Přihlášení

  • Pěstování
  • Popis česneku
  • Odrůdy
  • Choroby a škůdci
  • Články
  • Diskuse: Fyziologická porucha Zpět na diskusi

    česnek nevytváří stroužky

    16. 6. 2019 20:04 Zakladatel vlákna: Zdeněk Budínský
    Dobrý den, pane Ing. v roce 2018 jsem zakoupil česenek odrůdu Havran již před moření jsem zhruba 50 stroužků vyřadil pro různé poškození (hnědé skvrny, deformace či poškození). Letos česnek vyrostl v krásný silný česenek ale ze 130 rostlin jich 46 nevytvořilo květní stvol. Tyto rostliny nevytvářejí stroužky, ale jen cibule. Konec rostliny je zakončen listem který je celkem tuhý a zřejmě proto neprorostl květní stol. Vedle pěstuji Bělský rusák na kterém tyto vady nejsou. Děkuji za opověď 
    Rostliny na záhonkurostlinyukázkaukázka2ukázka3ukázka4ukáka5ukázka6ukázka5
    17. 6. 2019 0:09 Martin Perníček
    Dobrý večer, nevěšte hlavu, toto dělají velkostroužkové česneky v nové půdě. Toto přesně mi dělal Dukát prvním rokem po zakoupení nové sadby. Dalším rokem  až doposud se tento problém vyskytuje úplně minimálně.
    21. 6. 2019 10:43 Jan Kozák
    Vytvoření jednostroužkové cibule je fyziologickou poruchou velkostroužkových česneků. Její frekvence kolísá od nuly až do padesáti procent. Příčiny vzniku nejsou známy, častěji se vyskytuje po teplých zimách nebo po jarní výsadbě ozimých paličáků.

    Paličák

    10. 6. 2019 18:12 Zakladatel vlákna: Jaroslav Volný
    Vážený pane Kozáku,
    česnek paličák mi nakvítá z nových stroužků 4-5 květy. Je to poslední 4 roky. 
    Paličák pěstujeme cca 40 let. Nikdy se nám to nestalo.
    Děkuji za odpověď s  pozdravem česneku sláva
           Jaroslav Volný
    11. 6. 2019 20:43 Jan Kozák
    Je to jedna z mnoha fyziologických poruch. Je to samozřejmě nepříjemné, protože nové stroužky jsou malé.

    Co to je

    16. 11. 2018 12:13 Zakladatel vlákna: Koch Roman
    Dobrý den. Koupil jsem 4ks sadbového česneku Vekan který jsem chtěl namořit, ale jsou na něm skvrny a po oloupání tmavé skvrny (na fotce). 
    Vekan
    18. 11. 2018 9:19 Jan Kašpar
    Dobrý den. Ty tmavé kvrny jsou fysiologického původu, v půdě u producenta sadby některý biogenní prvek buď chybí, nebo naopak je ho nepřiměřeně mnoho. Takže to se u Vás nemusí projevit. Ale taky si tam pochutnal (tedy pososal) vlnovník. Takže pokud to nebudete reklamovat, tak bych doporučil řádně namořit  Sulkou a zasadit. Ale producentovi sadby by se tohle nemělo stávat. No občas se to stane....
    18. 11. 2018 10:32 Jan Kozák
    Pan Kašpar má pravdu, je to fyziologického původu, způsobené špatným příjmem živin. Nemá to vliv na chuť, skladovatelnost ani sadbovou kvalitu. Ale jistě je to problém estetický.

    Paličak či nepaličak ?

    4. 11. 2018 6:14 Zakladatel vlákna: Jozef Sisak
    Pan Kozak , ziskal som veľmi  skory zimny cesnak pôvodom s Ukrajiny už vypestovany na Slovensku s upozornenim že z nepaličaku  vyrastu aj paličaky  a naopak , viete o niečom takom ??/ označeny  menom IVAN ./ O par dni očakavam zasielku z Ruska cesnak zimny  ROKAMBOL a jarny GULIVER na ktoreho som obzvaš zvedavy . / ako male dieta na novu  vytuženú hračku / mate nejake vlastne skusenosti ? Vynimočnosť dufam bude odpovedať cene / predavaju sa po stručikoch / ĎAKUJEM  za akekoľvek informacie .
    4. 11. 2018 20:14 Jan Kozák
    Z nepaličáku nemůže vyrůst paličák a opačně. Pokud paličák nevytvoří květní stvol, ačkoliv bude mít cibuli normálně dělenou, je to pouze fyziologická porucha. Úzkolisté nepaličáky v extrémních podmínkách umí vytvořit květní stvol s plnohodnotnými pacibulkami, ale je to rovněž pouze fyziologická porucha.
    Rokambol je jedním z typů paličáků, není to odrůda.
    6. 11. 2018 6:17 Jozef Sisak
    Ďakujem za upresňujuce informacie , až pestovanie ukaže či sa jedna o fyziologicku poruchu a v akom rozsahu sa vyskytuje .

    Flekatý česnek

    25. 10. 2018 16:09 Zakladatel vlákna: Jiří Polách
    Dobrý den
    Pane Inženýre, vím že tento problém jste řešil nedávno, ale mě se zdá že na mém česneku jsou fleky větší a proto  si nejsem jistý zda je to jen fyziologická porucha či jiná choroba.  Vyskytlo se mi to jen na minimálním množství česneku.  Foto přikládám. Předem moc děkuji za Vaši odbornou radu
    Polách
    Ps: Děkuji za Vaši krásnou sadbu, kterou jsem nedávno od Vás obdržel. 
    Flekatý česnek
    25. 10. 2018 16:39 Jan Kozák
    Měl bych doplňující dotaz: tyto fleky se zvětšují nebo jsou víceméně neměnné?
    25. 10. 2018 17:52 Jiří Polách
    To bohužel nevím.Přišel jsem na to až ted při rozdružování na sadbu. Tak snad napíšu později. I tak děkuji.
    25. 10. 2018 19:41 Jan Kozák
    Hledím na to, přemýšlím, ale chorobu v tom nevidím.
    25. 10. 2018 20:31 Jiří česnek
    Jirko fleky testuji,ale nesázím ,že tlačí kořeny vše je v pořádku. Zapíchni je mělce 1 cm do půdy a fleky se nešíří,které sledují stroužky zaniknou podpůčí nikdy nezmrzne.Fleky mě dělá Tristan.Jirko zajíma mě tvá odrůda.
    26. 10. 2018 8:34 Jan Kozák
    A mě teď napadlo ještě jedno řešení. Má obecnou platnost. Pokud si nejsem jistý zdravotním stavem stroužku, přičemž jsou v pořádku kořeny, dají se takové stroužky zasadit do květináče, no spíše jen lehce zapíchnout jeden vedle druhého, a nechat doma na okně. Jakmile rostliny dosáhnou nějakých 15 - 20 cm, dají se celé konzumovat podobně jako lahůdková cibulka. Chuť je samozřejmě česneková.
    27. 10. 2018 21:13 Jiří Polách
    Děkuji Pane Kozák trochu jste mně uklidnil.Šlo mi jen o to že fleky pod slupkou nejsou vidět,loupat se mi to nechce a nerad bych sázel nějakou chorobu. Jinak to co se mi nelíbí nasázím na chleba se sádlem.                                                                         Zdravím též Pana Jiřího.S odrůdou neposloužím koupil jsem to asi před 15 lety na stánku na Floře a zatím jsem spokojen.            Polách

    Fleky na česneku

    14. 10. 2018 11:07 Zakladatel vlákna: Petr Brychta
    Dobrý den, na česneku mám flíčky které jsou na fotce myslím že už se to tady řešilo že je to díky nepříznivému počasí. Prosím o radu jestli je to vážně tento problém řeším to už druhý rok je to pouze u vekanu a zda se dá proti tomu bránit? Došla mi od Vás sadba a má to na sobě také, ale ne tolik jako to mám já na sklizeném česneku. Ještě se chci zeptat jestli kdys to má sadba bude to mít i česnek co sklidím nebo to není pravidlo. Děkuji za odpověď.
    flekyfleky
    14. 10. 2018 19:38 Jan Kozák
    Není to pravidlo. Tyto fleky jsou fyziologického původu způsobené nevyrovnanou výživou, na což mají liv stresové faktory (např. hodně teplo, hodně zima, hodně mokro, hodně sucho). Nemají vliv na chuť, skladovatelnost ani sadbovou kvalitu. Jsou však významnou estetickou vadou.

    Kdy vysadit ministroužky?

    24. 9. 2018 10:46 Zakladatel vlákna: Marcela Bulíčková
    Dobrý den, při pěstování ze sadby Anton, vystoupaly některé stroužky do stonků, viz foto. Tady v diskusi jste mi sdělili, že jsou vhodné na sadbu. Mám dotaz: Mám je nasadit pozdě na podzim? A naset nebo orientovat správně dolů? Ještě jak daleko od sebe? Na fotce je už namořená část sadby normálního česneku a těch malých stroužků ze stonků. Má cenu ty česnečky vysazovat?  Je to normální, že stroužky Antonu mají "patvary" ?  Děkuji za odpověď
    část namořené sadbysadba Anton
    24. 9. 2018 19:48 Jan Kozák
    Stroužky vynesené nad cibuli sázejte stejně jako stroužky normální, tedy ve stejnou dobu a orientované podpučím dolů. Samozřejmě má cenu je vysazovat.
    25. 9. 2018 7:45 Marcela Bulíčková
    Děkuji za odpověď. Nasadím.
    26. 9. 2018 17:20 Pavel Dohnal
    Pacibulkám třikrát zdar.! Chce to odvahu, tu už máte, a dobré nervy. Je s tím drbačka. Sázím 3-4 cm hluboko, stejně od sebe, podpučí často skoro nepoznám, beru ty větší kousky. Řádek označte, vyroste "pažitka". Po jaru Vám nať brzy uschne, takže podle kolíčků v červenci snad motyčkou najdete kulaté cibulky, třeba o průměru centimetr. No a hurá, opět zasadit a další sezónu, když se zadaří, už se Vám narodí malí česnečci se stroužkama. A pak znovu do hlíny a už se blížíme k finále : příští rok sklízíme česnek! I když menší. 4 roky mi trvá z pacibulek udělat normální velikost. Co páni Kozáci na to? 
    Tahle zábava je na celý život, je to práce a láska. Miluju česnek! 
    26. 9. 2018 19:58 Jan Kozák
    Asi nedorozumění. Stroužky vynesené nad cibulí nepaličáku nejsou pacibulkami, vytvoří normální cibule. A k těm Vašim pacibulkám: velmi drobné pacibulky, které některé odrůdy vytvářejí, dojdou do "finále" skutečně až za čtyři roky, jak popisujete. Odrůdy s velkými pacibulkami udělají totéž za dva roky.
    4. 10. 2018 20:01 Pavel Dohnal
    Děkuji za info. Omyl z mé strany. Nepaličák jsem nikdy nepěstil. Moje chyba. Ale napravím!! 

    Rozšířená nať

    19. 8. 2018 21:18 Zakladatel vlákna: Vladimír Lepša
    Dobrý den,z jedné natě roste tři i více květů prosím nevíte proč,děkuji.
    20. 8. 2018 17:47 Jan Kozák
    Nevím proč, ale znám tento případ. Jde o fyziologickou poruchu, kdy se stroužek rozdělí na několik dalších stroužků a vytvoří květní stvol. Jako u ostatních fyziologických poruch je její frekvence ovlivněna stresovými faktory, kterých bylo i letos skutečně "požehnaně". Tento problém se týká jen několika odrůd.
    25. 8. 2018 19:36 Helena Malá
    No já mám také rozšířenou nať, jak jsem psala výše, ale jeden květ. Chtěla jsem volžit obrázek ale nejde mi to.

    Česnek nepaličák

    12. 7. 2018 13:00 Zakladatel vlákna: Roman Stebel
    Loni jsem koupil na Slovensku česnek pod názvem "Nepal" vyrostly slušné hlavy ale některý asi 8-10 cm nad cibuli vytvořil bulvu s pacibulkami, můžu je vysadit?
    14. 7. 2018 9:25 Jan Kozák
    Je to fyziologická porucha, při níž dochází k prodloužení původně zkráceného stonku a vynesení několika stroužků nad cibuli. Jejich sadbová kvalita je velmi dobrá.
    14. 7. 2018 15:47 Roman Stebel
    Děkuji Vám za  odpověď, Zkusím je na podzim vysadit. Chtěl bych se ještě zeptat na hnojení síranem amonným. Já ho používám v předjaří na tající sníh a za několik dní dohnojím NPK 5-10-15 bezchlorové, Letos jsem měl slušnou úrodu ale u odrůdy Slavín byly hlávky hodně nevyrovnané . S pozdravem Stebel.
    14. 7. 2018 18:48 Jan Kozák
    Nejsem specialista na výživu rostlin, ale nějak mi to Vaše přihnojování nesedí. Sice jste neuvedl použité dávky, případně ani hnojení k předplodině, ale zdá se mi, že tento poměr živin je příliš chudý na dusík.
    15. 7. 2018 9:39 Roman Stebel
    Dobré ráno, česnek nepěstují ve velkém ale tak kolem 700 rostlin, předplodinou jsou vždy brambory, které hnojím před sazením  draselnou soli s přídavkem síranu amonného, pak zasejí zelené hnojivo (oves, slunečnice a kukuřici) což přihnojím ledkem  v listopadu sázím mořený sulkou bez přihnojení česnek s odstupem 4-5 let. Síran am. jak jsem uvedl dávám kolem 4 kil na tento počet rostlin a pak za deštivého počasí koncem dubna  přihnojím asi třemi kily opět síranem, přeji hezkou neděli s pozdravem Stebel
    16. 7. 2018 9:35 Jan Kozák
    Když si to propočítám, tak Vaše dávky jsou opravdu "koňské". V tom Vám mohou konkurovat jenom Holanďané.

    Jaká je to chyba?

    8. 7. 2018 12:15 Zakladatel vlákna: Honzíková Helena
    Dobrý den, prosím o radu,co bylo letos špatně, že mi značná část úrody narostla jako dva velké stroužky, které jsou jakoby mokré a rychle hnije.Zbytek úrody je pěkný a vpořádku.Děkuji za odpověď.
    Jaká chyba?
    8. 7. 2018 21:00 Jan Kozák
    Dva stroužky v cibuli jsou způsobeny fyziologicky. Frekvence fyziologických poruch stoupá v extrémních podmínkách a těch bylo letos opravdu dost. Pravděpodobně jste to nemohla nijak ovlivnit. Ale to, že Vám česnek hnije, se z přiloženého snímku nedá zjistit.

    Výrůstky na stonku

    29. 6. 2018 7:49 Zakladatel vlákna: Václav Feber
    Dobrý den, chtěl bych Vás poprosit o radu. V místě, kde se na stonku rostlinka větví se objevily růžové výrůstky. Vypadají jako stroužky, akorát nad zemí. Setkal se už někdo z Vás s něčím podobným?

    Děkuju za Vaši radu.  
    detailcelá rostlina
    29. 6. 2018 8:55 Jan Kozák
    Je to fyziologická širokolistých porucha (ozimých) nepaličáků. Její frekvence stoupá v extrémních podmínkách a těch letos bylo dost. Jsou to vlastně stroužky zevnitř. cibule vynesené na prodlouženém stonku. Kvalitativně jsou totožné se stroužky v cibuli. Dají se využít i jako dobrá sadba.
    29. 6. 2018 13:10 Václav Feber
    Děkuju za rychlou odpověď.

    Pacibulky to nejsou

    8. 6. 2018 12:39 Zakladatel vlákna: Marcela Bulíčková
    Dobrý den, na některém česneku se mi ve stvolu objevily boule, na druhém snímku - už vyloupnuto - se objevily miničesnečky. Odrůda Anton od vás. Na dalším snímku je to dokonce 2x nad sebou. Poraďte mi prosím, jak dál. Vytáhnout česnek ven? Děkuji za odpověď.
    Antontoto je Anton3.
    9. 6. 2018 22:03 Stanislav Raus
    U nepaličáků se to někdy stává. Jsou to vnitřní stroužky cibule, které jsou vytlačeny do stvolu. Není důvod stresovat. Nechte normálně růst.
    10. 6. 2018 5:36 Marcela Bulíčková
    Děkuji. To jsem ráda.

    Vada na obrázku

    18. 4. 2018 22:15 Zakladatel vlákna: Jakub Svoboda
    Dobrý den. Prosím Vás, co to je za vadu, co je na obrázku? Loni mi to u jedné odrůdy udělala snad každá třetí rostlina. Letos u stejné odrůdy pouze tři rostliny. Ostatní odrůdy jsou v pohodě. Děkuji.
    12
    19. 4. 2018 20:58 Jan Kozák
    Doplňující otázka: čím bylo mořeno?
    19. 4. 2018 21:41 Jakub Svoboda
    Začátkem září Sulkou a před výsadbou Rovralem.
    21. 4. 2018 20:33 Jan Kozák
    Tak přesnou příčinu neznám. Myslel jsem si, jestli nebyla ošetřena Savem. To dělá podobné příznaky a navíc také záleží na odrůdě. Každopádně je to fyziologická porucha, nejde o chorobu.

    divné

    8. 12. 2017 0:05 Zakladatel vlákna: Petr Neugebauer
    Těsně nad palicí je okolo květového výhonu několik kuliček česnekových stroužků. Bylo to letos poprvé u téměř poloviny sklizně.
    8. 12. 2017 0:10 Petr Neugebauer
    Takhle to vypadalo
    IMG_20170912_152112_resized_20171207_085404210.jpg
    8. 12. 2017 0:30 Alois Juráň
    To už se tu řešilo..některé odrudy to udělají ,lze použít na sadbu..
    8. 12. 2017 0:38 Petr Neugebauer
    Díky za odpověď, listoval jsem tu poprvé

    Posouzení sadby

    30. 11. 2017 9:19 Zakladatel vlákna: Milan Váňa
    Dobrý den.
    Letos jste mi poslal sadbu česneku, jelikož jsem sní nebyl  spokojen /důvod níže/proto jsem si přiobjednal u jiného dodavatele, ovšem jsem netušil že to je také vaše sadba s tím samým problémem. Co je důsledek, podle mne se jedná buďto o vlnovníka, nebo Fiz.poruchu ale zaráží mne že jsou na některých asi 1/4 stroužcích
    hnilobné důlky.
    pozn.nemůže být i důvodem napadení moc velké zkracování kořínku?
    Děkuji za odpověď  Váňa Milan
    sadbasadba
    1. 12. 2017 0:04 Václav Kozák
    Dobrý den,
    nejedná se o příznaky vlnovníka,  skvrny jsou fyziologického původu - jedná se o abiotickou poruchu.  Není dosud úplně jasné, za jakých okolností se skvrny objevují. S velkou pravděpodobností však může být příčinou problém příjmu železa (příspěvek níže) nebo jiných mikroprvků. Tyto příznaky nevytváří všechny odrůdy, vytváří je hlavně jedna určitá skupina odrůd, z našich odrůd do ni patří Vekan a Slavin. Na výskyt však mají vliv i klimatické podmínky, které mohou příjem živin ovlivňovat Zdaleka se tedy tento jev neobjevuje každoročně i při pěstování na stejném místě (s totožným hnojením). Podle výzkumů nená tento jev vliv na chuť, skladovatelnost ani sadbovou hodnotu, nemusíte mít tedy obavu česnek vysadit. Určitě se nejedná o žádnou přenosnou chorobu ani škůdce.

    Sadba od Vás

    17. 11. 2017 20:36 Zakladatel vlákna: Dan Šatan
    Dobrý den,
    v září jsem od Vás bral sadbu, jen tak na zkoušku. 16 cibulí Vekan a 16 cibulí Slavin II. Dnes jsem rozděloval na stroužky, Vekan v naprostém pořádku. Při Slavinu II se mi u pár stroužků oddělala slupka a česnek byl chybový (viz obr.) Chci se zeptat o co se jedná. mám strach aby nebyly všechny takové pod slupkou. Sadit čí nesadit. děkuji. 
    12
    17. 11. 2017 21:55 Jan Kozák
    Sadit. Jedná se o fyziologickou skvrnitost, která nemá vliv na chuť, skladovatelnost ani sadbovou kvalitu česneku. Je to pouze estetická vada a uznávám, že dost závažná. Stejně jako jiné fyziologické poruchy se ani tato skvrnitost zdaleka nevyskytuje každoročně a na každé lokalitě. Její frekvence se zvyšuje extrémními podmínkami při pěstování, možná i při sušení.

    Je toto nepaličák Anton?

    17. 11. 2017 18:56 Zakladatel vlákna: Jan Nevrlý
    Dobrý den. Objednal jsem si vaši krabičku s osmi odrůdami českého česneku. Umístění odrůd v krabičce je myslím v pořádku až na první odrůdu v boxu. Má to být nepaličák Anton, ale má tvrdý stvol uprostřed jako paličák. Fotodokumentaci přikládám. Kde je prosím chyba nebo je to opravdu Anton? Děkuji. S pozdravem, Jan Nevrlý.
    Anton?KrabičkaUmístění odrůd v krabičce
    17. 11. 2017 21:51 Jan Kozák
    Přiznám se, že mi nějakou dobu trvalo, než jsem se usnesl, že to opravdu Anton je. Všechny širokolisté nepaličáky občas vynesou středové stroužky na prodlouženém podpučí nad cibuli. Po tržní úpravě cibule připomíná paličák. Jde o fyziologickou poruchu, která není geneticky zakódovaná. To znamená, že z takové cibule vyrostou normální nepaličáky.

    Prorůstání česneku

    28. 10. 2017 14:59 Zakladatel vlákna: Vítězslav Krejčí
    Dobrý den. Letos mě několik česneků začalo prorůstat zevnitř, i když zůstávalo ještě více jak 6 dužnatých listů. Prostě stroužky cibule začaly tvořit vlastní stvoly. Čím je to způsobeno? Je nejlepším způsobem, jak tuto situaci řešit, rychlá sklizeň takto postižených rostlin?
    29. 10. 2017 20:05 Jan Kozák
    Jde o fyziologickou poruchu, její frekvence, podobně jako u jiných fyziologických poruch, se zvyšuje různými extrémy pěstitelských podmínek. Nic s tím nenaděláte.

    nepaličák s palicemi

    10. 10. 2017 23:42 Zakladatel vlákna: Petr Matějec
    Dobrý večer pane inženýre,

    rád bych se zeptal na věc ohledně stvolů u nepaličáků. U vašich odrůd Japo II a Anton jsem našel 2 cibule, které měly stvol jako paličáky. U Japo II (viz 1. fotografie) je rozmístění a tvar stroužků typické pro nepaličáky, ale ten stvol tam jaksi nesedí. U jednoho staršího vlákna na této diskusi je možné se dočíst, že nepaličák toto někdy udělá (téma byl Benátčan).
    Chtěl jsem ze zeptat na toto:
    může být takovéto chování nepaličáků důsledkem klimatu, jako byl tento rok (dlouhý chlad a pak přímo přechod do suchého léta) a tedy jistý stres rostliny, kdy není jisté, zda stihne vytvořit dostatek stroužků?
    S tímto souvisí i druhá otázka, zdali se u stvolu nepaličáku jedná o stvol stejný, jako dělají paličáky, tedy se na něm vytvoří i pacibulky schopné se rozmnožovat.
    Děkuji za odpověď.
    Japo IIAnton
    11. 10. 2017 9:52 Jan Kozák
    Ano, nepaličák toto někdy udělá. Je to fyziologická porucha, jejíž frekvence je ovlivněna prostředím. V různých extrémních podmínkách se objevuje častěji. Ale je rozdíl mezi úzkolistými (jarními) a širokolistými (ozimými). Úzkolisté (Benátčan, Japo II) vytvoří normální květenství jako paličáky s plnohodnotnými pacibulkami. Širokolisté (Anton, Lukan, Záhorský II) vlastně vynesou vnitřní stroužky nad cibuli, někdy i do více "pater", květenství s pacibulkami nevytvoří.
    16. 10. 2017 11:02 Petr Matějec
    Děkuji za odpověď.

    Dotaz

    9. 10. 2017 20:29 Zakladatel vlákna: Dušan Maixner
    Dobrý den. Dnes jsem rozloupal stroužky a který se sloupli cele tak vypadají takto. Mám je sázet?
    Slavin
    10. 10. 2017 7:49 Jan Kozák
    Tyto fyziologické skvrny nemají vliv na sadbovou kvalitu. Někdo doporučuje nesázet stroužky mechanicky poškozené (na snímku vpravo dole), já v tom problém nevidím.

    Vekan

    4. 10. 2017 13:37 Zakladatel vlákna: Jan Urbánek
    Dobry den, ale ten vekan vyrostl hned vedle slavinu a havranu,susil a skladoval na jednom miste,mohu teke dolozit fotky a ty odrudy jsou v naprostem poradku a byl jsem i ze sadbou spokojen.Dalsi rok uz po treti jsem si obednal dalsi sadbu, a chtel jsem byt znovu spokojeny zakaznik.  Je to jednoduche,ta sadba prisla v takovem stavu jak je na te prvni fotce a to je zrejme spatne.Ja jsem chtel jen stejne mnozstvi sadby to co jsem si zaplatil za ten vekan a v takove kvalite co jsem si obednal drive slavin a havran. Dekuji
    4. 10. 2017 14:22 Jan Kozák ml.
    Váš experiment, pane Urbánku, dokládá známý fakt, že odrůda Vekan je na tuto fyziologickou vadu náchylnější než jiné. Chyba ve výživě (patrně nedostatek železa) se u Vekanu projevuje víc než u jiných odrůd. Podobně je to u virové mozaiky. Na některých odrůdách se větší míra napadení viry projeví mozaikou, u jiných odrůd světlé skvrny navzdory velkému zavirování nevznikají.
    Váš požadavek je nesplnitelný. Je to stejné, jako kdybyste vyžadoval, aby Vekan měl stejnou barvu a vzrůst rostlin jako Havran nebo dobu sklizně jako Slavin. To nejde, jedná se o vlastnost odrůdy, jejíž změnu nelze nijak vymáhat.

    Prosím, pane Urbánku, respektujte pravidla diskuse. Píšeme tu v souladu s pravidly českého pravopisu; pokud na nějakou výpověď reagujete, použijte odkaz Odpovědět; pokud chcete doplnit svůj příspěvek, upravte ho a nezakládejte duplicitní vlákno. Pokud Vám tato pravidla nevyhovují, můžete se diskuse účastnit pouze jako čtenář.

    Sadba

    3. 10. 2017 21:13 Zakladatel vlákna: Jan Urbánek
    Dobrý den. Je to kvalitní sadba?
    Vekan
    3. 10. 2017 22:22 Stanislav Hanzlicek
    Dobrý den pane Urbánek.Jestliže jste,podle etikety na balení,v minulém roce odhalil v pětikilovém balení čtyři,napohled mechanicky poškozené stroužky,tak ANO.Je to kvalitní sadba.Dokonce pozoruhodně kvalitní.Jestliže se ale ptáte konkrétně na tyto čtyři stroužky,tak ty já bych nesázel,ale okrojil a natřel na topinky.Nechápu ale Vaše roční otálení s tímto dotazem.
    4. 10. 2017 7:29 Jan Urbánek
    Dobry den. Ne to bylo cele baleni. A panu Kozaku jsem posilal fotky a řikal že by oba krajové vyhodil a zbytek sazel. Tak jsem pulku vyhodil a zbytek zasadil. A vysledek ten stejmy. Dekuji.
    4. 10. 2017 13:42 Jan Kozák ml.
    Pane Urbánku, pokud Vám odborník napsal, že ty cibule můžete nasázet, neměl jste je vyhazovat. Promiňte, ale domnívat se, že podle vzhledu můžete stanovit „sadbovou kvalitu“ materiálu je naivní a lehce domýšlivé. To totiž bez specializované laboratoře a znalosti historie odrůdy (doby od udržovacího šlechtění) nesvede ani expert.

    Když si projdete diskusi, zjistíte, že většina skvrn na stroužkách je fyziologického původu patrně způsobená nedostatkem železa. Podobně jako když nasadíte stroužek vzhůru nohama, vytvoří „fajfku“, avšak po přesazení v další generaci tato vada při správné orientaci nevznikne. Stejně tak nasazení česneku, u kterého expert určí jinou fyziologickou vadu, nemá na výskyt této vady vliv to, zda se v předchozí generaci vyskytovala.

    Pokud jste reakci prodejce nepovažoval za přesvědčivou, měl jste materiál reklamovat. V takovém případě by totiž prodejce buď musel produkt nahradit, nebo prokázat, že zboží není závadné. Místo toho jste kvalitní sadbu zlikvidoval.

    Jak jsem se informoval, byl jste nedávno upozorněn, že domnělou vadu sadby reklamovat nelze z následujících důvodů:
    1) Datum použitelnosti vypršelo téměř před rokem. Podle občanského zákoníku jste povinen vadu reklamovat bez zbytečného odkladu poté, co jste ji zjistil. Což jste neudělal.
    2) Domněle vadný materiál jste zlikvidoval. Vinou toho nelze prokázat, zda skutečně vadný byl, či nikoliv.
    3) Snažíte se reklamaci uplatnit u jiného subjektu, než u kterého jste zboží nakoupil. Mezi Vámi a Václavem Kozákem je stejný obchodní vztah jako mezi Vámi a náhodným kolemjdoucím na ulici – žádný.
    4) Pokud provádíte reklamaci, musíte k tomu využít prostředky, které jsou k tomu určené, a dát svůj úmysl najevo. Dotaz: „Je to kvalitní sadba?“ se jako zahájení reklamačního procesu chápat nedá. Dotazy týkající se konkrétní objednávky (kam patří i reklamace) nejsou v diskusi povolené. Diskuse je určená k poradenství.

    Navzdory tomu všemu Vám bratr před několika dny velkoryse nabídl, že Vám na vlastní náklady kilo nebo dvě zašle. Jinými slovy: přestože jste patrně vyhodil kvalitní sadbu, kterou jste nakoupil u někoho jiného, byl ochotný Vám věnovat 600 Kč (zboží + doprava + práce na nesystémovém vyřízení balíku). To jste odmítl. Bohužel.
    4. 10. 2017 8:38 Jan Urbánek
    Dobry den, ja chci jen to co jsem si zaplatil,zdravou a neposkozenou sadbu. Prilozim fotku uz moje vypestky. Vekan (spatne) a potom take sadba od vas uz druhym rokem slavin a havran. Dekuji.
    Vekan
    4. 10. 2017 10:53 Stanislav Hanzlicek
    Ještě jednou dobrý den pane Urbánek.Nechci se Vás nějak dotknout,ale myslím si,že hledáte chybu na špatném místě.Jestliže zasadíte nekvalitní stroužky česneku,tak Vám buď nevyroste nic,nebo se nedostatky projeví už během vegetace a takový česnek je třeba ihned ze záhonu odstranit.Ve Vašem případě to ale vypadá na napadení vlnovníkem až po sklizni.Třeba vlivem podtržení,nesprávného sušení,nebo prostě špatným uskladněním.Zkuste se napřed zamyslet nad tímto.

    Může se sázet?

    30. 9. 2017 17:40 Zakladatel vlákna: Petr B.
    Dobrý den, objednával jsem z AGRI Slatinice sadbový česnek, ale po rozbalení zásilky nevím jestli je to vhodné sadby. Některé stroužky mají takové podivné ďubky, u další odrůdy je zase na česneku pár stroužků úplně shnilých, a ty co nejsou úplně, tak jsou minimálně nahnilé (viz obrázky). Z AGRI mi akorát před dvěma týdny poslali zprávu, že Vám to přeposílají a dál už nic. 


    Zatím jsem rozbalil tři odrůdy. Děkuji za odpověď.

    Obrázky zde: https://ctrlv.cz/shots/2017/09/30/RUXl.png
                           https://ctrlv.cz/shots/2017/09/30/eomN.png
    eror1eror2
    1. 10. 2017 10:20 Václav Kozák
    Vážený pane Petře,
    tato zpráva se k nám ještě nedostala, nicméně můžete nám zaslat na e-mail cesnek@cesnek.cz více fotografií a další informace k Vaší objednávce u zmíněného prodejce a tento problém budeme moci s Vámi vyřešit přímo my.
    1. 10. 2017 11:09 Václav Kozák
    Co se týká poškození hnilobou u nepaličáku, nejedná se o žádnou nebezpečnou chorobu (česnek je přísně kontrolován, aby se do sadby nebezpečné choroby ani škůdci nedostali).  S největší pravděpodobností byl u konkrétních cibule problém se sušením nebo se jedná o fyziologickou poruchu, která se v některých letech u nepaličáků vyskytuje a která zapříčiňuje, že především vnitřní stroužky nemají téměř žádnou trvanlivost.  Ty pak  velmi brzy odumírají a sekundárně se na mrtvých pletivech objevují saprofytické plísně.  Zdravé stroužky lze v takovém případě bez obav vysazovat. Pro přesnou identifikaci problému by bylo zapotřebí více detailnějších fotografií.

    Vetřelec v sadbě

    12. 9. 2017 19:43 Zakladatel vlákna: Libor Hejduk
    Dobrý den,
    dnes večer jsem rozdružoval a nakládal sadbu Benátčana do Sulky a v jednom balíčku jsem nalezl vetřelce - paličák. :-D 
    Jinak ohledně kvality sadby, až na jednu, asi zapomenutou, vyšeptanou cibuli, byla povětšinou v pořádku. I když, pokud tedy šlo o vlnovníka, tak se dal najít v celkem slušném počtu cibulí, především ve větších a s hodně slupkami. 
    Přikládám pár fotek vetřelce a prosím o určení odrůdy. Mohu ho považovat za česnek splňující požadavky na sadbový? Nebo ho raději zkonzumovat popř. vysadit "do karantény".  Nebo je možné, že by nepaličák vytvořil tvrdý stonek? Děkuji
    neznámý vetřelecneznámý vetřelec 2neznámý vetřelec 3
    12. 9. 2017 20:24 Jan Kozák
    Tak tohoto vetřelce klidně vysaďte s ostatním Benátčanem. On to Benátčan je. V extrémních podmínkách vytváří stonek s plnohodnotnými pacibulkami. Jde vlastně o fyziologickou poruchu, která samozřejmě není dědičná - v příštím roce naroste normální nepaličák

    dotaz

    4. 9. 2017 19:00 Zakladatel vlákna: Štěpán
    Dobrý večer, je to tak jak je na obrázku. Myslete že je to přenosné? Já to mám jenom na odrůdě Štěpán, vedle skladuji i jiné. Ale po sklizni nebylo nic viditelné až není. Takže sem nic špatného neudělal? Co mě není poradíte?

    Děkuji
    4. 9. 2017 20:12 Jan Kozák
    Nejde o chorobu, fyziologické poruchy nejsou přenosné.

    dotaz

    3. 9. 2017 11:26 Zakladatel vlákna: Štěpán
    Dobrý den, pane ing.Kozáku chci se zeptat občas najdu cibuli jeden stroužek sklovatěný až nahnědlí, ostatní jsou dobré. Čím to je? Děkuji
    3. 9. 2017 20:11 Jan Kozák
    Jde o fyziologickou poruchu, která v posledních několika letech zaměstnává hlavy světových česnekových odborníků. Zatím se přesná příčina neví, podobně jako u mnoha jiných fyziologických poruch. Soudí se, že mezi příčiny patří vysoké teploty v době sklizně a těsně po sklizni spojené s nedostatkem kyslíku. No, nevím. Svět se tímto začal zabývat, až když lodní zásilka z Argentiny byla v místě určení v USA z tohoto důvodu nepoužitelná. To bylo někdy před třemi čtyřmi lety. Tehdy tomu dali označení "vaxy breakdown". Já tento problém znám už třicet let, ale nijak jsem ho nenazval.  Výrazná frekvence této poruchy byla u nás v roce 2015.
    Vaxy breakdown

    Fleky na stroužku

    8. 8. 2017 20:25 Zakladatel vlákna: Aleš Panocha
    Na česneku, který jsem namořil v Sulce se objevily tyto "flíčky". Lze tento česnek použít jako sadbový nebo je něčím nakažen a tím pádem i znehodnocen? 
    ...

    Jednostroužkové cibule

    23. 7. 2017 22:30 Zakladatel vlákna: Miroslav Čivrný
    Dobrý den,letos jsem u Havranu sklidil opět jednostr.cibule ale oproti loni opravdu zanedbatelné množství. Co mě ale  udivilo že tyto rostliny neměli květní stvol, je v tom nějaká spojitost? 
    Jednostroužek
    23. 7. 2017 23:58 Václav Kozák
    Vážený pane Čivrný,
    jednostroužkové cibule česneku nikdy nevytváří květní tvol, neboť květní stvol se vytváří mezi stroužky, nikoliv uprostřed stroužku. Pokud nejsou vhodné podmínky, nevytvoří někdy květní stvol ani paličák rozdělený na stroužky. Je to poměrně častý jev  při pěstování z pacibulek.

    Kvetoucí nepaličák

    21. 7. 2017 12:28 Zakladatel vlákna: Anna Dvořáková
    Dobrý den,
    loni jsem u Vás zakoupila nepaličáky Japo II, Benátčan a Matin pro jarní výsadbu. Kromě Matina však šli do květu jako paličáky - u Japo II asi polovina, u Benátčana asi 2/3 rostlin. Jak je to možné?
    Kromě uvedených odrůd jsem ještě zasadila svůj starý nepaličák, kde šlo do květu 5 rostlin ze 75. V minulých letech mi nikdy nekvetl (pěstuji ho asi 30 let).
    Česnek jsem sázela 5.3., 2.4. jsem jej pohnojila Cereritem určeným pro cibuli a česnek. Když bylo příliš sucho, zalívali jsme.
    23. 7. 2017 6:48 Jan Kozák
    Viz předchozí odpověď.

    Nepaličák z pacibulky

    21. 7. 2017 9:54 Zakladatel vlákna: Jaroslav Henner
    Vážený pane Kozáku!
    Jsem amatérský pěstitel česneku. Před dvěma roky se mi u nepaličáku (Benátčan) objevilo asi 1% rostlin s paličkou. Záměnu při sázení nechci připustit. Nestandardní byla i mimořádná velikost "semen" v pacibulce, skoro jako u odrůdy Stanik. Semena jsem vysel a po dvou letech mi vyrostl opět nepaličák! Pouze procento případů s paličkou se zvýšilo asi na 5%. Existuje pro tuto anomálii nějaké vysvětlení.
    23. 7. 2017 6:46 Jan Kozák
    Jistě, jde o fyziologickou poruchu. V extrémních podmínkách některé úzkolisté nepaličáky vytvoří květní stvol s plnohodnotnými pacibulkami.

    Vada na odrůdě Anton?

    8. 7. 2017 13:04 Zakladatel vlákna: Jan Rubeš
    Dobrý den, při letošní sklizni se objevila asi 5 cm nad paličkou česneku druhá pacibulka.  Nemáte s tímto jevem nějakou zkušenost?  Děkuji Rubeš
    Anton
    8. 7. 2017 22:14 Daniel Večeřa
    Dobrý den,to dělá anton v extrémních podmínkách,že vyrostou stroužky ve stonku. Já to u antona nemám,ale zhruba tak u poloviny česneků mě vyrostly česneky jen z malým počtem velkých strožků 
    10. 7. 2017 3:00 Daniel Večeřa
    Já jsem to přehnal,ne u poloviny,ale asi tak jenom u 5 procent
    10. 7. 2017 13:45 Jan Kozák
    Je to fyziologická porucha širokolistých paličáků. Normálně jsou stroužky umístěny v cibuli na zkráceném stonku. V jistých podmínkách se stonek v jednom, někdy i více místech prodlouží a tím je několik stroužků vyneseno nad cibuli. Není bez zajímavosti, že tyto vynesené stroužky jsou kvalitní sadbou.

    Zálisty

    6. 7. 2017 16:56 Zakladatel vlákna: Lukáš Bahounek
    Na mém česneku jsou zvláštně rostlé listy, kdy v ohbí listů rostou další listy.
    Čím to je způsobeno, pokud je toto nenormální. Dříve jsem si toho totiž nevšiml. Na druhém obrázku asi choroba, ne? První foto je Lukan, druhé havran. Havran letos většina velmi malá, několik standardní velikost.
    ListyChoroba?
    7. 7. 2017 6:52 Jan Kozák
    Vyrůstání nových listů z paždí starých je fyziologickou poruchou, která ničemu nevadí, spíše je pro výnos česneku přínosem. Její frekvence je závislá na konkrétním ročníku.
    Na vedlejším snímku je určitě Fusarium, možná i něco jiného.
    < Novější1234Starší >

    Kontakt E-mail, telefon, adresa

    Ing. Václav Kozák a Ing. Jan Kozák
    Chvojenec 75, 534 01 Holice
    IČO: 05439710
    Kontakt

    cesnek@cesnek.cz
    E-mail není určen k poradenství.
    Rádi Vám poradíme v diskusi.

    Obchodní podmínky
    Reklamační formulář

    Šlechtění česnekové sadby Grafika zpracována Odemne