Přihlášení

  • Pěstování
  • Popis česneku
  • Odrůdy
  • Choroby a škůdci
  • Články
  • Diskuse: Zkušenosti pěstitelů Zpět na diskusi

    Pomůcky malého česnekáře

    6. 3. 2021 23:54 Zakladatel vlákna: Vítězslav Dotzauer
    Dobrý den
    nejlépe se mi půdní škraloup rozrušuje ručním dvouhvězdicovitým  kypřičem.Za minutu se v pohodě nechá udělat 6 metrů čtverečních i s malinkatým česnekem.
    Pak jen šinkoráčkem udržuji bezplevelný stav dokud mi to natě česneku dovolí.
    Ledek vápenatý bude aplikován 12.3. a síran amonný chci dát 27.3. nebo raději 2.4. ?Děkuji,Víťa
    Kypřič a šinkoráčekPolíčko
    7. 3. 2021 16:49 Jan Kozák
    Při čtvercovém sponu je to dobrý způsob prokypření celé plochy. Je to vlastně podle toho, jak říkávám na přednáškách - výsadbu podřídit způsobu obdělávání.
    Máte-li dojem, že potřebujete přidat síru, můžete dát síran zároveň s ledkem. Česnek si napřed vezme dusík z ledku, ze síranu později.

    Vlnovník česnekový

    29. 1. 2021 21:52 Zakladatel vlákna: Vítězslav Dotzauer
    Dámy a pánové
    na žádost z nejpovolanějších osob tohoto diskusního klubu doplňuji technické informace k likvidaci vlnovníka česnekového PODTLAKEM.
    Podtlaková nádoba s doplněním podtlakovým manometrem byla podrobena testem třech dostupných vysavačů.Foto 1-průmyslový vysavač Einhell 1500 Wattů  dosáhl podtlaku
    -0,135  Barů /zakoupen v OBI a cena 1999 Kč/.Foto 2-vysavač Raimbow 730 Wattů dosáhl podtlaku -0,09 Barů a to dle výrobce stačí na likvidaci roztočů v peřinách/zakoupen cca před 15 roky cca 50 000 Kč/.Foto 3 vysavač HYLA 1000 Wattů, též na vodní bázi filtru, dosáhl podtlaku -0,05 Barů /cena cca 41 000 Kč/.
    Z tohoto testu vyplývá, že bude záležet na vnitřní konstrukci vysavače-nejmenšího průměru točivé vrtulky pr. 49 mm má HYLA.Raimbow má pr. 75 až 90 mm/kuželová vrtulka/.Vysavač EINHELL  TC-VC 1930 S má točivou vrtulku o průměru 109 mm/ měřitelné po odejmutí filtru s nástavcem/.Výrobci nikde neuvádějí otáčky vrtulek ,takže není možnost porovnat tuto veledůležitou informaci.Foto 4 vítěz dnešních podtlakových testů EINHELL na podtlakové nádobě.
    Foto 5 normální atmosferický tlak/ 1013  hPa/cca 1 atmosféra/10 tun na metr čtvereční proti vakuu, ale na podtlakovém manometru je NULA.
    Tento tlak nevnímáme,je pro nás přirozený,ale ve výšce 5500 m nad mořem  je tlak již  poloviční.Změna atmosferického tlaku může u citlivých lidí vyvolat bolest hlavy/ u mě vyšší tlak neboli je venku hezky a tak dám kafe a je to lepší/.
    Závěrem lze říci, že potřebujeme průměr vrtulky vysavače větší jak 82,5 mm/u kuželové zprůměrováno/ na minimální podtlak -0,09 barů.Bohužel na otáčkách to také bude záviset a to čím víc otáček -tím větší podtlak.
    Doplním vnitřní průměr sazotrubky z mého předešlého článku a to 31 mm. Asi 2% stroužků neprošlo kvůli svému velkému rozměru.Foto 6 cibuli  lze také takto ošetřit.
    ČESNEKU ZDAR-COVIDU ZMAR
    Podtlak vysavače EinhellPodtlak RainbowHelaVítěz EinhellNormální atmosferický tlak 0Přeprava s cibulí
    18. 2. 2021 8:31 Bohuslav Coufal
    Díky za obsáhlou látku k zamyšlení k boji s vlnovníkem. Abych pravdu řekl, ten naprosto minimální podtlak od vysavače mě velmi
    překvapil, myslel jsem, že bude potřeba jít podstatně níže. Proto bych měl pár oblastí k zamyšlení:

    a)     Podtlak 0,13barů od nejlepšího vysavače odpovídá změně nadmořské výšky cca 1300m. Pokud by šlo pouze a jenom o ten podtlak, tak by to znamenalo, že stačí česnek naložit do kufru, zajet s ním na hory na lyžovačku a po návratu mám po vlnovníku. Nebo jinak řešeno, ve vyšších polohách vlnovník nepřežije. Tomu samozřejmě nevěřím.

    b)    Nespočívá obdobný boj s roztoči tím, že se z peřiny v pytli vysaje vzduch a roztoč se udusí a možná i rozmačká působením atmosférického tlaku na pytel? Pak by primární prostředkem nebyl mírný podtlak, ale vysátí vzduchu - splasknutí pytle, ve kterém toho vzduchu moc nezůstane na dýchání a mechanické rozdrcení roztoče.

    c)     Pokud by to bylo na tomto principu, tak mírný podtlak v nádobě moc nepomůže, pořád tam toho vzduchu zůstane hodně - není zde efekt splasknutého pytle. Není zde žádné mechanické působení na vlnovníka - rozdrcení.

    d)    Původně jsem přemýšlel o podtlaku alespoň 0,8 barů - to by +-dokázal kompresor z ledničky. Nebo přímo vakuová vývěva, tam už se lze dostat na 0,99baru. Co by to udělalo s česnekem nevím. Při takto velkém podtlaku už v nádobě moc vzduchu nezůstane a navíc už by mohl začít skutečně fungovat vlastní podtlak na vlnovníka.

    Tímto nechci tento postup zatracovat. Spíše pátrám a přemýšlím o tom, co primárně při vašich pokusech vlnovníka zahubilo. Když by se
    přišlo na ten primární element, mohl by se tento postup optimalizovat pro co největší účinnost. Po letošní úrodě mohu otestovat i s vakuovou vývěvou a maximálním podtlaku kolem 0,99baru - vliv na vzejití sadby, vliv na skladování, chuť,…
    18. 2. 2021 18:01 Jozef Sisak
    Bol som tiež inšpirovany a tak som v malom množstve realizoval ošetrenie vo vakuovych dozach, bez kontroly pod mikroskopom ale kontrola po 1. mesiaci pri opakovani ošetrenia som nenašiel dalšie poškodenia od vlnovnika. nadoba na väčšie množstva s meračom je vo fazy projektu.
    20. 2. 2021 23:29 Vítězslav Dotzauer
    Dobrý den pane Coufal
    tak jste mě donutil k tomu,abych požil dar od přítele Googla a pokusil se zjistit příčinu záhuby vlnovníka na česneku.Mluvíme zde o velice rychlém podtlaku neboli
    desaturační aeropatii a současně též kesonově nemoci.Záhubu  vlnovníka patrně  způsobí 
    hypoxická hypoxie plus v krvi se začne dusík uvolňovat do bublinek-plynová embolie.U člověka nic hezkého,posuďte sami,nejdříve necitlivost končetin pak ochrnutí,halucinace,křeče a smrt.Snad na vlnovníka to působí stejně.
    21. 2. 2021 18:50 Bohuslav Coufal
    Dobrý den, pane Dotzauer,
    na ty nemoci z potápění jsem taky myslel, ale na to se mi zdál moc malý podtlak. 0,1 bar podtlaku, to je jako 1 metr pod vodou (ale
    přetlak) - snad se nemýlím. A to je naprosto bezpečné. Mám dojem, že 5 metrů a více by mohlo dělat problémy. To by ale odpovídalo skokovému uvolnění podtlaku 0,5 barů a k tomu mají vysavače hodně daleko.
    Možná jsou ale vlnovníci a roztoči citlivější na změny tlaku než člověk. To nedokáži posoudit.
     
    Podle mne bude důležitá skoková změna tlaku - to jest rychlé uvolnění podtlaku z nádoby. Ta změna je asi důležitá z podtlaku, který musí trvat určitou dobu, jestli si vybavuji váš test z prvního příspěvku. Pro své budoucí testy budu používat vakuovou vývěvu, tam je velký prostor pro experimenty s velikostí podtlaku.
    28. 2. 2021 1:05 Vítězslav Dotzauer
    Dobrý den,pane Coufal,
    tak jste mě úplně nahlodal,jelikož než jsem přidělal vzduchový kohout na podtlakovou nádobu,tak jsem čas měřil a rychle podtlak uvolnil.Po namontování kohoutu jsem podtlak nechával dojít do vyrovnání tedy cca 4 min.Většinou jsem někam poodběhl za jinou činností.To budu muset vyzkoušet jak to vlastně je.
    Oslovil jsem pana doktora Hrnčíře FN Královské Vinohrady a tedy že rozhodně
    takto malí podtlak nemůže způsobit dekompresní nemoc ani nevede k barotraumatu.A pak by jste měl pravdu s tím rychlím uvolněním tlaku.
    Respektive do 6-ti vteřin udělat podtlak,ten nechat 150 vteřin a rychle podtlak uvolnit.Možná ten cyklus udělat i několikrát do minuty.Velký prostor pro pokusy.Děkuji za věcnou připomínku.
    28. 2. 2021 8:13 Jozef Sisak
    Pri mojom malom prevedení vo vakuovych dozach som podtlak /bez možnosti merania/ pomocou namontovaneho ventilu rychlo uvolnil . bolo to učinne , bez dalšieho pozorovaneho poškodenia cesnaku vlnovnikom
    28. 2. 2021 9:59 Vaclav Kavka
    Aby členovec dostal kesonovou nemoc (bublinka v cévě), musel by mít uzavřenou cévní soustavu, což nemají. Takže o mechanismu účinku změny tlaku asi moc nevíme.
    Ví se ale, že bytoví roztoči se téměř nevyskytují ve výškách na 1500mnm. (Ale neví se proč).

    Pomůcky malého česnekáře

    7. 1. 2021 15:13 Zakladatel vlákna: Vítězslav Dotzauer
    Dobrý den
    chtěl bych zde popsat pár pomůcek pro malopěstování česneku do 6000 našich miláčků.
    1 obr. sazorýč a sazotrubka-místní název se ujal.
    Ze starého zlomeného rýče lze snadno vyrobit užitečnou pomůcku-náhražku sázecího kolíku.Ocelová trubka je doplněna čtyřmi stavěcími šrouby,které zajistí požadovanou hloubku pro stroužek a šlapadlem,které současně má funkci dorazu.Sazotrubka je dole opatřena cca 25-ti otvory průměru 5 až 6 mm.
    Bez těchto otvorů stroužek padá do jamky o JEDNU vteřinu déle.Výsledkem je, že se nemusíte ohýbat nebo lést po čtyřech při sázení česneku.
    2 obr. kombajnonůžky-místní název se ještě neujal.
    Z kombajnových žabek/žabonůžky?/ lze vytvořit i maso stříhající pomůcku,pro
    snadnější ustřižení  kořínků a natě již usušeného česneku.
    ČESNEKU ZDAR-COVIDU ZMAR
    Sazorýč a sazotrubkaNůžkyNůžky
    8. 1. 2021 16:02 Jan Kozák
    Ač není apríl, mám chuť špásovat. Šak proč né?
    Ty kombajnonůžky máte v bytě na válendě? To tam asi uděláte bordel. A to bývá v Blatě, pokud je zrovna sucho, docela uklizeno.
    8. 1. 2021 16:14 Vítězslav Dotzauer
    Dobrý den p. Kozáku
    také mám chuť špásovat ale na válendě je nemám-už by se ke mě nevešli.Upínkou byli staženy ke stolu pod pergolou a v současné chvíli jsou v dílně.Ještě dolaďuji název-žabkonůžky nebo ruční pákový zastřihovač česnekový se zkratkou RPZČ.A nemám tu bordel jenom spoustu věcí!

    Sázení

    23. 12. 2020 14:51 Zakladatel vlákna: Zdeněk Mácha
    Dobrý den. Přikládám pár fotek z mého posledního sázení. Přeji rodině Kozákových a vám všem zde hezké vánoční svátky, klid a pohodu, ale především hodně zdraví.
    sázenísázenísázení

    Postup proti začínající plísni

    21. 12. 2020 11:08 Zakladatel vlákna: Roman Jurek
    Dobrý den, včera jsem před sázením zjistil, ze spodní řada stroužků v hrnci měla znaky počínající plísně, která se dala setřít a pár měkkých stroužků jsem vyhodil. Nenapadlo mě nic jiného, než každý stroužek kartáčkem pečlivě očistit v roztoku Rovralu, pak 2 hod. v Sulce a pak obalit v Clonoplusu, nevím, co víc by se s tím dalo kromě úplného vyhození dělat. Letos plíseň řádí jako málokdy i u konzumního česneku, zatím pomohlo pečlivé oloupání volných suknic a vydezinfikování Alpou Lesanou s hřebíčkem a skořicí ve spreji, třeba to pomůže i proti tomu problematickému vlnovníkovi, máte to jako dárek k Vánocům a přeji dobrou úrodu všem. 
    23. 12. 2020 8:36 Jan Kozák ml.
    Osobně bych zvolil asi jiný postup. Plesnivý česnek bych vyhodil, zdravý nasázel. Hrnec bych vrátil do kuchyně. Na skladování česneku se nehodí, protože zabraňuje proudění vzduchu. Je možné, že vám to v předchozích letech procházelo, avšak to bylo proto, že bylo velmi sucho a tedy i nízká vzdušná vlhkost. Konzumní česnek bych vyndal z uzavřené nádoby. Hřebíček a skořici přimíchal do svařeného vína. Prošlý Rovral bych odevzdal jako nebezpečný odpad. S Alpou nevím.
    23. 12. 2020 11:55 Olga Hlávková
    Souhlasím s p.  Ing.  Kozákem. Skladovat česnek v polouzavřené nebo dokonce uzavřené nádobě je naprosto nevhodné, Vaše další pokusy o nápravu mohou mít možná částečný úspěch,  příště si ale raději přečtěte na zdejším webu,  jak postupovat správně. Pěstuji česnek už asi 65 let,  ale tento způsob uskladnění by mě tedy opravdu nenapadl ani v alkoholovém opojení. 
    29. 12. 2020 13:42 Roman Jurek
    Vyvozujete oba závěry z chybné hypotézy, česnek byl v hrnci nachystán na sázení (psal jsem před sázením), nikoliv dlouhodobě uskladněn, ale nebojte, on začíná plesnivět i ten a bude letos boj ho udržet. Hřebíček i pravou skořici jsem lupnul do ořechovky a je to fakt pecka, ale zkoušel někdo dát třeba 2 stroužky do 1 jamky, třeba naproti sobě, takže místo pro kořínky by bylo a nať vedle sebe, zkoušel to někdo? Díky. 
    29. 12. 2020 17:48 Jozef Sisak
    Pri nedostatku miesta sa da vraj sadiť cesnak nad seba - rozdielna hlbka sadby s vytvorenim  kopčeka -ako pri zemiakoch . Sadba dvoch stručikoch do jednej jamky dopadne ako pri vysadbe " dvojstručika "

    Sázení česneku

    29. 11. 2020 19:11 Zakladatel vlákna: František Jiráček
    Zdravím všechny včera jsme zasáhly česnek na Vysočině půda se proměnila v lepidlo jak to vypadá u vás jinde 
    30. 11. 2020 13:14 Plhal Pavel
    No já jsem sázel před  třemi týdny v Brně a to jsem chytil 2 slušné dny kdy trochu oschla zemina, tak jsem narychlo udělal rýhy nacpal tam česnek, zahrnul, lepil jsem se tak jsem se sunul nakonec po prknech a od té doby se do toho nedá jít...
    30. 11. 2020 19:40 Libor Hejduk
    U nás v Netolicích (okres Prachatice) je to taky rozmáčené. Jelikož jsem loni sázel část česneku vlastně asi až letos :-D, tak ani teď nechvátám a doufám, že bude líp.
    1. 12. 2020 19:41 Novák Ladislav
    Bláto neřeším.Česnek mám v zemi od 30. 10. poslední dny s teplotou okolo 10 ° C,potom chladno.Příští rok se pochlubím s výsledkem.
    1. 12. 2020 22:42 Daniel Večeřa
    Já jsem také z Vysočiny,sázel jsem 28.10.Vždycky sázím koncem října.Momentálně jsou tady teploty pod nulou, nebo kolem 0 i během dne.

    osevní plán

    26. 11. 2020 9:38 Zakladatel vlákna: Petr Matoušek
    Dobrý den pane Kozáku. Zajímalo by mne, jestli striktně dodržujete čtyřletý cyklus pěstování česneku na jednom poli a jestli ano, co pěstujete na polích kde jste měl česnek letos a vloni. Děkuji za odpověď a přeji hezký den.
    28. 11. 2020 14:55 Radek Bohmalský
    Dobrý den,pokud tuto otázku p.Kozák přehlídl,tak je to ok.Pokud ji nepřehlédl,můžete si o tom myslet své.Já už také začínám měnit názor a to ve více věcech.Přeji pěkný den.
    29. 11. 2020 22:29 Jan Kozák ml.
    Z Vašich příspěvků vyplývá, že by bylo dobré něco trochu lépe vysvětlit. Tato firma je v porovnání s ostatními producenty česnekové sadby maličká. Není poloviční nebo čtvrtinová. Je téměř padesátkrát menší. Česnek pro ni není jeden z dlouhé řady produktů; nýbrž jediný, na který se stoprocentně soustředí. Z toho pro zákazníky pramení dvě výhody: toto pracoviště je tahounem a průkopníkem ve svém oboru (vydává více materiálů než všichni ostatní producenti a prodejci česneku dohromady, zefektivňuje tradiční postupy pěstování atd.) a také má zákazník jistotu, že se podnik snaží dělat všechno pro to, aby byl produkt, na kterém je zcela závislý, co nejlepší.
    Je tam ale i řada nevýhod. Tato firma je mnohem více odkázána na počasí. Když úroda nevychází, nemůže si říct, že méně vzhledný (menší nebo pozdě sklizený) materiál vyveze na východ, ať s v Česku nekazí trh; ztrátu nemá čím překlenout a přišla by o zákazníky, z nichž mnozí si česnek kupují i dvacet let. Musí pracovat s tím, co má. Nedosáhne u dodavatelů na takové množstevní slevy, nemůže si leccos dovolit automatizovat, protože stroje by měly návratnost nekonečnou, má velký podíl drahé manuální práce.
    Objevuje se tak spousta představ zákazníků, které bohužel nejde realizovat. Namátkou výběr z hromady přepravců, přednostní vyřizování objednávky, odběry o nedělích, telefonické poradenství atd. (Třeba u toho telefonu je to tak, že pracovník, který ho bere, nesedí v kanceláři, ale pracuje v hlučném prostřední nebo spolupracuje s hromadou brigádníků).
    Tato diskuse je založená na dobrovolnosti, všichni tu odpovídají ve svém volném čase. Reagují na to, na co chtějí. A dělají tak proto, že to považují za užitečné nebo třeba proto, že je baví si s lidmi povídat o česneku. Za tím, že některé příspěvky zůstávají bez odpovědi, není žádné spiknutí. Ale prostý fakt, že se to zkrátka nestíhá.
    28. 11. 2020 17:37 Jan Kozák ml.
    Šlechtěný a ozdravovaný materiál se pěstuje ve sterilizovaném substrátu.
    Část produkce pěstují smluvní množitelé. Pěstují-li větší objem, mívají pole pronajatá. Využívání menších políček se liší pěstitel od pěstitele.
    Část produkce si bratr množí sám. Každý rok využívá jiná pronajatá pole, na kterých se česnek v posledních desetiletích nepěstoval.
    19. 12. 2020 3:25 Alois Juráň
    Dobrý den..To je dobrá metoda!Mne už to taky napadlo,ale nedaří se nikoho ukecat na jeden rok..Ono ale u nás moc urodné půdy taky není.

    odrůda bjetin

    12. 11. 2020 8:11 Zakladatel vlákna: Josef Horáček
    Vaše odrůda Bjetin nemá dělat zdravotní potíže "žlučníkářům" jak je to ověřené?Začal jsem jej pěstovat z Vaší sadby pro dceru . Děkuji .
    12. 11. 2020 8:37 Zdeněk Mácha
    Dobrý den. Sám mám problém se žlučníkem a proto i já si rozpěstoval Bjetin. Opravdu nedráždí, nic mi po něm není. Letos sem dal Bjetin i známé, která má též problémy se žlučníkem a nic jí po něm nebylo.
    12. 11. 2020 17:25 Jan Kozák
    Je to už léta prověřené zákazníky. Dvě výzkumná pracoviště se zabývala, čím je to způsobeno, co v Bjetinu na rozdíl od ostatních odrůd není, ale pokud je mi známo, k žádnému výsledku se zatím nedošlo.

    Hnojení před výsadbou

    5. 11. 2020 10:26 Zakladatel vlákna: Monika Liebichová
    Dobrý den, je vhodné prohnojení záhonu před výsadbou uleželým (cca 4 roky) koňským hnojem? A je vhodné sázet česnek na záhon, kde se před tím pěstovali okurky a kedlubny (kvůli případným společným nemocem a škůdcům)? Dudu vysazovat vaši sadbu Vekan, Bjetin a Havel. děkuji předem za odpověď. 
    5. 11. 2020 13:11 Libor Hejduk
    Zmíním vlastní zkušenost, uleželý hnůj je skvělý, sám jezdím za ves pro kravský na velkou hromadu, kde si můžu vybírat. Krásně odleželý prolezlý žížalama a na něm roste vše jak divé. Nešetřím na něm a zavrtávám kultivátorem. Takhle jsem to dělal i pod česnek, když jsem rozšiřoval záhony a česnek rostl jak ve Fukušimě.
    5. 11. 2020 13:27 Monika Liebichová
     děkuji
    5. 11. 2020 15:58 Jan Kozák
    Už k tomu nemám co dodat.
    6. 11. 2020 9:24 Monika Liebichová
    Děkuji

    výsadba česneku

    30. 10. 2020 14:33 Zakladatel vlákna: Beda Svoboda
    Pane ing. stále u nás prší,termín výsadby se blíží, půda do té doby určitě nevyschne,odborníci  stále předvídají deštíky, tak budeme nuceni sázet do mokré země. Sázím několik desetiletí,ale tolik vody v tuto dobu nepamatuji. Bude to snad mít nějaký negativní vliv na česnek, když bude sázen do mokra,či snad do bláta? Případně nám pak nezamrzne a sadba bude v mokru (delší dobu)? Dík za Váš názor.
    30. 10. 2020 14:49 Jan Kozák
    Nám tu prší také pořád a podobně jako Vy už s té vody radost nemáme. Nedá se ani připravovat pole. Musíme počkat měsíc nebo dva, uvidíme. Samotná mokrýá zem nevadí, ale pokud na záhonu stojí voda. to už je špatně.  V zahrádce je možná výsadba do hrůbků.
    30. 10. 2020 15:38 Zdeněk Mácha
    Dobrý den. Ono té vody je letos až moc. Já mám sice zoráno,ale taky se do toho nyní nedostanu. Musíme doufat, nic jiného nám nezbývá,
    30. 10. 2020 17:11 Beda Svoboda
    Voda na záhonech mi naštěstí nestojí. Dík za odpověď.
    4. 11. 2020 10:13 Roman Jurek
    I mokrá půda se dá dobře připravit, ale chce to sílu, rycími vidlemi jsem ji nakypřil,  pohnojil vším možným - mixem kompostu s dřevěným uhlím a vyzrálým hnojem (terra preta), pak síranem draselným, kostní moučkou, guánem, dokonce prolil roztokem vápnitého dolomitu + sulky, posypal zeleným hnojením (nalákám žížaly ať ryjou za mě) a celý tohle jsem zapravoval navícekrát obyčejnými vidlemi, půda osychala před očima, teď už pršet nemá, tak by to mohlo pomoci. 
    4. 11. 2020 13:02 Jan Kozák ml.
    Zde v diskusi se setkávají zahrádkáři, kteří sázejí třeba čtvrt kilogramu sadby, s pěstiteli, kteří vysazují desettisíckrát větší množství. Tím se hodně liší nejen použitelné postupy, ale i problémy, na které při práci narážejí.

    Vlnovník česnekový

    30. 8. 2020 20:37 Zakladatel vlákna: Petr Rubeš
    Dobrý den, reaguji na vlákno vlnovník česnekový. Pro česnek určený ke spotřebě není nikde žádná zmínka o ochraně před vlnovníkem. Neberte to jako návod, ale jako příběh, kterým jsem osobně prošel. Zakoupil jsem sadbu česneku (dva druhy ozimého paličáku) a poté ji namořil Sulkou s délkou moření 6 hod. (což se patrně projevilo na horším zakořenění a potažmo i výsledku). V příhodnou dobu jsem vysadil a výsledek nic moc. Proto jsem objednal novou sadbu u stejné firmy a ve stejném složení – stejné druhy česneku.

    Po dvou měsících sušení svého výpěstku jsem zjistil, že některé stroužky v palicích jsou částečně scvrklé, což naznačovalo napadení vlnovníkem. Mé podezření se bohužel při prohlídce pod mikroskopem potvrdilo. Česnek byl výrazně zamořen vlnovníkem. Při hledání po internetu jsem nenarazil na žádnou informaci, která by tento problém řešila. V situaci podobné zoufalství nezbývalo, než se zamyslet nad možnostmi, které jsem měl k dispozici a pomohly by mi zachránit česnek. Padla volba na argon (netečný plyn na svařování v ochranné atmosféře). Po zjištění, že se používá jako ochranná atmosféra pro bramborové lupínky jsem neváhal a bezodkladně jednal. Česnekové palice jsem naskládal do nádoby, kterou bylo možno hermeticky uzavřít a napustil ji plynem (argon je těžší než vzduch). Česnek zůstal v nádobě čtyři dny. Po otevření a následné kontrole pod mikroskopem se ukázalo, že všechny vzorky vykazují přítomnost vlnovníka v mortalitní podobě. Při následných čtrnáctidenních kontrolách se již žádný živý jedinec neobjevil. Stroužky, které byly před ošetřením málo napadené, vydržely až do zkonzumování (červen následujícího roku). Domnívám se, že argon vytěsní veškerý vzduch z česnekových cibulí a udusí nejen dospělce, ale i zárodky ve vajíčkách.

    Poté co dorazila zásilka sadbového česneku a byla mořena dvě hodiny v Sulce jsem ji i přesto nechal projít plynovou procedurou a ukázalo se, že velmi dobře zakořenila.

    Letošní sklizeň byla proti předešlým rokům excelentní a po měsíci sušení již prošla ozdravnou procedurou a vypadá to, že část určená na sadbu již nebude třeba ani mořit v Sulce. Předesílám, že jsem malopěstitel a množství vypěstovaného česneku je kolem 10kg. Nijak jsem dále neexperimentoval (např. s časem při kterém dojde k usmrcení vlnovníka). Mohla by to být ale jedna z možností, jak poměrně jednoduchým způsobem před vlnovníkem ochránit česnek učený ke spotřebě a možná i na sadbu. Je jisté, že česnek musí být uskladněn v prostředí, kde se nevyskytuje vlnovník, jinak patrně dojde k opětovné kontaminaci.
    31. 8. 2020 13:10 Vaclav Kavka
    Dobrý den, možná by šlo použít i obyčejný CO2? otázka je, nakolik potřebují dormantní stroužky dýchat a tedy jak dlouho vydrží bez kyslíku.
    1. 9. 2020 7:44 Jozef Sisak
    Nad touto problematikou som sa zamýšľal aj ja CO2 je dostupnejšia ,

    pri koncentracii 20% je smrtelna pre človeka a využiva sa aj ako roztok na narkotizaciu akvarijnych rybičiek a ako plynná zmes  pri inseminacii včiel to len informacia naviac .

    Asi len pokusmi najdeme odpoveď na dane otazky

    Vami odporučane - skôr- použitie postreku Kumulusom je prevencia , čo robiť  v skladoch je ...? napr. vakuovanie či nasledovne zaplynenie a s čim je len na skušani

    P. Peter Rubeš vytvoril svojim úspešným pokusom začiatočnú schému - čiaru na ktorej sa da pracovať - experimentovať.
    1. 9. 2020 7:53 Jozef Sisak
    Pozdravujem
    ake zväčšenie ste použil ?Predpokladané pôsobenie plynu bolo spravne lebo to potvrdili aj vysledky pokusu . Použili ste to k čomu ste mali pristup v mojom pripade tekuty dusik - 196st. a plynny - 60st. čo je problem a preto  stale nemam odvahu do toho isť. Preto asi CO2 bude riešenim
    1. 9. 2020 19:48 Petr Rubeš
    Zdravím. Nejsem chemik a tak úzké souvislosti si netroufám
    deklarovat, ale CO2 s vodou reaguje na kyselinu uhličitou a navíc
    nemusí být při vstřebání dostatečně účinný. Co to udělá
    s česnekem nedokáži odhadnout. Před pár roky jsem česnek
    zavakuoval do plastového sáčku a po měsíci byla ze sáčku
    nafouklá koule a ani s česnekem to nedopadlo dobře. O dusíku si
    netroufám polemizovat. Argon jsem vybral z toho důvodu že je to
    netečný plyn, který za běžných podmínek s okolním prostředím
    nereaguje. Dá se říci, že je to i letos pokus s tím, že to na
    první dobrou loni vyšlo. Letos se spíše zaměřím na pravidelné
    kontroly pod mikroskopem (zvětšení 150x), zda se vlnovník
    neobjeví. Po měsíci od ošetření argonem je zatím vše v
    pořádku.
    1. 9. 2020 22:04 Jan Kozák ml.
    Osobně se mi váš experiment hodně líbí. Zajímalo by mě, jaká je minimální doba působení na vlnovník. Čtyři dny jsou příliš dlouhá doba. Dále by mě zajímalo, zda to nemůže mít preventivní funkci, obdobnou té, která je přičítána Sulce, kdy po namoření je od vlnovníku spolehlivě pokoj.
    2. 9. 2020 19:56 Petr Rubeš
    Zdravím. K té délce expozice si osobně také myslím, že čtyři dny je zbytečně moc a že polovina by měla stačit. Vzhledem k

    tomu, že loňský rok byl o tom čím česnek ošetřit, tak doba expozice byla spíše výstřel od boku. Pravdou je, že jsem nepociťoval žádné chuťové změny. Letos jsem byl vytížen jinými záležitostmi a tak došlo jen na zopakování toho, co se již povedlo. I tak je to záležitost na experimentování.

    Co se týče druhého bodu, to si netroufnu rozebírat ani v teoretické rovině. Přikláním se k tomu, že patrně dojde k napadení, ale vše může být jinak ...
    6. 1. 2021 21:53 Vítězslav Dotzauer
    Dobrý den,CO2 jsem zkoušel ale bez zdárných výsledku ani po třech dnech.Asi někde chyba- spíž to zvlhlo a velký špatný.

    Zajímavost

    15. 8. 2020 11:50 Zakladatel vlákna: Václav Kavka
    Při posklizňovém rozjímání jedna zajímavost. Průběh letošní sezony asi neumožní, aby to došlo do konce, ale i tak. Málokdo někdy viděl semena česneku, ikdyž nezralá.
    SemenaVývoj semenVývoj semenVývoj semen
    15. 8. 2020 15:06 Jozef Sisak
    Toto dokažu podľa mojich inform. len niektore odrody spontalne alebo po zasahu pestovateľa . aka odroda to dokazala u Vás ?
    15. 8. 2020 15:34 Václav Kavka
    To je na delší diskusi a dost záleží na okolnostech.
    Obecně se za nejnadějnější považují česneky skupiny PS (Slavin, Džambul) nebo MPS (Havran, Ivan, Jovan).
    Z jedné strany vás tísní vegetační sezóna (chcete co nejrychleji vykvést), z druhé strany ochota stvolu vydržet naživu co nejdéle.
    Taky hraje roli třeba tloušťka stvolu. A významná je taky pylová sterilita. Potřebujete mít ve směsi dostatek rostlin s plodným pylem, aby to mouchy zvládly roznést. 
    Ty vyjmutá semena jsou z Mirky, která se jeví pylově sterilní, ale evidentně tam zafungoval pyl od vedle.
    16. 8. 2020 9:39 Jozef Sisak
    Pre mňa veľmi zaujimave informacie za ktore ďakujem
    16. 8. 2020 9:41 Jozef Sisak
    Môžeme sa sukromne kontaktovať na f. skupine -pestujeme cesnak ?
    17. 8. 2020 11:16 Vaclav Kavka
    Máte tam sz přes fb.
    16. 8. 2020 9:58 Jan Kozák ml.
    Pěkná práce.
    Zrovna hledáme zaměstnance (článek s detailnějšími informacemi). Lidé, kteří chtějí česnek posunout někam dál, by se nám zvlášť hodili.
    1. 9. 2020 6:25 Vaclav Kavka
    Trocha opatrného optimismu
    Vývoj semenVývoj semen

    Poděkování

    15. 7. 2020 19:40 Zakladatel vlákna: Jakub Fousek
    Vážený pane Kozáku, 
    chtěl bych Vám poděkovat za vaše cenné rady ohledně pěstování. Letos jsem měl tu čest sklidit poprvé v životě políčko česneku. Jsem nadšený jak z úrody, tak z nového koníčku pro nadcházející roky. 
    Je skvělé co pro všechny z nás děláte, nepřestávejte v tom, jelikož to děláte velice dobře! Díky a mějte se fajn.
    Benátčan
    15. 7. 2020 20:37 František Jiráček
    Zdravím chci se zeptat odkud jste unás na Vysočině je chladnější počasí a Benátčan vůbec nejde 
    15. 7. 2020 20:53 Jakub Fousek
    V tom případě u nás v Polabí se letos zadařilo více. Jedná se o malou vesničku Vlčí Habřina (pár kilometrů od Přelouče).

    Zber

    13. 7. 2020 20:23 Zakladatel vlákna: Martin Lokaj
    Zdravím,  prosím vás o radu, nejde o vašu odrodu, ale chcel by som vedieť,  či cesnak ešte naberie na váhe.  Dnes som začal zber, a zdá sa mi, že ešte by týždeň vydržal.  Avšak má pršať koncom týždňa tak neviem či by som to zbytočne neriskoval. Ešte doplním,  že má  5-6 sukníc. Ďakujem 
    DukátDukát 2
    13. 7. 2020 22:23 Jan Kozák
    Jak vidím, Vy jste nevydržal. Česnek by vydržal a trochu by mu to i na váhe prospělo.
    14. 7. 2020 21:36 Martin Lokaj
    Tak to som len začínal, trochu vyberiem a časť nechám ešte dozrievať. Ale ďakujem za radu.

    Sklizeň

    12. 7. 2020 19:54 Zakladatel vlákna: Jiří Chrastný
    Dobrý den, pěstuji česnek první rok, tak posílám výsledek. Vlevo Japo2, vpravo Havel. Lokalita Poděbrady - letos hodně podmáčená půda. Havel se už v zemi začal rozevírat, tak jsem vyndal raději i Japo2.
    Sklizeň

    Mladý pěstitel

    9. 7. 2020 20:18 Zakladatel vlákna: Jiří Müller
    Dobrý den,
    Chtěl bych se s Vámi podělit o pěstitelský úspěch mého 9-letého syna. Na podzim zasadil několik pacibulek a stroužků do našeho pískoviště. A toto je výsledek. Měli by se jednat o Slavin. Foto ještě v písku je někdy ze začátku června. 
    Bohužel já takové výsledky mít určitě nebudu. Hezký večer
    ČervenČesnekČesnek
    10. 7. 2020 7:03 Jan Kozák
    Takového syna Vám může závidět spousta zahrádkářů. Doufám, že jich máte víc.
    10. 7. 2020 21:30 Nada R
    Tak vidíte, někteří skáčou kolem česneku a ono stačí zasadit do pískoviště a jít si zaskákat na trampolínu! Gratuluji. 

    Sklizeň

    7. 7. 2020 8:46 Zakladatel vlákna: Stanislav Pabyška
    Dobrý den,

    letošní úroda byla povedená a mohla být i povedenější. Musel jsem sklidit o pár dní dříve, kvůli nenechavcům, kteří podnikli nájezd, při kterém stačili natěžit cca 100kg Slavinu II a spoustu ho poničit, jelikož jejich způsob sklizení byl vytrhávání. Je mi smutno při zamyšlení, kolik dřiny za ten rok člověk česneku obětuje a pak tohle. Z druhé stránky jsem poznal, že je mezi námi spousta lidí, kteří dokážou o svátku přerušit své plány a jít pomoc sklízet. Díky za ně.

    Ať se Vám všem, co travíte čas u česneku a nejenom těm, daří.
    Stanislav Pabyška

    Havel

    1. 7. 2020 18:31 Zakladatel vlákna: Antonin Strupl
    Dobrý večer pane Kozáku,
    chtěl bych se zeptat na Váš názor,jestli už mám česnek vyndat,už se začíná otvírat.Předem děkuji za odpověď!Štrupl
    HavelHavel
    1. 7. 2020 19:18 Antonin Strupl
    Tak jsem radši sklidil.Myslím že na první pokus to jde.
    HavelHavelHavelHavel

    Chřestovníček a jiné

    1. 7. 2020 13:33 Zakladatel vlákna: Jaromír Kolúch
    Dobrý den,mikropěstitel česneku Beskydy,chajda skoro 700 m n.m. už jsem se chtěl psát o neznámém červeném brouku co mi likviduje česnek,když za 45 let pěstování jsem ho zde nezažil.Letos teda nálet.Z diskuse vidím=vyřešeno,identifikováno.Dospělec se špatně ručně sbírá-uletí.Dobře se sbírají kopulující a těch je většina a furt. Nápad: vyrobím chřestovníčkolapku.
    Vůbec letošek je vyjímečný,nejen Chřestovníčkem. Po 30 létech se zde vysoko objevil ZAJÍC! S tím souvisí to, že mi někdo/něco v dubnu okousalo pár listů sotva vylezlého česneku. Vysoká tu okusuje i IPU na střeše, ale česnek nikdy.
    Vlivem chladna jsem až 25.6.stříhal eště nikdy tak pozdě),Pořád jen listy a do té doby stvol nikde.
    Vloni na podzim mám od Vás tu nejmenší zásilku BJETIN na osvěžení sadby. Jenže, zatímco zbytek sadby (je v ní i váš BJETIN, cca 6-7 let z Buchlovic)  je nyní asi 75 cm vysoký,až 10 pater listů, krásně tmavozelený, celá nová sadba je tak o 30 cm nižší,svěrle zelený. Čím to? Stejné místo, stejné podmínky, správný agro postup, vše mořeno v Sulce. Byl výrazně menší a světlejší už od "mala".
    Díky za vaši radu, pomoc a dík za úsilí, které věnujete pěstitelům, zde v Diskusi, ale i na Slavnosti-Festivalu, kdy kolem vás je chumel lidí, skoro demonstrace. Musím tam po létech ze severu zajet. 
    Srdečně zdraví Jarda Kolúch z hor
    PS: Apropó, mají pěstitelé a šlechtitelé česneku nějaký pozdrav? Třeba : "Zdar českému česneku od Kozáků!"
    1. 7. 2020 20:01 Jan Kozák
    Do Buchlovic za česnekem byste jel letos zbytečně. Festival nebude.
    S tím Bjetinem to může (i nemusí) být takto: jsou případy, kdy vegetativně množené rostliny se potřebují "aklimatizovat" a požadovaný výkon poskytují až následujících letech.

    Dnešňí sklizeň Bjetinu

    25. 6. 2020 19:27 Zakladatel vlákna: Antonin Strupl
    Dobrý večer,
    všechny rostliny zdravé,některe menší,ale hlavně zdravé!Děkuji panu Kozákovi za cenné rady!!!
    BJETINBJETINBJETINBJETINBJETIN

    Bjetin

    24. 6. 2020 19:23 Zakladatel vlákna: Zdeněk Mácha
    Dobrý den. Na ukázku pár rostlin Bjetinu . Do týdne půjde ven všechen Bjetin .
    BjetinBjetin
    24. 6. 2020 19:31 Antonin Strupl
    Dobrý den,
    Máte ještě krásně zelenou nať,já už mám takové utrápené Bohoušky,viz pŕíspěvek pod Vámi.
    24. 6. 2020 19:59 Jan Kozák
    Na nati tolik nezáleží, pane Struple, stejně se vyhazuje. Lepší je porovnávat cibule.
    24. 6. 2020 20:03 Antonin Strupl
    Aha,tak já myslel,že pokuď má dost zelené listy,má se v zemi nechat,nezmám odrůdy natolik,abych poznal jejich velikost,děkuji za radu!
    24. 6. 2020 23:13 Martin Perníček
    Krásný česnek pane Mácha.

    Vzorky

    23. 6. 2020 19:48 Zakladatel vlákna: Antonin Strupl
    Vytažené vzorky.
    Havel,Slavin II,Bjetin

    Úroda

    22. 6. 2020 18:53 Zakladatel vlákna: Karel Jílek
    Dobrý večer dal jsem na vás a česnek šel ven myslím že sem sklidil 95 procent úrody. Takto pěknou úrodu jsem už dlouho neměl na příští rok zakoupím zase u vás, ale vezmu si více odrůd. Děkuji Karel
    ÚrodaÚrodaÚroda
    22. 6. 2020 19:37 Pavel Brychta
    Hodně pěkný :) Jaká odrůda? 
    22. 6. 2020 21:29 Karel Jílek
    Lukan
    24. 6. 2020 10:35 Petr Matoušek
    Ty natě jsou krásně zelené a nežloutnou. Já bych ho tam nechal ještě alespoň dva týdny. Ale jinak je krásný.

    Taky pro ilustraci

    15. 6. 2020 19:37 Zakladatel vlákna: Vaclav Kavka
    ČesnekČesnek
    17. 6. 2020 11:23 Vaclav Kavka
    Mea culpa - jen jsem se chtěl pochlubit sklizní z květináče na okně.

    Kapková závlaha

    25. 5. 2020 18:37 Zakladatel vlákna: Novák Ladislav
    Kapkovou závlahu jsem povýšil o dávkování hnojiva pomocí Venturiho trubice. Používám Kristalon plod a květ.Před Venturiho trubici mám namontovaný časovač / 0 - 12O minut /. Venturiho trubice Čína cca 300 Kč, časovač 200 Kč. Používám pro celou zahrádku, česnek přihnojuji mimo kapkovou závlahu na jaře ledkem a dále močovinou.
    Venturiho trubice s časovačem

    Česnek podlesí

    23. 5. 2020 11:34 Zakladatel vlákna: Václav Valda
    Děkuji panu Kozákovi za radu ohledně pěstování česneku, takový jsem ještě neměl.je i metr vysoký a u země průměr i přes dva cm.tak uvidíme co bude v zemi.uz začíná hlavkovat.
    ČesnekČesnek
    24. 5. 2020 13:58 Novák Ladislav
    Česnek pěkný,ale za ten zelený koberec Vás p. Kozák asi nepochválí. Nevím co je to za druh plevele, ale jak kryje to spodní patro porostu,možná ku prospěchu hlavní plodiny.
    25. 5. 2020 17:05 Jan Kozák
    Samozřejmě jsem to "spodní patro" viděl, ale nechtěl jsem ho komentovat; říkal jsem si, že ho pěstitel vidí také. Je pravdou, že plevel zastiňuje půdu, čímž se z ní snižuje výpar. Ale je potřeba vědět, že plevel spotřebuje vody daleko víc, proto pryč s ním. Pro snížení výparu z půdy je vhodné kypření povrchu a vůbec nejlepší je mulčování.
    25. 5. 2020 17:38 Václav Valda
    Dobrý den opravdu jsem tam ten plevel nechal schválně,mám několik záhonů s plevelem a bez,zatím mohu říci že s plevelem je trochu lepší že ten odpar vody není takový.ale vzhledem k tomu že nyní prší tak nebude zapotřebí.
    15. 6. 2020 12:10 Jan Kozák ml.
    Bádání a experimentování je určitě dobré, vede k lepšímu poznání fungování přírody a je produktivní zvlášť v dnešní době, kdy lze získané zkušenosti snadno sdílet. V tomto případě se ale jedná jistě o chybu. Zaplevelení vypařování zvyšuje o desítky až stovky procet v závislosti na konkrétních podmínkách, druhu a vzrůstu plevelu. Vliv na vypařování je jednoznačně negativní, zvlášť když započítáme druhotný negativní efekt, a sice, že existence plevelu brání kypření půdy či použití mulčování. Negativní působení plevelu při ztráty vody je tím vyšší, čím větší je sucho. Vaše pozorování je zřejmě zkresleno tím, že porovnávaná stanoviště nemají shodné podmínky

    Slavin + Bjetin

    18. 5. 2020 20:33 Zakladatel vlákna: Zdeněk Mácha
    Dobrý večer. Takhle u mě vypadá v současné době porost česneku. Bjetinu jsem měl jen pár stroužků a jsem s ním velice spokojený.
    SlavinSlavinSlavinBjetin
    18. 5. 2020 21:08 Jan Kozák
    A my máme radost společně s Vámi.

    Ukázka porostu

    18. 5. 2020 19:51 Zakladatel vlákna: Jan halamicek
    Dnes na políčku,v Beskydech.
    ČesnekČesnekČesnek
    18. 5. 2020 21:06 Jan Kozák
    Česnek vypadá velmi pěkně. Je jistě rozumné, že jste si políčko oplotil proti medvědům; ty mrchy by si určitě chtěly dělat topinky.

    Hlávkování

    13. 5. 2020 6:23 Zakladatel vlákna: Novák Ladislav
    Včera jsem našel první stvoly. Bjetin a Karel lV.

    Bjetin

    29. 4. 2020 19:04 Zakladatel vlákna: Daniel Večeřa
    I na Vysočině roste česnek,je to tady trochu opožděnější,je tady přece jenom chladněji...i když letos je docela teplo
    bjetinbjetin

    Úroda

    29. 4. 2020 18:12 Zakladatel vlákna: Antonin Strupl
    Česnek od pana Kozáka
    Anton ,Bjetin,Slavin 2

    Česnek

    28. 4. 2020 19:23 Zakladatel vlákna: Václav Valda
    Dobrý den, zasílám foto z 25.4.2020, Lounsko - podlesí
    LounskoLounsko
    29. 4. 2020 7:57 Jiří Hamerník
    Máte ho hezký. O jakou odrudu se jedná?  
    29. 4. 2020 19:16 Václav Valda
    Dobrý den,o jakou odrůdu se jedná opravdu nevím,začal jsem u už s tátou jako kluk,je mi čtyřicet, a táta už nám to nepoví,jiste je že jsem ho zpětně namnozil , a dnes sazim asi 15 kg.zkousel jsem i jinou sadbu z okolních okresů, ale záleží opravdu na půdě, jiný tady tak nešel.
    < Novější12345Starší >

    Kontakt E-mail, telefon, adresa

    Ing. Václav Kozák a Ing. Jan Kozák
    Chvojenec 75, 534 01 Holice
    IČO: 05439710
    Kontakt

    cesnek@cesnek.cz
    E-mail není určen k poradenství.
    Rádi Vám poradíme v diskusi.

    Obchodní podmínky
    Reklamační formulář

    Šlechtění česnekové sadby Grafika zpracována Odemne