Přihlášení

  • Pěstování
  • Popis česneku
  • Odrůdy
  • Choroby a škůdci
  • Články
  • Diskuse: Ledek amonný Zpět na diskusi

    Hnojení LAD 27

    13. 3. 2022 23:49 Zakladatel vlákna: Pavel Rouha
    Dobrý den, chci se zeptat, zda je možné nyní aplikovat LAD 27 pro první dávku jarního hnojení, když se česnek teprve ukazuje. Teorii mám takovou, že účinek by mohl přijít ve stejnou dobu, jako bych aplikoval LV za 10 dní. Co si o tom myslíte?
    Děkuji za odpověď. Pavel Rouha
    14. 3. 2022 20:09 Jan Kozák
    Myslím si, že si to nemyslím. Samozřejmě pokud nemáte k dispozici LV, je použití ledku amonného s dolomitem použitelné, třebaže ne plnohodnotné řešení. Dřívější aplikace, jak uvádíte, bude patrně vhodná.

    Jarní hnojení

    1. 3. 2020 20:38 Zakladatel vlákna: Jiří S.
    Dobrý den, pane Kozák. Vím, že doporučujete ledek vápenatý oproti ledku amonném. Mám ale zásoby lednu amonného, kterého bych se rád zbavil- je možné (bez dopadu na kvalitu, kvantitu) ho použít na první jarní hnojení, kdy se předpokládá "dost" vláhy, takže by se měl vstřebat bez problému do země? na další hnojení bych už použil ledek vápenatý. Děkuji za odpověď. Jiří 
    1. 3. 2020 21:39 Vaclav Kavka
    Tohle je zde oblíbené téma. I já jsem s tím otravoval. Věda o rostlinách tvrdí, že jednoděložné rostliny mají víc nitrate reduktázy, takže snáz přijímají dusičnany, než dvouděložné. Dusičnany se také mohou v rostlině hromadit (tedy je pak rostlina může použít, kdy chce) a nejsou na rozdíl od NH4+ fytotoxické. Další argument je, že  dusičnan se přijímá jako aniont, čímž se rostlině neblokuje příjem živin ve formě kationtů ( Ca, K, atd).
    Pak jsou i protiargumenty, že přijmout aniont dusičnanu stojí rostlinu víc energie, než amonný iont, ale rozdíly jsou v řádech procent. Podobných argumentů se dá napsat ještě víc. Podle různých experimentů zase většinou vychází nejlíp určitá na míru šitá kombinace NO3/NH4. Argument pro ledek vápenatý je jeho supersnadná rozpustnost a tedy rychlost působení. Amonné ionty stejně částečně prochází v půdě nitrifikací, ale pro česnek to asi nebude významné, protože na jaře má málo času. To opět favorizuje ledek vápenatý. Na začátku jara je tedy asi nejlepší využít ten, následně cokoliv. Můj neodborný názor tedy je to udělat naopak.
    2. 3. 2020 8:50 Jan Kozák
    Plně souhlasím se závěrem pana Kavky. Nejsem odborník na výživu rostlin, ale fakt je ten, že i ve vlhké půdě je dusík z ledku amonného přijímán později než z ledku vápenatého.

    Hnojení

    23. 2. 2020 18:45 Zakladatel vlákna: Lukáš Sova
    Dobrý večer,rád bych se zeptal,zda můžu aplikovat jarní hnojení Dasou,když jsem na podzimní hnojení použil cererit,anebo mohu použít ledek amonný 27%,a kolik  zhruba na ar kg? Děkuji 
    23. 2. 2020 23:28 Novák Ladislav
    Pro každé hnojení by bylo dobré znát zásoby živin v půdě.Jestliže výrazně přehnojím předplodinu a zpátky několik let byl pozemek v dobré kondici,t.j. že byla dobrá úroda si česnek poradí i bez výrazného přihnojování.Bylo by dobré jednou za čas si nechat udělat základní půdní rozbor.Pokud mě pamět neplete,již tady bylo odpovězeno že je vhodnější použít ledek vápennatý.Amonný dusík česnek neumí využít.
    24. 2. 2020 8:59 Jan Kozák
    Pro první přihnojení česneku vždy volím a doporučuji ledek vápenatý (LV, 15,5 % N), protože je okamžitě přijatelný; vzhledem k tomu, že je silně hygroskopický, je přijímán i v suchém období. Naproti tomu ledek amonný s vápencem (LAV, 15,5 % N) je přijímán později, v suchém období zůstává ležet na povrchu půdy bez užitku. Hnojivo DASA 26-13 (26 % N, 13 % S) má asi nástup také pomalejší; soudím podle toho, že se nepoužívá k regeneračnímu hnojení ozimů. 
    Není na škodu nechat si udělat půdní rozbor v pětiletém cyklu. Zemědělská laboratoř k výsledkům také doporučí hnojení pro udanou plodinu. 

    Dusík

    24. 10. 2019 21:40 Zakladatel vlákna: Vaclav Kavka
    Dobrý den, dokud ještě trvají dny, kdy se nic neděje, rád bych položil otázku z teoretické oblasti. Rozumím, že doporučujete dusík dusičnanový oproti amonnému. Je k tomu nějaký speciální důvod?

    Amonný dusík by měl snadněji pronikat buněčnou stěnou a jeho přijetí by mělo rostlinu stát méně energie. Na druhou stranu má poměrně nízko hladinu toxicity pro rostlinu. 

    Dusičnanový dusík je energeticky náročnější na přijetí, ale nemá zmíněné nevýhody.

    Jsou ještě nějaké jiné důvody?
    26. 10. 2019 19:04 Jan Kozák
    Důvod je jediný, dusík z ledku vápenatého je nejrychleji přijímán.
    27. 10. 2019 13:14 Vaclav Kavka
    Děkuji. Takže při vhodné kombinaci amonného dusíku a ledku by rostliny mohly mít vyrovnanější příjem dusíku.
    27. 10. 2019 13:14 Vaclav Kavka
    Děkuji. Takže při vhodné kombinaci amonného dusíku a ledku by rostliny mohly mít vyrovnanější příjem dusíku.
    27. 10. 2019 19:41 Jan Kozák
    Nejsem výživář, nevím. Ale nejen z našich zkušeností vyplývá, že je lepší opakované použití ledku vápenatého 15,5 % N) než ledku amonného s vápencem(27 % N).

    LEDEK amonný s vápencem 27 %

    3. 2. 2014 10:56 Zakladatel vlákna: Vladimír Koudela
    Můžu tímto hnojit česnek?
    Nebo je lepší klasický ledek vápenatý 15,5%....

    Obsah živin: Celkový dusík jako N ........................ 27,0 % Amonný dusík jako N ....................... 13,5 % Dusičnanový dusík jako N ................. 13,5 % Celkový hořčík jako MgO .................. 4,0% Použití: Používá se k základnímu hnojení nebo přihnojení během vegetace. Hnojivo obsahuje dusičnanový, amonný dusík a dále vápenec. Je vhodný pro všechny plodiny mimo azalek, rododendronů a kanadských borůvek. Balení, doprava a legislativa: Hnojivo je balené v igelitových pytlích . Hnojivo se zásadně dopravuje v uzavřených a krytých dopravních prostředcích, chráněné před vlhkostí. Hnojivo splňuje všechny požadavky dané platnými právními předpisy.

    Za info předem díky Koudela
    4. 2. 2014 10:55 Jan Kozák
    Ačkoliv normálním výpočtem se dojde k tomu, že místo ledku vápenatého (LV) se použije poloviční dávky ledku amonného s vápencem (LAV), a takové doporučení Vám dají i prodejci hnojiv, není účinek stejný. Pokud přihnojujete LV, pak víte, že rostlina začne přijímat dusík už za několik hodin po aplikaci a to i v době sucha. Proto se přihnojuje v době, kdy ho rostlina potřebuje. Dusík z LAV se uvolňuje později, takže trefit se do období, kdy ho rostlina potřebuje, se vždy nepodaří. Jednoznačně doporučuji opakovanou aplikaci LV.

    Přihnojování

    31. 8. 2013 21:36 Zakladatel vlákna: markéta
    Dobrý den,chci se zeptat zdali je možné nahnojit hnojem pozemek měsíc před výsadbou?Mohu přihnojovat česnek ledkem 25%ním místo 15%ním?
    1. 9. 2013 22:01 Jan Kozák
    Běžně se hnojí při přípravě půdy před sázením, máte-li závažný důvod hnojit o měsíc dřív, tak to velká chyba nebude. Naopak použití ledku amonného s vápencem (LAV, 27 % N) míst ledku vápenatého (LV, 15,5 % N) je významná chyba.

    Přihnojování

    8. 6. 2013 9:44 Zakladatel vlákna: Pavel
    Dobrý den pane Kozák,chtěl bych se zeptat jestli nevadí přihnojit česnek Ledkem 27 místo Ledku 15,5?.
    8. 6. 2013 11:12 Pavel
    Dobrý den,chtěl bych se zeptat co se mi děje s česnekem.
    Začínají mu žloutnout listy.A jestli by nepotřeboval přihnojit nebo prokopat?
    8. 6. 2013 11:15 Pavel
    Nebo nemohlo by to být už dozrávání?
    Schne od spodního patra?
    9. 6. 2013 21:38 Jan Kozák
    Dozrávání to není. Prokopat česnek v současné době potřebuje ze všeho nejvíc. Hnojivý účinek ledku amonného s vápencem (27 % N) je v současné době nejistý. Použijte výhradně ledek vápenatý (15,5 % N), případně postřik 5% močovinou večer na list - ten je nejúčinnější.

    Hnojení

    25. 4. 2013 21:10 Zakladatel vlákna: Martin Harasim
    Dobrý den
    Pokud česneku nežloutnou špičky, stačí přihnojovat ledkem vápenatým nebo se lepších výsledků dosháne tekutým hnojivem - postřikem? Je postřik žádoucí až tehdy, kdy to dává česnek najevo?
    26. 4. 2013 21:44 Jan Kozák
    Hnojení na list dává okamžitý efekt. Podmínkou je ovšem dostatečná listová plocha. Podle polohy je už v současné době možné listovou výživu aplikovat. Přihnojení ledkem vápenatým (LV, 15,5 % N)se většinou projeví během tří dnů, přihnojení ledkem amonným s vápencem (LAV, 27 % N) se v nejlepším případě projeví asi za týden až deset dní, v nejhorším případě vůbec, proto ho nedoporučuji. Byly také roky, kdy se efekt přihnojení projevil až po aplikaci močoviny na list,ledek vápenatý jakoby neúčinkoval.

    vhodné hnojivo

    22. 5. 2012 15:34 Zakladatel vlákna: Jana Hlaváčová
    Dobrý den pane Ing. Kozáku měla bych na Vás prosbu manžel dnes dovezl hnojivo Ledek amonný s vápencem 27%N bohužel nesehnal Ledek vápenný 15,5%N který doporučujete a proto Vás prosím o radu zda je vhodné toto hnojivo, když se použije ve slabší dávce? Nemůže nějak ten amoniak poškodit česnek? Děkuji za předešlou odpověď do Buchlovic se letos určitě vypravíme s pěstováním česneku jsme teprve nováčci a snažíme se vyvarovat chyb. Takže si ráda pročítam Vaší diskusi a je skvělá :-) Děkuji za odpověď a přeji krásny den Jana
    22. 5. 2012 21:32 Jan Kozák
    Tak použijete to, co jste sehnali. Doporučujeme ledek vápenatý (15,5 % N), protože je přijatelný během krátké doby i v suchém období (je silně hygroskopický). Ledek amonný s vápencem (27 % N) má sice polovinu dusíku v ledkové formě, ale jeho uvolňování je pomalejší, protože je hůře rozpustný. Zbylá polovina je v amoniakální formě, takže musí být nejprve přeměněna na ledkovou, jinak je nepřijatelná. To je možné jen v podmínkách s dostatkem vzduchu, tedy v deštivém období z toho nebude nic. Pokud chcete dát česneku potřebné množství dusíku, musíte dát ledku amonného s vápencem asi tři čtvrtiny množství ledku vápenatého, tedy asi třičtvrtě kila na ar.

    Kontakt E-mail, telefon, adresa

    Ing. Václav Kozák a Ing. Jan Kozák
    Chvojenec 75, 534 01 Holice
    IČO: 05439710
    Kontakt

    cesnek@cesnek.cz
    E-mail není určen k poradenství.
    Rádi Vám poradíme v diskusi.

    Obchodní podmínky
    Reklamační formulář

    Šlechtění česnekové sadby Grafika zpracována Odemne