Přihlášení

 • Pěstování
 • Popis česneku
 • Odrůdy
 • Choroby a škůdci
 • Články
 • Diskuse

  Sklizeň Matin

  27. 6. 15:38 Zakladatel vlákna: Ivana Svobodova
  Dobrý den pane Kozák,
  chtěl bych se zeptat, kdy byste doporučil sklizeň odrůdy Matin? Ve vaší brožurce je kolem 20.7. Sadba proběhla na podzim. Neurychlí vlhká země datum sklizně?
  Matin
  28. 6. 14:17 Jan Kozák
  Nemyslím, že by voda urychlila zrání.

  Množení hlavy

  27. 6. 12:05 Zakladatel vlákna: Čestmír Sosnovec
  Chci se zeptat, co způsobuje tvorbu množství drobných nových výhonů u česneku. Na jaře rostl jeden vyhon, postupně se přidala řada dalších. 
  Množení hlavy
  27. 6. 15:04 pavel kovář
  Přesně tohle mi dělal Bjetin  když jsem ho nechal dlouho v zemi, podle mě jak přezraje tak začne takhle znova růst. ´Doporučil bych příště vybrat dřív.
  28. 6. 14:15 Jan Kozák
  Jde i fyziologickou poruchu, která s termínem sklizně nemá nic společného. Nepříjemné na tom může být to, že se původní stroužky rozdělí na tři čtyři menší.

  předčasná sklizeň

  27. 6. 9:07 Zakladatel vlákna: pavel kovář
  Dobrý den pane Kozák z důvodu nájezdu zlodějů jsem se rozhodl česnek předčasně sklidit, měl ještě asi 5 zelených listů a květy ještě nestály, jednalo se o odrůdy bjetin a rusák. Jaký má předčasná sklizeň vliv na česnek?
  Děkuji za odpověď.
  28. 6. 14:04 Jan Kozák
  Bjetin jste sklidil víceméně ve správné agrotechnické lhůtě, tzv. ruský paličák měl ještě aspoň deset dní čas. Předčasná sklizeň nemá vliv na skladovatelnost, výnos se trochu sníží, bývá náročnější sušení. Při dobrém zdravotním stavu ani toto není problémem.

  Bjetin

  26. 6. 17:20 Zakladatel vlákna: Rázek Jan
  Dobrý den pane Kozák.prosim vás o radu.Mám už odrůdu bjetin sklidit?
  BjetinBjetin
  27. 6. 7:38 Jan Kozák
  Sice se to z přiložených fotek nepozná,ale klidně do toho běžte.

  Háďatko

  26. 6. 14:11 Zakladatel vlákna: Martin Lokaj
  Dobrý deň. Tak sa aj u mňa objavilo háďatko. Asi mu prospeli tieto dažde. Vyskytuje je v takých kruhoch cca 5-10 rastlín  a potom väčšinou o pár desiatok metrov. V cca 1300 m² som našiel asi 10 takýchto nálezísk. Chcem sa spýtať, ak plánujem zber cca za dva týždne,  mám to preložiť na skorší termín? Pýtam sa preto, lebo máte  v popise pri škodcoch, že pri priaznivých podmienkach dokáže zlikvidovať celý porast behom krátkej doby, avšak je rozdiel jedneho týždňa zásadný? Keďže sa jedná o pomerne väčšiu plochu, tak ošetrenie by som volil Dusikaté vápno, môžem ho aplikovať už teraz na miesta kde som vybral napadnutý cesnak, alebo prípadne aj na okolie kde je stále cesnak v pôde? Alebo aplikovať až po zbere? Celkovo by som potreboval použiť Dusikaté vápno na cca 2000 m², je to však podstatne drahšie  ako keby som použil  len nehasené vápno. Ak Dusikaté vápno obsahuje cca 50% CaO a používa sa 4-5 kg/ár tak potom by som mohol použiť nehasené vápno v polovičnej dávke po zbere, zapravil by som ho diskovými bránami a počkal cca 2 týždne  a potom vysial horčicu s facéliou. Môže to tak byť alebo by to bolo na škodu? Ďakujem za akékoľvek rady, chcem to riešiť  preto najlepšie už teraz v tých náleziskách, lebo o dva roky tam asi budem musieť zasa sadiť cesnak, nemám totiž iný pozemok len na dva roky, možno tri, samozrejme sadba bude certifikovaná, dúfam že aj od vás.  Prajem úspešný zber  dobrú úrodu. 
  27. 6. 7:36 Jan Kozák
  Omyl, dusíkaté vápno je nejlevnější možnost jak omezit háďátko pod mez škodlivosti. U dusíkatého vápna nejde o Ca, ale o ten zbytek, proto ho v tomto směru normálním vápnem nenahradíte. 
  Doporučuji všechny příznakové rostliny z pozemku odstranit a vynést někam do remízku nebo do lesa, určitě ne do kompostu ani na pole či louku. Ještě aspoň jeden metr od ohniska nákazy rostliny teď sklidit, protože budou silně napadené i tím jsou i zdrojem tohoto škodlivého organismu k zamoření půdy. Takto uvolněné plochy je dobré ošetřit dusíkatým vápnem už teď a po sklizni celý pozemek. Pokud bude dusíkaté vápno zapraveno do půdy, uváleno a k tomu bude půda vlhká a bude teplo, tak výborný účinek bude mít dávka 5 q/ha, tedy 1 q na 2000 metrů čtverečních Vaší plochy. Dá se však předpokládat, že se Vám tento problém objeví i na ostatních plochách, proto by asi nebylo marné ošetřit i je.
  Není Vaší povinností upozorňovat zákazníky, že v česneku může být háďátko, protože neprodáváte sadbu, přesto byste mohl nabízet ne česnek, ale konzumní česnek, případně konzumný cesnak.
  29. 6. 16:40 Martin Lokaj
  Ešte jedna otázka k tomu Dusikatému vápnu, máte skúsenosť aj s použitím na jar, myslím keď sa oteplí a prípadne by sa zapravilo pri poslednom bránení? Ďakujem 
  29. 6. 19:19 Jan Kozák
  Ničemu byste ani s bráněním nezabránil, bylo by to jen velmi drahé hnojení.

  Černající listy

  26. 6. 12:50 Zakladatel vlákna: Michal Plaček
  Dobrý den pane Kozák, chtěl jsem se zeptat,jestli mají nějaký nepříznivý vliv na hlávky, či stroužky takto černající listy (plíseň), a co s tím, poslední dobou u nás celkem dost pršelo...
  Černající listyCl
  27. 6. 7:17 Jan Kozák
  S černání listů si nedělejte starost, jde o nějakou saprofytní houbu. Je však vidět napadení rzí, to zkrátí vegetaci a může to mít pouze mírný vliv na výnos. Ale nic s tím nenaděláte.

  Určení choroby

  25. 6. 23:08 Zakladatel vlákna: Tomáš Kala
  Dobrý den, 
  Nejsem si vůbec jist co je to za chorobu. Poradíte mi prosím? Děkuji Kala 
  ...,...
  27. 6. 7:10 Jan Kozák
  Háďátko jak Brno. A na pátém snímku možná sklerocium. Rostlina na šestém snímku nevykazuje žádný problém.
  Co s tím? Jednoznačně novou sadbu; počítejte s tím, že i zdánlivě zdravé rostliny mohou být napadeny. Tohle mokré období šíření napomáhá.
  27. 6. 16:01 Tomáš Kala
  A jaký názor máte na plečkování česneku v této fázi růstu?
  Aktuální stavPlečka.

  mikroskop

  25. 6. 20:36 Zakladatel vlákna: Pavel Vápeník
  Dobrý den , rád bych vás poprosil o radu. Uvažuji o zakoupení mikroskopu, pro rozeznaní kvalitní sadby. Máte zkušenosti s nějakou značkou ? popř. nějaké zkušenosti . Děkuji za info 
  27. 6. 7:03 Jan Kozák
  Se svým mikroskopem jsem spokojen, když jsem ho kupoval, nešetřil jsem. Ale nikde jsem na něm nenašel označení, takže značku bohužel neporadím.

  Sadba

  25. 6. 19:59 Zakladatel vlákna: Polický Antonín
  Dobrý večer pane Kozák chci se zeptat proč nepreferujete velké odrůdy jako Neo, Karel IV atd. Osobně mám rád taky středně velké odrůdy ale trch to žádná vím že je to blbost, ale od vás by mne zajímal váš názor. Moc děkuji předem za upřímnou odpověď 
  26. 6. 2:13 Alois Juráň
  Tak tzv velké odrůdy ale v sortimentu mají!!
  27. 6. 7:00 Jan Kozák
  Odrůdu Neo neznám. V EU odrůda takového ani podobného jména registrovaná není ani na internetu se mi ji najít nepodařilo. 
  Z otázky není zřejmé, jestli Vás zajímají velké stroužky nebo velké cibule. Ale spíš bych usuzoval na velké stroužky. Tak v této kategorii Vám můžeme nabídnout odrůdy Havel, Havran a Jovan.
  28. 6. 7:50 Jozef Sisak
  Spomenute odrody Vas asi uspokoja čo môžem potvrdiť vlastnou skusenosťou . niekedy sa prejavia až druhym rokom po aklimatizacii ,ďakujem za dane odrody - potešili .  to sa bude tykať aj tzv. ruskych klonov.

  Sušení

  25. 6. 19:38 Zakladatel vlákna: Antonin Strupl
  Ještě jeden dotaz,sušit měsíc a pak do chladu a sucha?Děkuji Štrupl
  25. 6. 20:50 Jan Kozák
  Máte-li možnost sucho a chlad (okolo nuly), tak je to nejlepší řešení.

  Dnešňí sklizeň Bjetinu

  25. 6. 19:27 Zakladatel vlákna: Antonin Strupl
  Dobrý večer,
  všechny rostliny zdravé,některe menší,ale hlavně zdravé!Děkuji panu Kozákovi za cenné rady!!!
  BJETINBJETINBJETINBJETINBJETIN

  Určení choroby

  25. 6. 17:39 Zakladatel vlákna: Miloslav Tecl
  Dobrý den ,
   vím , že v diskuzích je toho o tom napsáno dost , ale nejsem si jist zda-li se jedná o háďátko . Jedná se o Vekan , Lukan a cibule jsou v pořádku .
       Velice děkuji za odpověď Tecl
  VekanVekanVekanVekan
  25. 6. 20:48 Jan Kozák
  Háďátko to není, ale není důvod k radosti. Máte tam bílou sklerociovou hnilobu.

  Nemoc česneku

  25. 6. 9:35 Zakladatel vlákna: Jan Strnad
  Dobrý den ,
  posílám fotografii česneku a prosím zda by jste mohl určit o jakou nemoc jde.
  Česnek je měkký,silně zapáchá a jde lehce vyndat ze země. Myslím si že jde o hádátko.
  Děkuji za odpověď.
  S pozdravem hezkého dne
  Jan Strnad
  česnekčesnek1
  25. 6. 20:46 Jan Kozák
  S velkou pravděpodobností to háďátko je. Škoda, že jste nepřiložil fotografii s porostem.
  26. 6. 10:25 Jan Strnad
  Dobrý den, posílám vám dodatečně foto porostů, aby jste poznal zda se jedná opravdu o hadatko. A co říkáte celkovému porostu česneku odrůdy Dukat? Na kdy vidíte sklizeň? Děkuji Jan Strnad
  CesnekCesnekCesnekCesnek
  26. 6. 12:56 Jan Strnad
  Psal jsem dopoledne. Ještě mě napadlo pane Inženýre, že by to mohl být drátovec.
  Protože vně česneku se kroutily, takové černé mršky. 
  Chtěl bych se zeptat zda musím česnek sklidit, je ještě dost v kondici, viz foto dopoledne.
  Děkuji velice za informace a jsem s pozdravem. 
  28. 6. 8:21 Jan Strnad
  Dobrý den pane inženýre v pátek jsem Vám zaslal fotky porostů mého česneku k upřesnění problému s česnekem.
  Vy jste mi na čtvrteční dotaz napsal, že je to asi haďátko, ale bylo by lepší vyfotit porost. Tak jsem jej zaslal. Děkuji za informaci k mému problému. 
  S pozdravem a přáním hezkého dne Strnad. 
  28. 6. 14:40 Jan Kozák
  Omlouvám se, že jsem nereagoval a zároveň děkuji za upozornění.Teď chodí hodně dotazů, tak se mi může stát, že si některého příspěvku přiřazeného ke staršímu dotazu nevšimnu. Neslibuji, že se polepším.
  Abych s jistotou mohl tvrdit, že se jedná o háďátko, musel bych to vidět pod mikroskopem. Rostliny typické příznaky nevykazují. Černé mršky jsou tam druhotně na odumřelém pletivu, o škůdce nejde.

  Bjetin

  24. 6. 19:23 Zakladatel vlákna: Zdeněk Mácha
  Dobrý den. Na ukázku pár rostlin Bjetinu . Do týdne půjde ven všechen Bjetin .
  BjetinBjetin
  24. 6. 19:31 Antonin Strupl
  Dobrý den,
  Máte ještě krásně zelenou nať,já už mám takové utrápené Bohoušky,viz pŕíspěvek pod Vámi.
  24. 6. 19:59 Jan Kozák
  Na nati tolik nezáleží, pane Struple, stejně se vyhazuje. Lepší je porovnávat cibule.
  24. 6. 20:03 Antonin Strupl
  Aha,tak já myslel,že pokuď má dost zelené listy,má se v zemi nechat,nezmám odrůdy natolik,abych poznal jejich velikost,děkuji za radu!
  24. 6. 23:13 Martin Perníček
  Krásný česnek pane Mácha.

  Vytáhnout?

  24. 6. 19:20 Zakladatel vlákna: Antonin Strupl
  Dobrý večer pane Kozáku,
  myslíte,že už mám o víkendu vyndat ze země?Odrüda Bjejtin.
  Předem děkuji!
  BjetinBjetin
  24. 6. 19:57 Jan Kozák
  Ano, lepší víkendový program ani nemůžete chtít.
  24. 6. 19:59 Antonin Strupl
  Děkuji za odpověď !
  < Novější45678Starší >

  Kontakt E-mail, telefon, adresa

  Ing. Václav Kozák a Ing. Jan Kozák
  Chvojenec 75, 534 01 Holice
  IČO: 05439710
  Kontakt

  cesnek@cesnek.cz
  E-mail není určen k poradenství.
  Rádi Vám poradíme v diskusi.

  Obchodní podmínky
  Reklamační formulář

  Šlechtění česnekové sadby Grafika zpracována Odemne