Přihlášení

  • Pěstování
  • Popis česneku
  • Odrůdy
  • Choroby a škůdci
  • Články
  • Diskuse

    Dobrý nápad

    25. 2. 2013 21:01 Zakladatel vlákna: Petr Konopka
    Dobré -- skusme to . PetrK
    27. 2. 2013 15:30 Honza Novák (ml.)
    Petře, opravdu je pro většinu zde diskutujících nejlepší, aby jméno diskutujícího bylo ve tvaru, jak se uvádí na prvním řádku adresy.
    27. 2. 2013 22:07 Petr Konopka
    Prosím Jana Kozáka mladšího - jako správce diskuse, aby veškeré moje příspěvky zde vymazal.Pokud bych věděl , tak jsem to vymazal sám . Děkuji

    Oblast pěstování

    25. 2. 2013 19:13 Zakladatel vlákna: Petr Štěpánek
    Již mnohokrát jme zde probírali otázku oblasti pěstování a cituji ing.....Ale... Docela bych byl rád, kdyby se hlavně u dotazů s nějakým problémem, sdělovala orientačně lokalita tazatele. Jezdíme různě po republice a je možné, že bychom se u Vás mohli někdy zastavit a na problém se podívat.
    Tak mně napadlo přidat oblast ke jménu a nemusí nikdo zapomínat.KDO SI MYSLÍ, ŽE TO MŮŽE BÝT SKUSME TO. Díky PS
    25. 2. 2013 22:25 Jan Kozák ml.
    Nevím, jestli do toho mám jako správce diskuse a databáze co mluvit, ale nedělejte to. A to ze čtyř důvodů:
    - Vyplnění do té kolonky čehokoli jiného, než je křestní jméno a příjmení (popř. tituly), je porušením pravidla, jehož následkem může být zablokování přístupu na web. Před zahájením příjmu objednávek na rok 2013 proběhne automat seznam zaregistrovaných uživatelů a vymaže účty registrované provokatéry a spamovacími roboty. Jedním z kritérií, kterými se bude při filtrování řídit, je i věrohodná hodnota v kolonce „jméno“.
    - Skutečné jméno vyžadujeme z toho důvodu, že diskuse pak nepůsobí tolik anonymně, což vede uživatele ke kultivovanějším projevům a odrazuje spamery od jejich aktivit. Abychom uživatele „dotlačili“ k vyplnění této hodnoty, používá se její obsah i jako řádek adresy u objednávek sadby. S touto hodnotou tedy počítá systém na objednávky, na tisk faktur a poštovních formulářů.
    - Doplnění lokality je u většiny příspěvků zbytečné. Jedná se jen o ty z nich, v nichž se uživatel zmiňuje o nějakém problému ve svém porostu. Z posledních 60 příspěvků takový nebyl ani jeden. U všech ostatních je tato informace zbytečná a pouze zhoršuje přehlednost.
    - Pro spoustu lidí je velký problém vyplnit vlastní jméno. Kombinace jména a lokality je bude jistě odrazovat ještě více, což by mohlo vést k nežádoucímu vyplňování nesmyslů.
    Prosím, nastavte si zpět své občanské jméno. A před dalším vyhlašováním nových pravidel prodiskutujte své návrhy s odpovědnými osobami. Děkuji.
    26. 2. 2013 10:33 Honza Novák (ml.)
    Dalším krokem je vyřazení adres nedohledatelných v http://forms.mpsv.cz/uir/adr/OverAdresuFrame.html , protože Česká pošta ani kurýrní služby na adresy neuvedené v registru nemusí doručovat a zásilky by se mohly vracet.
    Posledním krokem může být vyřazení adres shodných s adresami obecních úřadů a státních institucí.

    Jak skladuji česnek

    24. 2. 2013 23:09 Zakladatel vlákna: Petra Holišová
    Dobrý den,malý příspěvek, způsobem ukázaným na obrázku skladuji česnek v panelákovém bytě při pokojové teplotě a nechráněný před světlem. Je to náhoda?
    Sklízený je po narovnání květů 1.týden v červenci, sušený na půdě, odrůda záhadná, před mnoha lety mi ho prodali na tržnici jako moravský paličák. Sázím ho asi osm let, kvalita stejná. Mívá 6 až 8 stroužků, květ asi 200 a více semínek, ze kterých vypěstuji 1.rok- malou cibulku, 2. rok- česnek se čtyřmi velkými stroužky, 3.rok ze stroužku je česnek s 6 až 8 stroužky. Nepodařilo se mi ho nikdy přiřadit ke schválené odrůdě.
    Přeji všem mnoho úspěchů v pěstování česneku.

    24. 2. 2013 21:48 Zakladatel vlákna: Dan Šatan
    Dobrý den pane Kozáku. Ještě někdy před Annou jsem sklidil pěkný česnek. Sklidil jsem jej až se narovnaly paličky. Poté řádně usušil, tak jak píšete. Teď v Únoru nastal ale problém. česnek mi začíná klíčit. Chtěl bych se zeptat čím je to způsobeno? Popřípadě zda-li mohu česnek jíst?
    P.S. Česnek mám uložený na sýpce v přítmí skoro ve tmě v rozmezí teploty 15 až 3 stupně celsi. Když moc mrzne raději ho přikryji. Děkuji.
    26. 2. 2013 16:31 Jan Kozák
    Některé ozimé odrůdy jsou v této době citlivé na změnu prostředí, k níž u Vás pravděpodobně došlo.

    24. 2. 2013 14:54 Zakladatel vlákna: pavelspunar
    Dobrý den děkuji panu kozákovy ml.za ochotu k přípojení.Mám dotaz jestli je možné vysadit vekan na jaře,který se na podzim,už nestihl zatím vypadá dobře.Pár strožků je narašených doufám,že je sulka nepopálí.Děkuji a mnoho pěstitelských ůspěchů.
    24. 2. 2013 16:27 Jan Kozák ml.
    Dobrý den,
    odpověď na tuto otázku máme již zpracovanou: Je možné ozimý česnek, který jsme nestihli vysadit na podzim, nasázet na jaře?

    ČESNEK BRAMKO SEMICE

    24. 2. 2013 14:27 Zakladatel vlákna: Romca
    Dobrý den,

    chtěla bych Vás poproit o informaci,zda někdo nevíte jakou odrůdu česneku nabízí Bramko Semice, několikrát jsem jim posílala e-mail, ale neregují. Je to pro mě velice důležité. Děkuji za pomoc. Romana
    24. 2. 2013 15:00 Hana Kopecká
    Dobrý den s Bramkem jsem několikrát mejlovala, je to ca 2 roky, ptala jsem se rovněž na jejich odrůdy co konktrétně pěstují. Přesnou odpověd si nevybavím, ale bylo to ve smyslu, že běžný zákazník odrůdy nerozlišuje, že česnek je pěstovaný na jejich plochách a že pěstují i zahraniční odrůdy. Z českých odmítly jakoukoliv konkrétně jmenovat. Takže od nich pravděpodobně koupíte v ČR vypěstovaný konzumní česnek, ale nebude to česká uznaná nebo lokální odrůda. V Bille ca před 3 týdny prodávali z Bramka v ČR pěstovaný česnek, odrůda Germidore-což je francouzská uznaná odrůda.
    1. 3. 2013 12:47 Romca
    To mě moc netěší, analyzovala jsem jejich česnek v rámci své Diplomové práce a potřebovala bych znát jeho odrůdu kvůli srovnání se zahraničními zdroji litratury. E-mailem mi též nebyli schopni dát jednozančnou odppvěď.
    1. 3. 2013 20:23 Václav Holý
    Určitě to není český česnek na zkoušku jsem nějaký zasázel nyní je cca 10cm vyrostlý

    klíčky

    24. 2. 2013 10:43 Zakladatel vlákna: Macek
    Dobrý den,
    slyšel jsem, že zelené klíčky ve stroužcích česneku jsou
    nevhodné ke konzumaci, protože způsobují žaludeční potíže.
    Jsou tyto fámy pravdivé?
    Děkuji za odpověď.
    24. 2. 2013 19:48 Jan Kozák
    Osobně si myslím opak, vždyť to nejlepší , co ve stroužku bylo, se přesunulo do "klíčku".

    Pane Kašpar mám také prosbu

    24. 2. 2013 9:01 Zakladatel vlákna: Petr Konopka
    Dobrý den, Vážený pane Jane --protože jste dost věcí za ta léta zaznamenal a je toho opravdu hodně, byl bych vděčen , kdybych mohl něco z Vašich rozumů znát. Své chytrosti si do hrobu určitě neberte a pokračujte v zálibě. Hodně zdraví a předem děkuji PetrK

    ***
    Zařazeno: Diskuse na webu

    prosba jan kašpar

    24. 2. 2013 7:48 Zakladatel vlákna: josef václavek
    Věřím, že pan inženýr kozák promine
    prosím pane kašpare, pokud budete svoje zkušenosti zpracovávat a "vydávat" písemně, zašlete jednu sadu i na můj mail ***
    děkuji vám předem

    hodně zdaru pro sezónu 2013

    josef
    Zařazeno: Diskuse na webu
    26. 2. 2013 8:48 Jan Kašpar
    Ano, pošlu svá moudra Vám i panu Konopkovi, ale prosím o strpení. Zatím mám jen poznámky "v tužce". Zpracovat, t.j. učesat to bude chvíli trvat.
    Ale bude to zdůrazňuji bez záruky. Bude to chtít korekce od odborníka. Já jsem jen amatér.
    26. 2. 2013 9:17 Petr Konopka
    Vážený pane předem děkuji, ale kdyby to bylo možné se s Vámi spojit - potřeboval bych malou konzultaci
    Děkuji PetrK ***
    26. 2. 2013 9:28 Tomáš Pščolka
    Mohu li také poprosit o zaslání Vašich poznatků na muj Meil... ***

    Děkuji a přeji pohodový den

    orba travnaté plochy

    22. 2. 2013 14:11 Zakladatel vlákna: radek pindur
    Mám travnatou plochu a chtěl bych pěstovat česnek, jaký postup by jste mi poradil s úpravou půdy

    Děkuji

    Radek
    22. 2. 2013 20:02 Jan Kozák
    Optimální je zaorat trávu na podzim s ročním předstihem (viz česnek v otázkách), ale to se už nepopdaří. Tak bych porost doporučil posekat při výšce kolem 25 cm a zaorat, naset zelené hnojení (hořčice, svazenka), začátkem září zaorat a před vlastní výsadbou použít kultivátor. Pokud jsou v trávníku vytrvalé plevele, tak ho před orbou postříkejte Roundupem v dostatečném časovém předstihu.

    skladování česneku

    21. 2. 2013 22:06 Zakladatel vlákna: Štěpán Macháček
    V jedné z odpovědí je uvedeno, že česnek má rád průvan a nevadí mu mírné teploty pod nulou. Lze blíže specifikovat rozsah mínusových teplot? "Přežije" mi sadba v dřevníku, kde podmínka průvanu je splněna?
    Děkuji za odpověď.
    Štěpán
    22. 2. 2013 20:04 Jan Kozák
    Konzumní česnek je nejlepší skladovat při teplotě 0 - -2 st. Celsia. Sadbu ponechejte v dřevníku.

    Seminář o česneku.

    21. 2. 2013 17:54 Zakladatel vlákna: Filounek Jaroslav
    Dobrý den, mohu se zúčastnit tohoto semináře i když svoji malou produkci využívám jen pro potřeby sousedů a známých? Rád bych se dozvěděl něco více o česneku. Filounek Jar.
    21. 2. 2013 21:06 Jan Kozák
    Jistě, přijeďte. Budete vítán Vy i všichni ostatní.

    Dotaz

    21. 2. 2013 12:02 Zakladatel vlákna: Tomáš Pščolka
    Dobrý den, vím, že o zakrytí pozemku chvojím zde již diskuse proběhla. Ale mám takový dotaz:
    Jelikož nemohu být denně na pozemku, kde mám česnek, zakryl jsem ho na začátku prosince chvojím. Nevím kdy chvojí dát pryč, abych nebránil růstu česneku a zároveň ho neohrozil ranními mrazíky. Tudíž kdy asi česnek začíná rašit a zda mu chvojí bude vadit?
    Vím, že se to nedá říct přesně, ale přibližně kdy bych asi měl to chvoji odstranit. Pozemek se nachází v blízkosti Ostravy.
    Děkuji za odpověď.
    21. 2. 2013 21:05 Jan Kozák
    Ranních mrazíků se bát nemusíte, pokud jste nesázel Španěla. Ale ten už by byl teď venku. Jakmile teď sejde sníh a bude možné vstoupit na pozemek. tak chvojí odstraňte. Pokud se nechá na záhonu dlouho, pak se rostoucí nať vytahuje za světlem, je slabá a citlivá k chorobám i případnému mechanickému poškození.

    dotazy k diskuzi níže SC

    20. 2. 2013 13:30 Zakladatel vlákna: Hana Kopecká
    Dobrý den pane Kašpare celá diskuze níže, mne velmi zaujala a děkuju za vaše tipy a zkušenosti. Jestli mohu poprosit jak dosahujete sladovatelnost do dalšího června? V jakých podmínkách se vám daří česnek takto dlouho uchovat? Pro mne je to zatím problém takové místo najít. Případně jaká je vaše vyzkoušená odrůda? Jak často obměnujete svou sadbu? Čím hnojíte a jak často? Vím jsem zvědavá až moc, ale ráda se přiučím, proti vám česnek pěstuji teprve 5 let. Pravda v době kdy jste vy začal jsem ještě víc jak 10 let chodila po houbách :-)) Velice děkuji všem za jejich postřehy a zkušenosti, které mé pěstování obohacují a vylepšují
    20. 2. 2013 15:05 Jan Kašpar
    Paní Kopecká, nevím, zda je vhodné moje moudra česneková dávat na web pana Kozáka, i když se s jeho postupy cca v 80% v podstatě (tedy přibližně) shodnu, některé poznatky mám diametrálně odlišné. Takže věřte raději odborníkovi, panu Kozákovi, nikoli mně, diletantovi. Navíc je to za tu řadu let velké kvantum poznatků. A nechtěl bych s tím tady otravovat jako jistý Honzík Novák (ml.). Protože jsem dost věcí za ta léta zaznamenal, je toho opravdu hodně a chcete-li mé rozumy přesto znát, sdělte svůj e-mail. Své chytrosti si do hrobu vzít nehodlám. Jen nevím, zda budou někomu k nějakému užitku.
    20. 2. 2013 16:51 Hana Kopecká
    Dobrý den děkuji za rychlou a podrobnou odpověd. Já vím,že je to web pana Kozáka, což je pro mne česnekářská autorita č1. Na druhou stranu tu oceňuji právě to sdílení zkušeností mezi námi i malopěstitely. Vím, že ve velkém se to dělá často jinak. Zkušenosti i styl závisí na lokalitě, půdě, časových možnostech, osobních preferencích atd. Pokud je naše diskuze mimo rámec tohoto webu, tak nás prosím pane Kozáku smázněte.
    Co se týká množství sadím asi tolik co vy,v listopadu nasazeno lehce pod 800 stroužků. Jedna z odrůd bude taky nějaká forma domestifikovaného rusáka, cibule ca 4 max 5 stroužků velikost ca 100-120g. Jinak mám většinu odrůd od pana Kozáka a letos nově nasazený Tantal. Ne každý člen naší rodiny preferuje sílu a velikost jako má rusák, Havran, či Jovan. Můj email je kopeckah "uzenac" seznam, budu ráda když se ozvěte. Mnohokrát děkuju!!!
    23. 2. 2013 19:46 Petr Štěpánek
    Zdravím, Vážená paní bylo by možné se s Vámi spojit -- Váš uvedený email je nefunkční.
    Děkuji PS
    ***
    23. 2. 2013 22:20 Hana Kopecká
    Dobrý den, omlouvám jsem napsala jsem adresu nejasně, uzenáčem byl míněn zavináč. Takže pro vás i pana Kašpara *** Děkuji
    20. 2. 2013 16:27 Jan Kašpar
    Skladovatelnost: bedničky z tenkých nehoblovaných nelakovaných prkének, každoročně desinfikovány chlornanem sodným (úplně obyčejné SAVO) nátěr každoročně v létě štětcem a na slunci vysušit. V říjnu je naplním max 2 vrstvy a zasunu pod skříně (do tmy) v mrazuprosté místnosti na betonovou podlahu. Nesmí se použít plast (kondenzuje na něm voda a česnek vyklíčí a pustí kořeny). Teplota +1 °C v zimě, do nejvýše +15 °C v parném létě. (měřeno teploměrem min/max.), vlhkost okolo 60%. (Syn česnek skladuje podobně, v nevytápěné garáži RD a má stejnou skladovatelnost)
    Odrůdy: 1)- Rusák, zakoupen (nikoli mnou) v roce 1965 ve Stalingradě (Rusko) na trhu, původní hmotnost cca 120 - 150 g, 3 až 4 stroužky velikosti menší až střední brambory. Palice nepravidelná. Výběrem se změnil, zakulatil, po cce 10 letech měl 5 až 6 stroužků. Dnes dává okolo 7 až 8, a nyní začíná dělat stroužky sem tam i uvnitř palice.
    2) - Maďar, zakoupen na trhu v Gyoru (Maďarsko) v roce 1973. 10, 12 až i  16 menších stroužků, hmotnost asi jako Rusák.
    Oba koupeny jako konzumní, a pěstuji je kontinuálně, čili od zakoupení furt.
    Hnojení, na 100 m2 cca 1 m3 vyzrálého kompostu, 3 měsíce předem zaoraný. Měsíc předem dám 1 až 2 kg Cereritu (1/2 zapravena frézou hlouběji, druhá polovina bránama či hráběma mělce).
    Přihnojení (3 až 4x po 3 týdnech) ledek, na rozdíl od pana Kozáka používám Chilský. "Pocukrovat, či posolit" mezi řádky, jen lehce (cca 200g na 100 m2 na jedno přihnojení). Ale přejdu podle pana Kozáka na vápenatý, uvidíme.
    Sázím 500 až 720 stroužků ročně, podle počtu prasat, která se jeden z mých příbuzných rozhodl v příštím roce porazit.
    Samostatná kapitola je půda (střídání po 4 letech) a cyklus hnojení v těch 4 letech. Další kapitolou je chemie. Ale to by zabralo několik A4.
    Zkoušel jsem i pár jiných odrůd, (včetně amerických) ale neuspokojily mne. Jen odrůda "Záhorský" (nepaličák podzimní) měl slušnou hmotnost, ale skladovatelnost byla mizerná.
    Pane Kozáku, pokud je to nesmysl, smažte to prosím a prosím přijměte omluvu.
    20. 2. 2013 22:29 Jan Kašpar
    Ta bednička na uskladnění česneku nesmí ležet plochou na betonu. Tam je třeba přibít cca 5mm až 10mm dřevěné lišty (nebo podložit) a dno bedýnky - prkýnka mají taky asi 5mm až 10 mm mezery, aby to trošku větralo. Stačí maličko.
    Pokud to dělám, dělám to automaticky. Napsat to přesně mi dělá potíž...
    21. 2. 2013 20:59 Jan Kozák
    Pane Kašpare, Vaše příspěvky zaujaly i další pěstitele. Pokud nepřijedete v úterý do Buchlovic, kam Vás a nejen Vás srdečně zvu, mohl byste se mi ozvat na E-mail? Já bych Vám poslal adresu jiného, který by s Vámi rád diskutoval, ale záleželo by to jenom na Vás, jestli byste chtěl.

    Kdo to ví?

    20. 2. 2013 13:02 Zakladatel vlákna: Petr Štěpánek
    Petr Skalák: Dotaz z 09.12.12 08:51 i se snímky
    Dobrý den , na stroužcích některých cibulí se někdy najde fialovo-modré žíhání. Je to hezké , česnek vydrží i po nasázení vyroste a nekazí se. Myslím však , že to není normální, když je to u více druhů i v jiných letech - česnek byl krásně zdravý po celé růstové období
    Nyní jsem zjistil ,že také trochu vyschnul,jak u p. Smetanové , uskladněn - suchá větraná garáž cca +10st . Nevím ,,VO CO DE " Děkuji za info. PS
    21. 2. 2013 20:52 Jan Kozák
    Tvorba antokyanu (to barevné žíhání) má skutečně příčinu v něčem, co se česneku nelíbí. Ale... Docela bych byl rád, kdyby se hlavně u dotazů s nějakým problémem, sdělovala orientačně lokalita tazatele. Jezdíme různě po republice a je možné, že bychom se u Vás mohli někdy zastavit a na problém se podívat. Jinak poznámka, že by to mohl lépe posoudit pan Ing. Rod, je určitě na místě.
    22. 2. 2013 12:24 Jan Kašpar
    Nechci tu být za válečného štváče, ale. Mám odpozorováno, že tmavší (více antokyanového barviva) má česnek v letech, kdy je velké a častější kolísání teplot v zimě a na jaře. Pokud jsou trvalé mrazy a dlouho, česnek je výrazně bledší, než v letech s velkými teplotními výkyvy. Možná se mýlím. Ale naozaj to tak vyzerá. Sklizeň 2012 byl č. silně modrofialový.
    < Novější366367368369370Starší >

    Kontakt E-mail, telefon, adresa

    Ing. Václav Kozák a Ing. Jan Kozák
    Chvojenec 75, 534 01 Holice
    IČO: 05439710
    Kontakt

    cesnek@cesnek.cz
    E-mail není určen k poradenství.
    Rádi Vám poradíme v diskusi.

    Obchodní podmínky
    Reklamační formulář

    Šlechtění česnekové sadby Grafika zpracována Odemne