Přihlášení

  • Pěstování
  • Popis česneku
  • Odrůdy
  • Choroby a škůdci
  • Články
  • Diskuse

    Skladování

    16. 6. 2014 15:22 Zakladatel vlákna: Radek Koukal
    Dobrý den pane Inženýre,
    mohu vás poprosit o radu jak skladovat česnek ke konzumaci, aby vydržel co nejdéle v poživatelném stavu a nebyl vysušen popř. plesnivý, nebo naklíčený?
    Děkuji a přeji co nejbohatší úrodu
    16. 6. 2014 21:18 Jan Kozák
    Není to vždy úplně jednoduché. Ale hlavně česnek potřebuje sucho a luft, abych se vyjádřil správně česky.

    Nemoc?

    16. 6. 2014 11:03 Zakladatel vlákna: Renata Koucká
    Dobrý den,
    prosím o posouzení zdravotního stavu Havranu. Políčko s ním vypadá jako noty na buben, některé rostliny jsem vůbec nenašla, většina je hodně malinká, silně napadená vrtalkou porovou. Česnek byl zasazen 23.11., sadba od Vás. Takto zasažen je pouze Havran. Dnes jsem vytahala Vekan (opět skoro pozdě - některé cibule se skoro rozpadají)a ten je zcela v pořádku. Děkuji za odpověd.
    16. 6. 2014 21:16 Jan Kozák
    Je pravdou, že si škůdci, mají-li možnost, vybírají raději odrůdy z jejich pohledu chutnější. Víc k tomu nejsem schopen dodat.

    bílá sklerociová hniloba

    16. 6. 2014 8:13 Zakladatel vlákna: Jiří Jokl
    Dobrý den,
    o víkendu jsem vykopal rostlini, která byla jediná už téměř suchá a bohužel jsem zjistil, že má bílou sklerociovou hnilobu se všemi typickými příznaky. Bílý povlak na cibuli i nad ní, změklá a hnijící vrstva pod ní, černá sklerocia na spodní straně cibule a uhnilé kořeny. Vykopal jsem ještě několik dalších menších (podezřelých sazenic, ale všechny ostatní byly v pořádku. Co bych měl udělat? Mohu zbytek sazenic ponechat do sklizně nebo je musím zlikvidovat? Po sklizni provedu dezinfekci dusíkatým vápnem a příští rok se pokusím pěstovat česnek jinde. Opravdu je nutné 8-deset let pozemek z pěstování cibulovin vyloučit? Jak daleko od postiženého místa mohu příští rok pěstovat česnek? Nemám velké pozemky (zahrada). Jak dlouho po aplikaci dusíkatého vápna mohu na pozemu pěstovat jiné rostliny? Děkuji.
    16. 6. 2014 21:04 Jan Kozák
    Vizuálně zdravé rostliny můžete ponechat bez obav do sklizně za předpokladu, že bude sucho. Bude-li mokro, bude-li mokro, odejdou asi i nějaké další rostliny. Po sklizni je třeba česnek o nejrychleji vysušit a dále skladovat v suchu. Abyste měl stoprocentní jistotu, že už sklerocium na pozemku nemáte, tak obě hodnoty sečtěte a za osmnáct let klidně sázejte. Ale dusíkaté vápno Vám pomůže. Pokud ho zapravíte po sklizni a v případě sucha zalejete a zakryjete fólií, bude půda dosti vydezinfikovaná za tři týdny. Po odstranění fólie ještě aspoň měsíc tam nic nevysévejte. Dělá se tzv. salátová zkouška: vyseje se salát a pokud vzejde a normálně roste, můžete vysévat cokoliv. Ale i tak se snažte co nejdéle na daném místě nepěstovat česnek, cibuli, pór a pažitku.

    objednavka

    15. 6. 2014 12:22 Zakladatel vlákna: Ing.Stanislav Sutak
    Dobry den pan inzinier. chcem sa opytat ci zasielate tovar aj do SR. dakujem
    15. 6. 2014 19:37 Jan Kozák
    Na Slovensko přímo nedodáváme s výjimkou velkoodběratelů, kteří přijedou k nám na Moravu. Ostatní prodej na Slovensku zajišťuje pan Ladislav Krošlák, Čeľadince 16, 956 16, mobil: 0948 880 248, e-mail: cesnak.k@atlas.sk, www.k-cesnak.sk. Má k dispozici sedm našich odrůd. Ale bude také prodávat na Agrokomplexu v Nitře a na tuto akci mu poskytneme téměř celý náš sortiment.

    Anomalia na cesnaku

    15. 6. 2014 10:17 Zakladatel vlákna: Vladimir
    Dobry den pan inzinier. Pripajam sa k dotazu pana Frantiska, ohladne vyrastania
    novych listov zo strucikov. Mne sa toto deje u odrody Zahorsky, Hlavne z obvodovych strucikov vyrastaju nove listy, ktore trhaju vonkajsie obalove
    suknice hlavicky cesnaku. Hlavicka cesnaku potom vyzera tak, ako keby sme
    z hlavky odstranili vonkajsie obalove suknice. Myslim si, ze takyto cesnak nebude vhodny na skladovanie. Pan inzinier, ak sa rozhodnete odpovedat panu
    Frantiskovi a mne, napiste prosim, ci ste zaznamenali tuto anomaliu aj u
    Vasho cesnaku Zahorsky II. Ak nie, presiel by som na Zahorsky II, lebo tento
    cesnak ma velmi lahodnu chut, krasne rozvoniava, nema ziadne pachute a ma
    velke struciky a velke hlavicky a je aj dost ostry. Skratka je radost ho
    jest a aj z neho varit. Za odpoved vopred dakujeme. /Ja aj pan Frantisek/.
    15. 6. 2014 20:13 Jan Kozák
    Tady je jiný problém než u pana Františka. Chtěl bych o něm diskutovat ve středu v Olomouci na polním kázání pořádaným Výzkumným ústavem rostlinné výroby. Pak bych Vám mohl kvalifikovaněji odpovědět. Pokud tak neučiním ani ve čtvrtek, tak se na mě nezlobte a znovu se připomeňte a já se polepším.

    14. 6. 2014 22:35 Zakladatel vlákna: František Žatka
    Dobrý večer pane inženýre, mám na Vás dotaz, rád bych se vrátil k diskusi z 1.6., kdy se Vás pěstitelé ptali na letošní anomálii na česneku, týkalo se to vyrůstajících nových listů z neukončených špiček na sstroužkách. Mám stejný problém, kdy pokračuje tvorba nových slabých listů vyrůstajících z neukončených špiček, po sloupnutí slupek na paličkách jsem zjistil, že stroužky se zvětšují a tvoří se nové další, jako by česnek rostl dvakrát, nejraději bych česnek začal sklízet, toto se objevilo převážně u Bjetinu, myslím si, že pokud česnek nechám déle v zemi, tak z jednoho stroužku budou další a to už bude hrozný mutant. Co Vy na to, jako zkušený pěstitel? A ještě jeden problém s tím spočívá, na těchto rostlinách se ojevuje další květní stvol, takže znovu hlávkovat. Česnek pěstuji na Olomoucku. Předem děkuji za opověď.
    15. 6. 2014 20:09 Jan Kozák
    Ja , tož toto Bjetin někdy dělá. Je to fyziologická porucha, jejíž příčina nejsou přesně známy, ale jako většina fyziologických poruch bývá způsobena extrémními vlivy roku a lokality. Hlávkujte ještě jednou. On stejně půjde do čtrnácti dnů ze země.

    úroda roku 2014

    13. 6. 2014 21:56 Zakladatel vlákna: lubomir caby
    Po 4 rokoch selekcie sa nám podarilo vypestovať unikátnu úrodu, bez polievania, kde 95% cesnaku presahuje priemer 8 cm.Je to stará odroda "Novozámocký,,nepaličiak.
    14. 6. 2014 21:40 Jan Kozák
    Máte pěknou sklizeň. Ze srdce Vám ji přeji. Ale myslím si, že odrůda Novozámoký není stará, že je z přelomu století.
    15. 6. 2014 11:09 Mareš
    Myslíte si to správně - je vidět, že máte široký přehled. Odrůda "Novozámocký" je odrůdou registrovanou v LPO (listině povolených odrůd) Slovenské republiky od roku 2004 po úspěšných odrůdových zkouškách proběhnuvších v letech 2002 a 2003. Vyšlechtěn byl z tamní dlouhodobě úspěšné krajové odrůdy. Je to výnosná a chuťově dobrá odrůda nepaličáku. Je ale náročná na kvalitu půdy. Nedává dobré výnosy na těžších slévavých půdách a proto jsem ji po 2 letech pěstování ze sortimentu pěstovaných odrůd vyřadil (mimo jiné i pro nízkou skladovatelnost).

    13. 6. 2014 21:30 Zakladatel vlákna: Stanislava Moravčíková
    Pane Kozák, či další pěstitelé, zdá se mi, že letos je cibule česneku v tuto dobu o hodně menší velikosti než lonský rok. Jak jste na tom vy?
    14. 6. 2014 21:35 Jan Kozák
    Já tento dojem nemám, spíše naopak.

    KAREL IV

    13. 6. 2014 10:16 Zakladatel vlákna: samohyl libor
    Dobry den chci se zeptat budete prodavat sadbu česneku KAREL IV.děkuji za odpověd.samohyl
    13. 6. 2014 21:57 Jan Kozák
    Karel IV. není naší odrůdou, proto ho mít nemůžeme. Ale máme určitě plnohodnotné alternativy. Sice na odrůdy Jovan a Havran máme v objednávkách vyčerpaný limit, ale budeme je mít jak v Buchlovicích tak i ve volném prodeji u nás v září. Novošlechtění LAN si ještě můžete i objednat a my Vám ho v září pošleme.

    choroba

    13. 6. 2014 10:07 Zakladatel vlákna: Daniel Grůza
    U několika rostlin uprostřed záhonu došlo cca na přelomu května/června k rychlému kompletnímu zežloutnutí několika rostlin. Včera jsem vytáhl to, co je vidět na fotce. Prosím o sdělení o jakou chorobu se jedná, případně jak jí předcházet a zda má výskyt nemoci nějaký dopad na skladování případně použití okolních rostlin k sadbě pro příští rok. děkuji Dan
    13. 6. 2014 13:07 Jakub Círman
    Dobrý den, zrovna včera jsem na záhoně u babičky vytáhl několik takových rostlin. Cca 5%. Žloutnout začal přesně jak popisujete, na přelomu května/června. Jak se ochladilo a poměrně dlouho a vydatně pršelo. Jakmile se udělalo hezky, některé rostliny žloutly dál, zbytek to snad přežije. Podle přečtených příspěvků tady v diskuzi si myslím, že se jedná o sklerociovou hnilobu. Napadené rostliny bych určitě nekompostoval. Pro další info zkuste zapátrat v této diskuzi. Zdraví Círman
    22. 6. 2014 14:06 Eva Vlachová
    Dobrý den, podle obrázku pana Grůzy a stejného průběhu růstu a žloutnutí česneku pana Círmana jako u mne soudím, že mám také problém se sklerociovou hnilobou. Je celkem pěkně poznat, které rostliny jsou špatné, ty jsem dnes vytáhala, ale ostatní mi přijdou pěkné, zelené a paličky na kontrolních rostlinách jsou ještě zahlé směrem k zemi, tak se chci zeptat, zda je rozumné zbylý porost nechat třeba ještě týden, aby povyrost nebo mám okamžitě vytáhat celý záhon, abych zachránila alespoň zbylý česnek??
    Předem díky za odpověď. Eva Vlachová 26 let, Vyškovsko, Vekan a Karel.
    22. 6. 2014 14:08 Eva Vlachová
    A ještě jeden dotaz... Je možné, že se objevila hniloba proto, že jsem příliš zalévala záhon? V horkém a suchém týdnu i každý den :(
    22. 6. 2014 19:48 Jan Kozák
    Zálivkou jste to nezpůsobila. To by musela být infikovaná voda.
    22. 6. 2014 19:47 Jan Kozák
    Vekan už určitě skliďte, bude-li sucho, tak tam Karla ještě týden nechejte.
    13. 6. 2014 21:24 Jan Kozák
    Pan Círman níže má pravdu. Sadbu ani zdánlivě zdravou z takového porostu určitě nepoužijte, zamořil byste si další plochu.
    14. 6. 2014 14:58 Daniel Grůza
    Jednalo se o údajně Vaši sadbu zakoupenou v Ostravě na Nádražní ulici v Semenářství. Co ted s tím, mám celý záhon vyrýt, dá se nějak spotřebovat, skladovat? Na chemii je asi pozdě, co se záhonem, kdy je možné jej použít?
    14. 6. 2014 16:22 Daniel Grůza
    Vypadá to, že celý záhon půjde k čertu. Ještě v květnu to byl nejhezčí silný česnek v okolí, několik odrůd, na podzim namořeno sulkou a sázeno před zámrzem, na záhoně ještě nikdy česnek nebyl. Vyplývá z toho pro mne nekupovat již žádnou sadbu a namnožit si pomalu své zdravé rostliny...snad jsem si to nezavlekl na chalupu.
    14. 6. 2014 21:34 Jan Kozák
    Je určitě lepší sklizeň uspíšit a tím mít alespoň nějakou úrodu. Proti sklerociové hnilobě žádná chemie není, pouze čistý pozemek a zdravá sadba. Je víc možností, jak se choroba na pozemek dostane. Nejčastěji je to sazečkou cibulí.

    Háďátko

    12. 6. 2014 21:26 Zakladatel vlákna: Petr Bolech
    Dobrý den .Úrodu česneku mi zlikvidovalo Háďátko . Je možné Háďátko likvidovat naříklad postřikem? Při sázení jsem česnek mořil Sulkou.Z jara se česnek zdál zdravý, silný od dubna začínal chřadnout. Dá se Háďátko likvidovat ? Hledám informace pro příští rok. Děkuji
    13. 6. 2014 21:21 Jan Kozák
    Tak hledejte informaci o háďátku níže v diskusi.

    Závlaha

    12. 6. 2014 16:33 Zakladatel vlákna: Martin Šulc
    Dobrý den , mohu se zeptat jak často zaléváte ? Pěstuji tento rok poprvé a zálejvám každý večer. Není to na škodu?
    Děkuji.
    13. 6. 2014 21:19 Jan Kozák
    I v tomto počasí by stačilo vydatně jednou týdně.

    kdy se mají objevit pacibulky

    12. 6. 2014 8:54 Zakladatel vlákna: Dostálková
    Dobrý den,
    objednala jsem u vás loni česnek JAPO II a HAVRAN. Rostliny vypadají dobře. Kolegyně sklízí česnek cca 14 dní poté, co se objeví stvol s pacibulkami. Mně se žádné pacibulky dosud (12.6.) neobjevily. Je něco špatně?
    Děkuji za odpověď
    Iva Dostálková
    13. 6. 2014 21:17 Jan Kozák
    Sázíte česnek od nás, tak nemůže být nic špatně. Japo II je nepaličák, tam se květenství nedočkáte. Nevím, odkud jste, ale Havran by je už měl mít. Čtrnáct dní po objevení stvolu je na sklizeň příliš brzy. Ta Vaše kolegyně by možná měla přehodnotit svoji technologii.

    prosím o radu, začínám:)

    12. 6. 2014 0:46 Zakladatel vlákna: Marek Abraham
    Dobrý den, chtěl jsem se zeptat jaký je rozdíl mezi paličákem a nepaličákem?! Asi hloupá otázka!!! Loni jsem vysázel nějaký prý polský česnek takový trochu do fialova a byl opravdu velký. Namořil jsem a připravil na sadbu jak jsem si sehnal informace. Starám se s paní o něho poctivě je docela mohutný ale už začínají usychat konce listů a začíná kvést. Kdy můžu sklízet. Děkuji moc za odpověď, s pozdravem Abraham Marek
    13. 6. 2014 21:12 Jan Kozák
    Je to jasné, paličák tvoří palici, nepaličák ne. A palice je květenství s pacibulkami. Toto květenství se po jeho objevení odstraňuje, říkáme tomu hlávkování, spíš by se mělo říkat odhlávkování, čili dekapitace (to je výraz i pro popravu stětím). Termínově Vám dobu sklizně neporadím, ale mělo by to být v době, kdy bude mít už jen pět dužnatých listů, které mohou být i žluté, a obalové suknice (slupky) už nebudou dužnaté, ale kožovité. Bývá to asi měsíc po objevení květenství. Rané odrůdy dříve, pozdní později.

    Pro paní Hanku Kopeckou

    11. 6. 2014 22:57 Zakladatel vlákna: Vladimír Koudela
    11. 6. 2014 23:13 Vladimír Koudela
    Dobrý den, reagovala jste na můj příspěvek už v loňském roce...
    mám podobnou půdu jako u Vás.. jsem z okolí Kouřima... Jaké pěstujete odrůdy? zkoušel jsem havran, vekan a bjetin, jediná odrůda které se v jílovité půdě daří cca 4 km od Kouřima je Havran, pěstuji třetím rokem a výsledky jsou čím dál tím lepší... loňským rokem jsem měl Havrana po vysušení cca 6-10cm v průměru...( pěstuji na stejném políčku)letos po podzimním prohnojení očekávám podobnou,, né li lepší úrodu. sázím cca 4000 stroužků. Mám na políčku favorita který připomíná u země spíše kukuřici než-li česnek má v průměru cca 4,5cm... na podzim hnůj, dezinfekce vápno, zaoráno, rotavátor, cererit, sázeno na Václava, přihnojeno 4x ledkem a 4 x stříkáno močovinou na list... pokud bude někdo chtít důkaz místo slibů, rád doložím foto:-) Všem česnekářům hodně zdaru při pěstování.
    11. 6. 2014 23:54 Hana Kopecká
    Ano váš porost si pamatuji z lonska. Závist je ošklivá vlastnost,ale úspěch přeji každému poctivému pěstiteli. A jestli si pamatuju tak ty 4000 sázíte ručně a míváte nádherný porost. Já sem proti vám troškař s 800 kousky,ale k té mé ovocno zeleninové latifundii to jako hobby stačí.
    Odrůdy mám letos Anton, Bjetin, Havran, Jovan, LAN, Lukan, Japo, a lokální klon rusáku.
    Špičkově mi jde Bjetin, Havran, Jovan (pravda letos je nějaký bjedný, ale předchozí roky nádhera), a lokální klon .
    Jsem zvědavá na LAN, Anton bývá menší, ale ta chut stojí za to. Pěstuju jen pro svou mega spotřebu a pár přátel.
    Vypadá to, že po letošní sezoně odškrtnu Lukan, chut i skladovatelnost super, ale mám pocit že moje půda je na něj příliš těžká a studená u mě má extrémní tendence vytlačovat středové stroužky nad cibuli,třaba i 5 stroužků a výrazně snižovat výnos. Benátčan, Slavin, Stanik se mi bohužel neosvědčili. Vekan šel prima, ale nezaujala mě tolik chut. My totiž většinu česneku zkonzumujem zasyrova :-))
    Jestli jste někde okolo Dobrého pole tak se vám musí dařit všemu. Klidně mě kontaktujte na email kopeckah seznam.cz a můžem si ohlednout porosty, snad to stihnem do sklizně. Ale já mám jen zahrádku a jsem nadšenec amatér.
    12. 6. 2014 8:37 Vladimír Koudela
    Přesně tak, sázím ručně a sklízím též ručně:-) podle toho jak začal Havran po těchto vedrech žloutnout tak si nejsem vůbec jistý kdy budu sklízet, ale doufám, že to dříve než kolem 12. 7. nebude... Pokud se k tomu dostanu, hodím sem alespoň pár fotografii porostu.
    Bohužel nemám letos tak čistý porost jako v loňském roce, díky přihnojení hnojem se mi na políčko dostalo mnoho druhů plevele a v této fázi už se do česneku nedostanu, polámal bych listy...
    S pozdravem Vladimír Koudela
    13. 6. 2014 0:36 Vladimír Koudela
    Dnes po těch šílených vedrech jsem se procházel porostem...
    Na místech kde je česnek bez plevele, konce listů cca 15 cm žloutnou a zem je šíleně popraskaná..
    Tam kde je plevel( žabinec a tráva) česnek je krásně zelený a zem je stále vlhká....
    je mi jasné, že přihnojováním živím i plevele, ale zase na druhou stranu, se tolik nevysušuje půda která je chráněna právě tím plevelem...
    toť velká otázka.... je plevel pro nebo proti? každopádně plevel chrání česnek i proti spálení při vysokých tepuchýlotách? je to tak pane Kozák?
    první foto, česnek bez plevele, druhá foto můj idol a třetí foto zaplevelený krásně zelený porost.....
    13. 6. 2014 21:00 Jan Kozák
    Možná to tak letos je. Ale důležité bude, jak který česnek naroste dole - nať se stejně vyhazuje. Plevel půdu zastíní, aby se nepřehřívala, ale pozor: spotřebuje z půdy víc vody, než kolik by se z ní vypařilo, kdyby žádný plevel nebyl. Proto je důležitá dostatečná hloubka výsadby, aby česnek tak netrpěl extrémními výkyvy teploty, ale i vlhkosti. Ale ani toto nemusí být vždy pravdou. Bude-li extrémně vlhký rok, pak bude česneku lépe v menší hloubce. Tak to v zemědělství chodí.
    13. 6. 2014 20:40 Jan Kozák
    Až do dneška jsem měl o Vás velmi dobré mínění, ale ode dneška ještě lepší. A víte proč? Protože Vás zajímá především chuť. Už před mnoha lety jsem prohlašoval, že jsem asi poslední z evropských šlechtitelů zeleniny, pro něž je chuť odrůdy na prvním místě. A to je důvod, proč v našem sortimentu nemáme žádnou odrůdu tzv. ruských paličáků. Ony totiž všechny mají větší nebo menší (ale vždy tam je) pachuť. Už je to čtvrt století, kdy jsem měl přes dvě stě klonů tohoto typu a všechny jsem je kvůli chuti vyhodil. Tento problém se týká i odrůd Dukát a slovenského Mojmír. Je však potřeba dodat, že většina konzumentů to nijak nevnímá.
    16. 6. 2014 23:40 Jana Kopecká
    Pane Kozáku, doplním sestru. My jdem hlavně po chuti:-)) protože většinu česneku sníme zasyrova. Do salátu na plátky, či kostičky, na dobrý sýr opět na plátky... Proto pěstujeme x vašich odrůd, protože každá chutná trochu jinak. Pro mne je největším favoritem Anton, Bjetin, ale i Japo, Lukan. Havran je občas příliš silný na syrovo. Jsem zvědavá na chuť Lanu. Pěstujeme jen pár let, přesto bych řekla že poznám po chuti Anton, Bjetin, Japo, Havran a hlavně cizí odrůdy. Mám vytrénovaný mslný jazyk. Pravda, po uvaření se rozdíly ztrácí, ale i v uvařeném jídle zůstává "ocas" po česneku z Číny či Španělska. Omlouvám se za tuto kulinární vsuvku, ale vřele doporučuji pěstitelům ochutnávky za syrova.
    < Novější298299300301302Starší >

    Kontakt E-mail, telefon, adresa

    Ing. Václav Kozák a Ing. Jan Kozák
    Chvojenec 75, 534 01 Holice
    IČO: 05439710
    Kontakt

    cesnek@cesnek.cz
    E-mail není určen k poradenství.
    Rádi Vám poradíme v diskusi.

    Obchodní podmínky
    Reklamační formulář

    Šlechtění česnekové sadby Grafika zpracována Odemne