Přihlášení

  • Pěstování
  • Popis česneku
  • Odrůdy
  • Choroby a škůdci
  • Články
  • Diskuse

    Lukan

    11. 1. 2015 13:29 Zakladatel vlákna: Rostislav Jambor
    Vážený pane inženýre,
    mám problém se sadbovým česnekem Lukan. Když jsem ho od Vás obdržel, namočil jsem ho na 6 hodin do Sulky, usušil a pak skladoval při teplotě cca 15 C, dělám to tak vždy. Takhle dopadl:-( Zhruba půlku jsem vyhodil a půlku nasázím, ale nejsem si jistý, jestli to má cenu. Už při rozdružování byly na některých stroužcích patrné skvrny - takové stroužky jsem v Sulce nemáčel. Nemáte tušení, proč se to stalo?
    11. 1. 2015 17:22 Jan Kozák
    Materiál na snímku byl v Sulce?
    11. 1. 2015 20:35 Rostislav Jambor
    Ano, mořil jsem ho kolem šesti hodin, možná i krapet déle.
    13. 1. 2015 19:39 Jan Kozák
    Asi bych to musel držet v ruce, ze snímku nejsem dost chytrý.
    19. 1. 2015 16:07 Jan Kašpar
    Čekal jsem, že na to někdo fundovaný v rostlinoléčbě zabere. Nestalo se. Takže můj, zdůrazňuji laický názor amatérského zahrádkáře. Podle mého názoru se jedná o Botrytis, česky Plíseň šedou, správně Botrytis tulipae. Markanty: Nezabírá na to Sulka - na Botrytis sirné fungicidy nezabírají ani náhodou. Dále, hnědé skvrny i povlak, který je na Vaší fotografii se objevuje jen při vyšší vlhkosti tam je také, to jsou průvodní znaky této plísně. Barva taky nenasvědčuje, že by snad šlo náhodou o štětičkovce (Penicillium). Chybí tam pouze černá sclerotia, (Botrytis je hlízenka, Penicillium vřeckovýtrusná houba), ale sclerotia se objevují až později. Asi před 30 lety jsem si tuhle potvoru zatáhl na zahrádku, nejspíš s cibulovými a hlíznatými květinami. Slušně na to funguje Iprodion (Rovral) - moření. Já to likviduji na česneku dříve Bordóskou, v současnosti Burgundskou jíchou (soda + ´modrá skalice),a to 2 postřiky jeden v půli května, druhý v první dekádě června. Podobně funguje Kuprikol, nebo jakýkoli jiný měďnatý fungicid. Vynikající je captan, dobrý mancozeb (Merpan, Dithane), ale ty nejsou na česnek povoleny. Těmi je nutno ošetřovat mečíky, tulipány, atd. - to se nejí. Nakonec asi 2 až 3 týdny před sklizní stříknu česnek sytě růžovým roztokem hypermanganu to není nic proti ničemu z hlediska ekologie. Upozorňuji, že pokud máte zamořený pozemek botrytidou, tak Vám potrvá 3 až 4 roky, než se Botrytidy zbavíte. A to jen za předpokladu, že budete "léčit" nejen česnek a cibuli, ale hlavně cibulové a hlíznaté květiny. P.S.: Pokud bude zájem a pan Kozák dovolí, dodám pro ty, kdo neznají recept na obě jíchy. Mně fungují.
    20. 1. 2015 20:41 Jan Kozák
    Klidně recept napište - tady nejde o reklamu.
    20. 1. 2015 21:20 Rostislav Jambor
    Velmi Vám děkuji za Váš názor.
    Tento česnek je ale sadbový, tzn. musel by mít problém každý, kdo tuto sadbu objednal. Spíš jsem ho ale asi špatně uskladnil, možná příliš velké teplo, vlhko. Každopádně, pokud mi vyleze ta zdravější půlka sadby, budu stříkat Kuprikolem a kdybyste napsal i ostatní recepty, zkusil bych i je.
    Pro pana Kozáka: dva takto poškozené stroužky jsem ještě nevyhodil (resp. vyhrabal z koše), mohu Vám je poslat pro objektivnější určení těchto skvrn.
    26. 1. 2015 13:07 Jan Kašpar
    Na 1% Burgundskou se použije:
    100 g CuSO4 (modrá skalice)
    150 až 250 g Na2CO3 (soda na praní)
    10 litrů vody.
    Odděleně rozpustit ve vodě.
    Koncentrace se počítá na modrou skalici. Podle příslušného požadavku na koncentraci se použije jiné množství modré skalice a sody.
    Bordóská (Bordeaux) je totéž, jen místo sody se použije pálené vápno. Pokud není, lze použít hydrát, kterého se dá o 30 procent více než páleného vápna. Po dokonalém rozpuštění se za stálého míchání obě složky slijí. Požadována je neutrální, nebo mírně alkalická reakce. POZOR: Lije se vždy modrá skalice do sody (vápenného mléka), nikdy naopak!!!
    Já používám na česnek 0,8% Burgundskou. OL je 7 dnů. Funguje stejně jako jiný měďnatý fungicid. POZOR: Nesmí přijít do styku s železem. Proto vždy nutno používat plast či sklo.
    Pro odpůrce chemie na zahrádce: Modrou skalici máte v každém bazénu či aquaparku,sodu v každém mýdle či pracím prášku, vápno v omítce. Takže pokud tohle někdo považuje za "odpornou chemii" nechť bydlí v zemljance, nikdy se nemyje a nikdy nevleze do jakéhokoli bazénu, ale nechť se koupe v rybníku plném sinic....
    13. 1. 2015 18:35 Michal Soukup
    Také by mě zajímalo co je to za chorobu????

    Hnojenie

    11. 1. 2015 12:31 Zakladatel vlákna: Jaroslav Kováč
    Dobrý deň, pán Kozák, mal by som dotaz ohľadom hnojenia liadkom vápenatým, píšete že prvá dávka sa má dať na začiatku vegetácie, druhá v polovici apríla Ale zaujímalo by ma kedy je ten začiatok vegetácie, aký velký má byť cesnak alebo koľko listov by mal mať pri prvom hnojení, kedy je schopný už prijímať dusík,alebo pri akej teplote. U mňa v roku 2013 mi v polovici apríla cesnak iba liezol zo zeme, v roku 2014 v polovici apríla už mal 30cm a 6-7 listov zimný, a 3-4 listy jarný, sadený v polovici februára.
    11. 1. 2015 17:18 Jan Kozák
    Máte pravdu, ono se to dost těžko specifikuje. První přihnojení může být podle konkrétního ročníku a lokality na začátku března, ale také až v druhé polovině dubna. Není to v době, kdy česnek píchá, ale když viditelně začal výrazně růst. V té době je rostlina vysoká okolo 10 cm.
    11. 1. 2015 21:47 Jaroslav Kováč
    Ďakujem Vám za odpoveď.

    8. 1. 2015 7:17 Zakladatel vlákna: Josef Hrnčiřík
    Dobrý den.
    Můj dotaz se týká poškozování či požírání uskladněného česneku drobnými hlodavci. Česnek mám uskladněný v kartonových krabicích pod přístřeškem. Teplota se pohybuje do -5 stupňů C. Myslíte, p. Kozáku, i ostatní pěstitelé, že česnek přežije nájezdy hlodavců ? Děkuji.
    8. 1. 2015 17:19 Jan Kozák
    Myši normálně česnek nežerou, ale poškozený skládkovými chorobami vyhledávají. Letos se nám v jednom případě zdálo, že i zdravý česnek byl poškozen hlodavci. Jednalo se o drobná poškození. Ale zda to bylo skutečně hlodavci poškozeno, nevím.

    vykliceny cesnek v zime

    6. 1. 2015 14:27 Zakladatel vlákna: Petra
    Dobry den, sazela jsem na konci listopadu Anton a ted prijdu na zahradu a koukam, ze vykukuje ze snehu. Muzu pro nej udelat neco vic, nez se jen modlit? Dekuju :) Petra
    7. 1. 2015 7:07 Jan Kozák
    Modlením nic nepokazíte. Doporučoval bych udělat pokus: modlit se jen za část porostu, za druhou část nikoliv a potom obě varianty porovnat. S výsledkem byste pak mohla seznámit i další pěstitele prostřednictvím této diskuse.
    Radil jsem se s odborníkem na teologii a podle něho může být účinnější než modlitba nechat sloužit mši.
    7. 1. 2015 19:10 Hana Kopecká
    Záleží kolik česneku máte a jak moc je už nad zemí, ale moje laická rada je přisypat vrstvu kompostu či zeminy nad česnek. Případně kdyby hlásili silnější mrazy přikryla bych třeba 2-3 vrstvy bílé netkané textilie. Samozřejmě záleží na dalším vývoji počasí. Držím palce at váš porost přečká "ve zdraví" až do sklizně
    7. 1. 2015 20:02 Petra
    Dekuji za radu. Zkusim tu textilii a uvidime... :)

    Pročítání příspěvků

    5. 1. 2015 7:12 Zakladatel vlákna: Zdeněk Vanduch
    Dobrý den.
    Předem bych chtěl popřát panu Kozákovi,jeho rodině i Všem pěstitelům česneku hodně pevného zdraví a taky štěstíčka v roce 2015.Přání se pochopitelně vztahuje i na ty,kdo s česnekem začínají,nebo se o to asponˇ pokusí a využijí rady pana Kozáka a jiných zde přispívajících tak,jako jsem to dělával a stále ještě dělám já.
    Česnek ještě spí,zatím nic vylepšit nejde,ale napadlo mně,při pročítání dotazů a odpovědí na ně zde na Diskusi - zda není nějaká možnost se dostat i k otázkám včetně odpovědí na ně zpětně,pokud možno,až do roku 2007,kdy byly tyto stránky založené.Možná je na to spojení nějakých kláves na PC,nevím. Možná by to zajímalo i víc lidí,kteří s česnekem začínají a zkušenost jim chybí.Poradíte někdo,kdo má PC ,,v malíčku". Děkuji. Zdeněk z Valašska.
    6. 1. 2015 20:43 Jan Kozák
    Děkujeme za přání a přejeme Vám hlavně hodně lásky.
    Nějaké odpovědi můžete najít využitím kláves Ctrl + F. Mnoho dotazů z diskuse je zapracováno v rubrice Česnek v otázkách.

    džambul

    30. 12. 2014 19:49 Zakladatel vlákna: Jiří Procházka
    Dobrý den pane Kozáku,
    před třemi lety jsem koupil od vás odrůdu Džambul.
    Chtěl bych se zeptat, zda bude v následující sezoně opět k dispozici? Jinak jsem již vyzkoušel od vás 6 odrůd a dosahuji výnosu v průměru 1:8,6 a u Džambulu 1:10 s 96% tržní velikostí.
    Jsem velmi spokojen.
    děkuji za odpověď.
    31. 12. 2014 8:57 Jan Kozák
    U odrůdy Džambul jsme udělali chybu v udržovacím šlechtění. Od roku 2016 by měla být k dispozici její plnohodnotná náhrada. Včera sem podával žádost o její registraci.

    festival česneku

    29. 12. 2014 23:59 Zakladatel vlákna: Irena Valachová
    Dobrý den pane Kozáku,
    neznáte prosím už termín festivalu v Buchlovicích děkuji.
    30. 12. 2014 15:16 Jan Kozák
    Poslední sobota v červenci je 25., tak předpokládám, že to bude ono.

    matematika mi moc nejde

    28. 12. 2014 20:15 Zakladatel vlákna: Libor Had
    Dobrý večer, matematika mi nikdy moc nešla a tak Vás poprosím, kdo by spočítal, kolik cereritu bych měl dát na jeden metr čtvereční, když se udává:
    Pokud není pozemek dostatečně vyhnojen k předplodině, hnojí se před výsadbou Cereritem v dávce až 8 q na hektar.

    Předem děkuji a přeji klidný, pohodový, pěstitelsky úspěšný rok 2015.
    28. 12. 2014 21:08 Mareš
    Dobrý večer,
    dávka 8q/ha odpovídá 8 dkg na metr čtvereční. To je ale nejvyšší dávka. Pokud nemáte pozemek vysloveně vyžilý, vystačíte s dávkou 5-6 dkg na metr. Ještě lepší by byl ale kompost (6-8 kg). Pod česnek, stejně jako pod ostatní cibuloviny, chemii zbytečně nedávejte.
    Česneku zdar a kozákovským odrůdám zvlášť!
    29. 12. 2014 7:42 Jan Kašpar
    Dobrý den,
    Zde údaj odborníka z VŠZ:
    Požadavek na hnojení česneku v čistých živinách na 10 m2 je podle doc. Ing. Vlčka CSc.: před výsadkou - 70g N, 25g P, 100g K. Na list pak 20g N v ledkové formě. Podle použitých hnojiv je to nutno samozřejmě přepočítat. Na každém hnojivu je uveden obsah v procentech účinné látky, tedy hnojivého agens. Upozornění: Česnek nesnáší chlor (Cl) a dusík (N) v čpavkové formě. Tedy Draselná sůl, Síran amonný a Ledek amonný, jakož i jakýkoli čerstvý hnůj jsou podle tohoto autora nevhodné.

    Prosím o váš názor

    28. 12. 2014 17:15 Zakladatel vlákna: Jiřka Černá
    Dobrý den pane inženýre. Máme hodně hlinitou půdu a moje pěstování česneku bylo spíše neúspěšné. Známý mi poradil, abych sázela do rynek vysypaných pískem a poté zahrnutých zemí. Takto sázím již 3 rokem, písek používám z říčních naplavenin. Loňský rok jsem sázela jen 25 stroužků odrůdy Karel IV, s výnosem jsem byla docela spokojená. Letos jsem si v Litoměřicích zakoupila Bjetin a Slavin (jen po 3 paličkách - zkouším a pěstuji jen pro radost). Sázela jsem 26.prosince a namáčela jen do vlažného roztoku hypermanganu předešlý večer.
    Mnohokrát děkuji a přeji Vám i celé Vaší rodině pevné zdraví a mnoho pěstitelských úspěchů po celý nový rok 2015.
    Černá Jiřina
    28. 12. 2014 20:06 Jan Kozák
    Děkuji za přání.
    Nejsem si jist významu písku. Spíše se kloním k tomu, aby se vyzkoušelo více odrůd. Právě odrůda Bjetin patří k nejspolehlivějším i v místech, kde se většinou česneku nedaří. Jestli hypermangan něco zlepší, také nevím. Ale určitě se jím nic nepokazí.

    jaký mráz snese uskladněná česneková sadba

    27. 12. 2014 17:46 Zakladatel vlákna: Josef Havlát
    Dobrý den, trochu se nám ochladilo, a já bych se chtěl zeptat, jak velký mráz snese uskladněný sadbový česnek bez úhony. Skladuji jej ve venkovním zděném nevytápěném přístřešku, kde teplota ani při velkých mrazech nejde pod -5 stupňů. Protože však mám o sadbu obavu, tak vždy když jde teplota pod nulu jej přemísťuji domů, kde mám ale min. teplotu kolem 17ti stupňů, ale to se česnek začne tak trochu probouzet a asi to není to pravé řešení. Takže kdyby to vydržel celou zimu v tom venkovním přístřešku tak by to bylo asi ideální, ale aby ho ta zima nějak nepoškodila.
    28. 12. 2014 7:12 Jan Kozák
    Mínus pět stupňů by česneku nemělo nijak ublížit. Myslím, že v přístřešku bude sadbě líp než doma.

    smrková hrabanka

    26. 12. 2014 21:00 Zakladatel vlákna: Jana Kopecká
    Pane Kozáku, fugnuje na česnek stejně příznivě i smrková hrabanka? Případně samotné jehličí? Mám v rohu zahrady hromadu smrkového jehličí z loňského roku, u země už začíná tlít, ale v podstatě je to stále sypká hromada. Pokud Jestli to funguje stejně dobře jako borovice, přidala bych to na záhony s česnekem. Je možné jehličí přidat až na jaře, když budu opatrná mezi již rašící česnek? Vysoké teploty minulý týden a houbomilka urychlila zakrytí. Příznivý efekt na česnek mi stojí i za nepříjemnosti s píchajícím jehličím v půdě. Kolik cm hrabanky považujete za maximum? Děkuji za názor.
    27. 12. 2014 15:28 Martina Bačová
    Dobrý den, otázka sice nebyla položena mě,ale vloni jsem vyzkoušela, tak Vám řeknu můj názor. Česneku nepěstuji velké množství, zajímá mě spíše zkoušení odrůd a při pročítání různých diskuzí jsem narazila na informaci, že česnek má rád mulčování jehličím, ta jsem to vyzkoušela. K dispozici jsem měla smrkovou hrabanku, ale té nebylo na můj záhon dost, tak jsem od táty přivezla ještě 2 pytle jehličí z borovice (každoročně je dává pouze na kompost). Není to lesní borovice, takže jehličí bylo velmi dlouhé a tvrdé. Celý povrch záhonu jsem namulčovala touto směsí smrkového a borovicového jehličí. Neumím posoudit, zda to bylo pouze vlivem jehličí, ale česnek jsem sklízela krásný. Přesto, že jehličí nebyla vysoká vrstva, záhon málo zarůstal plevelem a pokud nějaký vyrostl, dal se krásně vytáhnout. Letos jsem bohužel nestačila ještě česnek zasadit, předpokládám, že to udělám, jakmile mi to dovolí počasí, nejraději bych, aby to bylo ještě letos :-). Sadbu mám nachystanou, budu sázet 7 odrůd a dvě další -jeden je dovezený z runského Banátu, kde jej pěstují žijící Češi ze sadby kdysi přivezené z Čech a potom jeden, který jsem před lety získala a sázím jej každým rokem. V letošním roce jsme v rodině dělali degustaci, nejvíce nám chutnal LAN a hned za ním ten náš bezejmenný. Uvidíme, jak to bude se skladovatelností jednotlivých odrůd.
    27. 12. 2014 20:27 Jana Kopecká
    Dobrý den, děkuji za postřehy. Pěstuju pro radost, mlsný jazyk a abych si užila na zahradě. Mám vysazeno přes 500 stroužků, celkem 11 odrůd, 7 od Kozáků, 4 lokální, taky mně baví sledovat jak si jednotlivé odrůdy vedou. Jakou vrstvu jehličí jste dávala? U sebe odhaduji, že mi jehličí vystačí max na 2 cm vrstvu. Ještě váhám, protože česnek rotuji po pěstební ploše a když zamulčuji česnek jehličím, zvýším pH půdy i pro následující plodiny a nejsem si jistá, jak rychle se jehličí rozloží, abych pak nemusela upravovat pH. Po česneku budu asi sázet černou ředkev.
    28. 12. 2014 12:41 Martina Bačová
    Dobrý den, odhaduji, že vrstva na záhonu nepřesáhla 3 cm, po sklizni jsem to smrkové nijak neřešila a to velké borovicové mi tam překáželo, tak jsem ho nahrubo shrábla na kompost. Letos po dlouhé době nebudu česnek přesouvat na jiný záhon, po sklizni jsem vysela zelené hnojení (svazenku) a jen co povolí ten mráz, co je teď zasadím jej tam.
    28. 12. 2014 21:18 Jana Kopecká
    Dobrý den, paní Bačová, děkuji za upřesnění, uvidím v průběhu ledna, podle počasí a množství jehličí. Mějte se pěkně a přeji dobrou sklizeň.
    28. 12. 2014 7:17 Jan Kozák
    Vím, že potřebujete ode mě jasnou odpověď, ale já ji neznám. Třeba nám pomůže někdo jiný.
    28. 12. 2014 21:15 Jana Kopecká
    Pane Kozáku, i tak moc děkuju za odpověď. V současných mrazech to řešit nebudu a pak uvidím, třeba půjde jehličí jen na část záhonku.

    přání

    26. 12. 2014 20:51 Zakladatel vlákna: Jana Kopecká
    Dobrý den, pane Kozáku, přeji celé vaši rodině poklidné vánoce a příští rok naplněný radostí, zdravím, smíchem, hojností a potěchou z pěstování, nejen česneku. Děkuji za čas a trpělivost, který nám všem věnujete. Všem pěstitelům přeji krásnou sklizeň a hodně radosti.
    27. 12. 2014 22:01 Jan Kozák
    Děkuji za přání a přeji Vám hodně radosti ze života a hodně lásky.

    26. 12. 2014 20:11 Zakladatel vlákna: Jan Kozák
    Sama nadmořská výška 500 metrů nemusí být limitujícím faktorem při výběru odrůdy. Pokud chcete mít jistotu, pak volte odrůdu Bjetin.

    nadmořská výška 500 m.m

    26. 12. 2014 13:21 Zakladatel vlákna: Petr Vondrák
    Hezký dobrý den.
    Mohu Vás požádat o názor na výběr odrůdy do této nadmořské výšky?
    Jsem z oblasti Vysočiny.
    Děkuji Vám za pochopení.
    Mnoho spokojených zákazníků v novém roce.

    PF

    23. 12. 2014 20:34 Zakladatel vlákna: Hana Kopecká
    Dobrý večer pane Kozáku, přeji celé vaší rodině krásný adventní čas a úspěšný nejen šlechtitelsky rok 2015. Děkuji za veškerou podporu i čas, který nám celoročně věnujete. Všem pěstitelům, nadšencům i obdivovatelům česneku přeji at se nám daří.
    25. 12. 2014 7:29 Jan Kozák
    Děkuji za přání. Vám i ostatním přeji hodně lásky a radosti ze života.
    < Novější263264265266267Starší >

    Kontakt E-mail, telefon, adresa

    Ing. Václav Kozák a Ing. Jan Kozák
    Chvojenec 75, 534 01 Holice
    IČO: 05439710
    Kontakt

    cesnek@cesnek.cz
    E-mail není určen k poradenství.
    Rádi Vám poradíme v diskusi.

    Obchodní podmínky
    Reklamační formulář

    Šlechtění česnekové sadby Grafika zpracována Odemne