Přihlášení

  • Pěstování
  • Popis česneku
  • Odrůdy
  • Choroby a škůdci
  • Články
  • Diskuse: Pěstování česneku Zpět na diskusi

    kdy se zhruba prihnojuje ledkem

    6. 3. 2013 17:56 Zakladatel vlákna: david
    Dobry den chtel bychse zeptat kdy se zhruba prihnojuje ledkem mam odrudu lukan

    velikost stroužků

    4. 3. 2013 12:57 Zakladatel vlákna: Tomáš Samek
    Dobrý den, existuje nějaká pěstební či klimatická okolnost, která vede k výskytu velmi malých stroužků? Sadil jsem loni jarní česnek (nevím, jestli byl sadbový ani odrůdu) normální velikosti a sklízel cibule s velkým počtem malých stroužků. Zálivku, hnojení ani okopávku jsem nezanedbal. Děkuji .
    4. 3. 2013 20:07 Jan Kozák
    Nějaká taková okolnost existuje, ale co to je, nevím.

    Přihnojování

    3. 3. 2013 17:37 Zakladatel vlákna: Tomáš
    Dobrý den, měl bych na Vás prosbu ohledně přihnojování česneku během vegetace: Na těchto stránkách jsem obdržel po přečtení hodně zásadních informací ohledně pěstování česneku, které jsem ani netušil.
    Na podzim jsem zasadil česnek, odrůdu bohužel neznám, a zajímalo by mě v jakém období a čím hnojit?
    Píšete,že hnojíte ledkem vápenatým,kdy? síranem draselným,kdy? a kolikrát během vegetace? hnojil jsem vždy NPK, ale to je asi špatně...
    Děkuji mnohokrát za odpověď.
    3. 3. 2013 19:24 Pavel Baxa
    Pokud není pozemek dostatečně vyhnojen k předplodině, hnojí se před výsadbou Cereritem v dávce až 8 q na hektar. Na jaře se přihnojuje pouze dusíkem, nejlépe ledkem vápenatým 15,5 % N) ve čtyřech dělených dávkách vždy po 1 q na hektar: na počátku vegetace, ve druhé polovině dubna, v polovině května, po odhlávkování.

    Postřiky

    2. 3. 2013 11:12 Zakladatel vlákna: Jiří Dostál
    Dobrý den, chci poprosit o radu, zda lze míchat přípravky Stomp a Karate do jednoho postřiku?

    jarní sadba benátčan

    1. 3. 2013 20:24 Zakladatel vlákna: jan
    Dobrý den, potřeboval bych poradit kdy mám zasatit česnek? už je ted v hodná doba nebo až sadba v polovině nebo koncem března? Děkuju ;)
    1. 3. 2013 21:32 Honza Novák (ml.)
    Příspěvek byl smazán, protože porušoval pravidla diskuse.
    2. 3. 2013 10:27 Jan Kozák
    Sázejte ihned, jak to stav půdy dovolí. Čím dříve na jaře zasadíte, tím bude delší vegetační doba a tím i lepší předpoklad dobrého výnosu (platí to pouze pro jarní výsadbu).

    Ochrana před pleveli

    28. 2. 2013 20:55 Zakladatel vlákna: Vladimír Mareš
    Pěstuji česnek na záhonech pro potřebu vlatní rodiny.
    Na jaře chci zaset pro další výsadbu semena odrůdy Dukát.
    Ochranu před pleveli chci řešit chemicky. Vámi doporučený přípravek Stomp se prodává jen ve velkých baleních. Lze použít přípravek AGIL 100 EC?
    S pozdravem Vladimír Mareš
    1. 3. 2013 20:34 Václav Holý
    Agil 100Ec používám v řepce proti travám, pýru, výdrolu obilí takže hubí pouze tyto plevele.Jinak postřiky -více na www.agromanual.cz
    1. 3. 2013 21:38 Honza Novák (ml.)
    Příspěvek byl smazán, protože porušoval pravidla diskuse.

    Jak skladuji česnek

    24. 2. 2013 23:09 Zakladatel vlákna: Petra Holišová
    Dobrý den,malý příspěvek, způsobem ukázaným na obrázku skladuji česnek v panelákovém bytě při pokojové teplotě a nechráněný před světlem. Je to náhoda?
    Sklízený je po narovnání květů 1.týden v červenci, sušený na půdě, odrůda záhadná, před mnoha lety mi ho prodali na tržnici jako moravský paličák. Sázím ho asi osm let, kvalita stejná. Mívá 6 až 8 stroužků, květ asi 200 a více semínek, ze kterých vypěstuji 1.rok- malou cibulku, 2. rok- česnek se čtyřmi velkými stroužky, 3.rok ze stroužku je česnek s 6 až 8 stroužky. Nepodařilo se mi ho nikdy přiřadit ke schválené odrůdě.
    Přeji všem mnoho úspěchů v pěstování česneku.

    24. 2. 2013 14:54 Zakladatel vlákna: pavelspunar
    Dobrý den děkuji panu kozákovy ml.za ochotu k přípojení.Mám dotaz jestli je možné vysadit vekan na jaře,který se na podzim,už nestihl zatím vypadá dobře.Pár strožků je narašených doufám,že je sulka nepopálí.Děkuji a mnoho pěstitelských ůspěchů.
    24. 2. 2013 16:27 Jan Kozák ml.
    Dobrý den,
    odpověď na tuto otázku máme již zpracovanou: Je možné ozimý česnek, který jsme nestihli vysadit na podzim, nasázet na jaře?

    orba travnaté plochy

    22. 2. 2013 14:11 Zakladatel vlákna: radek pindur
    Mám travnatou plochu a chtěl bych pěstovat česnek, jaký postup by jste mi poradil s úpravou půdy

    Děkuji

    Radek
    22. 2. 2013 20:02 Jan Kozák
    Optimální je zaorat trávu na podzim s ročním předstihem (viz česnek v otázkách), ale to se už nepopdaří. Tak bych porost doporučil posekat při výšce kolem 25 cm a zaorat, naset zelené hnojení (hořčice, svazenka), začátkem září zaorat a před vlastní výsadbou použít kultivátor. Pokud jsou v trávníku vytrvalé plevele, tak ho před orbou postříkejte Roundupem v dostatečném časovém předstihu.

    skladování česneku

    21. 2. 2013 22:06 Zakladatel vlákna: Štěpán Macháček
    V jedné z odpovědí je uvedeno, že česnek má rád průvan a nevadí mu mírné teploty pod nulou. Lze blíže specifikovat rozsah mínusových teplot? "Přežije" mi sadba v dřevníku, kde podmínka průvanu je splněna?
    Děkuji za odpověď.
    Štěpán
    22. 2. 2013 20:04 Jan Kozák
    Konzumní česnek je nejlepší skladovat při teplotě 0 - -2 st. Celsia. Sadbu ponechejte v dřevníku.

    Dotaz

    21. 2. 2013 12:02 Zakladatel vlákna: Tomáš Pščolka
    Dobrý den, vím, že o zakrytí pozemku chvojím zde již diskuse proběhla. Ale mám takový dotaz:
    Jelikož nemohu být denně na pozemku, kde mám česnek, zakryl jsem ho na začátku prosince chvojím. Nevím kdy chvojí dát pryč, abych nebránil růstu česneku a zároveň ho neohrozil ranními mrazíky. Tudíž kdy asi česnek začíná rašit a zda mu chvojí bude vadit?
    Vím, že se to nedá říct přesně, ale přibližně kdy bych asi měl to chvoji odstranit. Pozemek se nachází v blízkosti Ostravy.
    Děkuji za odpověď.
    21. 2. 2013 21:05 Jan Kozák
    Ranních mrazíků se bát nemusíte, pokud jste nesázel Španěla. Ale ten už by byl teď venku. Jakmile teď sejde sníh a bude možné vstoupit na pozemek. tak chvojí odstraňte. Pokud se nechá na záhonu dlouho, pak se rostoucí nať vytahuje za světlem, je slabá a citlivá k chorobám i případnému mechanickému poškození.

    dotazy k diskuzi níže SC

    20. 2. 2013 13:30 Zakladatel vlákna: Hana Kopecká
    Dobrý den pane Kašpare celá diskuze níže, mne velmi zaujala a děkuju za vaše tipy a zkušenosti. Jestli mohu poprosit jak dosahujete sladovatelnost do dalšího června? V jakých podmínkách se vám daří česnek takto dlouho uchovat? Pro mne je to zatím problém takové místo najít. Případně jaká je vaše vyzkoušená odrůda? Jak často obměnujete svou sadbu? Čím hnojíte a jak často? Vím jsem zvědavá až moc, ale ráda se přiučím, proti vám česnek pěstuji teprve 5 let. Pravda v době kdy jste vy začal jsem ještě víc jak 10 let chodila po houbách :-)) Velice děkuji všem za jejich postřehy a zkušenosti, které mé pěstování obohacují a vylepšují
    20. 2. 2013 15:05 Jan Kašpar
    Paní Kopecká, nevím, zda je vhodné moje moudra česneková dávat na web pana Kozáka, i když se s jeho postupy cca v 80% v podstatě (tedy přibližně) shodnu, některé poznatky mám diametrálně odlišné. Takže věřte raději odborníkovi, panu Kozákovi, nikoli mně, diletantovi. Navíc je to za tu řadu let velké kvantum poznatků. A nechtěl bych s tím tady otravovat jako jistý Honzík Novák (ml.). Protože jsem dost věcí za ta léta zaznamenal, je toho opravdu hodně a chcete-li mé rozumy přesto znát, sdělte svůj e-mail. Své chytrosti si do hrobu vzít nehodlám. Jen nevím, zda budou někomu k nějakému užitku.
    20. 2. 2013 16:51 Hana Kopecká
    Dobrý den děkuji za rychlou a podrobnou odpověd. Já vím,že je to web pana Kozáka, což je pro mne česnekářská autorita č1. Na druhou stranu tu oceňuji právě to sdílení zkušeností mezi námi i malopěstitely. Vím, že ve velkém se to dělá často jinak. Zkušenosti i styl závisí na lokalitě, půdě, časových možnostech, osobních preferencích atd. Pokud je naše diskuze mimo rámec tohoto webu, tak nás prosím pane Kozáku smázněte.
    Co se týká množství sadím asi tolik co vy,v listopadu nasazeno lehce pod 800 stroužků. Jedna z odrůd bude taky nějaká forma domestifikovaného rusáka, cibule ca 4 max 5 stroužků velikost ca 100-120g. Jinak mám většinu odrůd od pana Kozáka a letos nově nasazený Tantal. Ne každý člen naší rodiny preferuje sílu a velikost jako má rusák, Havran, či Jovan. Můj email je kopeckah "uzenac" seznam, budu ráda když se ozvěte. Mnohokrát děkuju!!!
    23. 2. 2013 19:46 Petr Štěpánek
    Zdravím, Vážená paní bylo by možné se s Vámi spojit -- Váš uvedený email je nefunkční.
    Děkuji PS
    ***
    23. 2. 2013 22:20 Hana Kopecká
    Dobrý den, omlouvám jsem napsala jsem adresu nejasně, uzenáčem byl míněn zavináč. Takže pro vás i pana Kašpara *** Děkuji
    20. 2. 2013 16:27 Jan Kašpar
    Skladovatelnost: bedničky z tenkých nehoblovaných nelakovaných prkének, každoročně desinfikovány chlornanem sodným (úplně obyčejné SAVO) nátěr každoročně v létě štětcem a na slunci vysušit. V říjnu je naplním max 2 vrstvy a zasunu pod skříně (do tmy) v mrazuprosté místnosti na betonovou podlahu. Nesmí se použít plast (kondenzuje na něm voda a česnek vyklíčí a pustí kořeny). Teplota +1 °C v zimě, do nejvýše +15 °C v parném létě. (měřeno teploměrem min/max.), vlhkost okolo 60%. (Syn česnek skladuje podobně, v nevytápěné garáži RD a má stejnou skladovatelnost)
    Odrůdy: 1)- Rusák, zakoupen (nikoli mnou) v roce 1965 ve Stalingradě (Rusko) na trhu, původní hmotnost cca 120 - 150 g, 3 až 4 stroužky velikosti menší až střední brambory. Palice nepravidelná. Výběrem se změnil, zakulatil, po cce 10 letech měl 5 až 6 stroužků. Dnes dává okolo 7 až 8, a nyní začíná dělat stroužky sem tam i uvnitř palice.
    2) - Maďar, zakoupen na trhu v Gyoru (Maďarsko) v roce 1973. 10, 12 až i  16 menších stroužků, hmotnost asi jako Rusák.
    Oba koupeny jako konzumní, a pěstuji je kontinuálně, čili od zakoupení furt.
    Hnojení, na 100 m2 cca 1 m3 vyzrálého kompostu, 3 měsíce předem zaoraný. Měsíc předem dám 1 až 2 kg Cereritu (1/2 zapravena frézou hlouběji, druhá polovina bránama či hráběma mělce).
    Přihnojení (3 až 4x po 3 týdnech) ledek, na rozdíl od pana Kozáka používám Chilský. "Pocukrovat, či posolit" mezi řádky, jen lehce (cca 200g na 100 m2 na jedno přihnojení). Ale přejdu podle pana Kozáka na vápenatý, uvidíme.
    Sázím 500 až 720 stroužků ročně, podle počtu prasat, která se jeden z mých příbuzných rozhodl v příštím roce porazit.
    Samostatná kapitola je půda (střídání po 4 letech) a cyklus hnojení v těch 4 letech. Další kapitolou je chemie. Ale to by zabralo několik A4.
    Zkoušel jsem i pár jiných odrůd, (včetně amerických) ale neuspokojily mne. Jen odrůda "Záhorský" (nepaličák podzimní) měl slušnou hmotnost, ale skladovatelnost byla mizerná.
    Pane Kozáku, pokud je to nesmysl, smažte to prosím a prosím přijměte omluvu.
    20. 2. 2013 22:29 Jan Kašpar
    Ta bednička na uskladnění česneku nesmí ležet plochou na betonu. Tam je třeba přibít cca 5mm až 10mm dřevěné lišty (nebo podložit) a dno bedýnky - prkýnka mají taky asi 5mm až 10 mm mezery, aby to trošku větralo. Stačí maličko.
    Pokud to dělám, dělám to automaticky. Napsat to přesně mi dělá potíž...
    21. 2. 2013 20:59 Jan Kozák
    Pane Kašpare, Vaše příspěvky zaujaly i další pěstitele. Pokud nepřijedete v úterý do Buchlovic, kam Vás a nejen Vás srdečně zvu, mohl byste se mi ozvat na E-mail? Já bych Vám poslal adresu jiného, který by s Vámi rád diskutoval, ale záleželo by to jenom na Vás, jestli byste chtěl.

    Co se děje s tímto česnekem?

    17. 2. 2013 18:43 Zakladatel vlákna: Ivana Smetanová
    Dobrý den, prosím o radu. V březnu 2012 jsem dosazovala zimní česnek (zbytek, co jsem nezasadila předchozí podzim, odrůdu neznám, množím si již několik let sama). V srpnu 2012 jsem česnek vyndala. V červenci 2012 se objevila na nati rez, natě byly silně zasažené. Česnek byl dosud pěkný, avšak nyní se scrvkává, gumovatí, barva se mění na růžovo-žlutou, povrch je místy jakoby šedivě ojíněný. Porovnat s česnekem vysazeným před zimou nemohu, ten jsem všechen vysadila, tento z březnové výsadby jsem nechala na konzum. Jde o končící životnost česneku či o nějakou chorobu? Díky a zdravím. Ivana Smetanová
    21. 2. 2013 20:21 Jan Kozák
    Téměř s jistotou to určuji jako napadení vlnovníkem česnekovým. Rez toto nezpůsobuje. Česnek je také zasažen černí (správně sazovitostí), ale to je pouze vada krásy. Ochrana je možná mořením v Sulce a skladováním v nízké teplotě (0 až -2 stupně). Ale to je doma dost problematické. Tomuto škůdci se vůbec nevěnovala pozornost (dokonce český název dostal teprve před několika lety), já ho považuji za největší problém při pěstování česneku.

    Sclerotium na česneku

    15. 2. 2013 11:40 Zakladatel vlákna: Pavel Spirov
    Omlouvám se, dotaz je adresován Ing.Kozákovi, ale uvítám rád každou radu, obzvláště, zda je moření česneku tímto přípravkem - Rovral - proti této chorobě účinné. Děkuji.
    15. 2. 2013 13:31 Honzík Novák (ml.)
    V jakém rozsahu máte škody
    určitě jste určil chorobu správně jako sclerocium, nešlo třeba jen o čerň?
    za jak dlouho následuje na stejném místě česnek po česneku
    jak likvidujete podezdřelé nebo uhynulé rostliny.
    ???
    15. 2. 2013 14:18 Pavel Spirov
    Díky za Vaši reakci, škody po použití Rovralu jsou určitě tak do 10 kusů z celkových 200 kusů, před čase, kdy nebyl nový Rovral k sehnání, resp. na trhu, tak škody byly cca 30 kusů i více. česnek po česneku mám za 4 roky. Likvidaci provádím buď když cibule česneku není příloš poničená, tak houbový povlak omyji na jiném místě, kde se nic nepěstuje a na slunci osuším a pak na rychlou spotřebu. Když je cibule už moc poničená, spálím.
    16. 2. 2013 10:03 Honzík Novák (ml.)
    Ale podle všech znaků asi nikoliv sclerotium cepivorum.
    Pokud by jste se takhle choval při výskytu sclerotium cepivorum tak ani Rovral nepomůže a postupně si zamoříte celou zahradu.
    Zkuste si udělat plánek zahrady a zakreslovat si tam v jednotlivých letech "problémy". Pokud takový obrázek jste schopen vložit sem jako přílohu, mohu já nebo pan Ing. Kozák problém identifikovat přesněji. Připomínám, že sclerotium cepivorum při napadení vytváří velmi ostře ohraničená ohniska, která dostanete "jak přes kopírák" v následujících letech v ostatních cibulovinách i česneku.
    16. 2. 2013 15:25 Pavel Spirov
    Děkuji za Vaši radu, skutečně to nějaká houba bude a jedině dobře, že to nebude sclerotium, ikdyž napadená rostlina vypadá přesně tak, žloutnou listy a cibule je celá bílá, jako na fotografiích Ing.Kozáka. Záhony před výsadbou dezinfikuji dusíkatým vápnem, mořím Rovralem, tak budu letos zvědav, jak to dopadne. Díky, zahradu budu monitorovat.
    17. 2. 2013 0:34 Jan Kašpar
    V ČR je na S.C. povolen přípravek ORTIVA. Ale to co opravdu funguje povoleno není: Je to Folicur 250, Horizon 250, Orius 250. Tři názvy pro jednu účinnou látku tebuconazole ze skupiny triazolu. Jedná se o jeden a ten samý prostředek, jen pod jinými názvy. Mimochodem likviduje i Fusarium (česky Srpovničku). Moření: 1%, 2 až 3 hod + smáčedlo. Postřiky max. 2x 0,1% až 0,2%, odstup 30 dní, OL=35 dní /španělský předpis/.
    Nutno přidat min. 0,2% koloidní síry (Sulikol-K) kvůli vzniku resistence patogena.
    17. 2. 2013 1:59 Jan Kašpar
    Rovral nefunguje ani na S.C., ani na Fusarium. Existuje ještě jeden, samozřejmě v ČR nepovolený přípravek na česnek - TOPSIN M, a je jedno, zda kapalný nebo WP. U nás je k dostání ve velkém, v Polsku i v malém balení. Ten na S.C. funguje tak, že omezuje, ale nepotlačí úplně. Fusarium potlačí úplně.
    Abych nebyl podezírán, že jsem chemický Alí, tohle já osobně nepoužívám. Jedná se o zkušenosti známých, kteří nemají takové zábrany.
    Jinak zastávám názor, že mohu mořit tvrdou chemií, ale pak postřiky za vegetace musí být vzhledem k residuím velmi mírné. Sulikol-K, Solfatan, Burgundská jícha (před léty Bordóská), hypermangan a jód (JODONAL-B na desinfekci chirurgických nástrojů)
    Jen na houbomilku resp. Květilku (vyžírá parenchym) nutno použít nějaký ten pyrethroid nebo organofosfát, bohužel.
    17. 2. 2013 10:25 Pavel Spirov
    Díky za radu, Horizon 250 mám na moniliozu tak to vyzkouším, hypermangan a sulikol také, tak uvidíme.
    19. 2. 2013 8:01 Jan Kašpar
    Pokud budete česnek (nebo cokoli) ošetřovat chemickým postřikem, je nutno dodržet koncentraci a zároveň doporučené množství postřikové kapaliny. T.j. je-li v návodu předepsáno 1l/hektar, pak na ar (100 m2) je třeba použít 10 litrů jíchy v koncentraci 0,1%. Druhou věcí je ochranná lhůta. Já osobně OL násobím vždy nejméně dvěma. Jistota je jistota a nemíním požívat nějaká residua. Těch mám z hypermarketů dost. T.zv. "tvrdou chemií" také většinou poškodíte půdní organismy. Např. chvostoskoky a podpoříte si únavu půdy.
    Jinak hypermangan je jen mírná desinfekce, a pokud s tím polejete cokoli, tak to odpuzuje navíc mšice. Pokud je na rostlině už máte tak budou sát vesele dál.
    A končím, abych tady nebyl chytrej jak rádyjo, nebo jako Honzík Novák (ml.)
    19. 2. 2013 12:16 Honzík Novák (ml.)
    Rád jsem si přečetl Vaše názory a rady.

    Nyní se ptám, jaký máte názor na babskou radu, která navrhuje "provést výsev zeleného hnojení složeného z hořčice a cibulového semínka".
    Zdůvodnění se opírá o to, že klíčící cibule probudí spící sklerocia a protože zaorání porostu následuje dříve než tvorba plodnic s novými sclerocii, tak konkurenční saprofytické bakterie likvidující zejména hořčici převládnou a zlikvidují spolu s vlastní potravou i poškozená mycelia patogenní SC.
    19. 2. 2013 12:36 Jan Kašpar
    Nemám názor na věci, která jsem osobně, nebo někdo z mého okolí nevyzkoušel, pokud možno opakovaně.
    A za druhé, jsem pouhý malý pěstitel amatér, pravda, již od roku 1965.
    a za třetí, rozlišuji česnek trojího
    druhu s jednou podmínkou:
    Podmínka, skladovatelnost musí mít česnek do června roku příštího.
    Druhy česneku:
    1) hmotnost očištěné usušené (po 5 týdnech sušení)palice s hmotností 100g a více nazývám česnek.
    2) hmotnost 80 až 100 g, nazývám spotřebák.
    3) hmotnost pod 80g nazývám chcípák.
    Co byste taky čekal od amatéra.
    20. 2. 2013 22:04 Jan Kašpar
    Správně má být:
    1 litr (prostředku)/1000 litrů (vody) na hektar.
    Samozřejmě že napsat 1l/ha je pitomost. A Odvozovat z toho že to je 0,1% koncentrace a na ar že je potřeba 10 litrů takto nelze.
    Pochopitelně moje blbost.
    tedy správně: 1l/1000l na hektar
    21. 2. 2013 11:59 Jan Kozák
    Rovral na Sclerotium určitě nepůsobí a mám pochybnost i o účincích níže uvedených přípravků. Určitě funguje použití dusíkatého vápna jednak na postiženém místě, jednak také před výsadbou česneku. Aby byl účinek co nejvyšší (ale ani tak nemusí být 100%) musí být dusíkaté vápno zapraveno do půdy, musí být dostatečná vlhkost (dá se zalít) a co nejvyšší teplota. Ošetřená plocha se pokryje neprodyšnou fólií.
    21. 2. 2013 16:14 Honzík Novák (ml.)
    ... zařadit cokoliv na bázi tebuconazole do mořící lázně nemá smysl, protože ten působí na aktivně rostoucí mycelia, na klidovou formu sclerocia nepůsobí. Problém aplikace tedy spočívá v tom, jak jednoduše spolehlivě probudit spící SC abychom ji v druhém kroku mohli zasáhnout méně agresivní (či dokonce selektivní) chemií.

    Dusíkaté vápno, potažmo kyanid, půdobí i na problematickou infekci půdy ve formě spících sclerocií.
    21. 2. 2013 18:30 Jan Kašpar
    Ono pane Nováku juniore, je to složitější. Někdy okolo roku 2000 se rozmohla u jednoho mého známého na pozemcích bílá plíseň (S.C.). Zničila cibuli, česnek i některé cibuloviny či hlízové květiny.
    Takže co s tím? I nalezli jsme Folicur 250 (tehdy nikoli ew ale ec) I zakoupilo se v Mnichově a bádalo se. Němci měli návod pro cibuli, ale nikoli pro česnek. (Asi německý antisemitismus) I bádalo se dále a nalezli jsme X-návodů na česnek pro Folicur 250 po celém světě. Pravda, trochu se lišily. Ale všechny návody uváděly moření stroužků + postřiky, koncentraci a periodicitu. I postupovalo se přesně, zdůrazňuji přesně podle návodu španělského. Stejně tak se postupovalo s cibulí a hlízami (cibulemi) květin. A ejhle, po asi 5 letech soustavného používání Folicuru, sclerotium nevydrželo a zmizelo, asi odešlo do pryč. Další moření až do dnešních dnů (7 let) není potřeba. Takže pro amatéry, je rozhodující zbavit se problému a nikoli nějaké teoretické pindy.
    A mimochodem, před asi 30 lety existoval zaručený prostředek na cokoli a proti čemukoli. Jmenovalo se to NEMATIN a byl to 30% formaldehyd. Sice název říkal, že je to na likvidaci háďátka, a desinfekci půdy, ale vyvraždilo to v pohodě od bakterie přes žížaly po krtka, zničilo plísně i spory v půdě a zničilo to plevely od žabince po 30 let starou jabloň, pokud byla blíže desinfikovanému místu.
    S pozdravem J.K.
    21. 2. 2013 22:19 Jan Kašpar
    Firma BAYER, zřejmě disponuje nekvalifikovaným personálem.¨Doporučuji Vám na tuto firmu se obrátit a poučit je, jakže se to má správně s tím tebuconazolem dělat. Upozorněte je, na chybu v manuálu a žádejte nápravu.
    Možná Vám nabídnou i luxusně placené místo. O odborníky je vždycky nouze. A Bayer je velká a bohatá firma.

    Sclerotium na česneku

    15. 2. 2013 11:36 Zakladatel vlákna: Pavel Spirov
    Dobrý den pane inženýre,
    jsem drobný, zato zapálený pěstitel česneku. Dle fotografií, které máte na Vašich stránkách usuzuji, že mi občas napadá česnek Sclerotium. Poraďte, prosím, jak ho mám obelstít? Začal jsem mořit Rovralem AquFlo a zdá se mi stav lepší, ikdyž mi vloni dost česneku vymrzlo. Děkuji za radu.

    Bjetin 2012

    14. 2. 2013 16:50 Zakladatel vlákna: Michal Zvara
    14. 2. 2013 20:12 Jana Kopecká
    Na to se dá napsat jen Pán Bůh zaplať. Krásné cibule, slušný výnos. V porovnání s těmi, co jim porost zničil mráz, tak luxusní. Ať se daří i v letošním roce. Prosím, jen pro upřesnění, v jakém sponu dáváte stroužky od sebe v řádku a záhony. Děkuji
    16. 2. 2013 22:32 Michal Zvara
    Řádky jsem měl od sebe cca 30-35cm (na plečku)
    česnek v řádku byl od sebe cca 10cm ( na motyčku)
    ale na letošek mám sazeno hustěji, tak uvidíme =)
    16. 2. 2013 22:46 Michal Zvara
    Ještě jsem zapomněl napsat tu hloubku sázení, je to 10 cm ručně, kolíkem
    děkuji za hezké reakce

    Bjetin 2012

    14. 2. 2013 16:49 Zakladatel vlákna: Michal Zvara
    Ahoj všem, přidávám pár fotek z minulého roku(2012) šlo o Bjetin na Znojemsku. Sadba cca 18kg, sklizeň 95kg. Nato, že byl celkem suchý rok, byla sklizeň celkem příjemná(ikdyž jsem musel česnek vyrývat =D tak se pokochejte a okomentujte..

    pěstování ve vyšších polohách

    14. 2. 2013 9:30 Zakladatel vlákna: Eliška
    Dobrý den pane Kozák,
    možná mám hloupý dotaz, přesto se zeptám.
    Jaká je reálná šance, že by se dal česnek vypěstovat v 520 m.n.m. (Zlínský kraj). Vím, že bude záležet na mnoha okolnostech, kvalitě půdy atd., ale nerada bych chtěla skončit s pěstováním česneku.Je možné pěstovat česneky ve skleníku?
    Děkuji za odpovědi a názory.
    Eli
    21. 2. 2013 11:44 Jan Kozák
    Samotná nadmořská výška 520 metrů není limitujícím faktorem při pěstování česneku. Kdybychom nemnožili v podobných podmínkách, tak jsme loni neměli co prodávat. Přesto doporučuji zkusit pro začátek víc odrůd a ukáže se, které se tam nejlépe daří. Konečně toto doporučení platí i pro nížiny. Smysl pěstování česneku bych viděl v pěstování pro nať - něco podobného jako lahůdková cibule. Pěstovat česnek na uskladnění by nemuselo být ve skleníku úspěšné a celkově je to blbost.

    houbomilka česneková

    6. 2. 2013 20:40 Zakladatel vlákna: jan
    Našel jsem na internetu informace že KARATE není moc učínné a doporučuje se používat CAREO prý chrání celou rostlinu i úrodu a Účinná látka je pak obsažena i v nových přírůstcích. co tedy lépe bude fungovat?
    21. 2. 2013 8:43 Jan Kozák
    My používáme Reldan, jeho účinnost trvá podstatně déle než u Karate. Tady však mluvím (nebo spíš píšu) o šlechtitelských porostech, kde záleží na každé rostlině. Při maloplošném pěstování se přimlouvám za netkanou textilii a hlavně, jak je i níže uvedeno, sledovat, zda-li je hobomilka v dané oblasti přítomna a zda-li její škody přesahují náklady na ošetřování. Myslím si, že je přijatelné napadení i trochu více než uvedená 2 %.

    ošetřování

    5. 2. 2013 21:12 Zakladatel vlákna: jan
    Dobrý večer,
    Chci se zeptat na ošetřování česneku.. sice to tu už možná bylo, ale nemůžu to nikde najít přesně to co hledám. Proto se předem omlouvám. Mám koupený celerit a kdy ho mám použít aby to bylo správné?až dýl ještě je čas a kolikrát ho použít aby pro česnek nebylo moc.. a nepoškodilo to. Pole mám velký délka 5 metrů šířka 60metrů. Další otázka jaký použít postřík proti houbomilce zda KARATE nebo STOMP ? A kdy je správný čas stříkat tímto postřikem, až bude stálá teplota 10°C a rostliny budou vysoký 6cm?nebo jak se to pozná že je správný čas? a jaký postřik by jste mi doporučoval.. děkuju za odpovědi. =)
    6. 2. 2013 17:32 Jan Kozák
    Cererit si nechte na základní hnojení před novou výsadbou, pro přihnojování česneku je nevhodný. Proti houbomilce použijete Karate (Stomp je herbicid). Stříká se v době, kdy po tři dny je teplota min. 10 stupňů, přičemž česnek ani nemusí rašit. Více viz česnek v otázkách. Případně přijeďte do Buchlovic na seminář. Pozvánka se na tomto webu objeví co nevidět.

    Sadba

    9. 11. 2012 22:14 Zakladatel vlákna: Stanislav Raus
    Z důvodu, že jsem letos ze zdravotních důvodu nakoupit sazbu přímo u Vás (již jsem nestihl) tak jsem se poohlédl po netu a našel. Při komunikaci mi bylo jasně řečeno, že se jedná o SADBOVÝ česnek Vekan od Vás, který zbyl po výsadbě. Dnes přišel. Prosím o identifikaci. Omlouvám se za nedobré foto.

    Dodávám foto a pokud to není Vekan, tak budu hóódně na...štván a raději letos nezaseju, páč si nezaneřádím pozemek.

    Děkuji Raus
    9. 11. 2012 22:15 Stanislav Raus

    Bjetin v zemi

    9. 11. 2012 17:58 Zakladatel vlákna: Zdeněk Petrbok
    Dnes zasazen Bjetin. Chtěl jsem se sázením ještě počkat, ale protože na mne čeká ještě Vekan a Rusák, nechci riskovat, že mne počasí "vypeče" ...

    benátčan

    9. 11. 2012 16:07 Zakladatel vlákna: jan
    Dobrý den,
    chci se zeptat když chci na jaře sázet česnek benátčan jak brzo se na jaře sází? je dobrý tento česnek sázet na jaře? nebo je lepší ted na podzim a bude ho více ? poradte. případně kdy se pak sklízí =)
    9. 11. 2012 21:43 Jan Kozák
    Z podzimní výsadby ho naroste většinou více. Rozdíl ve sklizni je tak tři čtyři dny. Jarní výsadba má smysl (aby utekl houbomilce) až od konce února.

    harasim martin

    9. 11. 2012 13:18 Zakladatel vlákna: Zdeněk Vémola
    Dobrý den,sázel jsem sám,kolíkem dělám dírky do kterých dávám stroužky.

    Aplikace dusíkatého vápna

    9. 11. 2012 12:06 Zakladatel vlákna: Stanislav Raus
    Vážený pane Kozáku,
    kdy nejdříve mohu sázet česnek po aplikaci dusíkatého vápna?
    Odrůda Vekan
    Děkuji za informaci
    9. 11. 2012 21:47 Jan Kozák
    Aby byl účinek dusíkatého vápna co nejvyšší, je vhodné ho aplikovat v srpnu, když je ještě teplo. Pokud jste ho aplikoval až v chladném období, můžete sázet kdykoliv, protože v chladnu dusíkaté vápno účinkuje pomalu a méně intenzívně, takže česneku neuškodí.

    sázení

    9. 11. 2012 8:38 Zakladatel vlákna: Zdeněk Vémola
    Také jsem využil pěkného počasí a včera vysadil 2000 stroužků česneku.V zaří mořeno v Sulce,před sázením 20min. v Rowralu.Sázení zabralo pět hodin usilovné práce.Lokalita Brno-venkov.Zdravím všechny pěstitele česneku.
    9. 11. 2012 11:25 Martin Harasim
    Dobrý den
    Chtěl bych se zeptat na podrobnosti kolem sázení. V kolika lidech a jakým stylem jste sázel - zapichováním nebo zápich do rýhy s přihrnutím radličkami? Já sázel první část asi 4000 stroužků ve 3 lidech čisté 4 hodiny zapichováním. Příprava půdy před sadbou zabrala asi 2 hodiny.

    Proč se ptám? Nedávno uvedl Ing. Kozák, že 10 arů (tj cca 25 tisíc stroužků) se dá nasázet ve 2 lidech za den. Den teď trvá jen 10 hodin.
    Děkuji i za případné objasnění od Ing. Kozáka.
    9. 11. 2012 21:51 Jan Kozák
    Jde o špičkový výkon, který nejde zopakovat druhý den. Sázení do rýh, řídké rozsypání vždy jednoho přehršle stroužků a dopichování oběma rukama.
    12. 11. 2012 17:52 Hana Kopecká
    SMEKÁM!! před vámi. Já o víkendu nasadila 800 stroužků, a servala sem se jak borůvka. Snažila sem se pečlivě vše zasadit co nejhloubš, tj 10 cm nad česnek. Neb pozemek mám 360nm, v mrazové kotlině a tento způsob mě letos na jaře zachránil. Navíc některé odrůdy-stroužky byly mega ca 20-30g-menší prostě nenarostly.Takže vyrobit odpovídající díru mi dalo zabrat. Vím jako nadšenec se s tím můžu takhle crcat.... Všem nám přeji at sadíme za pěkného chladného počasí a hlavně at do jara zůstane pěkně v zemi.

    Vysazení česneku

    8. 11. 2012 23:21 Zakladatel vlákna: Plhal Pavel
    Tak oznamuji, že jsem v Brně právě dnes vysadil nějaký Bjetin a ještě jeden darovaný česnek. šel do hlounky na sázecí kolík.
    Namořil jsem jen proti houbovým chorobám. Teplota půdy je momentálně kolem6°C. Snad letošní zimu přežijeme a úroda se dostaví. Zdar i ostsním pšstitelům.Pavel

    Hraboši

    8. 11. 2012 17:19 Zakladatel vlákna: Josef Hájek
    Na záhonku kde chci vysázrt česnek se objevili hraboši. Budou škodit česneku pokud ho tam vysázím? Díky za odpověď, zdraví Hájek
    8. 11. 2012 19:54 Jan Kozák
    Nesetkal jsem se s tím, že by hraboši česnek poškozovali. Ale vůně česneku hraboše ani krtky nevypudí, ačkoliv to někteří autoři uvádějí.

    moření a textílie

    8. 11. 2012 14:28 Zakladatel vlákna: svoma jiri
    Dobrý den.Chci se zeptat mořil sem v SULCE 12h přesne ihned vysázel a zakryl černou netkanou textilii udelal sem chzbu někde myslím čas a tu textilii dekuji jiří
    8. 11. 2012 19:51 Jan Kozák
    Dlouhé moření v Sulce je chybou, ale ne takovou, že by měl být česnek zničen. Použití černé textilie bude mít kladný vliv na čistotu (bezplevelnost) porostu na jaře. Uděláte-li pak v ní otvory, může tam zůstat po celou vegetaci s velmi dobrým výsledkem.

    sulka , moření

    7. 11. 2012 6:28 Zakladatel vlákna: Václav Vaněk
    Dobré ráno
    Chtěl bych se Vás p. Kozáku zeptat na jednu věc, před výsadbou česneku se provádí různé ošetření proti houbovím plísním atd., nemyslíte si , že tyto úpravy at jsou v mnoha případech a oblastehc asi nezbytné , snižují kvalitu česneku a nebo , že v sobě nenesou látek , které jsou pro lidské tělo nežádoucí?
    Pěstuji česnek krátce , asi 8 let a rozhodně se nepasuji do role odborníka, já tyto přípravky nepoužívám vůbec a zatím jsem neměl problém a to se dá říct , že na mém pozemku zrovna sucho není, díky za odpověd a všem přeji úspěšnou sklizen v následujícím roce-))
    7. 11. 2012 19:20 Jan Kozák
    Chemické ošetření proti houbovým chorobám nepovažuji za nezbytné. Pravděpodobně jste si všimnul, že ve svých odpovědích často uvádím pouhé namočení ve vodě. U velkopěstitelů je to trochu jiné, chemické ošetření je nějaká jistota. Moření v Sulce však doporučuji všem, protože je to víceméně jediný osvědčený prostředek proti roztoči vlnovníku česnekovému, kterého považuji za největší problém při pěstování (spíše skladování) česneku.

    Jak sázíte pacibulky?

    6. 11. 2012 18:05 Zakladatel vlákna: Ivana Smetanová
    Dobrý den, otázka do široké diskuze: jak sázíte pacibulky - sejete je do řádků nebo je tam sázíte pěkně jednu po druhé podpučím dolů (jako já)? Díky za příspěvky. Ivana Smetanová

    Sázení do vody

    6. 11. 2012 17:15 Zakladatel vlákna: Martin Harasim
    Dobrý den

    Tak v neděli část česneku nasázena a za pár hodin na to spadlo snad tolik vody, kolik napršelo do teď za celý rok.
    Opavsko - MS kraj.
    Na polích jsou jezera, část česneku mám pod vodou. Bude to česneku vadit?
    6. 11. 2012 20:22 Jan Kozák
    Česnek se může utopit a to doslova. Ale nevím, kolik dní, nebo spíš týdnů, musí být pod vodou.
    < Novější7374757677Starší >

    Kontakt E-mail, telefon, adresa

    Ing. Václav Kozák a Ing. Jan Kozák
    Chvojenec 75, 534 01 Holice
    IČO: 05439710
    Kontakt

    cesnek@cesnek.cz
    E-mail není určen k poradenství.
    Rádi Vám poradíme v diskusi.

    Obchodní podmínky
    Reklamační formulář

    Šlechtění česnekové sadby Grafika zpracována Odemne