Přihlášení

  • Pěstování
  • Popis česneku
  • Odrůdy
  • Choroby a škůdci
  • Články
  • Diskuse: Určení škůdce či choroby Zpět na diskusi

    napadení česneku ad 3)

    2. 4. 2012 18:03 Zakladatel vlákna: zdena

    napadení česneku ad 2)

    2. 4. 2012 18:02 Zakladatel vlákna: zdena

    napadený česnek

    2. 4. 2012 18:01 Zakladatel vlákna: zdena
    Dobrý den, cca před týdnem jsem zjistila, že některé stroužky jsou napadeny nejspíše nějakým polétavým hmyzem. Ve stroužku jsem našla díru a v jiném malou housenku. Česnek byl řádně vysušen, přes celou zimu byl skladován v relativním suchu při teplotě okolo 17°C. Po celou dobu nebyl problém. Kdo česnek napadl a jak se proti tomu bránit? Děkuji za odpověď a následně zasílám další dvě fotky. Zdena
    2. 4. 2012 21:10 Jan Kozák
    Mohlo by se jednat o molíka česnekového, ale ochranu neznám.

    2. 4. 2012 17:19 Zakladatel vlákna: Honzíková Helena
    Dobry den.Tak jsem dnes znovu zkoumala porost a dospela k zaveru,ze onen cerv se nejspis jen zivil odumirajicim namrzlym cesnekem.Nasla jsem i strouzky obalene malymi zizalami.Spicky cesneku zloutnou a korinky uhnivaji. Jeden strouzek uvnitr modra.Znate duvod?
    2. 4. 2012 21:05 Jan Kozák
    Jsem stejného názoru jako Vy. Česnek je namrzlý a na odumřelých částech se živí různé organizmy.

    dotaz

    2. 4. 2012 15:26 Zakladatel vlákna: Honzíková Helena
    Dobry den.na cesneku se objevil bily az pruhledny hubeny cerv asi 2cm velky s cervenymi prouzky.Cesnek jako by uhnival.da se necim zachranit?Moc dekuji za odpoved.

    Náhrada za zmrzlý česnek

    23. 3. 2012 21:26 Zakladatel vlákna: miroslav slavik
    Dobry vecer taky mam od vas koupenou sadbu a nevylezla odruda stanik a dalsi vylezly mam narok na nejakou nahradu ? takove odrudy co mam svoje vylezly vsechny..cesnek je sklvity a od korinku uhniva..jaka je pricina ??
    25. 3. 2012 21:14 Jan Kozák
    Příčina letošních problémů je v silných holomrazech, pravděpodobně v kombinaci s předchozím teplým počasím. Jedná se o tzv. zásah vyšší moci, což dodavatel sadby nemohl nijak ovlivnit.

    Dobrý den

    16. 3. 2012 20:01 Zakladatel vlákna: Josef Polívka
    Pane Kozák, jsem nešťastný, celá sadba mi shnila. Česnek se zdál zdravý, na podzim byl krásně zakořeněn, nejevil žádné známky jakékoliv nemoci. Leč na jaře jsem po ohledání pole spozoroval nažloutlé špičky rostlin. Po zatáhnutí česnek vytáhnu a je zahnilý. Pěstuji pátým rokem a nikdy jsem se s ničím podobným nesetkal. Sadbu jsem si ponechal svoji, ze sklizně, mořil jsem v sulce a rovralu, pole bylo hnojené Cereritem. Nevíte kde se mohla stát chyba, rád bych se ji do budoucna dále vyvaroval. Pěstuji na Litoměřicku. Předem děkuji za odpověď.
    17. 3. 2012 19:50 Jan Kozák
    Chyba nemusela být na Vaší straně, mohl to být vliv velmi silných holomrazů. Už mám nějaké kusé informace, že je česnek poškozen. Pokud bude podobných informací víc, budeme se snažit najít nějakou společnou chybu. Určitě mě zajímá termín výsadby.
    18. 3. 2012 1:07 Josef Polívka
    Termín výsadby byl 22.října. Další zajímavou věcí je, že na vedlejším pozemku má soused stejně zničený hektar cibule. V mém případě se nejednalo o uplně zanedbatelné množství, sázel jsem 200kg, ztráta je 90-95 procent.
    18. 3. 2012 8:46 Jan Kozák
    Děkuji Vám, že jste rozběhl důležitou diskusi, vidíte, že už se připojují další. Informace o cibuli je rovněž zajímavá. Ještě pokud víte odrůdu (nebo alespoň stručný popis), mělo by to také význam.
    18. 3. 2012 13:13 Josef Polívka
    Pokud myslíte odrůdu česneku, tak ji bohužel nevim. Kupoval jsem to jako "Modrý paličák", znáte to :-). Jinak mi ale připomíná Váš Bjetin. Paličák, počtem stroužků, zamodráním, chutný, skladovatelný až do června dalšího roku. Sklizeň vždy kolem 10. července. Pěstuji pátým rokem a sadbu jsem si pokaždé ponechal svoji, nemohl být problém i v tomto? Pole jsem samozřejmně každý rok střídal, ani jednou nepřišel česnek na místo, kde by 20let předtím rostl.

    choroby česneku

    6. 2. 2012 20:12 Zakladatel vlákna: Jana Kalendová
    Dobrý den, pěstujeme Váš česnek, teď se mi na Benátčanu objevily takové hnědé ostře ohraničené fleky, nikde jsem nenašla ,co by to mohlo být, nijak to na první pohled není vidět, až pod slupkou..místo je propadlé...děkuji
    6. 2. 2012 21:19 Jan Kozák
    Někdy ze stručného popisu dokážu určit problém, v tomto případě, bohužel, ne.

    Napadená sadba ?

    23. 11. 2011 13:56 Zakladatel vlákna: Petr Fiala
    Dnes jsem rozdružoval česnek na stroužky pro sadbu a nekteré cibule jsou nějaké nemocné. Jsou strouchnivělé - některé stroužky uvnitř téměř nejsou. Prostřední stroužek je jakoby plesnivý a některé cibule jsou načernalé. Některé strouky jsou vyschlé, ale některé zase dozelena. Dávám foto. Co to asi je ? A mám to vůbec sázet (myslím zdravé stroužky ze stejné palice) ?
    Je to koupejno jako certifikovaná sadba odrůdy Lukan/pěstitel firma Kozák. Koupeno v Agri Slatinice.
    23. 11. 2011 20:06 Jan Kozák
    Spíše podle popisu než podle fotografií. Pokud je cibule uvnitř vyschlá ("vyšeptalá"), pak můžete zdravé stroužky bez obav vysadit. V případě, že je napadená cibule uvnitř vlhká, nedoporučuji z ní sázet ani zdánlivě zdravé stroužky. Je mi líto, že v sadbě z naší dodávky byla závada a omlouvám se Vám za to. Podle prováděcí vyhlášky k zákonu o oběhu osiva a sadby může být v česnekové sadbě max. 10 % závadných cibulí. Snažíme se, aby toto procento bylo co nejnižší, nebo ještě lépe, aby bylo nulové. Jistý problém nám dělá termín expedice. Abychom se vyhnuli uvedeným potížím, museli bychom expedovat až v září, kdy se většina závad už projeví. Trh nás však nutí začít dříve.Při přebírání sadby od smluvních množitelů se snažíme být nároční, abychom předešli následnému zklamání zákazníků a tím i reklamacím. Ale co v tu dobu není patrné, tak se objevit nedá. Do Agri Slatinice jsme dodávali po 20. srpnu a oni posílali hned v dalších dnech. V době, kdy jste zásilku obdržel, byla jistě zdánlivě v pořádku. Možná se pro příští rok domluvíme tak, že jim budeme dodávat později, aby byla větší jistota, že zákazníky zboží nezklame. Berte to, prosím, jako vysvětlení, které nás ovšem nezbavuje odpovědnosti za kvalitu námi dodávané sadby. Ještě jednou se Vám upřímně omlouvám.

    Choroba nebo parazit?

    24. 10. 2011 21:13 Zakladatel vlákna: Robert Fleischmann
    Dobrý večer pane Kozáku. Chtěl bych se zeptat, co se to objevilo bohužel na dosti stroužcích na Lukanu a Dukátu? Děkuji za odpověď. R.F.
    25. 10. 2011 19:41 Robert Fleischmann
    Dobrý večer, tak vidím, že na můj příspěvek nikdo neraguje, tak budu já. Našel jsem na stránkách Oregonské státní univerzity zajímavý článek o roztoči-vlnovníku česnekovém (Aceria tulipae Keifer (= Eriophyes tulipae). Zde je adresa: http://www.science.oregonstate.edu/bpp/Plant_Clinic/Garlic/eriophyids.htm
    Mimo jiné tam uvádí, že je vhodné před výsadbou namočit stroužky do vody teplé 130°F což je cca 54,5°C na 10-20 min nebo 10-15 min do vody teplé 140°F což je 60°C, ale snižuje se klíčivost. Takže mám vážnou obavu, že mám sadbu Lukanu i Dukátu s vlnovníkem viz. foto. Hezký večer. R.F.
    26. 10. 2011 20:52 Jan Kozák
    Nezlobte se, že jsem nereagoval ihned, ale zdaleka nemám tolik času jako "brácha Sendy". To, co Vás znepokojuje, není vlnovník česnekový. S podobným jevem se letos můžete setkat u více odrůd. My jsme dali jeden vzorek k posouzení do specializované laboratoře Státní rostlinolékařské správy. Tam žádnou závadu parazitálního původu nenašli. Jejich protokol je k nahlédnutí z naší hlavní stránky.
    27. 10. 2011 18:20 Robert Fleischmann
    Nic se neděje, v pořádku. Díky za odpověď. Díval jsem na protokol a opravdu v tom vzorku nebyl zjištěn žádný škodlivý organismus. Nicméně přímo na vlnovníka to testováno nebylo. Jen na háďátko, bakterie, houby a ostatní poranění. Máme namořeno Sulkou a ještě budeme Rovralem, tak snad to bude v pořádku. Hezký večer. R.F.
    27. 10. 2011 19:19 Jan Kozák
    Vzhledem k tomu, že nebyly žádné makroskopické stopy po vlnovníku česnekovém, neměla laboratoř důvod se jím zabývat. Vlnovníka jsme schopni pod mikroskopem identifikovat sami.

    Sadba česneku VEKAN

    14. 10. 2011 15:48 Zakladatel vlákna: Antonín1
    Koupil jsem u vás certifikovanou sadbu česneku VEKAN, na kterém se objevily hnědé skvrny. Nevím o jakou chorobu se jedná a jak mám postupovat před výsadbou a zda je vhodný k výsadbě. Za info děkuji.
    14. 10. 2011 21:32 Jan Kozák
    Se stejným problémem jsme se setkali také. Po konzultaci s rostlinolékařem Ing. Rodem, byl předán vzorek k identifikaci problému do laboratoře Státní rostlinolékařské správy prostřednictvím jejich pracoviště v Pardubicích. Od včerejška máme na stole Protokol o konečném výsledku rozboru vzorku. Rozbor na houbové i bakteriální choroby byl s negativním výsledkem. Jedná se patrně o fyziologickou poruchu způsobenou podmínkami daného roku. S něčím podobným jsme se setkali právě u Vekanu někdy před deseti lety a pak bylo dlouho všechno v pořádku. My tento česnek budeme sázet bez obav.

    Uvedený protokol umístíme v nejbližší možné době na naše webové stránky.

    česnek

    13. 9. 2011 20:51 Zakladatel vlákna: Arnošt Richter
    Dobrý den pane inženýre rád bych se vás zeptal jeli možné sadit česnek na záhon, když tam byl minulí rok,a ještě jsem v stoužku při rozdružovaní našel maleho červíka jaký máte na to názor,děkuli Richter Arnošt.
    13. 9. 2011 21:13 Jan Kozák
    Sázet česnek po česneku Vám nedoporučuji, snad by bylo možné najít jiné místo. Ten červík by mohl být třeba larvou molíka česnekového, určitě to nebylo háďátko - to je pozorovatelné pouze pod mikroskopem.

    Plíseň česneku

    30. 8. 2011 9:02 Zakladatel vlákna: Lenka Gerová
    Na Novopacku česnek čím dál tím více plesniví, lze tomu zabránit a co je pravdy na tom, že písčitá a zřejmě kyselá půda je nevhodná, děkuji Lenka
    30. 8. 2011 12:20 Jan Kozák
    Nevím, čemu Vy říkáte plíseň, zkuste to vyfotit a poslat fotku. Třeba něco vymyslíme.

    dotaz

    3. 8. 2011 17:46 Zakladatel vlákna: Kubínek R.
    Dobrý den,po sklizni česneku jsem tento dal
    sušit.Při kontrole jsem objevil na palici několik napadených struků.Široká strana struku je místy propadlá ke středu.Po rozkrojení má sklovitou barvu,případně jem-
    ně nahnědlou a spíše i lepkavou.Nevím o 
    jakou chorobu jde.Za 30let ji nepamatuji.
    Děkuji za odpověď a přeji pěkný den.
    R.Kubínek
    3. 8. 2011 20:55 Jan Kozák
    Nejde o chorobu, česnek jste prostě upekl. Buď při sklizni zůstal dlouho na slunci nebo při sušení na něho svítilo slunce. Pokud by bylo sušeno ve stínu při vysoké teplotě (např. u střešního hřebene), byly by znehodnoceny všechny stroužky.

    choroby česneku

    2. 8. 2011 13:31 Zakladatel vlákna: PETR PALÁČEK
    DOBRÝ DEN,
    RÁD BYCH SE ZEPTAL,CO ZNAMENAJÍ NA LETOŠNÍ SKLIZNI MALÉ FLÍČKY PO OLOUPÁNÍ,JE TO CHOROBA,NEBO NĚCO JINÉHO,LZE TO POUŽÍT PRO PODZIMNÍ SADBU?PRO UPŘESNĚNÍ-NEBYL PŘED VÝSADBOU MOŘEN.DĚKUJI ZA ODPOVĚĎ.PETR.P.
    2. 8. 2011 14:36 Jan Kozák ml.
    Prosím, je-li to možné, v rámci přehlednosti této diskuse nepoužívejte Caps Lock. Děkuji.
    2. 8. 2011 20:03 Jan Kozák
    Podle tohoto popisu nedovedu odpovědět. Zkuste poslat E-mailem fotku.

    Pacibulky

    28. 7. 2011 16:22 Zakladatel vlákna: Jaroslav Kynčl
    Dobry den,pane Kozaku!
    U odrudy Lukan mi na natich narostly palice pacibulek? v urovni nebo lehce nad zemi,asi u petiny rostlin.Rostlina cesneku vypada,jako by mela dve palicky nad sebou.Proc se to stalo?Je to odrudova zalezitost,nebo je to vlivem prostredi?Normalni pacibulky-na vrcholu rostliny -mohu vcas odstranit,tyto ne,ponevadz bych musel odriznout nat,nad nimi pokracujici... velikost cibuli jejich pritomnosti vyrazne utrpela,poradite?Dekuji,Kynčl.
    29. 7. 2011 8:18 náhodný.host
    To vypadá jako popis obrázku na straně 13 z článku http://www.k-cesnek.cz/ke-stazeni/Proc_je_dulezite_vedet_o_cesneku_vic.pdf ...... Zkuste upřesnit, jestli jste letos nesázel v poloze kde je dlouhý den zkrácen výrazným zastíněním ráno a večer?
    29. 7. 2011 20:08 Jaroslav Kynčl
    Ano,ano,takhle to presne vypada,s tim ze palice pacibulek je jeste mnohem vetsi...a mate pravdu,ze z vychodu je porost stineny vcelarskymi vrbami,nicmene jsou asi tri metry daleko a jsou jen dvoumetrove.Ostatni zelenina i jine odrudy cesneku prospivaji nadherne...jinak je od nejakej devate hodiny porost az do vecera oslunen,ale zrejme bude Lukan citlivejsi...dekuji za upozorneni...
    31. 7. 2011 19:38 Jan Kozák
    Jedná se o abiotickou (neparazitickou) poruchu, kterou trpí všechny širokolisté nepaličáky. Její frekvence je ovlivněna danými podmínkami, ale které to přesně jsou, to se zatím neví. Jde vlastně o prodloužení zkráceného stonku z cibule, který vynese středové stroužky o něco výš, někdy dokonce ve dvou patrech. Není bez zajímavosti, že takto vytažené stroužky jsou kvalitní sadbou. Pokud jste byl včera v Buchlovicích na přednášce Ing. Roda, tak to už víte i s dalšími podrobnostmi.
    1. 8. 2011 22:00 Jaroslav Kynčl
    Dekuji za odpoved:-)Kyncl.

    plíseň na česneku

    24. 7. 2011 15:50 Zakladatel vlákna: Karel Holeček
    Dobrý den,chtěl bych se zeptat na plíseň,která postihla mojí úrodu letošní rok česneku.Zasadil jsem 180 stroužků a sklidil 10 palic česneku,všechno bylo jinak plesnivé.Pěstuji ruský paličák se čtyřmi až pěti stroužky,mořím sulkou a sázím na podzim.Pěstuji ho už asi dvacet let,ale letos poprvé mi takto zplesnivěl.Chtěl bych si u Vás objednat 1 kg sadbového česneku na obnovu sadby.Co jsem udělal špatně,že mi tak zplesnivěl,každý rok to dělám stejně,každý rok mám nějakou palici plesnivou,pět nebo šest,ale letos skoro celou úrodu.Děkuji za odpověď.
    24. 7. 2011 21:17 Jan Kozák
    Tento problém už máte 20 let. Naplno se projevil až letos po loňském extrémně mokrém jaru. Počítejte s tím, že máte zamořenou celou zahradu.
    25. 7. 2011 12:15 Vladislav Janča
    Dobrý den.Napsal jste pane inženýre,že je zamořená celá zahrada,ale čím?Děkuji za odpověď.
    25. 7. 2011 20:06 Michaela Cermanová
    Dobrý den, co tedy dělat, aby se to vůbec nestalo - nebo aspoň jak to eliminovat na minimum. A pak mi není jasné proč se nedá plíseň řešit dříve než postihne takto celou sklizeň. Díky za odpověď.
    26. 7. 2011 10:39 Standa
    Přísně dodržovat pěstitelské zásady je moje pravidlo. Už při hlávkování odstraňovat i závadné rostliny + při sklizni konzumního česneku vybírám cibule pro vlastní sadbu tak, aby byly co nejdále od potencionálně infikovaného místa ... až po osevní postup.
    26. 7. 2011 21:02 Jan Kozák
    Pravděpodobně se jedná o bílou sklerociovou hnilobu. Problém se dá řešit předem: nesázet pochybnou sadbu a mít nezamořený pozemek. Standa má pravdu - česneky pro novou výsadbu by se měly vybírat už při sklizni a neměly by být v blízkém sousedství nejistého jedince.

    porucha růstu

    18. 7. 2011 10:39 Zakladatel vlákna: Josef Bříza
    Dobrý den,mám prosbu.Na podzim jsem vysázel 100 stroužků jovanu,na jaře se u deseti stroužů vůbec neobevili listy.Nejdříve jsem si myslel že mi shnily ale stroužky byly zdravé e zakořeněné!Nic podobného se mi nestalo.Děkuji za odpověd.Bříza.
    18. 7. 2011 22:08 Jan Kozák
    Možná to bylo vlivem únorových holomrazů.

    sklizený česnek - polétavý hmyz

    16. 7. 2011 21:39 Zakladatel vlákna: DAGMAR P.
    Dobrý den, mám asi 10 dní sklizený česnek,zavěšený ve svazcích ve stínu, asi 5 odrůd zakoupených před třemi lety v Buchlovicích.vypadá dobře ale dnes jsem zažila otřes. kolem paliček létájí drobné 2-6 mm potvory -tvar jak podélná půlka kmínu . Zalézají do česneku, když některý česnek rozdělám, jsou nacpané vevnitř i ve stvolu. zatím poletovaly jen u jedné skupiny, kterou jsem dala okamžitě pryč a očistila ji. můžete mi prosím říct co to je a co s tím? Měla jsem takovou radost, jak se mi zadařilo, česnek v době růstu vypadal velmi pěkně.. Moc děkuji za odpověď i za případnou radu
    17. 7. 2011 21:00 Jan Kozák
    Možná tam máte molíka česnekového, s ním bohudík nemáme zkušenosti. V Buchlovicích 30. 7. by měl být i pan Ing. Rod, určitě poradí více.

    dotaz

    8. 7. 2011 14:14 Zakladatel vlákna: Zdeněk Vémola
    Dobrý den,při letošní slizni jsem měl hodně česneku shnilého,kde se stala chyba?
    11. 7. 2011 15:03 Zdena
    Dobrý den, myslím si, že česnek byl napadem háďátkem zhoubným.
    11. 7. 2011 21:36 Jan Kozák
    Chyba byla v sadbě nebo v pozemku.

    půda

    20. 6. 2011 19:58 Zakladatel vlákna: František ŘEHÁK
    Dobrý den, chtěl bych se zeptat, jak mám připravit půdu pro zasetí česneku. Půdu máme hnědou. Loni i letos jsme sklízeli (nesklízeli) česnek s hnilobou (zelená), zasetý pokažde na jiném místě. Bohužel nevím jaká půda je těžká, a jaká je lehká. Česneky jsem před výsadbou namořil Sulkou a Fundasolem a do zeminy jsem 14 dní před výsadbou zapravil dusíkaté vápno. Děkuji za radu Řehák.
    20. 6. 2011 21:11 Jan Kozák
    Prvně by to chtělo přesně pojmenovat problém (chorobu). Zdrojem bude sadba nebo půda. Zkuste mi poslat nějakou fotku na E-mail.

    plíseň na česneku?

    13. 6. 2011 11:19 Zakladatel vlákna: pavel.p.
    Vypadá to, že mám na česneku plíseň, talový bílý povlak s černými tečkami na čásri pod zemí. Česnek postupně prožloutne od prvních listů až po poslední. Je prosím proti tomu nějaká ochrana? vytrhl jsem zatím cca 10ks z celkového počtu 400 sazenic.
    Za odpověď děkuji.
    14. 6. 2011 21:23 Jan Kozák
    Podle popisu se asi bude jednat o bílou sklerociovou hnilobu. Její původ je v sadbě nebo v půdě. Určitě nezalévejte. Na postiženém pozemku nepěstujte česnek, cibuli, pór nebo pažitku aspoň deset let. Pozor: přenáší se i na obuvi a na nářadí.
    15. 6. 2011 20:25 pavel.p.
    Tak toho jsem se bál....a postřik asi není....

    Žloutnutí česneku

    25. 5. 2011 16:26 Zakladatel vlákna: Vlastimil
    Dobrý den.Mám dotaz:Začal my žloutnout česnek,po vytažení je skoro bez kořenů a má na sobě bíly povlak asi plísně dá se ještě něco zachránit.Děkuji
    25. 5. 2011 20:40 Jan Kozák
    Mohlo by se jednat o bílou sklerociovou hnilobu. Podívejte se na ni v našich fotografiích, případně v článcích (Pavel Havránek: Proč je důležité vědět o česneku víc). Napadené rostliny je třeba odstranit z pole v nějaké nádobě, ať se netrousí zamořená půda. Co přežije, určitě nepoužijte na sadbu. Na postiženém pozemku nepěstujte česnek, cibuli ani jiné botanicky příbuzné rostliny.

    žluté konce

    16. 5. 2011 19:34 Zakladatel vlákna: Alena B
    Dobrý večer, chtěla jsem Vás poprosit o radu, co mám dělat, když mi špičky listů žloutnou a usychají, předem Vám děkuji za radu.
    16. 5. 2011 21:01 Jirka S.
    Aleno, čtěte níže a naleznete odpověď. Pan Kozák na tuto otázku již odpověděl.

    zkroucené listy

    8. 5. 2011 21:31 Zakladatel vlákna: Lenka
    Dobrý den,
    chtěla jsem se zeptat co by jste poradil? Mojí mamince se na česneku začaly kroutit listy a žloutnout? Jak a čím ošetřit pokud je to ještě vůbec možné, a co s napadenými rostlinami? Vytrhat a zlikvidovat, nebo nechat a něčím ošetřit?
    A ještě jeden dotaz. Mě na česneku taky žloutnou listy, ale jen špičky asi 3 cm, jinak se zdají sazenice v dobré kondici- je to nedostatek dusíku, nebo jen větší sucho? Moc děkuji za odpověď.
    14. 5. 2011 21:28 Jan Kozák
    Co se týká špiček listů, je to letošní velký problém. Částečně může pomoci přihnojení na list roztokem močoviny (5%) navečer. Pokud se kroutí jednotlivě rostliny v celém porostu, mohlo by se jednat o houbomilku, jedná-li se o poruchu vyskytující se ohniskově, pak je možností víc, ale všechny jsou závažnější, než uvedená houbomilka.
    30. 5. 2011 13:50 Otto Novotný
    Dobrý den, přidal jsem Ledek rozpuštěný ve vodě. Změřil jsem plochu záhonu a přesnou gramáž ledku a je po problému.

    dotaz

    5. 5. 2011 15:02 Zakladatel vlákna: Tomáš Smékal
    Dobrý den. Proč mi na podzim vysazený sadbový česnek žloutne a rostliny jsou místy zakrslé a jakoby se ztrácely.Poraďte mi prosím.
    5. 5. 2011 21:01 Jan Kozák
    Žloutnutí může být způsobeno zmenšeným příjmem dusíku(pokud žloutnou špičky) nebo virózou - žlutou mozajkou listů (musel bych vědět, co je to za odrůdu). Zakrslost může být způsobena např. houbomilkou nebo fuzáriem.
    7. 5. 2011 21:07 Petr Svoboda
    Mám podobný problém. Česnek jsem mořil. Mám odrůdy Benátčan, Tristan a Lukan. Žloutnou listy stále.U nás v prodejně mi dali Ortine... Půdu máme podle zkoušek kvalitní. Děkuje

    dotaz

    4. 5. 2011 13:33 Zakladatel vlákna: L.Studnicka
    Dobrý den---při rozebírání palice česneku na podzim,nacházím někdy mezi stroužky malá hnědá vajíčka.Rostliny při tom nebyly poškozeny ani nejevily známky nějakého napadení.Prosím o vyjádření a možnou ochranu proti tomuto škůdci.Děkuji za radu.L.studnička
    4. 5. 2011 20:46 Jan Kozák
    Je mi líto, ale neporadím, protože sám nevím.
    1. 6. 2011 9:01 xx
    Jedná se o kukly vrtalky pórkové.

    http://www.zahradaweb.cz/informace-z-oboru/zelinarska-vyroba/Vrtalka-porova-Napomyza-gymnostoma__s512x43698.html

    brouček

    27. 4. 2011 14:50 Zakladatel vlákna: Honza HHH
    Dobrý den, v porostu česneku se mi občas objeví sazenice, které přestávají růst. Když ji vyndám ze země je tam podlouhlý černý brouček tak 4mm dlouhý - někdy jsou tam i 2 či 3. Kořeny česneku jsou okousané a do stroužku je ze spoda vykousaná dirka. Česnek začne bez kořenů zahnívat. Stříkali jsme RELDANEM. Nevím, zda by to mohla být květilka nebo houbomilka nebo jiná "havěť", co si o tom myslíte a jak proti němu bojovat?? Děkuji mnohokrát.
    28. 4. 2011 21:13 Jan Kozák
    Podle tohoto popisu nic nepoznám. Brouček (je to skutečně brouk?) tam může být i druhotně. Někdy je dobré napsat i odkud jste, kdybych to měl při cestě, mohl bych se zastavit.

    choroba cesneku

    24. 4. 2011 11:03 Zakladatel vlákna: Bohuslav Zeman
    Dobry den.Jiz nekolik let cesnekz jara roste velice pekne az do doby nez se zacnou tvori pacibulky.Pak zacnou listy zloutnout stonek zmekne na cesneku je bily povlak pak zcerna cely cesnek a rozpada se.Prosim co je to za chorobu jak proti ni ucine bojovat.Dekuji.
    25. 4. 2011 20:43 Jan Kozák
    Mám obavy, že by se mohlo jednat o bílou sklerociovou hnilobu. Pokud by se tato nepříjemná domněnka potvrdila, pak je jedině možné vysadit novou sadbu na nový pozemek. Až to bude aktuální, pošlete foto, ale určitě také napište, odkud jste (alespoň přibližně), pokud bych měl cestu okolo, mohl bych se zastavit.

    choroba cesneku

    19. 4. 2011 9:32 Zakladatel vlákna: Honzíková Helena
    Dobry den.Na podzim vysazenemu cesneku zloutnou listy,nektere rostliny maji zaschle spicky a jakoby prestaly rust.Moreny bzl Sulikolem K. Jedna se presto o houbovou chorobu?
    19. 4. 2011 20:25 Jan Kozák
    Nejedná se o žádnou chorobu. Česnek má teď zvýšenou potřebu dusíku, ale jeho příjem je omezený, proto si potřebné živiny odebírá ze starých listů. Je to odrůdová citlivost, výrazně tu působí stresové faktory (velké sucho, velké mokro, výrazné výkyvy teplot). Můžete česnek přihnojit ledkem vápenatým (15,5 % N) nebo listovým hnojivem se zvýšeným obsahem dusíku. Ledek amonný s vápencem (27,5 % N) je nevhodný.
    Použití Sulikolu K na moření považuji za neúčinné.

    světlezelená barva listu

    6. 4. 2011 20:20 Zakladatel vlákna: Lukáš
    Dobrý den pane Kozák, mohl by jste mi prosím Vás poradit co chybí mému česneku, který má světle zelenou barvu až mírně do žluta a začínají tmavnout konce listu? Pole jsem nahnojil ledkem, dle doporučené dávky a provedl jsem postřik proti houbomilce. Děkuji
    7. 4. 2011 8:21 Honza HHH
    Mám stejný problém, listy světlé až do žluta, tmavnou ž fialoví konečky listů, zastavuje v růstu. Když tento vyjmu ze země tak je stroužek kašovitý. Děkuji.
    7. 4. 2011 20:41 Jan Kozák
    Podle popisu H. HHH mám obavu že může být porost napaden fuzáriem. To se obvykle stává při předčasné výsadbě. Může to však být i silná reakce na stresové faktory, např. výrazné výkyvy teplot a vlhkosti. Pokud jsou zdravé kořeny, tak není důvod k pesimismu.

    Žloutnoucí listy

    4. 4. 2011 12:24 Zakladatel vlákna: Karel
    Dobrý den, se zeptat co může být česneku, který má žloutnoucí listy,které se jakoby krabatí.Může být čenek napaden nějakým škůdcem? Mořeno Sulkou a proti houbomilce byly provedeny 2 postřiky. Prosím o radu.děkuji Karel
    4. 4. 2011 21:28 Jan Kozák
    Přihnojte ledkem vápenatým (15,5 % N) v dávce 1 kg/ar a mělo by být po problému.
    11. 4. 2011 10:22 Robert Fleischmann
    Dobrý den pane Kozáku. Chtěl jsem se zeptat na doporučené dávkování ledku vápenatého. Vy uvádíte 1 kg/ar a na obalu od výrobce je pro cibuloviny uvedeno 180 kg/ha tj. 1,8 kg/ar to je téměr 2x víc. Bohužel jsem na tuto diskuzi narazil až dnes a už mám pohojeno touto vyšší koncentrací. Tak mám obavu, jestli jsem to tedy nepřehnal... Díky za odpvěď. S pozdravem, Robert Fleischmann
    11. 4. 2011 20:27 Jan Kozák
    Česneku určitě neublížíte tak, že byste ho třeba spálil. Doporučujeme nižší dávku, protože během krátké doby ho česnek víc nespotřebuje a hodně se ho potom vyplaví. Lepší je dávat dávku nižší, ale opakovaně.
    < Novější1213141516

    Kontakt E-mail, telefon, adresa

    Ing. Václav Kozák a Ing. Jan Kozák
    Chvojenec 75, 534 01 Holice
    IČO: 05439710
    Kontakt

    cesnek@cesnek.cz
    E-mail není určen k poradenství.
    Rádi Vám poradíme v diskusi.

    Obchodní podmínky
    Reklamační formulář

    Šlechtění česnekové sadby Grafika zpracována Odemne