Přihlášení

  • Pěstování
  • Popis česneku
  • Odrůdy
  • Choroby a škůdci
  • Články
  • Diskuse

    Hnojení

    25. 4. 2013 21:10 Zakladatel vlákna: Martin Harasim
    Dobrý den
    Pokud česneku nežloutnou špičky, stačí přihnojovat ledkem vápenatým nebo se lepších výsledků dosháne tekutým hnojivem - postřikem? Je postřik žádoucí až tehdy, kdy to dává česnek najevo?
    26. 4. 2013 21:44 Jan Kozák
    Hnojení na list dává okamžitý efekt. Podmínkou je ovšem dostatečná listová plocha. Podle polohy je už v současné době možné listovou výživu aplikovat. Přihnojení ledkem vápenatým (LV, 15,5 % N)se většinou projeví během tří dnů, přihnojení ledkem amonným s vápencem (LAV, 27 % N) se v nejlepším případě projeví asi za týden až deset dní, v nejhorším případě vůbec, proto ho nedoporučuji. Byly také roky, kdy se efekt přihnojení projevil až po aplikaci močoviny na list,ledek vápenatý jakoby neúčinkoval.

    Dotaz

    24. 4. 2013 8:05 Zakladatel vlákna: Štěpán
    Dobré ráno,pane ing.Kozáku, takže když si certifikaci zařídím někdo dojede to zkontrolovat a pak na základě výsledků do vydá???Nebo jak temu mám rozumět??? A vyplatí se mě to na cca 10arů??A ještě ještě sem tam v seznamu nenašel odrůdu Bjetin??
    24. 4. 2013 21:35 Jan Kozák
    Kontrola porostu je základem, někdo pověřený (a určitě česnekový odborník) se přijede se podívat. Pokud Bjetin není v seznamu uvedený, musí se chyba napravit (já to neumím), ale to není na závadu. Určitě si o certifikát požádejte, je to krok správným směrem.

    Dotace na česnek

    23. 4. 2013 21:51 Zakladatel vlákna: Jan
    Dobrý den pane Kozák,je možné získat nějaké dotace na výsadbu česneku......děkuji Vám za odpověd.
    24. 4. 2013 21:42 Jan Kozák
    Zrovna dneska jsem byl na valné hromadě Českomoravské šlechtitelské a semenářské asociace, kde byla i zástupkyně Ministerstva zemědělství (znám ji, je to velmi slušná dáma), která v diskusi o tomto hovořila. Na osiva a sadbu žádné dotace nejsou a vůbec se s nimi v rámci EU ani do budoucna nepočítá. Tady vidím jedinou cestu - certifikaci konzumního česneku, kterou dělá občanské sdružení Českomoravský česnek se sídlem v Buchlovicích. Když se podaří odlišit slušné lidi od podvodníků, pak i ti slušní mají šanci dobrého výdělku.

    Dotaz

    22. 4. 2013 11:01 Zakladatel vlákna: Štěpán
    Dobrý den,
    Pane ing.Kozáku chci se zeptat, proč mě doporučujete zařídit si certifikát?? Jaké to ma výhody?To si může zařídit káždý??A ješte sem se na to díval ale nenašel jsem tam odrůdu Bjetin??Jakto??Děkuji za odpověď
    23. 4. 2013 21:06 Jan Kozák
    Certifikát vydávaný občanským sdružením Českomoravský česnek se sídlem v Buchlovicích si nemůže každý zařídit. Podmínky jsou jednoznačné. Musí se jednat o české odrůdy (včetně krajových) vypěstované na území ČR. Důležitá je tam kontrola porostu, bez níž nemá žádná certifikace smysl. Také zákazník bude mít možnost okamžitě si na internetu zkontrolovat, zda-li je mu nabízen česnek, pro který byl certifikát vystaven. V současné době jsou největším nepřítelem českého česneku podvodníci, kteří za něj vydávají dovezený materiál (většinou vypěstovaný ve Španělsku, dovezený přes Polsko). Pokud se podaří přesvědčit pěstitele o významu této certifikace, bude nejenom pořádek na trhu, ale bude mít tento česnek i cenu, která mu právem přísluší.

    Nepoctiví prodejci

    20. 4. 2013 20:32 Zakladatel vlákna: Martin Harasim
    Pěkný den

    Náhodou jsem nahlédl na prodej-cesneku.cz a garmez.cz a stránky jsou již zablokované. Jedná se o podvodníky prodávajíc zahraniční česnek, který deklarovali jako český. Byli nahlášeni na SZPI 15.1. Myslím, že na webu se ještě další nepoctivci najdou, proto nešetřme je, bandu.
    22. 4. 2013 20:42 Hana Kopecká
    Souhlasím s vámi, také jsem si všimla, že stránky již jim nefungují. Já jsem letos rozhodnutá, že všechny šizunky budu hlásit na SZPI at se činí za nás. Protože současný stav handikepuje poctivé prodejce i pěstitele. Je potřeba se bránit, at už jako konzument, nebo pěstitel a čím více nás bude tím lépe. Už jsem minulý týden viděla dva drzouny co tvrdily že mají čerstvý český česnek...údajně ze skleníku, haha. Na Havelském trhu, měla paní na ceduli pouze čerstvý česnek, o tom že je prý český mi řekla mezi řečí. Upozornila jsem ji, že je to holý nesmysl, a že svému dodavateli nalítla. POkusím se je vždy aspon vyfotit a hned podat podnět na SZPI.
    22. 4. 2013 21:52 Martin Harasim
    Já si stojím za svým a podvodníky budu taky hlásit dále. Lepší než jen o nich pohodlně brblat a stěžovat si.

    p. Pavlík Certifikace a vyzkum

    18. 4. 2013 1:20 Zakladatel vlákna: Jonas
    Dobry den, bohuzel mi to neda a zapojim se take. Pane Pavlik prosim muzete zde jeste reagovat a napsat nam, kdyz uz se tady ohanite vyzkumem na VSCHT jaky cil ma Vas vyzkum? Respektive pokud jiz probiha skoro rok jaky prinesl vysledky a poznani? Tedy presneji jeste formuluji dotaz, jde diky Vasemu vyzkumu odlisit cesnek vypestovany v CR a mimo CR??? A priznavam, ze na Vasich strankach se toho opravdu clovek moc nedozvi, to je pak tezke verit. Nicmene muzete nekde napsat jakym zpusobem tedy certifikace probiha atd... Moc Vam dekuji.

    Hnojení holubím trusem.

    17. 4. 2013 9:57 Zakladatel vlákna: Kamil Staněk
    Dobrý den.
    Měl bych dotaz, zda je možné rozhodit čerstvý holubí trus na osazený česnekový záhon, a když ne, tak hypoteticky , co by se s takto pohnojeným česnekem stalo ? Nebo je přípustné hnojit rok starým zkompostovaným trusem ?
    Je - li to však možné pouze trusem zakvašeným, tak zda lze tímto zalévat v průběhu vegetace a v jakých intervalech a kdy naposled. Děkuji za odpověď.
    17. 4. 2013 10:22 Jan Kašpar
    Tohle jsem pokusně udělal asi před 30 lety pouze jednou v životě pokusně asi tak na 2 m2. Výsledek: Stejný jako kdybych přejel česnek plamenometem. Česnek na rozdíl od košťálů, rajčat, celeru, chřestu, atd., amoniakální dusík přímo nesnáší. A taky ho nepřežije. Zkuste si to ověřit na malém kousku. Uvidíte sám.

    Škody od zvěře

    11. 4. 2013 20:15 Zakladatel vlákna: Miklasova Anna
    Poraďte někdo,jak ochránit česnek před zvěří?
    Myslím,že mě asi už klepne.Všechen ukousaný u samé zemi.Došlapaný jakoby ho někdo poryl.
    Zbytečná 14 denní práce se sázením a myslivci nesmí střílet!!!
    Stádo 40 - 70 ks si v noci vesele holduje.
    11. 4. 2013 21:34 Jan Kozák
    Myslivci by měli poradit. Existují repelentní pěny ve spreji pro jednotlivé druhy zvěře. Sám mám připraveny proti srnčí a černé zvěři. Název z hlavy nevím a venku je bláto a tma. Jestli se nedopídíte požadovaného výsledku, tak se znovu ozvěte a já se nějak za světla na to podívám.
    11. 4. 2013 21:42 Miklasova Anna
    Nastříkala jsem Hukinol,mám v zásobě ještě Kornitol,ale ty potvory už to asi nevnímají.Je to o nervy.Každý rok si něco zakously,ale letos je to hrůza.Je jich moc a viditelně mají hlad.
    12. 4. 2013 13:42 Jan Kozák
    Mám připravený WILDSCHWEIN-STOPP proti černé zvěři a CERTOSAN WILDVERBISS-SPRAY proti srnám a zajícům. Už se těším, jak to bude účinné, když už jsem dal do toho hromadu peněz.
    17. 4. 2013 7:59 Václav Holý
    Mě se osvědčily ostříhané vlasy od té doby co je používám nemám na polích rozrytou a sežranou zeleninu ani brambory.

    Rozbor půdy.

    11. 4. 2013 10:52 Zakladatel vlákna: Filounek Jaroslav
    Pane inženýre ještě jeden dotaz. Nechal jsem si udělat rozbor půdy v ÚKZÚZ Brno. V posudku je napsáno, že obsah fosforu a draslíku je vysoký, hořčíku velmi vysoký. Půdní reakce je alkalická s vysokým obsahem uhličitanů, pH 7,4. V žádosti jsem uvedl, že budu pěstovat na části pozemku česnek. Doporučili mně pohnojit síranem amonným, zatím co já se chystám zasít svazenku a pak postupovat podle rad uvedených v části pěstování česneku. Jaký je Váš názor? Mohu opravdu zapravit síran amonný? Děkuji.
    11. 4. 2013 21:27 Jan Kozák
    Mohou mít pravdu. Síra se běžně při půdních rozborech nedělá, ale protože nám přestává padat z nebe díky odsiřovacím zařízením na komínech, začíná být v půdě deficitní. Takže zasejte svazenku a při podzimní přípravě půdy zapravte síran amonný v dávce odhaduji 200 kg/ha. Jiné hnojivo na podzim nepoužijte.

    vadnoucí porost odrůdy Slavin??

    11. 4. 2013 10:39 Zakladatel vlákna: Filounek Jaroslav
    Dobrý den, pane inženýre.Při kontrole porostu odrůdy Slavin, se mně zdá jako by uvadal, při pohledu z větší dálky je to více patrné. Česnek je zasázen po jahodách, mořen jen Sulkou,ošetřen asi před třemi týdny proti houbomilce a pohnojen ledkem vápenatým. Na jiném místě mám Vekan, ten je krásně vzpřímený, sázen po bramborách, ošetřen stejně jako Slavin. Nevím, zda je to z fotky patrné. Nebo se mi to jen zdá? Děkuji za odpověď.
    11. 4. 2013 21:22 Jan Kozák
    Je to normální jev. Slavin se po vyrašení kroutí po zemi. Nebojte se, on se napřímí.

    ochrana proti houbomilce

    6. 4. 2013 19:31 Zakladatel vlákna: Pavel Trávníček
    Dobrý večer
    Obracím se na vás pane Kozák z malou otázkou.Při pěstování česneku se řídím vašimi radami a našel jsem v návodu na pěstování česneku kolonku ochrana proti houbomilce.Jelikož tento úkon se už velice rychle blíží,chtěl bych se zeptat na následující.Ve vašem návodu jsou napsány tyto přípravky Karate se Zeon technologii,Reldan 50 EC,Reldan 22.doporučujete použít proti houbomilce všechny tři přípravky a nebo si stačí vybrat jen jeden.
    děkuji moc za radu
    Pavel Trávníček
    ps.Fandím vašim stránkám a děkuji za ně
    7. 4. 2013 7:36 Jan Kozák
    Použije se jen jeden přípravek. Všechny tři uvádíme proto, že jsou pro toto ošetření registrované. My se držíme Reldanu, který je podle našich zkušeností účinější, po hygienické stránce asi problematičtější. Správný termín aplikace nedokážu přesně určit, sami se držíme doporučení specialistů rostlinolékařů. Dříve se uvádělo, že se má stříkat v době, kdy po tři dny teplota vzduchu dosáhla 10 stupňů a po čtrnácti dnech postřik opakovat. Dnes je názor takový, že se má stříkat čtrnáct dní po dosažení teploty 10 stupňů. Tož buďte z toho chytrý, když se mezi tím na měsíc vrátí zima.

    Certifikát

    2. 4. 2013 17:09 Zakladatel vlákna: Svoboda Jaroslav
    Po prečtení vyjádření pana Pavlíka jsem chtěl reagovat ihned. Nyní je jasné, že diskuse se rozrostla a dá se shrnout. Pokud se zdá, že se něčemu bude dařit, hned se v Praze najde někdo, kdo se do toho vnutí, bude certifikovat, povolovat, licencovat..... Lze se domnívat, že pouze pro vlastní prospěch.

    jaký certifikát ?

    2. 4. 2013 8:58 Zakladatel vlákna: Petr Štěpánek
    Sleduji tuto diskusi a je mi smutno. Po procesu likvidace pěstitelů česneku u nás, se našlo pár jedinců, kteří vložili energii, čas a velké úsilí na to, aby český česnek zůstal zachován. Dokázali osvítit spotřebitele, aby jej kupovali. Podařilo se. A hle na tuto vlnu naskočí podnikatelé, kterým jde prodejem zahraničních odrůd, přece o český česnek. Legislativa pro něj udělá maximum a nastaví pravidla tak, že---,,,,,-4. Pokud by se zde čínskému česneku dařilo a byl by chuťově srovnatelný, tak by se dal certifikovat, aniž byste musel říkat, že je to krajová odrůda. Nicméně krajovou odrůdou se česnek stává již po několika letech pěstování v dané lokalitě. …..Vždyť přece 3. Některé Italské a další česneky jsou co se týče chuti výraznější a kvalitnější než typické české odrůdy. Ale to už ví asi také každý.““““
    Pan Kozák moc dobře ví, že----cituji----,, Vyjádřit se o něčem, že je chuťově kvalitnější, je dost problematické. Každá odrůda (a nejen česneku) je chuťově více nebo méně odlišná od ostatních. Ale je třeba mít na paměti, že krajové odrůdy česneku se vyvíjely po staletí. Jejich chuť odpovídá chuťovým návykům dané oblasti. Proto jsou italské česneky jiné než české nebo francouzské.“
    To co se dováží se přece stále označuje, jako český česnek pak se dá cedulka moravský česnek a cedulka sadbový – krajová odrůda Violeta a pod. Kontrolní orgány to nezvládají . Tak tedy zlegalizujeme zahraniční odrůdy, otočíme je na pozemku, certifikujeme a hned je českého česneku víc a hlavně, za patřičnou cenu. Třeba čtvrt kila nesušeného za 69 kč. Jakmile dostane certifikát – hned mohou jít vagony třeba z Francie-- je podobný --- a hurá český spotřebitel zachrání tamní pěstitele. Spotřebitelé vědí, že český patří k nejlepším a tak jakmile bude psáno, že je český – hned rádi zaplatí vyšší cenu / podnikavci si mohou namastit / a český zemědělec bude nakonec zase jenom čučet. Kdybych to mohl ovlivnit – tak pouze certifikát na opravdu českomoravské odrůdy a u ostatních důslednost při označování ---třeba---Španěl,odrůda xy, vypěstováno ČR
    či ---Španěl,odrůda xy, vypěstováno Španělsko… a tvrdé postihy. Jednou bude snad sadby dost a můžeme pěstovat opravdu český. To se asi nestane-- neb heslo doby zní, milionářem za každou cenu, v co nejkratší době a po nás potopa. Je to smutné PS

    Pro P. Pavlíka

    1. 4. 2013 20:45 Zakladatel vlákna: Jana Kopecká
    Dobrý den, během loňského roku jsem se na farmářských trzích setkávala s prodejci, kteří měli "váš! certifikát. A prodávali neexistující odrůdu, případně Džambul o kterém tvrdili, že je z klimatizovaného skladu a o dalším, že je to již česnek na zeleno. Byl začátek června! Ani jeden nebyl Džambul. Prodejce mne ujišťoval, že je to opravdu čerstvý česnek, že roste ve foliáku, když jsem se divila, že Džambul dozrává v polovině července. Dotazovala jsem se i u pana Jandy, jestli o tom ví, že tito podvodníci parazitují na certifikátu. Vůbec se neozval... takže si o vašem certfikátu myslím své. Sama za sebe jsem se rozhodla, že letos bez milosti všechny pochybné prodejce budu hlásit na ČOI. Na vašem webu je minimum informací, vlastně nevím, jak získat certifikát, vyplním formulář a pak se bude dít co?

    Certifikáty česneku, čím víc tím líp (pro darebáky)

    1. 4. 2013 14:53 Zakladatel vlákna: Jan Kozák
    Není to přesně moje parketa, naší činností je šlechtění česneku a uvádění jeho sadby do oběhu. Samozřejmě sleduji, co se kolem česneku děje, protože se nás to přímo nebo nepřímo dotýká.
    To, co se děje v obchodě konzumním česnekem, je minimálně z devadesáti procent podvod. A proč ne? Jde tu o hodně (z mojeho pohledu, kdo počítá v jiných relacích, tak třeba málo) peněz. Ale proč se nemohou všichni živit poctivě? Copak mohou mít radost z takto vydělaných milionů, případně desítek milionů ročně? Ale svět asi nepředělám.
    Na trhu jsou tři kategorie konzumního česneku (a podvádí se ve všech třech):
    1. česnek českých registrovaných i krajových odrůd vypěstovaný na území ČR, jde o český česnek,
    2. česnek zahraničních odrůd vypěstovyný na území ČR, jde rovněž o český česnek,
    3. česnek dovezený ze zahraničí.
    Nemusí každý se mnou souhlasit, ale za nejvyšší hodnotu považuji ten první. Je to mimo jiné i součást národního bohatství. A takový česnek si zaslouží certifikaci, aby se výrazně odlišil od těch ostatních. Všechny tyto odrůdy mají ušlechtilou chuť, snad s výjimkou Dukátu, který má mírnou pachuť, kterou však spousta lidí nevnímá, má však některé další velmi dobré vlastnosti. Výchozím materiálem pro jeho vyšlechtění nebyla původní krajová odrůda, jde o klon tzv. ruského paličáku.
    Ten druhý se potkává především v obchodních řetězcích. Mám dojem, že při výběru odrůd pěstitelé preferují spolehlivost při pěstování a chutí se nezabývají. Některé jsou chuťově podřadné. Ale chutná zelenina se v obchodních řetězcích nehledá. Vystavovat nějaký certifikát tomuto zboží by mělo smysl, pokud by na něm bylo pravdivě uvedeno, že se nejedná o českou odrůdu. Bez této poznámky nabude zákazník dojem, že kupuje zboží z první skupiny. Snad by tady stačilo pouhé označení země původu, což je vlastně už teď povinné.
    Třetí skupina by měla být označena správnou zemí původu. Zákazník si raději koupí česnek ze Slovenska než ze Španělska a ze Španělska raději než z Číny. A to ti darebáci dobře vědí, proto na španělský napíší původ slovenský a podobně.
    Nevím, co se panu řediteli Pokorovi ze SZPI na certifikátu z Buchlovic nelíbilo. Zajímaly by mě podmínky udělování certifikátu od pana Jandy. Proč je tajíte a nedáte na svůj web? To, co tam zatím máte, nepřesvědčí ani vola. Pokud to zveřejníte, máme o čem diskutovat.
    1. 4. 2013 18:39 Ivan Pavlík
    Budeme se snažit na webové stránky dát více informací. I když si upřímně myslím, že zde nenajdeme pochvalu ani ve snu. Ale budeme se snažit.

    S pozdravem
    1. 4. 2013 20:06 Jiří Dostál
    Dobrý den. Tak nějak mi prostý selský rozum říká ,že jednou udělaná věc pořádně(www.certifikat-cesneku.cz), za níž stojí lidé kteří tuto zeleninu pěstovali i v dobách kdy to asi nebylo příliš výhodné, je udělaná dobře.Pro všechny poctivé pěstitele českého česneku ted přibyl další nepříznivý úkaz, a tím není ani mráz ani choroby, ale to že kromě jednoho prověřeného dokumentu, tu jsou dokumenty dva.A ač na poli odvedeme vše dobře, problém nastana při prodeji, který je vlastě ten pravý certifikát?Za sebe mohu říct že jsem si vybral, samozřejmě krátkodobě tu méně přívětivou cestu kde je každý kg trasparentně zaplacen.Za projektem stojí lidé za nimiž jsou léta tvrdé práce, otevřeně chtějí svou práci zaplatit-jak říkám transparentní:).
    Jest-li jsem pochopil funkci certifikátu správně, a doufám že ano, pak první varianta nás má chránit před prodejci odkudkoli(nic proti nim, ale špatně označené zboží je podvod?), nebýt takovýchto prodejcú zřejmě by nemusel být ani certifikát.Děkuji všem kdo dělají něco pro to, aby se zemědělcům žilo líp.
    Jo abych nezapoměl Pane Ing. Kozáku k tomu bodu 2.no jak se doveze cizí česnek a vypěstuje český...nějak mi to připomělo pohádku Doba ledová2, kdy mamutice Eli vyrustá mezi vačicemi, chová se jako vačice nicméně pořád zústává mamutem:).
    Česneku a všem poctivým pěstitelúm zdar.
    18. 4. 2013 1:18 Jonas
    Dobry den, bohuzel mi to neda a zapojim se take. Pane Pavlik prosim muzete zde jeste reagovat a napsat nam, kdyz uz se tady ohanite vyzkumem na VSCHT jaky cil ma Vas vyzkum? Respektive pokud jiz probiha skoro rok jaky prinesl vysledky a poznani? Tedy presneji jeste formuluji dotaz, jde diky Vasemu vyzkumu odlisit cesnek vypestovany v CR a mimo CR? A priznavam, ze na Vasich strankach se toho opravdu clovek moc nedozvi, to je pak tezke verit. Nicmene muzete nekde napsat jakym zpusobem tedy certifikace probiha atd... Moc Vam dekuji.
    1. 4. 2013 19:23 Zdeněk Jaroš
    Dobrý den! Obvykle se internetových diskusí neúčastním, ale tato diskuse mě mírně řečeno nazdvihla ze židle.
    Jsem menším pěstitelem česneku - vypěstuji zhruba 1 tunu za sezonu. Tím chci říci jen to, že o dané problematice něco málo vím a orientuji se v ní především z pohledu pěstitele a přímého prodejce. Sadbu odebírám od osvědčených pěstitelů v oblasti Velká nad Veličkou (Slovácko), jedná se tedy o původní krajové odrůdy. Naprosto souhlasím s tím, co zde napsal pan Kozák: že totiž bychom si měli vážit našich odrůd, které jsou pěstovány po generace v našich podmínkách, vyhovují našim chutím atd.
    Bohužel zásadní problém vidím v tom, že jakmile cena česneku stoupla na současnou úroveň, hned se vyrojila spousta pijavic, které cítí na míle daleko snadný zisk a tak vesele a zcela bezostyšně provádějí to, co zde popsal pan Kozák. K tomuto si dovolím připojit osobní zkušenost - kontaktoval mě člověk z jisté "firmy" zabývající se prodejem "českého česneku" (sídlí ve Velkém Meziříčí, nedávno se na těchto stránkách o nich psalo). Měl zájem o česnek - v momentě, kdy jsem mu řekl svou cenu, odmlčel se a pravil, že on se pohybuje na úrovni 80 Kč za kg! Z dalšího vyplynulo, že dováží do ČR kolem 3 tun měsíčně - na jejich stránkách se dočtete, že prodávají "český" česnek za 150 kč/kg,snadno si tedy spočítáte jejich roční zisk! Bavil se se mnou zcela otevřeně, česnek vozí ze Španělska a Polska, řetězcům ho pak prodává jako český a (cituji)"mě je vlastně úplně jedno odkud je, mě zajímá jenom kolik vydělám!". Když jsem se ho zeptal, jestli to náhodou není podvod, tak se jenom smál...
    Je tedy více než jasné, že jakákoliv certifikace česneku má smyl pouze v případě,kdy podmínky k jeho získání budou nastaveny natolik přesně, průhledně a jasně, aby se zabránilo jeho zneužití podobnými "obchodníky" a dalšími "šibaly". Zároveň ale musí být smysl certifikátu jasný i pro zákazníka, jinak je to jen pouhý cár papíru.
    A právě o tom nejsem v případě sdružení, které je v této diskusi zastupováno p.Pavlíkem, příliš přesvědčen. Podmínky získání certifikátu, kterou jsou uveřejněny na jejich stránkách jsou dosti podivné,řekl bych nečitelné a nesrozumitelné normálnímu smrtelníkovi. Už vůbec nerozumím větě "dnes už je všeobecně známo, že některé italské a francouzské odrůdy jsou lepší než ty české" - asi mi něco uniklo?! Korunou všeho je teze o tom, že pokud by byl čínský česnek lepší než ten náš, proč bychom ho nepěstovali(!!!)
    K tomu z vlastní praxe - pokusně jsem vysadil trochu španělského česneku - původní materiál byl vzhledově pěkný, chuť však byla velmi ostrá, až hrubá (ale vnímání chuti je vždy subjektivní), palice měly kolem 80g a okolo deseti stroužků. Výsledek - do sklizně dorostla zhruba třetina rostlin, palice průměr 30g! Český česnek na tomtéž pozemku vyrostl standartní. Dále - pokus s francouzským česnekem (certifikovaná sadba Thermidor(?))- zasazeno loni 15.11. - po 15.12. česnek vylezl ze země zhruba 15cm! Co s takovou rostlinou udělají mrazy, ví každý pěstitel.
    Podivné je také to, proč někoho napadne vydávat svůj vlastní certifikát, když stejná myšlenka už se uvádí do života jinde - mě jako potencionálního uživatele certifikátu přece vůbec nemusí zajímat nějaké osobní neshody "otců zakladatelů", zajímá mě jen skutečný přínos a užitek certifikátu v praxi! V momentě, kdy certifikátů bude více, logicky to vzbudí u našich zákazníků nedůvěru a celý smysl projektu vyjde naprázdno. Stačí se podívat, kolika nejrůznějšími certifikáty a známkami jsou opatřovány různé potravinářské výrobky-zákazník se v nich vůbec nevyzná (proč by taky měl) a nikdo se podle nich už prakticky při nákupu neřídí!
    Když zvážím všechny skutečnosti,kladu si tedy otázku, jestli onomu sdružení ve skutečnosti nejde o něco jiného než je proklamovaná ochrana poctivých pěstitelů a zákazníků ....
    1. 4. 2013 21:01 Jana Kopecká
    Souhlasím s panem Kozákem a p. Jarošem, se sestrou patřím mezi česnekové nadšence. Konzumuji z 95% jen vlastní česnek a když zbyde, podělím přátele, kteří se již těší a díky nám ví, jak CHUTNÁ ČESNEK, ČESKÝ ČESNEK. Ano, to, že se za český česnek považuje v podstatě cokoliv, co vyroste v ČR, ikdyby to byl čínský kšunt, je špatné, ale je to tak legislativně nastavené, bohužel. Velký problém vnímám v tom, že běžný spotřebitel od českého česneku očekává, že bude chutnat jako český česnek, TJ ČEKÁ ČESKOU ODRŮDU. Ne každý studuje etiketu, případně tam odrůda není. A já pak vysvětluju, že ten "český česnek" z Billy je francouzská odrůda atd. Tito lidé jsou pak zklamaní a příště si rovnou koupí španělský, protože nevidí rozdíl. Jak by také mohli, když si koupí "český česnek" Bůh ví odkud. Jako velké riziko vnímám to, že se s pochybnou sadbou neurčitého původu mohou po republice rozvléct různé choroby a škůdci. Asi bych dost šílela, kdybych zjistila, že vedle mého pozemku pěstuje nějaký Mičurinec český česnek původem ze Španěl či Číny. Ano, vím, že je velký problém sehnat kvalitní sadbu, ale asi bych radši zvětšovala plochu postupně a doufala, že seženu letos dost od p. Kozáka. Asi je to na náš nadšencích, vysvětlovat a vzdělávat své okolí, aby byli spotřebitelé ostražití a hlídali si, co si za své peníze kupují. Abyx věděli, že je rozdíl mezi českým a "českým" česnek, že je třeba si i hlídat odrůdy. P. Kozáku, bylo by možné navrhnout Sdružení Českomoravský česnek nějaké zvýraznění, že držitel pěstuje české odrůdy? Případně je na certifikát uvádět?
    < Novější361362363364365Starší >

    Kontakt E-mail, telefon, adresa

    Ing. Václav Kozák a Ing. Jan Kozák
    Chvojenec 75, 534 01 Holice
    IČO: 05439710
    Kontakt

    cesnek@cesnek.cz
    E-mail není určen k poradenství.
    Rádi Vám poradíme v diskusi.

    Obchodní podmínky
    Reklamační formulář

    Šlechtění česnekové sadby Grafika zpracována Odemne