Přihlášení

  • Pěstování
  • Popis česneku
  • Odrůdy
  • Choroby a škůdci
  • Články
  • Diskuse: Moření česneku Zpět na diskusi

    Dotaz

    4. 2. 2016 13:39 Zakladatel vlákna: Renata
    Vážený pane inženýre. Na podzim loňského roku jsem sklidila první úrodu vlastního česneku, ze kterého jsem měla velkou radost. Snažila jsem se postupovat podle rad a návodů na Vašich stránkách. Bohužel mi v průběhu skladování česnek začal sesychat a objevila se na něm plíseň. Jako začátečník nedokáži rozpoznat, kde jsem udělala chybu. Zda již při vlastním pěstování, sušení či uskladnění. Proto se na Vás obracím s žádostí o radu. Fotografii postiženého česneku zasílám.
    Děkuji. Renata Švadlenková
    5. 2. 2016 7:00 Jan Kozák
    Primární příčinou problému bude asi napadení roztočem vlnovníkem česnekovým. (V tomto stavu se to už nedá úplně přesně určit.) To byl v uplynulé sezóně největší problém česneku. Co proti němu dělat, aby se spolehlivě a zároveň ekologicky zabránilo jeho šíření v domácích podmínkách, zatím nikdo pořádně neví. Je to pro mě hlavní téma, kterým se budu letos zabývat.
    7. 2. 2016 12:00 Renata
    Dobrý den pane inženýre. Děkuji Vám za odpověď. Je pravda, že jsem sadbu česneku nemořila. Sázela jsem poprvé a neměla ještě dost informací a žádné zkušenosti. Letos určitě sadbu česneku namořím a dál budu sledovat příspěvky na Vašich stránkách, které jsou pro mě cenným zdrojem informací.
    Ještě jednou děkuji. Renata Švadlenková

    Vlnovník

    6. 1. 2016 15:48 Zakladatel vlákna: Jakub Jordán
    Dobrý den,

    před výsadbou jsme objevili vlnovník, česnek jsme ošetřili Sulkou. Je možné bránit/zbavit se Vlnovníku v době vegetace nebo po sklizni?

    Děkuji
    6. 1. 2016 17:35 Jan Kozák
    Pokud jste ošetřili Sulkou, neměli byste mít během vegetace problém. Otázku ošetření po sklizni, položte, prosím, až v době, kdy to bude aktuální. Možná už budu chytřejší než teď. Vlnovník česnekový je totiž mojí současnou prioritou.

    Vlnovnik

    21. 12. 2015 14:15 Zakladatel vlákna: Vladimír Běčák
    Zdravím pana Kozáka a všechny pěstitele česneku.Dočetl jsem se v diskuzi o moření konz.česneku proti vlnovníku v lihu.Vyzkoušel jsem
    asi jedno kilo mořit v 50% lihu půl hodiny a pak rychle vysušil.Výsledek zatím nemohu posoudit a proto mě zajímá,jestli s tím má někdo zkušenosti.Nechce se mi všechen česnek loupat a zmrazit,nejlepší je čerstvý.
    26. 12. 2015 9:46 Panský Ladislav
    Dobrý den, po 15 letech pěstování česneku bez chemie letos vyjímečné napadení vlnovníkem. Pokud si mám vybrat mezi Sulkou a ovocným destilátem, mám vybráno. Má tu někdo zkušenosti nebo kontakt na specialistu/literaturu, odkaz na stránky, případně studie/, který stoprocentně ví, zda destilát zničí vajíčka vlnovníku? Vlnovníka dokážu podstatně omezit, jedná se mi pouze o vajíčka. Děkuji za reakci.

    Franta: namořeno v sulce,kvůli počasí dosud nevysazeno

    15. 12. 2015 10:01 Zakladatel vlákna: František Kobeda
    Dobrý den.Pane Kozák mám dotaz ohledně výsadby česneku namořeného v sulce.Stroužky jsem namořil asi před 10ti dny v sulce ale kvůli nepříznivému počasí jsem nemohl zasadit.Počasí se nelepší,půda je stále hodně mokrá.Mám zasadit i do této bahnité půdy?Děkuji za odpověď.Franta
    15. 12. 2015 17:34 Jan Kozák
    Máte pravdu, sází se špatně. Ale já jsem se rozhodl, že zítra dosázím za každého počasí. Bahnitá půda nevadí česneku, vadí nám při práci. Těžko říci, zda by bylo lepší ještě počkat.
    15. 12. 2015 22:20 Mirek
    Jo, je bláto, ale lepší už to asi nebude,
    taky jsem sázel, lepilo se to, holt sluníčko je za mrakem, nebo nízko nad obzorem, vítr není, nevysuší,
    asi proto naši předkové sázeli dřív. Teď už bude
    jen "hůř".
    16. 12. 2015 8:35 Tomáš
    Mohu se přidat, sázel jsem v sobotu 5.12.15 do velmi zbahnělé půdy. Rotavátor měl veliké problémy se zpracováním, ale nakonec jsem půdu připravil, pak jsme zasázely 10-12 cm do hloubky podpůčím dolů a docela to vypadá slušně. Sázecím prknem se zároveň předochozí řádek umáčknul.
    Každý doporučuje sázet co nejpozději z fytosanitárního hlediska, ale nikdo nebere v potaz to, že je koncem listopadu a prosinci vlhko, půda nevyschne a je to nepříjemná práce, která narušuje půdní strukturu.
    Je k tomu ještě krátký den a hned tma.
    Vždycky jsem sázel kolem 28. října, uvidíme jestli pozdní výsadba se odvděčí lepším výnosem a zdravotním stavem cibulí.
    21. 12. 2015 10:36 David Hájek
    Už třetím rokem díky teplým začátkům zimy budu sázet mezi vánočními svátky. U mě díky písčitější půdě snad problém nebude. I přes pozdější výsadbu jsem byl vždy se sklizní spokojen.

    dotaz

    9. 12. 2015 13:11 Zakladatel vlákna: Vratislav
    Dobrý den p.Kozák.Odpovídal jste na dotaz moření/snad desinfekce/česneku vodkou.Ve vlastním zájmu bych chtěl vědět když vodka má asi 35pr.alk v jaké koncentaci se dá použit k desinfekci česneku nebo denat.lih má asi 80pr. Někdy se v pálenici odebírá tak zv.výskočky které mají vysoký obsah alkoholua které by se mohli rozředěné použít na desinfekci česneku ne jenom na mazání kolen ap. Děkuji a přeji pěkné vánoční svátky
    9. 12. 2015 19:52 Jan Kozák
    Alkohol je biocid - ničí v jisté koncentraci a po jistou dobu expozice všechno živé. Aby se dal spolehlivě využít pro dezinfekci česneku (a věřím, že ano), musela by se koncentrace, teplota a doba experimentálně zjistit.
    10. 12. 2015 22:39 Staník Verner
    Etylalkohol má desinfekční účinky od koncentrace 14% výše ale při koncentracích nad 60% odnímá vlhkost a chová se jako rozpouštědlo pro některé látky. Pokud by chtěl někdo experimentovat, měl by si udělat škálu koncentrací a škálu dob působení (expozice). Přitom by zjistil, která koncentrace v kombinaci s dobou expozice přestává být účinná. Následně v praxi by se používala nejbližší vyšší hodnota koncentrace nebo nejbližší delší hodnota expozice. Nemusíte zkoušet naráz celou sadu kombinací, ale bude nutné vždy porovnávat dvě kombinace plus "neošetřený kontrolní vzorek". Pokud tedy si stanovíte škálu koncentrací 15%Vol, 18%Vol, 22%Vol, 27% Vol, 33%Vol, 40%Vol a 48%Vol; škálu dob expozice 30´, 1h, 2h, 3h, 5h a 10h; pak začnete například kombinacemi z dolních třetin škály. Tj. např 18%×2h a 22%×1h. Zjistíteli, že jsou obě účinné, snížíte některý z parametrů kombinace. Zjistíte-li, že jsou obě neúčinné, budete pokračovat v opačném směru kombinací. Výhodou při pokusu s konzumním lihem je, že můžete část pokusu provést na konzumním česneku prokazatelně infikovaném vlnovníkem. Pokud se žír vlnovníka prokazatelně zastaví a skladovací doba proti neošetřenému vzorku prodlouží, máte naději nechat si zapsat průmyslový vzor. Po uzavření pozorování se předmět pozorování uvolní ke konzumaci (zpravidla výrobou česnekové pasty pro homogenizaci vzhledu)
    PS: Zajímal by mne názor pana PetrS z Českého ráje. Dík.

    Mykorhizni houba

    5. 12. 2015 4:12 Zakladatel vlákna: Jaromir Vyskala
    Stroucek cesneku Dukat - 18 dni po nasazeni. Cesnek byl osetren 15 min. ve Vodce a 60 min. v Mykorhizni hoube - pote nasazen. Mohl by tento masivni korenovy system prevent vymrznuti?
    5. 12. 2015 7:38 Jan Kozák
    Váš česnek je ve výborné kondici, což dává také předpoklad, že se dobře vyrovná s nepříznivými vlivy. Vy skutečně ošetřujete ve vodce? Dezinfekční účinky lihu jsou známé, ale není to drahé? Stačil by denaturák.
    5. 12. 2015 14:58 Jaromir Vyskala
    Ja vetsinou cesnek neosetruju. Ale tento rok jsem nasel par hlavicek napadenych vlnovnikem a po ruce byla pouze vodka.
    5. 12. 2015 20:11 Roman Jurek
    Ale problém je že i nadzemní část má až 15cm,částečně díky čerstvému kompostu,kde mi ale červíci sežraly svrchní slupku a někdy i česnek,takový jsem vyhodil a zdravý zbytek přesadil hlouběji jinam, jsem zvědav zda to pomůže, na jaře vyrostl 10cm a lehl, už jsem s ním nepočítal, nerad bych, aby pro změnu zmrznul.

    Výsadba nemořených stroušků Havranu

    2. 12. 2015 8:22 Zakladatel vlákna: PetrSu
    Dobrý den pane Kozáku, bohužel jsem s Vaší sadbou Havranu "dopadl" stejně jako níže uvedení diskutující. Bohužel byl napaden vlnovníkem. Skladován byl společně s dalšími odrůdami z mojí sklizně, které napadené vlnovníkem nejsou. Polovinu sadby jsem musel odstranit, vybral nejméně poškozené a zasázel. Až po zasázení jsem se z této diskuse dozvěděl, že takto napadená sadba lze sázet po namoření v sulce. A nyní můj dotaz. Co se stane když jsem zasázel nemořený česnek napadený vlnovníkem? Přežije vlnovník v půdě a nekontaminuje zeminu a budoucí sklizeň? Děkuji mnohokrát za odpověď.
    2. 12. 2015 17:42 Jan Kozák
    Optimistický scénář: vlnovník v zimě v zemi zahyne, sklizeň bude bez závad.
    Pesimistický scénář (ale asi reálnější): vlnovník přežije, během vegetace bude přežívat na listech, ke konci vegetace se vrátí k cibuli. Kontaminace půdy se, myslím, obávat nemusíte.
    2. 12. 2015 21:47 Staník Verner
    Optimistický scénář se koná, když půda v okolí stroužků a vlastní stroužky přemrznou na cca -6°C a česnek přežije, vlnovník nikoliv.
    Pesimistický scénář je, že půda promrzne na jen cca -2°C a zmrznou jen dospělci, nakladená vajíčka přežijí. Pokud v následujícím roce nebude na pozemku žádná kostitelská rostlina, případná kontaminace vymizí (umře hlady).
    Epilog. Po sklizni se pokusíte sušit česnek v přístřešku pod plechovou střechou, kde bude mít volně proudící vzduch teplotu od 42 do 45°C po dobu několika odpolední následujících v jednom týdnu po sobě. Noční pokles teploty česneku nevadí, ale horní teplotu bude dobré pohlídat termostatem spínaným ventilátorem. Sadbu následně pro jistotu mořte Sulkou hned po sušení. Úspěšnost termoterapie u konzumního poznáte až během skladování, neúspěšnost (zapečení) hned jak se vytvoří sklovité fleky na některých přehřátých stroužcích.

    Sulka

    1. 12. 2015 23:00 Zakladatel vlákna: Jarka
    Děkuji za odpověď ohledně česneku s vlnovníkem. Mořili jsme Sulkou, prosím, ještě nám poraďte, co máme dělat se zbytkem roztoku Sulky po moření? Může se s tím česnek zalít? A v jaké koncentraci?
    2. 12. 2015 6:48 Jan Kozák
    Použitou Sulku nařeďte a zalijte vysazený česnek. Je to vlastně hnojivá závlaha. Jestli to rozředíte 2 x nebo 10 x není až tak důležité, hlavně tím zalijte co největší plochu.

    Sadba Česneku

    24. 11. 2015 8:06 Zakladatel vlákna: Karel22
    Dobrý den, v Září tohoto roku nám od vás přišla sadba česneku. Fakturační číslo: 2379 . Když jsme začaly oddělovat stroužky, jsou zcvrknutý, uvnitř zahnědlé až shnilé. S diskuse vím, že se jedná o vlnovníka. Nikdy jsem česnek nemořil vždy jsme ho měli celý rok v pořádku. I letos náš česnek napaden není, ale u vašeho k napadení došlo. Nejhůř u odrůdy Havel 5-0124-90018 S nepoužitelná byla asi jedna čtvrtina sadby. Havran 5-0124-90080 S  zde byla jedna desetina. Jovan byl úplně v pořádku. Nejsem zastáncem chemie proto jsem nemořil. Před výsadbou jsem ho již namořil doufám, že mnou vypěstovaný česnek již napadený vlnovníkem nebude. Nenapadne vlnovník tak i můj česnek? Dosud jsem se s tím nesetkal. S pozdravem Říha Karel
    24. 11. 2015 19:18 Jan Kozák
    Nenapadne. Sulka ho spolehlivě hubí ve všech jeho vývojových stádiích včetně vajíček.
    26. 11. 2015 22:30 Staník Verner
    Obávám se, že pan Říha možná udělal dvě chyby.
    První. že možná vyřadil sadbu jako nepoužitelnou, i když by byla po namoření v Sulce schopná dát plnohodnotnou úrodu.
    Druhá, že možná svou dosud čistou sadbu a nakoupenou skladoval v jedné místnosti. Obava je v tom, že svou sadbu jako zdravou sázel bez namoření (jak je zvyklý) a bez uvědomění si, že vlnovník může v omezené míře migrovat z postižené sadby do okolí.

    Pokud však namořil letos veškerou sadbu, nezbývá nic než mu jen popřát dobré počasí a krásnou sklizeň.
    S.V.

    Vlnovník česnekový

    23. 11. 2015 22:30 Zakladatel vlákna: Jarka
    Dobrý den, mám velký problém. Koupila jsem certifikovanou sadbu česneku přímo od šlechtitele (není vaše) již v září. Uskladnila jsem jí a čekala na příhodné venkovní teploty. Když jsem nyní chtěla sázet a začala sadbu připravovat ( jednotlivě stroužkovat), zjistila jsem, že je napadena vlnovníkem česnekovým, popis příznaků přesně odpovídá mojí sadbě. Prosím pane Kozáku poraďte mi, co mám s touto sadbou dělat. Mám ji nějak ošetřit, abych ji mohla zasadit? Nebo raději nesázet, abych si něco nedonesla na pozemek? Mohu tuto sadbu reklamovat u šlechtitele? Jedná se o 20kg sadby. Četla jsem, že se dá vlnovník zlikvidovat vodní lázní 55C teplou, 20-30min,je to pravda? A dala by se lázeň nahradit pečením v troubě na stejnou dobu a stejné stupně? Za odpovědi předem děkuji.
    24. 11. 2015 1:50 Václav Kozák
    Dobrý den, životaschopný sadbový materiál můžete namořit Sulkou, která vlnovníka spolehlivě likviduje. S reklamací se můžete obrátit na dodavatele, záleží však na tom, jestli k napadení došlo na uskladněném česneku u Vás, nebo jestli se vyskytly stejné problémy i v ostatní sadbě dané partie tohoto dodavatele. Nicméně reklamaci silně napadené sadby nemusí dodavatel uznat z toho důvodu, že zákazník má vadné zboží reklamovat ihned, jakmile se vada projeví, aby nedocházelo k prohloubení vady a znehodnocení zboží. My vzhledem k tomu, že chápeme, že zákazník uskladněné zboží nechodí kontrolovat každý den, uznáváme reklamace i později, jestliže zjistíme, že k problému mohlo dojít ještě před expedicí. Ovšem jestli se k tomuto podobně staví i ostatní producenti sadby, to nevím. Je jejich povinnost to není.
    Je sice vypracována metodika na likvidaci nejen vlnovníka, ale i háďátka zhoubného pomocí vodní lázně. V praxi je však využití této metody dost náročné. Je nutné po určitou dobu udržovat určitou konstantní teplotu. K tomu jsou zapotřebí speciální finančně nákladné přístroje, které dokážou udržovat konstantní teplotu v celém objemu ošetřovaného materiálu. Zapotřebí je i stálé promíchávání sadby vestavěným míchadlem, protože poměrně malé zvýšení teploty může sadbu znehodnotit, naopak i při mírném snížení teploty nebo kolísání teploty během doby ošetření znamená nejen jeho neúčinnost, ale navíc může prostřednictvím roztoku docházet k přenosu škůdce z napadených stroužků na zdravé.

    dotaz

    23. 11. 2015 19:32 Zakladatel vlákna: Štěpán
    Pane ing.Kozáku, chci se zeptat kolik kg česneku v kolika litrech mořit?

    Děkuji
    23. 11. 2015 19:56 Jan Kozák
    Vychází to litr mořidla na kilo sadby.

    Vlnovník přežil moření v SULKA?

    23. 11. 2015 14:07 Zakladatel vlákna: Milan Bohunský
    Dobrý den,
    20.9. jsem rozdružené stroužky sadbového česneku mořil 3h v 5% Sulka-K (neprošlá a nepřemrzlá), teplota lázně byla zpočátku kolem 17°C, ke konci možná 15°C. Po rychlém vysušení jsem skladoval v umělohmotných přepravkách odděleně od konzumního, přepravky i daná část místnosti byla desinfikovaná Savem.
    Nyní jsem objevil v cca 10% napadení vlnovníkem (vlnovníka - bohužel - poznám dobře). Je možné, aby vlnovník moření přežil? Jak jinak by se česnek mohl během skladování nakazit? Mám před sadbou znovu namořit v Sulka-K a pak ještě v Rovralu?
    Předem děkuji za odpověď.
    23. 11. 2015 19:25 Jan Kozák
    Se stejným problémem jsem se nedávno setkal. Onen pěstitel mi poslal vzorek, ale na vlnovníka se mi to nezdálo. Konzultoval jsem to i s panem Ing. Jaroslavem Rodem, CSc., který práci se Sulkou a její účinky zná určitě nejvíc. Ten také pochybuje, že by se na ošetřené sadbě mohl vlnovník znovu objevit. Proto jsem postoupil zaslaný vzorek diagnostické laboratoři k posouzení. Třeba budou chytřejší. A my následně také.

    Blanin II

    22. 11. 2015 17:56 Zakladatel vlákna: Radek Peterka
    Dobry den, mam ten samy problem jako p. Richter. Sadba Blaninu II je cela napadena. Dnes jsem chtel sazet, ale vetsina je nepouzitelna. Mohu alespon ten zbytek pouzit po namoreni? Je to urcite vlnovnik? Abych si neco nenasadil do pudy.... Mam od Vas i Japo II a Lukan, ale ty byly v poradku. Na stitku Blaninu II je cislo 5-0124-90055 S.
    23. 11. 2015 1:27 Václav Kozák
    Dobrý den, pane Peterko, Sulka vlnovníka česnekového spolehlivě zlikviduje. Proto stroužky, které se jeví životaschopné, můžete po namoření Sulkou bez problémů vysadit.

    Netkaná textilie

    21. 11. 2015 18:18 Zakladatel vlákna: Petr Mráz
    Dobrý den,
    chtěl bych se zeptat, zda mohu použít už teď na zimu na záhon s česnekem černou netkanou textilii a nechat ji tam až do jara, kdy bude nalétávat houbomilka. Trochu se bojím aby nezmrznul, sázel jsem ho až dnes (700 m n.m.). Ale nevím jestli to nebude spíš na obtíž (klíčení, světelný a vzdušný režim).
    Také jsem našel několik stroužků napadených vlnovníkem. Mohu je vysadit i bez moření sulkou a nebo až po namoření ?
    Děkuji za odpověď. P. Mráz
    21. 11. 2015 19:34 Jan Kozák
    Černou textilii nutně musíte sundat, jakmile začne česnek píchat ze země. Ale ve výšce 700 m snad houbomilka není. A také si myslím, že tam nebývají holomrazy. Pokud je v sadbě vlnovník, určitě ji namořte. Sulka ho spolehlivě ničí ve všech stádiích.

    sadbový česnek

    19. 11. 2015 10:05 Zakladatel vlákna: Lukáš
    Dobrý den,
    objednali jsme přes Vás sadbový česnek, chtěl bych se zeptat je česnek namořený? Jelikož přišel v celých hlavičkách, tak předpokládám, že ne.
    Děkuji za odpověď
    19. 11. 2015 10:24 Jan Kozák
    Expedovaný česnek mořený není. Správně usuzujete podle celých cibulí.

    Moření sulkou - co s lázní poté?

    17. 11. 2015 12:32 Zakladatel vlákna: Vladimír
    Dobrý den,chtěl bych se zeptat, zda se dá lázeň po moření česneku sulkou vyžít dále jako hnojivo, případně ji přidat do kompostu či jinam. Neměli byste vy zkušenější nějakou radu?
    Děkuji
    17. 11. 2015 12:36 Vladimír
    Už jsem to našel v otázkách a odpovědích, omlouvám se, tu sekci jsem přehlédl.

    moření sadby

    11. 11. 2015 9:56 Zakladatel vlákna: Miroslav Fiala
    Dobrý den, koupil jsem mořidlo Rovral. V příbalovém letáku je uvedeno aplikovat 20 minut před výsadbou. Pokud to dobře chápu, znamená to, že se má mořit po dobu 20 minut. Není tam však uvedeno, zda se má sázet hned po namoření, nebo jestli se mají stroužky nechat oschnout. Děkuji za radu. Zdraví M.Fiala
    11. 11. 2015 20:05 Jan Kozák
    Ano, moří se 20 minut. Sázet je možné ještě mokré stroužky, ale je to protivné. Pohodlnější je nechat je oschnout. Ale pokud možno ne déle než jeden den.

    moření Sulkou

    10. 11. 2015 11:38 Zakladatel vlákna: Helena Malá
    Proč se po namoření Sulkou musí nyní zasadit do 24h, když v září se moří a do země se nedává. Mohu namořit Sulkou nyní a zasadit, až bude vhodná doba? Děkuji
    10. 11. 2015 21:01 Jan Kozák
    Raný termín moření v Sulce je v době plné dormance (přirozeného vegetačního klidu). V té době česnek neprobudíte. Pokud ho namoříte teď, bude mít snahu růst, ale pokud hned nevysadíte, pak ho uvedete v omyl.
    Přirovnal bych to k lehké atletice, konkrétně k běhu. Zazní-li výstřel ke startu v době, kdy tam závodníci nejsou, tak se nic neděje. To je moření v době plné dormance. Pokud už tam závodníci jsou, pak vyrazí vpřed, ale jsou nuceni se vrátit (protože ještě nesázíte) a musí startovat znovu. Ztratili však marným startem nějakou energii.
    10. 11. 2015 21:45 Helena Malá
    Děkuji, myslím, že jsem to už od Vás četla, ale nenašla jsem to. Tak nyní se musím modlit aby bylo už konečně chladno nebo mi poroste, dnes jsem ho dala do země. Jsem na Vysočině, ale i tady je teplo. Ještě jednou děkuji za vysvětlení.

    moření česneku

    9. 11. 2015 23:11 Zakladatel vlákna: Daniel Večeřa
    Dobrý den,na Vašich stránkách jsem se dočetl,že je možné mořit česnek proti černi přípravkem karben flo. Dozvěděl jsem se ,že tento fungicid je od roku 2013 zakázaný.Chtěl jsem se zeptat jestli je nějaká náhrada,popř.čím proti černi moříte. Anebo jestli stačí namořit v rovralu Předem děkuji za odpověď S pozdravem Večeřa Daniel
    10. 11. 2015 20:50 Jan Kozák
    Od té doby, co Karben flo není k dispozici, proti černi nemoříme. Rovral na ni nepůsobí. Jediné, co proti ní působí, je rychlé vysušení po sklizni.

    sadba

    9. 11. 2015 22:34 Zakladatel vlákna: Jaroslava Divišová
    Dobrý den,
    omlouvám se předem za dotaz opravdu vyloženě laický - letos bychom rádi poprvé sázeli česnek - máme k dispozici stroužky česneku od tchána - jsou opatřeny Sulkou a poté ještě obalené ve vápně - mohu se zeptat, zda je tento postup správný?Osobně bych se ráda vyhnula chemikáliím ve své zahrádce - jsou tyto látky bezpečné?Jsou to látky na přírodní bázi?Existuje případně postup, kterým by se zamezilo chorobám - např. výsadba na jaře nebo nějaké přírodní postřiky?
    velice děkuji za odpověď a přeji příjemný večer!
    10. 11. 2015 20:38 Jan Kozák
    Nejsem odborník na chemii natož biochemii (ačkoliv jsem ze zkoušky dostal v roce 1975 výtečnou). Přesto si myslím, že Sulka je po hygienické stránce v pořádku. Zabalení do vápna neznám, ale pokud s tím má uvedený dobrý muž dobré zkušenosti, tož proč ne? Vápno je spolehlivě na přírodní bázi. Ekologické opatření je například pozdní výsadba ozimých odrůd, zakrytí porostu netkanou textilií v předjaří jako ochrana proti náletu houbomilky česnekové.

    vlnovník

    8. 11. 2015 9:42 Zakladatel vlákna: Tomáš Bohočík
    Dobrý den koupil jsem si sadbu havrana v září následně namořil v sulce a nechal vysušit. Skladoval jsem ho ve sklepě, ale vypadá to že to že jsem se vlnovníku nezbavil. Je možné ho před výsadbou ještě jednou namořit? Nedojde k poškození sadby? děkuji Bohočík
    9. 11. 2015 19:31 Jan Kozák
    Dalším mořením česneku neublížíte, ale podle zkušeností Sulka ničí vlnovníka ve všech vývojových stádiích a že by česnek mohl být znovu napaden, se mi moc nezdá. Ale nemusím mít pravdu. Vlnovníkem se důkladně u nás nikdo nezabýval.

    ROVRAL Aquaflo

    7. 11. 2015 13:38 Zakladatel vlákna: Irena Kvitová
    Dobrý den,

    chci se zeptat, jak naložit s přípravkem ROVRAL Aquaflo (po namoření česneku), zda je možno jej využít i jinak - jako např. Sulku k zalití záhonu. Díky za reakci
    9. 11. 2015 19:24 Jan Kozák
    U Rovralu je to spíše likvidace než využití. To je rozdíl od Sulky. Pokud nemáte možnost nějakého odložení ve sběrném dvoře, pak roztok hodně nařeďte a zalejte jím vysazený česnek. Možná by byla lepší závlaha do výsadbových rýh než na povrch. Nevím.

    Vlnovník?

    5. 11. 2015 21:14 Zakladatel vlákna: Jiří Snášel
    Podle mne nejsou tak důležité podmínky při skladování, ale důsledné moření sulkou.
    Jeden cop česneku mi visí v kuchyni na stěně (protilehlé od sporáku), druhý mám ve sklepě. Bydlím v paneláku. Takže relativně teplo, v kuchyni i trochu vlhčeji.
    Přesto ten visící česnek tam vydrží nejen celý rok do nového, ale dokonce i další rok, zcela zdravý!
    Úspěšné skladování přisuzuji jak jsem již uvedl, sulce.
    6. 11. 2015 10:41 Mirek
    Vy konzumujete mořený česnek??
    6. 11. 2015 23:51 Jiří Snášel
    To jste špatně pochopil - po sklizni česnek, vybraný k sadbě (samozřejmě vysušený a rozdružený) ihned mořím v sulce. A ten česnek, který z řádně namořené sadby vyroste, je prost škůdce zvaného vlnovník. Nebo si snad někdo myslí, že ten vlnovník do česneku naskáče ve špajzu?

    vlnovník

    4. 11. 2015 16:37 Zakladatel vlákna: Helena Malá
    Dobrý den, také jsem udělala chybu, že jsem neošetřila Sulkou. Mám nyní sadbu zničenou. Loni bylo vše v pořádku a tak jsem si myslela, že to projde. Kdyby nějaký zbyl aby se dal zkonzumovat.
    Prosím mrkněte., zda je to opravdu tak.Je takový béžový a zcvrklý. Který ještě mohu použít a který radši zkonzumovat anebo radši vše vyhodit.
    4. 11. 2015 19:20 Jan Kozák
    Vekan se jeví bez poškození, HavelHavran jsou posáty vlnovníkem. To ale neznamená, že by je bylo nutné likvidovat. Moření v Sulce spolehlivě vlnovníka ničí ve všech jeho stádiích. Po namoření by měl být česnek do 24 hodin v zemi.
    5. 11. 2015 7:57 Zdeněk Vanduch
    Dobrý den Všem pěstitelům česneku.
    Co dodat?
    No je to smůla,paní Malá, jak již tady níže poznamenal pan Švingal,pan Kozák to moření hned,doporučoval v hezké příručce,kterou přikládal do balíčku.A myslím,že se o tom vedla řeč i zde v diskusi.
    V návalu práce jsem na to taky trošku zapoměl a asi po týdnu od doručení se pustil do kontroly stroužků.Z 5 odrůd(Havel,Havran,Jovan,Slavin a ZáhorskýII) se líbil vlnovníkovi jenom Havran. Pár stroužků jsem vyhodil a zbytek šup do Sulky. Hlava mne z toho nebolí.Tedˇ už mají kořínky všechny stroužky a zítra bych chtěl po hodinové koupeli v teplé vodě sadit. Půda už je asi dostatečně chladná a navíc má být přes poledne i sluníčko.
    Tímto chci poděkovat panu Kozákovi,resp.manželce,která má objednávky na starosti. Zvláštˇ Havel je obrovský.
    A na závěr?
    Doporučení se nemá ignorovat(platí i pro mne).
    Jenže u nás se návody na cokoli moc nečtou,mohl bych povídat.(myslím v Česku)
    Hezký den. Zdeněk z Valašska.
    8. 11. 2015 17:37 Helena Malá
    Já jsem četla, jak diskusi, tak brožurku, ale nikdy jsem sadbu Sulkou hned nemořila a bylo vše v pořádku. Jenže nyní byl uskladněn asi v teplejší místnosti než v předchozích letech. Bydlíme totiž jinde a vše je jiné. Příště už nezapomenu. Mám také svoji sadbu a ta je ok. Chtěla jsem zkusit na Vysočině odrůdu Havran, Vekan a Havel. Také si z toho hlavu nedělám, jen nevím, když je tak teplo jestli už mořit a dát do země nebo počkat.

    dotaz

    29. 10. 2015 19:59 Zakladatel vlákna: Štěpán
    Dobrý večer, chtěl bych se zeptat nebo jen to potvrdit.
    O vikendu česnek nastroužkuji poté ihned namořím v sulce cca. 2-3h. Poté počkám až přimrzne a nasadím?Je to vše dobře, nemám s česnekem ještě před výsadbou něco dělat?

    Děkuji za odpověď
    30. 10. 2015 6:28 Jan Kozák
    To je špatně. Moření v Sulce je možné od konce srpna do poloviny (v některých letech do konce) září v době hluboké dormance. Druhý možný termín je krátce (max. 24 hodin) před výsadbou.

    26. 10. 2015 19:05 Zakladatel vlákna: Markéta Šišáková
    Dobrý den, včera jsem si chtěla vystroužkovat sadbu (havran). K mému zděšení mi asi 30% z kilového balíčku seschlo- viz foto. Palice jsem ihned po zakoupení rozbalila a dala na síto. Můžete mi prosím napsat co se to s mým česnekem stalo? Udělala jsem něco špatně při skladování? Děkuji za odpověď.
    26. 10. 2015 19:17 David Švingal
    Na Vašem česneku si pochutnal zřejmě Vlnovník česnekový,ne nadarmo pan Kozák doporučuje mořit Sulkou ihned po zakoupení sadby ( září-říjen )
    27. 10. 2015 20:05 Jan Kozák
    A mohla jste se to dočíst i v přiložené příručce. V letošním roce je vlnovník skutečně mimořádným problémem.

    Sázení

    10. 10. 2015 16:02 Zakladatel vlákna: Jakub
    Dobrý den pane inženýre,
    mohu se Vás zeptat, zda-li se dají sázet i stroužky bez obalu? Při rozdělování palice se mi pár stroužků podařilo oloupat až na bílo, mohlo by to být na závadu? Nebo je mám bez obav namořit a později zasadit?
    10. 10. 2015 16:04 Jakub
    Moje chyba, už to čtu "Česnek v otázkách".. Omlouvám se za spam

    doba moření

    15. 9. 2015 15:39 Zakladatel vlákna: Václav
    Dobrý den, zde máte uvedenou dobu moření česneku 2-3 hodiny ne více a na obale sulky v návodu je uvedeno 6-12 hodin, tak jsem z toho zmaten. Díky za upřesnění, jak to s tím mořením tedy je. Podotýkám, že jsem prvopěstitel a nemám zkušenosti. S pozdravem Drahoňovský
    15. 9. 2015 22:04 Jiří Snášel
    Zkuste si vyhledat odpověď na tento problém v zdejší bohaté diskuzi, již mnohokrát na tento dotaz pan Kozák odpovídal.
    xxxx
    "Před položením dotazu si prosím ověřte, že na něj na této stránce není odpověď. Může Vám pomoci hledání pomocí klávesové zkratky Ctrl + F."
    16. 9. 2015 21:36 Jan Kozák
    Koncentraci volte podle výrobce, dobu moření podle mě.

    moření sadby

    17. 8. 2015 14:03 Zakladatel vlákna: Miroslav Fiala
    Dobrý den,
    k moření česneku proti háďátku doporučujete mořit sulkou již v polovině září. Koupil jsem Sulku-K a v návodu je uvedeno mořit až před výsadbou. Co je tedy lepší_ Děkuji za odpověď.
    Zdraví Miroslav Fiala
    18. 8. 2015 20:33 Jan Kozák
    Já doporučuji mořit Sulkou v září (nebo i v srpnu) proti vlnovníku česnekovému. V této době je účinnost moření velmi vysoká, protože v případě napadení tímto roztočem nedochází k dalšímu poškozování sadby při skladování před výsadbou.

    rozdíly v názvu SULKY

    4. 8. 2015 9:19 Zakladatel vlákna: Milan
    Dobrý den pane Kozák, dovolte mi dotaz , na trhu jsem zaregistroval 3 názvy - druhy sulky: Sulka , Sulka- K, Sulka extra. U všech se uvádí, že jsou určeny k moření česneku. Je v nich nějaký rozdíl - koncentrace apod. ? Děkuji za odpověď. Milan Rotter
    4. 8. 2015 9:33 Jan Kozák
    Nevím, je-li v nich rozdíl jiný než v názvu. Koncentrace bývá uvedena na obalu.
    12. 8. 2015 8:38 Marie Dreslerová
    Dobrý den, rozdíl je opravdu jen v názvu- původní Sulce vypršely regisstrace. Sulku K vyrábí Forestina, Sulku Extra vyrábí AgroBio. Rozdíl ve složení jsem nenašla.

    něco je špatně,prosím o radu

    4. 3. 2014 17:33 Zakladatel vlákna: Miroslav
    Náhodně jsem vydloubl tři stroužky havranu viz.foto
    Cesnek byl mořen 2h. v sulce a poté vsazen začatkem prosince.
    Můžete mi poradit co s ním může být?
    Nebude lepší vsadit ješte nový?Děkuji miroslav
    4. 3. 2014 19:15 Jan Kozák
    Některé problémy se dají dost těžko z obrázků identifikovat, musí mít člověk "předmět doličný" v ruce. Tady mě napadá vysoká koncentrace Sulky.
    4. 3. 2014 21:33 Miroslav
    ..sulka byla správně naředěna,nicméně byl to zbytek z minulého roku.Má cenu ještě vyčkat nebo je už česnek znehodnocený.děkuji
    5. 3. 2014 19:31 Jan Kozák
    Myslím, že tyto stroužky jsou už mrtvé.
    5. 3. 2014 8:24 Jan Kašpar
    Dovolím si připomenout. Sulkou 5% mořím od roku 1965. V létech, kdy nebyla k dostání, vyrobil jsem si ji podle staré receptury z dob rakouských. Mořím zásadně 6-12 hod. (funguje nejen proti vlnovníkovi, ale i proti kořenovým roztočům a saprofytickým háďátkům /neplést s H. zhoubným/). Zkoušel jsem pokusně mořit i 18 a 24 hod. nikdy se sadba nepoškodila. Sulka je nestabilní sloučenina a stará (prošlá) je pouze slabší. Nesmí se ovšem použít příliš teplý roztok. Nad 24°C je riziko, že popálíte pravděpodobné. Já používám teplotu mezi 10°až 15°C maximálně. A bylo to vždy OK.

    chemie

    26. 2. 2014 19:17 Zakladatel vlákna: Jiří Radochlib
    Dobrý den,
    lze nahradit ROVRAL MERPANEM při moření sadby. Má vliv přimíchat při jarním hnojení do postřiku KUMULUS pro zvýšení množství přijaté síry.
    Děkuji
    27. 2. 2014 21:04 Jan Kozák
    Náhradu mořidel neumím posoudit. Přídavek síry bude určitě přínosem.
    < Novější45678Starší >

    Kontakt E-mail, telefon, adresa

    Ing. Václav Kozák a Ing. Jan Kozák
    Chvojenec 75, 534 01 Holice
    IČO: 05439710
    Kontakt

    cesnek@cesnek.cz
    E-mail není určen k poradenství.
    Rádi Vám poradíme v diskusi.

    Obchodní podmínky
    Reklamační formulář

    Šlechtění česnekové sadby Grafika zpracována Odemne