Přihlášení

  • Pěstování
  • Popis česneku
  • Odrůdy
  • Choroby a škůdci
  • Články
  • Diskuse: Sulka Zpět na diskusi

    Postřik Sulkou

    20. 4. 2018 14:14 Zakladatel vlákna: Richard Vykoukal
    Dobrý den, pane Ing. Kozáku chci se dotázat na možnost přihnojení česneku Sulkou postřikem na list. Kdy provádět a v jaké koncentraci. Nebo použít jiný prostředek? Snažím se dotaz najít zde na diskusi, ale nacházím jen moření. Děkuji za odpověď. RiVyk
    21. 4. 2018 20:58 Jan Kozák
    Tak jsem si vzal na pomoc etiketu a z ní cituji:
    SULKA - Ca je hnojivo pro foliární aplikaci zejména jako prevence a na odstranění příznaků nedostatku vápníku na zelenině a ovoci, je určeno pro doplnění vápníku pro vápnomilné kulturní rostliny při aplikaci v intervalech 10 - 14 dní. Aplikuje se foliárně 2 - 3 l/ha (1,5 - 2,5% koncentrace). Koncentrované hnojivo na předcházení a odstranění nedostatku síry s aplikací na list.
    Podmínky pro aplikaci: Optimální teplota při foliární aplikaci je 10 - 20 st. Celsia, ideální je bezvětrné počasí s nízkou intenzitou slunečního záření v ranních nebo večerních hodinách. Sulka - Ca není mísitelná s jinými přípravky a ani s jinými listovými hnojivy.

                                            
    23. 4. 2018 12:17 Richard Vykoukal
    Děkuji za odpověď. Přidám jen takovou doušku. Když jsem viděl průběh letošní zimy, tak jsem se z hrůzou sledoval co se bude dít s česnekem. Doslova na něm někdy stála voda. Kolísání teploty od +10 do -10 a pořád mokro, nedivím se, že někomu dopadl česnek tak jak dopadl. Můj přežil dá se říct bez úhony. Vzešlo vše co se nasadilo. 

    Zálivka sulkou

    4. 4. 2018 12:02 Zakladatel vlákna: Petr Brychta
    Dobrý den, od září mám v kanystru sulku myslíte že ji můžu naředit a zalít tím pole s česnekem? Děkuji za odpověď. 
    4. 4. 2018 17:13 Jan Kašpar
    Klidně zalijte, otázkou je proč.  Za těch 1/2 roku se totiž polysulfidy Ca přeměnily v sulfát. Takže zalijete (pokud původní ředění Sulky bylo 5%) vodou s obsahem 0,75% sádry. Účinek bude stejný jako při zálivce vodou, ve které jste předem 1/2 roku máčel odřezky sádrokartonových desek. Jinak se sádra v zemědělství kdysi používala na zlepšení zasolených půd.
    4. 4. 2018 21:24 Petr Brychta
    Děkuji za odpověď. Asi jsem to měl zalít hned po výsadbě že.
    8. 4. 2018 14:51 Lukáš Bahounek

    Moření naklíčeného česneku

    5. 3. 2018 13:42 Zakladatel vlákna: Šonka Martin
    Dobrý den,
    prosím o radu jestli můžu sulkou mořit již naklíčený česnek, který má cca 1-2 cm zelené výhony. Vím, že to není ideální sadba, ale chci to zkusit. Bojím se jen aby sulka nespálila zelené klíčky.
    Děkuji
    6. 3. 2018 6:52 Jan Kozák
    O zelené klíčky bych se nebál, dvouhodinové moření neublíží ani kořenům.

    Moření Sulkou

    7. 2. 2018 0:50 Zakladatel vlákna: Vitezslav Dotzauer
    Dobrý den pane ing. Kozáku
    Použitou Sulku /cca 1,5 litru/jsem si uchoval v uzavřené nádobě do jara a příležitostně s ní prováděl 2x na česnek zálivku a to poprvé 14 dní před jarní zálivkou Clonoplusem a podruhé 14 dní po zálivce Clonoplusem.A tady jaksi netuším zda se nedopouštím Sulkou na Clonoplus jakési nepřístojnosti-spory hub versus síra?Podzimní zálivka použitou Sulkou mi příjde jako moc brzo.Netuším co je lepší a proto se Vás ptám jak to vidíte jako nejlepší řešení.
    Děkuji předem za Váš čas.
    Údajně ten otcův česnek pěstujeme od roku 1925 a opravdu nahání slzy do očí. Je možné že by to byl nějaký rusák již od našich legionářů?
    7. 2. 2018 14:04 Jan Kozák
    Sulka houbu Clonostachys, která je obsažena v přípravku Clonoplus, nehubí ani neomezuje. Na rozdíl od chemického přípravku Rovral Aquaflo, omezuje. Myslím si, že je jedno, jestli použitou Sulkou zalijete hned po výsadbě nebo na jaře.
    Česnek z Ruska se k nám v menší míře mohl samozřejmě dostat i dříve než v dobách, kdy byl Sovětský Svaz náš přítel nejvěrnější (nebo jak se to říkalo, už jsem to i rád zapomněl). A víte jistě, že se jedná tzv. ruský paličák?

    Moření Sulkou

    4. 2. 2018 20:40 Zakladatel vlákna: Vitezslav Dotzauer
    Dobrý den pane ing. Kozáku
    mám dotaz a to jestli je možné aby česnek při moření v Sulce do sebe dostal tolik potřebnou síru pro tvorbu silic?Otec pěstuje česnek přes 40 let a poctivě moří v Sulce 12 hodin a agresivita česneku je obrovská.Tu samou odrůdu jsem v září  předloni mořil 2 hodiny a na jaře jsem navíc na políčko přidal síran draselný.Při srovnávání byl otcův opravdu silnější.A tak asi také začnu mořit 12 hodin.A je možné starou Sulku v které jsme mořili česnek použít jako zálivku a za jakých podmínek?Děkuji
    5. 2. 2018 7:18 Jan Kozák
    Začal bych otázkou. Co jste v minulosti s použitou Sulkou dělal? Vždyť v návodu je uvedeno, že po použití se má rozředit a nalít na záhon.
    Ostrost česneku je samozřejmě dána sloučeninami, v jejichž molekule je síra. Ale jak to udělat, aby byl česnek hodně ostrý, zatím nevíme. Určitě se na tom podílí i pěstitelská lokalita a ročník.
    Množství síry z moření v Sulce je velmi malé, skoro bych řekl zanedbatelné.
    5. 2. 2018 18:42 Jan Kašpar
    Dovolil bych si podotknout. SULKA je 14%  vodný roztok polysulfidů vápníku (CaSx), většinou pentasulfidu. Moříte-li 5% roztokem SULKy, moříte  absolutně (ve skutečnosti) 0,7% roztokem CaSx. Poměr Ca : S je 1,0 Ca : 2,25 S. Takže množství S, jakož i Ca je opravdu zanedbatelné. Proto taky  SULKA, tedy CaSx je tolerovaný prostředek v t.zv. "Ekologickém zemědělství".......
    7. 2. 2018 13:30 Jana Kopecká
    Dobrý den, k ostrosti a chuti bych doplnila, že je to opravdu ovlivněno i stanovištěm. Česnek pěstujeme v rodině několik let, dělíme se o sadbu p. Kozáka, vlastní i krajové odrůdy a chuť a ostrost se liší. Sestra pěstuje cca o 15 km dál  v těžké jílové půdě. Já mám pěknou hnědozem, lehčí, úrodnou na žulovém podkladě,  moje mamka v té samé vesnici v jiné části má v podstatě černozem. Jejich záhony jsou cca 45 let hnojeny kompostem a jejich zem je luxusní, roste tam vše skoro samo. Když děláme ochutnávku za syrova, tak stejná odrůda chutná 3x jinak. A také jsme se sestrou řešily, že česnek od p. Kozáka je někdy ostřejší. Každý rok česnek chutná trochu jinak. Jak píše p. Kozák je to i o počasí a lokalitě a taky hnojení. Já sulku po výsadbě naředím a naliju na záhon s česnekem.

    Výsadba až nyní

    11. 12. 2017 20:27 Zakladatel vlákna: Jaroslav Malecký
    Dobry den. Cesnek jsem pro vysadbu dostal az nyni. Puda je sice mokra, ale sazet se da. Otec mi nabizi sulku, ve ktere moril minuly tyden on. Me se do toho jit nechce. Poradite, jak a cim osetrit(na plisen, hadatko, vlnovnik) - supla, rovral, clonoplus. V cem a jak dlouho macet, ne/nechat uschnout, v cem vyvalet pred uschnutim... Prosim o radu pro nadseneho zahradkare amatera. Dekuji. Budu vdecny za kazdou radu.
    11. 12. 2017 21:24 Alois Juráň
    Sulka by neměla být používána víckrát.Clonoplus už as tak narychlo nekoupíte,má být jen pár dní pěkně.Tak asi ten rovral podle návodu..já dal sulku nechal okapat a promíchal clonoplusem nechal zaschnout a hned do země.tak už su v klidu.

    moření česneku Sulkou a Gliorexem?

    14. 11. 2017 14:36 Zakladatel vlákna: Halaška Miroslav
    Letos v Častolovicích jsem spolu se sadbou česneku koupil i přípravek Gliorex.
    Pochopil jsem správně p. Ing. Kozáka, když mi radil, abych česnek nejdřív namořil v Sulce a po vymutí z roztoku Sulky jej ještě vlhký obalil v Gliorexu a nechal ushnout? Můžu to udělat teď  a sázet třeba až za čtrnáct dní? Děkuji za odpověď. Halaška, Vamberk
    16. 11. 2017 13:39 Jan Kozák
    Pokud jste to už udělal, tak co nejdříve saďte. Po tomto ošetření by měl být česnek v zemi do 24 hodin.

    Moření

    7. 11. 2017 18:15 Zakladatel vlákna: Petr Daff
    Omylem jsem dal jednou tolik Sulky do vody, vyroste česnek? nebo jsem cibulky spálil? Děkuji
    7. 11. 2017 21:17 Jan Kozák
    Záleží na tom, jakou dobu jste mořil. Po dvou hodinách by se nemělo stát nic, po dvanácti by to mohlo být silně poškozeno.

    moření česneku

    3. 11. 2017 9:17 Zakladatel vlákna: Marie Worková
    Dobrý den!
    K namoření česneku jsem zakoupila SULKA-K, koncentrát síry s obsahem N,K,Co.
    V pokynech je uvedeno:
    Před výsadbou česneku namáčíme stroužky v roztoku 40ml/1 litr vody po dobu 6-12 hodin, poté ihned vysadíme.
    Tak nevím, jestli se to sadí přímo z roztoku, nebo je třeba nechat sadbu oschnout, jak uvádíte vy.
    3. 11. 2017 21:21 Jiří Snášel
    Paní Marie, 
    kdybyste četla předchozí diskuzi, mořila byste v Sulce již někdy v září. Teď je to zbytečné. Někdo by řekl nežádoucí. 
    Před výsadbou mořte v Rovralu, a nejlepší je Clonoplus.
    A v každém případě nelitujte času a zalistujte si v diskuzi níže, všechny otázky, které se Vám honí v hlavě, již byly zodpovězeny.
    J.S.
    4. 11. 2017 20:06 Jan Kozák
    Trochu to upřesním. Vzhledem k tomu, že vlnovník česnekový, proti němuž se moří česnek v Sulce, nejvíce škodí ve skladu v teplém období, doporučujeme moření v srpnu nebo září. Když se ochladí, nemá toto brzké moření význam. Pokud se nemořilo v uvedené době, pak se moří v Sulce těsně před výsadbou. Sázet se mohou mokré stroužky, pohodlnější je nechat je několik hodin oschnout. Sulka působí fytotoxicky, proto nedoporučujeme dlouhé moření, které mělo hubit háďátka, což se v praxi ukázalo jako neúčinné. Na vlnovníka stačí 2, maximálně 3 hodiny.

    dotaz

    25. 10. 2017 21:14 Zakladatel vlákna: Štěpán
    Dobrý večer, pane ing. Kozáku, mám na vás dvě otázky jedna je že stroužkům se zdvihají kořínky, nebude problém při moření? Druhá je v kolik litrech roztoku sulky s vodou, kolik kilo česneku do ní? a promiňte třetí je kdy plánujete sadit?

    Děkuji
    26. 10. 2017 19:22 Jan Kozák
    Pokud nenecháte stroužky v Sulce déle jak dvě hodiny, nic se jim nestane.
    Běžně to vychází tak, že do litru mořicího roztoku ponoříte kilo sadby. Takže jednoduché počty.
    No, letos začneme dřív než loni, kdy nás zaskočil normální průběh zimy, že zamrzlo už v prosinci. Když začneme v polovině listopadu, měli bychom mít na Mikuláše všechno v zemi.

    Moreni v sulce

    17. 10. 2017 14:30 Zakladatel vlákna: Pavel Stránský
    Dobry den, nize jsem cetl ze nyni neni jiz dobre morit v sulce. Ale v nejake brozure od Vas nebo v drivejsi diskuzi jsem cetl, ze se ma morit v zari nebo i v prubehu rijna. Ja moril ted o vikendu, protoze mi teprve nedavno dosla sadba. Muzete mi tedy rict jak to tedy je? Pripadne co mam s namorenym cesnekem udelat? Vysadit nebo muzu pockat?

    moření

    16. 10. 2017 9:52 Zakladatel vlákna: Milan Rotter
    Dobrý den, dovolte mi krátký dotaz, do jaké doby by asi měla být mořená sadba suchá po vyjmutí z roztoku, aby náhodou nezačala plesnivět a je možné po vytažení mořené sadby z roztoku dát do zbylého roztoku další várku nebo už nemá tento roztok tu správnou účinnost ?.Děkuji za odpověď . Milan Rotter
    16. 10. 2017 11:31 Jan Kozák
    Dřívější termín moření v Sulce už není aktuální. Je chladno, aktivita roztočů je malá, navíc končí přirozená dormance a česnek by začal po několikahodinovém máčení růst. Proto je třeba mořit až těsně před výsadbou. Ale abych odpověděl na otázku. Při srpnovém nebo zářiovém moření by po vytažení z mořicí tekutiny měl být česnek do večera suchý. To znamená do nějakých osmi, max. deseti hodin. Opakované použití mořicího roztoku snižuje jeho účinnost, proto se doporučuje na každou várku dělat roztok nový.

    Mořeni

    10. 10. 2017 11:32 Zakladatel vlákna: Peřina oldřich
    Prosim vas jak .namořit česnek SULKOU a zaroveň ROVRALEM.

    Děkuji
    10. 10. 2017 12:01 Jan Kozák
    Nejprve mořte v Sulce, po odkapání v Rovralu.

    moření česneku

    5. 10. 2017 10:16 Zakladatel vlákna: Hažmuková Dana
    Vážení, zakoupila jsem si v zahradním centru Váš sadbový česnek Havran. Zároveň mi byl doporučen rostlinný přípravek Clonoplus k moření sadby. Mám dotaz, zda stačí moření Clonoplusem před výsadbou nebo musím ještě nyní mořit stroužky Sulkou. Děkuji za odpověď. Dana
    5. 10. 2017 17:43 Václav Kozák
    Vážená paní Hažmuková,
    Clonoplus Sulku nenahrazuje. Oba tyto přípravky mají pro aplikaci před výsadbou své opodstatnění. Sulka se používá hlavně proti živočišným škůdcům, především proti roztoči vlnovníku česnekovému. Clonoplus je pomocný rostlinný přípravek, který působí proti houbovým chorobám a má též vliv na lepší příjem živin rostlinou. Celkově zlepšuje vitalitu rostlin. Ovšem biologickým přípravkem Clonoplus lze nahradit moření chemickým Rovralem. Doporučujeme tedy mořit Sulkou, poté nechat stroužky okapat a na vlhké stroužky aplikovat Clonoplus.

    Morenie cesnaku

    27. 9. 2017 9:16 Zakladatel vlákna: Milan Turňa
    Dobrý deň, píšem vám zo slovenska, a mám na vás jednu otázku ohladom
     
    morenia, chcem sa spýtať , že či nepoznáte dôvod prečo sa nemôže
     
    roztok sulky opakovane použiť, alebo ešte  jedna podotázka , že či by
     
    nebolo možné použiť moriacu tekutinu aspom dva krát ,s tým že by sa tam
     
    pridalo ešte trochu sulky? Ďakujem za odpoved
    27. 9. 2017 10:58 Jan Kašpar
    SULKA je  14% směs polysulfidů vápníku, nejvíce pentasulfidu.
    Jedná se o mix nestabilních sloučenin, které se působením vzdušného kyslíku, světla a teploty mění na konečný stabilní produkt, kterým je sádra (přesněji hemihydrát síranu vápenatého). Sulka patří mezi látky určené k t.zv. "ekologickému zemědělství" jako tolerovaný prostředek.
    27. 9. 2017 12:46 Milan Turňa
    Zdravím, Ja som sa nepýtal čo je sulka ale prečo sa nemôže použiť  opakovane
    27. 9. 2017 14:51 Jan Kašpar
    Taky zdravím. Proč se nedoporučuje použít opakovaně Sulku máte v mém příspěvku jasně  a myslím, že dost polopatě vysvětleno.  To co je Sulka a proč tomu tak, je jaksi navíc. Sulku můžete použít opakovaně, (a mnozí ji opakovaně používají, a s úspěchem), pokud dokážede eliminovat působení proměnných veličin, tedy přístup vzduchu, teplotu lázně, působení světla, rozhodující veličinou je samozřejmě čas.

    Množství Sulka+Rovral; Jedlost sadbového česneku

    22. 9. 2017 13:29 Zakladatel vlákna: Vojtěch Ondruška
    Dobrý den,
    chci se zeptat na množství Sulky a Rovralu na kg/počet stroužků sadbového česneku. U Sulky jste psal, že je vyloučené opakovaně mořit v jednom roztoku. Jak je tomu u Rovralu? Je možné opakovaně namáčet např. jednu odrůdu v jednom roztoku Rovralu? Dále pak jestli jsou špatné stroužky nevhodné na sadbu jedlé. Tedy jestli nejsou po sklizni nějak chemicky ošetřené tudíž nevhodné k snědku.
    Děkuji
    22. 9. 2017 19:42 Jan Kozák
    Na jedno kilo sadby potřebujete litr mořicí tekutiny. Tomu odpovídá 40 - 50 ml Sulky (koncentrace 4 - 5 %) a 4 ml Rovralu Aqua Flo (koncentrace 0,4 %). Nedovedu si to vysvětlit, ale pokusně je prokázané, že opakované použití Rovralu snižuje účinek.
    Naše sadba není nijak chemicky ošetřena, může být použita i ke konzumu.

    Sulka Nadobi

    21. 9. 2017 23:21 Zakladatel vlákna: Vojtech Farsky
    Dobry den, koupil jsem si vas cesnek a sulku v ktere jsem sadbovy cesnek namocil na 3 h, zajimalo by me jak je to s nebezpecnosti sulky, na maceni jsem pouzil par starych sklenicek, staci je jen vyvarit, abych z nich mohl pit?
    Dekuji omlouvam se za diakritiku 
    22. 9. 2017 15:32 Václav Kozák
    Vážený pane Farský,
    po důkladném vymytí by teoreticky ve sklenici neměly zůstat žádné škodliviny, nicméně přípravky na ochranu rostlin do nádob určených pro potraviny nepatří. 

    Prosla sulka

    18. 9. 2017 0:03 Zakladatel vlákna: Jan Petry
    Dobry den ci vecer,
    prosel jsem si zdejsi vlakna v diskusi a shledal, ze tema Sulky se zde rozhodne diskutuje v mnoha pripadech. Jeden z pripadu je i ten, ktery me zajima, a to, pokud je moridlo prosle. Nicmene v diskutovanem pripade se jedna o proslou lhutu v radu 1-2 let. V mem pripade se ovsem jedna o datum vyroby 2000 :-)
    Tak vam nevim, to bylo totiz naposledy, co jsem cesnek na zahrade pestoval. No a tento vikend jsem v Rosicich neodolal a koupil si od vas nejakou sadbu s tim, ze Sulku mam doma a tu nepotrebuju. Jake bylo me prekvapeni, ze Sulku sice mam, ale uz je to fakt nejaky ten patek, co jsem ji naposledy pouzil.
    Krom toho - v navodu se pise, ze moreni cesneku se ma uskutecnit s 5% redenim.
    Takze bych se vas chtel zeptat - je slozeni Sulky chemicky stabilni? Muzu pouzit tuto "edici" z roku 2000?
    S pozdravem
    Jan Petry
    18. 9. 2017 8:21 Jan Kozák
    Na tuto otázku odpověď neznám, měl by to vědět výrobce. Myslím, že to neví ani dovozce nebo ten, kdo přípravek balí do spotřebitelských obalů.
    Ještě poznámka: používejte při psaní diakritiku (čárky a háčky nad písmeny), bez ní se texty znehodnocují.
    20. 9. 2017 0:22 Jan Petry
    Dobrý večer,
    díky za odpověď, používám anglickou klávesnici, protože je to pohodlné... (firemní počítač)
    Poté, co jsem si přečetl chemické složení a způsob výroby sulky, došel jsem k přesvědčení, že výrobek je chemicky stabilní a datum expirace je uvedeno na obalu pouze z důvodu, že to vyžaduje legislativa.
    Prostě to použiju (však vysadím 2 kg, ne tunu)
    Přeji vám hodně zdaru, pročetl jsem si vaše návody, je v tom vidět opravdu neuvěřitelné množství investovaného času....
    JP
    P.S. Nenechte se rozhodit paní Auerovou. Vaše odpověď, kde uvádíte, že počet stroužků pro výsadbu zůstal stejný při menší celkové hmotnosti - to asi paní nečetla nebo nepochopila...

    Morenie v Sulke

    17. 9. 2017 9:06 Zakladatel vlákna: Martin Lokaj
    Dobrý deň. Tak uvažujem, či sa oplatí moriť sadbu v sulke až pred výsadbou. Uvádzate, že proti háďatku je už sulka neúčinná, takže pomáha len proti vlnovníku. Avšak ak nemorím cesnak teraz, pretože ešte nemám sadbu a vydrží nenapadnutá vlnovníkom do výsadby tak je logicky sulka zbytočná? Ďakujem
    17. 9. 2017 9:17 Stanislav Hanzlicek
    Jestli Vám česnek napadne háďátko,tak budete velký smolař.Jestli Vám česnek nenapadne vlnovník,tak budete velký šťastlivec.Protože ani u jednoho není velká pravděpodobnost.Sulka je dle mého jistota.
    17. 9. 2017 10:30 Martin Lokaj
    Ako som už písal, sadbu ešte nemám, a počasie je už daždivé, takže ak budem moriť cesnak o týždeň alebo dva, tak sa dobre nevysuší a začne plesnivieť. Alebo sa môže vlnovník prejaviť v pôde až po výsadbe?
    17. 9. 2017 19:46 Stanislav Hanzlicek
    Pane Lokaji,jestliže stihnete namořit sadbu do konce září,tak se vám to určitě vyplatí.Už jen pro ten klid v duši.Vlnovníka totiž ani nemusíte v sadbě odhalit a projeví se až slabší,nebo mizernou sklizní.Sulka není velká investice a i kdyby nezlikvidovala žádného vlnovníka,tak sadbě rozhodně prospěje.A práce s mořením také moc není.Jestliže se bojíte špatného oschnutí sadby,tak tomu můžete trochu pomoct.Totiž čím rychleji oschne,tím lépe.Já mořím v těch silonových punčochách a po vyjmutí z lázně je rozvěsím do prostoru a pustím na ně z bezpečné vzdálenosti ventilátor.Funguje to výborně.
    17. 9. 2017 19:47 Jan Kozák
    Smysl časného moření v Sulce je v tom, že se roztoč v teplém počasí množí a působí škody na sadbě. Sulka hubí nejen přítomného škůdce, ale brání i novému napadení. Je-li chladno, pak jsou škody zanedbatelné. Pokud nejsou makroskopické příznaky přítomnosti vlnovníka česnekového, pak je lepší s ohledem na stávající počasí i dlouhodobou předpověď odložit moření v Sulce až těsně před výsadbou.

    Využití sulky k hnojení

    11. 9. 2017 15:22 Zakladatel vlákna: Libor Hejduk
    Dobrý den,
    měl bych dotaz, jaké máte zkušenosti s uskladněním použitého mořícího roztoku sulky pro pozdější zahnojení pozemku? Dorazila mi sadba (eshop, kam dodává sadbu p. Kozák) a chtěl bych ji hned namořit. Nebo zda je dobré sulkou zalít pozemek už teď. Jinak ten Váš Benátčan má ale grády. :-D Během víkendu řádně vyvoněl kancelář, kde jsem ho měl.
    Ještě dotaz k chorobám, máme svažitý pozemek cca 430 m n.m. orientovaný na jihozápad, takže s nadbytkem vody nemám problém. Zatím nevím o tom, že bych měl problémy s chorobami či škůdci. Česnek zde nebyl léta, cibule - popř. cibulovité květiny letos na kousku taky bez problémů. Mám dokupovat Clonoplus, nebo by neměl být problém vypěstovat pěkný česnek i bez něj. Na ostatních záhonech byly zdravé jahody a rajčata, ty už jsem drahně let nemusel nijak ošetřovat.
    Děkuji
    L.H.
    12. 9. 2017 20:12 Jan Kozák
    Použitou Sulku bych určitě neskladoval, ale po dalším zředění vylil na pozemek určený k výsadbě česneku.
    Přípravek Clonoplus nepůsobí jen na patogenní houby. Pomáhá česneku s příjmem živin a rozkládá organické zbytky, čímž se zpřístupňují rostlinám živiny.

    Napadení sadby

    8. 9. 2017 18:39 Zakladatel vlákna: Jaroslav Stejskal
    Dobrý den, chtěl bych se zeptat, zdali může vlnovník česnekový opět napadnout namořenou sadbu. Předem děkuji za odpověď.
    9. 9. 2017 13:59 Jan Kozák
    Podle našich zkušeností sadba ošetřená v Sulce znovu napadená není.
    16. 9. 2017 19:38 Helena Malá
     Já mám také zkušenost, že není.

    Rozdrolení na stroužky

    23. 7. 2017 21:21 Zakladatel vlákna: Aleš Panocha
    Omylem jsem rozdrolil česnek na stroužky na sadbu již teď (spletl jsem si měsíc). Myslíte, že se stroužkům nic nestane, když je ponechám na větraném místě a Sulkou namořím (dle Vašeho návodu) až za měsíc? 
    23. 7. 2017 22:21 Jiří Snášel
    Já mořím sulkou již nyní. Za měsíc tam může být zabydlený vlnovník.
    24. 7. 2017 6:23 Jan Kozák
    Souhlasím s panem Snášelem.

    moření česneku

    18. 7. 2017 11:35 Zakladatel vlákna: pavel kovář
    Dobrý den, je možné namořit česnek v sulce a pak ještě v gliorexu nebo naopak nebo to není možné? Děkuji za odpověď.
    18. 7. 2017 19:45 Jan Kozák
    Prvně Sulka a pak Gliorex nebo ještě lépe Clonoplus.

    Sulka

    8. 6. 2017 21:25 Zakladatel vlákna: Jurda Josef
    Dobrý večer,
    může se bílá hniloba přenést sulkou ve které  pravděpodobně byla sadba namočena? Děkuji za odpověď. Jurda Josef, Držovice
    9. 6. 2017 15:03 Jan Kozák
    Nedá se to vyloučit. Podle rozmístění napadených rostlin na pozemku se dá usoudit, byla-li infekce na pozemku před výsadbou nebo se tam dostala až se sadbou.
    9. 6. 2017 16:41 Jurda Josef
    ...dobrý den. Je to různé. Sem tam na řádku 1-2 ks, ale taky vedle sebe vícero v jenom místě :-( . Zatím jsem vytáhl asi 25 ks z hruba 600 celkového počtu. Ještě by se chtěl zeptat. Ta sulka byla z roku 2014. Myslíte,že byla již málo funkční? Děkuji za odpověď. JJ.
    11. 6. 2017 12:56 Jan Kozák
    Na to posouzení nejde o sem tam na řádku, ale o rozmístění na ploše. Nejsem odborník na chemii, ale myslím si, že funkční byla. Ale pozor: Sulka není proti sklerociu.

    Řebříček obecný

    7. 5. 2017 8:00 Zakladatel vlákna: Jiří Slezák
    Dobrý den,
    pane inženýre mohl byste mi poradit co použít na řebříček.
    Již jsem použil STOMP,ale tenhle prevít mi tam zůstal.
    Našel jsem přípravky (Dicotex,Botix,Lontrel,Travin) s účinnou látkou
    clopyralid,ale na trávníky.Je to ale dost drahé a hlavně nevím zda se to
    může použít i do česneku, a již jsem stříkal i tím STOMPem.
    Děkuji, Slezák
    7. 5. 2017 20:10 Jan Kozák
    Stomp na řebříček nepůsobí. Pomoci by Vám měl Lontrel.
    9. 5. 2017 12:42 Jiří Slezák
    Děkuji za odpověď.
    Poslal jsem dotaz ohledně dávkování Lontrelu 300 do jednoho e-shopu
    a dostal jsem odpověď, cituji.

    "Přípravek nemá povolení ani do cibule sazečky, tak nechci spekulovat."
         Dnes myslím nemá povolení ani původní Sulka a také se běžně používá.
    Můj dotaz tedy je zda ten Lontrel mám použít a hlavně v jakém dávkování.
    Je to na 1ha a kromě Dukátu tam mám od Vás Vekan a Havran.
    Děkuji za názor.



     
    10. 5. 2017 21:20 Jan Kozák
    Lontrel se používá v dávce max. 0,4 l/ha. Před lety se v česneku používal. Konzultoval jsem tuto věc s několika specialisty a ti doporučují stříkat v dělené dávce. Nejprve 0,15 l/ha, za týden 0,1 l/ha.
    9. 5. 2017 19:13 Jan Kašpar
    Pane Slezáku, s tou Sulkou se hluboce mýlíte. Pokud ji používáte správně, t.j. podle předpisu výrobce, bude Váš česnek pěstován ekologicky. Tedy bude "Bio". viz nařízení EK č. 288 z  18.6. roku 2OO8. Pro ekologické zemědělství je uvedena účinná látka, t.j. Polysulfid vápenatý, nikoli obchodní název přípravku v tabulce na konci tohoto šíleného předpisu. Ale tabulky jsou velice zajímavé, podnětné a poučné.

    Čím přihnojit

    26. 3. 2017 21:08 Zakladatel vlákna:
    Dobrý den,chci se zeptat na možnost přihnojení kombinací Sulky-K a lignohumátu,na povrch rozhodím před zálivkou dřevěný popel. Houbomilku neřeším,stříkat to ropou(Reldanem)opravdu nechci,než ledek bude pak mnohem lepší a rychlejší močovina na list,ale to až třeba za měsíc-je to tak správně?Děkuji
    26. 3. 2017 21:47 Jan Kozák
    Lignohumát Vám zlepší příjem živin, ten bych doporučoval, ale síra v Sulce je hodně drahá, existují levnější možnosti. O přihnojení dusíkem si česnek umí říci sám, ale umět se s ním domluvit je dost složité pro tuto diskusi.
    27. 3. 2017 18:07
    Je možné pridávať Lignohumát aj do roztoku močoviny? Poprípade môžete odporučiť aj nejaké ďalšie ekologické prípravky, ktoré pomáhajú rastu a dali by sa kombinovať aj s močovinou? Napríklad takéto niečo http://legusem.sk/sites/default/files/imce/download/tiostar_800_sc.pdf
    28. 3. 2017 7:28 Jan Kozák
    Na močovinu je ještě hodně času, zatím má česnek malou listovou plochu. Ale Lignohumát pomůže už teď. Proto si myslím, že míchání obou přípravků nemá cenu. Rovněž tak listová hnojiva s vysokým obsahem síry se patrně mohou uplatnit jen při první aplikaci močoviny.
    28. 3. 2017 11:26
    Ano. Kombináciu močoviny som myslel až neskôr. A v tomto období budem používať stomp. Dalo by sa to kombinovat aj s tym alebo je toto nezmysel? Ďakujem za odpoveď.
    29. 3. 2017 21:35 Jan Kozák
    Myslím si, že kombinace Stompu a Lignohumátu by byla dobrá.
    28. 3. 2022 13:12 Jiri S.
    Dobrý den, v historií diskuze jsem našel, že doporučujete kombinaci Stompu a lignohumátu. Výrobce ale tuto kombinaci nedoporučuje. " Lignohumát se doporučuje aplikovat společně s hnojivy, listovými hnojivy či prostředky pro chemickou ochranu rostlin (s výjimkou herbicidů, kde se doporučuje samostatná aplikace Lignohumátu MAX 3 dny po aplikaci herbicidu " Máte s touto kombinací zkušenosti, nebo z praxe víte, že kombinace je vhodná ? Děkuji za odpověď.JS
    29. 3. 2022 19:47 Jan Kozák
    Soudil jsem, že kombinace s půdním herbicidem není na závadu, spíš jsem uvažoval, že nebude nutné do porostu vjíždět nebo vcházet dvakrát. U listového herbicidu by samozřejmě kombinace s lignohumátem snížila účinnost herbicidu.

    Příliš dlouhé moření v Sulce

    9. 12. 2016 16:00 Zakladatel vlákna: Vlastimil Hovořák
    Dobrý den.
    Zakoupil jsem od vás 2 krabičky s mixem druhů česneku.Ty jsem následně dle druhů rozdělil na moření do krabiček od Ramy a zalil Sulkou. Doba moření dle návodu je 6 až 12 hodin. Bohužel se mi podařilo jsem na to zapomněl a česnek v tomto "nálevu" ležel asi 5 dnů. Když jsem si na to vzpomněl,tak už tam žádná Sulka nebyla,protože ji česnek celou vstřebal.Otázka zní, zdali mohu takto přenořený česnek zasadit nebo raději vyhodit. Děkuji. Hovořák
    10. 12. 2016 12:01 Václav Kozák
    Vážený pane Hovořáku,
    musím Vás zklamat, takto dlouhé moření česnek zlikviduje. Sadbu česneku často oslabuje i moření oněch 6 - 12 hodin, proto my doporučujeme v Sulce mořit jen 2 hodiny, což je doba, která stačí k likvidaci všech vývojových stádií vlnovníka česnekového, proti kterému se v Sulce česnek moří.

    30. 11. 2016 21:14 Zakladatel vlákna: Aleš Vrbka
    Hezký večer pane inženýre,

    chci se zeptat - nepodařilo se mi vysázet veškerý,v Sulce namořený česnek.Dnes přimrzlo a už do země nejde,no a předpověď na další dny není zrovna dobrá? Jak dlouho takto namořený česnek vydrží?

    Předem děkuji za odpověď...s pozdravem...Vrbka Aleš
    1. 12. 2016 22:20 Jiří Snášel
    Sulkou jste mořil již někdy v září, nechal usušit, taková sadba vydrží v suchu až do jara. Přesto si myslím, že kolem vánoc se oteplí a sázet se bude moci.
    J.S.
    3. 12. 2016 0:46 Václav Kozák
    Vážený pane Vrbko,
    není možné přesně říci, jak dlouho můžete ještě česnek před výsadbou skladovat. Záleží na tom, v jakém fyziologickém stavu v době moření byl. Na rozdíl od česneku mořeného v září (jak uvádí pan Snášel - tento postup moření také doporučujeme) už má v současné době česnek odbouranou dormanci. Zatímco při moření v září rostlina na vodu nereaguje, v současné době se stroužek probudí a začně rychle vytlačovat kořínky. Doporučil bych jej vysadit co nejdříve, do výsadby jej skladujte ve slabé vrstvě a na chladném větraném místě, aby se nastartované fyziologické pochody ve stroužku zpomalily.

    použití namořené sadby v kuchyni

    21. 11. 2016 20:23 Zakladatel vlákna: Dana Machalová
    Dobrý den.Namořila jsem v Sulce více stroužků,než jsem nakonec spotřebovala.Je možné je použít v kuchyni?Nikde jsem to tady nenašla,děkuji
    21. 11. 2016 21:45 Jan Kozák
    Namořený česnek určitě do kuchyně nepatří.

    Správné moření

    31. 10. 2016 19:48 Zakladatel vlákna: Jana Pokorná
    Je správný tento postup moření?
    Těsně před výsadbou Sulka extra 100ml Sulky na 2,5 litru vody. Mořit po dobu 6-12 hodin, nechat oschnout a provést moření fungicidem Rovral Aqua Flo v poměru 10 ml přípravku na 2,5 litru vody. Moříme 20 minut. Nechaáme oschnout a pak hned sázíme. Jde mi hlavně o délku moření v sulce. Někde se doporučuje pouze 2 hodiny, aby se česnek nepopálil, tak prosím poraďte nejlepší kombinaci. Děkuji za radu.
    31. 10. 2016 20:10 Jan Kozák
    Trochu to urychlete. Sulka stačí 2 - 3 hodiny. Moří se proti vlnovníku česnekovému, ne proti háďátku, na které se uvažovala delší doba moření. Ale ani tak to na něj nezabírá. Do Rovralu se stroužky dají po odkapání Sulky. Po namoření by se mělo sázet nejpozději do 24 hodin.
    6. 11. 2016 18:23 Jurda Josef
    Dobrej, mám namořeno a zahnal mě déšť. Zbytek tedy nechám oschnout. Potom znovu namočit do vody před sázením??? Děkuji za odpověď.
    6. 11. 2016 20:10 Jan Kozák
    Pokud jste použil Gliorex, tak už určitě nemáčejte. Já doporučuji po posledním namočení (v mořicí lázni nebo ve vodě) vysadit do 24 hodin. Ale pokud to bude do týdne, tak se asi nic moc neděje.

    LUCKA-MORENI

    26. 10. 2016 15:54 Zakladatel vlákna: Lucie
    Dobrý den pane ing. mam problém s cesnekem zda morit či vyhodit. Tento rok půlka česneku je zdrava krasne tvrda a druha pulka asi napadena mam ji namorit či vyhodit.
    26. 10. 2016 16:45 Lucie
    Zapomela jsem napsat že je to česnek Havran nashledanou.
    27. 10. 2016 22:10 Václav Kozák
    Vážená paní Lucie,
    česnek po namoření Sulkou můžete bez obav vysadit. Česnek byl napaden vlnovníkem česnekovým. Sulka tohoto roztoče spolehlivě likviduje. V následujících letech doporučujeme Sulkou mořit už začátkem září, vlnovník se totiž nejvíce rozšiřuje a dělá největší škody během skladování

    Ředění Sulka

    24. 10. 2016 11:50 Zakladatel vlákna: Jana
    Dobrý den, dědeček mořil česnek Sulkou a nyní jsme zjistili, že provedl špatně ředění. 250ml sulky naredil jen 0,5 l vody. Česnek už je v zemi, co s tím?
    Děkuji
    24. 10. 2016 22:24 Jiří Snášel
    Pokud mořil jen krátce, asi se moc nestalo.
    Jen mne zaráží, proč je česnek již v zemi, když je teprve říjen?
    25. 10. 2016 6:00 Jan Kašpar
    Ono je to totiž tak, že názory odborníků se někdy až komicky liší. Např. P.O.Mattioli doporučoval termín výsadby česneku "Na svatého Václava" a to je 28. září. Pan Kozák udává "před zámrzem" Zkoušel jsem obojí mnohokrát. Fungují oba termíny. U Mattioliho hrozí napadení fusáriem, u Kozákova termínu budete mít úrodu cca o 20% nižší, ale fusárium eliminujete. Račte si vybrat.
    25. 10. 2016 11:07 Zdeněk Mácha
    Přesně tak.Záleží na době moření.Já mořim česnek tak 5hodin a sázim v půlce listopadu.Před výsadbou dávám duíkaté vápno.Chtěl sem obměnit sadbu a tohle mi narostlo z těch pacibulek.Je to zdlouhavá cesta,ale mě to baví.
    25. 10. 2016 2:57 Václav Kozák
    Dobrý den, je poměrně velké riziko, že česnek mohl být popálen, ovšem záleží na době moření i na aktuálním stavu sadby. Přibližně za měsíc můžete zkusit nějaký stroužek v půdě najít a zjistit, zda jsou kořeny v pořádku. Pokud ne, bude pak ještě čas vysadit česnek nový. A Jak píše uživatel Jiří Snášel, pokud nepoužíváte před výsadbou přípravek Gliorex, který omezuje aktivitu fuzária, je na výsadbu ještě ve většině oblastí čas.
    < Novější12345Starší >

    Kontakt E-mail, telefon, adresa

    Ing. Václav Kozák a Ing. Jan Kozák
    Chvojenec 75, 534 01 Holice
    IČO: 05439710
    Kontakt

    cesnek@cesnek.cz
    E-mail není určen k poradenství.
    Rádi Vám poradíme v diskusi.

    Obchodní podmínky
    Reklamační formulář

    Šlechtění česnekové sadby Grafika zpracována Odemne