Přihlášení

  • Pěstování
  • Popis česneku
  • Odrůdy
  • Choroby a škůdci
  • Články
  • Diskuse: Určení škůdce či choroby Zpět na diskusi

    Zelený cesnak

    29. 6. 2017 21:33 Zakladatel vlákna: Alena Laczová
    Dobrý večer, chcem sa opýtať, čo spôsobuje zelené sfarbenie na šupkách cesnaku. Zhruba 1/3 cesnakov má zelenú šupku. Cesnak nebol pred výsadbou morený ani nie je opakovane pestovaný na tom istom stanovišti. Pôda bola pred sadením upravená NPK bezchloridovým hnojivom.
    zelený cesnak
    1. 7. 2017 0:30 Jan Kašpar
    Jedná se o Berlínskou modř = hexakyanoželeznatan železito-draselný KFe+III[Fe+II(CN)6]. Nebo o Turnbullovu modř = hexakyanoželezitan železnato-draselný KFe+II[Fe+III(CN)6]. Máte zřejmě pozemek na silně mineralizované půdě s vysokám obsahem dvojmocného železa - (s tím nic neuděláte) a současně má Vaše půda kyselou reakci. Doporučuji upravit PH půdy, používá se jemně mletý vápenec zaorat asi tak 6 až 3 měsíce před výsadbou česneku. Jinak se jedná o vadu fyziologickou. Škodlivé to není.

    Škůdci na listech

    27. 6. 2017 13:41 Zakladatel vlákna: Tomáš Bohočík
    Dobrý den na listech Havranu jsem objevil nějakého žravého škůdce. Má to smysl ještě teť řešit když bude za chvíli venku? Popřípadě co to je a jak proti tomu bojovat. Stačilo by to postříkat mospilanem?
    ŠkůdceŠkůdceŠkůdce
    27. 6. 2017 17:13 Jan Kozák
    Konečně něco jiného! Máte tam chřestovníčka cibulového, Na snímku je jeho larva, brouk je krásný, červený. Ekonomika postřiku proti němu je velmi pochybná, nechte to být. Nanejvýš můžete larvy i brouky zamáčknout.
    27. 6. 2017 17:14 Filip Jakubál
    Jsou to larvy chřestovníčka cibulového, já jsem ho stříkal v dubnu karate zeon, mospilan taky funguje ale teď už to asi nemá smysl stříkat,  zkuste ho vysbírat ručně. 

    Prosba o radu

    25. 6. 2017 20:05 Zakladatel vlákna: Tomáš Mašín
    Dobrý den,
    měl bych na Vás prosbu, a chtěl bych touto cestou požádat o radu.
    V porostu česneku se mi letos objevují žlutá kola (viz obrázek) a po vytažení rostliny má jen pár nebo žádné kořeny (viz obrázek). Pozemek na kterém ho pěstuji má 0,5ha a česnek na něm střídám po čtyřech letech, jako předplodinu používám brambory. Prosím o radu zda na tomto pozemku budu ještě česnek moci pěstovat?
    Mockrát děkuji za odpověď, s přáním hezkého dne Tomáš.
    Žlutá kola
    26. 6. 2017 8:51 Jan Kozák
    Třebaže nemáme k dispozici detail podzemní části, dá se s největší pravděpodobností říci, že máte porost napadený bílou sklerociovou hnilobou. Na tento pozemek byste mohl zkusit aplikovat Clonoplus, v žádném případě z tohoto porostu nevybírejte sadbu. Počítejte s tím, že velká část zdánlivě zdravých rostlin, je rovněž napadena.
    26. 6. 2017 11:26 Tomáš Mašín
    Bohužel ta fotka samotných stroužků se nepovedla nahrát. Na česneku není vidět žádná plíseň. Pokusím se tu fotku nahrát. 
    Chybějící kořínkyChybějící kořínky
    27. 6. 2017 17:10 Jan Kozák
    Plíseň tam také nevidím, ale podle patrných příznaků se utvrzuji v původní diagnóze.

    Sklerociová hniloba

    25. 6. 2017 14:16 Zakladatel vlákna: Sedlák Aleš
    Dobrý den. Dovolte mi obrátit se na Vás s dotazem. Po kontrole mého pěstovaného česneku jsem
    zjistil příznaky odpovídající uvedenému onemocnění. Pročetl jsem diskuzi na Vaší stránce a zachoval se dle uvedených rad. Prosím o zhodnoceníobrázků a potrzení, zda byla má úvaha správná. Současně bych Vás chtěl požádat o doporučení adresy k zakoupení sadby, tato věc se mi objevila poprvé po mnoha letech pěstování, sadba byla od soukromého pěstitele v Litoměřicích. Vzhledem k místě bydliště v Jizerských horách je pro mě lokalita prodejce důležitá. Děkuji za pomoc. Obrázky se mi nepodařilo přiložit, zřejmě kvůli jejich velikosti.
    domnělá nemocpokračování
    26. 6. 2017 9:02 Jan Kozák
    Podle obrázku si nejsem jistý, že jde o Sclerotium. mohlo by se jednat i o Botrytis. Nákup od pěstitelů je vždy spojen s rizikem, s nímž jste se právě setkal. My dodáváme sadbu i pěstitelům do nadmořských výšek přes 700 metrů a nemají s tím problém.
    26. 6. 2017 11:40 Sedlák Aleš
    Děkuji za odpověď. Nicméně zdroj nákazy není zřejmě pro letošní sklizeň a pěstování pro příští rok rozhodující. Na konci léta se na Vás určitě obrátím s žádostí o zakoupení sadby.
    26. 6. 2017 20:42 Bohuslav Coufal
    Asi bych moc nedoporučoval čekat s nákupem sadby na konec léta. Již nyní (stejně jako každý rok) je mnoho odrůd vyprodaných.
    28. 6. 2017 21:26 Sedlák Aleš
    Za Vaši odpověď mockrát děkuji. Okamžitě na ni zareaguji tím nejlepším způsobem.

    usychání česneku

    25. 6. 2017 1:10 Zakladatel vlákna: Miroslav K
    Dobrý den pane Ing. Kozaku, chtěl bych vás poprosit o radu ohledně usychání česneku. Jedná se o odrůdy Havran, Bjetin, Havel, Zahorsky. v květnu mi začal česnek náhle žloutnout a nyní má snad 10 procent zelené plochy na rostlině. nezpozoroval jsem žádné škůdce a choroby které jsem prostudoval na vašich stránkách. Je zřejmé že došlo k ubytku kořenů a jak je vidět na fotkách některé kořeny nejsou jakoby v pořádku. Nemáte nějakou radu co by to mohlo být? budu moc vděčný. K. 
    123456
    25. 6. 2017 9:13 Pavel Trupl
    A nemohla by to být ona vážná porucha česneku, co postihuje drtivou většinu pěstitelů pravidelně každým rokem? Když se podívám na ty krásné cibule, naducané stvoly s pacibulkami, vysoký záhon a možnost jeho zakrytí, skoro bych se vsadil, že vás to postihlo taky, tady na Vysočině to decimuje porosty rok co rok, říkáme tomu zralost...
    25. 6. 2017 22:36 Miroslav K
    Dobrý den pane Trupl, jste docela vtipný :-) Asi jsem se špatně vyjádřil s mým dotazem. Jde o to že česnek moc nevyrostl a již na začátku května přešel rychle do žluta. velikost rostliny havranu je pouhých 30cm a velikost palice cca 3cm. to mi jako moc hezký česnek nepřipadá. v okolí mají metrové rostliny a stále zelené a palice 3x větší. Proto jsem zde přišel požádat o radu co zapříčinilo problém s kořenovým systémem. K. Přikládám fotky.
    12
    26. 6. 2017 9:08 Jan Kozák
    Zjevné zdravotní závady nejsou. To by se muselo zjistit v diagnostické laboratoři. Příčinou problémů s úhynem kořenů může být i zvýšený záhon, kde rostliny více trpí extrémy ve výkyvech teploty a vlhkosti.
    26. 6. 2017 20:49 Bohuslav Coufal
    Vidím dobře na fotce záhonu, že se odhlávkování vůbec nekonalo? Se všemi důsledky na sklizeň...
    25. 6. 2017 9:28 Zdeněk Mácha
    Dobrý den.Pane Miroslave,máte pěkný česnek.Mě čeká sklidit česnek cca za 14dní.Ale už se těším na jeho chutˇ.
    ČesnekČesnek
    26. 6. 2017 14:41 Jaromir Vyskala
    Miroslave, jestlize vas cesnekovy tunel byl pres zimu potazen folii, tak toto je vysledek. Nadmerna teplota vede k predcasnemu dozravani, nizkemu rustu rostlin a nevyvinutym cibulim. 
    Rikate, ze sousedi maji metrovy cesnek a 3x vetsi cibule - pestuji stejnym zpusobem jako vy? 
    28. 6. 2017 6:19 Miroslav K
    Dobrý den, přes zimu jsem měl na záhonu velkou vrstvu slámy. Tato vrstva si myslím byla velmi vhodná, protože nedocházel k vymrzání a znovu zamrzání půdy a půda byla po celou dobru zamrzlá ikdyž se teploty dostaly nad nulu. Avšak myslím, že jste pravděpodobně přišel na kámen úrazu. Ihned na začátku března jsem měl tunel potazen bílou netkanou textili proti houbomilce česnekové. Tunel jsem odkryl až v polovině května a od té doby začal česnek najednou žloutnout. Jinak sousedé sadí když to přeženu do bahna, do volné půdy a celý rok se o něj vůbec nestarají. Ještě přikládám fotky česnek z dubna a začátku května kdy jsem měl tunel pokryt folii. Moc vám děkuji za tuto informaci !!! Jsem vám zavázán :-) K.
    123

    uhynulý Havran

    18. 6. 2017 13:20 Zakladatel vlákna: Barbora Zdražilová
    Dobrý den,
    včera jsem narazila na jednu rostlinu Havrana, kterému už uschly všechny listy a tak jsem ho vytáhla. Měl uhnilé kořeny a svrchní suknice co byly pod zemí.
    Nevšimla jsem si žádné plísně, ale bojím se aby to nebyli háďátka. Je to pravděpodobné? Jak to mám poznat?
    uhynulý Havran 1uhynulý Havran 2
    19. 6. 2017 18:34 Václav Kozák
    Vážená paní Zdražilová,
    musím Vás zklamat, ale Vaše obavy jsou oprávněné. Česnek na fotografii je napadený háďátkem zhoubným. Doporučuji pozemek, na kterém byl tento česnek pěstován, vydezinfikovat dusíkatým vápnem a pokud je to možné, sázet česnek na jiné místo. Samozřejmě je nutné obnovit i sadbu.

    Vekan polehává jak zralá cibule ...

    17. 6. 2017 18:02 Zakladatel vlákna: Milan Jandovský
    Dobrý den, 
    mám od vás dvě odrůdy Vekan a Jovan. Obě jsem vysázel 25.11.2016, což byl myslím ideální termín, protože za pár dní zmrzlo a do konce roku by se výsadba nepodařila. Část Vekanu začala před 14 dny žloutnout a nyní i polehávat jak zralá cibule. Jovan drží. Nikdy jsem se s tím nesetkal. Zkusil jsem jeden polehlý Vekan vytáhnout a nic zvláštního nevidím. Je to příznak brzké sklizně nebo choroba nebo škůdce ? Děkuji.
    jovanVekanVekan 2Vekan 3
    17. 6. 2017 19:00 Jan Kozák
    Toto Vekan dělá, když se při hlávkování vytahují celé stonky, což v tomto případě nebylo. Přičítal bych to suchu. Vekan má poměrně slabou nať a při sníženém buněčném napětí může dojít k poléhání.
    17. 6. 2017 20:41 Milan Jandovský
    Děkuji. A co teď s tím ? Ještě zachránit zaléváním nebo nechat být cca do 1. poloviny července a pak sklidit nebo sklidit hned ?
    18. 6. 2017 6:56 Jan Kozák
    Závlaha Vekanu je už zbytečná, je třeba sledovat si termín sklizně. Určitě nebude v polovině července, může být do 14 dnů.

    Paličiak

    7. 6. 2017 20:19 Zakladatel vlákna: Jaroslav Kováč
    Dobrý večer pán Kozák, mal by som dotaz ohľadom jednej odrody paličiaka, dodnes mi nekvitol , ale má zakrpaný kvet medzi listami, takže sa nedal adhlávkovať. Začína pomali žltnúť, tak som jednu cibuľu na skúšku vykopal, čo ma prkvapilo bolo že  cibula je normálne vyvinutá , má 4,5 cm priemer , ale na zber je ešte asi skoro. Zaujímalo by ma či je to nejaká porucha vírusová, alebo to spôsobili výkyvy počasia.
    7. 6. 2017 21:25 Jan Kozák
    Jako projev virózy bych to nepovažoval, očekával bych tam fyziologický původ. Ale podle snímků je na sklizeň ještě dost času.

    Háďátko?

    4. 6. 2017 17:05 Zakladatel vlákna: Mates Zahry
    Dobrý den p. Kozáku,
    koncem května jsem procházel porost a odhlávkovával jsem česnek a místama jsem objevil zakrslé rostliny, dosahující 1/3 výšky ostatní "zdravých" rostlin. Napadená rostlina má zežloutlé listy a lze ji snadno vytáhnout ze země. Po vytažení rostlina má buď pár kořínků nebo žádné, podpučí je nahnědlé a jsou v něm jakoby prokousané chodbičky. 
    Může se jednat o háďátko???

    Lze porost zachránit? Zatím jej procházím a likviduji nakažené rostliny.

    Děkuji za odpověď.

    M.
    12345
    4. 6. 2017 19:53 Jan Kozák
    Je mi líto, ale trefil jste to. Příznakové rostliny likvidovat (ale ne do kompostu, tudíž ani do obecního bioodpadu), určitě nezalévat.
    Pokud by Vám to nevadilo, pošlete mi, prosím, E-mailem kontakt na Vás. Dvě výzkumné instituce občas háďátko shánějí, třeba by se jim hodilo.

    Choroba česneku?

    30. 5. 2017 19:48 Zakladatel vlákna: Ladislav Horák
    Prosím o identifikaci choroby.
    12
    31. 5. 2017 6:49 Jan Kozák
    Bílá sklerociová hniloba je i u Vás. Mezi její typické příznaky patří ložiskovité rozšiřování, které je pěkně patrné na prvním snímku.
    31. 5. 2017 18:31 Filip Jakubál
    Dobrý den tato choroba je hrozný prevít kterého se těžko zbavuje doporučím vám napadené  rostliny vytrhat a  vyhodit do popelnice, vzniklou jamku po česneku vysypte dusíkatými vápnem. Počítejte s tím že vás tato choroba bude ještě dlouho zlobit. 

    Plíseň

    28. 5. 2017 9:54 Zakladatel vlákna: Filip Jakubál
    Dobrý den pane Kozáku poradíte mi prosím v boji proti této chorobě ? Děkuju za odpověď. 
    ČesnekStoužek
    30. 5. 2017 5:13 Jan Kozák
    A je to tady. Opět vidíme bílou sklerociovou hnilobu. Letos s ní už nic neuděláte. Aby se Vám příliš nerozšiřovala, nezalévejte. K této problematice se brzy vrátím.
    30. 5. 2017 10:41 Jana Kopecká
    Dobrý den, pane Jakubál, mně v minulých letech pomohl přípravek Polyversum. Je to mikroorganismus, který je schválen pro ekologické zemědělství. Aplikace buď postřik nebo zálivkou. Já ho před lety nasadila hned, jak jsem objevila první napadené rostliny, doporučené dávkování 0,05% jsem několikrát navýšila. Příklad: dávkování 1 kávová lžička na 10 l konev - já dala 5 lžiček. Prostě koňskou dávku:-), zalila jsem česnek ke kořenům, vždy polila i cca 2 cm stonku u země. ke každé rostlině stačí trochu. Půda před aplikací byla vlhká. Za tři dny jsem to zopakovala. A pak dala ještě 2 dávky v odstupu cca týdnu, to už jsem dávala předepsanou koncentraci.

    Před aplikací jsem velmi opatrně lopatkou vyndala napadené rostliny, lopatku vždy dezinfikovala v roztoku Sava, napadené rostliny vč. zeminy jsem dávala velmi opatrně do pytle a vše vyhodila do odpadu, určitě ne na kompost. Dezinfikovala jsem nářadí včetně bot hned na kraji záhonu. Šlo mi o to zachránit česnek, což se povedlo, ale bylo to docela drahé. Firma prodává i větší balení 100 a více gramů, to se vyplatí. V maloobchodě mají většinou 5 g, což je málo. Ano, bylo to drahé, pro mne bylo prioritou zachránit porost.

    Po sklizni jsem aplikovala desinfekci dusíkatým vápnem a Polyversum používám doteď jako prevenci, protože čas od času se mi na pozemku sklerocie vyskytla, ikdyž jsem dezinfikovala půdu, při výsadbě použila Glyorex atd.  Záleží na tom o jak velkou plochu se jedná a kolik do toho chcete investovat. Napadené rostliny jsem tenkrát měla v podobné fázi jako vy. Určitě zklikvidujete všechny rostliny, které mají hodně žluté listy a vypadají nemocně. Výrobek pro aplikaci v česneku nemá registraci, konzultovala jsem to s firmou, poradili mi ochotně.  Registrace něco stojí, jak vysoká účinnost je, vám neřeknu, mně to zabralo skvěle. Tenkrát jsem zachránila cca 90 % porostu, což bylo asi 650 rostlin.  Půda by měla být vlhká, v tom vedru co panuje bych to určitě předem zalila, aspoň trochu. Aplikovala jsem brzo ráno nebo večer. Držím palce. Sklerocie se mi tenkrát objevila na pozemku, kde byla původně tráva a česnek tam nikdy nerostl.

    Používám ho i na rajčata, preventivně, po výsadbě zaliju dolní část stonku a ke kořínku, stačí cca 5 ml na rostlinu a když se u souseda objevila plíseň, aplikovala jsem postřik. Rajčata mám luxusní každý rok.
    30. 5. 2017 16:40 Filip Jakubál
    Moc děkuju za odpověď, určitě se na to podívám a rozhodnu se. Nic méně tato choroba už mě nějakou dobu trápí jelikož mám 70 m2 tak se budu snažit aby to bylo co nejlevnější. 
    31. 5. 2017 4:38 Jaromir Vyskala
    Nejlevneji se da zbavit bile hniloby vyluhem z cesneku. 
    31. 5. 2017 6:51 Jan Kozák
    Tak tomuto bych nevěřil.
    31. 5. 2017 15:24 Jaromir Vyskala
    Pokusim se najit zdroj, kde jsem o tom cetl, a ozvu se
    31. 5. 2017 12:48 Miroslav Čivrný
    Můžete prosím popsat konkrétněji. Děkuji Miroslav 
    30. 5. 2017 17:05 Filip Jakubál
    Děkuji za obpověď, je možné nasypat vápno mezi řádky česneku jako desinfekci ? 
    30. 5. 2017 18:33 Jan Kozák
    Máte asi na mysli dusíkaté vápno, ale ani to Vám nepomůže i kdybyste ho zapravil do půdy.
    30. 5. 2017 19:51 Filip Jakubál
    Může mi pomoct Ortiva ?
    31. 5. 2017 6:46 Jan Kozák
    Ortiva určitě nepomůže.

    fotka k vaduti listu

    18. 5. 2017 18:20 Zakladatel vlákna: Michaela Podhradská
    Posilam slibenou fotku .
    vadnuti rostlin
    21. 5. 2017 21:01 Jan Kozák
    Na této fotce toho moc nevidím, snad s výjimkou toho, že česnek nevypadá dobře. Zkuste, prosím, detail rostliny.

    vadnuti česneku

    16. 5. 2017 21:06 Zakladatel vlákna: Michaela Podhradská
    Dobrý den,potřebovala bich poradit, všimla jsem si na záhonu že listy jsou žluté .Na to jstei poradil již dříve lignohumát.Nebyla změna veliká, ale dnes jsem zjistila že rostliny některé vadnou nejsou ani mokré ani suché, kořeny bílé šli lehce vytáhnout meli jakobi shnily česnek ale ve vnitř byl stvol tuhý .Nevytváří ale stroužky.Mohla bi to být špatná půda? Zjara jsem hnojila ledkem a asi před měsícem stříkala sulkou .Prosím o radu, už si stímnevím rady .Ďekuji.Podhradská
    17. 5. 2017 21:50 Jan Kozák
    Nějak si nedovedu představit podle Vašeho popisu, jak ten problém vlastně vypadá. Bylo by možné přidat fotku?
    Jen drobná informace: že je původní stroužek shnilý, je úplně normální, zrovna tak je normální, že ještě nejsou znatelné stroužky. Ale že šly rostliny lehce vytáhnout, normální není.
    18. 5. 2017 7:15 Michaela Podhradská
    Dobrý den pane Kozáku, fotku vám pošlu odpoledne .Nekteré rostliny stoji ale jiné začínají polehávat.Mohl biste mi ještě poradit čím to případně přihnojit.V diskuzich se píše o močovině ale já nevím jaký je to přípravek.Zatím moc děkuji.

    žloutnutí

    15. 5. 2017 20:35 Zakladatel vlákna: Helena Malá
    Dobrý den, můj česnek má žluté listy a dokonce jsou některé narůžovělé,
    vytrhla jsem asi tři , ale stroužky byly zatím dobré. Může to být také
    mrazem? Bylo u nás -6 °C.  Vím , že změna počasí má vliv na žloutnutí listů, ale ta růžová se mi nezdá. Nejhorší je Lukan.
    ŽLOTNUTÍžloutnutížloutnutí
    16. 5. 2017 6:28 Jan Kozák
    Růžová nebo spíš fialová barva může ukazovat na Fusarium. V tom případě napadené jsou rostliny očividně nižší a zelená barva listů je tmavší se sivým nádechem. Z přiložených snímků se mi to nezdá, může jít i o fyziologický projev např. kombinace chladu a sucha.
    16. 5. 2017 8:46 Helena Malá
    Děkuji za odpověď pane Kozáku, máte pravdu, Bjetin a Vekan jsou žluté i Lukan byl takový, ale po těch mrazech fialovou barvu má jen Lukan, Je celkově menší ale jen o málo a ostatní příznaky nemá. Třeba se mi chtěl jen vybarvit, mám ho poprvé myslím.

    Žloutnutí listů

    7. 5. 2017 23:26 Zakladatel vlákna: Jana Kopecká
    Dobrý večer, pane Kozáku,
    prosím o radu. Před časem mi začaly žloutnout konečky listů, vím že je to stresem z počasí a nedostatku živin, dnes jsem ho nakypřila a přihnojila na list. Přesto připojuji fotky, některé listy se mi zdají "až moc žluté". Vím že se takto může projevit i sklerotiová hniloba. česnek jsem před výsadbou ošetřovala gylorexem. Na jaře zalila glyorexem a dnes jsem ho aplikovala znovu. Nejvíc žloutnou špičky Bjetinu, některé odrůdy jsou krásně zelené, bez projevu stresu. Děkuji za názor a přeji úspěšnou sezonu.
    Žloutnutí listůŽloutnutí listůŽloutnutí listů
    8. 5. 2017 17:49 Jan Kozák
    Sklerociová hniloba to určitě není, spíš bych typoval Fusarium. Ale při použití Gliorexu by mělo být výrazně potlačeno. Tož nevím.

    Plíseň

    22. 4. 2017 12:47 Zakladatel vlákna: Filip Jakubál
    Dobrý den, dnes jsem  zkusil  vyndat pár rostlinek a podívejte se co jsem našel, prosím nevíte co je to za hnilobu a jestli mám použít nějaký jefungicid ? Česnek jsem mořil v sulce a v rovralu.
    Plíseň na česneku
    23. 4. 2017 15:49 Jan Kozák
    Žádný problém nemusíte chemicky řešit. Stejně byste do půdy nic nedostal. Tady vidíme normální vývojový proces, kdy starý stroužek po ztrátě funkce odumírá a je v půdě rozkládán. Pokud je půda hodně vlhká, tak se na něm objevuje jako v tomto případě saprofytní Penicillium. Nemusíte mít obavy, že by napadlo rostlinu.

    houbomilka?

    22. 4. 2017 9:47 Zakladatel vlákna: Marcela Bulíčková
    Nafotila jsem česnek, ale nejde mi dnes přiložit fotky. Poradíte mi? Včera se mi to tu nabízelo.
    Jeden ještě snad zdravýpoškozenýten zatím dobrý
    23. 4. 2017 15:40 Jan Kozák
    Moc se mi to na houbomilku nezdá, spíš bych typoval vrtalku pórovou. Ale tak či onak, ten postřik nemá žádný účinek. U obojího platí, že pokud nebyl poškozen vegetační vrchol, rostlina nezahyne.
    23. 4. 2017 15:50 Marcela Bulíčková
    Děkuji, to jsem si oddechla, ale ještě prosím, ten vegetační vrchol jsem myslela, že je ten prostřední list, ten je prokousaný, to nevadí? Děkuji
    23. 4. 2017 19:20 Jan Kozák
    To, co je nyní prostřední list, tak ve skutečnosti ještě prostřední není. Ještě tam má vyrůst něco dalšího.
    23. 4. 2017 15:54 Marcela Bulíčková
    Může se po těch co jsem vytrhla nasadit zase česnek? Děkuji.
    23. 4. 2017 19:22 Jan Kozák
    Dát tam česnek můžete, ale počítejte s tím, že bude ke sklizni později než ten stávající.
    23. 4. 2017 16:06 Marcela Bulíčková
    Ještě naposledy, zrovna jsem objevila bílého červíka, jak vylízá, tak ještě ukázku přikládám.
    Vrtalka nebo houbomilka
    23. 4. 2017 19:23 Jan Kozák
    Já tam toho červíka nevidím, ale vyfotit tak malinou potvůrku asi není jednoduché.
    24. 4. 2017 8:46 Marcela Bulíčková
    Moc děkuji za informace a za trpělivost. Bulíčková

    houbomilka česneková

    21. 4. 2017 18:32 Zakladatel vlákna: Marcela Bulíčková
    Dobrý den, dnes jsem zjistila, že nám všechen česnek napadla  houbomilka česneková. Píšete, že už není záchrana, zkusila jsem ještě postřik Karate...
    Mám čekat nějaký zázrak? Velikost už je kolem 20cm, když ho zlikvidujeme, tak jsou ty spodní části použitelné třeba na zmrazení? Děkuji za odpověď.
    21. 4. 2017 20:37 Jan Kozák
    Nevím odkud jste, ale myslím si, že i kdybyste byla z některé nejteplejší vinorodé oblasti, tak ještě příznaky napadení houbomilkou nemůžete pozorovat. Váš problém bude asi nějaký jiný. Nebyla by možnost dodat snímek?
    Samozřejmě postřik byl zbytečný, neekonomický a neekologický.
    21. 4. 2017 20:44 Marcela Bulíčková
    Ano, zítra vyfotím, jsem z Hostěradic, okres Znojmo.

    Plesnivý stroužek

    13. 4. 2017 10:23 Zakladatel vlákna: Radek Bohmalský
    Dobrý den pane ing. Kozáku,
    mám od Vás sadbový česnek Slavin.Vysadil jsem 200 stroužků a už týden sleduji pouze u dvou  česneků zakrnělí růst.Včera mně to nedalo,tak jsem je obnažil až ke kořenům a zjistil,že jsou stroužky pokryté zelenou plísní,tak jsem je hned vytrhl.Nevíte prosím Vás,co to může být?Pozemek byl zatravněn a více než před 20-ti lety tam rostli pouze brambory.Přípravu pozemku pro česnek jsem dělal dle vaších rad.Předem děkuji za odpověd,s přáním pěkného dne.
    14. 4. 2017 7:23 Jan Kozák
    Zelená plíseň (modrá hniloba, Penicillium) není parazit, ale saprofyt, to znamená, že žije na odumřelých nebo udumírajících pletivech. Našel byste ji i na zcela zdravých rostlinách, protože původní stroužek odumře. Zakrnělý růst má jinou příčinu, kterou však na dálku nemohu posoudit.

    Žloutnutí listů.

    30. 3. 2017 21:26 Zakladatel vlákna: Tibor Regitko
    Dobrý den, mám vedle sebe dvě odrůdy - dukát a havran. Dukátu se daří skvěle. Ale ten Havran, to je neštěstí. Před třemi dny jsem si všiml jak žloutne. Je to čím dál horší. Nevím čím by to mohlo být.
    30. 3. 2017 22:14 Radovan Mžik
    Dobry vecer, u me uplne to same. Vedle sebe mam Havran, Dukat a Bjetin a kousek dale na poli jeste Slavin. Jen Havran zacal cca tyden zpet zloutnout. Pred par dny jsem prihnojil ledkem a zalil vodou s lignohumatem, od te doby se to zatim stale zhorsuje, snad to je jen stresova reakce na probehle teplotni zmeny (rano mraz, pres den >15C) a problem se prihnojenim vyresi.
    zloutnuti listu
    2. 4. 2017 20:55 Jan Kozák
    Žloutnutí listů v tomto období je způsobeno porucho v příjmu dusíku. Tato porucha je způsobena aktuálními vnějšími podmínkami a každá odrůda reaguje jinak. Stejné to bylo i v minulém roce, kdy některé velkostroužkové odrůdy (včetně našeho Havranu), v jiných letech krásně zelené po celou vegetaci, ukázaly, že tomu tak být nemusí. Přitom Havran i tak dal svůj standardně vysoký výnos. Zajímavé je i to, že u nás v technickém izolátu se tento problém neprojevil. Většinou pomůže přihnojení ledkem vápenatým (15,5 % N), jindy až přihnojení pětiprocentním roztokem močoviny na list někdy v polovině května.

    "Zesklovatění" stroužků česneku

    19. 3. 2017 10:51 Zakladatel vlákna: Mirek
    Pěstujeme česnek pro vlastní potřebu bez problémů řadu let. Aktuálně jsem zjistil u několika velkých palic měkké stroužky. Po rozdělení a oloupání jsou některé stroužky "zesklovatělé" a mají okrovou barvu.Česnek skladuji zavěšený na dobře větrané a suché půdě.Nevím, jestli se tak stalo skladováním nebo je to projev nějaké choroby česneku.
    19. 3. 2017 17:56 Jan Kozák
    Tyto sklovité stroužky jsou namrzlé, nejde o žádnou chorobu.

    Dotaz - choroba, škůdce?

    1. 3. 2017 16:32 Zakladatel vlákna: Mlynář
    Dobrý den pane Kozáku, poznáte z přiložených fotografií o jakou chorobu nebo škůdce se jedná? Případně čím sadbu ošetřit a předejít poškození úrody. Fotografie jsou z loňské sklizně. Sázel jsem na podzim. Nyní budu sázet až teď na jaře. Mořil jsem sulkou cca 2 hod.
    Děkuji
    3. 3. 2017 18:52 Jitka Toniniová
    Dobrý den. Dovolím si odpovědět, a snad správně. Bílá skleronciová hniloba. Tato houba zamořuje pozemek i na dvacet let. Takže zdravou sadbu sázet na nezamořený pozemek. Sadbu zkusit ošetřit Gliorexem. Níže v diskusi pan Kozák na toto téma už hodně odpovídal.
    4. 3. 2017 20:06 Jan Kozák
    Je to přesně tak, jak píše paní Jitka. Pravděpodobně účinnější než Gliorex je obdobný přípravek Clonoplus.

    Choroba česneku

    6. 2. 2017 9:45 Zakladatel vlákna: Ladislav Horin
    Dobrý den, stalo se mi při skladování česneku na suchém větraném místě, že se mi takhle zkazil. Nevíte čím to mohlo být způsobeno.
    Jedná se o nějakou chorobu? Děkuji.
    7. 2. 2017 14:41 Jan Kozák
    Není to choroba, ale škůdce. Česnek je napaden mikroskopickým roztočem vlnovníkem česnekovým.

    Choroby česneku

    18. 1. 2017 20:22 Zakladatel vlákna: Václav
    Dobrý den, mám na vás prosbu. Poslední roky se mi stalo, že česnek, krásně roste a prospívá, ale až zhruba do začátku léta, kdy se viditelně zhorší, začnou usychat listy od špičky a nedochází k dalšími mohutnění rostliny, nebo je to výrazně spoaleno. Hlavy česneku jsou od normální velikosti po spíše menší. Při uskladnění začínají stroužky mírně hnědnout a mají na sobě černé tečky-fleky-jakoby od "červu". Prosím o radu, co by to mohlo být a jak se tomu bránit. Děkuji
    19. 1. 2017 6:46 Jan Kozák
    Z uvedeného popisu nejsem schopný dát jednoznačnou, pro Vás uspokojující odpověď. Nejvíc se nabízí chyba ve výživě. Pokud by to tak bylo, tak je třeba pozemek hnojit hnojem nebo kompostem, občas také povápnit (ale ne zároveň s hnojem).

    choroba 2

    1. 11. 2016 11:31 Zakladatel vlákna: duro
    Juraj Hauz

    choroba

    1. 11. 2016 10:23 Zakladatel vlákna: duro
    Dobry den. Pridavam fotky pred sadenim. Vidno tam husenice ale aj skvrny ci vajicka? Skladovano v podkrovi.Nestriekam,nemorim.Mohli by ste sa na to pozriet a urcit chorobu? Podozieram husenice vlnovky, bielu plesen alebo hrdzavitost. Mylim sa? Dakujem za odpoved. Juraj Hauz
    1. 11. 2016 20:47 Jan Kozák
    Těch problémů je několik. S jistotou můžeme vyloučit rez i bílou sklerociovou hnilobu. Nevím, co je za škůdce vlnovka a její húsenice. Mohlo by se jednat i o požerky housenek molíka česnekového. Stroužek nahoře uprostřed mohl být poškozen sluncem nebo mechanicky.Skvrny nahoře vlevo a dole vpravo bych přičítal fyziologické poruše.
    3. 11. 2016 14:41 duro
    Ďakujem za odpoveď. Mal som na mysli Vlnovník česnekový .
    Zblízka sa tie housenky hýbu a sú hnedé. Pekný deň

    27. 10. 2016 11:39 Zakladatel vlákna: František
    Dobrý den pane ing.Kozáku, můžete mi prosím poradit co způsobuje narušení česneku ? Našel jsem na stroučkách i housenky. Tak přemýšlím zda to bylo způsobeno houbou a poté škůdcem. Popř může jít takovýto česnek do sadby ? Jaké je řešení ochrany ?
    27. 10. 2016 18:17 František
    Příspěvek byl smazán, protože porušoval pravidla diskuse.
    27. 10. 2016 22:17 Jan Kozák
    Hosenka je larvou molíka česnekového. Může Vám udělat "paseku" v uskladněném česneku. U sadby asi takový problém nebude. Soudím, že při tříhodinovém moření v Sulce se housenky utopí. Co všechno způsobilo skvrny na stroužcích z těchto snímků neurčím. Kdybyste nám mohl poslat několik napadených cibulí, rádi bychom si housenky vyfotili, pak je nechali zakuklit, abychom mohli vyfotit i motýlka. Přitom bychom se samozřejmě podívali i na ty skvrny.

    Michal Hanuš: prosba

    14. 10. 2016 21:32 Zakladatel vlákna: Michal Hanuš
    Dobrý den, prosím Vás o určení poškození stroužku.Objevuje se to cca na jednom stroužku z deseti palic. Předem Vám děkuji.
    15. 10. 2016 19:16 Jan Kozák
    Je to důsledek mechanického poškození, tedy nic závažného.

    Pomoc s česnekem

    11. 10. 2016 11:31 Zakladatel vlákna: Jiří
    Dobrý den ,moc bych vás chtěl poprosit s určením odrůdy česneku.Taky bych se rád zeptal proč jsou některé stroužky do hněda a jiné bílé.Pak by mne zajímalo co to je na tom jednom stroužku ....
    Předem moc děkuji .
    Doležal
    11. 10. 2016 12:34 Jan Kozák
    Na tom jednom stroužku jsou jasné příznaky napadení vlnovníkem česnekovým.
    Pro určení levé odrůdy by bylo potřeba ještě přidat snímek palice, protože takovou cibuli má více odrůd.
    Pravá cibule je nějaký Španěl.
    Otázku barvy stroužků jste málo specifikoval. Jedná se Vám o barvu suknice (slupky) nebo oloupaného stroužku?
    11. 10. 2016 14:07 Jiří
    Dobrý den,myslel jsem barvu slupky.Takoví napadeni vlnovnikem asi tedy nemohu sázet na záhon nebo se dá něčím branit?Moc děkuji Doležal
    11. 10. 2016 19:39 Jan Kozák
    Barva slupky je odrůdová záležitost, patří to mezi typické znaky odrůd.
    Proti vlnovníku spolehlivě působí Sulka.

    Kvalita česneku(?)

    5. 10. 2016 20:14 Zakladatel vlákna: Lubomír Prášil
    Dobrý den,
    prosím o krátký komentář k přiloženým snímkům česneku z letošní sklizně. Chystám se jej totiž vrátit prodejci a sháním argumenty. Podle mě nejde o důsledek mého špatného skladování - za měsíc přece nemůže česnek vypadat takto "tragicky"...
    Děkuji za Vaši ochotu.
    LP
    5. 10. 2016 23:27 Václav Kozák
    Vážený pane Prášile,
    máte pravdu, toto není důsledkem skladování. Není lehké podle fotografií problém přesně identifikovat. "Zhoubovatění" stroužku bude pravděpodobně způsobeno fyziologicky. Jako příčinu velkých hnědých propadlých skvrn bych viděl na nějaké problémy během sušení. Hnědnutí a odumírání pletiv od podpučí je způsobeno fuzáriem. Na obhajobu prodejce - je možné, že o problému vůbec nevěděl. Vzhledem k tomu, že cibule při tomto poškození jsou stále pevné a skvrny jsou viditelné až po oloupání stroužků, nemohl vadné cibule vyřadit. Pravděpodobně Vám vadný materiál neprodal úmyslně, proto předpokládám, že Vám reklamace bude bez problémů uznána.

    5. 10. 2016 20:04 Zakladatel vlákna: Štěpán
    Dobrý večer, pane ing. Kozáku můžete mě prosím určit poškození, chorobu? Je to Záhorský.

    Děkuji
    5. 10. 2016 22:31 Jan Kozák
    Chorobu v tom nevidím, bílá houba je tam určitě druhotně na mrtvém pletivu. Ale primární příčinu těžko jednoznačně určím, ale pravděpodobně se jedná o fyziologickou poruchu, při níž z neznámé příčiny "zesklovatí" jeden nebo několik stroužků v cibuli. Přičemž markantní projev této poruchy bývá až okolo poloviny září. Častěji jsou postiženy nepaličáky. Proto nemusí být obavy z nějakého přenosu na ostatní cibule ani ze zamoření pozemku.

    Havran

    3. 10. 2016 18:59 Zakladatel vlákna: Štěpán
    Dobrý den, pane ing.Kozáku můžete mě napsat co je to za chorobu?
    Je to vás dodaný sadbový Havran?

    Děkuji
    < Novější678910Starší >

    Kontakt E-mail, telefon, adresa

    Ing. Václav Kozák a Ing. Jan Kozák
    Chvojenec 75, 534 01 Holice
    IČO: 05439710
    Kontakt

    cesnek@cesnek.cz
    E-mail není určen k poradenství.
    Rádi Vám poradíme v diskusi.

    Obchodní podmínky
    Reklamační formulář

    Šlechtění česnekové sadby Grafika zpracována Odemne