Přihlášení

  • Pěstování
  • Popis česneku
  • Odrůdy
  • Choroby a škůdci
  • Články
  • Diskuse

    Sázení

    30. 10. 2011 11:24 Zakladatel vlákna: jama
    Dobrý den,
    po jakých plodinách není vhodné vysazovat česnek?
    30. 10. 2011 19:31 Jan Kozák
    Česnek nepatří po česneku, cibuli, póru, pažitce ani okrasných cibulnatých rostlinách, pro jejich botanickou příbuznost a tudíž i podobnou náchylnost ke stejným chorobám a škůdcům. Z ostatních plodin zcela jednoznačně nesázejte po hrachu (i pelušce). Většinou se uvádí, že se nemá sázet po bramborách, pozdní výsadba česneku však jejich nepříznivé působení prakticky zcela odstraní. Pokud někteří "odborníci" zatracují výsadbu i po rajčatech, nemám o nich to nejlepší mínění.

    česnek

    30. 10. 2011 8:52 Zakladatel vlákna: bob
    Dobrý den. chtěl bych vysázet česnek Benátčan a někde sem četl, že je vhodné do půdy přimíst písek, protože máme těžkou půdu. Česnek prý pak lépe vzejde. Jaký na to máte názor Vy? Mám písek přimísit, nebo ne? Díky
    30. 10. 2011 9:12 brácha Sendy
    Pískem a štěrkopískem se vylehčuje ve stavebnictví.
    Já osobně používám vylehčení zlepšením struktury půdy vhodnými dávkami kompostu a vápnění granulovaným dolomitem.
    Tedy přesněji moje dávkování je odvislé od "co mám to dám páč víc nemám".
    Ing. Kozák vám upřesní vhodné dávkování v litrech na metr čtvereční (kompost), tunách na hektar (hnůj k předplodině a vápenec nebo dolomit).
    S.
    30. 10. 2011 19:23 Jan Kozák
    Nemáte.
    Mám-li odpovídat na stejný dotaz opakovaně (platí i pro Petra F) nutí mě to k podrobnější odpovědi. Minerální složka půdy se skládá ze čtyř velikostí částic: 1. jíl (pod 0,01 mmm), 2. spraš (0,01 až 0,05 mm), 3. písek (0,05 až 2 mm) a 4.štěrky (nad 2 mm). Přidáním písku do jílu vzniká podobná směs jako je beton. Pro vylehčení potřebujete dodat spraš, což je dosti obtížné, snad jen v popelu, ale v uhelném bývá často vysoký obsah těžkých kovů. Půdu však můžete vylehčit surovým humusem (organickou hmotou), který však musíte dodávat opakovaně, protože postupně mineralizuje. Využít můžete hnůj, kompost, zelené hnojení, piliny, slámu a pod. Zvlášť u slámy je třeba vzít v úvahu, že při svém rozkladu odebírá z půdy dusík. Poměr uhlíku a dusíku ve slámě je 40 - 80 ku jedné a je potřeba přidat dusík na poměr zhruba pět ku jedné. Kompostem a hnojem nepřehnojíte, můžete dát, kolik ho máte - jak mi dal úkol jistý "brácha" níže.

    cesnek

    29. 10. 2011 23:41 Zakladatel vlákna: Michalka
    Dobry vecer,chtela bych se zeptat jestli bych mohla namorit cesnek moridlem Síra?A kolik bych potrebovala mista zhruba na zasazeni 60kg cesneku diky moc za odpoved.
    30. 10. 2011 8:42 Jan Kozák
    Výrobce (nebo distributor?) na obalu uvádí, že Síra SK 520 je použitelná k moření česneku. Osobní zkušenosti ani výsledky seriózních pokusů nemáme k disppozici.
    Orientačně potřebujete na plánovanou výsadbu 6 arů, záleží na velikosti stroužků a sponu.
    30. 10. 2011 21:24 brácha Sendy
    K namoření 60 kg česneku budete potřebovat 2-3 litry Sulky.
    Zkuste si zatelefonovat na +420 777 901 761 v prodejní době 8-17:30
    ( http://www.vinarskydum.cz/prodejna-vinarskych-potreb.html )
    S tím 4 kg balíkem by Česká pošta neměla mít problémy.

    ad. Síra SK 520 (potažmo hnojivo SK_SOL) má stejný mechanismus akaricidního a fungicidního působení jako má původní Sulka. Jenže obava Ing. Kozáka je na místě. Účelem povolovacího řízení je mimo jiné i ověření správného dávkování, aby se pohybovalo blízko optima. Protože draselné sloučeniny jsou obecně reaktivnější než sloučeniny vápenaté, bál bych se popálení mořeného materiálu. Navíc se prokázalo u Sulky, že ani maximální dávka nepůsobí na vajíčka háďátka (zahubí pouze dospělce), a tedy i u EU požadované opakované registrace Sulky může dojít k změně užívané koncentrace roztoku k nižším hodnotám (např. 3%).
    Je otázkou, zda určení ředění prostou trojčlenkou ve vztahu k Sulce, byla aplikační koncentrace 4% u přípravku Síra SK 520 stanovena správně.
    S.
    31. 10. 2011 21:03 Brácha Srandy
    Nebyla tu kdysi reklama zakázána? Nebylo to špatné pravidlo.

    skvrny na česneku: je k jídlu?

    29. 10. 2011 21:41 Zakladatel vlákna: Katka P.
    Dobrý den,
    také já mám od Vás skvrnitý česnek. Četla jsem si protokol i vaše vysvětlení níže. Řekněme, že česnek mohu použít na sadbu. Ale co když mi příští rok vyroste stejný? "Vady" mám témeř na všech stroužcích a to ne zcela malé. Jíst bych to asi nechtěla a po vykrájení by tak zbylo jen velmi málo. Vzhledem k tomu, že si ho pěstuji na jídlo, tak jsem trochu na rozpacích zdali vůbec sadit. Co bylo tento rok výjimečné, že se česnek "nepovedl"? Díky
    29. 10. 2011 21:52 "Brácha" Sendy
    Pokud jde o fyziologické poruchy, nemáte šanci opakovat přesně podmínky, kvůli kterým vznikly.
    Zejména proto, že budete pěstovat úplně někde jinde a počasí nebývá dva roky po sobě stejné. Tedy ani půdní vlivy a ani klimatické vlivy se prostě u Vás nemají šanci sejít se právě v takové kombinaci, aby se to opakovalo.
    30. 10. 2011 8:06 Jan Kozák
    Tento problém se letos objevil asi po 10 letech a to i na odrůdách, kde bych to nečekal, např. Dukát (viz dotaz 24. 10.). Neočekávám, že by se mělo něco podobného zase brzy opakovat. Mně to ani na jídlo nevadí.

    Cererit

    29. 10. 2011 20:49 Zakladatel vlákna: metabou
    Dobrý den, rád bych se zeptal jestli stačí Cererit zapravit bránama nebo je lepší to přeběhnout rotovátorem. Předem děkuji za odpověď
    30. 10. 2011 8:00 Jan Kozák
    Čím hlouběji, tím lépe. Záleží na Vašem konkrétním nářadí.

    průměrná páteční teplota půdy byla 9,6°C

    28. 10. 2011 23:12 Zakladatel vlákna: "Brácha" Sendy
    Tedy nevím jak u Vás, ale u nás byly nejnižší ranní teploty vzduchu stejné nebo vyšší než teplota půdy a tak u nás zase ta teplota půdy trochu narostla.

    založení nového záhonu

    28. 10. 2011 13:11 Zakladatel vlákna: petr F
    Dobrý den,
    chtěl bych založit nový záhon na místě kde je nyní tráva. Jaký by měl být správný postup ? Mám "odříznout drny" ? Další věc která mě trápí je že půda tu bývá na jaře hodně mokrá a je tu vysoká hladina spodní vody - v 1metru už proakuje voda. Dá se na takovém místě česnek vůbec pěstovat ?
    28. 10. 2011 13:50 "Brácha" Sendy
    V první řadě se koukněte do výpisu z katastru nemovitostí, jestli kultura je orná půda nebo trvalý travní porost.
    Pokud je to v kategorii trvalý travní porost, zkuste kouknout po jiném pozemku nebo musíte zjistit, proč se Vaši předkové rozhodli mít zde TTP - louku. ( http://nahlizenidokn.cuzk.cz/VyberParcelu.aspx )
    V případě, že je to orná půda, je postup stejný jako kdyby tam byly na 3 roky víceleté pícniny (jetelotráva, vojtěška). V každém případě počítejte s tím, že česnek tam budete sklízet až v roce 2013. Když drn zaoráte (zaryjete) ještě do zámrazu, můžete na jaře po vyhnojení a jarní přípravě dát ranné brambory a po jejich sklizni zelené hnojení s krátkou vegetační dobou. Pokud zaryjete až na jaře, dáte po přípravné kultivaci rovnou zelené hnojení.
    Pro Ing. Kozáka ještě napište půdní typ a nadmořskou výšku. Případně můžete dát i fotky jaká tam roste tráva a jaké stromy.

    K příspěvku nepřipojujte reakce tak, aby mohl být 29.10.11 v 22:33 hodin smazán. Děkuji S.
    28. 10. 2011 17:14 Jan Kozák ml.
    Zavádění nových pravidel prosím konzultujte se správci stránek. Poznámka „K příspěvku nepřipojujte reakce“ je proti našemu záměru navazovat reakce na příspěvky, ke kterým patří.
    28. 10. 2011 19:52 "Brácha" Sendy
    .
    28. 10. 2011 20:00 Jan Kozák ml.
    Prosím?
    28. 10. 2011 21:17 "Brácha" Sendy
    PetrF v době 28.10.11 15:32 doplnil svůj dotaz a nyní má naprosto jednoznačnou odpověď. Proto prosím o smazání vlákna tak jako by na něj nebylo reagováno a mohlo být staženo v deklarovaném čase.
    28. 10. 2011 19:27 "Brácha" Sendy
    Jestliže se Váš otec dotane k odpovědi a dá sem kratší hutnější a SVOU autoritou podloženou odpověď, je moje předběžná reakce už následně duplicitní a může být smazána.

    Ta žádost nebrání nikomu, aby reakcí s jednou "." v Příspěvku nezafixoval dané vlákno. Pokud mi Váš otec umaže "dovětek", budu vědět že daný příspěvek nemám mazat ...
    28. 10. 2011 22:08 Jan Kozák ml.
    Nebylo by užitečnější své příspěvky formulovat tak, aby je nebylo nutno mazat? Zamezení možnosti editování příspěvku poté, co k němu přibude reakce, je obrana proti tomu, aby lidé měnily své výpovědi poté, co je někdo upozorní na chybu. Nemuselo by nutně jít o úmysl mást, každopádně by to působilo nepřehledně. Všechna mazání působí rušivě a zabírají zbytečně čas. Chceme si práci zjednodušit, ne ji komplikovat zbytečnostmi.
    28. 10. 2011 23:02 "Brácha" Sendy
    Věřím vám, že každé umazání kontextu může působit rušivě, ale proto jsem avizoval dopředu, že příspěvek je možná moc rozsáhlý a pro přehlednost linky bude v určitou chvíli smazán. Například informace o vývoji půdních teplot nemají v této formě nadčasovou hodnotu a doufám, že se mnou souhlasíte, že ačkoliv neobsahovaly žádnou formální chybu, jejich smazání tuto diskuzi nepoškodilo. S.
    29. 10. 2011 9:56 Jan Kozák ml.
    Neměl jsem na mysli příspěvky s teplotou půdy, nýbrž ty s poznámkou, že se k nim nemá připojovat žádná reakce. Pokud by takto postupovali všichni, byla by po dvou dnech diskuse prázdná. Což naším cílem není, chceme, aby odpovědi sloužily více lidem. Takový hezký příklad: Níže jste psal odpovědi k příspěvkům. Táta na ně neodpovídal, raději strpěl drobnou nepřesnost Vaší odpovědi, než aby se s Vámi přel o blbosti (viz případ kdesi v minulosti). Pak jste si řekl, že nejlepší protest bude, když své příspěvky smažete. Výsledkem je spousta témat bez odpovědi. Nyní bude muset ty dotazy někdo projít, odpovědět na ně, nebo si říct, že byly zodpovězeny dostatečně a smazat je. A přitom je to tak zbytečné. Jako všechny diskuse o tom, kdo jste, pod kolika přezdívkami vystupujete. Je to sice zajímavá hra, ale tady na ni není nejvhodnější místo. Že můžete mazat a měnit své příspěvky, na které nebyla napsána přímá reakce, je Vaše právo. Které jsem Vám dal. Není však mou povinností mazat jakékoliv příspěvky, které se Vám už nelíbí. Viz záležitost s tím obchodem, kde jste si koupil sulku. Napsal jste na ně kritiku, když jsem zareagoval, že to tu není na nejvhodnějším místě, napsal jste, že to mám brát jako referenci. Pak příspěvek, jak se Vám ta kritika líbí, najednou zmizel a chtěl jste, abych onen kritický příspěvek smazal. Každého tedy napadne otázka, proč jste ten příspěvek vkládal, proč jste byl proti jeho smazání, když jsem ho chtěl odstranit. Copak jste si neuvědomil, že když budete někoho pomlouvat, budete muset nést i následky? To Vás nenapadlo, že když mi budete svými rozmary přidělávat práci, že nebudu další Vaše příspěvky vítat s nadšením?
    29. 10. 2011 21:34 "Brácha" Sendy
    V podstatě ti co se ptali již si svou odpověď přečetli. Umazání "protože Jeník mladší do mne reje" bylo až třetí kolo a pouze omezuje nové čtenáře, kteří najdou položený dotaz už bez odpovědi. No dělejte jak myslíte = máte můj souhlas se smazáním této linky (brácha Sendy: málo informací pro správmou odpověď ...28.10.11 13:50)a té kritiky české pošty (brácha Sendy: Sulka od pana Kopečka - otevřený dopis 22.10.11 20:30).
    30. 10. 2011 10:14 brácha Srandy
    Odpusťte mi mou neurvalost!
    28. 10. 2011 15:32 petrF
    Chtěl jsem osadit asi 15m2. Nevím proč je to teď louka, koupil jsem to před 15ti lety
    jako zahradu a teď bych tam chtěl něco pěstovat. Je to asi 360 m.n.m . Sadba by byla Lukan z produkce pana Kozáka. Původně jsem myslel, že prostě sundám drn, přihodím trochu hlíny a hnojiva a po úpravě půdy zasadím ještě letos.
    28. 10. 2011 19:43 "Brácha" Sendy
    Škoda že jste si nevzpoměl na začátku září, kdy by případné zaorání a následná kultivace stihla připravit záhonek na letošní sázení. Takhle příprava záhonku s tím, že drny rozrušíte a vytřepete z nich co nejvíce ornice nazpět (aby do kompostu přišla jen biomasa co se nestihne rozložit) je nesmírně pracné.
    Nevím co na to Ing. Kozák, ale možná pokud máte drobnou mechanizaci tak by se dalo drn rozrušit rotavátorem a vytahat drtky branami. Ale to půjde jen v případě lehké strukturní zeminy. Pokud máte hlinitou až jílovitou, bude to velmi pracné (a_mechanizací při vysoké vlhkosti půdy neproveditelné). Odvezený materiál musíte alespoň z části nahradit zeminou zlepšující vlastnosti toho, co tam bylo ponecháno. Lepší je první rok pěstovat plodiny co snáší přímé vyhnojení hnojem a zároveň odpleveluje (okopaniny). Pěstování česneku jako plodiny druhé trati hned v prvním roce po rozorání úhoru věc trochu komplikuje. Pokud to před 15 roky byla zahrada (v katastru je také zahrada) a máte sadbu Lukanu, tak to ale za pokus stojí.
    28. 10. 2011 20:01 Jan Kozák
    To, co jste měl udělat dávno, už nedohoníte. Stržení drnu je sice pracné, ale jediné možné řešení. Je-li ornice dostatečně hluboká, není nutné dodávat místo drnu jinou zeminu, hnojení Cereritem bych však jednoznačně doporučil v dávce 0,5 - 1 kg na 10 metrů čtverečních. Odrůda Lukan je jednou z mála, kterým vysoká hladina spodní vody nevadí, takže pěstování by mělo být úspěšné.
    28. 10. 2011 23:17 Petr F
    Jaká je dostatečná hloubka ornice?
    29. 10. 2011 7:27 Jan Kozák
    Napsal jsem to hodně zjednodušeně. Hloubka ornice 20 cm Vám bude stačit, záleží však také na podorničí, na jeho propustnosti. Je-li Váš pozemek blízko vodního toku, že by se jednalo o náplav, bylo by to v pořádku. V opačném případě budou spodní vrstvy asi zhutnělé, pak by doplnění zeminou bylo vhodné.
    29. 10. 2011 11:52 petrF
    Ten dotaz o hloubce jsem sice nepsal já, ale odpověď se hodí i mně. Je to asi 40m od potoka a taková pěkná hlína je asi 30cm od 50 cm začíná takové hutné, mazlavé do šeda - asi jíl. Ještě jsem přemýšlel jestli to neprohodit štěrkopískem ?
    29. 10. 2011 19:40 Jan Kozák
    Do takové země můžete Lukan nasázet. Štěrkopísek určitě nepřidávejte, nic by Vám to nepřineslo.
    29. 10. 2011 21:21 petrF
    Děkuji MOC za všechny odpovědi. Už mám oddrněné a zryté. Koukal jsem po Cereritu ale objevil jsem min. 2 každý s jiným složením. 1 má dusík - fosfor - draslík: 10 - 9 - 14 + 1,3% hořčíku a ten druhý je dusík - fosfor – draslík: 8 - 8 – 8. Tak teď nevím který ?
    29. 10. 2011 21:38 "Brácha" Sendy
    29. 10. 2011 22:00 Jan Kozák ml.
    Omlouváme se za návštěvníka, který se tu za Vás vydával. Vyhledáme jeho IP adresu a pravděpodobně jí zablokujeme přístup, aby se podobná situace neopakovala.
    31. 10. 2011 21:10 Brácha Srandy
    Jsem pro Byl to brácha sendy, že?
    31. 10. 2011 21:35 brácha Sendy
    Jaká je dostatečná hloubka ornice?



    ... nevím, proč bych si měl zřizovat další registraci a je otázkou, jestli nakonec Jeník nebude blokovat i ostatní se jménem Petr X nebo Petr Y.

    stroužky

    27. 10. 2011 11:18 Zakladatel vlákna: Šimon Eichinger
    Dobrý den p.Kozáku při rozdružování se mi některé stroužky obnažily jsou vhodné k sadbě.Děkuji Eichinger
    27. 10. 2011 19:09 Jan Kozák
    Obnažení stroužku nevadí, při následném moření se Vám obnaží ještě další.

    Thermidrome

    26. 10. 2011 16:44 Zakladatel vlákna: SOUKUP
    Dobrý den p.Kozák říká Vám název česneku THERMIDROME? Slyšel jsem že rozbyté skořápky z vajček mají dobrý vliv na růst česneku,jaký máte názor.Děkuji za odpověď.
    26. 10. 2011 21:09 Jan Kozák
    Jedná se francouzský světlý nepaličák. Vaječné skořápky jsou vápenatým hnojivem, jejich použití může být přínosem nejen pro česnek.

    Spon

    25. 10. 2011 19:50 Zakladatel vlákna: Jiří Procházka
    Prosím o informaci, jaký je optimální spon výsadby u odrůd bjetin a džambul. děkuji.
    26. 10. 2011 21:05 Jan Kozák
    Při vzdálenosti řádků 35 cm doporučuji u obou odrůd v řádku 10 - 12 cm.

    později zaoraná hořčice

    25. 10. 2011 18:41 Zakladatel vlákna: Petr S.
    Bohužel jsem letos otálel se zaoráním zeleného hnojení-hořčice,nakonec jsem se k tomu dostal až první týden v říjnu.Snad jsem tomu trošku pomohl tím,že jsem hopřed tím pořádně rozsekal sekačkou.Mám tedy nějak posunout dobu výsadby? Děkuji.
    25. 10. 2011 18:48 "Brácha" Sendy
    Odpověď máte asi pod otázkou
    Iibuse 3: zelené hnojení 17.10.11 15:20
    25. 10. 2011 18:52 Petr S.
    Nojo,ale teď,když je zaoráno, už těžko něco vytrhám...
    26. 10. 2011 20:54 Jan Kozák
    Posekáním jste určitě pomohl, přesto odložte výsadbu na co nejpozdější dobu, jak to psychicky vydržíte.

    Unikát

    24. 10. 2011 23:27 Zakladatel vlákna: Janek
    Dobrý den, rád bych se dozvěděl něco o odrůdě unikát. Předem moc děkuji
    25. 10. 2011 8:57 "Brácha" Sendy
    Od firmy Moravoseed. Protože byl registrován v roce 2009, moc sadby na trhu není.

    Více najdete v 
    http://www.ukzuz.cz/Uploads/105556-7-P2009pdf.aspx
    Použijte Ctrl+F a Unikat (pozor je krátké "a") a dostanete :
    Unikat je poloraná odrůda ozimého paličáku.

    Olistění vzpřímené až polovzpřímené, barva listu středně zelená se střední až silnou voskovou vrstvou.
    Antokyanové zbarvení na bázi nepravého stvolu není nebo velmi slabé. Květní stvol středně dlouhý až
    31
    dlouhý, zahnutí není. Cibule středně velká až velká, na podélném řezu příčně široce elipsovitého tvaru, na
    příčném řezu kruhovitého tvaru, poloha stroužků ve vrcholu cibule v úrovni krčku, poloha podpučí vtlačená,
    tvar báze plochý, boční stroužky nejsou, základní barva suchých vnějších suknic bílá s antokyanovými pruhy
    na suché vnější suknici. Stroužek středně velký až velký, základní barva suknice stroužku fialová
    s antokyanovými pruhy, intenzita základní barvy suknice střední. Barva dužniny stroužku nažloutlá. Konec dormance stroužku v cibuli střední.
    25. 10. 2011 9:52 hradečák paličák
    Konec dormance stroužku v cibuli střední = skladovatelný v dobrých podmínkách jen do následující sklizně.



    Poloha podpučí vtlačená = blbě se ořezává ihned po sklizni a bude tedy často prodáván "s kořínky".
    25. 10. 2011 11:46 Tereza Holubářová
    Před dvěmi měsíci byla tato diskuse skvěle čitelná, nyní se tu vůbec neorientuji. Původní dobrý nápad se dvěmi oddělenými diskusemi se nezdařil, obě jsou stejně dlouhé. Čímdál méně se tu objevují důvěryhodné informace od pana inženýra Kozáka. Mohu se zeptat, kdo je ,,hradečák paličák" a kdo ,,brácha Sendy"? Jsou to lidé z vaší firmy? Jsou to dva lidé s nápadně podobným názorem, nebo jeden tentýž?
    26. 10. 2011 21:03 Jan Kozák
    Máte pravdu. Ani já se už v naší diskusi neorientuji, ale nemám dost času ji pročistit. Je-li "brácha" a "hradečák" tentýž člověk, to nevím, protože ho neznám i když tuším o koho jde. Často je jeho aktivita spíše na škodu. Asi nemá co dělat, což není můj případ. Víc jak hodinu denně nemůžu na internetu být, někdy se tam nedostanu vůbec.
    25. 10. 2011 12:52 "Brácha" Sendy
    Jsem tedy odmazal své plky, aby diskuze byla kratší.
    Ty na které bylo reagováno, odmazat nemohu a tak prosím zejména borce v užívání Ctrl+C -> Ctrl+V co má příspěvek pode mnou, aby odmazáním svého umožnil odmazání mého.
    26. 10. 2011 8:51 Tereza Holubářová
    Nechtěla jsem, abyste něco mazal, jen jsem se ptala, jestli jste z firmy Kozák a jestli články podepsané hradečák paličák píšete vy. O mazání jsem nic nenapsala!
    27. 10. 2011 19:13 Jan Kozák
    Unikát je česká odrůda firmy Moravoseed, obraťte se tedy na ně.

    Choroba nebo parazit?

    24. 10. 2011 21:13 Zakladatel vlákna: Robert Fleischmann
    Dobrý večer pane Kozáku. Chtěl bych se zeptat, co se to objevilo bohužel na dosti stroužcích na Lukanu a Dukátu? Děkuji za odpověď. R.F.
    25. 10. 2011 19:41 Robert Fleischmann
    Dobrý večer, tak vidím, že na můj příspěvek nikdo neraguje, tak budu já. Našel jsem na stránkách Oregonské státní univerzity zajímavý článek o roztoči-vlnovníku česnekovém (Aceria tulipae Keifer (= Eriophyes tulipae). Zde je adresa: http://www.science.oregonstate.edu/bpp/Plant_Clinic/Garlic/eriophyids.htm
    Mimo jiné tam uvádí, že je vhodné před výsadbou namočit stroužky do vody teplé 130°F což je cca 54,5°C na 10-20 min nebo 10-15 min do vody teplé 140°F což je 60°C, ale snižuje se klíčivost. Takže mám vážnou obavu, že mám sadbu Lukanu i Dukátu s vlnovníkem viz. foto. Hezký večer. R.F.
    26. 10. 2011 20:52 Jan Kozák
    Nezlobte se, že jsem nereagoval ihned, ale zdaleka nemám tolik času jako "brácha Sendy". To, co Vás znepokojuje, není vlnovník česnekový. S podobným jevem se letos můžete setkat u více odrůd. My jsme dali jeden vzorek k posouzení do specializované laboratoře Státní rostlinolékařské správy. Tam žádnou závadu parazitálního původu nenašli. Jejich protokol je k nahlédnutí z naší hlavní stránky.
    27. 10. 2011 18:20 Robert Fleischmann
    Nic se neděje, v pořádku. Díky za odpověď. Díval jsem na protokol a opravdu v tom vzorku nebyl zjištěn žádný škodlivý organismus. Nicméně přímo na vlnovníka to testováno nebylo. Jen na háďátko, bakterie, houby a ostatní poranění. Máme namořeno Sulkou a ještě budeme Rovralem, tak snad to bude v pořádku. Hezký večer. R.F.
    27. 10. 2011 19:19 Jan Kozák
    Vzhledem k tomu, že nebyly žádné makroskopické stopy po vlnovníku česnekovém, neměla laboratoř důvod se jím zabývat. Vlnovníka jsme schopni pod mikroskopem identifikovat sami.

    Teplota půdy a fuzárium

    23. 10. 2011 20:52 Zakladatel vlákna: milda
    Dobrý večer,dá se obecně říci , do jaké teploty fuzárium ničí kořínky a od kdy už je neškodné?Teplotu pudy mám 4 stupně a se sázením ještě otálím.Dále se chci zeptat na ředění lignohumátu, v letáku je napsáno 100ml/10 l vody, na vašich stránkách je to jinak,tak nevím.Je lepší zbylím lignohumátem zalévat hned po výsadbě nebo uskladnit a zalévat až najaře?
    26. 10. 2011 21:19 Jan Kozák
    Jako hraniční teplota se uvádí 9 stupňů, já si ze zkušeností myslím, že by měla být ještě nižší. Koncentrace Lignohumátu by měla být správná ta udaná výrobcem. Použitým roztokem po zředění rovnou zalejte vysazený česnek, určitě ho neskladujte - to mi sdělil zástupce výrobce.

    Druhé moření

    23. 10. 2011 19:01 Zakladatel vlákna: verka
    V září jsem mořila česnek Síra SK520, řádně nechala oschnout.Čím mořit před výsadbou a kdy?Část sadby mám zakoupenou u vás,část z vlastní sklizně.děkuji za odpověď
    23. 10. 2011 20:22 Jan Kozák
    Před vlastní výsadbou můžete mořit v roztoku přípravku Rovral Aquaflo (0,4 %). Rovněž máčení v Lignohumátu má velký význam.
    24. 10. 2011 15:11 tonda
    Dobry den namořim v připravku Rovral a ještě mokrý mužu hned namočit do Lignohumatu? Na jak dlouho? děkuji za odpoved
    26. 10. 2011 21:25 Jan Kozák
    Po okapání můžete ještě mokré stroužky ponořit do roztoku Lignohumátu. Myslím, že je správná doba půl až jednu hodinu.
    < Novější424425426427428Starší >

    Kontakt E-mail, telefon, adresa

    Ing. Václav Kozák a Ing. Jan Kozák
    Chvojenec 75, 534 01 Holice
    IČO: 05439710
    Kontakt

    cesnek@cesnek.cz
    E-mail není určen k poradenství.
    Rádi Vám poradíme v diskusi.

    Obchodní podmínky
    Reklamační formulář

    Šlechtění česnekové sadby Grafika zpracována Odemne