Přihlášení

  • Pěstování
  • Popis česneku
  • Odrůdy
  • Choroby a škůdci
  • Články
  • Diskuse

    Stejný pozemek

    2. 7. 2015 18:07 Zakladatel vlákna: Dana
    Dobrý den,v nejbližších dnech se chystám sklidit Bjetin a Lukan.Mám malou zahrádku,můžu na podzim zasázet česnek znovu na stejné místo,když teď zaseju zelené hnojení?A jaké by bylo nejvhodnější,případně co je vhodné ještě přidat?Děkuji
    2. 7. 2015 21:02 Jan Kozák
    Není to pro česnek nejšťastnější řešení, ale pokud byl zdravotní stav letošního porostu dobrý, lze to udělat. Kdybych byl ve Vaší situaci, použil bych na zelené hnojení hořčici pro její dezinfekční účinky.
    2. 7. 2015 21:22 Tomáš Pščolka
    Také přidám svou zkušenost. Jsem na tom stejně jako vy. Na záhonu mám dokonce česnek už čtvrtým rokem po sobě. Vždy po sklizni zasadím hořčici a svazenku a pak ještě přidám uleželý kompost a cererit. No zatím to jde...
    2. 7. 2015 21:35 Dana
    Děkuju za odpoěď.Ještě bych měla místo pod trnkama.Letos tam mám prvně záhon,dřív jen tráva a před tím kompost.Zem pěkná,ale příliš tam neroste ani kořenová zelenina,asi málo slunce.Vadí česneku stín pod stromy?Děkuju za váš čas,Dana
    4. 7. 2015 5:38 Jan Kozák
    Pokud se pro nedostatek světla nedaří jiné zelenině, česneku se to líbit také nebude.

    po zbere

    2. 7. 2015 17:42 Zakladatel vlákna: Jozef
    Koľko dní po vybratí cesnaku z pôdy je vhodné ho nechať ležať na slnku?
    2. 7. 2015 20:59 Jan Kozák
    V současném počasí by neměl být česnek vystaven slunci víc jak dvě hodiny. Jinak může docházet k úžehu.

    Odstraňování česnekových květů na velké výměře

    2. 7. 2015 12:32 Zakladatel vlákna: Lea Jozífková
    Vážený pane Kozáku, zajímalo by mne, jakým způsobem se odstraňují česnekové květy u paličáku na velkých výměrách. Existuje na to nějaká mechanizace nebo jiný, rychlejší postup než ruční vylamování? Vadilo by (tj. ovlivnilo následný výnos), kdyby byla zároveň s květy odstraněna i vrchní část horních listů (kdyby se pole vzalo naplocho nějakým plotostřihem například)?
    Děkuji za odpověď, s pozdravem, Lea J.
    2. 7. 2015 20:55 Jan Kozák
    V cizině jsem nikdy nebyl, tak nevím jak tam, ale u nás se i desítky hektarů dělají ručně. Možná by stálo za pokus, jestli úbytek listů je pro výnos větší zlo, než nehlávkovat. Určitě by to bylo u jednotlivých odrůd různé.

    Česnek Džambul

    2. 7. 2015 0:12 Zakladatel vlákna: Tomáš Hartman
    Dobrý den pane Kozáku, jde u Vás zajistit sadbu česnek - odrůda Džambul? děkuji za odpověď. Tomáš Hartman
    2. 7. 2015 6:40 Jan Kozák
    Ne, Džambul už nemáme. Velmi podobný je Slavin, ten je k dispozici.

    Sušenie cesnaku

    1. 7. 2015 11:40 Zakladatel vlákna: Tibor
    Dobrý deň p. Ing. Kozák,
    pestujem odrodu Bjetin a Lukán. Chcel by som sa opýtať, či sa tieto 2 odrody dajú sušiť aj bez nadzemnej časti. To znamená, či hneď po vybraní zo zeme môžem nadzemnú časť cca. 15 cm od cibule odstrihnúť a potom tieto cibule sušiť napríklad na drevenej podlahe. Ďakujem.
    1. 7. 2015 14:53 Jan Kozák
    Můžete sušit i bez natě. Mám jisté důvody myslet si, že sušení s natí je lepší. Ale potřebujeme si to ověřit řádnými pokusy.

    vazani česneku do copu

    1. 7. 2015 10:02 Zakladatel vlákna: samohyl libor
    Dobry den prosim nemohl byste mi prosim poradit jak uplest cop s česneku.na internetu nemohu nic najit.děkuji.
    1. 7. 2015 13:39 Stanislav Raus
    Zde je to nádherně popsané krok za krokem i s obrázky.
    http://www.bloomingfieldsfarm.com/garbrdhow.html

    Ať se zadaří!
    2. 7. 2015 4:32 Jaromir Vyskala
    Pane Samohyl, bezte na Seznam a napiste do vyhledavace: braiding garlic". Ctvrty prispevek je YouTube - tam je pleteni copu celkem dobre videt.

    Sběr česneku Lukan a Vekan

    30. 6. 2015 20:00 Zakladatel vlákna: Petr
    Dobrý den Pane Ing. Kozáku, chtěl jsem se zeptat, pěstují Vekan a Lukan, chtěl bych ho vytáhnut 4.7.2015. ale mám dilema, protože česnek má ještě kolem 4-6 slupek. Tak se bojím, že když ho vytáhnu brzo, tak bude nedozrály, a když ho vytáhnu další týden v sobotu, tak už se bude asi rozpadávat. Bohužel můžu ho vytáhnut jen o víkendu. Rád bych to vytáhnul přes týden ale sám to nedám :(
    Děkuji za odpověď
    30. 6. 2015 20:58 Jan Kozák
    Tak raději volte dřívější termín, za týden by mohlo být skutečně pozdě.

    Petr Klanich: dotaz

    30. 6. 2015 17:26 Zakladatel vlákna: Petr
    Dobrý den, potřeboval bych poradit.Pěstuji česnek už mnoho let s pacibulek(paličák).Letos se nám stalo, že s většiny česneků vyrostlo několik květů. Stalo se to až po výřezání hlavni palice. Přikládám pár fotek na ukázku. Potřeboval bych vědět jestli je to nějáka moje chyba nebo nějaká nemoc. A jestli se dá tento česnek skladovat.Moc děkuji za odpověd. Klanich
    30. 6. 2015 20:56 Jan Kozák
    Ani nemoc ani Vaše chyba. Je to fyziologická porucha, kterou zapříčiňují vnější podmínky. Ale které to jsou, to ví jen sám Pán Bůh.

    Použití Polyversa v česneku

    30. 6. 2015 15:01 Zakladatel vlákna: Jana Kopecká
    Dobrý den, vzhledem k tomu, že se tu letos hodně řeší sklerociová hniloba, přidám své zkušenosti s aplikací Polyversa. Sadbu mám od pana Kozáka, lokalita Střední Čechy, 368 m n. m. Na pozemku byla cca 60 let jen tráva, hospodařím tam 4 roky, česnek střídám. Vloni tam byla rajčata, ředkev, špenát, mrkev. Letos dostane nový záhon, kde byl nálet pámelníku. Po celé jaro jsem měla nádherný porost česneku, pravidelně přihnojován, okopáván, s láskou hýčkán. Srážek nedostatek, takže jsem zalévala. Přesto se mi po suchu cca před měsícem najednou objevila Sklerotie na Bjetinu, záchranu jsem konzultovala s výrobcem POolyversa. Přestože ho nemají schválené na použití v česneku, velmi ochotně mi poradili, s použitím v česneku mají zkušenosti, předpokládám, že schvalovací proces je nákladný. Nasadila jsem "koňnskou dávku" tj cca 5 g/10 l konev a prolévala jsem porost 3x za sebou po týdnu. Aplikace je žádoucí večer nebo brzo ráno, ne za vedra. Jasně napadné rostliny jsem ještě před aplikací vyhodila. Dodržovala jsem karantenu, tj, lopatku do roztoku sava, nemocné rostliny rovnou do připraveného igelitového pytle, včetně zeminy, která byla na nářadí. Holinky jsem dezinfokovala přímo na cestičce v kybli se Savem. Mezi 1 a druhou dávkou Polyversa byly jen 3 dny. Nechtěla jsem psát zkušnosti, dokud Bjetin nesklidím, ale je jasné znát, že se poškození zastavilo, co bude na cibulích uvidím až během sklizně. Příští rok aplikuji polyversum rovnou od začátku vegetace preventivně. Obecně máme dobrou zkušenost s polyversem na rajčatech, jahodách a bramborách. Pane Kozáku, to že se vám zástupce neozval je škoda, jestli máte vy zájem, ozvěte se jim, za pokus to stojí a třeba mají jiného OZ. Nehledě na to, že dle legislativy mají pěstitelé preferovat k přírodě šetrné způsoby ochrany rostlin, když je dostupná. Ano, není to levná záležitost, ale pokud si mám vybrat, že aplikuji od začátku polyversum a pochutnám si na vlastním česneku a nebo z cca 800 stroužků nesklidím skoro nic, je to jasné. Jen je mi záhadou, proč jde sklerocie převážně po Bjetinu, vysadila jsem Anton, Bjetin, Lukan, Havran, Havel, Japo II. Jovan. Sklerotie je jen na Bjetinu, část porostu Bjetinu je vizuálně OK. Svou zkušenost doplním po sklizni. Jen upřesním, že pokud se polyversum aplikuje preventivně od začátku vegetace, dává se cca 0,5 g na 10 litrů, takže spotřeba není tak velká. Je možná aplikace zálivkou či na list.
    30. 6. 2015 22:38 Nešporová Ludmila
    Dobrý večer paní Kopecká,děkuji za Váš příspěvek a radu.Polyversum po přečtení Vašeho příspěvku jsem si objednala a zkusím to.Věřím tomu, že se plísně tímto způsobem zbavím.Chytrou houbu používáme doma na ošetření nohou proti pocení i na prevenci proti plísni na nohou a funguje na 100%.Ošetřovala jsem s ní i naše kotě,které mělo plíseň.Takže věřím,že budu mít úspěch i se sklerotiovou houbou.Zkusím postříkat i okurky a rajčata.Jen bych chtěla upozornit,/tedy je to napsané v letáku u chytré houby pro lidi/a myslím, že to platí i u Polyversa,po aplikaci této houby se nesmí používat žádné chemické prostředky,jinak se houba zničí.Chci ošetřit půdu dusíkatým vápnem a nevím, zda potom mohu aplikovat Polyversum,nevíte, zda dus.vápno působí negativně na chytrou houbu?
    1. 7. 2015 16:27 Hana Kopecká
    Dusíkaté vápno vám polyversum určitě zabije. POužila bych nejprve polyversum a až pak pokud to budete cítít dusíkaté vápno třeba v září. Polyversum lépe funguje zálivkou na stonek, do mokré půdy, teploty nad 7C a tak do 25, takže aplikace brzy ráno či podvečer a současného počasí. Já osobně na něj nedám dopustit, před 3 lety mě pomohlo zachránit víc jak půlkuu úrody jahod napadených plísní šedou a česneku napadeného SC v jiné části pozemku. Na rajčata či brambory funguje preventivně skvěle.
    2. 7. 2015 12:33 Vlastimil Slovák
    Dobrý den, níže je odkaz na článek s problematikou biologické ochrany rostlin. Je tam něco málo i o česneku...

    http://www.agritec.cz/sites/default/files/metodika_biologicke_ochrany_rostlin_s_vyuzitim_hub_rodu_clonostachys.pdf
    2. 7. 2015 20:57 Jan Kozák
    Chtěl jsem se na to podívat, ale stránka nebyla nalezena.
    2. 7. 2015 21:13 Vlastimil Slovák
    Je to odkaz na PDF dokument, při vkládání vypadlo poslední písmeno. Tak ještě jednou...

    http://www.agritec.cz/sites/default/files/metodika_biologicke_ochrany_rostlin_s_vyuzitim_hub_rodu_clonostachys.pdf
    2. 7. 2015 21:19 Vlastimil Slovák
    Ještě tedy jednou...

    http://www.agritec.cz/sites/default/files/metodika_biologicke_ochrany_rostlin_s_
    vyuzitim_hub_rodu_clonostachys.pdf
    2. 7. 2015 10:38 Jana Kopecká
    Dobrý den, ano, při použití Polyversa je třea hlídat, jakou chemii použijete, lze použít hnojiva, případně některé postřiky, ne na plíseň. Vše je dobře popsáno v příbalovém letáku. Na Sklerotii jsem stejně nic jiného nenašla, tak klidně vyzkoušejte, ale příští rok to chce dřív a rovnou preventivně. Dusítaké vápno bych dávala až po sklizni česneku, protože opravdu vybije vše. Jak upozorňuje p. Kozák, je dobré aby byla půda pro aplikaci dusíkatého vápna vlhká a po zarytí zakrýt igelitem, zvýšíte tak účinek.
    1. 7. 2015 7:59 Petr Řepka
    Tož já to také asi zkusím pač u nás je to letos s sklerociovou hznilobou šílené. Už jsem díky tomu vytahal všechen bjetin, lukan i vekan a musím říct, že vekan dopadl nejhůře. Mám ještě benátčana ale ten je ještě malinkatý a má minimálně ještě měsíc čas. Rád bych mu pomohl tak zkusím Polyversa někde sehnat a benátčana zkusit zachránit.

    Odrůda?

    29. 6. 2015 21:31 Zakladatel vlákna: Antonín Šamaj
    Dobrý den, potřeboval bych poradit, která odrůda je na obrázku, nebo které odrůdy to můžou byt. Je to paličák a ten na fotce měl 10 stroužků.
    30. 6. 2015 20:44 Jan Kozák
    Mohu se mýlit, ale myslím si, že je to Vekan.

    Hrdza

    29. 6. 2015 20:05 Zakladatel vlákna: Jaroslav Kováč
    Dobrý večer pán Kozák, chcel by som sa opýtať, či môžem použiť na sadbu aj cesnak ktorý bol napadnutý hrdzou cesnakovou. Posledné dva týždne mi niektoré odrody napadla hrdza , ale našťastie už mám väčšinu pozberanú, takže si myslím že vliv na výnos to už nemá.
    29. 6. 2015 20:34 Jan Kozák
    Hrdza, česky rez, správněji rzivost česneku, se sadbou nepřenáší, můžete tedy použít opět tu svoji.

    dotaz

    29. 6. 2015 10:14 Zakladatel vlákna: Zuzana Šreiberová
    Dobrý den, pane Kozáku. Jsem naprostý laik a začátečník. Koncem listopadu jsem zasadila česnekovou sadbu zakoupenou v zahrádkářské prodejně (odrůdu si, bohužel, nepamatuji). Při mírné zimě vyrašil a přežil bez problémů. Asi před měsícem začal dost žloutnout a lehat si. Vůbec nešel do květu. Tak jsem zkusmo jeden vytrhla a byl poškozený (obrázek nahoře), pro jistotu jsem vyndala další a když jsem viděla, že je "divný", vytáhla jsem všechny. Prosím o radu, co česneku může být a zda je poživatelný nebo ho musím všechne zlikvidovat. Moc děkuji.
    29. 6. 2015 14:08 Jan Kozák
    Jsem rád, že mohu konečně také někoho potěšit. Česnek divný není. Je to nepaličák, proto nejde do květu. Prasklé obalové suknice ukazují na malou hloubku výsadby.
    29. 6. 2015 14:48 Zuzana Šreiberová
    Jsem také ráda, že jste mě potěšil. Vážně jsem myslela a někteří známí mi říkali, že je špatný. Takže ještě jednou díky a přeji krásné dny. Zuzana Šreiberová

    Prosba o diagnostiku

    28. 6. 2015 9:42 Zakladatel vlákna: Hana Šmídová
    Dobrý den pane Kozáku, omlouvám se, že se ozývám ještě jednou, prosila bych Vás, zda byste mi nenapsal, o jakou chorobu česneku se jedná, a jak dále postupovat, objevilo se to asi na čtvrtině česneku. Moc děkuji za případnou odpověď. Šmídová
    28. 6. 2015 15:12 Jan Kozák
    Kdybyste mi večer kolem deváté hodiny nebo ráno okolo půl šesté zavolala, snad bychom se po upřesňujících otázkách dobrali k potřebnému výsledku.

    dotaz

    27. 6. 2015 20:53 Zakladatel vlákna: Štěpán
    Dobrý den, pane ing. Kozáku kdy vidíte sklizen Bjetinu, Lanu a slavinu?

    Děkuji
    28. 6. 2015 9:04 Jan Kozák
    Záleží na konkrétní lokalitě, někde se s Bjetinem už začalo, Slavin a Havel (LAN) přijdou asi za dva týdny po něm.

    Prosím, jak to vidíte?

    27. 6. 2015 13:36 Zakladatel vlákna: Tomáš Pščolka
    Dobrý den pane Kozáku, jak by jste to tak viděl se sklizní? První foto Havel druhé Havran a třetí Vekan.
    Děkuji
    27. 6. 2015 20:42 Jan Kozák
    Vekan do týdne, zbylé dva asi za čtrnáct dní.
    30. 6. 2015 12:11 Tomáš
    Dobrý den, Bjetin jsem sklízel 26.6. a sázen byl 27.10.14. Výnos palic a stroužků mám průměrný. Docela mě letos zdravotně a pozžmo výnosově mile překvapily nepaličáky - odrůdy řady Ther.... (francouzské).
    Totálně mi nevyšly ruské paličáky - Sclerotium cep.
    Bjetin se mi letos ukázal poměrně odolný, na příští rok zvýším jeho pěstování.
    < Novější251252253254255Starší >

    Kontakt E-mail, telefon, adresa

    Ing. Václav Kozák a Ing. Jan Kozák
    Chvojenec 75, 534 01 Holice
    IČO: 05439710
    Kontakt

    cesnek@cesnek.cz
    E-mail není určen k poradenství.
    Rádi Vám poradíme v diskusi.

    Obchodní podmínky
    Reklamační formulář

    Šlechtění česnekové sadby Grafika zpracována Odemne