Přihlášení

  • Pěstování
  • Popis česneku
  • Odrůdy
  • Choroby a škůdci
  • Články
  • Diskuse: Pěstování česneku Zpět na diskusi

    Sulka a háďátko zhoubné

    19. 9. 2017 21:34 Zakladatel vlákna: Jan Kozák
    Ačkoliv byla Sulka už někdy v šedesátých letech povolena podle tehdejší legislativy na moření česneku proti háďátku zhoubnému, je třeba vědět, že na něj prakticky nepůsobí nebo působí jen minimálně. V současné době má Sulka nezastupitelné místo při moření proti vlnovníku česnekovému, který dokáže skladovaný česnek zcela znehodnotit.
    Toto je odpověď na časté telefonické dotazy.

    clonoplus

    19. 9. 2017 14:22 Zakladatel vlákna: Štěpán
    Dobrý den, ještě se chci zeptat kolik by jste doporučil nebo kolik vy dáváte na kilo sadby clonoplusu? Na jejich stránkách je to popsáno různě.
    23. 9. 2017 16:33 Alois Juráň
    To bych se taky rád dověděl.
    1. 10. 2017 10:56 Václav Kozák
    Vážený pane Holečku,
    Jak u přípravku Clonoplus, tak i u přípravku Gliorex volíme dávku 10g přípravku na 1 kg sadby. Jedná se však o biologický přípravek, kterým nelze česnek předávkovat.

    Rozdružení

    19. 9. 2017 13:58 Zakladatel vlákna: Štěpán
    Dobrý den, pane ing. Kozáku mohu už teď česnek rozdružit?, mořit chci až před výsadbou. Stroužky nechám venku v bednách.
    19. 9. 2017 21:19 Jan Kozák
    Rozdružit už můžete. Stroužky potom skladujte ve vrstvě do pěti centimetrů, aby byly dobře provětrávány.

    Bílá plíseň v půdě

    18. 9. 2017 17:11 Zakladatel vlákna: Libor Hejduk
    Dobrý den, 
    konečně jsem se dostal ke zrýpání části zahrady, kam chci rozšířit záhony a na část dát česnek. Dříve tam někde bývalí sousedi měli foliovník, ale to je tak poctivých 15 let, kdy jsem byl poloviční a školou povinný. Od té doby je to zarostlé. Na některých místech jsem pod povrchem od cca 10cm objevil ložiska plísně, bílý povlak, z dálky to vypadá, jako by zem byla prosypána vápnem, ale je prorostlá myceliem. Zkoušel jsem si najít, o co by se mohlo jednat, ale jediné, co jsem našel v jednom fóru, že by se mělo jednat o houby rozkládající organické zbytky a tudíž víceméně neškodné. Může tam přijít česnek, popř jiná plodina? Pomohlo by mi od toho dusíkaté vápno a použití mykoparazitických hub přípravků Clonoplus a pod.? 
    Zde je pro jistotu odkaz na forum s fotkou, odpovídá mému stavu.
    https://www.zahrada.cz/forum/slivone/bila-plisen-v-pude-363892/?stranka_oblast=0

    Děkuji
    18. 9. 2017 19:21 Jan Kozák
    Já si také myslím, že se jedná o saprofytické (rozkládající mrtvou organickou hmotu) organismy. Proto nevidím důvod k použití dusíkatého vápna, ale Clonoplus bych doporučil. 

    Prosla sulka

    18. 9. 2017 0:03 Zakladatel vlákna: Jan Petry
    Dobry den ci vecer,
    prosel jsem si zdejsi vlakna v diskusi a shledal, ze tema Sulky se zde rozhodne diskutuje v mnoha pripadech. Jeden z pripadu je i ten, ktery me zajima, a to, pokud je moridlo prosle. Nicmene v diskutovanem pripade se jedna o proslou lhutu v radu 1-2 let. V mem pripade se ovsem jedna o datum vyroby 2000 :-)
    Tak vam nevim, to bylo totiz naposledy, co jsem cesnek na zahrade pestoval. No a tento vikend jsem v Rosicich neodolal a koupil si od vas nejakou sadbu s tim, ze Sulku mam doma a tu nepotrebuju. Jake bylo me prekvapeni, ze Sulku sice mam, ale uz je to fakt nejaky ten patek, co jsem ji naposledy pouzil.
    Krom toho - v navodu se pise, ze moreni cesneku se ma uskutecnit s 5% redenim.
    Takze bych se vas chtel zeptat - je slozeni Sulky chemicky stabilni? Muzu pouzit tuto "edici" z roku 2000?
    S pozdravem
    Jan Petry
    18. 9. 2017 8:21 Jan Kozák
    Na tuto otázku odpověď neznám, měl by to vědět výrobce. Myslím, že to neví ani dovozce nebo ten, kdo přípravek balí do spotřebitelských obalů.
    Ještě poznámka: používejte při psaní diakritiku (čárky a háčky nad písmeny), bez ní se texty znehodnocují.
    20. 9. 2017 0:22 Jan Petry
    Dobrý večer,
    díky za odpověď, používám anglickou klávesnici, protože je to pohodlné... (firemní počítač)
    Poté, co jsem si přečetl chemické složení a způsob výroby sulky, došel jsem k přesvědčení, že výrobek je chemicky stabilní a datum expirace je uvedeno na obalu pouze z důvodu, že to vyžaduje legislativa.
    Prostě to použiju (však vysadím 2 kg, ne tunu)
    Přeji vám hodně zdaru, pročetl jsem si vaše návody, je v tom vidět opravdu neuvěřitelné množství investovaného času....
    JP
    P.S. Nenechte se rozhodit paní Auerovou. Vaše odpověď, kde uvádíte, že počet stroužků pro výsadbu zůstal stejný při menší celkové hmotnosti - to asi paní nečetla nebo nepochopila...

    Granulovaný hnůj

    17. 9. 2017 21:54 Zakladatel vlákna: Miroslav Brůna
    Dobrý den pane Kozáku,
    chystám se začátkem prosince zasadit česnek po bramborách. O víkendu jsem zaryl zelené hnojení a omylem i na tomto záhoně rozhodil před zarytím granulovaný kravský hnůj (a trochu kompostu). Má granulovaný hnůj negativní vliv na česnek? Musím ho zasadit jinam? Nemám už moc kam...Nikde jsem podobný dotaz nezaznamenal. Velmi Vám děkuji za odpověď a jsem s pozdravem.
    18. 9. 2017 8:13 Jan Kozák
    S granulovaným hnojem si nemusíte dělat starost, klidně na připravený záhon česnek vysaďte. Na rozdíl od čerstvého slamnatého hnoje se granulovaný hnůj s půdou dobře promíchá, nezůstává v kusech.

    Morenie v Sulke

    17. 9. 2017 9:06 Zakladatel vlákna: Martin Lokaj
    Dobrý deň. Tak uvažujem, či sa oplatí moriť sadbu v sulke až pred výsadbou. Uvádzate, že proti háďatku je už sulka neúčinná, takže pomáha len proti vlnovníku. Avšak ak nemorím cesnak teraz, pretože ešte nemám sadbu a vydrží nenapadnutá vlnovníkom do výsadby tak je logicky sulka zbytočná? Ďakujem
    17. 9. 2017 9:17 Stanislav Hanzlicek
    Jestli Vám česnek napadne háďátko,tak budete velký smolař.Jestli Vám česnek nenapadne vlnovník,tak budete velký šťastlivec.Protože ani u jednoho není velká pravděpodobnost.Sulka je dle mého jistota.
    17. 9. 2017 10:30 Martin Lokaj
    Ako som už písal, sadbu ešte nemám, a počasie je už daždivé, takže ak budem moriť cesnak o týždeň alebo dva, tak sa dobre nevysuší a začne plesnivieť. Alebo sa môže vlnovník prejaviť v pôde až po výsadbe?
    17. 9. 2017 19:46 Stanislav Hanzlicek
    Pane Lokaji,jestliže stihnete namořit sadbu do konce září,tak se vám to určitě vyplatí.Už jen pro ten klid v duši.Vlnovníka totiž ani nemusíte v sadbě odhalit a projeví se až slabší,nebo mizernou sklizní.Sulka není velká investice a i kdyby nezlikvidovala žádného vlnovníka,tak sadbě rozhodně prospěje.A práce s mořením také moc není.Jestliže se bojíte špatného oschnutí sadby,tak tomu můžete trochu pomoct.Totiž čím rychleji oschne,tím lépe.Já mořím v těch silonových punčochách a po vyjmutí z lázně je rozvěsím do prostoru a pustím na ně z bezpečné vzdálenosti ventilátor.Funguje to výborně.
    17. 9. 2017 19:47 Jan Kozák
    Smysl časného moření v Sulce je v tom, že se roztoč v teplém počasí množí a působí škody na sadbě. Sulka hubí nejen přítomného škůdce, ale brání i novému napadení. Je-li chladno, pak jsou škody zanedbatelné. Pokud nejsou makroskopické příznaky přítomnosti vlnovníka česnekového, pak je lepší s ohledem na stávající počasí i dlouhodobou předpověď odložit moření v Sulce až těsně před výsadbou.

    Vaha cibuli

    16. 9. 2017 17:16 Zakladatel vlákna: Richard Bily
    Dobrý den . mám dotaz ohledně približné hmotnosti. Mám objednáno 16 cibulí slavinu a 16 Zahorský ll potreboval bych kolik to muže být váhově a kolik je třeba počítat plochy na zahradě
    Děkuji Bílý.
    16. 9. 2017 20:31 Stanislav Hanzlicek
    Odhadoval bych tak 2.5 Kg a záhon o rozloze 15 čtverečních metrů.
    17. 9. 2017 19:52 Jan Kozák
    Není rozhodující váha, ale počet stroužků. Počítejte asi 180 stroužků u Slavinu a 150 u Záhorského II. Při výsadbě 24 rostlin na metr čtvereční, budete potřebovat záhon o výměře asi 14 metrů čtverečních.

    Kdy mořit česnek

    16. 9. 2017 12:47 Zakladatel vlákna: Michaela Podhradská
    Dobrý den pane Kozáku, 
    Kdy můžu česnek namořit v sulce? Jak dlouho vydrží do sadby, mám raději koupený clonoplus ,gliorex a rovral .Poraďte mi prosím co po té sulce, a jak dlouho před výsadbou.Moc děkuji.
    16. 9. 2017 13:35 Zdeněk Mácha
    Dobrý den.Klidně ho namořte v Sulce již nyní,já už ho mám namořený.Pan Kozák doporučuje ještě Clonoplus těsně před výsadbou česneku.

    Clonoplus X Gliorex

    12. 9. 2017 21:35 Zakladatel vlákna: Josef Stieranka
    Dobrý den,

    poslední dobou je od Vás doporučované použití Clonoplusu než Gliorexu. Pokud před výsadbou namořím Clonoplusem, je pak vhodné aplikovat na jaře ještě zálivku Clonoplusem? Zatím jsem na podzim mořil Gliorex a na jaře zálivku Clonoplus. Co je dle Vás vhodnější?
    14. 9. 2017 7:26 Jan Kozák
    Oba přípravky jsou vzájemně zaměnitelné, pro česnek je lepší Clonoplus pro podzimní i jarní aplikaci.

    Morenie

    12. 9. 2017 10:12 Zakladatel vlákna: Filip Gális
    Dobrý deň,
    chcel by som sa spýtať, akým spôsobom mám namoriť cesnak pred sadbou.
    Doteraz som moril len Sulkou, ale chcel by som zvýšiť ochranu osiva a chcem ho namoriť aj Rovralom, ale ako? Mám namoriť postupne najprv jedným a následne druhým, ale nezmyje mi druhý prípravok prvý?? Alebo môžem zarobiť oba naraz do jedného roztoku a namoriť sadbu naraz??
    Ďakujem za skorú odpoveď.
    S pozdravom Filip

      
    12. 9. 2017 10:25 Libor Hejduk
    Jako začínající malopěstitel pro vlastní potřebu jsem z přečtených diskuzí dospěl k závěru, že Sulkou je nejlepší mořit co nejdříve po obdržení certifikované sadby, ihned v září nebo po dokonalém prosušení česneku a výběru vlastní sadby. 2-3 hodiny v 5% roztoku Sulky, 1l roztoku na kilo sadby, nechat oschnout. Protože bez namoření, než budete sázet, tak se vlnovník může pěkně rozmnožit. 
    Co se týče Rovralu, tak ten se použije až těsně před výsadbou, ale poslední dobou je prý doporučován spíš biologický Gliorex nebo Clonoplus. Ten je prý pro česnek vhodnější.
    Snad se nemýlím
    12. 9. 2017 20:20 Jan Kozák
    Pan Hejduk se nemýlí. My jsme už od Rovralu ustoupili a používáme Clonoplus. Ten se používá až těsně před sázením. Pokud se Sulka použije už v létě, pak se před sázením stroužky namočí na půl hodiny do vody (může být i déle) a po odkapání se vlhké stroužky promíchají s práškovým přípravkem, který na vlhkých stroužcích dobře ulpívá.

    Využití sulky k hnojení

    11. 9. 2017 15:22 Zakladatel vlákna: Libor Hejduk
    Dobrý den,
    měl bych dotaz, jaké máte zkušenosti s uskladněním použitého mořícího roztoku sulky pro pozdější zahnojení pozemku? Dorazila mi sadba (eshop, kam dodává sadbu p. Kozák) a chtěl bych ji hned namořit. Nebo zda je dobré sulkou zalít pozemek už teď. Jinak ten Váš Benátčan má ale grády. :-D Během víkendu řádně vyvoněl kancelář, kde jsem ho měl.
    Ještě dotaz k chorobám, máme svažitý pozemek cca 430 m n.m. orientovaný na jihozápad, takže s nadbytkem vody nemám problém. Zatím nevím o tom, že bych měl problémy s chorobami či škůdci. Česnek zde nebyl léta, cibule - popř. cibulovité květiny letos na kousku taky bez problémů. Mám dokupovat Clonoplus, nebo by neměl být problém vypěstovat pěkný česnek i bez něj. Na ostatních záhonech byly zdravé jahody a rajčata, ty už jsem drahně let nemusel nijak ošetřovat.
    Děkuji
    L.H.
    12. 9. 2017 20:12 Jan Kozák
    Použitou Sulku bych určitě neskladoval, ale po dalším zředění vylil na pozemek určený k výsadbě česneku.
    Přípravek Clonoplus nepůsobí jen na patogenní houby. Pomáhá česneku s příjmem živin a rozkládá organické zbytky, čímž se zpřístupňují rostlinám živiny.

    Předplodina česneku

    10. 9. 2017 22:14 Zakladatel vlákna: Ludmila Kubová
    Dobrý den,chtěla bych se prosím zeptat,kam by bylo lepší zasadit česnek? Mám místo po jahodách nebo po řepě,nevím co by bylo vhodnější. Děkuji za odpověď.
    11. 9. 2017 9:43 Jan Kozák
    Po obou těchto předplodinách můžete česnek sázet, po obou je třeba řádně nahnojit. Pokud jste jahody zaryla hned po její sklizni, bude se po nich sázet lépe.

    Rozklad slámy

    10. 9. 2017 20:06 Zakladatel vlákna: Pavel Baxa
    Dobrý den,na pole kde budu sázet česnek je rozdrcená pšeničná sláma.Je vhodné použít na rozklad slámy síran amonný?
    11. 9. 2017 9:40 Jan Kozák
    Pro urychlení rozkladu slámy je třeba dusík přidat. Ale která jeho forma je nejúčinnější, nevím. Každopádně hnojení sírou k česneku je prospěšné.

    Napadení sadby

    8. 9. 2017 18:39 Zakladatel vlákna: Jaroslav Stejskal
    Dobrý den, chtěl bych se zeptat, zdali může vlnovník česnekový opět napadnout namořenou sadbu. Předem děkuji za odpověď.
    9. 9. 2017 13:59 Jan Kozák
    Podle našich zkušeností sadba ošetřená v Sulce znovu napadená není.
    16. 9. 2017 19:38 Helena Malá
     Já mám také zkušenost, že není.

    výsadba po bramborách

    7. 9. 2017 5:24 Zakladatel vlákna: Marcela Bulíčková
    Dobrý den, mám od vás koupený česnek Anton, který mám v plánu zasadit tam, kde byly už třetí rok brambory. Na tom místě jsme měli už druhý rok hodně zrzavých mravenců, kteří je okusovali. Před rytím chceme použít po zahradě Dolomit nebo Ledek, to prosím o posouzení, co se líp hodí. Taky jestli se k tomu může přidat ještě nějaké hnojivo. Ale hlavní dotaz je, že když jsme měli všude dost ponrav, použili jsme vloni dusíkaté vápno,  to pomohlo na ty ponravy, ale nevím, jestli mravencům bude chutnat i česnek. Máte nějakou radu jak na ně?
    7. 9. 2017 19:45 Jan Kozák
    Dolomitický vápenec dejte na podzim, ledek na jaře.  Případné jiné hnojení podle toho, jestli jste hnojil pod brambory hnojem. V opačném případě trochu Cereritu před výsadbou.
    Že by se mravenci pustili do česneku, to jsem nikdy neslyšel.
    8. 9. 2017 5:34 Marcela Bulíčková
    Děkuji!
    8. 9. 2017 11:18 Marcela Bulíčková
    Děkuji.

    loupání česneku

    6. 9. 2017 20:46 Zakladatel vlákna: Leník Jaroslav
    Dobrý večer všem, používám k rozlupování česneku kovovou propisovačku, ale protože ženy mají jemnější ruce a méně síly tak jsem abych manželce trochu ulevil vyrobil "Robertka". Ta si ho nemůže vynachválit. Pro každého kutila to není problém vyrobit. Osoustružit do kužílku je za chvilku, pár svárků, a za pár okamžiků máte naloupanou celou kárku. Krásnou práci přeje Jarda L.
    rozdruýovadlorozdružovadlo

    rozdružování česneku

    1. 9. 2017 13:32 Zakladatel vlákna: Jaroslav Leník
    Dobrý den,
     rozdružování je nyní velmi aktuální. Já používám starou kovovou propisku.
    Zapíchnu podle stonku, vydloubnu jeden stroužek a pa už to jde samo.
    Úspěšné pěstování přeje Jarda L.
    2. 9. 2017 21:01 Josef Stieranka
    Děda používal otvírák na zavařovačky, takovou tu vidličku, asi každý ví co myslím.
    Já dělám jen ručně do levé ruky cibuli a pravým palcem za stonek rozloupnu, těžko se to popisuje, některé odrůdy jdou i bouchnutím stonku kolmo o stůl a stonek vyjede i s podpučím ven, zůstanou jen stroužky

    předplodiny

    31. 8. 2017 21:50 Zakladatel vlákna: Alois Juráň
    Zdravím ..pane Kozáku a jak vy vlastně řešíte při tom vašem množství česneku předplodiny? pěstujete aj něco jiného nebo jak? teda pokud to není tajné..
    5. 9. 2017 6:12 Alois Juráň
    Myslel jsem tím jak využít půdu ty čtyři roku pokud nejsem zemědělec abych pěstoval po du dobu něci jiného..u malých ploch je to jednoduché ale zajímalo mne jak to řeší velcí pěstitelé.
    5. 9. 2017 7:26 Jan Kozák
    Velcí pěstitelé to mívají většinou jednoduché. Mají dostatek pozemků, takže odstupy mezi pěstováním česneku na stejném pozemku mají delší než uváděné čtyři roky. Tato doba se dá i zkrátit. Víc než dvacet let sleduji jistého pěstitele, který pěstuje pouze brambory a česnek. Předpokládá to samozřejmě zdravou sadbu. A pod brambory by to chtělo hnůj.
    5. 9. 2017 16:45 Alois Juráň
    Také to tak praktikuju ale chtělo by to změnu.Zvažuju  na příští rok zorat louku ale bude tam zřejmě problém drátovec
    5. 9. 2017 20:37 Jan Kozák
    Škody způsobené drátovcem na česneku jsou zanedbatelné.  Louku je nejlépe zorat hned po první seči a doporučuji udělat půdní rozbor. Pokud byla louka dlouhodobě sklízená a nehnojená, bývá v půdě minimální zásoba živin.

    Loupání česneku

    31. 8. 2017 21:22 Zakladatel vlákna: Jiří česnek
    Díky za pochvalu jiří Poláchu ve skutečnosti jsou to ocelové nože na žací lištu za 30 kč kus,udělátko na rozdružovaní česneku nepoužívejte, každý stroužek musí projít pečlivou kontrolou.
    Jiří Božetický 
    31. 8. 2017 22:44 Jiří Polách
    To už by se přebralo dodatečně u profi linek se také třídí ručně. Jediné snad možná použitelné udělátko je na videu dzielenie czosnku ale nevim z čeho použil gumy a jak byly tvrdé                                                                                              Jiří
    1. 9. 2017 7:11 Jan Kozák
    Pokud si chcete rozdružování ulehčit, tak česnekovou cibuli nejdříve rozšlápněte. Stroje pracují na stejném principu. My tento způsob nepoužíváme ani ho běžným pěstitelům nedoporučuji.
    1. 9. 2017 21:33 Jiří Polách
    Děkuji za názor takže budu loupat ručně.Vy všechno rozdružujete rukama?Tak to klobouk dolu.Kde na to berete lidi?   Přeji mnoho uspěchu  Jiří

    Loupání česneku

    31. 8. 2017 12:19 Zakladatel vlákna: Jiří Polách
    Dobrý den
    Zdravím Všechny pěstitele česneku. Chci poděkovat panu Jiří-česnek, který zde v diskusi zveřejnil fotku zajímavého udělátka na okrajování česnekových kořínků. Hned druhý den jsem to udělal a doporučuji všem pěstitelům.  Už to pár metráků česneku ořezalo. Mám dotaz, zda někdo nemá nějaké udělátko na rozloupávání česneku na sadbu. Chápu že pan Ing. Kozák určitě používá nějakou profesionální mašinu, ale jak jste to dělali když jste začínali? Sázím něco přes metrák a v rukách to trvá moc dlouho. Budu velmi vděčný za každou radu a možná nejen já. 
    S pozdravem Jiří

    Škůdce

    30. 8. 2017 18:17 Zakladatel vlákna: David Daněk
    Dobrý den, rád bych poprosil o radu . Pole na které chci dát česnek je u lesa. Letos jsem vysázel brambory abych si připravil co nejlépe půdu. Bohužel vše co tam vyrostlo sežrala vysoká zvěř. Vím že tento dotaz nesouvisí úplně s pěstováním česneku , ale třeba budete mít zkušenost zda se lesní zvěř konzumaci česneku vyhne. Budu rád pokud mi dokážete odpovědět.
    30. 8. 2017 21:05 Jan Kozák
    Co se týká vysoké, zatím jsem se nesetkal s problémem. Černá nebo zajíci si v česneku občas tvrdí zdraví.

    rozdružování - velikost stroužků

    28. 8. 2017 7:52 Zakladatel vlákna: Martin Straka
    Dobrý den pane Kozáku, včera jsem rozdružoval česnek na sadbu, který namořím v sulce a budu čekat na konec října. Zkoušením asi 7 odrůd jsem dospěl k závěru, že nejjistější výnos mi díky přizpůsobivosti dávají ozimé nepaličáky, které jsou také skladovatelnější. Paličáky tedy již sázet nebudu. Lepší by u nich měl být i množitelský koeficient (Lukan i Záhorský II počet stroužků v cibuli 8-13). Pro sadbu jsem vybíral velké nepoškozené cibule. Nebývale často se však u obou citovaných odrůd vyskytovali mega stroužky, kdy jsem byl schopen rozdružit cibuli na pouhé 3 nebo 5 stroužků. Od loňského roku jsem zkoušel i odrůdu Štěpán od konkurence a tam jsem se s tím nesetkal. Chci se Vás zeptat, jako šlechtitele, zda zvyšující se frekvence mega stroužků nemůže být způsobena mým "přirozeným výběrem", když několik let po sobě vybírám k sadbě velké cibule, kde jsou i ty mega stroužky, a tato vlastnost se pak přenáší dále nebo je to dáno vlivem prostředí. Jak jsem zkoumal, tak ty mega stroužky nejsou vždy vytvořeny srůstem několika pupenů. A pokud to není tajné, chytáte v brzké době nějakou novou zajímavou odrůdu nepaličáku? Děkuji
    28. 8. 2017 8:21 Jan Kozák
    Pokud cibule obsahuje málo stroužků měla by být z dalšího pěstování vyřazena a spotřebována v kuchyni. Myslím si však, že se jedná o fyziologickou poruchu, protože v některých letech je frekvence jejího výskytu výrazně větší než v jiných.
    Jako důchodce už nic nepřipravuji, syn má však rozděláno několik perspektivních klonů.

    Moření česneku

    26. 8. 2017 13:05 Zakladatel vlákna: Miroslav Hlavatý
    Dobrý den p.Kozák.Chtěl jsem se vás zeptat ohledně moření česneku v kombinaci Rovral aqaflo a merpan 80 v jedné lázni.Jde mi o naředění ve 100 litrech vody jestli dle výrobce přidat do 100l vody 400ml rovralu a 1 kg merpanu nebo jak toto mám naředit.Na 400ml rovralu je potřeba 100l vody . Na 1kg merpanu je též potřeba 100l vody .Mě jde o to že potřebuji 100l jíchy k moření a nevím jestli mám dát tyto dvě látky v plném dávkování do 100l vody.A ještě jednu otázku jde mořit česnek v tebukonazolu jinde ve světě v tom moří,ale chtěl by jsem vědět váš názor děkuji za odpověď.
    26. 8. 2017 20:48 Jan Kozák
    O látkách, které se běžně na moření česneku nepoužívají, nemám žádné informace. Proto Vám neporadím.

    Clonoplus vs Gliorex

    24. 8. 2017 8:50 Zakladatel vlákna: Dan Šatan
    Dobrý den, pane Kozáku, po čtyřech letech sázení toho samého česneku pořád dokola, jsem letošní sklizeň vyhodnotil jako doposud nejslabší. Nicméně jsem pořád spokojen, ale rozhodl jsem se radši česnek mořit. Po přečtení diskuzí mám celkem jasno: nejdřív sulka atd.......... mám ale jednu nesrovnalost. Ve starších příspěvcích píšete o použití Gliorexu, v novějších pak píšete použijte Gliorex nebo lépe Clonoplus, Já jsem schopen si přečíst obsah na jejich stránkách, ale ve spojitosti s česnekem se obracím na Vás. Který je vhodnější? Co bych měl použít. Děkuji
    24. 8. 2017 22:26 Jan Kozák
    Já (a nejenom já) jsem letošní sklizeň vyhodnotil jako nejslabší za celou dobu, co česnek dělám (ale neuvažuji rok 2012, kdy česnek zmrznul). Pro jistotu však dodávám, že si nemusím všechno dobře pamatovat.
    Oba přípravky, Gliorex a Clonoplus) je možné zaměňovat, pro česnek považuji za lepší Clonoplus.

    Rozdružování stroužků

    21. 8. 2017 8:45 Zakladatel vlákna: Karel Richter
    Dobrý den pane Kozáku, mám laický dotaz, jestli je potřeba při rozdružování stroužků určených k výsadbě odstranit staré podpučí, nebo je to jedno? Děkuji za vaši trpělivost s našimi dotazy :-).
    21. 8. 2017 10:05 Jan Kozák
    Děkuji za velmi dobrou otázku, ta tady ještě nebyla ani jsem o tomto nikdy nikde nic nepsal.
    Pro zdravotní stav budoucího porostu je správné staré podpučí odstranit, může být (a víceméně je) nositelem chorob.
    21. 8. 2017 12:22 Miroslav Čivrný
    A co když při odstraňování starého podpučí se poškodí částečně to čerstvé (lehce odštípnu,  někdy to pořádně drží)vadí to, bude v tomto místě kořenit? Děkuji. 
    23. 8. 2017 9:21 Jan Kozák
    Mechanické poškození rovněž není přínosem. Aby k němu nedošlo, je třeba odlamovat směrem ke středu cibule.

    Hnojení před výsadbou

    20. 8. 2017 12:35 Zakladatel vlákna: Vít Hrabě
    Dobrý den pane inženýre, je lepší pro hnojení před výsadbou granulovaný slepičák nebo kravák? A k tomu Cererit 8kg na ar. Těch granulí asi tak kolik? Děkuji za odpověď a zdravím z Hajan. Vítek Hrabě
    20. 8. 2017 18:54 Jan Kozák
    Nevím, myslím si, že je to jedno. Dávkování by mělo být uvedeno v návodu na obalu. Ale toho Cereritu by stačilo maximálně poloviční množství.

    výsadba jarních nepaličáků

    18. 8. 2017 13:10 Zakladatel vlákna: Miroslav Fiala
    Dobrý den, prosím o radu. V minulé sezoně jsem sklí zel Benátčan a Japo II koncem července ve velmi dobré kvalitě. letos jsem musel sklidit již počátkem července (porost byl téměř 100% polehlý) a česnek je drobný. v obou případech jsem sázel na podzim. Nebylo by lépe sázet na jaře? Nebo je to letos dáno výkyvy počasí? A ještě jeden dotaz. Je česnek vhodné přihnojit granulovaným kravským hnojem? Pokud ano, je lepší hnojit před výsadbou nebo přihnojit na jaře?
    Děkuji za radu a přeji hezký den
    Fiala
    19. 8. 2017 19:34 Jan Kozák
    Je to rokem. Letos je vesměs česnek menší, než býváme zvyklí. Vegetace byla zkrácená už na počátku, kdy byl hodně studený duben, a hodně zkrácená na konci horkem a suchem.
    Granulovaný hnůj použijte před výsadbou zapravením do půdy.

    Peletované hnojivo

    17. 8. 2017 17:29 Zakladatel vlákna: Radek Bohmalský
    Dobrý den p.ing.Kozáku,
    prosím Vás,chtěl bych se zeptat,zda by bylo možné a zároven vhodné vyhnojit ted pozemek peletovaným slepičím hnojivem.Vím,že česnek nemá rád přímé hnojení organickým hnojem,ale přece jenom je ještě čas do výsadby.
    Děkuji za odpověd,s přáním pěkného dne,Radek Bohmalský.
    19. 8. 2017 19:31 Jan Kozák
    Nemusíte spěchat, toto hnojivo stačí zapravit při přípravě půdy před sázením - klidně v den výsadby.

    Tvorba stroužků

    16. 8. 2017 21:10 Zakladatel vlákna: Vojtěch Posolda
    Zajímá mě, v jakém čase po výsadbě dochází k tvorbě stroužků ze zasazeného stroužku. Děkuji za odpověď.
    20. 8. 2017 18:56 Jan Kozák
    Stroužky začínají růst okolo poloviny května, ale o jejich počtu je "rozhodnuto" dřív. Ale kdy to je, nevím.

    Škůdce

    15. 8. 2017 9:27 Zakladatel vlákna: Jakub Svoboda
    Dobrý den. Při sklizni česneku jsem objevil asi na 2% rostlin nějaké larvičky (viz. foto). Chtěl bych se zeptat, co to je za škůdce? Podobné larvičky jsem měl i v cibuli a cibule byla navíc asi z poloviny dost zdeformovaná (rozšklebená). Ještě jsem na jedné rostlině česneku objevil nějakou skrvnitost či co. Můžete mi, prosím Vás, podle přiložených fotografií říci, o co se jedná a co mám do budoucna případně dělat? Děkuji za odpověď a přeji ať se daří.
    12345
    15. 8. 2017 12:24 Miroslav Čivrný
    Pravděpodobně Houbomilka česneková. Viz článek :
    https://www.cesnek.cz/houbomilka-cesnekova
    Ale pan Kozák určitě řekne více. 
    15. 8. 2017 15:56 Jakub Svoboda
    Tomu bych věřil, protože cca od konce dubna bylo pár rostlin zakrnělých.
    16. 8. 2017 22:45 Jiří Snášel
    Škůdce = vrtalka pórková.
    Co dělat? - nic, česneku neublíží.
    Na  skvrnitost odpoví pan Kozák, já jsem se sní nesetkal.
    18. 8. 2017 21:07 Jan Kozák
    Pan Snášel má pravdu, je to vrtalka pórová. Ve větší míře se u česneku objevuje posledních asi 5 let. Ochrana proti ní víceméně neexistuje, ale škody jsou zatím zcela zanedbatelné.
    31. 8. 2017 9:04 Bohumír Chvátal
    Nepomůže ani postřik Decis? Děkuji.

    Vliv půdního Ph

    10. 8. 2017 15:26 Zakladatel vlákna: Stanislav Hanzlicek
    Dobrý den pane Kozáku.Letos jsem poprvé sklízel česnek z vaší sadby a jsem nadmíru spokojen.Měl bych jen malý dotaz.Pozoroval jste někdy vliv půdního Ph na výnosy česneku?Vysadil jsem na podzim,těsně před zámrzem na jedno políčko dvě dárkové krabičky s vaší sadbou,vše namořeno Sulkou a Rovralem.Zeminu mám hlinitou až jílovitou,smíchanou s kompostem 1:1 s přídavkem perlitu.Kompost je řádně uleželý,složený ze slepičinců,posekané trávy,pilin,listí a každá vrstva posypaná dusíkatým vápnem.Políčko před zapravením kompostu řádně zryto,vyhnojeno a povápněno dolomitem.Mám totiž dost kyselou zeminu,tak to doháním jak se dá.Stroužky jsem vysázel všechny.I ty malé.Dal sem si tu práci a vysázel je do řádků podle velikosti.Během vegetace párkrát přihnojeno ledkem vápenatým.A teď ta sklizeň.Bjetin sem sklidil 3.7. a dosáhl pro mne až neuvěřitelné velikosti.Nejmenší cibule měli průměr 6 cm a největší dokonce 8 cm!Poté následoval Vekan a Havran.Zde byl velmi patrný rozdíl ve velikosti cibulí.Z malých stroužků malé cibule.Celkově bych řekl podprůměrný výnos.A nakonec Záhorský 2.Opět neskutečně velké cibule a rozdíl mezi nimi neznatelný.Jen podotknu,že všechny rostliny byly dokonale zdravé.A teď prosím o váš názor.Jsou opravdu takové rozdíly v nárocích na Ph,nebo si to vysvětlujete něčím jiným?Děkuji a hodně zdaru vaší úžasné práci.
    10. 8. 2017 21:47 Jan Kozák
    Ono je to dost složité. Prostředí, které na rostlinu působí, není dáno pouze typem půdy, obsahem živin a hodnotou pH. Těch vlivů a jejich vzájemných vztahů je mnoho. Nikdo nedokáže přesně formulovat podmínky, které jsou pro česnek optimální. Jednoznačnou pravdou je to, že v těch správných podmínkách dosáhne česnek potencionálního odrůdového výnosu z velkých i malých stroužků. Jsou také odrůdové rozdíly v toleranci na různé odchylky od optimálních podmínek. Konečně to potvrzuje i Vaše letošní zkušenost.
    11. 8. 2017 6:23 Stanislav Hanzlicek
    Díky za odpověď.Příští rok vyzkouším další vaše odrůdy a opět se podělím o výsledky.
    < Novější4142434445Starší >

    Kontakt E-mail, telefon, adresa

    Ing. Václav Kozák a Ing. Jan Kozák
    Chvojenec 75, 534 01 Holice
    IČO: 05439710
    Kontakt

    cesnek@cesnek.cz
    E-mail není určen k poradenství.
    Rádi Vám poradíme v diskusi.

    Obchodní podmínky
    Reklamační formulář

    Šlechtění česnekové sadby Grafika zpracována Odemne