Přihlášení

  • Pěstování
  • Popis česneku
  • Odrůdy
  • Choroby a škůdci
  • Články
  • Diskuse

    sadba česneku

    24. 2. 2015 13:30 Zakladatel vlákna: jaroslava vanková
    Dobrý den, chtěla bych se zeptat zda je možné od Vás koupit sadbu jarního česneku nepaličáku? Léta jsem se zabývala jeho šlechtěním na stanici ve Veltrusích.Ing K.Prajerová
    24. 2. 2015 20:55 Jan Kozák
    Bohužel v této době je už sklad prázdný. Objednávky sadby z nové sklizně budeme přijímat od 1. května prostřednictvím objednávkového formuláře, který bude k dispozici na našem webu k-cesnek.cz.
    Tato odpověď je obecná a platí i další případné zájemce. Kdyby to bylo možné, rád bych se s Vámi setkal, abychom si popovídali o česneku.

    Jeste k lignohumatu

    23. 2. 2015 22:24 Zakladatel vlákna: Jaromir Vyskala
    Rad bych neco pridal pro ty, kteri si chteji vybudovat dobry korenovy system na svem cesneku a zelenine s pouzitim jineho pripravku nez Lignohumat.
    Jeden znamy vloni moril cesnek (2 hodiny) v Mykorhizni hoube. Po 16 dnech par stroucku vykopal, aby zjistil vysledek moreni. Na jeho fotce je videt, ze tato houba pracuje na cesneku velmi dobre. Rovnez prikladan par radku ze studie: ZLV, 56, 2011 (3): 198-206, autor: Ing.Vitezslava Peskova, Ph.D., Vyzkumny ustav lesniho hospodarstvi:

    Experimentálně bylo zjištěno, že u rostlin s mykorhizou je zvýšen pří jem živin, především fosforu, dusíku a draslíku, zejména pokud jsou tyto látky v prostředí v nízkých koncentracích nebo v nerozpustné formě. Mykorhizy mají ještě jednu významnou schopnost – dovedou přijaté minerální látky kumulovat a v období nedostatku živin je pak uvolňovat a předávat hostitelské rostlině.

    Ještě k lignohumátu

    20. 2. 2015 14:45 Zakladatel vlákna: BÉDA
    Lignohunát má hlavně za úkol zvětšit kořenový systém. Čím více kořenů rostlina má, tím více může přijímat živin a tak teoreticky naroste větší. Já osobně mořím i zalévám česnek lignohumátem. Též jsem asi po 2 roky (sázím v posledních dnech října) ještě něco dosazoval za 3 týdny, ale nemořen a něco sázel na jiném pozemku, též nemořeno. mořím v lignohumátu 2 hod. Česnek mořený a dříve sázený (víc odrůd) vždy vzešel až na jaře, kdežto ten nemořený a sázený pozděj stihl vzejít ještě do zimy. Takže lignohumát jednoznačně doporučuji! Když jsem začal lignohumát používat,měl jsem na rajčatech a paprikách (a mám dodnes) tak velký kořenový kořenový systém (a úrodu) jak nikdy před tím.
    20. 2. 2015 18:59 Jan Kozák
    V úterý 24. února bude v Buchlovicích celonárodní seminář o česneku. Jedním z témat bude právě Lignohumát. Pokud se k Vám (komukoliv) nedostala pozvánka, tak Vám ji mohu poslat. Letošní seminář je zaměřen hlavně na tento typ látek (říká se jim pomocné látky, antistresory, ...)
    17. 4. 2015 7:43 Aleš Havrda
    Dobrý den, koukám, že máte zkušenosti se zalíváním česneku lignohumátem. Jak ho používáte, kdy zalíváte? Jde mi o to, abych česneku ještě více neublížil.
    Děkuji za rady :-)

    Jarní hnojení

    19. 2. 2015 18:15 Zakladatel vlákna: Martin Tomášek
    Dobrý den. Může se pro jarní hnojení česneku využít dusíkaté vápno? Údajně obsahuje 19%N a vámi doporučený ledek vápenatý 15%N. Kdyby to dusíkaté vápno šlo použít,neublíží česneku oxid vápenatý,který to vápno obsahuje. Nechá se pro hnojení použít i DAM? Popřípadě kolika % roztok a dávku byste doporučil? Děkuji za odpověď.
    19. 2. 2015 19:08 Jan Kozák
    Dusíkaté vápno je nejlevnější pesticid, ale nejdražší dusíkaté hnojivo. Pro přihnojování je zcela nevhodné. DAM můžete použít v koncentraci do 10 %, ale je třeba, aby už byla dostatečná listová plocha.

    nejvyšší stvoly

    19. 2. 2015 10:47 Zakladatel vlákna: Alžběta M.
    Dobrý den, měla bych prosbu. Zajímalo by mne, která odrůda Vašich česneků má nejvyšší stvol s pacibulkami a u které odrůdy vydrží nejdéle stvol křehký pro sklizeň česnekových výhonků. Můj tip je Slavin, ale nejsem si tím příliš jistá.
    Děkuji za odpověď.
    19. 2. 2015 19:03 Jan Kozák
    Nejvyšší je Havel (LAN), ale který je nejdéle křehký, to nevím.
    19. 2. 2015 23:25 Alžběta M.
    Toto novošlechtění jsem dosud neměla čest vyzkoušet, ale kdesi níže uvádíte že LAN (nově Havel) je vyselektován právě z mutací Slavinu. Budu tedy předpokládat, že křehkost výhonků bude srovnatelná.
    PS: nové pojmenování novošlechtění se mi líbí.

    rašení česneku

    17. 2. 2015 15:38 Zakladatel vlákna: Nany
    Dobrý den,
    již spoustu roků pěstuji česnek- sice nevím jakou odrůdu, ale je výborný. Každý rok po vysušení ho svážu do svazečků a uložím do kamenného hrnce dlouhými stopkami dovnitř a umístím do místnosti kde není příliš teplo. Zatím se mi nikdy nestalo že by mi rašil koncem listopadu už před sázením. Když jsem ho chtěla namořit před sázením tak už některé stoužky byly se zeleným výhonkem.Vybrala jsem na sázení ty nenarašené a ostatní nechala na spotřebu. Nikdy se mi toto nestalo a tak se ptám co by to mohlo zapřičinit. Česnek jsem zklízela zkraje července a byl v pořádku jako jiná léta. Do stejného místa jsme uskladnily i jiný česnek původem z Moravy, který byl vždycky výborné kvality.Zklízeli jsme ho až v srpnu. Teď už jsou některé paličky zasychající a jiné pěkně šťavnaté. Nikdy se nám toto nestalo, uskladněný bývá pořád stejně. Můžete mi říci v čem byla chyba a nebo rok 2014 byl něčím zvláštní?
    Mockrát děkuji za odpověď -Nany
    19. 2. 2015 7:04 Jan Kozák
    Těžká odpověď. Podle popisu si každý může představit něco jiného. Může se jednat o napadení fuzáriem a vlnovníkem česnekovým. Nedá se obecně říci, že by byla v uplynulém roce výrazně snížená dormance (přirozený vegetační klid), ale nedá se vyloučit vliv lokality, kde se to mohlo stát.

    Pane Vyskalo,

    16. 2. 2015 22:56 Zakladatel vlákna: Jan Kašpar
    1) Nazývat Lignohumát hnojivem je samozřejmě chyba, ovšem nejsem si vědom, že bych jej tak někdy nazval. Pokud ano, tak se omlouvám, ale pochybuji o tom. 2) Ten zelený, resp. žlutozelený povlak (sliz) označil za produkt bakterií rodu Pseudomonas zemědělský ing+CSc, specialista na obilí a tropické zemědělství. Po prozkoumání, zrakem, nosem a rukama, nikoli rozborem. Takže to stejně beru za bernou minci. 3) Nikde jsem nepsal, že se má kompostový výluh vařit, pouze pasterizovat, a napsal jsem, že dokud nebyl Lignohumát k mání, tak jsem tu kompostovou močku sterilizoval spolu s okurkami, t.j. 75° C po dobu 20 min., tedy tak jak žena nastavila zavařovací hrnec, správně termostat. Na výsadbu keřů a mladých stromků to samozřejmě nepasteruji. Ale na výsev semen košťálů, rajčat a sadbu všech cibulí jsem dával vždy pasterovaný. Jinak bylo vyšší procento padání klíčících rostlin. A uhynulých cibulí či hlíz (tedy rostlin) 4) Kompost dělám klasický zahrádkářský - 1/2 listovka, 1/2 drnovka (co zahrada dá) a na 1m3 cca 5O až 100 l slepičáku v několika vrstvách prosypat. Výluh beru 2 rokem po přehozu.

    Lignohumat

    16. 2. 2015 18:42 Zakladatel vlákna: Jaromir Vyskala
    Procitanim vasich prispevku o Lignohumatu jsem si vsimnul, ze jej nazyvate hnojivem. Lignohumat v zadnem pripade hnojivo neni. Je to pouze agent, ktery uvolnuje v pude ziviny, ktere si rostliny nejsou schopny vzit z pudy samy o sobe. Kdyz si prectete prispevky na Zahrade, tak vidite, ze jsou tam dve skupiny lidi. Prvni, ktera po pouziti Lignohumatu nevidi zadne vysledky a druha si jej naopak chvali. Je to dane pudou. Prvni skupina se o svou zahradku stara zrejme vice nez ta druha. Pridavaji compost, pravdepodobne nepouzivaji chemicka hnojiva, neobraci pudu 2x do roka a mozna i sadi zelene hnojeni. Touto kombinaci si vytvareji humusovou pudu. A jak vime v humusu jsou zastoupeny huminove a fulvove kyseliny (stejne jako v Lignohumatu), ktere uvolnuji ziviny pro rostliny po celou sezonu. Pro tuto skupinu je i zbytecne macet stroucky cesneku v Lignohumatu. V dobre pude s obsahem humusu se zakoreni vse velmi dobre.
    Pred par lety jsem objevil na internetu pripravek znacky Gliorex od firmy Agritec. Popis tohoto vyrobku, obrazek na Agritec.cz a studie jedne Prazske VS, me usvedcila k tomu, ze jsem si ho koupil. (Nebyl to Gliorex, ale jiny pripravek se stejnym mnozstvim/obsahem Trychodermy houby). Tak sjem s tim zaleval pul zahonu cibule, pul zahonu rajcat atd. Vysledek zadny. Oba cesneky (na jejich obrazku) byly zrejme pestovane v podradne hline, ale jeden byl zalevany Gliorexem. Perfektni reklama.
    Jeste bych mel pripominku k prispevku pana Kaspara z 13/2/2015. Pane Kaspar, jsem presvedcen, ze Lignohumat nema nic spolecneho s premnozenim bakterii Pseudomonas. A tyto bakterie nemaji nic spolecneho se zelenym houbovym povlakem na vasem zahonku. Domnivam se (ale mohu se mylit, jelikoz jsem to nevidel), ze se jedna o neskodnou “slizovou houbu”. Bezne se objevuje po destich, po nadmernem zalevani a rovnez vyssi vlhkost vzduchu podporuje jeji rust. Zvysene zahonky a dobre propracovana puda jsou prevenci. S touto houbou se lide rovnez setkavaji, kdyz si na jaro predpestovavaji zeleninu v malych kelimcich, kde se mnozstvi zalivky spatne kontroluje.
    Pane Kaspar, jeste bych mel pripominku ke kompostovemu vyluhu/caji. Vetsina lidi si dela compost vybalancovany 30:1 (C:N), kde je zastoupeno vetsi mnozstvi bakterii, nez hub, coz je lepsi pro zeleninu. Kdyz by jste chtel dostat z kompostu vice huminovych a fulvovych kyselin, ktere jsou obsahem Lignohumatu, musel by jste podstatne zvysit obsah N (dusicnatych latek) v kompostu, a to malokdo dela. Takovy compost je dobry pouze pro kere a stormy. Ale to jsem trochu odbocil. Vyroba kompostu je pro jinou diskusi. Me jde spise o prevarovani vyluhu. Kompostovy caj delame hlavne proto, abychom dali do pudy co nejvice dobrych a aktivnich bakterii a hub - pro zvyseni vyzivy rostlin. A rovnez pro hnojeni na list a potlaceni listovych chorob. Kdyz delam kompostovy caj, tak do nej pridavam melasu nebo cukr, aby se bakterie a houby mely na cem zivit a byly co nejaktivnejsi. Kdyz je caj hotov, tak s nim okamzite zalevam. Kdybych tento caj prevaril, jak vy doporucujete, tak v nem znicim vsechny zive organismy a zustane mne jen obarvena mrtva voda. A na zaver: kompostovy caj vam nezamori zahon houbovou chorobou, ale nadmerne mnozstvi vody muze . Houby/hriby prece rostou nejvice po desti, nemam pravdu?

    Pan Kovac

    15. 2. 2015 10:19 Zakladatel vlákna: Vladimir
    Skusenosti s pouzivanim hnojiva Darina 4 najdete na Zahrada Artmama.sk.
    Je tam vela prispevkov o tomto hnojive, ale ani jeden v suvislosti
    s cesnakom. Ale aj tak doporucujem precitat! Do googla zadajte "
    darina 4 hnojivo " a mate na vyber. Darina 4 obsahuje len 2 % huminovych
    kyselin, naproti tomu Lignohumat 6 az 12 % v zavislosti od vyrobcu.
    Okrem toho Darina 4 je 6 az 7x drahsia ako Lignohumat. Hnojivo podobnych
    vlastnosti sa da vyrobit z Lignohumatu pridanim Monokalium fosfatu a
    liadku vapenateho, alebo jednoduchsie pridanim Kristalonu. /Doporucuje aj
    vyrobca/. Lignohumat sa moze miesat s insecticidmi, fungicidmi a hnojivami.
    Pozor! Nesmie sa miesat s herbicidmi.
    15. 2. 2015 19:42 Jaroslav Kováč
    Ďakujem za odpoveď.

    Lignohumát

    14. 2. 2015 21:01 Zakladatel vlákna: Jaroslav Kováč
    Dobrý večer, na Slovensku sa dá dostať hnojivo Darina 4, ktoré obsahuje humínové kyseliny, malo by to byť niečo podobné ako Lignihumát, ale dá sa použiť aj na prihnojovanie počas vegetácie. Chcel by som sa opýtať či má niekto skúsenosti s týmto hnojivom pri pestovaním cesnaku,alebo inej zeleniny.

    Pan Jan Kaspar

    14. 2. 2015 14:53 Zakladatel vlákna: Vladimir
    Mne sa podarilo zohnat Cesky vyrobok Lignohumatu, vyrobca fy Amagro
    sro Praha a distributor Forestina sro Mnichov, 10 km severozapadne od
    Strakonic. Pan Kaspar vy mate stastie, ze sa Vam podarilo zohnat Rusky
    vyrobok, lebo je najkvalitnejsi / podla roznych Web stranok/.
    Rusi Lignohumat varabaju vylucne z raseliny a uz vela rokov. V Cechach sa
    Lignohumat vyraba z mladeho hnedeho uhlia a z odpadu pri vyrobe papiera.
    Ostatne staty napr. Cina a USA tiez vyrabaju z uhlia. Pri vyrobe z uhlia
    ma Lignohumat vela balastnych a skodlivych prvkov /Olovo, arzen, cobalt
    atd/. Ale pri koncentracii 0,1 az 0,2 % nie je nad cim uvazovat, hlavne
    ked ho pouziva aj pan ing. Kozak, asi dobre vie preco.

    Lignohumát upřesnění

    14. 2. 2015 12:10 Zakladatel vlákna: Jan Kašpar
    Ten Lignohumát, který jsem koupil v Přerově, Slovensku nejbližší prodejnu mají v Uherském Hradišti na zimním stadionu, není český. Podle info letáku je ruský, vyrobený z rašelinišť z okolí Sankt Petěrburgu. Protože v těch rašeliništích zůstalo okolo 2 mil. (podle historiků) mrtvých Němců a Rusů za WW2, tak to nazývám "Exhumát". Jinak jsem máčel 20 let staré lima beans, co jsem si kdysi přivezl ze zámoří, a ty už normálně neklíčíly po 7 letech. Po 24 hodinách máčení v 0,1% Exhumátu vyklíčily a vyrostly všechny. Takže něco na tom Lignohumátu bude. Poznámka: Lima beans jsou příbuzné koňskému bobu, dost se to pěstovalo v Maďarsku jako "Lobab". Jinak zálivka česneku za vegetace neměla, alespoň u mne žádný efekt. (Opět 1/2 záhonu zalévaný 3x, druhá polovina nic).

    Lignohumat

    14. 2. 2015 10:39 Zakladatel vlákna: Vladimir
    Dobry den. Dakujem za prispevky o pouziti Lignohumatu pri pestovani cesnaku.
    Podla prispevku pana Jana Kaspara je vidiet, ze pouzitie Lignohumatu zvysi
    urodu cesnaku o 13 %, co je pomerne dost. Z uvedeneho vyplyva, ze o jeho
    pouzivani pri pestovani cesnaku niet co rozmyslat. Jediny problem je, ze
    na Slovensku sa zhana pomerne obtiazne, nakolko sa jedna o Cesky vyrobok.
    Je to podobne, ako so sadbovym cesnakom pana ing. Kozaka.
    Este raz dakujem a prajem urodny, pozehnany rok.
    Vladiir Magula

    Lignohumát

    13. 2. 2015 19:12 Zakladatel vlákna: Jan Kozák
    My Lignohumát také používáme. Nedělali jsme žádné porovnání, ale myslím si, že jeho použití je správným rozhodnutím, že se mimo jiné sníží i potřeba hnojiv.

    Lignohumát

    13. 2. 2015 11:02 Zakladatel vlákna: Jan Kašpar
    Dovolím si doplnit příspěvek paní Kopecké. 1) Stačí koncentrace 0,05% až 0,1%. 0,2% je maximum, 0,3% je vyhazování peněz. Zkoušel jsem: Záhon česneku - 200 stroužků, stejná odrůda, 1/3 moření 2 hod., 1/3 zálivka PET lahví, 1/3 bez Lignohumátu. Výsledek: Moření a zálivka stroužků - žádný rozdíl. Bez Lignohumátu - opožděné vzejití o cca 14 dnů,mírně menší výnos. Z cca 66 cibulí s lignohumátem cca 7,8 kg. Bez L cca 6,9 kg. Používání Lignohumátu může (tedy mně ano) způsobit přemnožení půdních bakterií rodu Pseudomonas. Pozná se to tak, že na záhoně se objeví zelený povlak - není to mech, i když barvu to má stejnou. To lze potlačit 0,6% až 0,8% Burgundskou (recept níže). Bakterie podporují některé houbové choroby. Pro šetřílky: Místo Lignohumátu lze použít kompostový výluh, nebo sbírat tu močku co vytéká po dešti z kompostu. Funguje to podobně jako Lign. Pozor, tohle je nutno pasterizovat. (Dokud nebyl Lignohumát tak jsem to "zavařoval" spolu s okurkami v zavařovacím hrnci.) Pokud by nebyla tahle močka či výluh sterilizován,můžete si zamořit záhon nějakou tou fujtajbl houbovou chorobou.
    < Novější263264265266267Starší >

    Kontakt E-mail, telefon, adresa

    Ing. Václav Kozák a Ing. Jan Kozák
    Chvojenec 75, 534 01 Holice
    IČO: 05439710
    Kontakt

    cesnek@cesnek.cz
    E-mail není určen k poradenství.
    Rádi Vám poradíme v diskusi.

    Obchodní podmínky
    Reklamační formulář

    Šlechtění česnekové sadby Grafika zpracována Odemne