Přihlášení

  • Pěstování
  • Popis česneku
  • Odrůdy
  • Choroby a škůdci
  • Články
  • Diskuse

    Hektarový výnos

    17. 3. 2015 10:44 Zakladatel vlákna: Karel Pokorný
    Dobrý den pane inženýre, stále jsem se bohužel nedočkal Vaší odpovědi na průměrný hektarový výnos:
    Ing. Jan Kozák: 09.02.15 17:15
    Děkuji za připomenutí. Zjistím si nějaké údaje a během několika dnů odpovím.

    Mám však ještě jeden dotaz: můžete mi doporučit účinný herbicid, který je však povolený aplikovat v ochranném pásmu II. stupně zdrojů povrchové vody? Děkuji Karel
    17. 3. 2015 20:00 Jan Kozák
    Tak už něco vím. Podle výhledové a situační zprávy Ministerstva zemědělství je průměrný hektarový výnos asi 6 tun. Je to jistě málo, ale je třeba vědět, co všechno za tímto číslem stojí. Protože většina velkopěstitelů sází strojem, připravuje se o 10 - 20 % výnosu, při strojní sklizni je to dalších asi 5 %. Sadba pochybného původu má rovněž negativní vliv. Některé partie španělských odrůd nedaly uspokojivé výsledky, protože zdejší podmínky jim prostě nevyhovují. Výnos rovněž ovlivňuje počet jedinců na ploše.
    Naši smluvní množitelé měli loni výnosy od 7 do 12 tun. Tento velký rozptyl byl způsoben hlavně počtem jedinců.
    Odpověď na druhou otázku neznám, snad někdo jiný.
    17. 3. 2015 22:24 Hana Kopecká
    Jestli se nepletu tak v pásmu vodního zdroje II stupně nesmíte použít žádný herbicid totální ani selektivní, kromě z řady "eko", tj například účínná látka kyselina pelargonová, která je přírodní totální herbicid. Na trhu ji má například Neudorf, cenově je to dost darda. Její účinek je pouze kontaktní, nikoliv systémový ani translaminární, takže tak za týden po aplikaci (odhaduji) je nutné mechanické odstranění kořenů protože jinak plevel či porost obroste. Co se týká pásma vodního zdroje, nesmíte použít prakticky ani žádný postřik na ochranu rostlin. Vím realita bude asi dost jiná. Budu ráda když mě někdo kdo problematiku zná lépe doplní
    18. 3. 2015 11:36 Karel Pokorný
    Děkuji Vám za obě odpovědi

    Přihnojení

    10. 3. 2015 20:08 Zakladatel vlákna: Pavel Baxa
    Už je vhodná doba na první přihnojení ledkem vápenatým?
    13. 3. 2015 15:19 Martin Lokaj
    Dobrý deň. Tiež by som sa chcel spýtať, či je už vhodná doba na prvé prihnojenie liadkom vápenatým. A správne chápem, že 1q/ha je 100 kg/ha čiže 1kg/100 m2 ? A treba to sypať priamo do riadkov k rastlinám alebo to stačí rozhodiť na široko?
    13. 3. 2015 21:28 David Švingal
    Dobrý večer, dovolím si odpovědět, uvidíte, zda ostatní pěstitelé budou souhlasit..Ledkem vápenatým přihnojujte cca v půli března ( právě v tuto dobu ) když je porost venku asi 10 cm, stačí rozhodit na široko, 10g/ 1m2, nejlépe před plečkováním.
    16. 3. 2015 20:16 Jan Kozák
    Moja řeč. Ale v této době bych spíše vláčel než plečkoval.
    18. 3. 2015 10:58 Martin Lokaj
    A je nejaký zásadný rozdiel medzi plečkovaním a vláčením brán? Pretože brány nemám, myslel som, že rosypem liadok a potom medzi cesnakom v riadku to prejdem vidlami a v medzi riadkami poplečkujem.
    18. 3. 2015 19:26 Jan Kozák
    Zásadní rozdíl ve výsledku není, plečkování je namáhavější.

    Dotaz

    9. 3. 2015 19:09 Zakladatel vlákna: Tomáš Pščolka
    Dobrý den, chtěl bych se Vás pane Kozáku zeptat.
    Je možné použít karate zeon a posléze (na druhý den) roundap proti plevelu, samozřejmě pokud ještě česnek nevylezl (je cca 1cm pod povrchem)?
    Děkuji a přeji pohodový den.
    Ing. Tomáš Pščolka
    9. 3. 2015 21:15 Hana Kopecká
    Jak velký už máte plevel, že uvažuje o Roundapu, případně kolik česneku pěstujete?
    Já osobně Roundap a respektive herbicidy na bázi glyfosátu považuji za hodně diskutabilní, stačí zabrousit na zahradniční weby. A řada plodin je citlivá na jeho rezidua i jako následná plodina. Bez ohledu na to co deklaruje Monsanto....
    9. 3. 2015 21:58 Tomáš Pščolka
    No právě....
    Mám toho cca 80m2 plevel je momentálně nesouvislá vrstva hlavně travin. Dosud jsem plel ručně dvakrát během vegetačního období česneku ( jedno pletí cca 12 hodin práce) protože používám kompost, kterým "zasypávám" sadbu čímž tam zanáším semena plevele, která na jaře vyraší..
    9. 3. 2015 22:49 Alžběta M.
    ... a nebylo by lepší použít doporučené vytrhání plevele bránami nebo bavorkami napříč řádky?
    Taky se dá při slunečném počasí použít fytotoxicity močoviny. Do Karate Zeon přidat močovinu s tím, že musí být stříkáno dopoledne za slunečného počasí.
    16. 3. 2015 20:14 Jan Kozák
    Asi už přicházím s názorem pozdě. Spíš bych využil vláčení pro likvidaci vyklíčených semen z kompostu, pokud jsou v porostu trávy, které se už nevyvláčí, bylo by snad lepší použít kterýkoliv graminicid (např. Targa Super, Fusilade, Garland).
    10. 3. 2015 4:01 Jaromir Vyskala
    Pane Pscolka, na trhu je 8 druhu Round-upu. Dva, ktere obsahuji Glyphosate a Pelargonickou kyselinu, se daji pouzit na zahradce a zbyvajicich sest, ktere obsahuji Glyphosate a Diquat nebo Triclopyr, se nedoporucuji Poslete mne vasi e-mail (Jvyskala@email.cz) a ja vam poslu link na website, kde zjistite jaky druh RUpu mate. I kdyz vyrobce rika, ze 2 druhy jsou vhodne, presto doporucuje, ze postrik by nemel prijit do styku s cesnekem, zeleninou, kvitkama, ap. Takze jestli vam cesnek vyleze, budete potrebovat hodne hrnku na zakryti nez zacnete strikat. Kdyz se RU dostane na suchou pudu a staci uschnout, tak neni vice aktivni !
    K vasemu kompostu: Nevim, jakym zpusobem compost delate, jak je stary, jaky ma pomer C:N, atd. Ale jestlize compost neprejde (minimalne 1x) teplotou 60 -70C, tak si prinesete plevel v kompostu na zahonek. Ja rovnez zasypavam kompostem a pote slamou a tento problem nemam, ba naopak. Prikladam na ukazku 2 fotky. Vice jich najdete v mem prispevku z 12/7/2014

    jak zabránit rašení uskladněného česneku

    8. 3. 2015 20:55 Zakladatel vlákna: Jiří Jokl
    Dobrý den,
    uskladněný česnek z loňské sklizně (Bjetin) mi bohužel začal rašit.. Zejména stroužky z cibulí, kterým před sklizní praskly suknice a byly odhalené. Mám ho uskladněný na suchém, tmavém a větraném místě na půdě, kde nemrzne. Dá se nějak zabránit nebo předejít narašení stroužků? Děkuji za radu.
    Jirka
    16. 3. 2015 20:07 Jan Kozák
    Asi jediná možnost, aby se zabránilo dalšímu rašení, je konzumace tohoto česneku. Je totiž zřejmé, že česnek této partie ukončil vegetační klid a už chce růst. A už si v tom nedá zabránit.

    kontrola porostu

    7. 3. 2015 21:39 Zakladatel vlákna: Hana Kopecká
    Zdravím pěstitele, dnes proběhla kontrola porostu a většina odrůd už vystrkuje špičky. Nejvíc vykoukl Bjetin, ten je tak 5-7 cm vysoký a asi z 80% venku, pak Lukan, Havran, Japo, Jovan ty jsou tak do 5 cm a asi tak 40-50% rostlin.
    Nejméně zatím vykoukl Anton, a Havel, ale ti jsou na záhonku kde je relativně nejvíc stínu. Zlehka jsem prokypřila zem a zakryla zpět bílou textilii .Lokalita ca 350nm, mrazová kotlina u  Kostelece n.Č.l. Tento týden se noční teploty pohybovaly jen kolem 0,takže zem konečně rozmrzá
    8. 3. 2015 9:36 Filounek Jaroslav
    Zdravím, též provádím kontrolu porostu a to každý den, hlavně pro radost. V pátek jsem pohnojil porost ledkem vápenatým a vidlemi odstranil škraloup. Je zajímavé, že česnek z mojí loňské úrody Štěpán a Havran mají nad 5 cm, zatím co zakoupené k sadbě jen vykukují špičky.Lokalita jižní Morava, Hrušovany nad Jevišovkou. Ještě malý dotaz, proč mají ostatní pěstitelé porost česneku v plném vývinu krásně zelený a mě porost pomalu sesychá? Co dělám špatně? Poraďte mi prosím. Děkuji.
    8. 3. 2015 20:20 Jan Kozák
    Bylo by třeba zkontrolovat kořeny, tam může být počátek problému.

    Vlnovník

    7. 3. 2015 12:21 Zakladatel vlákna: Jiří Frolec
    Dobrý den, tak jsem neřáda vlnovníka objevil v česneku taky... Píše se tu o něm dost, ale nikde jsem nenarazil na to, zda se dá již napadený česnek bez obav konzumovat?
    Děkuji
    Jiří
    7. 3. 2015 19:17 Jan Kozák
    Aniž byste to věděl, konzumujete denně nepočítaně roztočů. Když k nim přibude ještě pár vlnovníků, nic se nestane.

    7. 3. 2015 8:03 Zakladatel vlákna: Jan Brabec
    Inu dobrá, tož to stříknu všecko.

    Postřik proti houbomilce

    6. 3. 2015 10:20 Zakladatel vlákna: Jan Brabec
    Dobrý den pane Kozák. 21. Února jsem dosazoval česnek odrůdy Slavin, který jsem nestihl zasázet na podzim. Chci se zeptat jestli je v tomto případě nutná aplikace postřiku proti houbomilce. Na česnek z podzimní výsadby budu postřik aplikovat v sobotu 7.3. Děkuji Brabec Jan, Vyškovsko.
    6. 3. 2015 19:35 Jan Kozák
    Tož to stříkněte i na holou zem nad Slavinem.

    Lignohumát a mykorizní houby

    4. 3. 2015 13:33 Zakladatel vlákna: BÉDA
    Cena L humátu je asi 260kč/l,kdežto 0,75kg hub 180kč. Na asi 500 stroužků stačí cca 2deci (50kč),kdežto myk. hub min.1balení.Tudíž cena hodně vysoká, pro mne i řadu jiných lidí drahá. Též vyšší výnos ceně hub se nevyrovná. Je zde ale další přípravek a to H.stimulátor zakořenění se stříbrem (cca90kč za 50ml). Zkoušel jsem ho na jahodách s výborným výsledkem a letos ho určitě zkusím i na polovině česneku (kvůli porovnání). Momentální stav - jako první vyrašil česnek nemořený, dosazovaný zač.prosince a po něm 2 odrůdy jarních, sázené na podzim,čemuž se tak trochu divím, čekal jsem, že vyraší pozděj.Zatím počasí dobré a tak přeji všem pěknou úrodu a hlavně zdravější, než byla loni!

    Česneková sadba a konzumní Slavin

    3. 3. 2015 20:05 Zakladatel vlákna: Weidenthaler
    Dobrý den pane inženýre. V listopadu loňského roku jsem od vás zakoupil česnekovou sadbu standartní Slavin a rovněž konzumní česnek Slavin. Přestože byl problém s distribucí / Česká pošta / stačil jsem sadbu ještě před zámrazem zvládnout. Jednalo se totiž o nadmoř. výšku přes 700 m.n.m. / Šumava / Výsledky pěstění česneku i tam máme po mnoho let velmi dobré, takže očekávám úspěch i s letošní sklizní a sadbou od vás.
    Co mě však překvapilo je konzumní česnek Slavin od vás. Sdělujete v brožuře skladovatelnost do konce dubna, ale já jsem už během února více jak 50 % musel vyhodit a myslím že během března s ním bude úplný konec. Česnek je seschlý, část. plesnivý a téměř nepoužitelný. Nevím kde se stala chyba ? Váš česnek Slavin mám myslím, podle Vašeho návodu, uskladněn na vhodném místě. Je uskladněn na stejném místě jako mnou vypěstovaný česnek / na Šumavě /, který se zatím drží v téměř 100% kvalitě. Prosím o Váš názor a předem děkuji.
    4. 3. 2015 9:27 Jan Kozák
    Jednoznačně odpovědět nedovedu, mimo jiné i proto, že mimo asi deseti cibulí, které máme na ukázky, žádný Slavin nemáme, takže není s čím porovnávat. A ten náš ukázkový je z jiné partie, než byl distribuovaný konzumní.
    To, že byl seschlý, by ukazovalo na přítomnost roztoče vlnovníka česnekového, plíseň zase na nějaké , třeba i drobné, mechanické poškození.
    Skladování česneku se stává v posledních letech častým problémem.
    No, moc jsem Vám neporadil.

    skladovatelnost

    2. 3. 2015 21:39 Zakladatel vlákna: Hana Kopecká
    Pane inženýre, dotaz pana Filounka mě přivádí k otázce.Je nějaká souvislost skladovatelnosti česneku s tím jak ranná či pozdní odrůda? Vím že Japo II a Benátčan jsou pozdní a zárověn jsou to obě odrůdy, u kterých uvádíte skladovatelnost i déle ne do další sklizně. Ale mě vydrží poměrně dlouho i ostatní odrůdy, pokud je tedy nezkonzumujem. Můžete to prosím vysvětlit. Děkuji
    4. 3. 2015 9:18 Jan Kozák
    Je pravdou, že pozdní odrůdy Japo II a Benátčan vydrží nejdéle, ale je to skupina úzkolistých (jarních) nepaličáků. Širokolisté (ozimé) nepaličáky (Anton, Lukan, Záhorský II) jsou ranější než většina paličáků, jejich skladovatelnost je však lepší než u paličáků. Z paličáků je nejranější odrůdou Bjetin, jeho skladovatelnost je však ve skupině paličáků nadprůměrná. Je zajímavé, že ne každý rok je pořadí odrůd ve skladovatelnosti stejné. Ale proč tomu tak je, to nevíme.
    Minulý týden jsme se zúčastnili celonárodního semináře o česneku v Buchlovicích a celoslovenské konference o česneku (cesnaku) v Dubovcích, kde jsme měli ukázky našich odrůd. Všechny vypadaly velmi dobře, přestože podmínky jejich skladování byly hodně problematické.

    Živiny

    1. 3. 2015 19:21 Zakladatel vlákna: Pavel Baxa
    Dobrý den,Pane Kozák kolik se pohybuje příjem základních živin u česneku?A ještě jedna otázka je možné udělat reklamu na muj konzumní česnek na vašich stránkách a kolik se za ní platí?
    2. 3. 2015 19:32 Jan Kozák
    Následující údaje jsem získal na přednášce na Zelinářských dnech tuším před třemi lety: na jednu tunu česneku je spotřeba N 2,8 kg, P 0,5 kg, K 4,7 kg, Ca 1,7 kg, Mg 0,3 kg, S 0,8 kg.
    Odpověď na druhou otázku zatím neznám, jakmile ji budu vědět, hned odpovím.

    Prodej konzumního česneku z druhé ruky.

    26. 2. 2015 12:06 Zakladatel vlákna: Filounek Jaroslav
    Dobrý den.Nevím zda je správný termín "z druhé ruky", ale narazil jsem u nás na prodejce, který prodával konzumní česnek odrůdy BJETIN na svém prodejním místě. Na moji prosbu o certifikát mi odpověděl, že jej má doma, ale že česnek je od známého pěstitele česneku. Hledal jsem ve Vašem právním okénku, ale nenašel jsem dostatečnou odpověď. Jak je to tedy po právní stránce? Může prodejce koupit od pěstitele česneku větší množství a to pak prodávat na svém prodejním místě? A za jakých podmínek? Škoda, že jsem se nemohl zúčastnit semináře za zdravotních důvodů, tam bych se zeptal i konkrétního pěstitele, který tam jistě byl. Zdůrazňuji že mi nejde o nějakou šikanu prodejce, ale jen o vysvětlení právní situace. Děkuji za odpověď.
    1. 3. 2015 10:05 Jan Kozák
    Pokud byla situace taková, jak popisujete, pak žádný předpis porušen nebyl. Vždyť takto prodávají všechny obchody. Když prodejce označí zboží názvem odrůdy, což u konzumního česneku nemusí, pak se o tuto odrůdu musí jednat, jinak je to klamání spotřebitele. Certifikace konzumního česneku je dobrovolná, záleží na pěstiteli nebo prodejci, jestli o ni projeví zájem.
    1. 3. 2015 18:13 Filounek Jaroslav
    Dobrý den pane inženýre. Děkuji za odpověď, ale mám k ní malou poznámku.Jak má zákazník poznat že je to opravdu deklarovaná odrůda? Jako Váš dlouholetý odběratel-malopěstitel, jsem chtěl ochutnat jinou odrůdu než jakou pěstuji od Vás. Myslím si, že prodejce na můj dotaz o pravosti odrůdy mě měl předložit náležitý certifikát. Jen Vy a několik lidí v tomto oboru pozná zda jde o český česnek vypěstovaný v Česku. Jistě by se Vám i tomu konkrétímu dodavateli nelíbilo, kdyby prodejce prodával jinou odrůdu než deklaruje. Mně zaujalo také mimo jiné, že odrůda Bjetin je ranná a že by vydržela tak dlouho??? Posílám Vám foto a doplním, že je česnek (který jsem zakoupil) napaden chorobou.
    2. 3. 2015 14:05 Hana Kopecká
    Dobrý den přispěji svým laickým postřehem. Dle zákona je českým česnekem jakákoliv odrůda česneku vypěstovaná naúzemí ČR a to bez ohledu na odrůdu, tj včetně "francouzů, španělů"... když jsem se poptávala blíže bylo mi řečeno, že zákaníka odrůda nezajímá...
    Jak píše pan Kozák certifikace pro konzumní česnek je dobrovolná. lMoje zkušenost s  Bjetinem, přesto že je to ranná odrůda na sklízení obvykle mi vydrží i do května pokud ho nezkonzujumujem. Sestře vydrží o něco déle, můj soukromý dojem je, že Bjetinu vyhovuje lépší půdy než moje těžší jílovka. Jovan, Lukan, Japo vydrží i  do další sklizně.
    3. 3. 2015 0:43 Alžběta M.
    Dobrý prodejce informuje o odrůdě ve vlastním zájmu správně. Pokud totiž pod jením názvem prodá dva různé druhy stejnému zákazníkovi, ten potřetí nemusí přijít, protože si chce nakoupit právě tu odrůdu, která mu chutnala či se jinak osvědčila. Když mi při prvním nákupu někdo odmítne taháček s názvem odrůdy, vždy říkám, že až přijde potřetí, měl by vědět co chce a nespoléhat na paměť. A ti co přicházejí potřetí počtvrté vědí, že taháček (papírek s názvem a popisem) se jim hodil.
    3. 3. 2015 14:59 Hana Kopecká
    Ano já s vámi souhlasím a takto by to mělo fungovat "nad rámec zákona". Já si takhle "vychovala" prodejce pěstitele na Haveláku,(teda ty 3-4 skutečné zemědělce). Už se nediví, že chci vědět co za odrůdu je ta či ona paprika, kteřá švestka je ted a co bude za týden. A za ty roky máme pěkný vztah prodejce a věrný zákazník
    2. 3. 2015 19:36 Jan Kozák
    Bjetin to jednoznačně je. Stroužky na snímku jsou primárně napadeny fuzáriem, Penicillium je tam druhotně.

    Houbomilka

    25. 2. 2015 20:20 Zakladatel vlákna: Aleš Havrda
    Dobrý den,
    Zaujala mě rada, že lze chránit proti houbomilce netkanou textilií...Kdy jí na česnek aplikovat a jak dlouho nechat česnek přikrytý?
    25. 2. 2015 20:31 Hana Kopecká
    Já textilii používámv a jsem spokojena, letos jsem ji nasadila hned mezi vánoci jak bylo teplo a někdo tu hlásil že houbomilku zahlédl. Příští rok ji nandám hned po zasazení a nechám celou zimu a nebudu řešit jak bláznivá je teplotně zima či jestli ta mrška nelítá.
    Textilii nechávám co nejdéle, dokud moc nemorduje česnek. Obvykle aspon do půlky dubna, to předpokládám že je po houbomilkové vlně. Nicméně loni byl česnek u řady pěstitelů napaden vrtalkou pórkovou či květilkou cibulovou a ta lítá až tak v půlce května a později v první vlně. V té době je česnek už poměrně vysoký na zakrytí textilii, musela bych vymyslet nějakou konstrukci. Nebude li zbytí stříknu česnek Reldanem. Pravda je možné, že Reldan na tyto škůdce není aktuálně registrován, nicméně funguje
    26. 2. 2015 9:36 Jan Kozák
    Tak se s chutí pusťte do zakrývání.
    Silnější napadení česneku vrtalkou pórovou bylo v loňském roce mimořádným jevem, který jak předpokládám, se nebude opakovat.

    Houbomilka

    25. 2. 2015 18:31 Zakladatel vlákna: Pavel Baxa
    Dobrý den,letos je poměrně mírná zima tak se chci zeptat zda se nebude muset stříkat dřív Houbomilka?Česnek mi krásně leze a mám obavu zda nebude létat Houbomilka dřív,když je tak mírná zima.
    25. 2. 2015 19:49 Jan Kozák
    Možná létala už v lednu, když byly teplé dny. Pokud teplota v následujících dnech dosáhne deseti stupňů, bude ošetření aktuální.
    < Novější262263264265266Starší >

    Kontakt E-mail, telefon, adresa

    Ing. Václav Kozák a Ing. Jan Kozák
    Chvojenec 75, 534 01 Holice
    IČO: 05439710
    Kontakt

    cesnek@cesnek.cz
    E-mail není určen k poradenství.
    Rádi Vám poradíme v diskusi.

    Obchodní podmínky
    Reklamační formulář

    Šlechtění česnekové sadby Grafika zpracována Odemne