Procitanim vasich prispevku o Lignohumatu jsem si vsimnul, ze jej nazyvate hnojivem. Lignohumat v zadnem pripade hnojivo neni. Je to pouze agent, ktery uvolnuje v pude ziviny, ktere si rostliny nejsou schopny vzit z pudy samy o sobe. Kdyz si prectete prispevky na Zahrade, tak vidite, ze jsou tam dve skupiny lidi. Prvni, ktera po pouziti Lignohumatu nevidi zadne vysledky a druha si jej naopak chvali. Je to dane pudou. Prvni skupina se o svou zahradku stara zrejme vice nez ta druha. Pridavaji compost, pravdepodobne nepouzivaji chemicka hnojiva, neobraci pudu 2x do roka a mozna i sadi zelene hnojeni. Touto kombinaci si vytvareji humusovou pudu. A jak vime v humusu jsou zastoupeny huminove a fulvove kyseliny (stejne jako v Lignohumatu), ktere uvolnuji ziviny pro rostliny po celou sezonu. Pro tuto skupinu je i zbytecne macet stroucky cesneku v Lignohumatu. V dobre pude s obsahem humusu se zakoreni vse velmi dobre.
Pred par lety jsem objevil na internetu pripravek znacky Gliorex od firmy Agritec. Popis tohoto vyrobku, obrazek na Agritec.cz a studie jedne Prazske VS, me usvedcila k tomu, ze jsem si ho koupil. (Nebyl to Gliorex, ale jiny pripravek se stejnym mnozstvim/obsahem Trychodermy houby). Tak sjem s tim zaleval pul zahonu cibule, pul zahonu rajcat atd. Vysledek zadny. Oba cesneky (na jejich obrazku) byly zrejme pestovane v podradne hline, ale jeden byl zalevany Gliorexem. Perfektni reklama.
Jeste bych mel pripominku k prispevku pana Kaspara z 13/2/2015. Pane Kaspar, jsem presvedcen, ze Lignohumat nema nic spolecneho s premnozenim bakterii Pseudomonas. A tyto bakterie nemaji nic spolecneho se zelenym houbovym povlakem na vasem zahonku. Domnivam se (ale mohu se mylit, jelikoz jsem to nevidel), ze se jedna o neskodnou “slizovou houbu”. Bezne se objevuje po destich, po nadmernem zalevani a rovnez vyssi vlhkost vzduchu podporuje jeji rust. Zvysene zahonky a dobre propracovana puda jsou prevenci. S touto houbou se lide rovnez setkavaji, kdyz si na jaro predpestovavaji zeleninu v malych kelimcich, kde se mnozstvi zalivky spatne kontroluje.
Pane Kaspar, jeste bych mel pripominku ke kompostovemu vyluhu/caji. Vetsina lidi si dela compost vybalancovany 30:1 (C:N), kde je zastoupeno vetsi mnozstvi bakterii, nez hub, coz je lepsi pro zeleninu. Kdyz by jste chtel dostat z kompostu vice huminovych a fulvovych kyselin, ktere jsou obsahem Lignohumatu, musel by jste podstatne zvysit obsah N (dusicnatych latek) v kompostu, a to malokdo dela. Takovy compost je dobry pouze pro kere a stormy. Ale to jsem trochu odbocil. Vyroba kompostu je pro jinou diskusi. Me jde spise o prevarovani vyluhu. Kompostovy caj delame hlavne proto, abychom dali do pudy co nejvice dobrych a aktivnich bakterii a hub - pro zvyseni vyzivy rostlin. A rovnez pro hnojeni na list a potlaceni listovych chorob. Kdyz delam kompostovy caj, tak do nej pridavam melasu nebo cukr, aby se bakterie a houby mely na cem zivit a byly co nejaktivnejsi. Kdyz je caj hotov, tak s nim okamzite zalevam. Kdybych tento caj prevaril, jak vy doporucujete, tak v nem znicim vsechny zive organismy a zustane mne jen obarvena mrtva voda. A na zaver: kompostovy caj vam nezamori zahon houbovou chorobou, ale nadmerne mnozstvi vody muze . Houby/hriby prece rostou nejvice po desti, nemam pravdu?