Přihlášení

  • Pěstování
  • Popis česneku
  • Odrůdy
  • Choroby a škůdci
  • Články
  • Diskuse

    teploty půdy dnes 9.2.2012

    9. 2. 2012 21:06 Zakladatel vlákna: hloupý Honza (Sendy)
    Zahrádka u domu : -4,7°C v 15 cm pod povrchem a 3 cm sněhu
    záhumenka "za vsí" : -4,3°C v 15 cm pod povrchem a 9 cm sněhu

    S.

    jarní sadba

    9. 2. 2012 18:31 Zakladatel vlákna: Michal Tvarůžek
    Dobrý den,
    rád bych se zeptal kde sehnat kvaltní jarní sadbu česneku. Postačí odkaz nebo kontakt na prodejce. Předem děkuji za odpověď.
    11. 2. 2012 20:39 Jan Kozák
    Je to jednoduché: nikde.
    11. 2. 2012 21:46 hloupý Honza (Sendy)
    Sadba se zásadně nakupuje i pro jarní výsadbu v září, a v říjnu už má většina prodejců vyprodáno.
    Nymí má sadbový česnek pouze BauMax a pro neodstranitelné chyby v deklaraci zboží jej má mezi okrasnými cibulovinami. No a na to že je to nějaký Germidour je cena špatně uloženého česneku 369,- Kč/Kg dost nezajímavá.
    Je však možné, že při poptávce někteří prodejci dovezou další sadbu z Francie (např odrůdy Printanor, Flavor , Messidrôme, Sprint, ... z produkce Agri Obtentions, La Minière, F-78283 Guyancourt).

    S.

    teploty půdy dnes 8.2.2012

    8. 2. 2012 23:29 Zakladatel vlákna: hloupý Honza (Sendy)
    Zahrádka u domu : -4,9°C v 15 cm pod povrchem a 1 cm sněhu
    záhumenka "za vsí" : -4,4°C v 15 cm pod povrchem a 6 cm sněhu

    S.

    Anin versus Anin II

    7. 2. 2012 19:38 Zakladatel vlákna: hloupý Honza (Sendy)
    V aktuálním seznamu registrovaných odrůd již není původní Anin a zároveň je neukončené registrační řízení ke klonu Anin II.
    Pane inženýre, sdělíte nám podstatné k tomuto stavu, nebo jde jen o formálně jiný stav prodložení registrace?
    Pokud si mohu tipnout, tak nový Anin II bude deklarován již jako bezvirózní klon původní odrůdy.
    Pokud tomu tak je, kdy bude možné tuto sadbu objednat.

    S.
    8. 2. 2012 21:06 Jan Kozák
    Klasickou odrůdu Anin jsme vyřadili, protože máme za ni bezvirózní náhradu, která je v registračním řízení. Předpokládám, že se mi podaří získat povolení od ÚKZÚZ, abychom tuto ozdravenou odrůdu mohli prodávat už letos, tedy ještě před její registrací.

    teploty půdy dnes 7.2.2012

    7. 2. 2012 19:24 Zakladatel vlákna: hloupý Honza (Sendy)
    Zahrádka u domu : -5,3°C v 15 cm pod povrchem a 1 cm sněhu
    záhumenka "za vsí" : -4,7°C v 15 cm pod povrchem a 6 cm sněhu

    S.

    Česnek

    7. 2. 2012 16:27 Zakladatel vlákna: Roman Soukup
    Dobrý podvečer p.Kozák.Sibiřská odrůda? existuje vůbec tento česnek?víte o něm něco děkuji za odpověď.
    7. 2. 2012 19:00 hloupý Honza (Sendy)
    Prostým nahlédnutím do oficiální datbáze
    http://nou.ukzuz.cz/ido/index.html
    zjistíte, že mezi registrovanými odrůdami není.
    A protože mezi registrovanými odrůdami není, nemůžete ji nakoupit jako certifikovanou sadbu ve smyslu zákona č. 219/2003 Sb. Pokud ji přesto od někoho získáte, pak jsou dvě možnosti. Jedna je že budete mít krajovou odrůdu, kterou daný pěstitel měl ještě před registrací odrůdy Vekan, nebo Vám bude nabízen Vekan několikrát protáčený jako konzumní česnek a tedy bez průkazného zdrřavotního stavu.
    Já osobně, pokud bych mi byla nabízena odrůda velmi blízká svými vlastnostmi certifikovanému česneku, dám přednost nákupu certifikované sadby.
    Když by to byla odrůda naprosto odlišná od mně dosud známých, tak si radši rok počkám, zkouknu porost u původního pěstitele a nakoupím vzorek až z jeho následující sklizně. I přes vizuální kontrolu stejně nezískám ten komfort, ža bych dostal sadbu zkontrolovanou na přítomnost virů a háďátka. Při objemu sadby v tunách se tyto testy do nákupní ceny promítnou minimálně, ale pokud bych dostal kilíčko "sadby" zadarmo, tak mne ty testy vyjdou na víc než je prodejní cenacertifikované sadby u Ing, Kozáka.
    Takže logicky = doporučuji koupit Vekan na sadbu. Nikdo Vám nezakáže koupit si daný Sibiřák jako konzumní, abyste měl na srovnání konzumních vlastností.

    S.
    9. 2. 2012 20:29 Roman Soukup
    Díky za vysilující výklad Sendy (jenom Vy jste neznámí)ptal jsem se p.Kozáka.Jenom pro upřesnění kolega v práci se zmínil o sibiřském česneku,chtěl jsem vědět víc o něm,nemějte obavy nemám pochybný česnek.
    9. 2. 2012 21:03 hloupý Honza (Sendy)
    Pan Ing Kozák Vám možná napíše něco jiného, až bude mít volnou chvíli. Třeba ví i o jiném česneku, který může mít v popisu charakteristické slůvko "sibiřský".

    Ad občanské jméno: to jsem tady měl od 15.12.11 08:45 do 18.12.11 19:39 a skutečnosti, proč jsem se vrátil k přezdívce nemíním komentovat.

    S.
    11. 2. 2012 15:46 Jan Kozák ml.
    Uvedená data nesouhlasí se zálohou diskuse.
    11. 2. 2012 20:52 Jan Kozák
    Česnek s označením "SIBIŘÁK" jsem viděl poprvé letos na výstavě Zahrada Čech v Litoměřicích. Tam to prodával jistý člověk z Moravan (u Brna). Měl tam takto označený Vekan a nějaký klon tzv. ruského paličáku, přičemž tvrdil, že se nejedná o dvě různé odrůdy. Později jsem toto označení viděl i u nějakých prodejců u silnice, kteří takto prodávali španělský česnek. Z toho se dá usuzovat, že česnek původem ze Sibiře asi u nás nikdo nepěstuje (ani nevím, pěstuje-li ho někdo na Sibiři), ale někdo přišel na nový trik pro svůj nekalý obchod.
    11. 2. 2012 21:38 Roman Soukup
    Děkuji za odpověď p. Kozák říkal jsem si pro sebe že neexistuje stoprocentní jistoto nebyla,kolega si tvrdil že ano.Škod že nebyla sázka.
    11. 2. 2012 22:08 hloupý Honza (Sendy)
    Ano u silnic byl občas francouzko-holandský "Ail du Nord" s klamavým přeložením názvu do češtiny.
    Ale odrůdová jména se prostě nemají překládat!
    Více na
    http://home.nordnet.fr/~slenfant/ail/index.shtml

    choroby česneku

    6. 2. 2012 20:12 Zakladatel vlákna: Jana Kalendová
    Dobrý den, pěstujeme Váš česnek, teď se mi na Benátčanu objevily takové hnědé ostře ohraničené fleky, nikde jsem nenašla ,co by to mohlo být, nijak to na první pohled není vidět, až pod slupkou..místo je propadlé...děkuji
    6. 2. 2012 21:19 Jan Kozák
    Někdy ze stručného popisu dokážu určit problém, v tomto případě, bohužel, ne.

    když štěstí sedne na vola

    5. 2. 2012 10:30 Zakladatel vlákna: hloupý Honza (Sendy)
    (aneb PánbuMněMáRád)
    Tak jsem byl zkouknout externí záhumenku a česnek mám pod sněhem. V lednu jsem dělal probírku i snižování živého plotu a ořezané větve jsem nechal ležet na louce podél česneku. Protože během sněžení sloužily jako zásněžka, všude okolo sníh není, jen na česnekovém díle je závěj od 3 do 8 cm.
    No a teplota pod sněhem v hloubce 15 cm neklesla pod -5°C.
    6. 2. 2012 22:28 Martin Harasim
    Mám na záhoně, otevřeném z jihu, taky sníh a všude okolo sucho. Zábrany nemám. Údajně za to může i nadýchaná prokypřená zem, ve které vzduch je jako tepelný izolant bránící prostupu tepla ze země.
    7. 2. 2012 19:06 hloupý Honza (Sendy)
    I kdyby to tak bylo, odvolávat poděkování Bohu (za sníh) a pochvalu tchýni (za neodtažené větve) nebudu.
    No a pro jistotu nebudu na tchýni požadovat, aby v rámci dělení práce ty větve uklidila rychleji ...

    S.
    7. 2. 2012 12:05 Hana Kopecká
    Jsem na tom podobně jedině na česneku mám slaboučkou vrstvu sněhu, ale je tak 2-3 cm, jinak všud je totální holomráz. Ale všechen česnek je v zemi, a nelezl, sázela jsem poměrně hluboko, určitě 6 cm nad česnek. Zase mám pozemek v mrazové kotlině. No do jara už vydržím

    úvaha

    2. 2. 2012 23:18 Zakladatel vlákna: hloupý Honza (Sendy)
    Ještě se mi nestalo, abych na jaře musel sázet náhradní výsadby za vymrzlé porosty, ale při sledování diskuze mne napadla otázka, nakolik je možné nebo vhodné provést náhradní výsadbu jarním česnekem na plochy s vymrzlým ozimým česnekem?
    3. 2. 2012 11:26 Jan Kozák
    Bylo by to podobné, případně ještě horší, než sázet česnek po česneku. Pokud by k této nemilé situaci došlo, dá se předpokládat, že na odumírajících rostlinách by našly živnou půdu nejen organizmy saprofytické (žijící na odumřelém substrátu), ale i parazitické, které by mohly napadat nově vysazené stroužky.
    3. 2. 2012 14:26 hloupý Honza (Sendy)
    Došel jsem ve svých úvahách ke stejnému závěru.
    Ano, i když vlastně nedošlo k sklizni česneku, není v příslušné sezóně uvolněný pozemek vhodný pro výsev pórku, pěstování cibule ze semene i sazečky, gladiolů a podobných hlíznatých i cibulových květin.
    Uvažuji, že asi bude nejvhodnější použít jako následnou plodinu mrkev, karotku, petržel a jinou kořenovou zeleninu.

    český česnek

    2. 2. 2012 10:58 Zakladatel vlákna: Radim Jaroš
    Dobrý den,
    vzhledem k situaci kolem českého česneku se chci zeptat, co je zapotřebí k tomu, abych mohl říct, že prodávám, nebo pěstuji český česnek. Je totiž spousta prodejců, kteří tvrdí, že mají na prodej český česnek,ale nemají to ničím doložené.Spotřebitel pak s největší pravděpodobností může nakoupit jiný než český česnek.
    Osobně jsem vloni poprvé zasadil česnek,o kterém mi prodejce tvrdil,že je český, ale podložené to mám pouze slovem. Místo původu toho česneku je odněkud z Uherského Hradiště.
    Děkuji za odpověd.
    2. 2. 2012 22:47 hloupý Honza (Sendy)
    Problematika prokazování původu (rodokmenu česneku) má dvě stránky.
    Při prodeji koncovým zákazníkům je důležité, aby (až se Vám vrátí pro nákup z nové úrody) dobře věděli, co od Vás chtějí koupit. Pokud pěstujete registrované odrůdy je věc jednodušší. Původ a odrůdové vlastnosti jsou dány zaběhnutými postupy produkce certifikované sadby.
    V případě krajových odrůd a odrůd u nichž již není v Čechách udržovatel je věc složitější, často postavená na důvěře. Protože se určitě nechceme zbavovat krajových odrůd (viz. http://www.k-cesnek.cz/ke-stazeni/Prednaska.ppt) tak je potřeba pečlivě vážit všechna rizika se získáním necertifikované sadby souvisejí. Protože z Vašeho dotazu jasně vyplývá, že vlastně začínáte, pak je určitě nejjednodušší nákup certifikované sadby. Zjednoduší se Vám pak i obnova porostů v případě reinfekce virózami.
    Při tom anonymním nákupu jste mohl nakoupit dodnes běžně pěstovaný Bzenecký paličák, původní JAPO nebo Záhorský, či Prim, ale protože nevíte o tom česneku zhola nic, tak jej můžete vlastně používat pouze pro vlastní potřebu, dokud to jeho zdravotní stav dovolí a Vám budou vyhovovat jeho odrůdové vlastnosti. Letošní zima Vám ale také může ukázat, že jste draho koupil levný zahraniční konzumní česnek.
    Při prodeji přes prostředníka (trhovce, zelinářský obchod, výkup velkoobchodem) je jen jediná cesta přes nákup a výsadbu certifikované odrůdové sadby.
    5. 2. 2012 12:04 Radim Jaroš
    Děkuji za Vaše reakce.Je pravdou, že letos je to poprvé,co začínám. A právě proto jsem trval na výsadbě českého česneku. Samotný kup česneku byl (jak jste uvedl) postaven na vzájemné důvěře.A tak doufám,že se něco urodí. V každém případě mám v úmyslu do budoucna pěstovat pouze český česnek, na který bych chtěl mít i zmiňovaný certifikát.
    Česnek jsem sázel ke konci října a do prvních sněhů,kterým předcházelo dlouho dešťové počasí,se česnek neukázal.Tak uvidíme, jak to dopadne.
    5. 2. 2012 13:04 hloupý Honza (Sendy)
    Nezapomeňte si objednat pro další výsadbu pouze certifikovaný sadbový materiál.
    To co máte už prostě vyjde nebo nevyjde, ale pokud budete mít odrůdový česnek, nevyplatí se Vám točit v sortimentu o jednu bezejmennou odrůdu navíc.
    Doporučoval bych objednat Vekan (jako časem velmi dobře ověřenou odrůdu), Anin jako paličák s velmi dobrou skladovatelností a jeden z nepaličáků Benátčan či Lukan. V dalších letech pak pro vyzkoušení objednávat po jiné odrůdě na vyzkoušení, jestli ve Vašich podmínkách lépe prospívá nebo Vašim chuťovým preferencím nevyhovuje lépe jiná z nabízených odrůd.

    No s ke krajovým odrůdám zastávám ten názor, že nákup by měl být maximálně ze vzdálenosti od vaší zahrady, pokud až k ní sahají kladné reference na daného pěstitele česneku. Nejlepší je, pokud je to na vzdálenost co dojdete procházkou pěšky a několikrát za sezónu budete mít možnost zkouknout, že jeho porost je zdravý. V rámci této zásady nepřicházejí v úvahu moravské krajové odrůdy stejně tak jako jihočeské krajové odrůdy.

    S.
    3. 2. 2012 11:16 Jan Kozák
    Ing. Jan Kozák: 02.02.12 19:34
    Velká část prodejců nabízela pod označením sadby českého česneku španělský konzumní (viz "český česnek" na těchto stránkách). Asi čtyři hodiny po napsání Vašeho dotazu jsme měli poradu ohledně této problematiky. Máme v úmyslu vydávat certifikáty pěstitelům českých odrůd.
    3. 2. 2012 14:44 hloupý Honza (Sendy)
    Pokud se jedná o stánkový prodej na jednodeních akcích, tak máte v první větě na 98% pravdu.
    Pán však neuvádí přesnější určení místa prodeje, a tudíž mohl nakupovat i v zelinářském obchodě 100%ně konzumní česnek, který mohl být i na 80% z produkce českého pěstitele.
    V každém případě by si pán měl včas objednat sadbu u Vás (resp. maloobchodních prodejců deklarujících velkoobcodní nákup Vámi certifikované sadby).

    HOLOMRAZY

    1. 2. 2012 17:30 Zakladatel vlákna: Jan Kozák
    Extrémy počasí nám mohou výrazně ovlivnit pěstitelský úspěch, někdy až do neúspěchu. Bohužel, chytří býváme až potom. Proto by bylo dobré napsat do této diskuse všechno, hlavně to negativní z letošní zkušenosti, co by mohlo nám všem do budoucna pomoci.
    2. 2. 2012 21:44 hloupý Honza (Sendy)
    Chtěl jsem sem dát údaje o průběhu počasí za poslední tři dny, ale než jsem stačil přepsat minima/maxima průměry a gradienty ... tak mne to odhlásilo. Politika Vašeho syna vůči mé registraci je taková, že nemohu napsat osnovu, tu uložit a pak v rámci změn dopisovat hodnoty. A chuť 40 minut něco znovu tvořit aby se to pak neuložilo oprvdu dnes nemám. Tak jen jedinou hodnotu => průměrná teplota 0,15 m pod povrchem záhonku byla dnes -9,3°C
    11. 2. 2012 16:06 Jan Kozák ml.
    Žádná část skriptu se nesnaží a ani nikdy nesnažila jakýmkoliv způsobem rozlišit Vás, Vaše elektronické zařízení či Váš prohlížeč od ostatních uživatelů a pak s Vámi nakládat jiným způsobem než s ostatními.
    Pokud má Váš prohlížeč potíže se zapamatováním toho, že jste přihlášen, mohlo by pomoci promazání souborů cookie prohlížeče.

    Odrůdy

    1. 2. 2012 10:23 Zakladatel vlákna: Hana Tandlerova
    Odrůdy mám 3, nejsem bohužel odborník, tak jsem si názvy nezapamatovala, něco jsem koupila v ZD Kačina a modrý paličák mám z vlastní úrosy. Zajímavé mi připadá, že mi vyrostl ten, který jsem namořila, zbytek jsem dosazovala nemořený, tan je stále v zemi. Takže teď už to nechám všší moci a snad něco sklidím. :o))) Těším se na to, že leteos neprošvihnu(opět) váš termín na objednávky. Ráda bych zkusila i nějakou jarní odrůdu. Pozemek mám v obci Hořany tj mezi Kutnou Horou a Kolínem. Zdravím a těším se na duben :o))). Hana Tandlerová
    2. 2. 2012 23:00 hloupý Honza (Sendy)
    Mořením mokrou cestou dojde k probuzení spících stroužků a nastartování růstu. Proto mořený česnek je potřeba opravdu sázet co nejpozději (napodzim) kdy už teplota půdy dovolí rašení kořínků a prokořeňování, ale nestimuluje růst prýtu (listového pupenu). Rašení nemořené sadby je pozdější v závislosti na vlhkosti půdy a podmínkách pro zvlhnutí podpučí. Extrémem je, když nemořený stroužek je sázen do proschlé půdy s pomocí sázecího kolíku - pak může sedět nad vzduchovou kapsou až 40 dní.

    Děkuji za odpověď

    1. 2. 2012 10:18 Zakladatel vlákna: Hana Tandlerova
    Příspěvek byl smazán, protože porušoval pravidla diskuse.

    Mrazy

    1. 2. 2012 7:51 Zakladatel vlákna: Petra Mucková
    Dobrý den, jsem od Kroměříže a česnek mám také již dva týdny venku asi 2cm. Sázela jsem do rýh, dostatečně hluboko a teď tu máme mrazy -15 stupňů a má být hůř. Odrůdy mám Benátčan Lukan Vekan. Sadba koupená (15kg) na podzim přímo zde. Snad nějaká úroda bude :-( Petra

    ochrana před holomrazy?

    31. 1. 2012 12:44 Zakladatel vlákna: Hana Tandlerova
    Dobrý den, ráda bych se zeptala, mám-li nějak ochránit česnak před holomrazy(kutnohorsko),díky dosud teplé zimě mi vyrostl již cca 5cm a sníh nikde. Jestli udeří slibované arktické mrazy i v naší oblasti nevím, ale nerada bych něco zanedbala. Děkuji za odpověď. Hana Tandlerová
    31. 1. 2012 19:08 hloupý Honza (Sendy)
    Teď už s tím nic nenaděláte.
    Nejhorší je kombinace mechanického poškození a mrazu.
    Pokud jste sázela dost hluboko, ta část pod zemí je dostatečná aby česnek přežil. Na míře poškození toho co je nad zemí bude záviset pouze snížení výnosu.
    31. 1. 2012 21:48 hloupý Honza (Sendy)
    U Kutný Hory na tom budou nejlépe místní části Hlouška, Šipší a Sedlec, protože jsou na kopci a po větru od města. Poloha na kopci zajistí, že nedojdek zesílení mrazu jako v kotlině či v údolí. A pro arktický vzduch po větru zajistí, že se ve městě ohřeje až o 2°C (a tedy bude tam až o 5°C hezčí teplota než dole u Vrchlice.
    Hodně štěstí ...
    S.
    31. 1. 2012 20:09 Jan Kozák
    Nedělejte nic, víc se dělat ani nedá. Zajímalo by mě, jakou máte odrůdu. Volal jsem na jižní Moravu, zatím tam naše odrůdy nevzcházejí.
    < Novější420421422423424Starší >

    Kontakt E-mail, telefon, adresa

    Ing. Václav Kozák a Ing. Jan Kozák
    Chvojenec 75, 534 01 Holice
    IČO: 05439710
    Kontakt

    cesnek@cesnek.cz
    E-mail není určen k poradenství.
    Rádi Vám poradíme v diskusi.

    Obchodní podmínky
    Reklamační formulář

    Šlechtění česnekové sadby Grafika zpracována Odemne