Přihlášení

  • Pěstování
  • Popis česneku
  • Odrůdy
  • Choroby a škůdci
  • Články
  • Diskuse

    Havel, černé tečky na listech

    24. 7. 18:24 Zakladatel vlákna: Jan Trnka
    Havel má sice pěkné palice ale na listech se objevily černé tečky. Jiné odrůdy to minulo.
    Tečky na listechCibule jsou zdrave
    24. 7. 19:02 Jan Trnka
    Teď čtu v jiné diskuzi, že je to asi rez.
    25. 7. 8:15 Jan Kozák
    Je to skutečně rez, listová choroba, cibule nenapadá.

    Množství sadby

    24. 7. 15:58 Zakladatel vlákna: Lukáš Zívr
    Dobrý den,
    chtěl jsem se zeptat, kolik je potřeba sadby odrůdy - Slavin II na jeden hektar?
    Děkuji. 
    25. 7. 8:14 Jan Kozák
    Orientačně jedna tuna.

    Orezovanie česneku

    22. 7. 21:09 Zakladatel vlákna: Kotvanová Marta
    Zasielam malý zlepšovák môjho manžela na orezovanie česneku.Možno to niekomu pomôže a vytvorí si podobný.
    22. 7. 21:26 Kotvanová Marta
    Škoda nedá sa mi pridať foto  ani video.
    24. 7. 10:06 Kotvanová Marta
    Skusim poslat video
    Orezavanie česneku

    Termín objednávek, výzva mailem

    20. 7. 12:01 Zakladatel vlákna: Jaroslav Koníček
    Dobrý den, o zaslání mailu jsem až bude zahájen prodej vyplnil formulář (při první části prodeje mail nepřišel, stalo se, chápu). Nyní jsem také u odrůdy Havel vyplnil mail k výzvě až bude v prodeji. Jak dopředu maily posíláte? Chci pouze tuto odrůdu, je to prostě TOP česnek a nemám jej tolik na sadbu i konzum abych podělil i děti.

    Černé tečky na listech a stonku

    17. 7. 7:59 Zakladatel vlákna: Josef Kaplan
    Dobrý den,
    jsem pěstitel amatér, ale již několik let po sobě úspěšně pěstuji kolem 200ks palic. Jsem soběstačný i co se týče sadby.
    Před dvěma týdny vše vypadalo OK. Nyní jsem 14 dní byl pryč a na záhonu zůstaly Oschlé stonky téměř bez listí, vše zežloutlé a se spoustou černých teček. Nicméně po vytažení palice vypadají v pořádku. Je možné takovýto česnek konzumovat? O jakou by mohlo jít chorobu? Jak případně ošetřit záhon před další výsadbou?
    děkuji
    Josef Kaplan 
    123
    17. 7. 8:59 Libor Hejduk
    Myslím, že to bude relativně neškodná sazovitost česneku - saprofyt žijící na již odumřelých částech rostliny. V podstatě estetická záležitost. Koukněte do sekce "choroby a škůdci"
    17. 7. 9:20 Josef Kaplan
    Děkuji, kouknu :)
    17. 7. 15:50 Lukáš Bajer
    A vytáhl jste cibule, ne palice.
    Palice jste měl zastřihnout :)
    18. 7. 6:34 Josef Kaplan
    Děkuji za upřesnění, palice jsem zastřihl, cibule vytáhl :)
    17. 7. 21:16 Jan Kozák
    Tady máte rez. (Sazovitost můžete vidět pouze na malém místě přibližně v polovině druhého snímku.) Je to choroba listů, konzumní kvalitu cibulí nijak neovlivňuje.

    Česky česnek v tropických krajích

    17. 7. 5:16 Zakladatel vlákna: Lukas Masek
    Dobry den přeji,
    mám pravděpodobně poměrně netypickou otázku. Zajímalo by mne doporučeni na odrůdu která by byla vhodná k úspěšnému pěstovaní v krajinách kde průměrná teplota venku v chladnem období je 26 stupňů  a v teplé části roku 36. Produkující optimálně velké nebo větší cibule se silně pálivou chuti? Nejsem naivní a chápu že pro optimální výsledky budu muset mít kontrolu nad prostředím v kterém budu česnek pěstovat, ale pro počáteční experiment bych potřeboval začít s nějakou odrůdou která má v genetickém základu šanci na úspěch s minimálním úsilím na kontrolu prostředí
    17. 7. 9:18 Libor Hejduk
    Z mé čistě laické úvahy bych asi zkusil jarní nepaličáky. Možná jsem ovlivněný tím, že jsou mými olíbenci. A to z důvodu, že se dají sázet na jaře mimo hlavní zimu a i tak dozrají. Ale nevyhnete se jarovizaci - myslím, že se uvádí aspoň 40 dní před vysázením uchovat v chladu v lednici. Pak postupně přes vyšší teplotu navyknou a pak sázet ven. A že by možná pomohlo sázení do malinko větší hloubky kvůli teplotě. Ale je to čistě moje doměnka, takže bych se nebál a prostě něco zkusil. Ono místní česneky asi budou zeleninového typu bez té naší ostré chuti, jak jsme zvyklí.
    17. 7. 11:07 Lukas Masek
    Uvažoval jsem stejně. Jarní odrůdy případně použít lednici k simulaci zimního období. Ve finále se dá použít klimatizovaný kontejner k dosažení optimálních podmínek. Jak říkáte problém není že by tu česnek člověk nekoupil. Problém je v chuti a síle kterou má. Problém není ani tak že bych se bál to zkusit, jen vzhledem k vzdálenosti na dopravu sazenic jsem si říkal že bude rozumné se zkusit zeptat na nějaká doporučení. Ono se to nakonec zredukuje na to co se dá koupit v následujícím týdnu nebo dvou. Čekám návštěvu což minimalizuje náklady na první pokus. 
    17. 7. 13:14 Libor Hejduk
    A kde v těch tropech vlastně žijete, smím li se zeptat? Jinak jsem zkusil trochu hleda, samotného mě to ze zvědavosti zajímá, ale ani v historii diskuse u Kozáků jsem nic moc nenašel.
    18. 7. 5:44 Lukas Masek
    Jde o Thajsko.
    18. 7. 6:51 Lukas Masek
    Také si myslím že to bude zajímavý experiment a když to dobře dopadne budu si moci dát topinku s česnekem a další a kdo ví třeba je pro náš česnek tady i trh. Thajci mají rádi pálivé jídlo a česnek, jen místní česnek skoro nepálí. Pravděpodobně můžu zkusit dokumentovat proces a experiment.  Na jednu stranu si říkám že místní počasí by mohlo umožnit sklizen dvakrát do roka na druhou stranu mam strach ze počasí a další vlivy prostředí jako škůdci hrají velkou roli v tom jak silnou chuť česnek má. Čínský česnek je tu levnější než u nás. :-D
    17. 7. 21:12 Jan Kozák
    Tady se budu muset ještě poradit. (Snad na to nezapomenu.) Ale chybí ještě jedna zásadní informace, jak je to s vodou. A ještě další: jste na stejném stupni severní šířky jako ČR?
    18. 7. 6:27 Lukas Masek
    Díky moc, určitě nejsem ve stejné zeměpisné šířce. Žiji v Thajsku. Ohledně vody počítám že zálivku si budu řídit sám a vzhledem k povaze dešťů nějaký typ zastřešení bude žádoucí. Pohrávám si i s myšlenkou použít květináče pro lepší kontrolu nad celým procesem pěstovaní. Moje primární motivace za otázkou na odrůdu byla, v první řadě laický pocit že množství silic které česnek produkuje závisí nejen na složení půdy, zálivce a hnojení ale také na teplotě a slunci v které česnek vyrůstá. Plus vědomosti že zelenina obecně teplo a slunce ráda má, ale jsou tu limity toho jak daleko to muže zajít. A pochopitelně některé odrůdy snesou vice než jiné. Ani se tak nebojím nízkých teplot ty tu zřídka kdy klesají pod 20 stupňů a ne déle než pár dní, ale vysoké teploty přesahující 35 ve stínu jsou tu prakticky standard který může krátkodobě jít i pře 40. Protože aktuálně jsem ve stádiu experimentu rád bych se vyhnul nákladům na klimatizaci a pěstoval venku. Což mne pravděpodobně staví do přesně obrácené pozice než klasického českého pěstitele. Bojím se že bude moc velké horko, nikoli toho že budou mrazíky na jaře nebo hůř těsně před sklizní. Spíš že příliš velké horko způsobí že česnek vůbec nevyroste nebo sice vyroste ale bude postrádat říz který má když roste u nás.
    18. 7. 13:45 Jan Kozák
    Odrůdy česneku se dělí na krátkodenní a dlouhodenní. U nás pěstujeme dlouhodenní, u Vás to budou krátkodenní. A v tom bych viděl větší problém než v teplotách.  Ozimé odrůdy česneku potřebují projít chladnějším obdobím, aby mohly rašit. Tím nemyslím zimu, ale podzim. Nevím však, jestli se bavíme o týdnu nebo delší době, zrovna tak nevím, jestli je to patnáct stupňů nebo míň. To by se asi sadbě mohlo nějak zajistit. Jarní odrůdy toto chladné období potřebují taky, mají však delší dormanci. Dále soudím, že by vzniklo hodně nedělených jednostroužkových cibulí. Ale ten dlouhý den asi bude chybět. Samozřejmě když máte chuť experimentovat, tož to zkuste na více odrůdách. A uvidíte.
    18. 7. 17:54 Lukas Masek
    Děkuji mnohokrát. Délka dne mne nenapadla, to je dobrá připomínka. Nicméně délku dne je pořád levnější upravit než snížit teplotu. Chladnější období nutné pro rašení jsem plánoval simulovat pomoci lednice. Česnek mi v ní nechtěně klíčil mnohokrát. Trochu vážněji, měl by jste k doporučení na nějakou literaturu v které bych mohl úspěšně nastudovat informace o PH půdy, optimální složení živin v půdě a podobné technické informace. Měl bych zvládnout středně pokročilé vědecké testy bez jakýchkoliv problémů. Po pravdě dlouho jsem chtěl zkusit nějaký experiment s pěstovaní ale v Čechách to nemělo ekonomicky smysl, tady pokud se bude dařit je šance přinejmenším srovnat cenu importované suroviny z Čech. Možná trochu hloupá otázka, sezona ještě nezačala, ale máte nějakou sadbu aktuálně dostupnou k prodeji před koncem tohoto měsíce?
    21. 7. 9:25 Vaclav Kavka
    Trochu se podobnými tématy zabývám. Z českých odrůd mám nejpřesněji zmapovaný konkurenční Ivan, který začne vyhánět květní stvol něco pod 14h denního světla. Letos v zimě jsem zkoušel větší množství středomořských příbuzných česneku, snad jen Allium Arvense začalo vyhánět stvol za neutrálních podmínek (12h). Ostatních několik druhů z okruhu A. Ampeloprasum potřebovaly přidávat. Např. A. Commutatum, které je i jinak dost zajímavé, potřebovalo až ke 14,5h, jinak do květu nechtělo. 
    Tak kdybyste dal vědět, jak to v Thajsku půjde s naším česnekem, budu zvědavý. Asi budete muset pár týdnů vernalizovat v lednici.
    24. 7. 6:18 Lukas Masek
    Určitě se rad podělím o zkušenosti a pokusím se celý experiment dokumentovat jak to jen bude možné. Vlastně asi dobrá otázka je co by bylo dobré monitorovat během experimentu? Po pravdě moje schopnosti udržovat pravidelný režim rostlinám jsou poněkud limitované, ale moje profese mi umožňuje poměrně snadné nasazení mikro kontrolérů, což mi dá možnost nejen udržovat pravidelnou zálivku, sepnout osvětlení ve chvíli kdy bude nutné protáhnout délku dne, ale také možnost monitorovat v reálném čase poměrně velké množství dalších parametrů jako teplotu vzduchu a půdy nebo PH zálivky (pokud vše půjde dobře s hlínou, rád bych zkusil hydro a aeroponické metody), obecně se zdá že ceny senzorů v posledních letech klesly natolik a sortiment se zvětšil tak že člověk může monitorovat poměrně velké množství dat za rozumnou cenu ve slušné kvalitě a přesnosti. To úplně nejmenší co se dá dnes udělat je nahrát video kompletního cyklu.
    24. 7. 15:17 Vaclav Kavka
    Aby česnek tvořil složenou cibuli, musí projít chladným obdobím (vernalizací). V tropech to neuděláte jinak,než v lednici. Když o tom budete něco hledat, najdete něco jako 4-8 týdnů. Ve druhé půlce můžete vidět, jak ze stroužků raší kořeny, pokud aktivně rostou, je nejvyšší čas je zasadit. V tropech je délka dne kolem 12h, což je ok pro vegetativní růst. V Bangkoku neklesá délka dne pod 11h, což by mělo stačit pro růst i kolem slunovratu, ikdyž to asi nebude nic světoborného. Nakonec uvidíte, jestli ta délka dne bude stačit k tvorbě cibule, která je podpořená tvorbou fytohormonů za podmínek dlouhého dne. Kdyby to s českým česnekem nešlo, zkuste středoasijský ( uzbekistán, Kyrgyzstán) - tam najdete prakticky všechny typy česneku,navíc zvyklé na kratší délku dne.
    21. 7. 17:18 Jan Kozák
    Před koncem tohoto měsíce ještě sadba k dispozici nebude. Expedice začne počátkem září.
    24. 7. 6:22 Lukas Masek
    Myslel jsem si to. Uvidíme jestli mi něco přivezou ted tak to zkusím pro první kolo a pro další pokusy si objednám nějakou sadbu od Vás a vyřeším transport do Thajska.

    Zmoknutí česneku

    16. 7. 17:40 Zakladatel vlákna: Marika Šedivá
    Dobrý den,
    dnes mi během průtrže mračen bohužel zmoknul schnoucí česnek (je pod střechou, ale bohužel úhel a intenzita větru+deště byly šílené), myslíte, že to je problém ohledně případné plísně? :-( Děkuji.
    16. 7. 21:15 Jan Kozák
    Problém to není. Pokud se Vám zdá, že jsou svazky (pokud je ve svazcích) hodně promáčené, můžete je rozvázat, česnek rozložit a po oschnutí znovu svázat.

    úprava česneku

    15. 7. 21:11 Zakladatel vlákna: Fiala petr
    Pane Kozáku, mám dotaz:
     1. Rzivost česnekové natě, která nás letos poctila, může se vyskytnout i v příštím roce, když jsem dal nať podrtil a dal do kompostu? Pěstuji česnek celý aktivní věk (je mi 73) a ještě jsem se s tím nesetkal.
      2.  Cibulím po vytažení odstřihnu kořen a stvol zkrátím na 40 cm, snažím se odstranit 1 -2 suknice svážu do svazku 30 ks a pověsím venku do větraného stínu cibulí dolů.  Je to dostatečné, nebo zvolit jinou vhodnější variantu pro úspěšné sušení?  Stvol je velice živý, zda cibule ještě z něho čerpá sílu pro dozrání? Z listů se letos těžko určuje zralost, když je ničí rez, ale lhůta pro sklizeň je.

      Děkuji za odpověď , Petr z Frýdku
    16. 7. 21:13 Jan Kozák
    1. Nevím to stoprocentně, ale soudím, že ne. Já jsem se samozřejmě při své práci se rzivostí setkal mnohokrát, ale nikdy se to neopakovala ve stejné lokalitě. Takové postižení, jaké bylo letos, nepamatuji; doufám, že se jednalo o výjimku.
    2. Na téma sušení česneku bez natě a s natí jsme několikrát diskutovali s panem Ing. Jaroslavem Rodem, CSc. On zastával názor, že je to jedno, já jsem zdůvodňoval potřebu sušení s natí lepším fyziologickým vyzráním cibulí. V posledním čísle časopisu Zahrádkář v části Kalendárium uvádí pan Vojtěch Ferby, že se mají sušit celé rostliny, že rostlina stahuje látky z listů do cibule; a co mě zaujalo, že se tomuto procesu odborně říká reutilizace živin. Proto doporučuji ponechat celou nať. 
    Pokud se nedají spočítat listy, počítají se obalové suknice (slupky) na cibuli. Paličáky by jich měly mít v době sklizně ještě čtyři.

    Sušení dotazu

    15. 7. 9:27 Zakladatel vlákna: Jaroslav Ficnar
    Dobrý den, mám prosím dotaz ohledně sušení česneku. Mezi dva natáhlé špagáty jsem zavěsil česneky tak, že jsou palicemi nahoru. S kolegyní vedeme diskuzi, jestli toto zavěšení ,,naopak '' může mít nějaký vliv na kvalitu. Děkuji za odpověď a pěkný den všem ! 
    15. 7. 20:59 Jan Kozák
    Běžně se to tak dělá, že po zavěšení má česnek cibule dole a palice (pokud nebyly odstraněny během vegetace) nahoře. Považoval jsem to tak vždycky za správné, takže mě ani nenapadlo zabývat se tím, jaký by mělo vliv opačné zavěšení. Takže bohužel moje odpověď na Vaši konkrétní otázku zní: nevím.
    16. 7. 10:04 Libor Hejduk
    Já třeba pěstuji převážně nepaličáky, tak palice neřeším, a ty se mi v podstatě během sušení převrátí. Jak je zelená hmota nad cibulí ještě plná vody a těžká, tak se většinou svázané snopce převáží cibulí nahoru, jak to uschne, tak se většinou převáží zpět cibulemi dolů. A daleko víc má vliv doba sklizně a vzdušné podmínky v místě sušení. Když správně sklidím a povede se mi dobře a rychle prosušit, tak mám trvanlivost dobrou. Jinak na podobný diskuse mám jedno univerzální řešení, že ten rozdíl je minimální nebo žádný, protože kdyby tam ten rozdíl byl znatelný, tak už se to ví a nebo to někdo zkouší.

    Objednání česneku.

    14. 7. 14:51 Zakladatel vlákna: Jaroslav Ingr
    Pane Kozáku , lze si u Vás objednat česnek a vyzvednout si ho v Buchlovicích .Děkuji 
    za odpovědˇ.
    14. 7. 17:25 Jan Kozák
     Odpověď zatím neznám.

    Hniloba česneku

    13. 7. 20:21 Zakladatel vlákna: Martin Cibulka
    Dobrý den, pane Kozáku a všichni ostatní.
    Mám problém s uhníváním velkých cibulí česneku. U skutečně velkých cibulí česneku Janko, Havran a Rusinka dochází po sklizni a sušení k hnilobě na horním konci cibulí. U menších cibulí centrální stvol zaschne rychleji a vše je v pohodě. U velkých cibulí je centrální stvol mohutný a při současné velké vlhkosti špatně a pomalu zasychá. Vytváří se podmínky pro uhnívání u vrcholu cibule.  Nechtěl jsem přihlížet devastaci cibulí. U všech velikých stroužků jsem ostříhal suknice na vrcholu cibulí, aby se tam dostal vzduch a rychleji vysychaly. Zoufalá doba si žádá zoufalé činy.
    Na fotografii jsou cibule větší, než 10cm v průměru. Myslel jsem , že z nich budu mít sadbu, protože u vás jí nestihnu koupit. Asi nepůjde použít!?
    Co s tím?
    14. 7. 17:23 Jan Kozák
    Jejich použitelnost posoudíte až někdy za tři měsíce.
    15. 7. 11:51 Josef Soukup
    Též jsem to zpozoroval, osobně si myslím, že je to pozdní sklizní, alespoň tak jsem to vypozoroval u mne. Taktéž velmi  deštivé počasí při dozrávání na to může mít vliv.
    15. 7. 17:03 Martin Cibulka
    Velké rostliny měli osm, někdy až deset listů. Sběr jsem dělal, když většina měla pět dužnatých listů. U velkých rostlin jich bylo víc. 
    Květní stvoly byly už téměř narovnané. 
    Je fakt, že mi připadalo dozrávání hodně nerovnoměrné. Mám jen nízké stovky rostlin a česnek se snažím pěstovat třetím rokem, takže zkušenosti jsou téměř nulové. A ještě divný rok....

    Bílá sklerociová hniloba

    13. 7. 13:13 Zakladatel vlákna: Jiřina Tůšová
    Dobrý den pane Kozáku, prosím o určení, zda se jedná o bílou sklerociovou hnilobu. Předem děkuji za odpověď. 
    Bílá sklerociová hnilobaBílá sklerociová hniloba
    14. 7. 17:21 Jan Kozák
    K této chorobě je třeba i snímek celé rostliny a snímek porostu. Pokud jsou na fotkách nejhorší rostliny a vzhledem k datu výskytu, bych dost váhal. Ale s jistotou tuto chorobu vyloučit nemohu.

    Bejtin

    10. 7. 12:53 Zakladatel vlákna: Ondrej Valášek
    Čo plánujete redp.ako chcete odstrániť fyziologickú poruchu na bjetine. Lebo to čo tento rok na ňom bolo je neskutočne zle sa čistí a pod.
    10. 7. 16:30 Jan Kozák
    Náš plán je jednoduchý. Zařídíme, aby se globální oteplování nejen zastavilo, ale aby se klima vrátilo na úroveň poloviny minulého století. Ale protože jsem už dost dlouho v důchodu, mám obavu, že už tento plán nestihnu splnit.

    Bjetin

    8. 7. 13:29 Zakladatel vlákna: Jiří S.
    Dobrý den, letošní rok mi udělal Bjetin oddělený stroužek. Máte prosím vysvětlění, proč tomu tak je ? Pokud z tohoto česneku vyberu sadbu ( krom odděleného stroužku) je předpoklad, že se v příštím roce česnek opět takto oddělí ?Děkuji,JS
    12
    9. 7. 20:29 Jan Kozák
    Mám vysvětlení. Je to fyziologická porucha, která se v letošním roce objevuje v nezvykle vysoké frekvenci. My každopádně takové cibule ze sadby vyřazujeme.
    11. 7. 7:33 Jiří S.
    Děkuji. za odpověď. A je předpoklad, že z této cubule vyroste opět podobnná? V letošním roce jsme měl na 3 polích vzdálené cca 0,5km. na Jednom poli byl výskyt cca 70%, na druhém 40% a na třetím 0%. Vše z jedné sadby.
    14. 7. 17:17 Jan Kozák
    Nevím, nezkoušeli jsme to. Pokud cibule neodpovídá odrůdovému popisu (třeba i z důvodu fyziologické poruchy), vyřazujeme ji do konzumu.

    Česnek zkvašený již na poli.

    7. 7. 15:34 Zakladatel vlákna: Veronika Trofimová
    Dobrý den, bohužel odrůda Janko nám začala na poli přímo kvasit. Lopkalita úpatí Jeseníků z jihu. 450m.n.m. Česnek není ještě ve sklizňovém stádiu, ale setrvalé deště jej nenechají zdárně dozrát. Sklidili jsme předčasně. Vysušit kvasící cibule nelze ani po stroužcích, suknice jsou moc silné a vodnaté. Jak jsem ucítila ten kvasný odér, nabídlo se zkvasit mléčně- fermentovat a uvidíme jaké to bude.  Pěstovali jsme Janko první rok a velikost cibulí nás nezklamala, mají neloupané bez stonku okolo 100g. Ale díky za tip paní Simajchlové, příště Janko pouze do vyvýšeného záhonu.
    Na konec dotaz na pana Kozáka. Při čištění před sušením jsem u dalších odrůd a nezkvašených u JAnka intuitivně obnažila vrcholy stroužků, a oloupala stvol, aby česnek mohl lépe větrat. a vyschnout.  Udělala jsem to podruhé Prvně to vyšlo, ale česnek byl mokrý ,ale zralý a na skladovatelnost to nemělo vliv. Mohlo by to vyjít i s těmito totálně vlhkými a  hlavně nedozrálými cibulemi?  Děkuji Veronika
    9. 7. 20:27 Jan Kozák
    Už jsem se s tím také setkal, že pěstitel u stonku cibuli otevřel, ale jestli to má kladný vliv, nedokážu posoudit.
    < Novější910111213Starší >

    Kontakt E-mail, telefon, adresa

    Ing. Václav Kozák a Ing. Jan Kozák
    Chvojenec 75, 534 01 Holice
    IČO: 05439710
    Kontakt

    cesnek@cesnek.cz
    E-mail není určen k poradenství.
    Rádi Vám poradíme v diskusi.

    Obchodní podmínky
    Reklamační formulář

    Šlechtění česnekové sadby Grafika zpracována Odemne