dobrý den, včera jsem si chtěla vystroužkovat sadbu (havran). K mému zděšení mi asi 30% z kilového balíčku seschlo- viz foto. Palice jsem ihned po zakoupení rozbalila a dala na síto. Můžete mi prosím napsat co se to s mým česnekem stalo? Udělala jsem něco špatně při skladování? Děkuji za odpověď.
    26. 10. 2015 19:17 David Švingal
    Na Vašem česneku si pochutnal zřejmě Vlnovník česnekový,ne nadarmo pan Kozák doporučuje mořit Sulkou ihned po zakoupení sadby ( září-říjen )
    27. 10. 2015 20:05 Jan Kozák
    A mohla jste se to dočíst i v přiložené příručce. V letošním roce je vlnovník skutečně mimořádným problémem.

    Vlnovnik - pro p. Pilkovou

    22. 10. 2015 3:04 Zakladatel vlákna: Jaromir Vyskala
    Docetl jsem se, ze proti Vlnovnikovi je velmi ucinna Kremelina ( Diatomaceous Earth – DE), aplikovana pred skladovanim.
    24. 10. 2015 17:47 lubomir caby
    Prosím Vás o určenie spôsobu aplikácie. Použiť to na dezinfekciu skladového priestoru+ bedničky, alebo aj na cesnak počas sušenia ? Resp.odkaz na publikáciu. Ďakujem

    Sesychani česneku

    18. 10. 2015 20:41 Zakladatel vlákna: Tomáš Novotny
    Dobrý den, trápí mne sesychani sklizeneho česneku. Jak tomu předejít? Tento problém mne netrapil dříve. Po zakoupení Vaší sadby začaly sesychat i odrůdy moje původní. Děkuji za odpověď. K dnešnímu dni je poškozeno cca 40% sklizně
    19. 10. 2015 6:59 Jan Kozák
    Toto sesychání je s největší pravděpodobností způsobeno sáním vlnovníka česnekového. Toho už dvacet let považuji za největší problém při pěstování, vlastně skladování, česneku. Ale nikdo se tím pořádně nezabývá.
    19. 10. 2015 23:45 Jana Pilková
    Dobrý večer pane Kozáku, snažila jsem se někde dočíst, kde se ten darebák vlnovník k česneku dostane. Všude se píše, že je to problém skladů. To znamená, že z půdy by měl být česnek v pořádku a nakazí se při sušení? A co insekticidy před začátkem sušení? Postřikům nerozumím, četla jsem to na internetu. Děkuji
    19. 10. 2015 23:49 Jana Pilková
    Jenom doplňuji, myslela jsem vystříkat skladovací prostory:-)Ale zase nevím, aby se tím nějak nenasákl česnek i když by se sušil za nějakou dobu po aplikaci. Ale jsou to teorie.
    20. 10. 2015 20:45 Jan Kozák
    Pro dezinfekci skladovacího prostoru je možné použít Savo. Ale pozor na bezpečnost práce. Insekticid, spíše akaricid, na konci vegetace bych já určitě nepoužil.
    21. 10. 2015 8:50 Radovan Mžik
    Dobry den pane Kozaku, jeste bych toto tema rad rozvinul, protoze me zajima jak se vlnovnik dale siri. Bohuzel jsem se k tomu nikde poradne nic nedocetl, ale nechtel bych si ho zavlect na pozemek, kde jsme s nim nikdy problem nemeli. Co jsem tak odpozoroval, tak pokud se skladuje zdrava sadba vedle napadene, tak se vlnovnik prestehuje i na tu zdravou. Vsechny sadbove odrudy jsem tedy rozdruzil, namoril v sulce (2-3h), ususil a vratil zpet do puvodnich raslovych pytlu, ktere jsem vyvaril ve vode. Veskere krabice apod, ktere prisly s nemorenou sadbou do styku jsem spalil. Je toto prosim dostatecne? Je, prosim, nejaka sance, ze cast roztocu prezila moreni a pri sadbe se mi dostane do pudy? Dekuji za Vasi odpoved.

    seschnutí česneku a hnednutí stroučků

    22. 9. 2015 13:30 Zakladatel vlákna: Elena Vilímková
    Prosím o sdělení proč začli jednotlivé stroučky česneku, jinak pěkného již sesychat a znednout. Ješte nikdy se to nestalo. Děkuji
    22. 9. 2015 14:39 Miroslav K
    Dobrý den, česnek máte pravděpodobně napaden vlnovníkem česnekovým. Máte stejný problém jako mnoho dalších kteří si letos zakoupili kvalitní sadbový česnek a zjistili tento problém. Pokud to máte na sadbu tak co nejrychleji mořte sulkou, ale záleží v jakém je momentálně stavu :-)
    24. 9. 2015 7:05 Jan Kozák
    K tomu už nemám co dodat.

    moření sadby

    17. 8. 2015 14:03 Zakladatel vlákna: Miroslav Fiala
    Dobrý den,
    k moření česneku proti háďátku doporučujete mořit sulkou již v polovině září. Koupil jsem Sulku-K a v návodu je uvedeno mořit až před výsadbou. Co je tedy lepší_ Děkuji za odpověď.
    Zdraví Miroslav Fiala
    18. 8. 2015 20:33 Jan Kozák
    Já doporučuji mořit Sulkou v září (nebo i v srpnu) proti vlnovníku česnekovému. V této době je účinnost moření velmi vysoká, protože v případě napadení tímto roztočem nedochází k dalšímu poškozování sadby při skladování před výsadbou.

    vlnovník

    24. 3. 2014 9:18 Zakladatel vlákna: Petr Štěpánek
    Dobrý den, pane inženýre, chtěl bych se zeptat, jestli můžete říct něco podrobnějšího o plánovaném ošetření proti vlnovníkovi ( psal jste o něm v příspěvku 23.11-07:18) . Vlnovník mi každoročně na česneku hoduje, letos hlavně Vekan a to jsem ho měl celou zimu venku pod přístřeškem. Proto bych byl rád za nějaké podrobnější informace. Děkuji za odpověď a přeji pěkný den.
    27. 3. 2014 21:24 Jan Kozák
    Tož toto ještě nevím, ale určitě řešení tohoto problému patří mezi naše hlavní priority

    scvrklej česnek

    19. 3. 2014 19:54 Zakladatel vlákna: honza
    Zdravíčko chtel bych se zeptat dneska jsem přebíral česnek a skoro všechen je scvrklej a ma takovou divne žlutou barvu mnel jsem ho danej ve sklepe v panelaku jako každy rok ve sklenici stroužkama nahoru a co nejdelším stvolem muže to byt teplemMM nebo uskladnenim dekuji
    20. 3. 2014 19:37 Jan Kozák
    Buď máte jinou odrůdu, která má nižší skladovatelnost, nebo u Vás hoduje roztoč vlnovník česnekový.
    Na takto napsanou otázku většinou neodpovídám.

    vlnovník

    2. 2. 2014 22:25 Zakladatel vlákna: Hana Kopecká
    Dobrý den pane Kozáku, také bych se ráda zeptala na vlnovník česnkový. Jak v případě výskytu ošetřit-vydezinfikovat prostory, kde byl česnek skladován. V jakých podmínkách a jak dlouho vlnovník obvykle přeživá? Ráda bych zamezila případné další kontaminaci, případně jak jí předcházet. Děkuji za odpověd
    4. 2. 2014 10:15 Jan Kozák
    Spolehlivá dezinfekce prostor je přípravkem SAVO. Ale jak dlouho přežívá to nevím.

    Vlnovník?

    2. 2. 2014 20:10 Zakladatel vlákna: Martin Harasim
    Můžete potvrdit, že se jedná o Vlnovníka českekového? Česnek byl zakoupen na trzích někde v Čechách.
    2. 2. 2014 20:30 Martin Harasim
    Jsou vidět z vnitřní strany slupky stroužku. Vypadají na pohled jako zrnka mouky, jsou bílí. Druhá fotka zvětšení 160x, třetí fotka zvětšení 640x.
    4. 2. 2014 9:48 Jan Kozák
    Podle tvaru těla bych spíš tipoval kořenohuba zhoubného. Porovnejte v rubrice články v prezentaci Ing. Havránka: Proč je důležité vědět o česneku víc, obrázky 35 - 42.
    5. 2. 2014 19:19 Jan Kašpar
    Dovolil bych si upozornit, že Vlnovník česnekový má 4 nožičky (2 páry), Kořenohub je "plnohodnotný" roztoč s 8 nožičkami (4 páry). Pokud roztoče pod mikroskopem dokážete otočit, či prosvítit, je identifikace jednoznačná. Skládkovými škůdci jsou oba (mimo jiné).

    Už zase vlnovník!

    20. 12. 2013 17:24 Zakladatel vlákna: Ivana Smetanová
    Dobrý den, minulý rok jsem měla skladovaný česnek napadený vlnovníkem. Nyní začínám pozorovat, že některé stroužky skladovaného česneku ztrácejí lesk a mají volnější slupku, proto mám opět podezření na vlnovníka. Sadba tohoto skladovaného česneku byla ale narozdíl od té minulé mořena v Sulce. Ovšem Sulka byla několik let prošlá a mořila jsem opakovaně několikrát v témže roztoku.
    1. Je možné, že tedy moření bylo neúčinné? Od vás vím, že Sulka by měla na vlnovníka s jistotou zabrat.
    2. Letošní zasazený česnek je bohužel mořen stejným způsobem, jako minule. Co tedy mohu v průběhu roku udělat za postřik proti vlnovníkovi nebo jaká lze udělat jiná opatření v průběhu vegetace?
    Prozatím se snažím skladovat česnek v chladnu.
    Děkuji velmi za odpověď a přeji krásné svátky a do nového roku vše nejlepší.
    Ivana Smetanová
    20. 12. 2013 22:25 Jiří Snášel
    Odpověděla jste si sama - "mořila jsem opakovaně několikrát v témže roztoku."
    viz Česnek v otázkách.
    21. 12. 2013 20:15 Jan Kozák
    V dřívější době, kdy se běžně doporučovalo využít mořidlo proti houbovým chorobám opakovaně, u Sulky se uvádělo, že při opakovaném použití ztrácí účinnost. Takže tady asi byla chyba. Během vegetace proti vlnovníku nic nezmůžete, příští rok po sklizni a vysušení se snažte držet ho v co nejnižší teplotě.

    Moření sadby

    22. 11. 2013 21:01 Zakladatel vlákna: Jiří Jirsa
    Dobrý den,
    1.četl jsem, že před sadbou se má česnek na hodinu namočit. Prosím proč? Platí to obecně nebo jen pro namořený česnek.
    2. Je možno sulkou mořený česnek, který zbyde, konzumovat?
    Děkuji
    22. 11. 2013 22:08 ondřej
    Dobrý večer Jiří, česnek se namáčí z důvodu aby rychleji zakořenil v půdě, já ho osobně nemořím níčím jenom ho namočím na 12hodin do obyčejné vody a pak ho zasádím do země. Zkoušel jsem dříve mořit sulkou, ale když jsem to mořil sulkoubyl menší výnos česneku. Už jsem dělal pokusy a vyšlo mi z 1kg namořeného česneku jsem sklidil úrodu 5kg a bez moření pouze voda na 12 hodin vždy z 1 kila jsem vždy sklidil 9kg česneku a to je rozdíl. Česnek se moří z důvodu, aby ho chránilo před škůdcema, ale pokud máte zdravý česnek je to podle mého názoru zbtečné. Pokud máte namořený česnek sulkou tak se už konzumovat nedá.
    23. 11. 2013 17:26 Jan Kozák
    Ondřej má recht. Jen to trochu doplním.
    Namočením do vody (i do roztoku mořidla) česnek rychleji "startuje". Jakmile se probudí životní pochody, aktivují se i obranné mechanismy v rostlině, která má pak větší sílu bránit se útoku chorob. Pokud volíme pozdní výsadbu, je vzhledem k nízkým teplotám útok chorob minimální, při namočení před výsadbou je obrana maximální. Z výsledků pokusů pana Ing. Havránka, CSc., dej mu Pámbu věčnou slávu, si troufám tvrdit, že při moření má větší význam voda než chemie. Toto se týká ochrany proti chorobám, nikoliv proti škůdci roztoči vlnovníku česnekovému. Na něj nejspolehlivěji účinkuje právě Sulka. Pokud se v ní moří už na přelomu srpna a září, je možné mořit až tři hodiny. Moří-li se těsně před výsadbou a nejsou ještě narašeny kořeny, může se mořit dvě hodiny, jsou-li už kořeny narašeny, mořit raději pouze jednu hodinu. Pokud vlnovník v sadbě není (příznaky jsme popisovali před několika dny), pak bych doporučoval pouze vodu. Je to nejlepší z pohledu ekologa i ekonoma.
    24. 11. 2013 12:26 Ondřej Ulík
    Dobrý den,
    škoda že se podobný přizpěvek objevil až takhle pozdě, taky bych tim pádem nemořil Benátča 3 hodiny v Sulce ale jen namáčel do vody :-(
    27. 11. 2013 4:48 Jiří Jirsa
    Děkuji za odpověď i panu Ondřejovi. Už jsem vloni psal, že jsem v česneku v podstatě začátečník, i když jsem každý rok na jaře do půdy nastrkal co nám zbylo z obchodu. Něco vyrostlo, ale vloni jsem se rozhodl, že to budu dělat pořádně. Seštudoval jsem tady co s dalo, koupil sadbu a měl jsem pěkný výnos. Pan Ondra mě teď šokoval tím rozdílem ve výnosu mezi mořeným a nemořeným česnekem. Já mám půdu zdravou a protože jsem vždy sázel i zdravou sadbu, neměl jsem nikdy problémy s vlnovníkem ani ničím jiným. (Tedy měl, ale jen se sebou samým, protože česnek pěstuji na chalupě a mívám problém se tam dostat tak, abych včas odstranil palice). Letos jsem chtěl být vzorný a tak jsem poprvé v životě mořil. No a teď budu čekat, jaký bude výnos. Naštěstí mi to tak nevadí, protože ho pěstuji jen pro rodinu a máme ho zasazeno dost. Stále se učím.
    27. 11. 2013 12:28 Jan Kozák ml.
    Domnívám se, že pokus pana ondry byl chybný. Nebyla dodržena koncentrace, doba moření 2-3 hodiny (takže došlo k popálení), možná šlo o srovnání rozdílných materiálů. Takto propastný rozdíl nejspíše není možný, protože pokusy s mořením/nemořením si provádí cca každý desátý dvacátý pěstitel, šlo by o fakt obecně známý. Rozdíl nemůže činit 45 %, to spíše vypadá jako chyba v desetinné čárce.

    vlnovník, kompost s vápnem

    21. 11. 2013 22:43 Zakladatel vlákna: Hana Kopecká
    Dobrý den pane inženýre, měla bych několik dotazyů a pomohl by mi váš názor. 1) Jak se v sadbě ocitne vlnovník česnekový ? Odkud víceméně tento roztoč pochází, projeví se čase mv sadbě, nebo "přiletí vzduchem" Sadba byla krásná, ale než jsem tento týden sadila tak se v menší míře objevilo přesně to, že některým stroužkům byla velká slupka a některé byly více seschlé, v největší míře u  Japa 2 a Jovanu, tudíž jsem vše radši mořila 2h v Sulce. Ve stejné místnosti mám ted uložen i konzumní česnek,je pravděpodobné že vlnovník napadl i ten?
    2) Chtěla bych na již zasazený česnek přidat vrstvu kompostu pro lepší výživu a ochranu před zimou, je to kompost spíše z listovky, který jsem vápnila a ne všechno vápno je rozložené. Bude případně vápno vadit česneku ? Nerada bych mu místo přilepšení uškodila, můžete mi prosím odpovědět.
    Jinak česnek je už zasazen, mohla jsem ještě týden dva počkat,ale o to větší by mi byla zima :-)) jako předloni když jsem sázela až v prosinci a v těžší jílovité půdě to bylo celkem makačka. Díky tipu od pana Vémoli jsem kladívkem nadělala díry na mega stroužky jedna básen, takže děkuji všem pěstitelům za zlepšováky
    23. 11. 2013 18:04 Jan Kozák
    Vlnovník česnekový (Aceria tulipae) se přenáší jednak sadbou, což se velmi těžko v době expedice stanovuje, nebo přiletí vzduchem, jak Vy uvádíte. Jeho velikost je asi desetina milimetru, velikost vajíčka je skoro nic. Proto se snadno šíří s prachem. Podle českého názvu je to škůdce česneku, podle vědeckého tulipánů. Ale vyskytuje se i na cibuli (často na sazečce) ale i na dalších druzích květinových cibulí. Byl "vynalezen" někdy v třicátých letech v USA a globalizace mu dopomohla k celosvětovému rozvoji. Vozíme si ho s česnekem z Číny a Španělska (nestačí nám slimáci), s cibulí sazečkou a květinovými cibulemi z Holandska. Ačkoliv já upozorňuji na jeho problém už snad dvacet let, nikdo se jím vážně nezabýval. Důkazem je i to, že český název dostal teprve před několika lety (my jsme mu do té doby říkali roztočík tulipánový). Jestli za jeho velkým rozšířením u nás je omezení používání Sulky nebo uvedené dovozy životaschopnějších typů, těžko říci. Je zajímavé, že si tento roztoč vybírá i odrůdy. Při společném skladování jsou některé odrůdy napadeny, jiné nikoliv.
    A k tomu kompostu. Nevím, jaké vápno jste použila, ale i vápno nehašené do jara ztratí svou sílu, takže klidně svou listovku česneku dopřejte.

    Moření v Sulce

    21. 11. 2013 17:28 Zakladatel vlákna: Jiří Švec
    Dobrý večer pane Inženýre,

    vím, že jste odpovídal letos znovu na více dotazů ohledně moření, ale mne by zajímala čistá praxe. Máme poměrně větší plochu a nerad bych chybným postupem zlikvidoval sadbu. V loni se mořilo již v září "na sklad" Letos bylo chladno, česnek dobře vyčkal bez škůdců, mořit nebylo třeba. Za to velká část stroužků začala rašit. Otázka zní, nepoškodí se nespálí se)toto čerstvé podpučí mořením v Sulce před výsadbou. Počítám s roztokem do 5% a max. 1h moření. Není pro česnek fyziologicky výhodnější a pro přírodu vhodnější ho nastartovat jen čistou vodou? Nepočítám manipulaci s čerstvě vytažený namořeným česnekem...Počítám, že pokud vydrží toto vhodné počasí na sadbu bude česnek do jara dostatečně ochráněn. Je to tak? Děkuji velice za odpověď.

    Jiří Švec
    21. 11. 2013 20:09 Jan Kozák
    Moření v Sulce doporučujeme proti roztoči vlnovníku česnekovému. Jeho přítomnost se pozná podle příznaků. Stroužek sesychá (já říkám, že je mu velká slupka), žloutne a ztrácí lesk. Pokud tyto příznaky nepozorujete, bude skutečně lepší volbou pouze namočení ve vodě, případně s přídavkem lignohumátu.

    Seschlý česnek

    15. 11. 2013 22:50 Zakladatel vlákna: ponizil miroslav
    Pane Kozaku,jsem smutny z toho,že po obdržení Vaší sadby Blanin jsem byl velmi rad,že mam kvalitu ,ale při přípravě na sadbu jsem zjistil,že česnek je seschlý a hnědý.Přesto jsem ho namořil,včera nasadil a jsem zvědavý jestli bude nějaká úroda.
    16. 11. 2013 19:50 Jan Kozák
    Odrůda Blanin skutečně bývá napadána výrazněji než ostatní odrůdy roztočem vlnovníkem česnekovým. Není bez zajímavosti, že my při našem skoro nevhodném uskladnění tento problém téměř neznáme. Ale blýská se na lepší časy. Tento týden jsem jednal se dvěma vědeckými pracovníky právě o hygienicky nezávadném ošetření česneku proti vlnovníku. Jejich postup vypadá velmi nadějně.

    Blanin "seschnul"

    15. 11. 2013 11:04 Zakladatel vlákna: Petr Král
    Dobrý den pane Kozáku, koukal sem na sadbu kterou sem od vás obdržel asi před měsícem a odrůda blanin je seschlá ? O jakou chorobu se jedná když ostatní jsou v pořádku ?
    16. 11. 2013 19:43 Jan Kozák
    Nejedná se o chorobu, česnek je napaden roztočem vlnovníkem česnekovým. Dvouhodinové moření v Sulce ho spolehlivě likviduje a je ho možné sázet. Máte-li zájem, pošlete nám svou adresu a my Vám pošleme sadbu novou.

    Stanik

    12. 11. 2013 20:56 Zakladatel vlákna: Petr Balaštík
    Vážený pane Ing.Kozáku, obracím se Vás s dotazem. Zakoupil jsem od Vás tyto odrůdy Japo II, Lukan, Bjetin, Vekan, Stanik. Všechny odrůdy jsou super, pouze u Stanika mě většina česneku "seschnula" - viz foto. Má cenu takový česnek vůbec sázet? Jenom podotýkám, že všechny odrůdy byly skladovány stejně, absolutně bez rozdílu, takže by mě taky zajímala příčina. Děkuji za odpověď, Petr Balaštík, Hodonínsko
    13. 11. 2013 19:58 Jan Kozák
    Příčina je jednoznačná, stroužky jsou posáty vlnovníkem česnekovým. Po namoření v Sulce můžete klidně sázet. Pokud nám sdělíte svou adresu, pošleme Vám Stanik nový.
    13. 11. 2013 21:17 Petr Balaštík
    Děkuji Vám za odpověď. Moření v Sulce plánuji, takže není potřeba zasílat nový Stanik. Každopádně Vám ale děkuji za nabídku.

    Sadba česneku

    7. 11. 2013 20:56 Zakladatel vlákna: Milan Tejnora
    Dobrý den, tento týden nám došel od Vás sadbový česnek. Sázím letos poprvé. Je nutné česnek před výsadbou ještě nějak upravovat- mořit?
    Děkuji
    9. 11. 2013 20:42 Jan Kozák
    Moření v Sulce doporučujeme, je to spolehlivá ochrana proti roztoči vlnovníku česnekovému.

    Moření malého množství

    23. 10. 2013 20:26 Zakladatel vlákna: Radim Štolfa
    Dobrý večer pane Kozák. Mám k sadbě připraven 1kg Havranu a 1kg Karla IV. Můžou být tyhle odrůdy od sebe půl metru. A je takové malé množství nutno mořit? Děkuji. Radim Štolfa
    23. 10. 2013 21:14 Jan Kozák
    Dejte je vedle sebe a porovnejte je.
    Moření v Sulce doporučujeme, ale teď už ne, až krátce (max. 24 hodin) před výsadbou. Pokud nechcete používat žádnou chemii, namočte stroužky před výsadbou na půl hodiny (nebo i více, je to jedno) do vody. Pokud použijete Sulku, pak ta likviduje roztoče a voda v tomto roztoku zvyšuje odolnost česneku proti houbovým chorobám. Pokud namočíte jen do vody, pak není účinek proti roztočům, konkrétně proti vlnovníku česnekovému.
    Odrůda Karel IV. patří firmě SEMO Smržice. Položte jim stejný dotaz a bude zajímavé, jestli Vám odpoví stejně jako já.

    MOŘENÍ

    4. 10. 2013 9:57 Zakladatel vlákna: PETR PALÁČEK
    DOBRÝ DEN,
    NAKONEC JSEM OD ROVRALU UPUSTIL,TEN JSTE DOPORUČOVAL POUŽÍT DEN PŘEDEM.NA JINÝCH STRÁNKÁCH ALE DOPORUČUJETE UŽ ZAČÁTKEM ZÁŘÍ MOŘIT.CHCI ZKUSIT HYPERMANGAN,JAK HO TEDY PŘESNĚ POUŽÍT?DĚKUJI ZA ODPOVĚĎ.
    4. 10. 2013 20:16 Jan Kozák
    Moření na začátku září skutečně doporučuji, ale pouze v Sulce a v období, kdy je teplo a roztoč vlnovník česnekový může dělat velkou škodu. Použití Rovralu je vhodné těsně před výsadbou.
    Hypermangan je dezinfekční prostředek, proto může mít kladný vliv i na česnek. Ale stejně si myslím, že důležitější než hypermangan je ta voda. To možná platí i při moření Rovralem.

    Vlnovník

    27. 9. 2013 15:39 Zakladatel vlákna: Marie Ševčíková
    Dobrý den,
    pane Kozáku, dnes mi od Vás přišel česnek, který jsem si před časem objednala. Sama česnek téměř nejím, ale moc ráda ho pěstuji. Bydlím v oblasti s nadmořskou výškou 670 m a rozhodla jsem se pro více druhů česneku, protože chci zjistit, které odrůdě se zde bude dařit nejlépe. Ale proč Vám píšu, letos mi zřejmě česnek napadl vlnovník a teď nevím, jak ubránit novou sadbu před tímto škůdcem. Mohl byste mi, prosím Vás, poradit? Děkuji mnohokrát za odpověď a za česnek. Marie Ševčíková
    28. 9. 2013 18:58 Zdeněk Červík
    Jakou odrůdu vám neporadím,ale na vlnovníka mi poradil p.Kozák,namořit sadbu v sulce už teď.Měl jsem stejný problém,letošní sklizeň jarního česneku mi napadl tento darebák.tak jsem ho namořil na asi 4h a pak rychle usušil.Skladovat v dobře větrané ale suché místnosti.
    28. 9. 2013 20:34 Jan Kozák
    Už je chladno, proto moření v Sulce nechte až těsně před výsadbu. Teď by se mohlo stát, že by česnek chtěl růst.

    Napaen vlnovníkem

    21. 9. 2013 8:50 Zakladatel vlákna: Zdeněk Červík
    Přeji hezký víkend.
    Mám dotaz.Minulou sobotu jsem si naloupal nějaký jarní česnek k moření.Jenže včera jsem zjistil,že je z největší pravděpodobností napadený vlnovníkem.Chměl bych se zeptat zda je možne po na moření v sulce v 5%roztoku je možno tuto sadbu použí.Někde jsem slyšel,že je možno se zbavit tohoto škůdce ještě před výsadbou namočit stroužka na 20min do teplé vody o 55°C.Ale spíš se bojím že bude muset být zlikvidován než si zamořím další pozemek a tím pádem nakazil i sadbu od Vás.Děkuji za případnou odpověď a to všem kteří mají s tímto nějaké zkušenosti.
    21. 9. 2013 20:15 Jan Kozák
    Moření dvě hodiny v Sulce a následné rychlé vysušení vlnovníka spolehlivě zahubí. Dvacetiminutová koupel ve vodě teplé 55 stupňů by vlnovníka možná také zahubila, česnek by zahubila spolehlivě. Tak to nedělejte.

    Co se děje s tímto česnekem?

    17. 2. 2013 18:43 Zakladatel vlákna: Ivana Smetanová
    Dobrý den, prosím o radu. V březnu 2012 jsem dosazovala zimní česnek (zbytek, co jsem nezasadila předchozí podzim, odrůdu neznám, množím si již několik let sama). V srpnu 2012 jsem česnek vyndala. V červenci 2012 se objevila na nati rez, natě byly silně zasažené. Česnek byl dosud pěkný, avšak nyní se scrvkává, gumovatí, barva se mění na růžovo-žlutou, povrch je místy jakoby šedivě ojíněný. Porovnat s česnekem vysazeným před zimou nemohu, ten jsem všechen vysadila, tento z březnové výsadby jsem nechala na konzum. Jde o končící životnost česneku či o nějakou chorobu? Díky a zdravím. Ivana Smetanová
    21. 2. 2013 20:21 Jan Kozák
    Téměř s jistotou to určuji jako napadení vlnovníkem česnekovým. Rez toto nezpůsobuje. Česnek je také zasažen černí (správně sazovitostí), ale to je pouze vada krásy. Ochrana je možná mořením v Sulce a skladováním v nízké teplotě (0 až -2 stupně). Ale to je doma dost problematické. Tomuto škůdci se vůbec nevěnovala pozornost (dokonce český název dostal teprve před několika lety), já ho považuji za největší problém při pěstování česneku.

    Pacibulky

    16. 9. 2012 11:30 Zakladatel vlákna: Tomáš Pščolka
    Dobrý den rád bych se zeptal zda pacibulky mořit v sulce a pokud ano jak dlouho ?
    Děkuji
    16. 9. 2012 20:46 Jan Kozák
    Sulku nikdy nezavrhuji. I pacibulky bývají napadány vlnovníkem česnekovým. Mořit můžete stejně jako stroužky, tedy 2 - 3 hodiny.

    choroba česneku?

    10. 9. 2012 23:37 Zakladatel vlákna: Daniela Schovánková
    Dobrý den,
    pěstuji nějaký paličák, nejspíše jde o Vekan. Je velmi špatně skladovatelný, vydrží nejdéle do Vánoc. Pak se na něm začnou objevovat hnědé mázdry a česnek ztvrdne a seschne.Chci se zeptat, zda je to nějaká choroba, nebo jde o nějaký fyziologický pochod typický pro jistou odrůdu česneku. Naposledy, když jsem kupovala sadbu minulý rok, tak se tyto mázdry už objevovaly i na sadebním materiálu. Na můj dotaz mi prodejce řekl, že jde o vliv počasí, a že nejde o nic závažného.
    Děkuji za odpověď. S pozdravem Daniela Schovánková
    11. 9. 2012 21:05 Jan Kozák
    Nevím, co to jsou mázdry, ale na Vekanu se objevují (loni hodně, letos také) žlutohnědé rozmyté skvrny. Ty nemají vliv na chuť, skladovatelnost ani sadbovou kvalitu. Loni jsme pžádali Státní rostlinolékařskou správu o posouzení tohoto problému. Protokol z jejich vyšetření byl i na tomto webu. Bylo konstatováno, že se nejedná o žádnou bakteriální ani houbovou chorobu, rovněž vliv háďátka byl vyloučen. Vekan běžně by měl vydržet do dubna. Bude asi jiný problém, možná vlnovník česnekový, ale to bych musel mít česnek v ruce.

    A zase to moření

    31. 10. 2011 21:39 Zakladatel vlákna: petrF
    Nejdříve musím napsat, že jsem teď pečlivě 2 hodiny studoval zdejší diskuzi a také všechny články.
    Mám před sebou popsanou A4 poznámek, ale pořád mě není jasné jestli je nějaká náhrada za sulku už známá ? Probírá se tu Rovral, který je ale fungicid a sulka je arkacid, stejně jako SíraSK 520 - ta ale nejspíš není úplně to stejné co sulka. Navíc zde doporučovaný postup byl Sulkou po sklizni a Rovralem před sadbou - čili mě z toho logicky vyplívá že Rovral není náhrada Sulky. Navíc pan Ing.Kozák v příspěvku 17.10.11 21:01 radí :
    " Pokud bych měl jistotu kvalitní zdravé sadby a sázel jenom pro vlastní potřebu, využil bych při absenci Sulky namočení v roztoku Lignhumátu. Chcet-li sázet větší množství, použijte Rovral s Ligohumátem ve směsi. "

    Tedy Rovral je na plísně ok, ale na háďátko neučinkuje. V sadbě Ing. Kozáka háďátka nejsou - tedy by Sulka nebyla potřeba. Jestli jsem to ale dobře pochopil, tak háďátko může být i v půdě a napadnout i zdravou sadbu která nebude mořená Sulkou.

    Tedy ten souhrn ukončím otázkou:

    Sadba namořená sulkou odolá i háďátku které k ní přileze z venku, protože si kousne a řekne fuj a odleze ?
    Má už tedy Ing. Kozák nějaké doporučení na jiný arkacid místo Sulky ?
    31. 10. 2011 21:53 brácha Sendy
    Pokud máte na pozemku karanténního škůdce jako je háďátko, tak prostě končíte s pěstováním plodin, které jsou jeho hostitelem dokud háďátko z pozemku nezmizí. Proto je certifikovaný sadbový materiál důsledně kontrolován.

    Pokud jste měl 15 let pozemek zahrady v klidu, tak se háďátka bát nemusíte.
    S.
    1. 11. 2011 18:23 Jan Kozák
    Sulku jsme nedoporučovali proti háďátku - to v naší sadbě určitě není, navíc Sulka háďátku moc neublíží. Doporučovali jsme ji proti vlnovníku česnekovému. To je roztoč a Sulka ho hubí včetně vajíček. Pokud bude háďátko na pozemku, žádné moření česnek před ním neochrání.

    Choroba nebo parazit?

    24. 10. 2011 21:13 Zakladatel vlákna: Robert Fleischmann
    Dobrý večer pane Kozáku. Chtěl bych se zeptat, co se to objevilo bohužel na dosti stroužcích na Lukanu a Dukátu? Děkuji za odpověď. R.F.
    25. 10. 2011 19:41 Robert Fleischmann
    Dobrý večer, tak vidím, že na můj příspěvek nikdo neraguje, tak budu já. Našel jsem na stránkách Oregonské státní univerzity zajímavý článek o roztoči-vlnovníku česnekovém (Aceria tulipae Keifer (= Eriophyes tulipae). Zde je adresa: http://www.science.oregonstate.edu/bpp/Plant_Clinic/Garlic/eriophyids.htm
    Mimo jiné tam uvádí, že je vhodné před výsadbou namočit stroužky do vody teplé 130°F což je cca 54,5°C na 10-20 min nebo 10-15 min do vody teplé 140°F což je 60°C, ale snižuje se klíčivost. Takže mám vážnou obavu, že mám sadbu Lukanu i Dukátu s vlnovníkem viz. foto. Hezký večer. R.F.
    26. 10. 2011 20:52 Jan Kozák
    Nezlobte se, že jsem nereagoval ihned, ale zdaleka nemám tolik času jako "brácha Sendy". To, co Vás znepokojuje, není vlnovník česnekový. S podobným jevem se letos můžete setkat u více odrůd. My jsme dali jeden vzorek k posouzení do specializované laboratoře Státní rostlinolékařské správy. Tam žádnou závadu parazitálního původu nenašli. Jejich protokol je k nahlédnutí z naší hlavní stránky.
    27. 10. 2011 18:20 Robert Fleischmann
    Nic se neděje, v pořádku. Díky za odpověď. Díval jsem na protokol a opravdu v tom vzorku nebyl zjištěn žádný škodlivý organismus. Nicméně přímo na vlnovníka to testováno nebylo. Jen na háďátko, bakterie, houby a ostatní poranění. Máme namořeno Sulkou a ještě budeme Rovralem, tak snad to bude v pořádku. Hezký večer. R.F.
    27. 10. 2011 19:19 Jan Kozák
    Vzhledem k tomu, že nebyly žádné makroskopické stopy po vlnovníku česnekovém, neměla laboratoř důvod se jím zabývat. Vlnovníka jsme schopni pod mikroskopem identifikovat sami.

    POPTAVKA PROC STROUŽKY ČESNEKU VYSYCHAJÍ PŘI USKLADNĚNÍ

    8. 9. 2011 20:46 Zakladatel vlákna: Karolina Buresova
    8. 9. 2011 22:38 Stanislav
    ... oni nevysychají ale spalují zásobní látky. Kdykoliv má česnek pocit, že jsou vhodné podmínky pro růst, tak se na něj začne připravovat. Takže ve vlhku zrychlí dýchání a paradoxně vlhko přispěje k "vyšeptání". Dalším důvodem je vyšeptání způsobené roztočem Vlnovníkem česnekovým.
    8. 9. 2011 22:47 Stanislav
    ... že ranné a velmi_ranné odrůdy mají skladovatelnost střední, zatímco pozdní a velmi_pozdní odrůdy mají skladovatelnost vysokou. To je právě genetická souvislost = ranné odrůdy sa snaží býti stále připravené k růstu, zatímco pozdní plno krátkodobých zvýšení vlhkosti přejdou jako planý poplach (zejména pak, jsou-li navíc podpučím nahoru jako "kytička ve vázičce").
    9. 9. 2011 21:17 Jan Kozák
    Pokud stroužky vysychají před Vánocemi, bývá to nejčastěji způsobené vlnovníkem česnekovým nebo fuzáriem, později se jedná o trvanlivost konkrétní odrůdy. Protože doma nemůžete zajistit optimální skladovací podmínky (teplota okolo nuly, vlhkost asi 60 %), je důležité sucho a větrání.

    Skladování v bytě

    29. 12. 2010 18:43 Zakladatel vlákna: Jirinka
    Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak nejlépe uskladnit česnek v bytě v paneláku? Nemohu najít vhodné místo, všude zapáchá nebo vlhne. Vystrčila jsem ho na balkon, ale tam zase asi zmrzne. Poraďte. Mám česnek ráda, ale nevím, jak na jeho uchovávání. Děkuji.
    1. 1. 2011 9:32 Jan Kozák
    Uskladnění česneku je v současnosti velkým problémem. Pokud není napadený vlnovníkem česnekovým, vyhovuje mu pokojová teplota a sucho, což v paneláku je. Tyto podmínky však vyhovují zmíněnému roztoči, který se v teple rychle množí a způsobuje vysychání stroužků. Proto by byla lepší teplota okolo nuly při nízké vlhkosti, tedy určitě ne v ledničce. Česnek sice snese i teploty pod nulou, ale obávám se, že na bakóně bude velké kolísání teploty. Možná by to šlo na balkóně v papírové krabici vyložené novinami, kde by výkyvy teploty byly menší.
    < Novější1234

    Kontakt E-mail, telefon, adresa

    Ing. Václav Kozák a Ing. Jan Kozák
    Chvojenec 75, 534 01 Holice
    IČO: 05439710
    Kontakt

    cesnek@cesnek.cz
    E-mail není určen k poradenství.
    Rádi Vám poradíme v diskusi.

    Obchodní podmínky
    Reklamační formulář

    Šlechtění česnekové sadby Grafika zpracována Odemne