Přihlášení

  • Pěstování
  • Popis česneku
  • Odrůdy
  • Choroby a škůdci
  • Články
  • Diskuse

    ROVRAL Aquaflo

    7. 11. 2015 13:38 Zakladatel vlákna: Irena Kvitová
    Dobrý den,

    chci se zeptat, jak naložit s přípravkem ROVRAL Aquaflo (po namoření česneku), zda je možno jej využít i jinak - jako např. Sulku k zalití záhonu. Díky za reakci
    9. 11. 2015 19:24 Jan Kozák
    U Rovralu je to spíše likvidace než využití. To je rozdíl od Sulky. Pokud nemáte možnost nějakého odložení ve sběrném dvoře, pak roztok hodně nařeďte a zalejte jím vysazený česnek. Možná by byla lepší závlaha do výsadbových rýh než na povrch. Nevím.

    Sadba

    6. 11. 2015 20:20 Zakladatel vlákna: Martin Wiedemann
    Dobrý večer.
    Předem se omlouvám za hloupý dotaz.Dnes jsem sázel česnek a strhla se hádka co se hloubky sadby týče.
    Hloubka sadby se doporučuje cca 6.cm.
    Dotaz je zda 6.cm hluboká díra a vhodit stroužek.Nebo zda hlubší (10.cm) aby nad stroužkem bylo tížených 6.cm hlíny.
    Možná se zdá že je dotaz hloupý ale rozpoutal opravdu dohady v širokém okolí.
    Děkuji předem za odpověď.
    6. 11. 2015 20:47 Jan Kozák
    Hloubkou výsadby se rozumí vrstva hlíny nad stroužkem. To znamená, že podpučí je hlouběji.

    Škodca

    6. 11. 2015 18:27 Zakladatel vlákna: Jaroslav Kováč
    Dobrý večer pán Kozák, dnes som kontroloval cesnakn a našiel som jednu hlavičku s takýmto poškodením, Čo by to mohlo byť?
    6. 11. 2015 20:46 Jan Kozák
    Jednoznačně jde o poškození vlnovníkem česnekovým.

    konzumace česneku

    6. 11. 2015 12:25 Zakladatel vlákna: Terezie Staňková
    Dobrý den pane inženýre, zakoupila jsem u vás sadbový česnek. Neodhadla jsem množství, takže mi zůstal. Chci se zeptat, zda je možné tento česnek konzumovat. Podotýkám, že tento česnek jsem nemořila, ani nedělila na stroužky. Děkuji za odpověď.
    6. 11. 2015 20:44 Jan Kozák
    Technologie pěstování sadbového česneku je stejná jako u konzumního. Ani během posklizňového zpracování se nepoužívají žádné chemikálie. Proto můžete přebytek sadby využít v kuchyni.

    Konzumace

    6. 11. 2015 10:12 Zakladatel vlákna: Josef Markup
    Dobrý den pane Kozáku, mám ještě jeden pro někoho možná hloupý dotaz. Pokud je napadený česnek vlnovníkem v ranném stádiu je nažloutlý dá se takový česnek konzumovat. Děkuji.
    6. 11. 2015 20:42 Jan Kozák
    Do jistého stádia poškození nemá posátí vlnovníkem žádný vliv na kuchyňskou kvalitu.

    Škůdci česneku

    5. 11. 2015 22:36 Zakladatel vlákna: Smisitel Stanislav
    Několik let pěstuji česnek neznámé odrůdy.
    Letos již druhým rokem napadl mé záhony neznámý škudce.
    Nejdříve se objevil krvavě červený brouk (nemusí to mít souvislost) a pak se objeví nechutně vypadající zelenohnědé
    larvy tvaru hrudky, velikosti hrachu plné požíraných listů.
    Poškozené nejsou jen listy ,ale i cibulky. Poškozený není jen česnek , ale také cibule, zde toto poškození není tak znatelné. Letos jsem pořídil novou sadbu, jelikož česnek sadím na stejné místo asi co 4 roky aplikuji dusíkaté vápno.
    Na jaře chci použít nějaký vhodný pesticid. Máte li podobné zkušenosti poraďte.
    S pozdravem Spaso
    6. 11. 2015 7:14 Jan Kašpar
    Jedná se o Liliovníčka chřestového (Lilioceris lilii). Spolehlivě ho hubí Reldan, nebo jakýkoli jiný organofosfát. Má to háček, žádný organofosfát nemá pro česnek registraci (Reldan do konce roku 2008).Takže zbývá ruční sběr larev obalených trusem i brouků. Škůdce se vyskytuje na chřestu, liliích, narcisech, tulipánech atd. Květiny je možno polévat čímkoli. To se nejí. Pokud si necháte chřestovníčka namnožit na květinách či chřestu, pak přejde (přeletí) na česnek, pórek i cibuli a máte na kalamitu zaděláno. Pro pořádek: Chřestovníčka likviduje spolehlivě taky jakýkoli insekticid - Pyrethroid s obsahem účinné látky Permethrin. Samozřejmě žádný prostředek s Permethrinem nemá dnes již registraci na česnek či cibuli.. Jediný registrovaný insekticid na česnek je Karate-Zeon (ú.l. Λ-cyhalothrin). Vzhledem k tomu, že K-Zeon funguje na mandelinku b. (Leptinotarsa decemlineata) tak by měl fungovat i na Chřestovníčka. K-Zeon ale na rozdíl od předchozího vyzkoušeno nemám.
    6. 11. 2015 10:50 Jan Kašpar
    Chřestovníček liliový je správně. Chybička se vloudila.

    Vlnovník?

    5. 11. 2015 21:14 Zakladatel vlákna: Jiří Snášel
    Podle mne nejsou tak důležité podmínky při skladování, ale důsledné moření sulkou.
    Jeden cop česneku mi visí v kuchyni na stěně (protilehlé od sporáku), druhý mám ve sklepě. Bydlím v paneláku. Takže relativně teplo, v kuchyni i trochu vlhčeji.
    Přesto ten visící česnek tam vydrží nejen celý rok do nového, ale dokonce i další rok, zcela zdravý!
    Úspěšné skladování přisuzuji jak jsem již uvedl, sulce.
    6. 11. 2015 10:41 Mirek
    Vy konzumujete mořený česnek??
    6. 11. 2015 23:51 Jiří Snášel
    To jste špatně pochopil - po sklizni česnek, vybraný k sadbě (samozřejmě vysušený a rozdružený) ihned mořím v sulce. A ten česnek, který z řádně namořené sadby vyroste, je prost škůdce zvaného vlnovník. Nebo si snad někdo myslí, že ten vlnovník do česneku naskáče ve špajzu?

    vlnovník

    5. 11. 2015 9:10 Zakladatel vlákna: Josef Markup
    Dobrý den pane Kozáku, včera jsem Vám poslal můj příspěvek jak mně asi vlnovník zničil krásný Havran (jsem z toho úplně zdrcenej), zapoměl jsem se zeptat existuje nějaká ochrana proti vlnovníkovi při skladování a jaké jsou optimální podmínky (teplota,vlhkost) při skladování česneku. Děkuji a přeji hezký den.

    4. 11. 2015 20:02 Zakladatel vlákna: Josef Markup
    Dobrý večer pane Kozáku, asi mám stejný problém jako paní Malá přikládám foto česneku na uskladnění jedná se o odrůdu Havran, česnek mám uskladněný v kuchyni kde je sice sucho ale asi teplo. Já si myslím že je česnek napadený vlnovníkem Mohu česnek uskladnit v chladu ale tam je zase vyšší vzdušná vlhkost. V brožurce uvádíte že některé odrůdy vlnovníkovi chutnají více,možná Havran. Stejně jako Havran mám uskladněný Havel a Bjetin a ty zatím vypadají dobře.
    5. 11. 2015 21:01 Jan Kozák
    Vlnovníkem česnekovým se zatím nikdo u nás důkladněji nezabýval, proto ani já nemám své názory podložené žádnou autoritou a také na základě nových zjištění je neustále měním. Už si ani nemyslím, že vlnovník napadá některé odrůdy častěji. A ochrana? Časný termín moření sadby (od poloviny srpna do konce září, čím dřív, tím líp. Konzumní česnek skladovat v chladu a suchu.

    vlnovní

    4. 11. 2015 16:41 Zakladatel vlákna: Helena Malá
    Příspěvek byl smazán, protože porušoval pravidla diskuse.

    vlnovník

    4. 11. 2015 16:37 Zakladatel vlákna: Helena Malá
    Dobrý den, také jsem udělala chybu, že jsem neošetřila Sulkou. Mám nyní sadbu zničenou. Loni bylo vše v pořádku a tak jsem si myslela, že to projde. Kdyby nějaký zbyl aby se dal zkonzumovat.
    Prosím mrkněte., zda je to opravdu tak.Je takový béžový a zcvrklý. Který ještě mohu použít a který radši zkonzumovat anebo radši vše vyhodit.
    4. 11. 2015 19:20 Jan Kozák
    Vekan se jeví bez poškození, HavelHavran jsou posáty vlnovníkem. To ale neznamená, že by je bylo nutné likvidovat. Moření v Sulce spolehlivě vlnovníka ničí ve všech jeho stádiích. Po namoření by měl být česnek do 24 hodin v zemi.
    5. 11. 2015 7:57 Zdeněk Vanduch
    Dobrý den Všem pěstitelům česneku.
    Co dodat?
    No je to smůla,paní Malá, jak již tady níže poznamenal pan Švingal,pan Kozák to moření hned,doporučoval v hezké příručce,kterou přikládal do balíčku.A myslím,že se o tom vedla řeč i zde v diskusi.
    V návalu práce jsem na to taky trošku zapoměl a asi po týdnu od doručení se pustil do kontroly stroužků.Z 5 odrůd(Havel,Havran,Jovan,Slavin a ZáhorskýII) se líbil vlnovníkovi jenom Havran. Pár stroužků jsem vyhodil a zbytek šup do Sulky. Hlava mne z toho nebolí.Tedˇ už mají kořínky všechny stroužky a zítra bych chtěl po hodinové koupeli v teplé vodě sadit. Půda už je asi dostatečně chladná a navíc má být přes poledne i sluníčko.
    Tímto chci poděkovat panu Kozákovi,resp.manželce,která má objednávky na starosti. Zvláštˇ Havel je obrovský.
    A na závěr?
    Doporučení se nemá ignorovat(platí i pro mne).
    Jenže u nás se návody na cokoli moc nečtou,mohl bych povídat.(myslím v Česku)
    Hezký den. Zdeněk z Valašska.
    8. 11. 2015 17:37 Helena Malá
    Já jsem četla, jak diskusi, tak brožurku, ale nikdy jsem sadbu Sulkou hned nemořila a bylo vše v pořádku. Jenže nyní byl uskladněn asi v teplejší místnosti než v předchozích letech. Bydlíme totiž jinde a vše je jiné. Příště už nezapomenu. Mám také svoji sadbu a ta je ok. Chtěla jsem zkusit na Vysočině odrůdu Havran, Vekan a Havel. Také si z toho hlavu nedělám, jen nevím, když je tak teplo jestli už mořit a dát do země nebo počkat.

    Hnojení

    2. 11. 2015 22:03 Zakladatel vlákna: Pavel
    Dobrý večer
    Obracím se na Vás z dotazem,pane Kozáku.V sobotu se chystám rýt záhon,na kterém chci pěstovat v roce 2016 česnek.Na tomtéž záhonu byli v roce 2015 brambory.Napadlo mě co záhon kapku před rytím přihnojit roztokem ze "slepičáků ".Myslíte si,že to má význam a užitek pro pěstování česneku.Samotné sázení plánuji až se ochladí,zatím to nevypadá.
    Díky za odpověd
    Trávníček
    3. 11. 2015 6:42 Jan Kozák
    Nic tím nepokazíte. Ani v případě, že brambory byly před výsadbou řádně pohnojeny stejným hnojivem.

    <p>Skvrny</p>

    1. 11. 2015 11:30 Zakladatel vlákna: Vratislav
    Dobrý den p. Kozák.Při stroužkování před mořením sulkou jsem zjistil u některých str.malé žlutohnědé skvrny vel.3mm i více a do hloub.rovněž 3mm.Nevím co to je nikdy jsem to neměl až v let.úrodě.Snažiljsem se tyto str.oddělit a zkonzumovat.Mám však obavu že i v sadbě toto určitě bude.Mám obavu abych nezamořil tím zahradu.poradte jestli nemám před výsdbou nebo po ni něčím zeminu ošetřit nebo nemusím mít obavu děkuji a příjemný den
    1. 11. 2015 17:20 Jan Kozák
    Popis problému je sice nejednoznačný, ale přesto usuzuji, že to je fyziologická porucha, která nemá vliv ani na chuť ani na skladovatelnost ani sadbovou kvalitu. Je to pouze estetický nedostatek.

    larvy škůdce v nati

    31. 10. 2015 14:28 Zakladatel vlákna: Petr Slezák
    Dobrý den, při letošní sklizni česneku jsme na velké části rostlin našli larvy, které jako by si prokousávaly cestičku v nati shora dolu k cibuli. Na některých rostlinách byla jen jedna larva, na některých více. Čím více jich bylo, tím byla nať i cibule více poškozená (rozpadající se). Na stroužky to ale vliv nemá, jsou použitelné. Posílám fotografii. Nevíte prosím, o jakého škůdce se jedná? A jak a kdy (před výsadbou nebo v době růstu?)se proti němu bránit? Děkuji Vám.
    31. 10. 2015 22:17 Jiří Snášel
    Použijte klávesové zkratky Crl + F a zadejte heslo vrtalka pórová.
    Dozvíte se, co již bylo o tomto škůdci zde řečeno.
    1. 11. 2015 7:15 Jan Kozák
    Metodika ochrany před tímto škůdcem na česneku není zpracovaná.

    sadba Anton - středové stroužky

    30. 10. 2015 21:42 Zakladatel vlákna: Jana Kopecká
    Dobrý večer, pane Kozáku, mohu vysadit vytlačené středové stroužky z loňské klizně? Jsou pevné, pěkné, nemám jich moc, buď je sním a nebo dám do země, radši bych sázela. děkuji
    1. 11. 2015 7:14 Jan Kozák
    Klidně sázejte.
    < Novější236237238239240Starší >

    Kontakt E-mail, telefon, adresa

    Ing. Václav Kozák a Ing. Jan Kozák
    Chvojenec 75, 534 01 Holice
    IČO: 05439710
    Kontakt

    cesnek@cesnek.cz
    E-mail není určen k poradenství.
    Rádi Vám poradíme v diskusi.

    Obchodní podmínky
    Reklamační formulář

    Šlechtění česnekové sadby Grafika zpracována Odemne