Přihlášení

  • Pěstování
  • Popis česneku
  • Odrůdy
  • Choroby a škůdci
  • Články
  • Diskuse

    Viry česneku

    8. 7. 2020 18:50 Zakladatel vlákna: Rázek Jan
    Dobrý den pane Kozáku.Jaký mám použít postřik na česnek napadený virama?
    8. 7. 2020 20:43 Jan Kozák
    Jako postřik můžete použít cokoliv, např. zředěné mléko, pomerančový džus, čistou vodu. S virózami to sice nepohne, ale bude to ekologické.
    Na viry v rostlinách zkrátka nic není. Člověk chřipku vyleží, česnek to neumí.

    dozrávání Anton

    8. 7. 2020 18:44 Zakladatel vlákna: Milan Rotter
    Dobrý den pane Kozák, jsem před sklizní nepaličáku Anton( nemám s nepaličáky zkušenost) , palice se barví do červena, praskají na povrchu slupky, ale v průřezu vykazují dost vrstev (viz obrazky.), zatím žádná rostlina z cca 8 000 ks si nelehla jakožto známka zralosti jak jsem se dočetl, ale i tak mám obavu,aby mi palice v zemi nepopraskali a neznehodnotili se. Můžete se prosím vyjádřit? Děkuji. Milan Rotter
    AntonAnton 2Anton
    8. 7. 2020 20:39 Jan Kozák
    Ještě počkejte, rostliny jsou hodně živé. Pokud některé cibule praskly, je to způsobeno dlouhotrvajícím suchem, kdy suknice ztratily potřebnou pružnost, a následným mokrým obdobím, kdy cibule rychle narůstaly. Praskaly i třešně.

    česnek na vysokém záhonu

    8. 7. 2020 13:55 Zakladatel vlákna: Helena Jurčíková
    Dobrý den pane Kozáku,mám několik dotazů:
    1. Letos jsem poprvé vysadila česnek a to na vysoký záhon (VZ). Napadla jej bílá hniloba. Myslíte, že to může být i pěstováním na VZ? Vevnitř v něm to tleje, jsou v něm staré dřeva apod., hodí se vůbec česnek na takový záhon? Hnilobu pořeším tak, že zeminu vyhážu a vyměním za novou, aspoň 5 let tam nenasadím cibuloviny a budu mít jen na tento záhon trojzubec na plevel, abych to nepřenesla.
    2.Po česneku tam chci nasadit jahody, je to podle Vás dobrá volba, když jahody  také trpí plísněmi? I když tahle plíseň je asi nenapadne.

    3. Mohl byste mi, prosím doporučit, jakou/ké odrůdy česneku bych mohla pěstovat na Valašsku pod Javorníkem v nadmořské výšce cca 400 m.n.m.? Chtěla bych si to objednat u vás.
    Moc děkuji za odpověd a Váš čas.
    8. 7. 2020 20:35 Jan Kozák
    1. Pokud to byly skutečně bílá hniloba, určitě to nebylo vysokým záhonem, protože ta je specifickou chorobou rodu Allium (cibule, česnek, pažitka, pór, okrasné česneky). Často si ho lidé přinesou v kupovaném substrátu.
    2. Jahody nebudou mít problém. 
    3. Před mnoha lety jsem měl pěstitele u Valašského Meziříčí. Pěstoval pro mě Lukan, Vekan a Benátčan. Jeho výsledky byly nadprůměrné.

    Vhodná odrůda

    8. 7. 2020 12:39 Zakladatel vlákna: Ladislav Šťastný
    Dobrý den,
    jsem malopěstitel, každý rok sázím cca 150 stroužků. Jakou odrůdu by jste mi doporučil? Bydlím v Krupce okr. Teplice
    Děkuji a přeji hezké dny
    L.Šťastný
    8. 7. 2020 17:24 Jozef Sisak
    Skušať a nevzdať to po prvom roku.
    8. 7. 2020 20:27 Jan Kozák
    Aspoň jsem se podíval, co je na Krupce zajímavého. Pan Sisak má pravdu, chce to více odrůd a zkusit. Nic nepokazíte, když bude na začátku Lukan a Vekan.
    11. 7. 2020 11:44 Ladislav Šťastný
    Děkuji za odpověď a návrh odrůdy. Již jsem u Vás objednal. Pro p. Sisaka skušam, skušam a nevzdavam

    Rada s odrůdou na jarní sadbu

    8. 7. 2020 7:55 Zakladatel vlákna: Roman Podborský
    Dobrý den,
    každý rok jsme dávali česnek na podzim, ale
    poslední dobou se mi zdá, že to není ono. Česnek napadají škudci, plísně
    i když je namořený.
    Chtěli bychom vyzkoušet jarní výsadbu. Někde jsem četl, že poslední roky je jarní výsadba výhodnější a dokence snad má česnek i delší skladovací dobu. Které česneky z Vaší nabídky jsou na jarní výsadbu a kdy je cca začínáte prodávat?
    DěkujiPodborský
    8. 7. 2020 15:18 Jan Kozák ml.
    Stejně jako jiné plodina i česnek má řadu patogenů. Vždy záleží, která choroba nebo škůdce v daných podmínkách zelenině škodí nejvíc, a podle toho zvolit vhodný postup. Univerzální metoda není, stejně jako neexistuje všehoschopné mořidlo. Jarní výsadba není všeobecným řešením a pro delší skladovatelnost vám spíše nepomůže.
    Při určování problému vám může pomoci stránka Choroby a škůdci. Při vyhledávání pomocí políčka, které se zobrazuje na všech stránkách, si můžete najít příspěvky v diskusi, které se daného patogenu týkají.
    U odrůd vhodných pro jarní výsadbu je tato skutečnost uvedena jak v popisu, tak v e-shopu. Objednanou sadbu začneme posílat od začátku září.
    8. 7. 2020 17:13 Jozef Sisak
    S p. Kozakom súhlasim.  vysadbou jarnych odrôd sa Vam podari vyhnuť tak možno " houbomilka česneková" ostatne choroby Vás neminú k tomu menši cesnak - stručiky   skladovateľnosť je dana aj odrodov nielen podmienkamy skladovania. vyber je slaby , to skôr zimny cesnak  a pouvažovať o ochranných opatreniach aby som eliminoval choroby a škodcov
    8. 7. 2020 20:23 Jan Kozák
    To, co jste četl, nebylo na našich stránkách. Samozřejmě ani my nemusíme mít vždycky pravdu, ale snažíme se nesmysly nepoužívat a pěstitele neplést. V současné nabídce máme jarní odrůdy Benátčan a Japo II. Není bez zajímavosti, že nejen tyto úzkolisté nepaličáky netrpí vlnovníkem česnekovým. Ale stejně je jim v zemi líp než ve skladu. Je to typ česneku s vysokou trvanlivostí, termín výsadby nemá žádný vliv na její délku. Navíc se při pozdní jarní výsadbě může prodloužit vegetační doba a při výskytu rzivosti se Vám výrazně sníží výnos. Pokud se jedná o výskyt chorob, pak je nutné řešit příčinu té konkrétní a podle toho přijmout opatření.

    Zelené hnojení

    7. 7. 2020 22:19 Zakladatel vlákna: Štěpán
    Dobrý den, chtěl bych se zeptat jaké použít ještě zelené hnojení kromě toho co radíte? Hořčice by nešla použít?
    8. 7. 2020 20:07 Jan Kozák
    Zahrádkářům doporučuji hlavně svazenku. Pro ně má mimo jiné tu výhodu, že není napadána chorobami nebo škůdci, kteří by se mohli přenést na jiné rostliny v zahradě pěstované. Na poli toto až tak neřešíte. Hořčice je velmi dobrá hlavně proto, že se při jejím rozkladu tvoří kyanidové sloučeniny, což půdu dezinfikuje. Tož ji tam dejte.
    10. 7. 2020 19:28 Jozef Sisak
    Posledna informacia ma prekvapila a vďaka za ňu . Je to možna nahrada za dusikate vapno - bio pestovanie?
    10. 7. 2020 19:39 Jan Kozák
    Dezinfekce půdy rozkladem rostlin hořčice není tak účinná jako dusíkaté vápno, protože rozklad je pozvolný, tedy koncentrace kyanidových sloučenin je malá.
    14. 7. 2020 5:40 Jozef Sisak
    Ďakujem za doplnenie informacii .vzhľadom k tomu že som už horčicu vysial tak to budem kombinovať aj dusikate vapno  s prikrytím foliou možno to pomôže aj na medvedika

    Pacibulky

    7. 7. 2020 22:16 Zakladatel vlákna: Dana Novotná
    Dobrý večer pane Kozák. Chtěla bych se prosím zeptat, jestli není lepší zasadit pacibulky na jaře než na podzim?
    Uvádite, že u některých odrůd, pokud je zasadím na podzim, tak z nich vyrostou dělené cibule se stroužky. Předpokládám tedy klasické hlávky česneku se stroužky, akorát prostě vše menší.
    Není tedy lepší zasadit pacibulky  až na jaře, aby z každé vyrostla jen 1 cibulka - větší, silnější, nedělená? Budou ty nedělené lepší při dalším sázení než ty dělené - tedy ty menší stroužky ?  Děkuji 
    8. 7. 2020 17:23 Jozef Sisak
    Toto dilema riešim už pár rokov aj ja . na zaklade članku ktory je v časti članky som urobil výber tych najväčšich pac. a skladoval v teple. Na jar vysadil podľa šablony do pripravených bedničiek a vložil do "naštartovanej " teplej hriadky výsledok ? predlženie vegetacie - väčšie rastlinky ale vysoke % miniaturnych cibuliek s stučikmy ostatne som vysial čo najskôr do pôdy -menšie rastlinky - cibuľky. ktore na další rok niektore len zväčšili svoj priemer. to pestovanie je o zabave. Ak mate zaujem navyšiť sadbu tak odporučam nakup . Cez pacibulky BEH NA DLHE TRATE.
    8. 7. 2020 20:02 Jan Kozák
    Ono to úplně neplatí, že při podzimním výsevu pacibulek dostanete cibule dělené a při jarním jednostroužkové. Záleží na skladování. Je samozřejmě příjemné, když jsou pro další výsadbu k dispozici pěkné jednostroužkové cibule. Ale vzhledem k tomu, že i pacibulky napadá vlnovník česnekový, je jistější podzimní výsev. 

    Sklizeň

    7. 7. 2020 8:46 Zakladatel vlákna: Stanislav Pabyška
    Dobrý den,

    letošní úroda byla povedená a mohla být i povedenější. Musel jsem sklidit o pár dní dříve, kvůli nenechavcům, kteří podnikli nájezd, při kterém stačili natěžit cca 100kg Slavinu II a spoustu ho poničit, jelikož jejich způsob sklizení byl vytrhávání. Je mi smutno při zamyšlení, kolik dřiny za ten rok člověk česneku obětuje a pak tohle. Z druhé stránky jsem poznal, že je mezi námi spousta lidí, kteří dokážou o svátku přerušit své plány a jít pomoc sklízet. Díky za ně.

    Ať se Vám všem, co travíte čas u česneku a nejenom těm, daří.
    Stanislav Pabyška

    Prosba - Určení odrůdy česneku

    6. 7. 2020 18:36 Zakladatel vlákna: Jana K.
    Dobrý večer, od známého jsem dostala 2 paličky nádherného česneku. Byly krásně bílé. Po 2 dnech prosvítá fialová. On sám neví o jakou odrůdu se jedná, pěstuje ji už spoustu let. Ráda bych věděla o jaký česnek vlastně jde a tak se s prosbou obracím na p. Kozáka jako na odborníka, zda by mi v tom mém bádání nepomohl. Předem děkuji.
    foto 1Foto 2Foto 3Foto 4
    7. 7. 2020 19:41 Jan Kozák
    Na těchto fotkách není vidět skoro nic. Dost napoví cibule zbavená obalových suknic, příčný průřez a květenství.
    7. 7. 2020 20:09 Jana K.
    Ach jo, tak to mi je líto. Protože chci zkusit tuhle odrůdu pěstovat, příčný průřez by mi trhal srdce a květenství už také není. Holt bude mít název "kamarád zahradník" :-). Ale moc děkuji za odpověď. Jana Kovářová

    Bílá hniloba

    6. 7. 2020 16:38 Zakladatel vlákna: Petr Haubelt
    Dobrý den, chci rozšířit políčko a při rytí jsem narazil na toto, není to Sklericiová hniloba? 20let tam byla pouze louka a před 20 lety naposledy brambory. A vyrůstají z toho houby neznámého původu. 
    Děkuji Haubelt 
    Houba
    7. 7. 2020 19:37 Jan Kozák
    Sclerotium bych tady nehledal. Patrně se jedná o nějakou symbiotickou houbu s trávami. Těch je nespočet, často vytvářejí tzv. čarodějné kruhy.

    Velikost cibulí

    6. 7. 2020 16:09 Zakladatel vlákna: Petr Bartůněk
    Zdravím, pane inženýre.
    Letos, a vlastně i vloni, jsme sklízeli poměrně, až nepoměrně malé cibule - bjetin, anton, havel, etc. Pokusím se popsat náš záhon, pochopitelně se nejedná o pole. Lokalita Mníšek pod Brdy. Záhon na jižní straně. Půda spíš kyselá, cirka ve třiceti centimetrech jíl. V záhoně jsou kromě česneku také rajčata, celer, salát a další blbosti, co tam žena napíchala. Máme půda nedostatečně upravenou, tedy s nedostatkem minerálů, dusíku, nebo draslíku? Poraďte, prosím.
    Díky
    7. 7. 2020 19:35 Jan Kozák
    Na toto neumím odpovědět. Ale co to ostatní? Roste to výborně, přijatelně, mizerně?
    11. 7. 2020 10:12 Petr Bartůněk
    Roste to docela přijatelně.
    Bartůněk
    17. 7. 2020 11:20 Petr Bartůněk
    Zdravím, pane inženýre,
    ještě se vracím k dotazu na poměrně malé cibule Vašeho česneku. Ptal jsem se víceméně na půdní a lokální podmínky. Myslíte, že bych měl na podzim, případně na jaře víc přihnojit? A čím nejlépe?
    Díky
    17. 7. 2020 20:00 Jan Kozák
    Omlouvám se, nějak se mi to ztratilo, ale už jsem doma. 
    Jakýkoliv přídavek organické hmoty bude pro půdu přínosem. Tím myslím např. kompost, posekanou trávu, hnůj, piliny, ...) Zrovna tak patří do zahrady i dřevní popel. Před výsadbou česneku zapravte kombinované hnojivo s obsahem síry (např. Cererit) v množství 5 kg na ar. Pokud sázíte do rýh (járků) můžete hnojivo nasypat do těchto rýh, tzv, hnojení pod patu.
    19. 7. 2020 12:02 Bohuslav Coufal
    Ještě doplním, že v minulosti jsem měl také problém s malými
    cibulemi. Hnojení cererit apod. nepomáhalo. Půdní rozbor ukazoval vše v pořádku
    (živin spíše více než méně). A písčitá půda. Řešením byla koňská dávka
    kvalitního obecního kompostu (2 roky po sobě, pak už méně).  Od té doby nedám na kompost dopustit a hlavně
    to pomohlo i ostatním pěstovaným rostlinám.

    Druhým krokem by mělo být nalezení vhodných odrůd. U mne se
    v 600m/m ne všem daří. Udělal jsem si testovací záhon, několik řádek od odrůdy
    a pozoroval, že vedle sebe byly odrůdy s velkými a naopak velmi malými
    cibulemi. Ponechal jsem si jen Bjetin, Záhorský II, Jovan, Vekan, Havran a
    Karel IV. Odrůdy, co neprošly jsem ještě 2x zkusil a vždy malé cibule, tak v
    mých podmínkách skončily nadobro (např. Slavín, Benátčan).
    23. 7. 2020 9:36 Jan Kozák ml.
    Před obecním kompostem varujeme. Po sázení konzumního česneku je to druhý nejčastější způsob, jak si na pozemek zavléct sklerociovou chorobu.

    Cibulak

    5. 7. 2020 10:40 Zakladatel vlákna: Libor Suchý
     Dobrý den, chtěl bych se zeptat proč se mi již druhý rok utvořilo více cibuláku?Čím by to mohlo být.Děkuji za radu
    5. 7. 2020 19:34 Jan Kozák
    S výrazem cibulák jsem se dosud setkal u jistého vzoru používaného na porcelánu. Soudím, že tím myslíte nedělené jednostroužkové cibule. Dělají to hlavně velkostroužkové paličáky. Jedná se o fyziologickou poruchu, její větší frekvence bývá po velmi mírných zimách. Ale nic s tím neuděláte, smiřte se s tím. Tyto velké cibule jsou mimořádně vhodné na zabijačku, protože je brzy naloupáno. Tak ještě to prase...
    5. 7. 2020 20:38 Libor Suchý
    Děkuji za radu. 

    Nemoc, nebo počasí?

    5. 7. 2020 10:18 Zakladatel vlákna: Marie Tuhá
    Dobrý den,prosím zda se jedná o nějakou nemoc česneku nebo je to způsobeno počasím?Děkuji Tuhá
    AntonAsi HavelBjetin
    5. 7. 2020 19:26 Jan Kozák
    Označení Bjetinu a Antonu má být opačně.
    Jediný problém, co na fotkách vidím, jsou malé cibule. Chtělo by to lepší výživu, možná u Bjetinu dříve hlávkovat.

    Je možno sklízet

    5. 7. 2020 9:08 Zakladatel vlákna: Michael Dvořák
    Mám na Vás velkou prosbu. Mohu dle přiložených foto vědět , zda již mohu sklízet?
    Česnek 1Česnek 2
    5. 7. 2020 19:22 Jan Kozák
    Těch sedm dužnatých listů si říká ještě asi o čtrnáct dní v zemi.

    4. 7. 2020 22:09 Zakladatel vlákna: Jiří S.
    Příspěvek byl smazán, protože porušoval pravidla diskuse.
    < Novější8990919293Starší >

    Kontakt E-mail, telefon, adresa

    Ing. Václav Kozák a Ing. Jan Kozák
    Chvojenec 75, 534 01 Holice
    IČO: 05439710
    Kontakt

    cesnek@cesnek.cz
    E-mail není určen k poradenství.
    Rádi Vám poradíme v diskusi.

    Obchodní podmínky
    Reklamační formulář

    Šlechtění česnekové sadby Grafika zpracována Odemne