Přihlášení

  • Pěstování
  • Popis česneku
  • Odrůdy
  • Choroby a škůdci
  • Články
  • Diskuse

    dotaz

    6. 11. 2012 15:19 Zakladatel vlákna: roman konečný
    Dobrý den pane Kozáku,chtěl bych se zeptat na sadbu česneku vypěstovaného na Ostravsku, zda mohu zasadit na Znojemsku v jiných půdních podmínkách,prý se toto nedoporučuje. Děkuji.
    6. 11. 2012 20:09 Jan Kozák
    Ostravsko, Znojemsko, žádný problém. Snad jenom v tom, že nemáte z Ostravska sadbu, ale konzumní česnek.

    Sázení

    6. 11. 2012 10:24 Zakladatel vlákna: Mateusz
    Dobrý den, pane Kozáku. Chtěl bych se zeptat, když vysazuji česneku musím ho sadit kořínky dolu nebo ho můžu dát do země jakkoliv? Děkuji moc za odpověď
    6. 11. 2012 20:07 Jan Kozák
    Můžete ho dát jakkoliv, ale počítejte s významným snížením výnosu. Výsadba kořeny (nebo spíš podpučím) dolů se určitě vyplatí.

    Bjetinu raší kořínky.

    5. 11. 2012 22:32 Zakladatel vlákna: Jana Kopecká
    Dobrý den, pane Kozáku, pomalu se připravuji na výsadbu. Doufala jsem, že počkám nejméně do poloviny listopadu. O víkendu jsem kontrolovala česnek, určený k výsadbě. Od vás máme Bjetin, Vekan, Japo II. Z vlastní sklizně počítám s výsadbou Antonu, Lukanu, Havranu, Dukátu. Zaskočilo mne, že většina Bjetinu má aktivní podpučí. Kořínky jsou i víc jak 3 mm dlouhé. U ostatních odrůd se to neděje nebo minimálně. Všechny odrůdy jsou na stejném místě, v několika bedničkách. Česnek je na půdě rodinného domku, je tam zima, možná trochu vlhko, není tam větrání. Proč ale reaguje jen Bjetin? Bojím se, že když budu odkládat výsadbu, budou kořínky příliš dlouhé a při výsadbě se poškodí. Rozhoduji se, jestli Bjetin vysadím již tento víkend a nebo ještě počkat? Děkuji za radu.
    5. 11. 2012 23:25 Honzík Novák (ml.)
    Paní Jano, doufám že se nebudete zlobit, když na dané téma přidám i svou trošku do mlýna.
    Bjetinu k narašení podpučí stačí opravdu velmi málo. Já jsem před dvěmi týdny navážil pro jednu paní 0,5kg do pytlíku od cukru. V pátek jsem jí musel navážit jiný, protože Bjetinu stačila jím vydýchaná vlhkost co nepustil sáček ven, aby nastartoval. V bedýnkách ho mám zásadně v jedné vrstvě. Skladuji na nevytápěné půdě a dokud neklesne teplota ke 2°C nechávám v průvanu. Jakmile teplota klesá, přehodím přes "komínek z bedniček" nejprve jen prostěradlo proti průvanu a později i vyřazené deky.
    Jako druhý nejcitlivější na vlhko je z Vámi jmenovaných odrůd Vekan.
    Benátčan je na druhém konci - raději začne plesnivět než by předčasně vyrašil.

    A k otázce kdy jej nasázet? Já bych sázel raději hned než abych zpřelámal kořínky.
    6. 11. 2012 20:05 Jan Kozák
    Váš Bjetin si skutečně říká o výsadbu. V posledních dnech se vzdušná vlhkost blíží ke stu procentům, tak si ji česnek "cucá". No, a když se podíváme na předpověď počasí, nic se nestane, když nasázíte všechno.

    Pacibulky

    5. 11. 2012 18:15 Zakladatel vlákna: Tomáš Pščolka
    Dobrý den
    Paní Majko, také by mě zajímaly Vaše poznatky ohledně pěstování česneku z pacibulek, nejlépe by bylo kdyby Vám pan Kozák povolil vložit zde článek (samozřejmě nechci panu Kozákovi určovat co zde má, nebo nemá publikovat). Případně pokud by jste mohla mi odepsat na můj E-mail tomas.pscolka@seznam.cz

    Děkuji a přeji pohodový večer
    5. 11. 2012 20:08 Jan Kozák
    Článek na toto téma máme od jednoho pěstitele z Ivančic a příležitostně ho mezi naše články zařadíme. Podobně se nebráníme zařadit i další články týkající se česneku.

    RE- dotaz

    5. 11. 2012 14:00 Zakladatel vlákna: Petr Konopka
    Pane Nováku děkuji za odpověd, otázka která byla sice adresována paní Majce mojí vinou měla spíše znít pokud někdo poradí dole můj email.BYLO TAM VŠAK VÍCE DOTAZŮ můžete mi je zodpovědět na email, abychom zde nezabírali místo.
    Ty otázky jsou pro mne důležité
    cesnekceskyraj@seznam.cz
    Předem moc děkuji PetrK.
    5. 11. 2012 15:27 Honzík Novák (ml.)
    Minoritní části dotazu Vám samozřejmě pošlu na email.
    Níže je jen to podstatné pro malopěstitele co chtějí zkusit kolem tří hlávek s pacibulkami.

    dotaz na odrůdu česneku

    5. 11. 2012 13:49 Zakladatel vlákna: Dušan Matějíček
    Dobrý den, chtěl bych znát odrůdu česneku, který sázím asi 25 let i s obnovováním sadby přes pacibulky, vypadá úplně přesně i podle popisu jako Havran, širokolistý, vysoký, mohutný paličák se 6-7 velkými stroužky, ale Havran má být loňská novinka a já jej sázím 25 let a to jsem ho sehnal od člověka, který se zabýval množením, bohužel již nežije.
    5. 11. 2012 19:59 Jan Kozák
    Tak Havran to skutečně nebude, ale bylo by zajímavé oba tyto česneky nasázet vedle sebe a porovnat. Letos už to nezvládneme, ale příští rok bychom si mohli několik cibulí vyměnit a vysadit si je u mne i u Vás.
    6. 11. 2012 10:02 Dušan Matějíček
    Dobře, budu s tím počítat a doufat, že příští rok bude na česnek lepší, tento rok byl fakt mizerný.

    Jan Novák

    5. 11. 2012 12:35 Zakladatel vlákna: Vladislav Zita
    Už jsem to nemohl vydržet,aniž bych reagoval.Vážený pane Nováku,to jste opravdu takový neurvalec,že musíte promtně reagovat na téměř všechny dotazy,které jsou jasně směřovány někomu jinému?Asi máte dojem,že vy a jenom vy dokážete nejlépe na všechny tyto dotazy odpovědět.Možná jste jen nějaký zneuznaný česnekový génius,kterého široká veřejnost nepochopila anebo jen prostě velmi rád dráždíte lidi.Zvažte proto možnost založit si své vlastní stránky,kde se můžete dosytosti projevit a rozšířit vaše dlouholeté zkušenosti mezi širokou česnekářskou veřejnost.Nebo snad k takovému kroku nemáte dost odvahy?Omlouvám se ostatním za příspěvek netýkající se smyslu této diskuze,panu Kozákovi přeji hodně tvůrčích sil v této práci všem pak českému česneku zdar.Spozdravem Vladislav Zita
    Zařazeno: Diskuse na webu
    5. 11. 2012 12:50 Honzík Novák (ml.)
    Tento dotaz je adresován zcela a jen mé osobě.
    Stručně = nemám dost znalostí v oblasti IT, abych si vytvořil vlastní stránky.
    Prosím o potvrzení přečtení odpovědi k usnadnění rozhodování, kdy Vači otázku i mou odpověď vymazat.

    Přeji Vám hodně zdraví i úspěchů v pěstování česneku.

    Dotaz na paní Majku

    5. 11. 2012 6:46 Zakladatel vlákna: Petr Konopka
    Vážená paní MAJKO- původně jsem se chtěl ptát ing.Kozáka, ale ten musí odpovídat na spoustu důležitějších dotazů, tak prosím Vás - můžete mi sdělit pár postřehů o pěstování z pacibulek. Jde mi o Vaše zkušenosti, …které bych přidal k těm, co se zde nachází. Termín Vaší výsadby na podzim? Vyrostou Vám cibule- jež mají použitelné stroužky a jaký česnek z toho máte příští rok? Nebo je to běh na dlouhou trať – jak je ji možno zkrátit? Jak dosáhnout z pacibulek sadbu o nejvyšší velikosti? Jak uchováváte pacibulky do jara a kdy sázíte na jaře? Pro jaro moříte sulkou již na podzim nebo až před výsadbou? Např. nasázím v prosinci – vyrostou malé dělené cibule. Nasázím po mrazech v únoru a vyrostou větší jednostroužkové cibule? Nasázím v dubnu a vyrostou jen malé jednostroužky? Někdo by mohl namítat ať vše odzkouším – zapíšu a budu vědět. Před čtyřiceti lety jsem to jednou zkoušel a pamatuji si z toho , již nikdy více !! Letos jsem nadělal mnoho pacibulek z 10 odrůd, tak to nechci zkonit !! Pokud mi poradíte- můžete i na email ***@seznam.cz, abych zde nezabíral místo.
    Předem moc děkuji PetrK.
    5. 11. 2012 9:58 Honzík Novák (ml.)
    … je charakteristické velké množství drobných pacibulek. Tyto vyžadují víceletý cyklus pěstování. Pro první rok používám pěstování v rýze vystlané perlinkou co mi zbyly ústřižky od zateplování baráku. Pruhy délky šíře role a šířky od 15 do 25 cm vložím do připravené rýhy (jako pro stroužky) nasypu vrstvičku 2-3 cm tříletého kompostu a na něj vyseji na každý metr jednu hlávku pacibulek. Zasypu dalšími 2-3 cm kompostu a horní okraje perlinky sepnu k sobě kolíčky na prádlo, ab se mi dobře přihrnovala zemina z meziřadí k zahrnutí celé "sestavy" z obou stran. Narostlé kuličky jsou po roce velikosti většího hrachu, a pokud nestihnu je vydobýt ven předtím než "ztratí ocásek" nic se neděje, protože je z půdy jednoduše dostávám vytažením perlinky a vysypáním jejího obsahu do kolečka. Co zbude z kompostu je i po roce strukturní a drobivé, tak se kuličky dobře vyberou a nevadí mi, že mám celkově těžkou půdu. Náročné je pouze okopávání, protože pruh cca 4-5 cm podél perlinky je nutné prát opatrně výhradně ručně.
    V dalším roce je postup z "hrášku" stejný jako u "velkopacibulkových" odrůd (Mirka, Havran, Jovan, aj. var. ophioscorodon).
    5. 11. 2012 10:10 Honzík Novák (ml.)
    Mám dva způsoby. Buď je sázím jako stroužky do stejné hloubky ale se sponem zkráceným na 3-5 cm, nebo používám vystřídanou sadbu. Vystřídanou výsadbou nazývám způsob výsadby, kterou používal můj dědeček z maminčiny strany pro Bzenecký paličák. Největší z pacibulek se ve sponu 8-10 cm sázejí střídavě stroužek-stroužek-pacibulka-stroužek-pacibulka-stroužek-pacibulka-stroužek-pacibulka-stroužek-pacibulka-stroužek-pacibulka-stroužek-stroužek. Na začátku a na konci řádku jsou dva stroužky. Snadno tak víte, proč liché rostliny jsou drobnější a není to projev horšího zdravotního stavu. Na sadbu stroužků se pak vybírají nejsilnější z lichých rostlin. Pro pěstování pacibulek se nechávají krajní dvě+dvě rostliny ze stroužků.
    6. 11. 2012 11:02 Marie Ligocká
    Pěkný den, pro začátek chci říct, že česnek pěstuji již několik let pouze jako amatér na ploše asi 15x20 metrů. Každoročně nechávám na části česneku pacibulky, které pak suším a sázím. U některých je vhodnější pojmenování vysévám, protože jsou velmi drobné. Pacibulky sadím ve stejném období jako česnek tj. většinou v říjnu. Pozemek mám při výsadbě nařádkovaný jako na brambory a pacibulky sadím do brázd, ty pak zahrnu zeminou. Z drobných pacibulek vyrostou trochu větší, ty sadím znovu na podzim, z větších pacibulek vyroste jednostroužkový česnek, někdy i malá dělená hlavička česneku. Jednostroužkový česnek znova sadím, malé hlavičky česneku spotřebovávám v kuchyni. I po vybrání pacibulek jich pár v zemi zůstává, ty nechám přezimovat a sklízím až další rok v létě. Pacibulky vytahuji ze země dříve než česnek, dříve jim usychá nať (cca o 2 týdny). Česnek nemořím (tím neodrazuji od moření) ani nepoužívám jinou chemii. Pozemek bývá pohnojen (rok předem) koňským, ovčím, slepičím nebo i kravským hnojen. Na zimu přikrývám listím z ořešáků - zabrání mrazu a zaplevelení a drží vláhu. Pěstuji odrůdy pana Ing. Kozáka, místní odrůdy, ruský paličák i zahraniční odrůdy. S pozdravem Majka

    Co s roztokem Sulky

    4. 11. 2012 21:42 Zakladatel vlákna: Lukáš Vrága
    Dobrý den, letos prvně hodlám namořit česnek v Sulce. Co je vhodné udělat s použitou lázní? Je možné ji použít k zalití vysázených stroužků, vylít na kompost, či jinak využít? Děkuji.
    5. 11. 2012 19:48 Jan Kozák
    Po dalším zředění tím zalejte vysazené stroužky.

    Odrůda 2

    4. 11. 2012 20:20 Zakladatel vlákna: jan
    Odruda jaká?

    odrůda

    4. 11. 2012 20:19 Zakladatel vlákna: jan
    Dobrý večer porádíte mi co je to za odrůdu česneku?
    5. 11. 2012 19:47 Jan Kozák
    Mohl, ale i nemusel, by to být Havran.

    Moření

    4. 11. 2012 19:30 Zakladatel vlákna: tomáš Žitňanský
    Dobrý večer, chtěl bych se zeptat na spravný postup moření - česnek se dá na 3 hodiny do sulky a hned po tom na půl hodiny do ROVRAL AquaFlo, pak se nechá oschnout a pak hned do země? je to správě?
    Děkuji
    4. 11. 2012 20:06 Jan Kozák
    Správně.

    Vápený hydrát

    4. 11. 2012 17:55 Zakladatel vlákna: Vladimír Koudela
    Dobrý večer, mám dotaz ohledně vápeného hydrátu CL90
    Zda neuškodí(nepopálí) česnek, pokud ho zapravím společně s cereritem před výsadbou do země. Zem mám připravenou, ale když se vytvoří na půdě slabý škraloup, začne se na půdě vytvářet zelený povlak....
    Za info předem děkuji.
    4. 11. 2012 20:05 Jan Kozák
    Nemusíte mít strach, půdu máte pravděpodobně natolik kyselou, že vápnění potřebuje.

    Dotaz

    4. 11. 2012 16:49 Zakladatel vlákna: Tomáš Pščolka
    Dobrý den pane Kozáku, v září jsem si připravil pozemek pro česnek, ale nestihl jsem zapravit do země kompost, bude vadit, když už mám zasazeno, když tento kompost navezu na záhony v cca 2cm vrstvě? Česnek jsem sadil 10Cm hluboko. A druhý dotaz, do jaké hloubky se ještě dá česnek zasadit, aby vyrostl?
    Zároveň žádám pana Nováka, aby neodpovídal !!!

    Děkuji a přeji česneku zdar.
    4. 11. 2012 19:59 Jan Kozák
    Kompostem na povrchu nic nepokazíte, část živin se splaví dolů ke kořenům, zbytek využije následná plodina. Vzhledem k tomu, že kompost bývá kyprý, nebude se tvořit škraloup a pokud česnek vláčíte, bude se to dělat velmi dobře. Česneku se lépe daří ve větší hloubce, mimo zamokřené půdy. Netrpí tolik extrémními výkyvy teploty a vlhkosti. Někdo mi říkal o sázení do hloubky 25 cm, ale sklizeň pak musí být obtížná. Pokud jsem sázel na pole, tak to bylo do 8 cm. Někteří moji smluvní pěstitelé sází až 12 cm a sklizeň z této hloubky je už náročnější.

    sadba

    4. 11. 2012 14:30 Zakladatel vlákna: jan
    Dobrý den,
    když jsem česnek dělil na stroužky tak u některých se sloupla celá slupka vadí to něčemu? za chvíli chci už dát česnek do země.. a mám řádk hluboke 30 cm stačí to ? není to až moc nebo vadí hloubka? Kdy bude pan Ing. Kozák dávat česnek do země? :)
    4. 11. 2012 19:46 Jan Kozák
    Hloubka sdtačí 7 - 9 cm (měřeno nad stroužkem po utužení zeminy).
    < Novější369370371372373Starší >

    Kontakt E-mail, telefon, adresa

    Ing. Václav Kozák a Ing. Jan Kozák
    Chvojenec 75, 534 01 Holice
    IČO: 05439710
    Kontakt

    cesnek@cesnek.cz
    E-mail není určen k poradenství.
    Rádi Vám poradíme v diskusi.

    Obchodní podmínky
    Reklamační formulář

    Šlechtění česnekové sadby Grafika zpracována Odemne