Přihlášení

  • Pěstování
  • Popis česneku
  • Odrůdy
  • Choroby a škůdci
  • Články
  • Diskuse: Zkušenosti pěstitelů Zpět na diskusi

    Jižní Čechy

    19. 3. 2012 16:36 Zakladatel vlákna: Zdeněk Veselý
    Zdravím všechny pěstitele. Sázel jsem 8Okg Bjetin, 30kg Tristan, 30kg Tartan, 40kg Dukát, 20kg Unikát. Sadba provedena 17- 19.11.2011. Mořeno v Sulce poté v Rovralu. 17. března stříkáno proti houbomilce a přihnojeno ledkem 27. Nyní odruda Bjetin cca 8cm vzrostlá,ostatní cca 2-5cm. Porost se zdá v dobrém stavu, pouze u Dukátu ztráta kvuli hnilobě 30%. Lokalita Táborsko 430m.n.m.

    chemicor

    19. 3. 2012 15:30 Zakladatel vlákna: Michal Zvara
    Dobrý den Pane Kozáku
    chtěl bych se zeptat zda spolupracujete s firmou Chemicor, od které jsem v říjnu 2011 kupoval vaši certifikovanou sadbu odrůdy Bjetin...
    Dále pak prosím o radu.
    Moje sadba:
    mořil jsem 10 hodin Sírou SK těsně před výsadbou, sázel jsem v půlce listopadu na Znojemsku cca 20kg, před příchodem mrazů, ručně kolíkem cca 7cm hluboko, k 19.3.2012 je česnek cca 10 cm venku, už jsem i plečkoval, vypadá krásně, zdravě a vyšel všechen. Otázka zní, je nutný preventivní postřik proti škůdcům či chorobám? Předem děkuji za odpověď zdraví Michal Zvara
    19. 3. 2012 20:11 Jan Kozák
    Chemicor od nás sadbu odebírá. Preventivně se ošetřuje pouze proti škůdci hobomilce česnekové (viz pěstování česneku, česnek v otázkách).

    Stav mého porostu

    18. 3. 2012 18:37 Zakladatel vlákna: Jakub Lauda
    Zdravím pěstitele, sázel jsem 12. a 13.11.2011 60 kg BJETINu. Lokalita Čáslavsko, 290 m.n.m. Mořeno v Sulce v září a před výsadbou v Rovralu. Holomrazy byly i -22°C Minulý týden přihnojeno LAV 27 a včera postříkáno Reldanem proti houbomilce. Porost se zdá být bez poškození. Pouze některé prýty mají lehce nažloutlé špičky.

    poškození česneku po zimě

    18. 3. 2012 17:08 Zakladatel vlákna: David
    Přidávám další lokalitu a to je Znojemsko. Domnívám se, že je to těma mrazama, byly tady kolem -20stupňů. já česnek z 90% možná i více shnilí. Kolega dával ten samej jako já,mořili jsme spolu a má ho v pořádku. mořeno v sulce a pak v rovralu. Odrůdu nevím. na podzim ještě vylezl, sázeno koncem října, začátek listopadu.už se řádkoval.Bohužel je pryč

    Stav

    18. 3. 2012 12:43 Zakladatel vlákna: Martin Harasim
    Pěkný den, tak můj česnek je na tom takto:
    Vekan sadbový 14kg, 17. listopadu. Asi 95% už kouká. Předběžně bez poškození. Moravskoslezský kraj, Opavská nížina 237mnm, holomrazy byly s teplotami 20-22°C pod nulou v noci dvě vlny po sobě po 2-3dny.

    škody

    18. 3. 2012 12:42 Zakladatel vlákna: zabojnik
    Výsadba 30.11.2011 odrůd: VEKAN,LUKAN,BJETIN,DUKAT. Lokalita: Olomoucko, holomrazy -24C, poškození z 90% VEKAN,u ostatních škoda minimální. Mořeno SULKA,ROVRAL.Před výsadbou máčeno do Lignohumátu po oschnutí výsadba.

    poškpodenie sadfby

    18. 3. 2012 11:53 Zakladatel vlákna: rddepo
    Výsadba 11.11.2011,odroda Benatčan,poloha Slovensko 167 m.n.m.,
    hranica s Českom-Břeclav.Sadba komplet poškodená-zhnité všetko.

    17. 3. 2012 20:09 Zakladatel vlákna: Jitka Toniniová
    Dobrý den.
    Dnes jsem zjistila úplně stejný problém jako pan Polívka. Mám od Vás zakoupenou sadbu Džambulu a Bjetinu. Bjetin se zdá být zatím zdravý, ale Džambul je hodně uhnilý. Benátčan z mé sadby se zdá být také zdravý. Sázela jsem koncem října a česnek začal vzcházet asi před čtrnácti dny. Mořila jsem v Sulce a Rovralu.Prosinec byl tady na Litoměřicku hodně deštivý, proto byla půda silně nasáklá vodou. Holomrazy tu v únoru dosáhly maxima -20°C.Také se mi to ještě nestalo. Děkuji za odpověď.Toniniová

    slimáci

    7. 3. 2012 20:18 Zakladatel vlákna: Hana Kopecká
    Dnešní nečekaná kontrola pozemku ukázala, že česnek ještě spokojeně chrní v zemi a čeká na další teplou vlnu. Čas jsem využila k očistě zahrady a našla jsem pod vyhřátými kameny u bylin již asi pět živých ca 1,5 cm velkých slimáků..........ach jo skoro mě omejvali.Je vidět že tyhle mrchy se už na teplých osluněných místech probraly. Nic bude se sbírat a sbírat co jeden najde. Lokalita za Kostelcem n.Č.l, ca 420 mn

    28. 2. 2012 21:14 Zakladatel vlákna: petr moravansky
    Hezky vecer, dnes jsem kontroloval zahon s cesnekem s odrudou Lukan a Benatcan sazeny 26.10.2011 lokalita Svatoborice okr. Hodonin, 180 n.m. a uz zacina vylezat ze zeme. Asi mych mel co nejdrive postrikat proti houbomilce. Zeme je rozmrzla a bahnita.

    PROSBA O INFO ,,MOUCHA“

    28. 2. 2012 12:29 Zakladatel vlákna: Petr Konopka
    Dobrý den pane inženýre, zima velmi pomalu mizí- podzimní termíny a hnojení máme vyřešeny – sledujeme záhony a pole a začíná nervozita s houbomilkou. Zima sloužila i k sebevzdělávání, ale zrovna ta moucha je velký ,,ořech“. Neboť termín postřiku nejste schopen dát ani týden před termínem, proto Vás prosím o občasné info. v jakých lokalitách jste stříkali a my ostatní si to nějak odvodíme dle místa výsadby. Předem MOC A MOC děkuji. (Pokud to není tajné )
    Moje zhrnutí - pominu-li záhony, které je možno na podzim či nyní pokrýt textilií , tak zbývá postřik přípravky - pokud máme - Basudin 600 EW, Karate Zeon, Reldan 40 EC, Diazinon 60 EC a Sumithion Super s ochranou lhůtou 14 dní. Do postřikové kapaliny přidáme smáčedlo Citowett či pár kapek jaru. Po vyhledání v článcích víme, že moucha houbomilky česnekové je dlouhá 8 mm, rezavě hnědá s načervenalými podélnými pásky na hrudi a s párem průhledných šedohnědých křídel. Vajíčko je bílé, podlouhlé a na povrchu hustě síťkované. Larva je beznohá a bezhlavá, vyvinutá měří do 11 mm. Kukla je hnědé soudečkovité puparium velké asi 8 mm. Houbomilky přezimují v úkrytech , v březnu a dubnu kladou vajíčka na pochvy vyrůstajících listů , nejčastěji těsně nad zemí , a často už v únoru, kdy teplota vystoupí po tři dny nad 10 °C , mohou mít nakladeno. Za rok má houbomilka jen jednu generaci a každá moucha naklade průměrně kolem 60 vajíček. Larvy se líhnou při teplotě nad 7 °C a za dva týdny se zavrtávají mezi listy česneku v půdě. Napadené rostliny se různě kroutí, zaostávají v růstu a mohou podlehnout i hnilobě. U nás v Č.ráji bylo krásně od čtvrtka a ještě včera 14st. ve stínu odpoledne. ŘÍKÁM SI je únor - mám dost času, ale když jsem na stěně domu viděl mouchy, jak se vyhřívají, začal jsem kontrolovat záhony. Dle popisu jsem žádnou mouchu neobjevil a rozhodl se, že raději postříkám v úterý. Dnes ráno +2st. a všude sníh. No třeba to nestihla a mohu dále číhat na den, kdy postříkám. Proto Vás prosím o pomoc v úvodu mého příspěvku a moc děkuji Konopka.
    28. 2. 2012 13:51 hloupý Honza (Sendy)
    Možná že právě u Vás se mělo stříkat již včera. U nás bylo nad 10°C jen v sobotu a neděli. V pondělí už profukovalo a teploměr nevylezl nad 7°C. Moucha tedy musela zalézt a nekladla. To info o stříkání nevidím reálně, protože už jen v sousední vesnici může být chod teplot úplně jiný (např. i u Alenky M.).
    Ale abych nestrašil, že jste něco prošvihnul, tak si zkuste zavzpomínat, jestli jste loni stříkal a jestli na náhodně ři záměrně neošetřených plochách byly nějaké škody způsobené houbomilkou. Můžete být na tom taky tak, že v okolí žádná moucha houbomilka není a ...
    Hodně štěstí
    S.
    28. 2. 2012 16:47 Jan Kozák
    Výše uvedené přípravky už nejsou v registraci, nové jsou uvedeny níže v odpovědi pro paní Kopeckou. Popis mouchy znám jednodušší: moucha podobná masařce, ale kratší, kouřová křídla a NÁPADNĚ POMALÝ LET. Postižení je patrné od začátku května, v té době je možné larvu v rostlině najít, ale jakýkoliv chemický zásah je už neúčinný. Co se týká prošvihnutí termínu, neviděl bych to tak. Podle mých informací je půda rozmrzlá jen na jihu Moravy, takže my na ostatním území klidně počkáme do dalšího výrazného oteplení.

    Špičky česneku venku :)

    27. 2. 2012 11:01 Zakladatel vlákna: Robert Fleischmann
    Zdravím všechny, taky hlásím, že se objevily první zelené špičky (Dukát). Sadili jsme 12.-13.11.2011. Ještě čekám na zbývajících 8 odrůd. Zlínsko.

    Jak jsem sázel já

    26. 2. 2012 18:10 Zakladatel vlákna: Jiří Snášel
    Ještě dnes mám na záhonech souvislou vrstvu sněhu, nedávno tam bylo přes metr. Sázel jsem 4. listopadu těsně před zamrznutím, dva dny nato bych musil dělat dírky vrtačkou. Tedy vše jak má být, mohu se těšit na dobrou úrodu.
    Ale. Přikoupil jsem k sadbě benátčan, byly to miniaturní stroužky, s tím jsem nepočítal, na počet stroužků bych potřeboval málem jednou tak velkou plochu. Vzpoměl jsem si, že v létě tu v diskuzi někdo navrhoval sázení v dvojřádkách. Tehdy jsem to zavrhl jako nesmysl, na podzim jsem to proměřil a dvojřádky osázel. Teď mi držte palce a pomáhej bůh.
    Další způsob sadby by ale mohl být "na patro", stalo se mi onehdá, při sadbě kdy já dělal dírky a manželka přísně orientovaně vkládala stroužky, že vložila do jedné ďoury dva nad sebe. A světe div se, z obou vyrostly krásné paličky, ta spodní měla nádherně vytvarovanou nať v podzemní části. Do písmena U, jak se vyhýbala horní rostlině a přesně kopírovala horní paličku. Škoda, že jsem si to nevyfotil.
    Tak pro příště zkouším sadbu na patro, snad se proslavím jak Mičurin.
    (To uvádím jen jako nepřínosnou dizkuzi, nejsem v jednom kole a tak jen pro pobavení kolegů pěstitelů.)

    Růst

    26. 2. 2012 14:19 Zakladatel vlákna: Roman Soukup
    Dobrý den p.Kozák tak jsou první špičky česneku venku,mají do 5 mm.Jsem z Ústeckého kraje a sázel jsem 8.11.2011.

    když štěstí sedne na vola

    5. 2. 2012 10:30 Zakladatel vlákna: hloupý Honza (Sendy)
    (aneb PánbuMněMáRád)
    Tak jsem byl zkouknout externí záhumenku a česnek mám pod sněhem. V lednu jsem dělal probírku i snižování živého plotu a ořezané větve jsem nechal ležet na louce podél česneku. Protože během sněžení sloužily jako zásněžka, všude okolo sníh není, jen na česnekovém díle je závěj od 3 do 8 cm.
    No a teplota pod sněhem v hloubce 15 cm neklesla pod -5°C.
    6. 2. 2012 22:28 Martin Harasim
    Mám na záhoně, otevřeném z jihu, taky sníh a všude okolo sucho. Zábrany nemám. Údajně za to může i nadýchaná prokypřená zem, ve které vzduch je jako tepelný izolant bránící prostupu tepla ze země.
    7. 2. 2012 19:06 hloupý Honza (Sendy)
    I kdyby to tak bylo, odvolávat poděkování Bohu (za sníh) a pochvalu tchýni (za neodtažené větve) nebudu.
    No a pro jistotu nebudu na tchýni požadovat, aby v rámci dělení práce ty větve uklidila rychleji ...

    S.
    7. 2. 2012 12:05 Hana Kopecká
    Jsem na tom podobně jedině na česneku mám slaboučkou vrstvu sněhu, ale je tak 2-3 cm, jinak všud je totální holomráz. Ale všechen česnek je v zemi, a nelezl, sázela jsem poměrně hluboko, určitě 6 cm nad česnek. Zase mám pozemek v mrazové kotlině. No do jara už vydržím

    Odrůdy

    1. 2. 2012 10:23 Zakladatel vlákna: Hana Tandlerova
    Odrůdy mám 3, nejsem bohužel odborník, tak jsem si názvy nezapamatovala, něco jsem koupila v ZD Kačina a modrý paličák mám z vlastní úrosy. Zajímavé mi připadá, že mi vyrostl ten, který jsem namořila, zbytek jsem dosazovala nemořený, tan je stále v zemi. Takže teď už to nechám všší moci a snad něco sklidím. :o))) Těším se na to, že leteos neprošvihnu(opět) váš termín na objednávky. Ráda bych zkusila i nějakou jarní odrůdu. Pozemek mám v obci Hořany tj mezi Kutnou Horou a Kolínem. Zdravím a těším se na duben :o))). Hana Tandlerová
    2. 2. 2012 23:00 hloupý Honza (Sendy)
    Mořením mokrou cestou dojde k probuzení spících stroužků a nastartování růstu. Proto mořený česnek je potřeba opravdu sázet co nejpozději (napodzim) kdy už teplota půdy dovolí rašení kořínků a prokořeňování, ale nestimuluje růst prýtu (listového pupenu). Rašení nemořené sadby je pozdější v závislosti na vlhkosti půdy a podmínkách pro zvlhnutí podpučí. Extrémem je, když nemořený stroužek je sázen do proschlé půdy s pomocí sázecího kolíku - pak může sedět nad vzduchovou kapsou až 40 dní.

    foto

    20. 11. 2011 22:05 Zakladatel vlákna: Alena Mihulková
    Zdravím, pár fotek je, ale při práci moc fotit nestíhám. Toto je detail sazeče.
    20. 11. 2011 22:09 Alena Mihulková
    Na obrázku jednostroužkové cibule vypěstvané z pacibulek - připravené na sadbu.
    20. 11. 2011 22:20 Alena Mihulková
    20. 11. 2011 22:25 Alena Mihulková
    21. 11. 2011 20:12 Vladko Krögler
    A co když tam stroužek přijde vzhůru nohama?
    22. 11. 2011 20:58 Alena Mihulková
    Zdravím, tak ať se všichni při tom moření a sázení trochu pobavíme. To se mi ještě nestalo, naše odrůdy nemají nohy-takže stojku neumí a doufám, že z pole neutečou!!!A teď vážně, myslíte pokud spadne do řádku podpučím nahoru. Včera jsem odhrnovala odrůdy v řádcích pro kontrolu hloubky a zakořenění. Je pravdou, že lžičkovým sazečem spadne stroužek do řádku nepravidelně a občas" nohama nahoru", ale co jsem viděla, je, že má krásné bílé dlouhé a silné kořeny, které ho otáčí - vyrovnávají v zemi do polohy podpučím dolů. A nějaká ta "fajfka" se nám hodí na splétání copů. Jestli to bude mít vliv na výnos uvidíme až po sklizni. Zatím má kořeny cca 2-5cm a prýt neraší ani u nejranější odrůdy Bjetinu. Na obrázku je cop z Lukanu. Přeji všem krásný den. Alena.

    Zasázené pole-část

    15. 11. 2011 21:31 Zakladatel vlákna: Alena Mihulková
    Na horách jsme již zasadili. Je tu krásně a inverze daleko od nás :o)

    moření

    15. 11. 2011 21:24 Zakladatel vlákna: Alena Mihulková
    Pro oko česnekářů-takto moříme.
    15. 11. 2011 21:32 "Brácha" Sendy
    ... půl tuny v Sulce?
    15. 11. 2011 21:47 Alena Mihulková
    Přesně tak. Po 6 hodinách vyndáno na palety a druhý den před výsadbou opakování v Rovralu. Při vyndávání to chce dobrou fyzičku - mokrá sadba je jednou tak těžká. Na obrázku je namořený Vekan od Ing.Kozáka v sazeči.

    znovu výsadba

    16. 10. 2011 19:56 Zakladatel vlákna: milda
    Dobrý večer,vím že kolem výsadby už toho zde bylo napsáno mnoho, ale chci jse zeptat na možnost výsadby v mých konkrétních podmínkách: jsem z vysočiny, nadmořská výška 450 m.,dnešní teplota pudy v 8 cm byla 6,5 celsia. Dnes jsem kultivátorem zapravil cererit, za týden v sobotu bych chtěl začít sázet, mám 170 kg sadby a opravdu bych nechtěl čekat na poslední den před zamrznutím. Jsem na výsadbu sám !!! Předem děkuji za vaše názory

    Fusarium

    15. 10. 2011 21:22 Zakladatel vlákna: Alena Mihulková
    Dobrý večer, mám pro Vás pane Ing. Kozáku jeden opravdu česnekový dotaz. Co je původcem fusaria? / sadba, půda......? Na přednášce pan Rod říkal, že proti němu není žádný chemický prostředek. Rovral na něj nezabírá. Lze se kromě pozdní výsadby ještě nějak účině bránit? Jak poznám na stroužku, že je napaden, když je vizuelně vpořádku? Při rozdružování sadby bylo u pár cibulí takové narezlé seschlé / prášivé/ podpučí, ale stroužky jsou pevné, svěží a začínají mít náznak /1mm/ začínajících kořínků. Předem děkuji za odpověď. Alena Mihulková.
    16. 10. 2011 9:31 Jan Kozák
    Zdrojem fuzária je sadba i půda. Dá se říci, že každý česnek se v půdě s fuzáriem setkal, takže se dá předpokládat, že si ho nese i na nové stanoviště. Otázkou je, zda bude mít fuzárium šanci na česneku parazitovat. Zatím jedinou možností jak se tomuto riziku maximálně vyhnout, je pozdní výsadba, respektive výsadba do chladné půdy. Nemám bohužel žádnou fotografii se zřejmým napadením na stroužku a popis by byl velmi složitý a možná pro čtenáře i málo jednoznačný. Máte-li pochybnost, pošlete, prosím, fotku, mrkneme se na ni.
    16. 10. 2011 11:56 Alena Mihulková
    Zasílám tedy foto. Podpučí narezlé prašné.Stroužky pěkné, po rozloupání hladké, lesklé a bílé. Přeji hezký den a děkuji za Váš čas. Alena Mihulková.
    16. 10. 2011 12:17 Alena Mihulková
    17. 10. 2011 21:09 Jan Kozák
    Já jsem to prvně nenapsal. Potřebujeme fotku oloupaného stroužku.
    18. 10. 2011 22:10 Alena Mihulková
    Dobrý večer, pane Ing.Kozáku,fotku stroužku neposílám, protože je celý bez jakých - koli skvrn. Oloupaný stroužek je krásný, neseschlý, lesklý, má pevnou slupku a pod ní tu šupinku. Nezapáchá. Rozbor na háďátko i sklerocium byl negativní. Na fotce se jedná o odrůdu Tantal.
    To samé bylo i u sklizené odrůdy Lukan, kde byl také rozbor negativní.
    Jen ho už nemáme, protože se již vyprodal na konzum. V těchto dvou porostech z 16 vzorků, co jsme letos měli se objevilo pár zažloutlých rostlin - asi to fusarium. Znepokojilo mě to narezlé a prášivé podpučí, které postrádá kořínky, ale ty stroužky jsou takové, jak je popisuji.
    S ohledem na výsledky rozborů by ten to asi šlo vsadit? Mořit budeme v Sulce a v Rovralu. S výsadbou čekáme na listopad. Absolutním vítězem " pěstovaným v našich podhorských podmínkách" se pro nás letos z pěstovaných vzorků stala odrůda " ANIN". Uvidíme jak si povede příští rok. Předem děkuji za Váš odborný názor a přeji hezký večer.

    Lehké brány

    14. 10. 2011 19:00 Zakladatel vlákna: Strafnik
    Co se těch bran týče - jak brána pozná, že má vynechat česnek a vyškubat jen plevel..... Přikládám foto sestvy malotraktoru a bran. V návodu na pěstování česneku se píše že se bránuje i vzešlý česnek, vždyť ty brány ho poničí

    Způsob výsadby

    13. 10. 2011 10:16 Zakladatel vlákna: Helena
    Dobrý den. Jen se chci ujistit, že budu postupova při sázení česneku letos správně: do půdy jsme mělce zaorali dusíkaté vápno, bude následovat rozmělnění půdy se zapravením cereritu, popřípadě ještě zrotovátorujeme. Sázet budeme podle teploty půdy (asi v polovině listopadu).Mořit budeme v Sulce - přes noc, pak ještě asi 20 minut vložíme do Rovral Aquaflo v koncentraci 0,4%.Mořit budeme vždy den před sázením. Pane inženýre, je postup správný? Děkuji za odpověď.
    13. 10. 2011 21:03 Jan Kozák
    Celkově je to správné, jen nevím, co je mělké zaorání dusíkatého vápna. V hloubce kolem 25 cm by mu bylo dobře.

    zelené hnojení, termín výsadby

    11. 10. 2011 0:08 Zakladatel vlákna: Alena Mihulková
    Zdravím česnekáře. Na zelené hnojení jsme letos zaorali svazenku. Se sadbou také nespěcháme...necháváme to každoročně na konec října až začátek listopadu. S ohledem na velké množství sadby si to déle neriskneme - jsme z hor. Je zde chladněji a sněhová nadílka někdy vydrží už od poloviny listopadu. - každopádně pokud je česnek pod sněhovou peřinou- tak mu nic nechybí. Česneku zdar!!!

    teplota půdy

    9. 10. 2011 15:31 Zakladatel vlákna: Mareš
    Inspirován nápadem bráchy Sendyho, jsem se také ujal měření teploty půdy v hloubce 10cm - profesionálním digit. teploměrem s těmito výsledky:ST-12,9, ČT-12,7, PÁ-11,4, SO-10,1, NE-9,2°C.Měření probíhá na již připraveném pozemku,zoraném po okurkách a sousedovými slepicemi zdecimovaných paprikách, následně - před 10ti dny, zrotavátorovaném.Půda jílovito-hlinitá, expozice pozemku :mírný JZ svah, nadm. výška 397m.Z uvedeného "sešupu" půdní teploty v lůžku usuzuji na možnost výsadby již koncem října, případně začátkem listopadu, tedy v přibližně stejném termínu, jaký avizuje Sendy.
    Stále ale nevím, čím budu mořit.Sulku už nemám a ta "Síra SK 520"se mi nezdá adekvátní Sulce - síra je tam v jiné formě. Snad nám poradí pan ing. Kozák, jak to avizoval 24.7. na těchto stránkách.

    Kdy sázet?

    5. 10. 2011 20:43 Zakladatel vlákna: Josef Bříza
    Před nekolika lety jsem se dotal k babičce až před vánoci.Bylo asi 10 cm sněhu a půda 3 cm promrzlá.Nasázel jsem česnek do udělaných děr,česnek vyrostl nadherný i bez moření i hnojení.Josef.
    6. 10. 2011 19:46 Jan Kozák
    Toto propaguji už hodně dlouho - pozdní výsadba má kladný vliv na zdravotní stav a tím i výnos.

    Objednání

    16. 8. 2011 11:07 Zakladatel vlákna: Helena Fischerová
    Dobrý den všem u Vás, bohužel je pozdě na objednání. Loni jem od Vás měla sadbu a byla jsem velmi spokojená. Snad kdyby někdo odřekl...Jen to zkouším, co kdyby. Chlubila jsem se v celé obci, jakou kvalitu mám a od koho. U nás je dost drsný kraj, větry, mrazy, otevřené plochy a přesto se urodil. Trochu jsem se bála plísní a nakonec vše dobře dopadlo. Předem děkuji i za odmítavou opověď. Děkuji a přeji mnoho dobrého česneku bez škůdců, plísní a zlodějů. S pozdravem Helena Fischerová, okr. Rakovník
    18. 8. 2011 7:06 Jan Kozák ml.
    Bohužel Vám letos už určitě nemůžeme vinou enormního zájmu o český česnek (viz odkaz nahoře na stránce) vyhovět. Pokud je česnek, který jste letos sklidila vizuálně v pořádku, můžete nasadit vybrané cibule z tohoto.
    19. 8. 2011 17:58 Jan Kozák
    Vaše pochvala nás potěšila, děkujeme Vám za ni. Doufám, že Vám příští rok budeme moci dát příznivější odpověď, než která je uvedena pod mojí.

    rusky, cesky cesnek

    2. 8. 2011 10:34 Zakladatel vlákna: eva neuwirthova
    Dobry den, moc dekuji za reakci na muj dotaz. Pristiu rok tedy vyzkousim neco ceskeho, objednam tady. Mam totiz panickou hruzu z nemoci. Prave bojiji se sviluskami aplisnemi, ktere mi tady nechali rodice jako dedictvi, nez se odstehovali. Pokud zjistim neco ohledne zdravotnni ucinnosti, dam vedet sem. Urcite ale tato studie existuje, kdysi jsem ji cetla v odbornem casopise, ale dnes uz si nepamatuji. Jeste jednou diky

    plíseň na česneku

    24. 7. 2011 15:50 Zakladatel vlákna: Karel Holeček
    Dobrý den,chtěl bych se zeptat na plíseň,která postihla mojí úrodu letošní rok česneku.Zasadil jsem 180 stroužků a sklidil 10 palic česneku,všechno bylo jinak plesnivé.Pěstuji ruský paličák se čtyřmi až pěti stroužky,mořím sulkou a sázím na podzim.Pěstuji ho už asi dvacet let,ale letos poprvé mi takto zplesnivěl.Chtěl bych si u Vás objednat 1 kg sadbového česneku na obnovu sadby.Co jsem udělal špatně,že mi tak zplesnivěl,každý rok to dělám stejně,každý rok mám nějakou palici plesnivou,pět nebo šest,ale letos skoro celou úrodu.Děkuji za odpověď.
    24. 7. 2011 21:17 Jan Kozák
    Tento problém už máte 20 let. Naplno se projevil až letos po loňském extrémně mokrém jaru. Počítejte s tím, že máte zamořenou celou zahradu.
    25. 7. 2011 12:15 Vladislav Janča
    Dobrý den.Napsal jste pane inženýre,že je zamořená celá zahrada,ale čím?Děkuji za odpověď.
    25. 7. 2011 20:06 Michaela Cermanová
    Dobrý den, co tedy dělat, aby se to vůbec nestalo - nebo aspoň jak to eliminovat na minimum. A pak mi není jasné proč se nedá plíseň řešit dříve než postihne takto celou sklizeň. Díky za odpověď.
    26. 7. 2011 10:39 Standa
    Přísně dodržovat pěstitelské zásady je moje pravidlo. Už při hlávkování odstraňovat i závadné rostliny + při sklizni konzumního česneku vybírám cibule pro vlastní sadbu tak, aby byly co nejdále od potencionálně infikovaného místa ... až po osevní postup.
    26. 7. 2011 21:02 Jan Kozák
    Pravděpodobně se jedná o bílou sklerociovou hnilobu. Problém se dá řešit předem: nesázet pochybnou sadbu a mít nezamořený pozemek. Standa má pravdu - česneky pro novou výsadbu by se měly vybírat už při sklizni a neměly by být v blízkém sousedství nejistého jedince.

    ZAH

    29. 6. 2011 23:26 Zakladatel vlákna: Alena Mihulková
    Přeji krásný den. Dnes jsme sklidili vzorek odrůdy ZAH. Tak velké cibule jsem za dobu pěstování česneku u nás neviděla. Překrásný český česnek. Děkujeme autorovi za tak kvalitní odrůdu. Pěstitelé z Podkrkonoší.

    25. 6. 2011 12:20 Zakladatel vlákna: Pavlína Fišerová
    Dle vaší rady jsem česnek sklidila včera a hned pověsila na sušení, doufám, že jsem neudělala chybu a nebylo to moc brzy,děkuji Fišerová

    poděkování

    23. 3. 2011 20:58 Zakladatel vlákna: Alena
    Zdravím, ráda bych Vám poděkovala za kvalitní sadbu, která se projevuje už nyní, protože všech 10 odrůd přečkalo zimu bez úhony. Nevadily jim ani vysoké jarní mrazíky a to jsme v Podkrkonoší. Všechny už vylézají a je na ně moc pěkný pohled. Smekám před "autorem" takto kvalitních odrůd!!!!! Děkuji Vám. Alena M.
    < Novější1011121314

    Kontakt E-mail, telefon, adresa

    Ing. Václav Kozák a Ing. Jan Kozák
    Chvojenec 75, 534 01 Holice
    IČO: 05439710
    Kontakt

    cesnek@cesnek.cz
    E-mail není určen k poradenství.
    Rádi Vám poradíme v diskusi.

    Obchodní podmínky
    Reklamační formulář

    Šlechtění česnekové sadby Grafika zpracována Odemne