Přihlášení

  • Pěstování
  • Popis česneku
  • Odrůdy
  • Choroby a škůdci
  • Články
  • Diskuse: Bílá sklerociová hniloba Zpět na diskusi

    nemoc česneku

    25. 9. 2017 12:12 Zakladatel vlákna: Jiří Janoušek
    Dobrý den,
    chtěl bych se zeptat na určení nemoci a případné ochrany části úrody česneku letos vypěstovaného. Jedná se o odrůdu BJETIN. Napadeno bylo asi 10ks "palic" z 36 vysazených stroužků v loňském listopadu. Na jaře vše probíhalo bez problému nemoc viditelně propukla cca v červnu (asi 1-2) měsíce před sklizní.
    Děkuji za odpověď
    foto1foto3foto2
    25. 9. 2017 15:12 Jiří Janoušek
    ....po delším prostudování zdejší diskuze si odpovím sám...řekl bych že to bude bílá sklerociová hniloba...napovědělo mi pár fotografií a fakt, že se nemoc začala zhruba od začátku května šířit od kraje záhonu...nicméně otázkou zůstává jak (kde) se nemoc objevila. 3 roky sázím vždy svoji sadbu a v okruhu min. 300m nikdo česnek nepěstuje...mohl by za tím být letošní "mokrý" duben?
    26. 9. 2017 21:11 Jan Kozák
    Hledat původ infekce není jednoduché. Zrovna dnes večer jsem měl rozhovor s jedním pěstitelem z Plzeňska, který pěstuje 8 roků svůj česnek (původně koupil konzumní) a střídá ho pořád na pozemku ob rok s rajčaty. Údajně nikdy neměl problém a letos katastrofa. Nesklidil téměř nic. Jestli i Sclerotium v zemi čeká na nejpříhodnější dobu, nevím.

    Boj proti Sklerociové hnilobě

    19. 9. 2017 17:59 Zakladatel vlákna: Filip Jakubál
    Dobrý den, už několik let mi pěstování česneku komplikuje Sklerociová hniloba. Po dlouhém trápení jsem se rozhodl udělat radikální krok.
    Chci koupit Clonoplus nebo Gliorex, podle popisu na internetu se přikláním k Clonoplusu, ale stejně si nechám poradit, co je lepší ?
    A dále mě zajímá, co je proti této nemoci účinnější? Moření nebo zálivka ? 
    A také na názory ostatních, kteří mají zkušenosti s tímto prostředkem. 
    Děkuji za odpovědi.
    19. 9. 2017 21:26 Jan Kozák
    Oba uvedené přípravky Vás bílé sklerociové hniloby zela nezbaví, pouze ji omezí. Přitom Clonoplus by měl být "výkonnější".  Doporučil bych v tomto případě ošetření sadby doplněné o jarní zálivku.
    20. 9. 2017 16:47 Alois Juráň
    Dobrý den..Clonoplus má tedy stejné dávkováni jako Cliorex?Takže 100gr na 10kg sadby?
    1. 10. 2017 11:12 Václav Kozák
    Vážený pane Jurane,
    přesně tak, u obou přípravků se volí dávka 10 g/1 kg sadby, tedy 100 g na 10 kg sadby.

    bila sklerociova hniloba

    22. 7. 2017 8:04 Zakladatel vlákna: zuzana Bittnerova
    Dobry den. v loni jsme z louky(nikdy nebyla žadnym spusobem obdělavana na pěstovani) udělali zahrdku na pěstovani,česnek jsme tedy do daneho mista sadili poprve.a letos,když jsme vytahovali česnek,zjistila jsem,že asi 20rostlin ze 180 slavinu byla napadena bilou sklerociovou hnilobou. u dalšich odrud pěstovanych na stejnem zahonu(anton,zahorsky,vekan,bjetin,havel,stanik,havran)se choroba neprojevila.u benatčanu ještě nevim,ještě ho mam v zemi.kde jsme udělali chybu,když sadba byla ze spolehliveho zdroje-od Vás a česnek tam nikdy pěstovany nebyl?podle toho,co jsem si tady přečetla,už asi nikdy na danem mistě pěstovat česnek nemužu,mohu ale na danem napadenem mistě pěstovat jine plodiny,rajčata,okurky,brambory,kedlubny...?a ještě jedna otazka,da se ten česnek použit ke konzumaci,nebo mužu jak napadenou tak zdanlivě zdravou urodu vyhodit do popelnice?děkuji za odpověd
    23. 7. 2017 7:00 Jan Kozák
    Některé jevy v oblasti chorob si neumím vysvětlit, platí to i o bílé sklerociové hnilobě, která se v některých letech objevuje v místech, kde by vůbec neměla být. Určitě však platí, že jde o chorobu, která je přísně specifická pouze pro rod Allium (cibule, česnek, pažitka, pór, okrasné česneky), jiné plodiny nenapadá. Zdánlivě zdravé rostliny nemůžete použít na sadbu, v kuchyni však není problém.

    Výluh z česneku

    13. 7. 2017 11:58 Zakladatel vlákna: Antonín Kubíček
    Dobrý den,
    vzhledem k výskytu bílé sklerociové hniloby bych rád mj. aplikoval do půdy výluh z česneku (např. 1 hlavičku česneku v 10 l vody). Jak však, případně kdy takový výluh připravit (vařením, za studena, česnek podrtit, apod.) ?
    14. 7. 2017 6:15 Jaromir Vyskala
    Pane Kubicek, podivejte se na muj prispevek z 1/6. Uvadi se, ze by jste mel zalivku aplikovat pri teplote 15 – 18C.  
    Ja bych osobne pripravil zalivku nasledujicim zpusobem: cesnek nebo kvetni stvoly bych co nejjemneji pomlel, dal do puncochy a luhoval ve skopku se studenou vodou – v chladne mistnosti. Denne michal. Po trech dnech bych vodu ochutnal. Kdyby mela nadech po cesneku, tak bych zacal zalevat. Kdyby nemela, tak bych pridal cesneku.
    15. 7. 2017 20:36 Ján Ševc
    Cesnak sa používa aj pri ochrane rastlín pred baktériovými i plesňovými ochoreniami alebo voškami. Vtedy sa 150 g rozdrveného cesnaku zaleje 10 l vody, pridajú sa 2 čajové lyžičky parafínu a lúhuje sa 24 h. Nálev sa prefiltruje a používa. Možno by tie pomery fungovali i na hnilobu.

    Clonoplus

    5. 7. 2017 8:16 Zakladatel vlákna: Tomáš Pščolka
    Dobrý den, chtěl bych se Vás zeptat na přípravek Clonoplus. Nedávno jste ho tu doporučil použít na pozemek kde se vyskytla bílá sklerociová hniloba. Poradil by jste prosím jak tento přípravek použít? Asi nemá smysl ho kombinovat s dusíkatým vápnem?
    Děkuji a přeji pohodový den
    6. 7. 2017 7:07 Jan Kozák
    Asi není dobře použít Clonoplus hned po sklizni česneku, v němž se objevila bílá sklerociová hniloba. Podle mého názoru by to bylo nejvhodnější v předjaří následujícího roku, případně pozdě na podzim roku běžného. Dusíkaté vápno asi zlikviduje Sclerotium, které je ve vegetaci na nějakých zbytcích česneku v půdě, ale na klidová stádia (sklerocia) nepůsobí vůbec.

    Prosba o radu

    25. 6. 2017 20:05 Zakladatel vlákna: Tomáš Mašín
    Dobrý den,
    měl bych na Vás prosbu, a chtěl bych touto cestou požádat o radu.
    V porostu česneku se mi letos objevují žlutá kola (viz obrázek) a po vytažení rostliny má jen pár nebo žádné kořeny (viz obrázek). Pozemek na kterém ho pěstuji má 0,5ha a česnek na něm střídám po čtyřech letech, jako předplodinu používám brambory. Prosím o radu zda na tomto pozemku budu ještě česnek moci pěstovat?
    Mockrát děkuji za odpověď, s přáním hezkého dne Tomáš.
    Žlutá kola
    26. 6. 2017 8:51 Jan Kozák
    Třebaže nemáme k dispozici detail podzemní části, dá se s největší pravděpodobností říci, že máte porost napadený bílou sklerociovou hnilobou. Na tento pozemek byste mohl zkusit aplikovat Clonoplus, v žádném případě z tohoto porostu nevybírejte sadbu. Počítejte s tím, že velká část zdánlivě zdravých rostlin, je rovněž napadena.
    26. 6. 2017 11:26 Tomáš Mašín
    Bohužel ta fotka samotných stroužků se nepovedla nahrát. Na česneku není vidět žádná plíseň. Pokusím se tu fotku nahrát. 
    Chybějící kořínkyChybějící kořínky
    27. 6. 2017 17:10 Jan Kozák
    Plíseň tam také nevidím, ale podle patrných příznaků se utvrzuji v původní diagnóze.

    Sklerociová hniloba

    25. 6. 2017 14:16 Zakladatel vlákna: Sedlák Aleš
    Dobrý den. Dovolte mi obrátit se na Vás s dotazem. Po kontrole mého pěstovaného česneku jsem
    zjistil příznaky odpovídající uvedenému onemocnění. Pročetl jsem diskuzi na Vaší stránce a zachoval se dle uvedených rad. Prosím o zhodnoceníobrázků a potrzení, zda byla má úvaha správná. Současně bych Vás chtěl požádat o doporučení adresy k zakoupení sadby, tato věc se mi objevila poprvé po mnoha letech pěstování, sadba byla od soukromého pěstitele v Litoměřicích. Vzhledem k místě bydliště v Jizerských horách je pro mě lokalita prodejce důležitá. Děkuji za pomoc. Obrázky se mi nepodařilo přiložit, zřejmě kvůli jejich velikosti.
    domnělá nemocpokračování
    26. 6. 2017 9:02 Jan Kozák
    Podle obrázku si nejsem jistý, že jde o Sclerotium. mohlo by se jednat i o Botrytis. Nákup od pěstitelů je vždy spojen s rizikem, s nímž jste se právě setkal. My dodáváme sadbu i pěstitelům do nadmořských výšek přes 700 metrů a nemají s tím problém.
    26. 6. 2017 11:40 Sedlák Aleš
    Děkuji za odpověď. Nicméně zdroj nákazy není zřejmě pro letošní sklizeň a pěstování pro příští rok rozhodující. Na konci léta se na Vás určitě obrátím s žádostí o zakoupení sadby.
    26. 6. 2017 20:42 Bohuslav Coufal
    Asi bych moc nedoporučoval čekat s nákupem sadby na konec léta. Již nyní (stejně jako každý rok) je mnoho odrůd vyprodaných.
    28. 6. 2017 21:26 Sedlák Aleš
    Za Vaši odpověď mockrát děkuji. Okamžitě na ni zareaguji tím nejlepším způsobem.

    Sulka

    8. 6. 2017 21:25 Zakladatel vlákna: Jurda Josef
    Dobrý večer,
    může se bílá hniloba přenést sulkou ve které  pravděpodobně byla sadba namočena? Děkuji za odpověď. Jurda Josef, Držovice
    9. 6. 2017 15:03 Jan Kozák
    Nedá se to vyloučit. Podle rozmístění napadených rostlin na pozemku se dá usoudit, byla-li infekce na pozemku před výsadbou nebo se tam dostala až se sadbou.
    9. 6. 2017 16:41 Jurda Josef
    ...dobrý den. Je to různé. Sem tam na řádku 1-2 ks, ale taky vedle sebe vícero v jenom místě :-( . Zatím jsem vytáhl asi 25 ks z hruba 600 celkového počtu. Ještě by se chtěl zeptat. Ta sulka byla z roku 2014. Myslíte,že byla již málo funkční? Děkuji za odpověď. JJ.
    11. 6. 2017 12:56 Jan Kozák
    Na to posouzení nejde o sem tam na řádku, ale o rozmístění na ploše. Nejsem odborník na chemii, ale myslím si, že funkční byla. Ale pozor: Sulka není proti sklerociu.

    Bílá sklerociová hniloba

    1. 6. 2017 6:22 Zakladatel vlákna: Jaromir Vyskala
    Pani Kopecka se v jejim prispevku zminujeo tom, ze jeji boj s bilou hnilobou byl dost drahy. 
    Existuje velmi levna metoda– cesnekovy vyluh. O tom jsem se docetl na webovych strankach Zemedelske
    University z Kalifornie  (http://ipm.ucanr.edu/PMG/r584100511.html). 


    Ve zkratce a po lopate prelozeno:
    Koreny cesneku vypuzuji chemickou latku, ktera je atraktivni pro sklerocii. Ta zacne rust na korenech cesneku z kterych se
    zivi. Co se stane, kdyz cesnek v zemi neni a zahonek se zalije cesnekovym vyluhem? Sklerocie zareaguje na chemickou latku a zacne rust. 
    Bohuzel v nepritomnosti cesnuku nema z ceho zit a zahyne.  

    Pri hledani teto webove stranky jsem narazil na par dalsich zajimavych stranek. Universita Guelph (Ontario-Kanada) rika, ze
    kanadsti farmari pouzivaji cesnekovy prasek rozmichany ve vode a tento roztok zapravuji masinou do zeme, do hloubky 10 cm.

    Na jednom forum Australsky farmar pise, se pouzival zalivku z rozmixovanych kvetnich stvolu. Na dalsim forum pani pise, ze
    pred sazenim cesneku a cibule posype zahonek cesnekovym praskem, ktery zapravi do zeme a dobre zaleje – jako prevenci.

    Rolnici z Anglie rikaji, ze 1 hlavicka rozdrceneho cesneku vyluhovana v 10 litrech vody je postacujici na 2 ctverecni
    metry. . Zalivku aplikovat pri teplote 15 – 18C.

    Dalsi zemedelec pise, ze mel bilou hnilubu. Po sklizni cesnuku aplikoval 1x zalivku. Behem jara a leta aplikoval dalsi tri. 
    Napodzim nasadil na stejne pole cesnek a vsechen byl zdravy.

    Pani Kopecka, jestli se vam jeste nekdy objevi bila hniloba (doufejme, ze ne), tak tato metoda vam usetri par grosu.
    1. 6. 2017 18:42 Jan Kozák
    Jistou logiku to má. Ale není mi jasné, proč celosvětově si česnekáři se sklerociovou hnilobou nevědí rady.
    10. 6. 2017 8:04 Tomáš Prudil
    Dobrý den pane Vyskalo,
    chtěl bych se Vás zeptat, jestli ten výluh z česneku musí být ze zdravého česneku a nebo jestli může být i z česneku napadaného bílou hnilobou. A ještě bych se Vás zeptal, jak dlouho se má ten česnek louhovat?
    Moc děkuji za Vaší odpověď.
    14. 7. 2017 5:50 Jaromir Vyskala
    Pane Prudil, ja bych pouzil pouze zdravy cesnek. Jestlinemate dostatek vaseho, tak nejaky levny Spanel by postacil. Jak dlouholuhovat? Ja bych cesnek namlel, dal do puncochy a luhoval v chladne mistnosti.Denne michal a po trech dnech vodu ochutnal. Kdyz by mela voda nadech pocesneku, puncochu vyhodil a zacal zalevat. 

    Choroba česneku?

    30. 5. 2017 19:48 Zakladatel vlákna: Ladislav Horák
    Prosím o identifikaci choroby.
    12
    31. 5. 2017 6:49 Jan Kozák
    Bílá sklerociová hniloba je i u Vás. Mezi její typické příznaky patří ložiskovité rozšiřování, které je pěkně patrné na prvním snímku.
    31. 5. 2017 18:31 Filip Jakubál
    Dobrý den tato choroba je hrozný prevít kterého se těžko zbavuje doporučím vám napadené  rostliny vytrhat a  vyhodit do popelnice, vzniklou jamku po česneku vysypte dusíkatými vápnem. Počítejte s tím že vás tato choroba bude ještě dlouho zlobit. 

    Plíseň

    28. 5. 2017 9:54 Zakladatel vlákna: Filip Jakubál
    Dobrý den pane Kozáku poradíte mi prosím v boji proti této chorobě ? Děkuju za odpověď. 
    ČesnekStoužek
    30. 5. 2017 5:13 Jan Kozák
    A je to tady. Opět vidíme bílou sklerociovou hnilobu. Letos s ní už nic neuděláte. Aby se Vám příliš nerozšiřovala, nezalévejte. K této problematice se brzy vrátím.
    30. 5. 2017 10:41 Jana Kopecká
    Dobrý den, pane Jakubál, mně v minulých letech pomohl přípravek Polyversum. Je to mikroorganismus, který je schválen pro ekologické zemědělství. Aplikace buď postřik nebo zálivkou. Já ho před lety nasadila hned, jak jsem objevila první napadené rostliny, doporučené dávkování 0,05% jsem několikrát navýšila. Příklad: dávkování 1 kávová lžička na 10 l konev - já dala 5 lžiček. Prostě koňskou dávku:-), zalila jsem česnek ke kořenům, vždy polila i cca 2 cm stonku u země. ke každé rostlině stačí trochu. Půda před aplikací byla vlhká. Za tři dny jsem to zopakovala. A pak dala ještě 2 dávky v odstupu cca týdnu, to už jsem dávala předepsanou koncentraci.

    Před aplikací jsem velmi opatrně lopatkou vyndala napadené rostliny, lopatku vždy dezinfikovala v roztoku Sava, napadené rostliny vč. zeminy jsem dávala velmi opatrně do pytle a vše vyhodila do odpadu, určitě ne na kompost. Dezinfikovala jsem nářadí včetně bot hned na kraji záhonu. Šlo mi o to zachránit česnek, což se povedlo, ale bylo to docela drahé. Firma prodává i větší balení 100 a více gramů, to se vyplatí. V maloobchodě mají většinou 5 g, což je málo. Ano, bylo to drahé, pro mne bylo prioritou zachránit porost.

    Po sklizni jsem aplikovala desinfekci dusíkatým vápnem a Polyversum používám doteď jako prevenci, protože čas od času se mi na pozemku sklerocie vyskytla, ikdyž jsem dezinfikovala půdu, při výsadbě použila Glyorex atd.  Záleží na tom o jak velkou plochu se jedná a kolik do toho chcete investovat. Napadené rostliny jsem tenkrát měla v podobné fázi jako vy. Určitě zklikvidujete všechny rostliny, které mají hodně žluté listy a vypadají nemocně. Výrobek pro aplikaci v česneku nemá registraci, konzultovala jsem to s firmou, poradili mi ochotně.  Registrace něco stojí, jak vysoká účinnost je, vám neřeknu, mně to zabralo skvěle. Tenkrát jsem zachránila cca 90 % porostu, což bylo asi 650 rostlin.  Půda by měla být vlhká, v tom vedru co panuje bych to určitě předem zalila, aspoň trochu. Aplikovala jsem brzo ráno nebo večer. Držím palce. Sklerocie se mi tenkrát objevila na pozemku, kde byla původně tráva a česnek tam nikdy nerostl.

    Používám ho i na rajčata, preventivně, po výsadbě zaliju dolní část stonku a ke kořínku, stačí cca 5 ml na rostlinu a když se u souseda objevila plíseň, aplikovala jsem postřik. Rajčata mám luxusní každý rok.
    30. 5. 2017 16:40 Filip Jakubál
    Moc děkuju za odpověď, určitě se na to podívám a rozhodnu se. Nic méně tato choroba už mě nějakou dobu trápí jelikož mám 70 m2 tak se budu snažit aby to bylo co nejlevnější. 
    31. 5. 2017 4:38 Jaromir Vyskala
    Nejlevneji se da zbavit bile hniloby vyluhem z cesneku. 
    31. 5. 2017 6:51 Jan Kozák
    Tak tomuto bych nevěřil.
    31. 5. 2017 15:24 Jaromir Vyskala
    Pokusim se najit zdroj, kde jsem o tom cetl, a ozvu se
    31. 5. 2017 12:48 Miroslav Čivrný
    Můžete prosím popsat konkrétněji. Děkuji Miroslav 
    30. 5. 2017 17:05 Filip Jakubál
    Děkuji za obpověď, je možné nasypat vápno mezi řádky česneku jako desinfekci ? 
    30. 5. 2017 18:33 Jan Kozák
    Máte asi na mysli dusíkaté vápno, ale ani to Vám nepomůže i kdybyste ho zapravil do půdy.
    30. 5. 2017 19:51 Filip Jakubál
    Může mi pomoct Ortiva ?
    31. 5. 2017 6:46 Jan Kozák
    Ortiva určitě nepomůže.

    Dotaz - choroba, škůdce?

    1. 3. 2017 16:32 Zakladatel vlákna: Mlynář
    Dobrý den pane Kozáku, poznáte z přiložených fotografií o jakou chorobu nebo škůdce se jedná? Případně čím sadbu ošetřit a předejít poškození úrody. Fotografie jsou z loňské sklizně. Sázel jsem na podzim. Nyní budu sázet až teď na jaře. Mořil jsem sulkou cca 2 hod.
    Děkuji
    3. 3. 2017 18:52 Jitka Toniniová
    Dobrý den. Dovolím si odpovědět, a snad správně. Bílá skleronciová hniloba. Tato houba zamořuje pozemek i na dvacet let. Takže zdravou sadbu sázet na nezamořený pozemek. Sadbu zkusit ošetřit Gliorexem. Níže v diskusi pan Kozák na toto téma už hodně odpovídal.
    4. 3. 2017 20:06 Jan Kozák
    Je to přesně tak, jak píše paní Jitka. Pravděpodobně účinnější než Gliorex je obdobný přípravek Clonoplus.

    Suché očkování sadby Gliorexem

    18. 11. 2016 23:45 Zakladatel vlákna: Tomáš
    Dobrý den.
    Včera jsem zasázel česnek, bylo velmi sychravo, vlhko, byl jsem rád, že půdu jsem si připravil rotavátorem v říjnu za sucha.
    Letos jsem prvně "mořil" pouze biologicky, Gliorexem od Fytovity sadbu. Polovinu množství jsem nasypal do vody a rozmíchal a poté 40 min. máčel stroužky. Pak jsem přešel k políčku, tam jsme mokré stroužky v kbelíku posypal u každé odrůdy zbylou polovinou dávky Gliorexu, pro jejich obalení zaprášením. Venku na větru v listopadu se s jemným práškem Gliorexu musí opravdu opatrně (mimo vítr).
    Žádné jiné moření sadby jsme letos nedělal, ostatně Sulka a rovral mi přišli vyhozené peníze, jediný problém mám v půdě s bílou sclerotinií.
    Předtím jsem kolem 7.10. do půdy zapravil s Amofosem druhý biologi. preparát Clonoplus. Na jaře zaliji záhon dle doporučení Fytovity ještě Clnoplusem v konvi.
    Tak snad se již sclerotium potlačí, a nebude nutní předčasně sklízet.
    Hodně zdaru s česnekem. Kvalita sadby od Ing. Kozáka byla skvělá. Bjetin, Záhorský II, no z 1100 stroužků jsem do sadby nepoužil jen asi 40 ks, což mě přijde velmi dobré skóre.

    Správné ošetř. sadby

    16. 10. 2016 20:51 Zakladatel vlákna: Tomáš
    Dobrý den p. Ing. Kozáku.
    Jak tedy proti úporné sklerociniové hnilobě.
    Stroužky namořit Sulkou (polysulfid. sírou) a takto ještě vlhké od sulky posypat biologickým přípravkem Gliorex a pak posypané hned zasázet do připravené půdy ?
    Moc není dotažena v návodech možnost kombinace síry a ze sulky a houb z gliorexu.
    Snížit koncentraci sulky v lázni či NE ? ve vazbě na nálsedné olepení vlhké sadby gliorexem ?

    Moc děkuji, ptám se, protože gliorex je poměrně drahý, tak aby to fungovalo na 100 % co dokáže.
    17. 10. 2016 6:50 Jan Kozák
    Bílá sklerociová hniloba je Gliorexem významně omezena, ale zcela likvidována asi není. Sulka nemá negativní vliv na účinek Gliorexu, nemá tedy smysl snižovat její koncentraci. Pokud se moří Sulkou těsně před výsadbou, pak Vámi udávaný postup je správný. Bylo-li mořeno Sulkou v srpnu či září, pak před vlastní aplikací suchého Gliorexu se stroužky namočí asi na půl hodiny do vody.

    dotaz

    10. 10. 2016 10:17 Zakladatel vlákna: Zdena Čermáková
    Dobrý den,

    chtěla bych poradit s pěstováním česneku. Každý rok před výsadbou mořím sadbu Sulkou a těsně před výsadbou Rovralem, snažím se česnek vysadit těsně před zámrazem. Od jara roste pěkně, pravidelně kypřím a pleju, ale již druhým rokem jsem v černu po větším dešti začala pozorovat, že česnek žloutne. Rostliny které začnou žloutnout po vyndání mají ohnilé slupky, pokud časnek navytrhám, tak ho postihne hniloba do 14 dnů. Děkuji za radu.
    10. 10. 2016 21:32 Jan Kozák
    Vypadá to tak, že bílá sklerociová hniloba není úplnou zvláštností. Doporučuji ošetřit stroužky po namoření v Sulce přípravkem Gliorex, který naleznete i v naší nabídce. V tom případě už nepoužijte Rovral.

    Bílá sklerociová hniloba

    24. 7. 2016 22:46 Zakladatel vlákna: Vítězslav Krejčí
    Dobrý den, v loňském roce mě postihla sklerociová hniloba česneku, přestože jsem aplikoval dusíkaté vápno. Hniloba se postupně rozšířila téměř na celý pozemek, což se mě nikdy před tím nestalo. Z toho plyne moje otázka - nezničí se použitím dusíkatého vápna také užitečné bakterie, které s touto hnilobou bojují?
    Na Vašich stránkách mě zaujal příspěvek paní myslím že se jmenuje Kopečná, která použila proti sklerociové hnilobě bio přípravek Polyversum. Tož jsem se rozhodl přípravek vyzkoušet. Aplikoval jsem jej během růstu 3x, nejprve jsem stříkal postřikovačem na stonek od vrcholu k půdě, při poslední aplikaci do mezery mezi stonkem a půdou, takže přípravek stíkal po stonku k hlávce.
    Výsledek - ačkoli jsem použil vybranou "čistou" sadbu z loňské zasažené sklizně, vyskytlo se jen několik napadených rostlin, které jsem průběžně odstraňoval. Na další rostliny se hniloba nepřenesla, tekže mám za to, že polyversum funguje. Má někdo další obdobnou zkušenost?
    24. 7. 2016 23:24 Jana Kopecká
    Dobrý den, ano, byla jsem to já, kdo psal o polyversu a sklerocii. Letos jsem ho aplikovala preventivně na záhony, kde před 2 lety byl česnek a některý byl napadený sklerocii. Prostě nemám víc místa a chci pěstovat i jiné plodiny, tak střídám takto. A letos mám sice cibule menší, vliv stesu z počasí a méně výživy a péče. Ale žádná sklerocie. Napadené rostliny jsem pečlivě likvidovala, obuv a nařádí dezinfikovala v savu rovnou na záhonku, vše nemocné šlo ke spálení. Pak jsem aplikovala dusíkaté vápno. S polyversem má skvělou zkušenost jako prevence u rajčat. Letos se objevila plíseň na rajčatech u rodičů, vše postříkáno a rostliny jsou pěkné. S přípravkem Glirorex nemám zkušenost, je to novinka, asi ji vyzkouším. Když byl česnek napadený Sklerocií, aplikovala jsem poprvé 3x silnější koncentraci polyversa než udává výrobce. Konzultováno přímo ve firmě. Jestli máte zájem o detailnější informace nechte email, ozvu se vám.
    25. 7. 2016 11:30 Vítězslav Krejčí
    Dobrý den, děkuji paní Kopecká,za dobrý typ. Já jsem použil polyversum také na brambory, před sadbou byly pokryté takovou bílou patynou, zřejmě plíseň. Hlízy jsem postříkal v přenosce a potom ještě po položení do brázdy - minimální spotřeba polyversa. Výsledkem jsou krásné natě, bez nějakých zažloutlých, špatně rostoucích. Zatím jsem vykopal jen pár brambor, ale překvapilo mě, že staré brambory(ty sázené), které často vyhnijí, jsou tentokrát sice scvrklé, "spotřebované", ale nehnijí. A to jsem je sázel na pole, kde jsem předloni po silných deštích třetinu brambor vyhodil shnilých a následně po aplikaci dusíkatého vápna vloni sklízel česnek, napadený sklerociou. Příští rok se chystám na toto pole vysadit řádek česneku a prověřím, jestli je polyversum opravdu takový zázrak. Ještě k česneku - vy ten česnek stříkáte plošně na list? Myslím, že je dobré stříkat právě ke stonku, protože právě tam se sklerocie uchytí. Já jsem stříkal normální koncentraci, tj.kávovou lžičku na 5 l vody.
    26. 7. 2016 17:32 Jana Kopecká
    Dobrý den, polyversum jsem aplikovala na krčky stonků těsně nad zemí a pak prolila ještě záhon konví s kropítkem (když byl česnek napaden). Jako prevenci aplikuji zálivkou jen ke stonkům a jsem spokojená. Tak ať vám zahrada vzkvétá:-)

    Sklerociová hniloba česneku

    24. 7. 2016 11:26 Zakladatel vlákna: David M.
    Dobrý den,
    letošní česnek jsem měl pravděpodobně napaden sklerociovou hnilobou (viz foto - bohužel týden po sklizni, takže to není tak dobře znatelné). Je mi jasné, že znovu sázet česnek nelze. DÁ SE ČESNEK NAPADENÝ SKLEROCIOVOU HNILOBOU KONZUMOVAT? Podotýkám, že na pohled je napadený jen na povrchu, ale vím, že plísně obecně "pronikají dovnitř" napadené plodiny, aniž by to bylo viditelné. JAKÁ JE PŘÍPADNĚ SKLADOVATELNOST TAKTO NAPADENÉHO ČESNEKU?

    Děkuji David
    24. 7. 2016 20:20 Jan Kozák
    Pokud byste mi někdy brzy ráno nebo večer zavolal, měl bych nějaké doplňující otázky, abychom se ubezpečili o správném určení choroby.
    Při napadení česneku bílou sklerociovou hnilobou (bývá to zjevné na přelomu května a června) je třeba všechny rostliny s příznaky napadení vytrhat a zlikvidovat, ale ne paří do kompostu ani do biologického odpadu v obci. Okolní rostliny do vzdálenosti aspoň 60 cm rovněž sklidit, očistit od vnějších suknic (ponechat jen jednu) a rychle usušit a bez problémů konzumovat. Většinou to stačí, takže ostatní rostliny vydrží do normálního termínu sklizně. Ale i ty je vhodné hned po sklizni očistit na jednu suknici, usušit a dále uchovávat v suchu. Tyto cibule jsou bez problémů konzumu schopné, běžně skladovatelné. Skladujte v suchu.

    Gliorex

    13. 7. 2016 13:27 Zakladatel vlákna: Tomáš
    Dobrý den pane Ing. Kozáku,
    shlédl jsem že nabízíte biolog. ochranu proti sclerotium cepivorum přípravkem Gliorex.
    Kdy tento preparát je nejúčinnější ve vztahu k bionomii původce úporné bílé hnlioby aplikovat do půdy ?
    Když se provádí výsadba v listopadu - prosinci, rozmnoží se mycelium Gliorexu v půdě ve vztahu k již nižší teplotě půdy ?Potká se mycelium sclerotia v pozdním podzimu se atakujícími houbami Gliorexu ?

    Děkuji za zprávu.
    13. 7. 2016 20:30 Jan Kozák
    Gliorex není primárně určen na venkovní půdní aplikaci. Tím ošetřete sadbu po namoření před výsadbou. Do půdy je dobré použít přípravek Clonoplus. Jeho účinnost se samozřejmě zvyšuje s vlhkostí a teplotou. Třeba nyní je v mnohých oblastech ta správná doba.
    13. 7. 2016 20:59 Jitka Toniniová
    Dobrý den. Níže v diskusi jste dal naději, že se rýsuje nechemická ochrana na hlízenku cibulovou. Už víte něco bližšího? Mají s tím souvislost tyto přípravky? Moc děkuji za odpověď.
    14. 7. 2016 21:35 Jan Kozák
    Ano, jde o tyto dva přípravky.

    choroba česneku

    7. 7. 2016 9:42 Zakladatel vlákna: Jandovský
    Dobrý den, pěstuji česnek Dukát a ještě před měsícem byl krásný silný a zelený. V poslední době začal žloutnout a ze země jsem vyndal desítky takovýchto česneků. Je v něm plíseň nebo hniloba a spoustu podivné havěti (viz. obrázek). Poradíte co je příčinou, případně jak jej chránit ? Děkuji. Jandovský
    7. 7. 2016 20:50 Jan Kozák
    Ta podivná havěť neškodí. Problém by mohl být jménem bílá sklerociová hniloba.
    8. 7. 2016 19:49 Jandovský
    Děkuji za informaci. Jandovský
    10. 7. 2016 12:09 Aleš
    Ta podivná havěť škodí a dost, žere to kořínky a jak sežere, stěhuje se na další, dá se to chytnout na půlené brambory, příčinou mnou nalezenou na internetu je v nějaké době použitý málo zetlelý hnůj a mírná zima - nemrzne

    Bílá hniloba (cepivorum) poznatky k řešení výskytu

    6. 7. 2016 18:14 Zakladatel vlákna: Tomáš
    Přináším pár poznatků k řešení česnekového problému:
    Druhým rokem jsem zjistil vyšší odolnost odrůdy Bjetin vůči úmorné bílé hnilobě palic česneku způsobující nezničitelná půdní houba Sclerotium cepivorum.
    Naopak nejvíce náchylná se mi jeví Havran, vzápětí Havel, ruské paličáky, paličáky LAN, středně náchylný je Slavin, francouzské nepaličáky.
    Letos se mi osvědčila přímá zálivková aplikace strobilurinu do půdy v období koncem května (počátek nárůstu palice) v dávce 3-4 ml/1 m2 v 5 l vody/m2. Dále žádné organické hnojení přímo k česneku, pozemek z léta 15 po 14q/ha dusíkatého vápna. Napadené rostliny z minulých sklizní ihned sanitně odnos z pozemku do odpadu (ne do kompostu!).
    Letosminimálně průměrný výnos z 1000 palic cca 60 napadených, byly roky kdy z 1000 palic 150 zdravých pouze.
    Zalévat pouze do období nárůstu natě, v době nárůstu palice již "suchý režim", pouze atmosférické srážky.
    Hnojení N jen minerálně dle zásoby v půdě. do 60 kg N/ha , ledkové formy hnojiv, nejlépe LV 15.
    Přihnojení na list N - močovinou 10 kg N/ha jednorázově 2-3x za vegetaci (indikátorem vždy listové symptomy nedostatku N)
    Hnojení sírou 30 kg S/ha, síran draselný 2x po 15 kg S/ha na jaře, druhá dávka S nejlépe v 1. týdnu června.
    Hořká sůl na list, zdroj Mg-S v přísušku dle stavu, ale alespoň jako zdroj 2 kg S/ha 5 kg MgO/ha, jícha nejlépe do 5 %.
    6. 7. 2016 20:40 Jan Kozák
    Nedokážu většinu uvedených postupů posoudit, jsou-li správné nebo ne. Podle posledních výzkumů sklerocia v půdě nezničí ani čistý kyanovodík, to by znamenalo, že ani dusíkaté vápno na ně vliv mít nebude. Samozřejmě na rozvoj chorob má vždy vliv soubor opatření, která jako jednotlivá mohou být bez účinku.
    7. 7. 2016 17:13 Jan Kašpar
    Který ze strobilurinů jste použil?
    Z celé skupiny strobilurinů je, pokud je mi známo, na česnek povolen pouze azoxystrobin. (Pro amatérskou aplikaci "ORTIVA", pro profesionální užití "AMISTAR XTRA"). Problém je v tom, že Sclerotium c. je prastarý patogen, který přežil všech pět extincí, takže bude velice adaptabilní. Prostě zvykne a přispůsobí se zřejmě čemukoli. Haemoglobin nemá, takže si může na kyanovodíku i pochutnat.
    8. 7. 2016 21:29 Tomáš
    Dobrý den,
    šlo o zahrádkářskou Ortivu od Syngenty.

    Letos bych chtěl zkusit Gliorex před výsadbou, kdy ale nejlépe "nasadit" do půdy tyto parazitující houby, toť otázkou ?? Sázím většinou už když je chladno a škaredo kolem 1. týdne prosince a obávám se žádného účinku Gliorexu.

    Stroužky před výsadbou bych namořil v tebucon-azolu.
    Zahraničí hlásí úspěch proti Sclerotiu cepivorum desinfekcí půdy Basamidem - těkavá plyny isothiokyanátu, tedy navíc kromě našeho dusík, vápna škodí koncentrované plyny S (C-N-S). Jak hodně sclerociím = ?

    Možností na hlízenku klasickou Sclerotinia sclerotium v řepce je ověřený Contans (také biologie), jak na kmen v česneku = ?

    Pořád něco zkoušet stojí čas, úsilí a navíc peníze, mohl by prosím s účinnosti pro sclerotiu česneku někdo napomoct co bude cestou nejlepší?
    Musí to jít přece řešit, vysoké intenzity cibulovin v osevních zelenářských postupech to umí řešit, jen mně připadá že chybí informace, a přitom je to asi nejzávažnější choroba-faktor česneku v ČR.
    21. 7. 2016 7:55 Jan Kašpar
    Pane Tomáši: Použití Tebuconazole má dvě vady. 1) Registrace Tebuconazole na česnek a cibuli byla ukončena v r 2008. Tedy není již povolen. 2) Tebuconazole způsobuje retardaci - zpožďuje klíčení, brzdí růst. Některé odrůdy česneku jsou velmi citlivé, jiné méně. Funguje na Fusarium i Sclerocium, ale na S.C. se s  ním musí umět. Jak prošvihnete vypočítaný termín ošetření, máte smůlu. V dobách, kdy se tebuc. směl ještě používat jsem jej aplikoval po několik roků, nikoli ale u sebe. A nezapomeňte na OL (!). Španělé uváděli pro česnek a cibuli OL=38 dní, Německo OL=42 dnů.

    Plíseň

    29. 6. 2016 9:42 Zakladatel vlákna: Lída Marelová
    Dobrý den, můžete mi prosím určit, čím byl napadený tento česnek? zda to je fusárium, sklerociová hniloba nebo něco jiného, případně jaká opatření učinit? Děkuji.
    29. 6. 2016 17:06 Jiří
    Co se týče Fusarium tak by se měla sadba sázet co nejpozději. Základ móření a nesazet do mokrých těžkých půd
    29. 6. 2016 21:44 Jan Kozák
    To je jasné sklerocium. Doporučuji napadené rostliny sklidit a zlikvidovat tak, aby se infekce nešířila, tedy ani do biologického odpadu v obci. Okolní rostliny (do půl metru) skliďte, ostatní skliďte v době normální zralosti.

    pliseň

    26. 6. 2016 12:02 Zakladatel vlákna: Kami
    Dobrý den potřebuji poradit.mam pidi poličko česneku na zahradce a začli mi žloutnout listy.když jsem jeden vytáhla byl obalen plisni a zemina kolem v podstate take.co to je? Jak se toho zbavit a jak ošetřit tu půdu? Česnek předpokladam skonči v popelnici.děkuji moc za rady
    26. 6. 2016 14:29 Jan Kozák
    Z tohoto popisu nic nepoznáme. Podívejte se dále do diskuse, jestli nenarazíte na něco podobného, co máte u Vás.
    27. 6. 2016 20:10 Kami
    Doplnila jsem foto. No po přečtení několika desítek příspěvků (všechny se přečíst prostě nedaj :) ) odhaduju že se bohužel jedná o sklerocii? Před výsadbou jsem česnek namořila v Sulce ale to asi nepomůže.Co však teďkon?Jak ošetřit půdu a co na tom místě můžu pěstovat?
    27. 6. 2016 20:42 Jan Kozák
    Asi jste to trefila správně. Proti sklerociu nepomůže ani dusíkaté vápno. Spolehlivé je nepěstovat na předmětném pozemku po dobu 15, raději však 20 let ni z rodu Allium, tedy česnek, cibuli, pór, pažitku a okrasné česneky. Ale třeba v nejbližších dnech narazíte na našich stránkách na optimističtější budoucnost.

    "plesnivý" česnek

    13. 6. 2016 22:21 Zakladatel vlákna: Jiří Snášel
    Vážený pane Kozáku,
    můžete mi prosím, stručně v několika bodech sdělit, jak se bezpečně poznáná, jestli jde o "fuzárium", nebo o "bílou sklerociovou hnilobu". Mně to přijde stejné, ale určitě to je jiné hlavně pro důsledky pro pěstitele. Již v minulosti mne někteří zahrádkáři oslovili, ať jim jejich chorobu identifikuji, jen jsem krčil rameny - nevím, lidově se tomu říká plíseň. A co s tím - podle toho, o jakou chorobu se jedná, ale mi to připadá stejné.
    Prosím, pane Kozáku, o stručné, ale výstižné rozlišení.
    Děkuji, J.S.
    14. 6. 2016 8:36 Jan Kozák
    Při napadení fuzáriem rostlina dlouhodobě chřadne a usychá, v porostu je menší, podzemní část je suchá, s výrazným fialovým zabarvením.
    Naproti tomu projev bílé hniloby je ve žloutnutí celé rostliny normálně vyvinuté. Podzemní část je měkká, od povrchu hnije a zapáchá. Cibule je obalena tenkou "vatovou" vrstvou s "makovými" zrníčky.

    Škúdci česneku

    8. 6. 2016 11:20 Zakladatel vlákna: Roman Mikyna
    Ještě foto celé rostlinky

    Škúdci česneku

    8. 6. 2016 11:16 Zakladatel vlákna: Roman Mikyna
    Ještě posílám foto poškozené rostlinky, prakticky je pryč celý kořenový systém ,v horní části rostlinky neni vidět žádné poškození od případných dalších škůdců jako květilka nebo vrtalka Děkuji za případné rady a určení škůdce

    Škúdci česneku

    8. 6. 2016 11:09 Zakladatel vlákna: Roman Mikyna
    Dobrý den všem zjistil jsem v porostu česneku napadení několika rostlin škůdcem rostlinka vykazuje znaky poškození Hádátkem zhoubným a při provedené následné pitvě rostlinky jsem našel ole v začínající cibulce asi jeden až dva milimetry velkého bílého až skleněného červika na jednom konci měl jako malinkatou černou špičku, dle dostupných informací by hádátko zhoubné mělo být ještě menší vše jsem zkoumal lupou, při následném focení několikrát zvětšěno, Děkuji panu Ing Kozákovi za případnou radu
    8. 6. 2016 21:55 Jan Kozák
    Tato larva tam bude druhotně. Ale problém tam je a jmenuje se bílá sklerociová hniloba.

    Hniloba

    31. 5. 2016 6:20 Zakladatel vlákna: Petra Auerová
    Dobrý den.
    Vážený pane inženýre.Obracím se na Vás s prosbou o radu při identifikaci choroby na česneku a jejího řešení.
    31. 5. 2016 21:03 Jan Kozák
    Moc pěkně to nevypadá. Jeví se to jako bílá sklerociová hniloba, proti které spolehlivě funguje jen čas 20 roků. Možná se nám blízká na lepší časy a bude k dispozici nechemická ochrana. Pokud něco k tomu nenajdete na našich stránkách do konce června, tak se připomeňte.

    Letošní zkušenost

    1. 4. 2016 20:25 Zakladatel vlákna: Tomáš
    Dobrý den,
    chci se podělit s pěstiteli o poznatek.
    V půlce září jsem aplikoval dusíkaté vápno pro desinfekci ornice. Dávka byla 1300 kg/ha (g/10 m2).
    Nyní mám vzejitý do 2,5 listků česnek 4 odrůd, zasázený 5.12.
    V půdě se ze dne 21.3. nachází 153 kg Nmin./ha, 84 kg Svod./ha. Letos nebudu česnek hnojit N ani S, pro biologický odběr na 10 t/ha výnosu zcela půdní zásoba dostačuje.

    Bílá hnilova sclerotium, jeden rostlinolékařmi doporučil Azoxystrobin v zálivce aplikovaný 3-4 ml/m2, že je účinný na tuto nsand nerešitelnou chorobu. POlyversum se prý míjí účinku, a neumí parazitovat sclerotium-je to prý fáma. Jak to prosím vidíte. Mám kupovat asi 300 ml Ortivy a zkusit toto zalivkové prolítí půdy strobilurinem. Děkuji za náměty. Tom.

    Hnojení kompostem

    18. 10. 2015 18:46 Zakladatel vlákna: David Švingal
    Dobrý večer, pane Kozáku, měl bych jednu otázku ohledně hnojení česneku kompostem.Do kompostu přidávám kuchyňské zbytky mimo jiné i slupky z cibule a česneku, příp. celé již v kuchyni neupotřebitelné. Mohu si tímto zavlést nebezpečné choroby např. bílou sklerociovou hnilobu? I když konzumní cibule a česnek nevykazují žádné vady? Nebo tyto zbytky do kompostu vůbec nepatří?
    Předem děkuji za odpověď. David.
    18. 10. 2015 22:51 Jiří Snášel
    Já do kompostu dávám i tyto nebezpečné věci. Ale nikdy kompostem nehnojím pole, kde mám, či mohl bych mít v budoucnu česnek.
    P. Kozák onehdá upozorňoval na průmyslový kompost, vyráběný z bioodpadu. Lidé do hnědých popelnic hází vše, včetně plesnivého česneku.
    19. 10. 2015 6:49 Jan Kozák
    Ve slupkách zdravého česneku nebo zdravé cibule je minimální riziko. Horší je to s materiálem, který se pro pochybný zdravotní stav v kuchyni nedá upotřebit. Nemá smysl si namlouvat, že v celém profilu kompostu se dosáhne během zrání teplota šedesát stupňů, která už likviduje téměř všechno, s výjimkou sklerocií.

    Dusíkaté vápno a sadba

    14. 10. 2015 22:07 Zakladatel vlákna: Jiří Fiala
    Dobrý večer přeji a rád bych poprosil o pár rad. Tak, jako mnozí jsem se i já letos setkal na svém česneku s několika chorobami, především sklerociová hniloba a fuzaria na dvou odrůdách paličáku. Odrůda LAN byla plně zdravá, po celou dobu vegetace a rovněž nepaličák a česnek pěstovaný z pacibulek (neznámé odrůdy) nejevil známky napadení.
    Protože nedokážu zabránit tomu, aby se část zamořené půdy nedostala kultivací do míst, kde plánuji česnek sázet letos, chtěl jsem vše řešit dezinfekcí půdy dusíkatým vápnem, ale většího množství srážek jsme se dočkali až dnes. Bude prosím takový zákrok efektivní, když nepřijdou vyšší teploty popř. jak postupovat?
    Je možné využít sadbu z pacibulek a nepaličáku vypěstovaného vedle napadeného paličáku?
    Předem děkuji za odpověď.
    15. 10. 2015 6:40 Jan Kozák
    Dezinfekční účinek dusíkatého vápna aplikovaného v této době je minimální. Je to jen drahé hnojení. Využití vlastní sadby je téměř bez rizika při dodržení izolační vzdálenosti 5 metrů. To znamená, že 5 metrů od rostlin, na nichž se objevily příznaky napadení, jsou pravděpodobně napadeny i rostliny bez viditelných příznaků.

    plisen

    27. 7. 2015 11:13 Zakladatel vlákna: M Stanek
    Dobrý den,

    Prosím o info.. je tohle to sklerocium? děkuji MS
    27. 7. 2015 21:37 Jan Kozák
    Je mi líto, ale je.

    Prosím o radu

    20. 7. 2015 18:50 Zakladatel vlákna: Pavol
    Dobrý deň p.Kozák chcem sa spýtať či sa môže konzumovať cesnak, keď vedľa neho bol cesnak napadnutý sklerociovou hnilobou. Ďakujem
    21. 7. 2015 6:16 Jan Kozák
    Myslím, že není důvod se čehokoliv obávat.
    < Novější123Starší >

    Kontakt E-mail, telefon, adresa

    Ing. Václav Kozák a Ing. Jan Kozák
    Chvojenec 75, 534 01 Holice
    IČO: 05439710
    Kontakt

    cesnek@cesnek.cz
    E-mail není určen k poradenství.
    Rádi Vám poradíme v diskusi.

    Obchodní podmínky
    Reklamační formulář

    Šlechtění česnekové sadby Grafika zpracována Odemne