Přihlášení

  • Pěstování
  • Popis česneku
  • Odrůdy
  • Choroby a škůdci
  • Články
  • Diskuse: Příprava pozemku Zpět na diskusi

    Petr,: Sadba česneku po česneku

    14. 6. 2016 16:04 Zakladatel vlákna: Petr
    Vážený pane Ing. Kozáku,

    Chtěl bych se zeptat, mám pole na kterém pěstuji česnek, bohužel od letošního roku se mi pole neposunuje, tak se chci zeptat jestli můžu posadit česnek, na stejné pole, když hned po vytáhnuti česneku posadím Svazenku, a na podzim pohnojím koňským hnojem. Jestli to pomůže, nebo to bude dělat neplechu, nebo jestli bude česnek více náchylný na choroby. Pěstuji Lukan a Vekan,

    Děkuji za Vaší odpověď
    14. 6. 2016 16:58 Jan Kozák
    Toto nouzové řešení lze použít za předpokladu, že zdravotní stav stávajícího porostu je velmi dobrý. Ale ten koňský hnůj dejte hned po sklizni pod svazenku.
    17. 6. 2016 21:20 Petr
    Děkuji za radu a za Váš drahoceny čas.

    Sázení česneku

    5. 6. 2016 8:36 Zakladatel vlákna: Petr Brychta
    Dobrý den, na podzim plánuji zkusit zasadit záhon česneku a tak sbírám informace na těchto stránkách. Bude to po bramborách říkal jsem si, že bych pole po vybrani brambor povapnil a zaoral pote pohnojil dočetl jsem se že se hnoji cereritem dá se použít i klasické NPK 15-15-15 nebo to není vhodné? A nebo který živočišný hnůj je vhodný pod česnek? Potom bych těsně před zámrazem vysadil sadbu tří odrůd, kterou bych v září namořil 3hodiny sulkou. Dává tento postup aspoň trochu smysl?
    Předem děkuji za odpověď.
    5. 6. 2016 21:12 Jan Kozák
    Smysl to dává až na to NPK. V něm totiž není, na rozdíl od Cereritu, síra. Hnůj je dobré dávat předplodině, tedy např. bramborám. Na jeho druhu nezáleží, hlavně že je.
    7. 6. 2016 21:16 Tomáš
    Věnuji se výživě a agrochemii vůbec, a tedy jednoznačně hnůj přímo pro česnek nedoporučuji. Česnek je nutné "držet" na minerální výživě, tj. hnojení minerálním. Hnůj a jeho hlavní vlna mineralizace organického podílu působí v červnu-červenci negativně na vyzránívání (porodlužuje vegetaci) cibulí česneku a provokuje více výskyt velmi závažné choroby = Bílé hniloby (Schlerotium cepivorum. Hnůj skotu, prasat, králíků a drůbeže vždy k předplodině v případě hnoje drůbeže až do II. tratě po hnojení. Uvolnění N může v příhodných půdních podmínkách zahradických půd provokovat "výrobu" i 150 kg N/ha, což je pro česnek příliš (metabolicky pro dobrý výnos a vyzrání cibulí postačí do 70 kg N/ha).

    Půda 20 let ladem

    3. 6. 2016 21:25 Zakladatel vlákna: Karel Pokorný
    Pane inženýre, píšete, že zbavení vytrvalých plevelů chemicky je jednoduché. Když to postříkám totálním herbicidem, po jaké době mohu do takto kontaminované půdy nasadit česnek, aniž bych se bál, že ho herbicid také ovlivní?
    4. 6. 2016 21:43 Jan Kozák
    Běžně se používá Roundup nebo jiné herbicidy se stejnou účinnou látkou. V současné době se dost diskutuje o jejich neškodnosti pro člověka. Možná je problém při použití na desikaci nebo s úlety při postřiku, nevím.
    Každopádně počítejte se dvěma, možná i třemi aplikacemi v rozmezí 6 - 8 týdnů, takže i s chemickou likvidací je třeba začít už teď, aby byl dostatek času na orbu a zpracování před výsadbou.
    7. 6. 2016 21:23 Tomáš
    Látka glyphosate (glyfosát) obsažená v totálních herbicidech typu ozn. Roundup, Clinic, Dominator je biologicky aktivní na listu rostliny a v cévních řečišti rostlin. Při dopadu postřiku Roundupu na půdu-povrch, je látka sorbování půdními částicemi (jíl, humus) a tím komplexně navázána a zcela inaktivována nenávratně. Výsev či výsadba je možná tedy následných plodin takřka ihned po aplikaci. Podobně toto platí i pro kořenové exsudáty zničených rostlin plevelů, které se vrací částečně do půdy. Efekt glyfosátu je plně dostgatečný často až po 3 týdnech a musí pršet, aby plevele "byly nuceny" růst..

    půda 20 let ladem - výsadba česneku

    2. 6. 2016 14:01 Zakladatel vlákna: Pavel
    Dobrý den,
    Na půdu která cca 20 let ležela ladem (nyní zaroslá travou a bodláčím), bych letost na podzim chtěl vysadit česnek. Chci se zeptat zda je tato půda vhodná k výsadbě česneku, zda mám před orbou půdu nějak hnojit. Podle toho co jsem hledal tak si myslím, že by byla vhodná odrůda Lukan a Anin - jsou tyto odrůdy vhodnék daným podmínkám? Nebo jaké jiné můžete doporučit? Pole leží v nadmořské výšce cca 240m v oblasti kroměřížska - zlínský kraj. Půda hnědozem slunné místo.
    Děkuji za važi odpověď Pavel
    3. 6. 2016 12:33 Jan Kozák
    Oblast Kroměřížska? Tam jezdím minimálně dvakrát za měsíc.
    Vy se hlavně musíte zbavit vytrvalých plevelů. Chemicky je to docela jednoduché, mechanicky je to také možné, ale je třeba důsledné časté zpracování půdy. Určitě začněte už teď, jinak nemáte do podzimu šanci. Otázku hnojení nedovedu posoudit. On snad není třeba půdní rozbor, na zásobu živin se dá usuzovat i podle stavu stávajícího ruderálního porostu. A volba odrůd? Ta by se měla řídit způsobem realizace produktu. Ale pokud se Vám jedná o výsadbu větší plochy, zkuste alespoň čtyři odrůdy.
    6. 6. 2016 22:55 Pavel
    Děkuji za odpověď, ano je to kousek od kroměříže, Při čišitění pole bych postupoval takto: Vysekání křovin a posečení travy, poté buď radoup nebo bych to vypálil ohněm, ale ani jedno neni zrovna ekologické - ale zas se bojím aby tam nezůsataly semena které by pak stále narůstala. pak bych to přejel kultivátorem a zaoral. Můžete prosím ještě doporučit nějaké konkreétní odrůdy česneku vhodné na takovou půdu a oblast? Bylo by možné od Vás koupit sadbu někde v Kroměříži nebo okolí, pokud bychom se domluvil? děkuji
    7. 6. 2016 21:21 Jan Kozák
    Tento postup bych nevolil. Postupoval bych v těchto variantách:
    1. Posekat porost, zaorat, zhruba urovnat. Znovu začnou růst vytrvalé rostliny a vyklíčí semena. Při výšce nového porostu asi 10 cm znovu zaorat a zhruba urovnat. Stejné opakovat do výsadby.
    2. Neposekaný porost postříkat Roundupem, po uschnutí porostu vyklíčí semena a také porostou některé rostliny, které nebyly zahubeny. Při výšce porostu asi 15 cm opakovat postřik a pak třeba ještě jednou. Následuje orba a příprava na výsadbu.
    3. Kombinace předchozích s tím, že nemá smysl stříkat na posečenou plochu.
    A odrůdy: při šlechtění vycházíme z krajových odrůd, přičemž konkrétně Jovan a Vekan mají kořeny na Hané. Ale v okolí Kroměříže jsme s úspěchem množili všechny naše odrůdy, tak vycházejte z toho, jaké máte představy o následné produkci a její realizaci. Nákup by mohl být v Morkovicích, případně i jinde.
    7. 6. 2016 21:28 Tomáš
    Po odplevelení současného stavu narostlých rostlin, bude účelné nechat si proivést rozbor půdy na obsah minimálně základních živin, P, K, Ca, Mg, S ve výluhu metodou Mehlich III, stanovit pH půdy (výměnné). To je investice pár stovek na které se dá " stvět" základ pěstování, kde nebylo dlouho nic pěstováno.

    dotaz

    16. 5. 2016 21:19 Zakladatel vlákna: Štěpán
    Dobry večer, pane ing.Kozáku letos jsem na jaře vytrhal starý vinohrad a chtěl bych na podzim sázet na tento pozemek česnek. Myslíte že je to vhodne nebo jak postupovat dál?
    17. 5. 2016 21:31 Jan Kozák
    Dost těžká otázka, neviděl jsem to tam. Pokud jste ve vinohradu nehnojil organickými hnojivy, pak by to chtělo nějaké zelené hnojení (svazenka, hořčice). V případě zaplevelení vytrvalými plevely (pýr, pcháč, ...),je třeba je do výsadby zlikvidovat. Vinohrad tam byl dlouho. Stálo by to za to udělat půdní rozbor, ať víte, jak jste na tom se živinami.

    Hnojení

    2. 11. 2015 22:03 Zakladatel vlákna: Pavel
    Dobrý večer
    Obracím se na Vás z dotazem,pane Kozáku.V sobotu se chystám rýt záhon,na kterém chci pěstovat v roce 2016 česnek.Na tomtéž záhonu byli v roce 2015 brambory.Napadlo mě co záhon kapku před rytím přihnojit roztokem ze "slepičáků ".Myslíte si,že to má význam a užitek pro pěstování česneku.Samotné sázení plánuji až se ochladí,zatím to nevypadá.
    Díky za odpověd
    Trávníček
    3. 11. 2015 6:42 Jan Kozák
    Nic tím nepokazíte. Ani v případě, že brambory byly před výsadbou řádně pohnojeny stejným hnojivem.

    Sadba po rajčatech

    17. 10. 2015 22:41 Zakladatel vlákna: Petra Vaverková
    Dobrý večer pane ing. Chtěla jsem se zeptat, zda je možné vysadit česnek na místo, kde jsme měli letos rajčata. Pokaždé vysazuji česnek po bramborách a zajímalo by mě, zda by to šlo i po rajčatech.
    Předem děkuji za odpověď Vaverková
    19. 10. 2015 6:42 Jan Kozák
    Rajčata můžeme považovat za dobrou předplodinu, zvláště jestliže bylo před nimi pohnojeno hnojem. Jen pro zajímavost: rajčata i brambory mají stejný vědecký rodový název Solanum.
    20. 10. 2015 15:32 Petra Vaverková
    Moc Vám děkuji. Zkusím to tam tedy letos dát.

    Ph půdy

    1. 10. 2015 18:14 Zakladatel vlákna: Ivo
    Dobrý den pane inženýre,
    prosím o info, o kolik % se může snížit výnos při pěstování česneku v kyselé půdě ph 5.5 a zda je bezpodmínečně nutné před výsadbou toto ph srovnat na neutrální.
    děkuji za odpověď
    1. 10. 2015 20:10 Jan Kozák
    To nevím, nevím ani kde bych potřebnou informaci získal.

    příprava záhonu

    15. 9. 2015 11:43 Zakladatel vlákna: Macek
    Dobrý den,
    připravuji záhon na česnek, mohu jej"vydezinfikovat" dusíkatým vápnem a potom přidat Cererit ?
    Děkuji za odpověď
    16. 9. 2015 21:35 Jan Kozák
    Dusíkaté vápno teď, Cererit před výsadbou.

    Hnojení pod česnek.

    11. 9. 2015 13:21 Zakladatel vlákna: Hradil Ladislav
    Dobrý den,
    chtěl bych letos zasadit česnek po jahodách,čím bych měl půdu
    před výsadbou pohnojit.
    Děkuji.
    S pozdravem Ladislav Hradil
    11. 9. 2015 21:34 Jan Kozák
    Složitá odpověď. Ale zjednodušeně: máte-li kompost, tak s ním nešetřete. Nemáte-li ho, pak použijte Cererit v dávce 5 - 10 kg na ar podle toho, jak jste živili jahody.

    Hnojenie

    8. 9. 2015 9:07 Zakladatel vlákna: Jaroslav Kováč
    Dobrý deň pán Kozák,chcel by som sa spýtať , či je možné naraz pohnojiť dusíkatým vápnom, kompostom a cereritom, pri príprave pôdy a potom už len sadiť, alebo cererit a kompost je treba dať až tesne pred sadením.
    9. 9. 2015 20:40 Jan Kozák
    Dusíkaté vápno je nejdražší hnojivo, ale nejlevnější pesticid. Je účinný pouze v teplé a vlhké půdě.
    Kombinovat jej s kompostem je špatné, protože v něm hubí veškerý mikrobiální život. Proto dusíkaté vápno aplikujte už nyní, Cererit a kompost těsně před výsadbou.

    Potrebujem poradiť

    20. 8. 2015 19:45 Zakladatel vlákna: Pavol
    Dobrý večer pán Kozák potreboval by som poradiť ohľadom toho akým hnojivom pohnojiť pooranú pôdu už teraz pred výsadbou. Ďakujem
    20. 8. 2015 21:39 Jan Kozák
    Před výsadbou zapravte kombinované hnojivo s obsahem síry, např. Cererit.

    Po sklizni

    24. 7. 2015 12:06 Zakladatel vlákna: Plhal Pavel
    Po sklizni dát nejdříve hořtici+svazenku a následně dusíkaté vápno, nebo nejdříve vápno a pak zelené hnojení? Děkuji.
    25. 7. 2015 19:56 Jan Kozák
    Aby se využil dezinfekční účinek dusíkatého vápna, je třeba aplikovat v teplém období. Proto bych doporučil nejdříve dusíkaté vápno.

    Příprava políčka

    3. 12. 2013 21:11 Zakladatel vlákna: Miroslav
    Dobrý večer, potřeboval bych poradit jak nejlépe připravit pole 10X5 metrů. Louka/pole na kterém se cca 25let sušilo seno a poslední 3 roky mulčuje traktůrkem. Na konci října jsem pole lehce poházel vyzrálým koňským hnojem,provedl orbu cca 20cm.No a teď přijde moje otázka: plánuji sázet až česnek,to znamená, jak ošetřit půdu ohledně zaplevelení atd. kdy půdu zkultivovat, jestli až těsně před sázením nebo kvůli plevelu třeba třikrát? Předem děkuji za rady
    4. 12. 2013 10:43 Hana Kopecká
    Většinu odpovědí najdete zde
    Česnek v otázkách
    4. 12. 2013 20:46 Jan Kozák
    Kultivace je lepší než chemie. Proto raději vícekrát kultivujte, případně to doplňte zeleným hnojením (hořčice nebo svazenka).
    4. 12. 2013 23:33 Miroslav
    Mnohokrát děkuji pane Kozáku.Tzn.když v květnu pole zkultivuji rotavátorem,poté vyseju hořčici popř.svazenku,v srpnu zaorám, tak v říjnu/listopadu můžu opět zkultivovat rotav. a čekat na vhodnou dobu výsadby.
    Bylo by to tak nějak zjednodušeně řečeno možné?Předem děkuji a již nechám volno pro další:-)
    5. 12. 2013 18:43 Jan Kozák
    Začněte dříve. Hned, jak to půjde, pozemek usmykujte, podle potřeby uvláčejte, rozhoďte zelené hnojení a uválejte. Další orba bude pravděpodobně nutná podle zaplevelení už někdy v červnu. Klidně pak můžete znovu opakovat zelené hnojení. Osobně považuji rotavátor za jeden z největších omylů zemědělství, proto ho nikomu nedoporučuji. Je však třeba rozlišovat rotavátor a rotační kultivátor - ten nevadí. Podle míry zaplevelení je třeba kultivaci několikrát opakovat.
    5. 12. 2013 20:46 Miroslav
    Ještě jednou děkuji a jsem rád že jste začal psát o rozdílu (rotavátor a rotační kultivátor).
    Někde tady jste psal že:rotavátor ničí půdní strukturu.
    Pročetl jsem mnoho diskusí ale nikde jsem se konkrétně nedopátral k jasnému výsledku.Co je co?
    Jestli mohu,vložím jsem dvě fota na kterých jsou podle popisu jeden "motorový kultivátora a druhý jen kultivátor" Jsou vhodné nebo to jsou podle Vás oba mot.rotavátory?Děkuji Miroslav
    6. 12. 2013 10:59 Vlastimil Mitiska
    Dobrý den, pan Kozák myslel asi rotavátor a rotační brány - to jsou takové metly, jako šlehač v kuchyni, jsou drahé a většinou jen za traktory. Taky by mě ale zajímalo, proč je rotavátor jeden z největších omylů, pochopil bych to v lehčí nebo strukturní půdě, ale u nás máme půdy opravdu těžké, jílovité, a i zjara, po orbě a promrznutí, se sype jen třeba 10, 15 cm vrchní vrstvy a do hloubky je to pasivním taženým nářadím moc špatně zpracovatelné, proto s úspěchem používáme léta rotavátor. Děkuji za podrobnější objasnění panem Kozákem, Mitiska Třebíč
    6. 12. 2013 10:29 Jirka
    Jirka: rozdíl rotovátoru a rotační kultivátoru.
    Rotovátor je hlučný, nevýkonný ani se na to nedá koukat. Neničí půdu, ale zdraví. Mám kultivátor Bolens BL 50 81 Honda. Není hlučný, po odmontování disku a kolečka, ho nechám zahrabat 25 cm hluboko, jde jak hodinky. Jirka 151 mnm.
    6. 12. 2013 19:33 Jan Kozák
    Rozdíl mezi rotavátorem a rotačním kultivátorem je v počtu otáček. Rotavátor se točí rychleji, pokud by neměl kryt, létala by od něj hlína na všechny strany do vzdálenosti měřené na metry, zatímco rotační kultivátor může klidně pracovat i bez krytu - hlína od něj neodletuje. Na snímcích pana Miroslava jsou kultivátory, ty ničemu nevadí, jejich použití je pro zemědělství přínosem. Rotavátory ničí půdní strukturu, proto jejich používání zvláště v těžkých půdách je neodpovědné vůči následným generacím.
    8. 12. 2013 17:14 Miroslav
    Děkuji za objasnění dané věci.

    Sadba v listopadu 2013

    2. 11. 2013 10:57 Zakladatel vlákna: Stanislav Nogol
    Dobrý den, děkuji za potvrzení objednávky. Měl bych jeden dotaz, mám za domem pole na kterém již několik let roste jen tráva. Je vhodné jej ještě ihned připravit a sadit do nově připravené půdy ? Nebo je lepší, aby připravené pole bylo alespoň měsíc před sadbou proschlé "odpočaté"?
    2. 11. 2013 17:10 Jan Kozák
    Drn musíte dobře zaorat, nesmí Vám nikde vyčnívat. S vlastní výsadbou moc nespěchejte, kultivátor použijte těsně před výsadbou. Přitom prokypřete do hloubky jen o málo větší, než budete sázet. Přitom byste neměli vytahovat drny.

    cererit

    31. 10. 2013 8:37 Zakladatel vlákna: Marek Ferfecký
    Dobrý den,
    chtěl jsem se zeptat, jestli je vhodné před výsadbou česneku zapravit do půdy cererit. Děkuji za odpověď. Ferfecký
    31. 10. 2013 19:28 Jan Kozák
    Takto to doporučujeme.

    Listí na záhonu

    18. 10. 2013 18:14 Zakladatel vlákna: Roman Soukup
    Dobrý den přeji,otázka zní pane Kozáku bude vadit česneku při růstu malé listy ze stromů bříza které tam zůstanou,bude ovlivněn vývoj,vše člověk nesebere děkuji.
    19. 10. 2013 8:57 Jan Kozák
    S tím bych si hlavu nelámal. Myslím si, že to nevadí.

    Orat

    16. 10. 2013 14:13 Zakladatel vlákna: Marek
    Dobrý den chci se zeptat zda je nutno,po bramborách pole zorat a potom sázet česnek,nebo se orat nemusí,děkuji za odpověd.Některé stroužky už mají 3mm kořínky,některé ještě vůbec neraší,asi počkám na sázení až do listopadu
    16. 10. 2013 21:08 Jan Kozák
    Orba nutná není, stačí prokypření např. kultivátorem do hloubky jen o málo větší než je hloubka výsadby.

    Příprava půdy

    8. 10. 2013 9:29 Zakladatel vlákna: KARIN ŠUSTKOVÁ
    Dobrý den pane Kozák, potřebovala bych poradit s přípravou půdy, kde se léta nic nesázelo. Jak hluboko je třeba rýt a zda hnojit. Chci sázet ještě v tomto měsíci, případně v listopadu. Děkuji předem za odpověď.
    8. 10. 2013 20:15 Jan Kozák
    Pokud nepotřebujete něco z povrchu zarývat, pak neryjte hlouběji než 15 cm. Otázka hnojení se nedá takto odpovědět, ale když dáte nějaká tři kila Cereritu na jeden ar, tak nic nepokazíte.
    9. 10. 2013 23:41 KARIN ŠUSTKOVÁ
    Děkuji za odpověď, jen přidám otázku - a co říkáte na koňský hnůj?
    11. 10. 2013 19:40 Jan Kozák
    Čerstvý určitě ne. Pokud je rozložený na kompost, pak bez problémů.

    Příprava půdy

    7. 10. 2013 22:19 Zakladatel vlákna: Jitka Smyslová
    Dobrý večer, pane Kozáku,
    můžete mi prosím poradit jak připravit půdu pro pěstování česneku? Od svého otce jsem přebrala zásady, že se půda zryje, pokope a uhrabe, nesmí se dát hnůj a nechá se tzv. uležet. Hnojí se Cereritem. Asi tak po 14-ti dnech se sází stroužky. Dělám to tak léta, jen s tím rozdílem, že sázím co nejpozději, klidně i den před Štědrým dnem. Přesto mám pocit, že od povodně v roce 1997, kdy na poli stála 14 dní voda, se mi nedaří vypěstovat česnek jako dřív. Moc děkuji za odpověď. Jitka Smyslová
    8. 10. 2013 20:12 Jan Kozák
    Podobný problém má víc pěstitelů, jejichž pozemky byly zasaženy povodněmi. Jistý význam by měla dezinfekce půdy dusíkatým vápnem.

    Česnek v podkrkonoší?

    29. 9. 2013 21:03 Zakladatel vlákna: Jiří Šír
    Dobrý den pane Kozáku, chtěl bych se zeptat jaké odrůdy by jste mi doporučil do podhorských podmínek, blízko Jilemnice? Jak připravit půdu, kde vytvořím nový záhon, kdy je vhodná výsadba a jaké množství česneku budu potřebovat na m2? Děkuji Jirka
    29. 9. 2013 21:37 Jan Kozák
    Asi nejspolehlivější by byl Bjetin. Na metr čtvereční budete potřebovat asi 40 deka. Půdu připravíte stejně jako pod jinou běžnou zeleninu, nedávejte čerstvý hnůj.

    Řádkování

    27. 9. 2013 7:49 Zakladatel vlákna: Stanislava Moravčíková
    Vážení návštěvníci těchto stránek,chtěla bych poradit, jakým způsobem, popř. jakou mechanikou provádíte řádky při sadbě česneku. Pole bude samozřejmě zorané,atd. Jedná se o 30ar plochu,takže motykou nerealné. Loni jsme sadili poprvé a asi jsme nezvolili dobrý způsob řadkovaní,. Předem děkuji Všem za radu.
    27. 9. 2013 11:24 Martin Harasim
    Dobrý den
    My loni to udělali takto:
    10dní před sadbou kultivátor za traktor kvůli opadu vody z povrchu a den před sadbou malotraktor a rotavátor do hloubky 12cm pro srovnání. Je možné zapíchnou přímo nebo malotraktorem ještě natáhnout rýhy.

    cererit

    24. 9. 2013 11:51 Zakladatel vlákna: Štěpán
    Dobrý den pane ing.Kozáku chci se zeptat kdy mám rozhodit cererit?? Teď sem podiskoval a budu orat.Takže před orbou nebo po orbě??
    24. 9. 2013 13:58 Jan Kozák
    Až před konečnou přípravou před sázením, tedy před kultivátorem, případně rotavátorem.

    Tak už to chystám :-)

    11. 9. 2013 10:54 Zakladatel vlákna: Zdeněk Petrbok

    hnojení před výsatbou

    10. 9. 2013 20:29 Zakladatel vlákna: Eva Knotková
    Zdravím. Pěstuji česnek poprvé.Políčko 10m čtv. jsem udělala místo trávníku, nic před tím tam nerostlo. Zryto na 30 cm a upraveno rotavátorem, přidáno trochu písku. Prosím o radu jaká hnojiva jsou potřeba před výsadbou.Děkuji za zaslání Slavína.
    11. 9. 2013 10:32 Jan Kozák
    Takto neposoudíme stav živin. Ale pokud dáte před výsadbou na uvedenou plochu necelého půl kila Cereritu, tak to bude dobře.

    Přihnojování

    31. 8. 2013 21:36 Zakladatel vlákna: markéta
    Dobrý den,chci se zeptat zdali je možné nahnojit hnojem pozemek měsíc před výsadbou?Mohu přihnojovat česnek ledkem 25%ním místo 15%ním?
    1. 9. 2013 22:01 Jan Kozák
    Běžně se hnojí při přípravě půdy před sázením, máte-li závažný důvod hnojit o měsíc dřív, tak to velká chyba nebude. Naopak použití ledku amonného s vápencem (LAV, 27 % N) míst ledku vápenatého (LV, 15,5 % N) je významná chyba.

    hnojení

    27. 8. 2013 20:03 Zakladatel vlákna: Denisa Janíčková
    Dobrý den, mohla bych se zeptat čím pohnojit pole a čím postříkat pole proti plevelu.
    28. 8. 2013 7:36 Zdeněk Červík
    Mám to samé,pole zarostlé z obou stran plevelem.Chystám si koupit 1l Rundupu a jak přestane pršet hodlám to postříkat a za měsíc zaořu.Na jaro to budu muset zopakovat protože se to vysemenilo."Ale pozor je to totální herbicit a vše čeho se dotkne jen kapička zahine"Loni jsem použil na hnojení Cererit jen s tím rozdílem,že jsem ho pohodil až na jaro takže to bylo bez nějakého velkého učinku.Letos si ho nechám zapravit do půdy při přípravě na sadbu.
    28. 8. 2013 10:47 Miroslav K
    Dobrý den, rád bych se připojil do diskuze. Pole jsem zoral minulý rok na podzim. Pak už jsem s nim nic nedělal a pole zarostlo plevelem avšak plevel se již vysemenil. Před dvěma týdny jsem použil přípravek Rondup. Plevel jen mírně zežloutnul, ale dočetl jsem se že to trvá až 4týdny než plevel odumře, tak ještě počkám. Velký problém je, že se plevel vysemenil a chtěl jsem se zeptat zda by bylo možné použít na ty semena třeba přípravek Stomp 400? Vím že se používá po výsadbě, ale nechci to riskovat a možná do listopadu než budu česnek sázet tak učinky stompu v půdě vymizí a zahubí to i semena plevelu, nemylím se? máte někdo zkušenosti? Ikdyž se ted plevele zbavíme, tak od jara začne plevel bujně růst a je to běh na dlouhou trat. Kondziolka
    29. 8. 2013 21:41 Václav Holý
    Pokud plevel žloutne již můžete s půdou pracovat,jinak Stomp nezlikviduje semena ale zabraňuje růstu plevele z těchto semen prostě postřik vytvoří na půdě povlak proti růstu při narušení tohoto povlaku opět plevel roste.
    29. 8. 2013 22:18 Jan Kozák
    No, jakýsi závěr: Stomp určitě nepoužívejte před výsadbou, to zničíte klíčící plevele kultivací. Stomp můžete použít už po výsadbě a opakovat na jaře. Pokud sázíte dostatečně pozdě, pak bych doporučoval vynechat i podzimní aplikaci. Jestliže chemie není nezbytná, tak raději ne.

    Dusíkaté vápno.

    16. 8. 2013 17:20 Zakladatel vlákna: Ludmila
    Dobrý den pane Kozáku,chceme letos sadit česnek po bramborách a myslime si že by bylo dobré půdu desinfikovat dusíkatým vápnem.Můžete mi prosím napsat jak máme postupovat a jak dlouho před sázením dus.vápno použít?Děkuji za odpověd.
    17. 8. 2013 21:13 Jan Kozák
    Dusíkaté vápno je vhodná dezinfekce před sázením česneku. Nejlepší účinek je při vyšší teplotě i vlhkosti. Takže pokud se jedná o malou plochu, zapravte dusíkaté vápno co nejdříve, pořádně zalijte (pokud to netrefíte před deštěm) a když to celé zakryjete na 14 dní fólií, tak bude výsledek velmi dobrý.

    Příprava půdy před výsadbou

    14. 8. 2013 12:16 Zakladatel vlákna: Miroslav K
    Dobrý den pane Ing. Kozáku, Chtěl bych se zeptat ohledně přípravy půdy před výsadbou. Pole jsem měl zorané minulý rok před zimou. Od té doby již zarostlo plevelem. Chtěl bych vás poprosit o vyjádření zda je můj postup správný, který se chystám provést a to nyní postříkat plevel herbicidem ROUNDUP a dále bych chtěl při následném další zorání zapravit do půdy uleželou zeschlou trávu kterou si skladuji po sečení pozemku (zapravit zaoráním). Myslíte, že je to dobrý nápad? Když ano nevadí ani čestvě posečená tráva nebo musím dát již tu starší zeschlou či ještě starší která je v rozkladu?. Nebo je lepší jen lehce zapravit tuto travu mírně pod povrch před výsadbou nebo nezapravovat vůbec? Také by mě zajímalo zda po výsadbě a následném použití přípravku STOMP může tento přípravek nějak negativně ovlivnit růst česneku. Předem děkuji za vaši reakci. Uvítám i názory ostatních co se týká přípravy půdy. Kondziolka
    14. 8. 2013 16:07 Jana Kopecká
    Dobrý den, dovolím si připojit jen vlastní postřeh, sama jsem zvědavá na odpověď p. Kozáka. Vloni jsem zakládala nový záhon, původně to byl trávník, v červnu zamulčováno kartonem, v srpnu zryto, vyseta svazenka a znovu zryto. Okraje jsem ošidila a letos, když jsem sklízela česnek, našla jsem místa, kde se travní drn pořádně nerozložil, kořeny česneku vrostly do drnu a cibule byly menší.Jednalo se o místa, kde jsem zryla příliš velké kusy drnů. Takže za sebe doporučuji opravdu pečlivě zarýt, nebo pohlídat, aby se to dostatečně rozložilo. Na porostu bylo znát, kde jsem to "ošidila".
    14. 8. 2013 19:11 Zdeněk Červík
    Přídám se do diskuze.
    Loni jsem také zryl pozemek na kterým nikdy nic nebylo pěstováno a právě kvůli zarůstání plevelm jsem drny vybral a pozemek celkem vyčistil.Nehnojil jen trochu pohozen CERERIT s guanem.Neměl jsem problém stím co tu uvádite,česnek byl pěkného vzrustu a na první pohled zdráv,Ale po mám problém s tím,že česnek nemá tu sílu kterou čekal.Nejedná se o celou sklizeň.Některé sjou ostré ,ale převážná většina je slabý odvar podle číny.Ale čím to je nevím.Odrůdu bohužel nevím.
    16. 8. 2013 21:32 Jan Kozák
    S tímto nevysvětlitelným jevem jsem se už také několikrát setkal. Ale vliv odrůdy se při tom neprojevoval. Když to bylo slabé, tak všechny odrůdy.
    16. 8. 2013 21:30 Jan Kozák
    Tož nevím. Mám obavu, že jste si udělal ze svého pole zásobárnu semen plevelů na několik let, protože velká část jednoletých plevelů se už vysemenila. Jinak ten postup by byl správný. Protože budete orat až kolem 10. září (zvláště vytrvalé plevele musí být při orbě už odumřelé), byla by nejlepší tráva "ještě starší v rozkladu". Pokud však bude vlhko, lze v této době zaorat i trávu čerstvou nebo suchou. Předpokládám, že je to z nějaké sekačky, která trávu seká na kousky. Co se případně dokonale nerozloží, tak se při konečné přípravě před sázením promíchá v orničním profilu.
    Jsem přesvědčen, že Stomp působí negativně i na růst česneku, plevel je však podstatně horší.
    17. 8. 2013 0:40 Miroslav K
    Dobrý den pane Ing. Kozáku, Děkuji vám za vaši reakci. Měl bych ještě jednu otázku ohledně té zásobarny semen plevelů. Mohl bych použíT ROUNDUP a později přípravek STOMP na ty vysemeněná semena a v polovině záři znova zaorat s trávou v rozkladu? Než budu sázet česnek v průběhu listopadu či prosince tak by již přípravek STOMP neměl mít žádný vliv pokud se nemýlím? Kondziolka

    Hnuj

    14. 8. 2013 9:44 Zakladatel vlákna: Stepan Luksik
    Dobry den,

    Chci se zeptat, zda je vhodne jeste ted vyhnojit pudu ulezelym konskym hnojem pred planovanou vysadbou na podzim (listopad/prosinec). Pozemek lezel nekolik let ladem a byl zatravnen.

    Dekuji,

    Luksik
    16. 8. 2013 5:57 Jan Kozák
    Pokud je dobře rozleželý, že se rozsypává, pak ho klidně použijte.

    Jiří Slezák: čas hnojení

    1. 8. 2013 13:06 Zakladatel vlákna: Jiří Slezák
    Dobrý den,
    můžete mi prosím Vás poradit, jak nejlépe vyhnojit pozemek k
    pozdně-listopadové sadbě česneku (Vašeho)?
    Nyní mám na políčku ještě brambory a řepu.Problém je,že se z určitých důvodů nehnojilo ani letos ani vloni.
    Mohu ještě po sklizni brambor a řepy použít rozleželý králičí
    resp. koňský hnůj nebo mám letos pohnojit již pouze cereritem,
    nebo ještě vysázet zelené hnojivo...
    Děkuji za odpověď.
    1. 8. 2013 21:13 Jan Kozák
    Zelené hnojení Vám už toho moc neudělá. Máte-li hnůj dobře rozleželý, tak ho klidně použijte, je však nutné, aby byl promísen s půdou. Jinak Cererit v dávce 5 - 8 kg/ar.

    Pole pro česnek

    3. 7. 2013 10:22 Zakladatel vlákna: Tomáš Vyjídáček
    Dobrý den, na louce, kde se pásly cca před rokem ovce, bych rád založil pole na podzimní výsadbu česneku. První seno sklizeno. Potřeboval bych jen poradit ja a kdy nejlépe začít připravovat louku (zorat už teď...nebo vysadit horčici a pak zaorat...)? Děkuji za radu. Tomáš
    3. 7. 2013 21:51 Jan Kozák
    Jde o to, jestli nerostly na louce rostliny, které ani orbou nezahubíte, např. pcháč oset, pýr plazivý. To by pak bylo lepší nechat louku trochu odrůst a pak postříkat herbicidem typu Roundup. Hořčice jako zelené hnojení je velmi dobrá.
    < Novější123Starší >

    Kontakt E-mail, telefon, adresa

    Ing. Václav Kozák a Ing. Jan Kozák
    Chvojenec 75, 534 01 Holice
    IČO: 05439710
    Kontakt

    cesnek@cesnek.cz
    E-mail není určen k poradenství.
    Rádi Vám poradíme v diskusi.

    Obchodní podmínky
    Reklamační formulář

    Šlechtění česnekové sadby Grafika zpracována Odemne