Přihlášení

  • Pěstování
  • Popis česneku
  • Odrůdy
  • Choroby a škůdci
  • Články
  • Diskuse: Pěstování česneku Zpět na diskusi

    Hnojení holubím trusem.

    17. 4. 2013 9:57 Zakladatel vlákna: Kamil Staněk
    Dobrý den.
    Měl bych dotaz, zda je možné rozhodit čerstvý holubí trus na osazený česnekový záhon, a když ne, tak hypoteticky , co by se s takto pohnojeným česnekem stalo ? Nebo je přípustné hnojit rok starým zkompostovaným trusem ?
    Je - li to však možné pouze trusem zakvašeným, tak zda lze tímto zalévat v průběhu vegetace a v jakých intervalech a kdy naposled. Děkuji za odpověď.
    17. 4. 2013 10:22 Jan Kašpar
    Tohle jsem pokusně udělal asi před 30 lety pouze jednou v životě pokusně asi tak na 2 m2. Výsledek: Stejný jako kdybych přejel česnek plamenometem. Česnek na rozdíl od košťálů, rajčat, celeru, chřestu, atd., amoniakální dusík přímo nesnáší. A taky ho nepřežije. Zkuste si to ověřit na malém kousku. Uvidíte sám.

    Škody od zvěře

    11. 4. 2013 20:15 Zakladatel vlákna: Miklasova Anna
    Poraďte někdo,jak ochránit česnek před zvěří?
    Myslím,že mě asi už klepne.Všechen ukousaný u samé zemi.Došlapaný jakoby ho někdo poryl.
    Zbytečná 14 denní práce se sázením a myslivci nesmí střílet!!!
    Stádo 40 - 70 ks si v noci vesele holduje.
    11. 4. 2013 21:34 Jan Kozák
    Myslivci by měli poradit. Existují repelentní pěny ve spreji pro jednotlivé druhy zvěře. Sám mám připraveny proti srnčí a černé zvěři. Název z hlavy nevím a venku je bláto a tma. Jestli se nedopídíte požadovaného výsledku, tak se znovu ozvěte a já se nějak za světla na to podívám.
    11. 4. 2013 21:42 Miklasova Anna
    Nastříkala jsem Hukinol,mám v zásobě ještě Kornitol,ale ty potvory už to asi nevnímají.Je to o nervy.Každý rok si něco zakously,ale letos je to hrůza.Je jich moc a viditelně mají hlad.
    12. 4. 2013 13:42 Jan Kozák
    Mám připravený WILDSCHWEIN-STOPP proti černé zvěři a CERTOSAN WILDVERBISS-SPRAY proti srnám a zajícům. Už se těším, jak to bude účinné, když už jsem dal do toho hromadu peněz.
    17. 4. 2013 7:59 Václav Holý
    Mě se osvědčily ostříhané vlasy od té doby co je používám nemám na polích rozrytou a sežranou zeleninu ani brambory.

    Rozbor půdy.

    11. 4. 2013 10:52 Zakladatel vlákna: Filounek Jaroslav
    Pane inženýre ještě jeden dotaz. Nechal jsem si udělat rozbor půdy v ÚKZÚZ Brno. V posudku je napsáno, že obsah fosforu a draslíku je vysoký, hořčíku velmi vysoký. Půdní reakce je alkalická s vysokým obsahem uhličitanů, pH 7,4. V žádosti jsem uvedl, že budu pěstovat na části pozemku česnek. Doporučili mně pohnojit síranem amonným, zatím co já se chystám zasít svazenku a pak postupovat podle rad uvedených v části pěstování česneku. Jaký je Váš názor? Mohu opravdu zapravit síran amonný? Děkuji.
    11. 4. 2013 21:27 Jan Kozák
    Mohou mít pravdu. Síra se běžně při půdních rozborech nedělá, ale protože nám přestává padat z nebe díky odsiřovacím zařízením na komínech, začíná být v půdě deficitní. Takže zasejte svazenku a při podzimní přípravě půdy zapravte síran amonný v dávce odhaduji 200 kg/ha. Jiné hnojivo na podzim nepoužijte.

    vadnoucí porost odrůdy Slavin??

    11. 4. 2013 10:39 Zakladatel vlákna: Filounek Jaroslav
    Dobrý den, pane inženýre.Při kontrole porostu odrůdy Slavin, se mně zdá jako by uvadal, při pohledu z větší dálky je to více patrné. Česnek je zasázen po jahodách, mořen jen Sulkou,ošetřen asi před třemi týdny proti houbomilce a pohnojen ledkem vápenatým. Na jiném místě mám Vekan, ten je krásně vzpřímený, sázen po bramborách, ošetřen stejně jako Slavin. Nevím, zda je to z fotky patrné. Nebo se mi to jen zdá? Děkuji za odpověď.
    11. 4. 2013 21:22 Jan Kozák
    Je to normální jev. Slavin se po vyrašení kroutí po zemi. Nebojte se, on se napřímí.

    ochrana proti houbomilce

    6. 4. 2013 19:31 Zakladatel vlákna: Pavel Trávníček
    Dobrý večer
    Obracím se na vás pane Kozák z malou otázkou.Při pěstování česneku se řídím vašimi radami a našel jsem v návodu na pěstování česneku kolonku ochrana proti houbomilce.Jelikož tento úkon se už velice rychle blíží,chtěl bych se zeptat na následující.Ve vašem návodu jsou napsány tyto přípravky Karate se Zeon technologii,Reldan 50 EC,Reldan 22.doporučujete použít proti houbomilce všechny tři přípravky a nebo si stačí vybrat jen jeden.
    děkuji moc za radu
    Pavel Trávníček
    ps.Fandím vašim stránkám a děkuji za ně
    7. 4. 2013 7:36 Jan Kozák
    Použije se jen jeden přípravek. Všechny tři uvádíme proto, že jsou pro toto ošetření registrované. My se držíme Reldanu, který je podle našich zkušeností účinější, po hygienické stránce asi problematičtější. Správný termín aplikace nedokážu přesně určit, sami se držíme doporučení specialistů rostlinolékařů. Dříve se uvádělo, že se má stříkat v době, kdy po tři dny teplota vzduchu dosáhla 10 stupňů a po čtrnácti dnech postřik opakovat. Dnes je názor takový, že se má stříkat čtrnáct dní po dosažení teploty 10 stupňů. Tož buďte z toho chytrý, když se mezi tím na měsíc vrátí zima.

    31. 3. 2013 18:42 Zakladatel vlákna: Martin Harasim
    Poslední březnový den a u nás takové milé překvapení. Včera slunečno 7°C, dnes kolem 0°C a ... no podívejte se sami. Včelky v zahradě hlídají česnek před úly.
    Opavsko 230mnm, přes 20cm sněhu a sněží dál...nádhera

    přihnojení

    31. 3. 2013 15:39 Zakladatel vlákna: Pavel Baxa
    Je už vhodná doba přihnojit ledkem?Mrzne občas padá snih tak nevím.
    31. 3. 2013 22:53 Jan Novák
    ... se provádí až v době růstu. Letos možná bude první dávka až v druhé půlce dubna či první týden v květnu. Do té doby si česnek bohatě vystačí se zásobním vyhnojením.

    Mraz a cesnek

    28. 3. 2013 16:01 Zakladatel vlákna: Svoboda Jaroslav
    Dobry den.
    Odruda Havran, vysadba probehla v listopadu. Pred tremi tydny listy ze zeme. Dotaz: Uskodi nynejsi mrazy, az -10°C? Pokud cesnek vymrzne, nasadi znovu? Zahon jsme prikryli folii, vadi folie jiz treti tyden?
    Dekuji a zdravim
    29. 3. 2013 22:55 Jan Novák
    Máte přikryto folií nebo netkanou textilií?

    Ja osobně se o svůj česnek nebojím. I v této chladové periodě neklesla teplota půdy v úrovni podpučí pod bod mrazu. Česnek zastavil růst, což "oznámil" viditelně ztmavnutím nebo zčervenáním špiček lístků. Většina odrůd je však dosud pod zemí.
    31. 3. 2013 19:56 Miroslav Pala
    Česnek oznámil,že pozastavil růst? Co to přesně značí? že opět začne růst,nebo se zastavil a je konec.
    31. 3. 2013 20:58 Jan Kozák
    Začne růst, ale až se oteplí.
    2. 4. 2013 19:48 Miroslav Pala
    Děkuji

    Ještě k odhlávkování

    25. 3. 2013 9:39 Zakladatel vlákna: Petr Štěpánek
    Zdravím , jaro je tady - mrzne a mrzne. Česnek co je venku , tak na koncích zčervenal a asi také čučí – co se děje. Zaujal mě článek ,, Odhlávkování česneku“ trochu jsem se v něm ztrácel, ale snad jsem to pochopil dobře. Pokud má někdo ještě podobné zkušenosti napište, protože získané pacibulky a větší cibule bych bral. Pacibulky mi vydrží nejdéle a používám je do jídel i v době, kdy již cibule česneku nemám. Mé zkušenosti jsou zatím jiné, ale možná dělám něco špatně. Česnek hlávkuji co nejdříve, neb jsem se zde dozvěděl, že by mohlo dojít k nárustu cibulí. Zdá se mi, že asi trochu ano. Pokud chci pacibulky, tak stvoly musím nechat. V sezoně 2011-2012 jsem sadil deset odrůd česneku a po špatné zimě se rozhodl nechat si i pacibulky na cca 20 cibulích u každé odrůdy. Ostatní včas odhlávkoval. Po narovnání stvolu u odrůdy jsem vždy zbytek sklidil a dal sušit. Česnek s hlávkami cca po 14 ti dnech-při praskání hlávek, také sklidil. Tyto cibule byli o něco menší - zavřené , ale u  všech sušením došlo k otevření. Ostatní dříve sklizené dobré. Je fakt, že to nebyl zrovna rok na porovnávání, ale pokud bych se naučil pěstovat větší cibule a zároveň pacibulky, bylo by to fajn. Panu Mitiskovi věřím , ale nevím jak toho stavu dosáhnout, pacibulky mi vždy nějakou sílu odčerpají. V jiném místě to třeba funguje, ale u nás asi ne. Česneku zdar PetrS.
    25. 3. 2013 11:03 Vlastimil Mitiska
    Dobrý den, já sem tomu taky nevěřil /přišel na to kolega/. Je to nelogické, ale zatím je to u mě tak. Jak už sem psal dolejc v příspěvku, tak rostliny s ponechaným vrškem drží zelené i v době, kdy ostatní odhlávkované už přirozeně žloutnou - hic, sucho, a končijou vegetaci. A pak po oba roky se tak dočkaly v dobrém stavu deště, a rostly ještě jakou dobu dál. Jak ste psal - musí se počkat co nejdýl, až nejen popraskané vršky ale až už semtam i k vypadnutí - loni už se s nima nesmělo ani zatřást, protože by nějaké pacibulky vypadávaly. A opravdu oba druhy česneku měly podstatně větší spodky - určitě o třetinu - a navíc pořádný vršky, který matka taky letos zjara vyseje /má na to čas/. Rovněž píšete dobře, že při sušením potom takové cibule semtam praskaly už šlupky - brali sme je přednostně. Na prodej by to tedy nebyla ideální metoda, ale pro vlastní potřebu u části porostu výborné - určitě k vyzkoušení. Zdraví Mitiska Třebíč
    25. 3. 2013 11:47 Jan Novák
    Ta Vaše krajová odrůda s velkými pacibulkami vypadá zajímavě jek z hlediska "ne"citlivosti k potřebě ohlávkování, tak i k odolnosti proti přezrání.
    Proto bych měl přání, jestli by jste neposkytl panu Ing. Kozákovi materiál pro ověření, jestli by daná krajová odrůda neměla potenciál k registraci na odrůdu uznanou.
    Zdraví Honza Hořice
    25. 3. 2013 13:16 Vlastimil Mitiska
    Ale beze všeho, pokud bude mít pan Kozák zájem, rád mu nechám do 20 palic toho česneku třeba výměnou za nějaký jeho podle mého výběru. Poslal bych mu telefon nebo e-mail Tento efekt se projevuje ale i u Vekanu a kolegovi u česneku, kterému říká ruský. Zdraví Mitiska
    25. 3. 2013 19:06 Jan Kozák
    Jakoby mi ten jistý Honza Novák (ml.), pokud se tak skutečně jmenuje, četl myšlenky. Ale nemusel spěchat, sám bych pana Mitisku o vzorek jeho odrůdy požádal. Proto Vás, pane Mitisko, prosím o zaslání tel. čísla, nejlépe E-mailem, abychom se nějak domluvili. Děkuji.
    25. 3. 2013 19:42 Vlastimil Mitiska
    Poslal sem Vám telefon na oba Vaše e-maily, inzerovaný v kontaktech i ten při registraci, ale oboje se vrátily jako nedoručitelné, prosím o sdělení funkčního emailu. Díky, Mitiska
    25. 3. 2013 19:44 Jan Novák
    Příspěvek byl smazán, protože porušoval pravidla diskuse.

    Odhlávkování česneku

    23. 3. 2013 19:22 Zakladatel vlákna: Vlastimil Mitiska
    Dobrý den, léta pěstuji na poli česnek, a léta jsem podle všeobecně doporučované praxe olamoval u paličáků květní stvol. Kolega ale stvoly neodstraňuje a zjistil, že palice pak narostou naopak víc - a tak sem to poslední dva roky taky u části porostu vyzkoušel. A opravdu - česnek je sice podstatně déle zelený, sklízí se později, ale palice je podstatně větší /pěstuju Vekan a pak další neznámý paličák - vekan dělá jen velké množství drobných semínek, druhý česnek naopak pořádné pacibulky - často je to jak třetina cibule - to rozhodně není nepodstatné/. Byl jsem z toho velmi překvapen, dva roky po sobě už mám ale taky vyzkoušeno a výborné. A dál - loni sem viděl na písčité půdě - sousedi měli dva záhony česneku, jeden normální, druhej nastlali hoblinami - rok byl spíš sušší u nás, a česnek pod hoblinami na písku byl neskutečně lepší než nemulčovaný. Zdraví Mitiska Třebíč
    24. 3. 2013 20:10 Jan Kozák
    Je pravdou, že odrůda Vekan reaguje na hlávkování minimálně, zato např. odrůda Bjetin maximálně. Přesto se mi tomu nechce věřit. Bylo by potřeba založit řádný pokus podle pravidel polního pokusnictví, pak by byl výsledek průkazný.
    25. 3. 2013 6:53 Vlastimil Mitiska
    Je to tak, jak Vekan, tak ještě víc druhý česnek - modrý paličák, který tvoří skutečně veliké pacibulky, narostl s vršky podstatně víc. Co bylo odhlávkováno, tak zasáhly hice a sucho, oba roky, přirozený proces, ovšem ty které rostly pro vršky, zůstávaly zelené, a po oba roky, co sem to zkusil, se dočkaly deště, půda úrodná, spíš těžká, a zůstaly zelené ještě dlouho, při sklizni značné příjemné překvapení.
    25. 3. 2013 9:00 Jan Novák
    Pan inženýr Kozák má pravdu, ověření že neohlávkovaný Vekan dá lepší výnos než ohlávkovaný by se muselo ověřit podle pravidel polního pokusnictví. Ono totiž nelze vyloučit, že u neohlávkovaného Vekanu jste žloutnutí listů správně vyhodnotil jako nedostatek disíku a ledkoval, zatímco u ohlávkovaného jste mohl usoudit, že se jedná o znaky sklizňové zralosti a porost předćasně sklidil.
    Obecně platí, čím větší pacibulky a rannější odrůda, tím více je patrnný vliv ohlávkování. Pokud máte obě odrůdy pozdní, je možné že pokud čas ušetřený neohlávkováním věnujete kultivavi a trhání plevele, pak uděláte pro česnek lépe.
    Pro mulčování je lepší mít meziřádkové pásy z hnědé netkané textilie (50 - 60 g/m2) které se dají před kultivací sejmout a po kultivaci opět rozvinout, nepodporují rozvoj plísní ve vlhkých letech a brání nadbytečnému výparu v letech suchých. Taky brání růstu většiny plevelů (tj. mimo svlačce a pýru).
    25. 3. 2013 11:14 Vlastimil Mitiska
    Dobrý den, odhlávkované i neodhlávkované rostliny byly pěstované naprosto stejně - sázím jen jednu řadu česneku kterou vždycky na poli fouknu napodzim jako poslední k tulipánům. Sázíval jsem i 10 000 stroužků, ale bylo to v době, kdy jsem dostával na tržnici od prodejce 40,- za kilo, prodávali to za 80,- a tak sem se na to vykašlal / a taky mi to lidi kradli/. A tak teď léta sázím jen pro nás 300 stroužků v jedné řadě - a naprosto stejně kultivuju - je to ručně okopaný, vypletý, a jediný rozdíl je v tom olámání a pak termínu sklizně. Navíc česnek vůbec nehnojím a jeho velikost je solidní. Dřív sem hnojil, a neustále semtam plíseň. Jeden rok - byl jsem ještě úplnej začátečník - sem dokonce pohnojil hnojem, nechal zaorat, vysázel česnek, zjara ještě přihnojil cereritem, česnek byl neskutečnej, ale nejmín třetinu sem vyhodil už při čištění. Takže sem hnojit zcela přestal a zcela se taky ztratila plíseń - nejhorší choroba česneku. Sázím na poli po mečících, půda je ve slušném stavu, a zcela to stačí, to samé na normální zahradě. Navíc kolega měl potíže s plísní, protože mě neposlechl a stále tam nějaké granulky zjara sypal, a tak jestli si může česnek dat ke mě - mám víc zahrad - nechal sem ho, měl svou sadbu - kde snad polovinu! česneku vytrhal právě na plíseń - projevila se tak do půlky vegetace a pak další rostliny už vpořádku, a v sadbě to neměl - poprvé nepohnojil a sklidil všechen česnek rovněž zdravý. A pak přišel na to neodhlávkování a větší nárůst - a vypadá to, že je to pravda. Kdyby byla zaručeně cena aspoň 100,-, začal bych česnek pěstovat zas, ale myslím si, že to dlouho nevydrží, i když naši prodejci jsou neskuteční. Zdraví Mitiska

    možno sázet mezi česnek?

    22. 3. 2013 17:48 Zakladatel vlákna: Irena Exnarová
    Dobrý den, jelikož nemám moc velkou zahrádku tak jsem se chtěla zeptat jestli mohu mezi na podzim vysázený česnek nasázet na jaře okurky nakládačky ? Jestli se to nebude tlouct. Jsem v pěstování nováček a chtěla bych to zkusit . Děkuji za radu Irena Ex.
    23. 3. 2013 19:11 Jan Kozák
    To asi nebude žádné štěstí. Co se týká konkurence při výživě, tam by problém nebyl, ale do sklizně česneku bude celý porost zakryt nakládačkami, takže se Vám bude špatně sklízet česnek a rostliny okurek silně poškodíte.
    24. 3. 2013 23:23 Hana Kopecká
    Ještě mě napadá, že okurky a česnek mají odlišné nároky na vláhu. Česneku stačí menší zálivka a tak 3 týdny před sklizní jej nebude prakticky zalévat. Naopak okurky nasadí na květ- plod a budete zalévat jak das. Mám dobrou zkušenost pěstovat okurky do výšky, natlouct kůl a kolem něj provázky, okurky se vám budou pnout okolo
    25. 3. 2013 11:06 Jan Novák
    Hlavně okurky mají rády čerstvé vyhnojení.
    Nespíše bude dobré sázet okurky do sousedního řádku tak, aby po sklizni česneku mohly prodlužovat šlahouny do takto uvoněného prostoru.
    Pokud jde o vertikální pěstování, volil bych taky sousední řádek na severní (resp. SV - SZ) straně aby česneku nekonkurovali zastíněním.

    mráz

    22. 3. 2013 10:04 Zakladatel vlákna: Jirka
    Dobrý den,
    mám docela strach ze slibovaného víkendového mrazíku -10. Měl bych jej nějakým způsobem přikrýt? Je vhodné jej zasypávat pilinami, hoblinami? Nerozhodí mi celuloza PH půdy?
    Jirka P.
    23. 3. 2013 19:07 Jan Kozák
    Asi přicházím s křížkem po funuse. Já nic nezakrývám, mrazu se nebojím. Pokud jste to zakryl pilinami nebo hoblinami, neměl by být při jednorázovém použití se změnou pH problém. Půda má značnou pufrovitost.

    Postřik Karate

    19. 3. 2013 20:27 Zakladatel vlákna: Jiří Švec
    Dobrý den,

    měl bych prosím ještě dotaz k postřiku proti houbomilce. Pokud bych se spolehl na dobrý rok a porost nestříkal a přesto se houbomilka objevila, můžu ji efektivně zlikvidovat včasnou likvidací napadených rostlin? Nebo je to riskatní varianta u které hrozí, že při kalamitním stavu můžu přijít o většinu úrody (prozatím jsem s houbomilkou neměl potíže). Pokud se rozhodnu pro postřik v jakém množství se osvědčil na 100m2? Výrobce většinou udává 3 ml rozpuštěné cca ve 4l vody. Je to správně.
    Jiří Švec
    20. 3. 2013 19:52 Jan Kozák
    Pokud napadené rostliny včas zlikvidujete, likvidujete i houbomilku, ale podívejte se i na sousedy, jestli ji nemají. Víceméně kalamitní výskyt houbomilky jsem viděl téměř před dvaceti lety na Hané. Od té doby mám dojem že už není tak významná. Postřik použijte podle doporučení výrobce.

    Trávy jako předplodina

    19. 3. 2013 20:07 Zakladatel vlákna: Jiří Švec
    Dobrý den,

    mám přichystanou ornou půdu rozdělenou do honů, na kterých bych chtěl rotovat s česnekem cca ve 4- letém cyklu. V obdobích mezi česnekem bych rád na těchto plochách pěstoval travní směsi určené jak na sušení tak na podzimní výpas v jednom roce. Počítám s tím, že v druhém roce bych na porost rozházel cerit a včas zaoral. Následně bych sázel česnek. Chtěl bych se zeptat, které trávy jsou dle Vašich zkušeností vhodnější a které naopak česneku vyloženě škodí. Přemýšlel jsem o landsberské směsce, ta má ale větší význam při zpracování na zeleno. Další možností jsou různé jetelotrávy. Jen si nejsem jist, jakou budou mít před-plodinovou hodnotu pro česnek a kterým trávám se vyvarovat např. kvůli zaplevelení. Dále bych se chtěl zeptat, jestli namísto cereritu před výsadbou bych mohl travní porost pohnojit močovinou v předchozím roce. Tím by se zvýšil i následný výnos píce. Děkuji Vám za odpověď.
    Jiří Švec
    20. 3. 2013 19:48 Jan Kozák
    Váš plán považuji za dobrý. Nevím o žádné trávě, která by jako předplodina měla dělat česneku potíže. Hnojení močovinou bude mít vliv na trávu, na česnek ne. Ale doporučuji před výsadbou pohnojit hnojivem s obsahem síry. Buď Cereritem, což záleží na celkovém stavu živin v půdě, který by mohl být při Vašem hospodaření dobrý, nebo síranem draselným. Je třeba počítat s tím, že už nám síra neprší, proto je důležité ji dodávat. Není na škodu také zjistit pH a podle potřeby povápnit. Aby se Vám pozemek nezapleveloval, nesmíte nechat dozrávat ve směsce semena.

    Sníh

    19. 3. 2013 7:01 Zakladatel vlákna: petr moravansky
    19. 3. 2013 18:18 filip
    19. 3. 2013 18:20 filip
    U nás docela napadlo také hodně sněhu.. pardubický kraj

    Sníh

    19. 3. 2013 7:00 Zakladatel vlákna: petr moravansky
    Zdravím všechny pěstitele česneku, takhle to vypadalo dnes ráno na zahrádce v okolí Kyjova 190 m.n.m.

    Netkaná textilie

    18. 3. 2013 14:05 Zakladatel vlákna: Vít Hrabě
    Pane inženýre, marně čekám na odpověď mého dotazu z 10.3. t.r. Děkuji a zdravím Hrabě
    18. 3. 2013 20:00 Jan Kozák
    Máte pravdu, zapomněl jsem reagovat. Jak jsem se teď díval, řešily se tam tehdy blbosti a rozumné věci zůstaly stranou. Omlouvám se za to, určitě to nebylo mým úmyslem. Netkanou textilii můžete nechat volně položenu (není třeba podpírat nějakými kolíčky) volně na rostlinách. Teď Vám to asi sníh připlácnul až k zemi, ale nemělo by to vadit. Nedávno jsem někomu radil, aby textilii uklidil na přelomu března a dubna, v té době jsem netušil, že se nám zima vrátí. Tak to klidně nechte do půlky dubna. Pokud budete chtít kultivovat, tak pokrývku sejmete a po práci ji znovu natáhnete.

    benátčan

    17. 3. 2013 21:34 Zakladatel vlákna: filip
    Dnes jsem se byl mrknout na pole a na nějakých místech už leze ven.
    17. 3. 2013 21:35 filip
    18. 3. 2013 19:05 filip
    Dobrý večer,
    Pane Kozáku mám todaz když teď napadl sníh a mrzne a česnek už vylezl ven může zmrznout nebo mít vliv na úrodu?
    18. 3. 2013 20:02 Jan Kozák
    Já obavy nemám, žiju v optimismu, že letošní úroda bude minimálně průměrná. Celkový průběh zimy byl pro česnek příznivý.

    Hnojení

    17. 3. 2013 17:45 Zakladatel vlákna: Pavel Baxa
    Dobrý den,tu dávku ledku máte určenou z vlastních zkušeností nebo jí máte z náké tabulky?U vás to je 62kg čistéhu dusíku na hektar.Máte nákou tabulku kde uvádějí doporučené dávky živin u česneku?
    17. 3. 2013 19:13 Jan Kozák
    Vycházím pouze ze zkušeností vlastních a získaných od pěstitelů.

    právní okénko

    17. 3. 2013 11:58 Zakladatel vlákna: Jiří Radochlib
    Dobrý den,
    na podzim Vám byl položen dotaz na téma jak být producentem sadbového česneku či co splňovat. Psal jste tazateli, že se na to v zimě podíváte.
    Byla by odpověď???
    Na podzim jsem dle Vašich pěstitelských rad vysadil TANTAL, TRISTAN, HAVRAN, VEKAN, SLAVIN, DUKÁT, 2 KLONY RUSKÉHO a paličku něčeho z Francie - osázen rovný ar.
    Pouze Tantal dosud nevzešel, ostatní česnek kouká ze země. Je možné, že by jedna odrůda (deklarována do vyšších poloh) na 100% vymrzla a ostatní je téměř na 100% v pohodě?? Lokalita 390mn okres BENEŠOV.
    Děkuji
    Jiří Radochlib
    17. 3. 2013 19:12 Jan Kozák
    Musíte splňovat podmínky dané zákonem č. 219/2003 Sb., o uvádění do oběhu osiva a sadby pěstovaných rostlin. Mnohé odrůdy jsou právně chráněny podle zákona 408/2000 Sb., o ochraně práv k odrůdám. K jejich množení byste potřeboval licenční smlouvu. Z uvedených odrůd byste bez licence mohl množit jedině Dukát, otázkou je, zda-li by Vám poskytl jeho majitel výchozí materiál v potřebné kvalitě.
    Tantal raší později, nemusíte mít obavy.

    Česnek už leze

    16. 3. 2013 19:44 Zakladatel vlákna: Helena Malá
    Dobrý den, dnes jsem se byla podívat na zahrádce a česnek už leze, 2cm je venku. Nezmrzne mi? Ještě jsem neošetřila proti hobomilce, nyní mrzne. Myslíte, že případně nakladená vajíčka (pokud houbomilka oproti mě vyletěla) zmrznou nebo mám při nejbližší příležitosti stříkat. Pěstováno na Vysočině. ám přikryté chvojím.
    Děkuji za odpověď.
    Helena
    17. 3. 2013 18:47 Jan Kozák
    Česnek Vám nezmrzne. Myslím, že ani případně nakladená vajíčka houbomilky nezmrznou. Otázkou je spíš to, jestli u Vás houbomilka je.

    Zakrývání Netexem

    10. 3. 2013 21:49 Zakladatel vlákna: Vít Hrabě
    Dobrý den pane Kozáku,u Brna už mně začal česnek vystrkovat lístky a tak jsem ho zakryl netkanou textilií.Semtam jsem zapíchl kolíčky aby to neleželo na rostlinách ale přesto listy budou pod tím polehat. Jak dlouho to tak nechat? Děkuji Hrabě

    hořčice nebo svazenka

    10. 3. 2013 21:37 Zakladatel vlákna: Pavel Beran
    Dobrý den pane Kozáku,

    o přípravě pole se zde již samozřejmě psalo, nicméně potřeboval bych si něco s Vaší pomocí ujasnit. Mám zorané pole od podzima, zaorán staší hnůj. Jedná se mi o to kdy zasít svazenku či hořčici a kdy jí zaorat. Svazenku pěstuji pro včely od výsevu kvete cca za 6 týdnů, poměrně dlouhou dobu, ale pak už prakticky nejde zaorat, protože to jsou vysoké téměř holé klacky (60-70cm), nevím jak dlouho to samé trvá hořčici, ale řekl bych, že to bude obdobné. Jde mi tedy o to jestli je lepší zaorávat ve fázi zeleného hnojení před květem, což bude velmi brzo od výsevu, nebo nechat odkvést, posekat shrabat a zorat strniště. Pokud bych vysel svazenku např. koncem března a zaorával jí při zaoratelném stavu bylo by to tak koncem dubna a co pak...?

    Děkuji za odpověď, Pavel Beran
    10. 3. 2013 22:05 Petr Balaštík
    Dobrý den pane Berane, jsem v pozici amatéra, ale taky mám včely v kombinaci s česnekem a Váš dotaz mě docela zaujal. Nebylo by řešení po odkvětu svazenky ty "holé klacky" zmulčovat a pak teprve zaorat? Přijde mi docela škoda zaorávat před květem - pro včely je to výborná pastva, ale pak je možné, že nebude fungovat jako zelené hnojivo.
    10. 3. 2013 22:46 Honza Novák (ml.)
    Svazenka se v případě, že ji pan Beran nechá vykvést, stává plodinou (jakou by byla pro jiného třeba řepka). Vždy je potřeba tak trochu koukat na ekonomickou stránku věci a nespoléhat, že to česnek všechno otočí do zisku. Hořčice má nejlevnější osivo na zelené hnojení a možná ji stihnete otočit po svazence jako druhou vlnu zeleného hnojení. Důležitý je objem zaorané zelené hmoty, proto po posekání neshrabávat. To že je odkvetlá svazenka tvrdší nevadí, než k tomu otočíte hořčici tak to stihne zetlít.
    10. 3. 2013 23:37 J.V. Stalin
    Mohl by jste psát bez překlepů a stručněji.
    Stačilo napsat
    "Od března do června svazenku, od července do konce srpna hořčici a do výsadby česneku udržovat bezplevelný úhor."
    11. 3. 2013 17:24 Pavel Beran
    A nebude problém ve dvojí orbě? Nebude vadit když budu orat po dvou měsících? Pro včelaře je představa, že zaorá svazenku před květem 100m před včelnící hrozná, ale chápu, že nejde sedět na dvou židlích. Něco se objetovat musí. Uvidíme co pan Kozák, třeba je také včelař...

    Beran
    11. 3. 2013 19:24 Honza Novák (ml.)
    Předpokládám, že připravujete pozemek po předchozím uvedení do klidu nebo z louky. Pak právě opakovaná orba, či podmítka a kultivace je potřebná pro prokypření, pro které se pak rozorává pozemek o rok dříve než je počítáno se sadbou česneku.
    11. 3. 2013 21:06 Jan Kozák
    Shodnul bych se s panem Balaštíkem výše. Pokud se Vám svazenka zaplevelí, bude potřeba zaorat dříve, než dozrají na plevelu (ale i na svazence) semena. Nejpozději však na přelomu srpna a září.

    výsadba česneku

    10. 3. 2013 19:38 Zakladatel vlákna: David Mareš
    Dobrý den,
    prosím o radu. Z důvodu dlouhodobé nemoci jsme nestihla nasadit na podzim česnek, který pěstuji již léta. Je možné jej nasadit nyní, jakmile bude možné na pole vstoupit? Děkuji za odpověď.
    10. 3. 2013 20:25 Jan Kozák
    V rubrice česnek v o tázkách je následující text.
    Je možné ozimý česnek, který jsme nestihli vysadit na podzim, nasázet na jaře?

    Na jaře můžete vysadit každý česnek, který do té doby vydrží. Někdy se stává u paličáků (např. u Jovanu, Dukátu), že se cibule nerozdělí na stroužky, ale vytvoří jen velkou kouli. Někdy paličáky nevykvetou. Většinou je také opožděný termín sklizně. Z této sklizně bych však nedoporučoval použití česneku pro další výsadbu. Výnos můžete očekávat uspokojivý.

    houbomilka

    10. 3. 2013 19:35 Zakladatel vlákna: josef václavek
    Dobrý den,
    pro nedostatek času a nepřízeň počasí (mrholení a déšť) jsem nestříkal proti houbomilce, byť teploty přesáhly několik ( víc než tři) dnů hodnotu 10 stupňů
    teď hrozí mrazy, myslíte pane inženýre, že případně nakladená vajíčka (pokud houbomilka oproti mě vyletěla) zmrznou, nebo mám při nejbližší příležitosti stříkat

    díky za odpověď

    josef

    zmrznutí česneku 2012

    9. 3. 2013 0:06 Zakladatel vlákna: radek
    V poslední době se diskutuje proč v roce 2012 vymrzlo až 80% česneku.Příčinu všichni hledají v cca třítýdenim únorovem mrazu kdy se teplota pohybovala kolem -15°.
    Jsem si jistý, že hlavní příčina byla v celkově suchém roku,kdy po podzimní sedbě česnek špatňe zakořenil a únorové holomrazy česnek poškodily.Mam pozemek na vlhkem miste z 30 kg sadby jsem sklidil 130kg cesneku.Chce se až brečet když z hektaru pole osázené česnekem,vědšina pěstitelů sklidila cca 200kg česneku špatné kvality.zdravim Radek
    9. 3. 2013 13:02 Pavel Baxa
    Se suchou zimou a podzimem nemáte vůbec pravdu alespon ja mužu tak posoudit.Vláhy bylo víc než dost a česnek krásně zakořenil,ale dlouho převládalo teplo a někdy začátkem února to během pár dnu zprudka promrzlo do hloubky.A sněhová pokrývka žádná a to je ten kámen úrazu.
    9. 3. 2013 20:14 Jan Kozák
    Mrazy byly skutečně velmi silné a trvaly dlouho. Po teplém lednu byl česnek ve vývojové fázi, v níž tento mráz nevydržel. Pokud někdo sázel až v lednu (já také trochu), tak neměl problémy - jeho česnek ještě této citlivé fáze nedosáhl.

    česnek

    8. 3. 2013 12:37 Zakladatel vlákna: Kateřina
    Dobrý den pane inžinýre mohu se zeptat,jestli mohu česnek namořit sulkou před vysazením když mají stroužky už zelené klíčky děkuji Katka
    8. 3. 2013 20:43 Jan Kozák
    Můžete, ale maximálně 2 hodiny.

    co dřív

    8. 3. 2013 9:35 Zakladatel vlákna: zdeněk melichar
    Dobrý den pane Kozzáku-mám dotaz-v příštím týdnu bych chtěl postříkat Stompem a poté pohodit trochu NPK a Ledek(jaký).je lepší nejdříve pohnojit a pak postříkat nebo naopak anebo uplně jinak???děkuji za odpověd
    8. 3. 2013 11:27 Honza Novák (ml.)
    Příspěvek byl smazán, protože porušoval pravidla diskuse.
    8. 3. 2013 20:42 Jan Kozák
    NPK neházejte, je to zbytečné. I s ledkem ještě počkejte do doby, kdy začíná intenzívní růst (nať kolem 10 cm). Ledek použijte výhradně patnáctku (ledek vápenatý, 15,5 % N). U Stompu počítejte s účinkem asi 3 měsíce. Pokud to zatím zvládnete bránami, tak nespěchejte.

    Leze, leze...

    7. 3. 2013 13:04 Zakladatel vlákna: Milan Daniel
    Dobrý den, pane kozáku. Váš česnek (odrůdy Vekan a Japo II) jsem sázel v prosinci, nyní už řádkuje. Příští týden mají přijít mrazy do 5 stupňů. Mohou sadbu ohrozit? Dá se nějak ochránit?
    Děkuji za odpověď.
    Milan Daniel, Chrudim

    ochlazení

    7. 3. 2013 13:03 Zakladatel vlákna: Ludek
    Chtěl bych vědět jestli se dá nějak ochránit vylezlý česnek cca 3 cm když se má příští týden ochladit až na - 10. Mám obavu aby se neopakoval loňský rok. Luděk
    7. 3. 2013 15:15 Honza Novák (ml.)
    Příspěvek byl smazán, protože porušoval pravidla diskuse.
    7. 3. 2013 18:53 Jan Kozák
    Ale loni bylo víc než mínus dvacet. Já žádná opatření dělat nebudu.

    jaro

    6. 3. 2013 20:42 Zakladatel vlákna: jan
    Dobrý den, pane Kozáku.
    Rád bych se vás zeptal zda už vám leze česnek ven? Mě ještě nn dnes jsem se byl podívat na poli a nic jsem neviděl že by to lezlo ven.. Česnek jsem sázel hluboko asi 10 cm a bylo to až skoro koncem listopadu. Po odhrnutí zeminy jsem se podíval zda už leze a zatím je malý.. viz. fotka. Myslel jsem si že bude větší. JE NĚJAKÁ ŠANCE NA VĚTŠÍ URODU? Další otázka když je pěkně kdy budete stříkat pole ,, karote, nebo stromp´´ . Děkuju za odpověď ;)
    7. 3. 2013 11:59 Vít Škarka
    V jaké lokalitě pěstujěte? Já na Severní Moravě 300mn.m.a je u mne naprosto stejná situace - sázeno na konci listopadu, hloubka cca 12 cm nad stroužkem. Sázím už tak 5 rokem a vždy byl česnek kvalitní. Spíše by mě zajímalo zda v našem případě má vůbec smysl stříkat proti houbomilce, když česnek vzejde na povrch tak v první polovině dubna a pokrýt plochu textílií ja vzhledem k rozloze nereálné. Děkuji
    7. 3. 2013 19:05 jan
    Lokalita Pardubický kraj
    7. 3. 2013 22:10 Martin Harasim
    Mám taky Benátčan. Lokalita severní Morava - 233mnm.
    Dalo by se říct, že již lze spatřit přibližně 50% vyrašeného česneku. Sázeno začátkem listopadu. Hloubka asi 8cm zapichováním, ale byl vyzvednut mrazem na hloubku 5cm, ojediněle i méně.
    7. 3. 2013 19:00 Jan Kozák
    V zemi je česneku dobře, má dost času. Záleží také na odrůdě, některé vzcházejí později, např. Blanin. U nich pak není nutný postřik proti houbomilce. Pokud je povrch půdy bez plevele, tak bych ještě se Stompem počkal na přelom března a dubna.
    7. 3. 2013 19:04 jan
    Odrůda je ,,Benátčan´´

    česnek

    6. 3. 2013 19:45 Zakladatel vlákna: Ludek
    Už mi leze česnek. Oblast Mikulov. Jsou jasně vidět řádky. To byl fofr.
    < Novější7273747576Starší >

    Kontakt E-mail, telefon, adresa

    Ing. Václav Kozák a Ing. Jan Kozák
    Chvojenec 75, 534 01 Holice
    IČO: 05439710
    Kontakt

    cesnek@cesnek.cz
    E-mail není určen k poradenství.
    Rádi Vám poradíme v diskusi.

    Obchodní podmínky
    Reklamační formulář

    Šlechtění česnekové sadby Grafika zpracována Odemne