Přihlášení

  • Pěstování
  • Popis česneku
  • Odrůdy
  • Choroby a škůdci
  • Články
  • Diskuse

    certifikáty, sadba

    31. 3. 2013 21:56 Zakladatel vlákna: Hana Kopecká
    Dobrý večer, pročetla jsem níže uvedenou diskuzi ohledně certifikátů. Jako malopěstitele a zároven i občasného konzumenta cizího než vlastního vypěstovaného česneku mě zajímá především kvalitní, ZDRAVÁ sadba. Což v případě sadby od pana Kozáka spolehlivě roky platí, to samé z Targa. Dukát byl také uspokojivý. V případě zahraničních odrůd jsem velmi opatrná a nedůvěřivá. Nestojím o to si znehodnotit půdu na roky a zavléct choroby. Snažím se pokud možno pěstovat vše bez chemie. Takže zdravá sadba je pro mě to nejdůležitější. Setkala jsem se s polskou sadbou, přesto že byla certifikovaná, byla promořená hádátkem....prý je takový všechen sadbový česnek z Polska. U francouzských odrůd kupuju na vyzkoušení jen sadbu ze spolehlivého renomovaného zahradnictví. O kvalitě čínské sadby, hm to by mě zajímalo zda existuje. Jistě chutová kvalita jednotlivých odrůd se velmi těžko empiricky stanoví i proto je zde takový prostor pro všechny možné podvodníky. Ano pan Docent z VŠCHT je kapacita ale, těžko bude určovat zdravost, bezviroznost porostu. Zkouším 5 francouzských odrůd zatím mě chutově proti českým zklamaly, ale někteří známý preferují velikost stroužku nikoliv chut... A dala jsem si tu práci přes francouzské česnekové stránky vybrat si jejich TOP odrůdy. Co se týká stránek vašeho sdružení pane Pavlíku máte na nich minimum informaci, které by podpořily vaši serioznost.
    31. 3. 2013 23:17 Jan Novák
    Mám takový dojem, že prvotní myšlenka Pana Pavlíka byla dobrá, ale vše se ztratí po nástupu p. Jandy do postu předsedy. Certifikáty bude dávat těm pěstitelům, jejichž produkci bude chtít přeprodávat. To, jestli VŠCHT bude kontrolovat poměry základních obsahových látek se ztratí, když česnek nebude prodáván jako odrůdový, ale anonymně jako Výběrová třída a II.třída (viz i Bramko).

    Své také vypovídá to, že ocenění Regionální potravina Libereckého kraje 2012 a v soutěži Výrobek roku Libereckého kraje 2012 vyhráli pěstitelé Mihulková+Hradecký z Bělé (a nikoliv pan Filip Janda).
    1. 4. 2013 0:48 Ivan Pavlík
    Mluvíte uplně z cesty pane Nováku. Nevím jestli se má cenu k tomu vyjadřovat, ale dobře tedy. Jedna z posledních reakcí.
    Je úžasné, jak Vy vše víte. Doslova úsměvné. Pan Janda nikomu certifikáty dávat nebude. Celá věc je jeho myšlenka již od počátku. Myšlenka Českomoravskýčesnek byla rovněž jeho. Byl u zakládání s panem Logajem, jenže pak se jejich představy rozešli. Abychom tedy věci uvedli na pravou míru.
    Opět uvádím, že zde nejde o odrůdové značení, ale o česnek pěstovaný v čr. Značení je pro konečného spotřebitele a ne pěstitele, aby si to někde koupil a hned to sázel na pozemku!!! Je také znovu potřeba upozornit, že zde budou probíhat podvojné testy jak na VŠCHT, tak na VÚRV.
    Regionální potravina se nevyhrává, ale dostává po přihlášení do tohoto programu. Pan Janda o ni nikdy neusiloval, takže ji nemohl získat. Tím pádem neruzumím, o čem to tedy svědčí.
    1. 4. 2013 8:09 Alena Mihulková
    Kdyby se dostávala, tak ji má v dnešní době každý...., dovolím si citovat ze stránek Regionální potraviny a upozornit na slovo zvítězí: Již třetím rokem uděluje Ministerstvo zemědělství značku Regionální potravina nejkvalitnějším zemědělským nebo potravinářským výrobkům, které zvítězí v krajských soutěžích. Projekt má za cíl podpořit producenty lokálních potravin a motivovat zákazníky k jejich vyhledávání na pultech obchodů, na farmářských trzích či přímo u výrobců. Spotřebitelé mohou vybírat z celkem 273 oceněných produktů. Značka Regionální potravina oceňuje ty nejlepší výrobky z každého kraje.
    V čem jsou výrobky s logem Regionální potravina na obalu výjimečné?
    Kvalita, místní suroviny, tradiční receptura a výborná chuť.
    Zelenomodré logo Regionální potravina na obalech výrobků spotřebiteli zaručí, že produkt musí být vyroben na území kraje, ve kterém bylo ocenění uděleno, a ze surovin dané oblasti.
    Díky krátkým distribučním cestám od výrobce ke spotřebiteli jsou tyto produkty čerstvější, mají lepší chuť i vůni. Potraviny dovezené ze zahraničí musí strávit dlouhou dobu na cestách. To neprospívá jejich čerstvosti a chuti a doprava ze vzdálených míst navíc zatěžuje životní prostředí.Oceněné Regionální potraviny splňují ty nejpřísnější evropské i národní požadavky na kvalitu potravin. Domácí producenti jsou oproti dovozcům více vystaveni tlaku na kvalitu jak ze strany spotřebitelů, kteří jsou s nimi v bližším kontaktu, tak ze strany kontrolních inspekcí.
    Výrobky oceněné značkou Regionální potravina prokazují jedinečnost v porovnání s běžnou produkcí dostupnou na trhu. Ať už se jedná o tradiční recepturu typickou pro daný kraj, originální výrobní postup nebo využití specifické regionální suroviny.
    Nákupem potravin označených logem Regionální potravina zákazník získává nejen záruku kvality a chuti, ale podpoří také svůj kraj.
    Na fotografii je vítězký vzorek. Po tom, co se zde dozvídáme, zvážíme, zda budeme i nadále dodávat vzorky českých odrůd pro výzkum VŠCHT a VÚRL paní Ovesné / v loni jich bylo vyhodnoceno 20/. Nechceme se podílet na projektu, kterým se už nyní medializuje pan Janda a spol.
    1. 4. 2013 8:16 Alena Mihulková
    1. 4. 2013 12:22 Jan Novák
    Gratuluji Vám k získaným oceněním a ze srdce Vám jejich získání přeji.

    Jistě mi potvrdíte, že konečný spotřebitel má právo znát odrůdu česneku a nikoliv jen jakostní znaky ověřované V3CHT a VURV na bagatelním vzorku.

    Už jsou pryč doby, kdy na pultech prodejců byly jablka dělena na červená/žlutá/zelená a brambory pouze podle varného typu. Zákazník, který si rád připlatí za kvalitu vyžaduje i znalost odrůdy a regionu pěstování. Certifikát, který neobsahuje ani žádné informace o certifikační autoritě je bezceným cárem papíru. Pro mne je cenější dobré jméno u stálých zákazníků a certifikát od sdružení Český česnek na prodejní cenu nebude mít vliv a terdy byl by mi k ničemu.

    Prosil bych pana Pavlíka, aby zde udedené informace uváděl na webu jejich sdružení, protože tam je asi bude hledat spotřebitel i potencální žadatel o certifikát.
    1. 4. 2013 18:45 Ivan Pavlík
    Jen pro upozornění, od paní Mihulkové jsme nedostali žádný vzorek česneku pro výzkum. Nevím na jakém výzkumu dělá paní Mihulková, ale s námi a naším výzkumem nemá nic společného. Výzkum probíhá na VšCHT pod vedením pana Voldřicha a sem určitě paní Mihulková nic nedodává. Pravděpodobně se účastníte výzkumu pouze s VÚRV.
    S pozdravem
    1. 4. 2013 14:06 Jan Kozák
    Myšlenka založit sdružení pěstitelů česneku je stará minimálně 20 let (kolik tehdy bylo géniovi Járovi Cimrmanovi, pardon, Filipu Jandovi?) a prosazoval ji pan Ing. Pavel Havránek, CSc., dej mu pánbu věčnou slávu. Aktivní podporu našel až v Buchlovicích, ale i tamní nadšení potřebovalo někoho, kdo to administrativně dotáhne. Tím byl pan Logaj a patří mu za to dík.
    Omlouvám se Vám, paní Mihulková, že jsem svůj příspěvek nacpal před Vás. On také reaguje na ten předchozí. Stejně je všechny brzy smažeme.
    1. 4. 2013 0:36 Ivan Pavlík
    Bohužel, zde je zásadní problém, se kterým se setkáváme. Paní Kopecká zde mluví o sadbě. Zde je třeba seriozné říct, že pro nás jako pro sdružení je prvotním cílem certifikovat česnek, který byl vypěstován ze sadby ať české nebo zahraniční. Je také si třeba seriózně přiznat, že zahraniční odrůdy se tu budou ještě nějaký čas pěstovat, jelikož české sadby je nedostatek a trh si žádá produkty pěstované v ČR. To je oč tu v současné době na trhu běží. Samozřejmě, pokud si někdo kupuje česnek k tomu aby ho sázel, má se obrátit na šlechtitele, to nikde nezastíráme!!! Naše sdružení se zde snaží označit česnek pro KONZUMENTA!!! Ne pro pěstitele. Bohužel to je pro mnohé těžké pochopit. Zákazník, si žádá pálivý česnek, který je pěstován v ČR. To je náš cíl cesty.

    31. 3. 2013 18:42 Zakladatel vlákna: Martin Harasim
    Poslední březnový den a u nás takové milé překvapení. Včera slunečno 7°C, dnes kolem 0°C a ... no podívejte se sami. Včelky v zahradě hlídají česnek před úly.
    Opavsko 230mnm, přes 20cm sněhu a sněží dál...nádhera

    přihnojení

    31. 3. 2013 15:39 Zakladatel vlákna: Pavel Baxa
    Je už vhodná doba přihnojit ledkem?Mrzne občas padá snih tak nevím.
    31. 3. 2013 22:53 Jan Novák
    ... se provádí až v době růstu. Letos možná bude první dávka až v druhé půlce dubna či první týden v květnu. Do té doby si česnek bohatě vystačí se zásobním vyhnojením.

    Certifikát

    29. 3. 2013 8:55 Zakladatel vlákna: Ivan Pavlík
    Dobrý den, pane Kozáku, musím reagovat na Váš příspěvek o certifikátu. Abych podotknul naše sdružení se vydáváním certifikátů zabývá již od loňského roku. To, že zde píšete, ať se lidé k jinému certifikátu nehlásí, je velice právně náročné a legislativně neúnosné. Naše sdružení má kvalitní kontrolní mechanismy, které hlídáme takřka po celý rok. Toto sdružení má již přes 300 zájemců na tento rok (pěstitelé i prodejci).
    Vydávání certifikátů je zdarma. Kontrolní činnost sdružení je v tomto roce placena ze strukturálního fondu EU pro rozvoj regionu.
    Věřím, že své slova ještě uvážíte o tom kdo je a není podvodník. Cítíme se jako slušní občané této země s podobnými cíli, jako Vy. Proto bychom byly neradi z nějakého vzájemného osočování.

    ***Odkaz byl odstraněn. Reklama je na tomto webu možná pouze formou placené inzerce. Děkuji za pochopení.***

    S pozdravem, předseda sdružení
    29. 3. 2013 21:23 Jan Kozák
    Jsem sedlák, ne diplomat. Co si myslím, bez obalu řeknu nebo napíšu. Do dnešního dne jsem u prodávaného česneku viděl několik typů certifikátu, celkově několik desítek případů. Vždy se však prodával česnek z dovozu. V loňském roce totiž většina českého česneku zmrzla, ale tolik "českého česneku" na trhu nikdy nebylo. Že existuje Vaše sdružení jsem zjistil asi před měsícem z inzerátu v jistém informačním týdeníku pro podnikatele. Tento inzerát působí velmi nedůvěryhodně, proto jsem se o to začal zajímat. Díval jsem se na podmínky vydávání Vašeho certifikátu. Chybí tam kontrola porostu a bez ní je jakákoliv certifikace nabídkou pro podvody. Navíc je jasné, že jste se neseznámili se zákonem o oběhu osiva a sadby pěstovaných rostlin ani se situací s prodejem české česnekové sadby. Podle Vašich podmínek by totiž certifikát nemohl dostat žádný pěstitel. (Nebo to pro ně není určené?) Navíc je jasné, že jste při formulování svých podmínek využili text od občanského sdružení Českomoravský česnek se sídlem v Buchlovicích. Zajímalo by mě, proč jste založili konkurenční sdružení k již existujícímu Českomoravskému česneku, když výše uvádíte, že máte podobné cíle. Za vysvětlení by stálo také to, proč máte v logu česnekovou cibuli a okolo text, podobně jako já, když se nabízí řada jiných možností. A že byste měli tři sta zájemců, tomu upřímně nevěřím.
    29. 3. 2013 22:45 Jan Novák
    1) Teprve tady jsem se dozvěděl, že předsedou "Sdružení Český česnek" je nějaký Ivan Pavlík. Na jejich stránkách jsem to nenašel.
    2) Jejich certifikáty vlastní tři největší dovozci španělského česneku. Kontrolní mechanismus VŠCHT hlídá jen obsah silic a dalších jakostních znaků. Určitě nejde o DNAfineprintig a podobné přesné určení shody slizně se sadbou.
    3) Jak píší na svých webovkách, jsou ochotni certifikovat i italské odrůdy. Snad právě proto musí být "konkurencí" k Buchlovickým nadšencům pracujících bez dotace z EU.
    4) mám dojem, že pravidla jsou tak vágní, že by dokázali certifikovat i čínský česnek, pokud bych jej prohlásil za "tradiční krajovou odrůdu" pěstovanou z vlastní sadby.
    30. 3. 2013 8:40 Ivan Pavlík
    1. najdete v registru Ministerstva Vnitra, kdo je a není předsedou.
    2.Kdo jsou Ti tři největší dovozci španělského česneku? Vy máte snad více informací než já? Nicméně i sám pan Pokora, což je ředitel certifikace SZPI uvedl, že náš systém je propracovanější než ten pana Kozáka. Jedná se tu totiž o nutnou konverzi mezi VŠCHT - obsahové látky (nejen silice, pravděpodobně ani nevíte co silice jsou jinak byste to takhle ani nemohl napsat a VÚRV - kde je nutné kontrolovat pomocí DNA fingerprintingu DNA česneku. Pan Kozák plánuje kontrolu pouze pomocí DNA fingerprintingu. Jedna kontrola bez druhé totiž absolutné nic neodhalí.
    3. Některé Italské a další česneky jsou co se týče chuti vyýraznější a kvalitnější než typické české odrůdy. Ale to už ví asi také každý. Dotaci si jistě Buchlovický festival může zajistit také, rovněž i pan Kozák na své certifikáty, pokud o to nemají zájem a je pro ně jednodušší vytáhnout peníze z lidí, tak je to jejich věc.
    4. Pokud by se zde čínskému česneku dařilo a byl by chuťově srovnatelný, tak by se dal certifikovat, aniž byste musel říkat, že je to krajová odrůda. Nicméně krajovou odrůdou se česnek stává již po kněkolika letech pěstování v dané lokalitě.
    30. 3. 2013 20:51 Jan Kozák
    K bodu 2.
    Nějak jste si spletl terč, do kterého střílíte. Certifikát česneku vydává občanské sdružení Českomoravský česnek se sídlem v Buchlovicích, ne já. Nejsem ani kontrolním orgánem, tím je SZPI, tudíž nemám s metodou DNA ... nic společného ani nic takového neplánuji.
    Máte-li skutečně tak dobrý systém certifikace, uveďte ho na svém webu. To, co tam zatím máte svědčí nejen o opaku, ale o naprosté neznalosti problematiky, což jsem uvedl už včera.
    K bodu 3.
    Vyjádřit se o něčem, že je chuťově kvalitnější, je dost problematické. Každá odrůda (a nejen česneku) je chuťově více nebo méně odlišná od ostatních. Ale je třeba mít na paměti, že krajové odrůdy česneku se vyvíjely po staletí. Jejich chuť odpovídá chuťovým návykům dané oblasti. Proto jsou italské česneky jiné než české nebo francouzské.
    Pokud slušný člověk něco chce, pak je ochoten za to i zaplatit.
    K bodu 4.
    Obor šlechtění rostlin asi není Vaší nejsilnější stránkou.
    30. 3. 2013 21:38 Ivan Pavlík
    K bodu 2. Opět si protiřečíte, všichni víme, že je to Vaše práce (certifikát).
    Na semináři jsem nebyl, jelikož program byl téměř identický s loňskou konferencí v Olomouci, které jsem se účastnil i s panem Jandou, který zde byl rovněž. Nebylo zde nic nového, co by se už dlouho nevědělo.
    Obor šlechtění není silnou stránkou, to ano, přiznávám, ale legislativu známe velice dobře, to je naopak Vaše velmi slabá stránka. S pozdravem
    30. 3. 2013 22:54 Jan Novák
    ... ale jak je vidět tak jsem se trefil do černého.
    Jinak, netvrdil jsem, že italské odrůdy by byly horší nebo špatné. Některé jsou svými vlastnostmi jedinečné, ale je to asi jako s naší českou majoránkou a pravým italským oregánem. V některých receptech je můžete vzájemně zaměnit a jinde tvrdě narazíte.
    Takže pane Pavlíku, informace co tady upřesňujete by měly být především na Vašich webových stránkách. Dále by jste si měli hlídat, aby na stránkách prodejců zahraničního česneku nebylo zneužíváno Vaše logo a repliky Vašeho certifikátu. Já jsem vycházel pouze z veřejně dostupných informací a není mou chybou, že jsem si na základě jejich dohledání udělal (dle Vašeho mínění) chybný názor.
    31. 3. 2013 10:45 Ivan Pavlík
    Můžete uvést nějaký konkrétní příklad? Pokud někdo něco falšuje, není asi uplně v našich silách, abychom ho odhalili, ale pomoct můžete i Vy. Na falsifikáty se vztahují určitá pravidla a dají se proti těmto lidem vést určité právní kroky.
    Klidně mi pošlete email, ať to neřešíme na stránkách pan Ing. Kozáka.
    31. 3. 2013 6:33 Jan Kozák
    Máte to nějak popletené. Ani jediný z bodů programu semináře v Olomouci nebyl identický se seminářem v Buchlovicích. Ale Vy to jistě musíte vědět lépe, když jste v Buchlovicích nebyl. Na tvorbě legislativy týkající se oběhu osiva a sadby jsem se také osobně podílel, tudíž ji skutečně asi neznám.
    31. 3. 2013 10:42 Ivan Pavlík
    Už si teď nepamatuji přesný program z Buchlovic, ale vím, že minimálně metoda DNA fingerprinting od paní Ovesné byl na programu obou akcí. Pane Kozáku, nebaví mě vést žabomyší války. Občas mi některé reakce připadají, jak když se hádají dvě děti na písku.
    S pozdravem
    31. 3. 2013 11:37 Jan Kozák
    Skoro bych neřekl, že jsem tuto nesmyslnou diskusi vyvolal já. Ale... Je sice pravdou, že přednáška Dr. Ovesné byla na programu obou akcí, je třeba vědět, že bude asi jiná na začátku výzkumu a po jeho skončení. Nehledě na to, že se paní doktorka den před seminářem pro nemoc omluvila. Přitom na její přednášku i přítomnost jsem se nejvíc těšil.
    Dobře, složme zbraně a já se pokusím večer otevřít jinou kvalitu.
    30. 3. 2013 7:58 Jan Kozák
    Kdo je vlastně předsedou Vašeho sdružení, je to pan Ivan Pavlík, který se teď za něj vydává, nebo pan Filip Janda, který se za něj vydával ještě nedávno? Nebo máte víc předsedů, případně máte střídavé předsednictví (podobně jako je střídavá péče o děti v rozvedených manželstvích)?
    30. 3. 2013 8:29 Ivan Pavlík
    V současné době jsem předsedou, nicméně na příští týden je svolána Valná hromada, kde se bude volit nové předsednictvo. Pan Janda bude s největší pravděpodobností zvolen novým předsedou a nynější kroky jsou zejména jeho iniciativou.
    S pozdravem
    30. 3. 2013 19:48 Jan Kozák
    Je zajímavé, že se pan Janda na novou funkci tak těšil, že si ji prokazatelně usurpoval už 10. ledna, ne-li dřív.
    30. 3. 2013 20:03 Ivan Pavlík
    Na tom není nic zajímavého. Jelikož je tato valná hromada naplánovaná již od 10. září 2012 a od této chvíle fakticky vystupuje jako předseda, jelikož bylo dohodnutou již v tuto dobu jeho následné zvolení při této valné hromadě. V tuto dobu je třeba hlavně konat. Proto již jako předseda vystupuje a my si jeho práce a činnosti pro naše sdružení velice vážíme. V další řadě je to právě on, kdo platí výzkumy a konzultuje výzkum s VŠCHT a v jejich spolupráci je tu připravována ČN pro prodej česneku v budoucnu. Možná, že kdyby ste nebyl proti všemu co neděláte Vy, všem by se nám třeba lépe spolupracovalo.

    S pozdravem
    30. 3. 2013 8:40 Ivan Pavlík
    Dobrý den, pane Kozáku,
    Nejprve k inzerátu, o kterém nic nevíme. Rozhodně jsme si jisti, že jsme si nikde žádný inzerát ani reklamu nepodávali. Proč také? Jsme nezisková organizace a vše děláme za podpory finančních prostředků z EU a MZ a příspěvků od členů.
    Průběh kontroly pěstitelů a prodejců je odlišná. U pěstitelů jsou samozřejmě přísnější pravidla a kontrola porostu je samozřejmostí, bez ní by to asi opravdu nešlo. Nicméně děkujeme za radu.
    A teď bych Vám rád odpověděl na otázku, proč konkurenční sdružení. V První řadě bych se nenazýval konkurencí, jelikož Vy máte za cíl certifikovat české odrůdy a my česnek pěstovaný v ČR. V další řadě bych řekl, že jsme jen více promysleli a připravili se na ně, protože celá věc se plánuje již od roku 2009 a loňský rok byl spuštěn poprvé projekt certifikace česneku.
    Už jen to, že OS ČMČ má naprosto odlišné stanovy než naše sdružení bylo velkou překážkou v nějakém dalším postupu v certifikaci česneku v ČR společnými silami. Další věcí je, že za poslední roky nevykonávalo téměř jakoukoliv činnost, až na Buchlovický festival – samozřejmě. Zejména po smrti pana Hanzlíka, kterého jsme si všichni velice vážili, se sdružení soustředilo pouze na festival a žádné jiné cíle moc neplnil, což je částečně také chybou nedomyšleně sepsaných stanov. V poslední řadě komunikace s panem L. L., byla téměř nereálná. Snad jsem ve zkratce shrnul, proč bylo nutné, aby tu bylo založeno toto sdružení.
    Se zákonem o oběhu osiva a sadby pěstovaných rostlin i se situací s prodejem česnekové sadby jsme plně seznámeni  V tom jsou naše cíle taky rozlišné, protože my certifikujeme pěstitele, kteří mají sadbu i z jiných zemí než ČR, což je samozřejmě v dnešní době téměř samozřejmostí. Nicméně, my zaručujeme vypěstování v ČR a ne české odrůdy, kterých bohužel nemáte dostatek, tak se pěstitelé museli zařídit jinak. V opačném případě by si ji u Vás všichni rádi zakoupili.
    K podobnosti našeho loga a Vašeho bych se snad ani nevyjadřoval  Jelikož jsou naše cesty dost propojené, tak i česnek v logu se zdá být celkem pochopitelný. Pokud Vám loga opravdu připadají podobná, tak to asi budete muset řešit na úřadu průmyslového vlastnictví, kde rozhodně žádnou podobnost s jakoukoliv již zaregistrovanou ochrannou známkou nezaznamenali. Barvy a styl jsou naprosto odlišné, font písma rovněž, jediná podobnost se dá vidět opravdu jen v česneku, který už odlišnější od toho Vašeho být ani nemohl.
    Věřím, že se někdy dokážou naše cesty spojit, bohužel naše činnost je NEZISKOVÁ, což je pro Vás zřejmě nezajímavé, protože jak jsem studoval Vaše podmínky, jsou dosti finančně náročné, mohl by tu být prostor pro jistou formu potenciální korupce.
    S pozdravem
    30. 3. 2013 20:25 Jan Kozák
    Inzerát jsem objevil v Agrospoji č. 9, str. 73.
    Občanské sdružení Českomoravský česnek se sídlem v Buchlovicích nemá s mojí osobou moc společného. Nejsem ani jeho členem. Přesto považuji za svou povinnost se jich zastat. Toto sdružení vyvíjí i další činnost, ne jen pořádání festivalu. Např. před měsícem pořádali celonárodní seminář o česneku. Pokud jste se ho zúčastnili, tak jste viděli ten nabitý sál. Nevyužívají žádné fondy z EU ani Ministerstva zemědělství jako Vy. Dělají to za zaplať pánbů. Ta korupce, o níž píšete, by mohla být v tom, že by chtěli, až přijde jejich čas, mít tam nahoře lepší místečko. Naopak, jak známe ze sdělovacích prostředků, nejvíc se podvádí tam, kde jsou peníze od státu, případně z EU. A to je zase Vaše parketa. Mně osobně se jeví jedna koruna za kilogram jako velmi seriózní.
    30. 3. 2013 21:28 Ivan Pavlík
    Je to úsměvné co říkáte a asi nemá cenu to dále rozvíjet. S pozdravem

    Cesky cesnek

    29. 3. 2013 8:24 Zakladatel vlákna: Tomas
    Dobry den,
    chcel by som sa opytat ako to je s pestovanim ceskych odrod cesnaku v inych krajinach,napriklad na Slovensku.Mozem pestovat a predavat Vase ceske odrody ako KONZUMNI CESNEK na Slovensku,ktore si sam vypestujem na svojom poli z ceskej sadby ktoru si zakupim u Vas(napriklad vekan,lukan..)?Alebo,ako slovak mozem pestovat na Slovensku len slovenske odrody cesnaku?Za odpoved dakujem.Prajem prijemne sviatky.
    Zařazeno: Prodej česneku

    Mraz a cesnek

    28. 3. 2013 16:01 Zakladatel vlákna: Svoboda Jaroslav
    Dobry den.
    Odruda Havran, vysadba probehla v listopadu. Pred tremi tydny listy ze zeme. Dotaz: Uskodi nynejsi mrazy, az -10°C? Pokud cesnek vymrzne, nasadi znovu? Zahon jsme prikryli folii, vadi folie jiz treti tyden?
    Dekuji a zdravim
    29. 3. 2013 22:55 Jan Novák
    Máte přikryto folií nebo netkanou textilií?

    Ja osobně se o svůj česnek nebojím. I v této chladové periodě neklesla teplota půdy v úrovni podpučí pod bod mrazu. Česnek zastavil růst, což "oznámil" viditelně ztmavnutím nebo zčervenáním špiček lístků. Většina odrůd je však dosud pod zemí.
    31. 3. 2013 19:56 Miroslav Pala
    Česnek oznámil,že pozastavil růst? Co to přesně značí? že opět začne růst,nebo se zastavil a je konec.
    31. 3. 2013 20:58 Jan Kozák
    Začne růst, ale až se oteplí.
    2. 4. 2013 19:48 Miroslav Pala
    Děkuji

    Prodej česneku

    27. 3. 2013 13:54 Zakladatel vlákna: Michal Soukup
    Dobrý den
    Mohl bych se zeptat jak by se mělo postupovat,když bych chtěl prodávat vaše odrůdy česneku(sadba zakoupena přímo u vás),jestli potřebuji licenci i na prodej konzumního česneku nebo jenom na česnek sadbový.Jestli je možné vůbec licenci získat,jestli je licence dávaná na všechny vaše odrůdy a nebo jenom na určitou odrůdu a jaká je výše licenčních poplatků. Předem děkuji za odpověď Michal S.
    28. 3. 2013 20:13 Jan Kozák
    Většina našich odrůd je chráněna podle zákona 408/2000 Sb., o ochraně práv k odrůdám. Podle tohoto zákona jsme výhradně my, kdo tyto odrůdy může ekonomicky využívat. Jedná se i o prodej konzumního česneku. Nejdůležitější paragrafy z tohoto zákona najdete na těchto stránkách v rubrice právní okénko. Celý zákon je např. na stránkách ÚKZÚZ v části odrůdy - legislativa.Licenční poplatek je 10 % z ceny vysazeného materiálu. Odpovídá to podle odrůdy asi 1 - 2 % ze sklizně. Ozvete-li se mi na E-mail, pošlu Vám potřebný tiskopis. Navíc doporučuji každému, kdo bude prodávat český česnek, aby si požádal o vystavení certifikátu na www.certifikat-cesneku.cz. Je totiž potřeba rozlišit slušné lidi od podvodníků, proto se nehlaste k žádnému jinému certifikátu.

    hledám odpověď

    26. 3. 2013 15:31 Zakladatel vlákna: Miroslav Pala
    Dobrý den,
    byl jsem se podívat na zahrádce a zjistil jsem že mám oranžovo-červené lístky.Co to značí? Předem děkuji za odpověď.
    26. 3. 2013 18:58 Jan Kozák
    Je to reakce na současný průběh počasí.
    27. 3. 2013 10:39 Roman Soukup
    Tato reakce česneku na počasí bude škodit či škodí česneku? Bude menší výnos ze sadby? Toto zbarvení lístků časem zmizí z oteplením?Trošku popsat danou otázku jestli to půjde děkuji za odpověď.
    28. 3. 2013 19:08 Jan Kozák
    Popsat se to dá až potom. Myslím si, že se česneku zatím nijak neubližuje (to jsem si myslel i loni v únoru, ale to byla jiná situace).

    Ještě k odhlávkování

    25. 3. 2013 9:39 Zakladatel vlákna: Petr Štěpánek
    Zdravím , jaro je tady - mrzne a mrzne. Česnek co je venku , tak na koncích zčervenal a asi také čučí – co se děje. Zaujal mě článek ,, Odhlávkování česneku“ trochu jsem se v něm ztrácel, ale snad jsem to pochopil dobře. Pokud má někdo ještě podobné zkušenosti napište, protože získané pacibulky a větší cibule bych bral. Pacibulky mi vydrží nejdéle a používám je do jídel i v době, kdy již cibule česneku nemám. Mé zkušenosti jsou zatím jiné, ale možná dělám něco špatně. Česnek hlávkuji co nejdříve, neb jsem se zde dozvěděl, že by mohlo dojít k nárustu cibulí. Zdá se mi, že asi trochu ano. Pokud chci pacibulky, tak stvoly musím nechat. V sezoně 2011-2012 jsem sadil deset odrůd česneku a po špatné zimě se rozhodl nechat si i pacibulky na cca 20 cibulích u každé odrůdy. Ostatní včas odhlávkoval. Po narovnání stvolu u odrůdy jsem vždy zbytek sklidil a dal sušit. Česnek s hlávkami cca po 14 ti dnech-při praskání hlávek, také sklidil. Tyto cibule byli o něco menší - zavřené , ale u  všech sušením došlo k otevření. Ostatní dříve sklizené dobré. Je fakt, že to nebyl zrovna rok na porovnávání, ale pokud bych se naučil pěstovat větší cibule a zároveň pacibulky, bylo by to fajn. Panu Mitiskovi věřím , ale nevím jak toho stavu dosáhnout, pacibulky mi vždy nějakou sílu odčerpají. V jiném místě to třeba funguje, ale u nás asi ne. Česneku zdar PetrS.
    25. 3. 2013 11:03 Vlastimil Mitiska
    Dobrý den, já sem tomu taky nevěřil /přišel na to kolega/. Je to nelogické, ale zatím je to u mě tak. Jak už sem psal dolejc v příspěvku, tak rostliny s ponechaným vrškem drží zelené i v době, kdy ostatní odhlávkované už přirozeně žloutnou - hic, sucho, a končijou vegetaci. A pak po oba roky se tak dočkaly v dobrém stavu deště, a rostly ještě jakou dobu dál. Jak ste psal - musí se počkat co nejdýl, až nejen popraskané vršky ale až už semtam i k vypadnutí - loni už se s nima nesmělo ani zatřást, protože by nějaké pacibulky vypadávaly. A opravdu oba druhy česneku měly podstatně větší spodky - určitě o třetinu - a navíc pořádný vršky, který matka taky letos zjara vyseje /má na to čas/. Rovněž píšete dobře, že při sušením potom takové cibule semtam praskaly už šlupky - brali sme je přednostně. Na prodej by to tedy nebyla ideální metoda, ale pro vlastní potřebu u části porostu výborné - určitě k vyzkoušení. Zdraví Mitiska Třebíč
    25. 3. 2013 11:47 Jan Novák
    Ta Vaše krajová odrůda s velkými pacibulkami vypadá zajímavě jek z hlediska "ne"citlivosti k potřebě ohlávkování, tak i k odolnosti proti přezrání.
    Proto bych měl přání, jestli by jste neposkytl panu Ing. Kozákovi materiál pro ověření, jestli by daná krajová odrůda neměla potenciál k registraci na odrůdu uznanou.
    Zdraví Honza Hořice
    25. 3. 2013 13:16 Vlastimil Mitiska
    Ale beze všeho, pokud bude mít pan Kozák zájem, rád mu nechám do 20 palic toho česneku třeba výměnou za nějaký jeho podle mého výběru. Poslal bych mu telefon nebo e-mail Tento efekt se projevuje ale i u Vekanu a kolegovi u česneku, kterému říká ruský. Zdraví Mitiska
    25. 3. 2013 19:06 Jan Kozák
    Jakoby mi ten jistý Honza Novák (ml.), pokud se tak skutečně jmenuje, četl myšlenky. Ale nemusel spěchat, sám bych pana Mitisku o vzorek jeho odrůdy požádal. Proto Vás, pane Mitisko, prosím o zaslání tel. čísla, nejlépe E-mailem, abychom se nějak domluvili. Děkuji.
    25. 3. 2013 19:42 Vlastimil Mitiska
    Poslal sem Vám telefon na oba Vaše e-maily, inzerovaný v kontaktech i ten při registraci, ale oboje se vrátily jako nedoručitelné, prosím o sdělení funkčního emailu. Díky, Mitiska
    25. 3. 2013 19:44 Jan Novák
    Příspěvek byl smazán, protože porušoval pravidla diskuse.

    výše objednavky

    24. 3. 2013 20:04 Zakladatel vlákna: Radim Suda
    Lze si objednat jen 0,5 kg satby?
    24. 3. 2013 20:51 Jan Kozák
    Jistě, nezapomeňte na termín 1. května.

    Sadbový - konzumní

    24. 3. 2013 12:57 Zakladatel vlákna: Martin
    Dobrý den,
    rád bych se zde dozvěděl jaký je rozdíl mezi sadbovým a konzumním česnekem , kromě toho že jeden je určen pro výsadbu a druhy pro sklizeň. Pokud vím tak sklizený se dá opět zasadit. Také by jsem rád věděl kde je možné zakoupit český sadbový česnek.
    Děkuji Holý M.
    24. 3. 2013 14:02 Jan Kozák ml.
    Hezký den,
    rozdíl mezi konzumním a sadbovým česnekem máme poměrně podrobně popsaný na stránce Česnek v otázkách.
    Český sadbový česnek ze sklizně 2012 už půl roku nikde neseženete. Naše odrůdy můžete objednat prostřednictvím těchto stránek od 1. května, budeme dodávat také do maloobchodní sítě. V obou případech bude česnek dodáván v září. Jarní český česnek letos (a s největší pravděpodobností ani v dalších letech) na jaře neseženete ani konzumní.

    Odhlávkování česneku

    23. 3. 2013 19:22 Zakladatel vlákna: Vlastimil Mitiska
    Dobrý den, léta pěstuji na poli česnek, a léta jsem podle všeobecně doporučované praxe olamoval u paličáků květní stvol. Kolega ale stvoly neodstraňuje a zjistil, že palice pak narostou naopak víc - a tak sem to poslední dva roky taky u části porostu vyzkoušel. A opravdu - česnek je sice podstatně déle zelený, sklízí se později, ale palice je podstatně větší /pěstuju Vekan a pak další neznámý paličák - vekan dělá jen velké množství drobných semínek, druhý česnek naopak pořádné pacibulky - často je to jak třetina cibule - to rozhodně není nepodstatné/. Byl jsem z toho velmi překvapen, dva roky po sobě už mám ale taky vyzkoušeno a výborné. A dál - loni sem viděl na písčité půdě - sousedi měli dva záhony česneku, jeden normální, druhej nastlali hoblinami - rok byl spíš sušší u nás, a česnek pod hoblinami na písku byl neskutečně lepší než nemulčovaný. Zdraví Mitiska Třebíč
    24. 3. 2013 20:10 Jan Kozák
    Je pravdou, že odrůda Vekan reaguje na hlávkování minimálně, zato např. odrůda Bjetin maximálně. Přesto se mi tomu nechce věřit. Bylo by potřeba založit řádný pokus podle pravidel polního pokusnictví, pak by byl výsledek průkazný.
    25. 3. 2013 6:53 Vlastimil Mitiska
    Je to tak, jak Vekan, tak ještě víc druhý česnek - modrý paličák, který tvoří skutečně veliké pacibulky, narostl s vršky podstatně víc. Co bylo odhlávkováno, tak zasáhly hice a sucho, oba roky, přirozený proces, ovšem ty které rostly pro vršky, zůstávaly zelené, a po oba roky, co sem to zkusil, se dočkaly deště, půda úrodná, spíš těžká, a zůstaly zelené ještě dlouho, při sklizni značné příjemné překvapení.
    25. 3. 2013 9:00 Jan Novák
    Pan inženýr Kozák má pravdu, ověření že neohlávkovaný Vekan dá lepší výnos než ohlávkovaný by se muselo ověřit podle pravidel polního pokusnictví. Ono totiž nelze vyloučit, že u neohlávkovaného Vekanu jste žloutnutí listů správně vyhodnotil jako nedostatek disíku a ledkoval, zatímco u ohlávkovaného jste mohl usoudit, že se jedná o znaky sklizňové zralosti a porost předćasně sklidil.
    Obecně platí, čím větší pacibulky a rannější odrůda, tím více je patrnný vliv ohlávkování. Pokud máte obě odrůdy pozdní, je možné že pokud čas ušetřený neohlávkováním věnujete kultivavi a trhání plevele, pak uděláte pro česnek lépe.
    Pro mulčování je lepší mít meziřádkové pásy z hnědé netkané textilie (50 - 60 g/m2) které se dají před kultivací sejmout a po kultivaci opět rozvinout, nepodporují rozvoj plísní ve vlhkých letech a brání nadbytečnému výparu v letech suchých. Taky brání růstu většiny plevelů (tj. mimo svlačce a pýru).
    25. 3. 2013 11:14 Vlastimil Mitiska
    Dobrý den, odhlávkované i neodhlávkované rostliny byly pěstované naprosto stejně - sázím jen jednu řadu česneku kterou vždycky na poli fouknu napodzim jako poslední k tulipánům. Sázíval jsem i 10 000 stroužků, ale bylo to v době, kdy jsem dostával na tržnici od prodejce 40,- za kilo, prodávali to za 80,- a tak sem se na to vykašlal / a taky mi to lidi kradli/. A tak teď léta sázím jen pro nás 300 stroužků v jedné řadě - a naprosto stejně kultivuju - je to ručně okopaný, vypletý, a jediný rozdíl je v tom olámání a pak termínu sklizně. Navíc česnek vůbec nehnojím a jeho velikost je solidní. Dřív sem hnojil, a neustále semtam plíseň. Jeden rok - byl jsem ještě úplnej začátečník - sem dokonce pohnojil hnojem, nechal zaorat, vysázel česnek, zjara ještě přihnojil cereritem, česnek byl neskutečnej, ale nejmín třetinu sem vyhodil už při čištění. Takže sem hnojit zcela přestal a zcela se taky ztratila plíseń - nejhorší choroba česneku. Sázím na poli po mečících, půda je ve slušném stavu, a zcela to stačí, to samé na normální zahradě. Navíc kolega měl potíže s plísní, protože mě neposlechl a stále tam nějaké granulky zjara sypal, a tak jestli si může česnek dat ke mě - mám víc zahrad - nechal sem ho, měl svou sadbu - kde snad polovinu! česneku vytrhal právě na plíseń - projevila se tak do půlky vegetace a pak další rostliny už vpořádku, a v sadbě to neměl - poprvé nepohnojil a sklidil všechen česnek rovněž zdravý. A pak přišel na to neodhlávkování a větší nárůst - a vypadá to, že je to pravda. Kdyby byla zaručeně cena aspoň 100,-, začal bych česnek pěstovat zas, ale myslím si, že to dlouho nevydrží, i když naši prodejci jsou neskuteční. Zdraví Mitiska

    možno sázet mezi česnek?

    22. 3. 2013 17:48 Zakladatel vlákna: Irena Exnarová
    Dobrý den, jelikož nemám moc velkou zahrádku tak jsem se chtěla zeptat jestli mohu mezi na podzim vysázený česnek nasázet na jaře okurky nakládačky ? Jestli se to nebude tlouct. Jsem v pěstování nováček a chtěla bych to zkusit . Děkuji za radu Irena Ex.
    23. 3. 2013 19:11 Jan Kozák
    To asi nebude žádné štěstí. Co se týká konkurence při výživě, tam by problém nebyl, ale do sklizně česneku bude celý porost zakryt nakládačkami, takže se Vám bude špatně sklízet česnek a rostliny okurek silně poškodíte.
    24. 3. 2013 23:23 Hana Kopecká
    Ještě mě napadá, že okurky a česnek mají odlišné nároky na vláhu. Česneku stačí menší zálivka a tak 3 týdny před sklizní jej nebude prakticky zalévat. Naopak okurky nasadí na květ- plod a budete zalévat jak das. Mám dobrou zkušenost pěstovat okurky do výšky, natlouct kůl a kolem něj provázky, okurky se vám budou pnout okolo
    25. 3. 2013 11:06 Jan Novák
    Hlavně okurky mají rády čerstvé vyhnojení.
    Nespíše bude dobré sázet okurky do sousedního řádku tak, aby po sklizni česneku mohly prodlužovat šlahouny do takto uvoněného prostoru.
    Pokud jde o vertikální pěstování, volil bych taky sousední řádek na severní (resp. SV - SZ) straně aby česneku nekonkurovali zastíněním.

    mráz

    22. 3. 2013 10:04 Zakladatel vlákna: Jirka
    Dobrý den,
    mám docela strach ze slibovaného víkendového mrazíku -10. Měl bych jej nějakým způsobem přikrýt? Je vhodné jej zasypávat pilinami, hoblinami? Nerozhodí mi celuloza PH půdy?
    Jirka P.
    23. 3. 2013 19:07 Jan Kozák
    Asi přicházím s křížkem po funuse. Já nic nezakrývám, mrazu se nebojím. Pokud jste to zakryl pilinami nebo hoblinami, neměl by být při jednorázovém použití se změnou pH problém. Půda má značnou pufrovitost.

    Postřik Karate

    19. 3. 2013 20:27 Zakladatel vlákna: Jiří Švec
    Dobrý den,

    měl bych prosím ještě dotaz k postřiku proti houbomilce. Pokud bych se spolehl na dobrý rok a porost nestříkal a přesto se houbomilka objevila, můžu ji efektivně zlikvidovat včasnou likvidací napadených rostlin? Nebo je to riskatní varianta u které hrozí, že při kalamitním stavu můžu přijít o většinu úrody (prozatím jsem s houbomilkou neměl potíže). Pokud se rozhodnu pro postřik v jakém množství se osvědčil na 100m2? Výrobce většinou udává 3 ml rozpuštěné cca ve 4l vody. Je to správně.
    Jiří Švec
    20. 3. 2013 19:52 Jan Kozák
    Pokud napadené rostliny včas zlikvidujete, likvidujete i houbomilku, ale podívejte se i na sousedy, jestli ji nemají. Víceméně kalamitní výskyt houbomilky jsem viděl téměř před dvaceti lety na Hané. Od té doby mám dojem že už není tak významná. Postřik použijte podle doporučení výrobce.
    < Novější362363364365366Starší >

    Kontakt E-mail, telefon, adresa

    Ing. Václav Kozák a Ing. Jan Kozák
    Chvojenec 75, 534 01 Holice
    IČO: 05439710
    Kontakt

    cesnek@cesnek.cz
    E-mail není určen k poradenství.
    Rádi Vám poradíme v diskusi.

    Obchodní podmínky
    Reklamační formulář

    Šlechtění česnekové sadby Grafika zpracována Odemne